Νέα

Γιάννης Αντετοκούμπο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Apollo64
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 106K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Caymans

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2009
Μηνύματα
682
Κριτικές
4
Like
118
Πόντοι
6
Αυτό είναι και το θέμα.δεν υπάρχει ορισμός τι είναι Έλληνας.θα σου πει ο άλλος να βρούμε το γενεαλογικό σου δέντρο απο την απαρχή της ανθρωπότητας.οποιος έχει πιο παλιές ρίζες στον ελλαδικό χωρο και καμια εθνική επιμιξία.μα είναι δυνατον;χωρίζεις τους ανθρώπους σε ξένους και Έλληνες για να έχεις εθνική συνείδηση.αυτη είναι η αληθεια.και δε λέω ότι το να έχεις εθνική συνείδηση είναι κακό πραγμα είναι η αρχή της αγέλης προσφέρει ισχυ εν τη ενώσει.αλλα μη δίνουμε στην εθνική συνείδηση μεγαλύτερη αξία από αυτή που της αξίζει.γιατι όταν έρχεται η ώρα της επιβίωσης ο καθένας και πολύ λογικά κοιτάει τη πάρτη του όχι την εθνικοτητα
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.947
Κριτικές
1
Like
5.464
Πόντοι
2.356
Τί εννοείς; Η κυβέρνηση του έδωσε Ελληνική ιθαγένεια το 2013.

Δε σου αρκεί αυτό;
Κατάλαβα. Κανένας νόμος δεν έχει αλλάξει.

Αν του δώσανε ιθαγένεια, επειδή τώρα είναι ο "γνωστός" Αντετοκούμπο, αυτό επιβεβαιώνει όσα ανέφερα πριν λίγο.
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Κατάλαβα. Κανένας νόμος δεν έχει αλλάξει.

Αν του δώσανε ιθαγένεια, επειδή τώρα είναι ο "γνωστός" Αντετοκούμπο, αυτό επιβεβαιώνει όσα ανέφερα πριν λίγο.

Δηλαδή η κυβέρνηση παραβίασε το νόμο;
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.947
Κριτικές
1
Like
5.464
Πόντοι
2.356
Δηλαδή η κυβέρνηση παραβίασε το νόμο;
Εσύ είπες ότι πήρε ιθαγένεια το 2013. Που να ξέρω; Παρεμπιπτόντως, ήταν η χρονιά που πέρασε draft. Μήπως λοιπόν το έκαναν διότι θα ήταν ξεφτίλα αν πήγαινε εκεί σαν παράνομος;

και να υπηρετησει στον στρατο
Ενδιαφέρον αυτό. 18 μήνες πήγα εγώ. Ο Αντετοκούμπο πήγε ή είναι busy στην Αμερική; :think:
 

North_Face

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2019
Μηνύματα
321
Like
231
Πόντοι
21
Μπορει να μην ηταν ροδινα για τον Αντετοκουμπο στην Ελλαδα αλλα πρεπει να γνωρίζει οτι εδω τουλάχιστον δε τον στειλανε αρων αρων πίσω στη χωρα του όπως θα εκανε η Αμερική ή καποια αλλη χώρα, και οτι ακομα και ο μεσος ελληνας δυσκολεύετε στη ζωη του πόσο μαλλον ενας μετανάστης, επίσης αν πηγαινε σε οποιαδήποτε αλλη χωρα περα οτι δυσκολα θα εμενε δε θα μαθαινε και μπασκετ.
 

Charis38

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2020
Μηνύματα
67
Like
25
Πόντοι
0
ακου τυπε υπαρχουν Χωρες και χωρες οι Χωρες ειναι αυτες που υπαρχουν στον παλιο κοσμο ευρωπη ασια αφρικη*,αυτες οι Χωρες λοιπον απαρτιζονται απο γηγενεις πληθυσμους
εξερεσεις υπαρχουν στη ναφρικη που υπαρχουν χωρες που τις εχουν δημιουργησει οι λευκοι

η ελλαδα ηταν ειναι και θα ειναι χωρα λευκων αν παψει να ειναι χωρα λευκων θα παψει να ειναι ελλαδα οπως και η ιαπωνια ειναι χωρα κιτρινων,η αιθιοπια χωρα μαυρων κλπ κλπ

ο αντετοκουμπο για τον μονο λογο που το παιζει ελληνας ειναι γιατι ετσι μπορεσε να παρει διαβατηριο και να παει στην αμερικη σε λιγα χρονια που θα γινει αμερικανος πολιτης θα βγει και θα πει την αληθεια οτι ειναι νιγηριανος
φίλε συμφωνώ Μ αυτά που λες η κάθε χώρα με τον πολιτισμό κ την κουλτούρα της δεν είναι κακο..εγώ αναφερθηκα στο.οτι το πε γιατί πέρασε ΔΥΣΚΟΛΑ σε μια χώρα λευκών... ακούστηκε άσχημα που το είπε έτσι ..εκεί είναι η διαφωνία μου εμένα!!
 

Charis38

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2020
Μηνύματα
67
Like
25
Πόντοι
0
Δε νομίζω να το εννοούσε έτσι γιατί έχει δηλώσει σε ντοκιμαντέρ στο παρελθόν ότι στο σχολείο ήταν μια χαρά,πήγαινε κατηχητικό,οι προπονητές του του φέρονταν άψογα χωρίς ρατσισμό,οι συναθλητές του και οι συμμαθητές του το ίδιο.αν το πε έτσι τότε τα χει παίξει απ τα πολλά λεφτά και τη δόξα την ψώνισε τελειως τι να πω
Η Ελλάδα είναι μια χώρα λευκών, μπορεί να γίνει δύσκολη η ζωή κάποιου με το χρώμα του δικού μου δέρματος. Πηγαίνεις σε πολλές γειτονιές και αντιμετωπίζεις αρκετή αρνητικότητα, ρατσισμό...η δηλώσεις του...τώρα τι να σε πω
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.717
Κριτικές
6
Like
8.889
Πόντοι
1.686

Η Ελλάδα είναι μια χώρα λευκών.

Η Αφρική μια ήπειρος με χώρες μαύρων.

Έτσι ήταν , είναι , και έτσι να μείνουν
οι χώρες !
 

FAT BASTARD

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
421
Like
727
Πόντοι
81
Γιατί να ανασκευάσει? Επειδή εμφανίζεται με την Ελληνική σημαία τυλιγμένη στο σώμα του? Επειδή δηλώνει Έλληνας και υπερήφανος? Επειδή διαφημίζει την χώρα μας στο εξωτερικό κάθε μέρα?

ΕΣΥ τι από όλα αυτά έχεις κάνει?
Αρα λες ότι όποιος έχει κάνει κάτι μπορεί να λέει ότι θέλει και να θεωρούμε ότι έχει το αλάθητο του Πάπα και όποιος δεν εχει κάνει κάτι δεν δικαιούται να ομιλεί. Άρα εσύ που λες την γνώμη σου πρέπει να έχεις κάνει κάτι σπουδαίο για την χώρα. Και να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Εσυ συμφωνείς 100% με όσα είπε ο Γιάννης. Σε βρίσκει απόλυτα σύμφωνο το πνεύμα και το ύφος της δήλωσης του. Ή ως πρεσβευτής της χώρας μας θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός?
 

jimis

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
360
Like
527
Πόντοι
81
οπως παει σε λιγα χρονια θα μπορει να την βλεπει σαν μια χωρα μαυριδερων ο μαλακας ο γιαννακης..
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
684
Πόντοι
96
Ενδιαφέρον αυτό. 18 μήνες πήγα εγώ. Ο Αντετοκούμπο πήγε ή είναι busy στην Αμερική; :think:
Ναι ρεεε! Δε θυμασαι που τον εδειχνε στις ειδησεις μαζι με εναν απο τα αδερφια του που παιζει κ αυτος μπασκετ?
Πηγε για κανα μηνα για τη βασικη εκπαιδευση κ μετα δρομο!
Νομιζω ετσι γινεται στους "Ελληνες που διαπρεπουν στο εξωτερικο"

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ
 

michaele

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2011
Μηνύματα
1.285
Like
817
Πόντοι
96
Το βίντεο με ολόκληρη τη συνέντευξη έχει "κατέβει" πλέον από το youtube
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.391
Κριτικές
16
Like
13.561
Πόντοι
5.577
Το βίντεο με ολόκληρη τη συνέντευξη έχει "κατέβει" πλέον από το youtube

Η γιαννα μηπως το κατεβασε για να τον βαλει στους εορτασμους του 21 μαζι με τον ρουβα  :think:
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.005
Πόντοι
10.336
Ο Γιανναρος μοιραζει ξυδακι σε ολους τους ελληναραδες.
Δεν ξερω γιατι θιγεστε... Φυσικα ειμαστε μια χωρα (λευκων και) ρατσιστων, ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι θιγεστε...
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.994
Κριτικές
178
Like
39.605
Πόντοι
21.896
Ο Γιανναρος μοιραζει ξυδακι σε ολους τους ελληναραδες.
Δεν ξερω γιατι θιγεστε... Φυσικα ειμαστε μια χωρα (λευκων και) ρατσιστων, ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι θιγεστε...
που ομως εχουμε ελαστικοτατους νομος στους παρανομους λαθρομεταναστες και ετσι παιρνουν κ αυτοι την ευκαιρια τους να μεινουν στο χωρο μας σε αντιθεση αμα ηταν στη θεση πχ η χωρα των λεκων μαγιαρων ή αυστιακων τοτε ο καθε νηγιριανος θα πηγαινε πισω στη χωρα του

αρα αυτοι οι ρατσιστες και χωρα των λευκων καταφερε με το να μην υαρχουν σκληροι νομοι περι αθρομεταναστων να του δωσει την ευκαιρια να μεινει ευρωπη και να γινει επαγγελματιας
 

dimdav

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Νοε 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
41
Like
2.263
Πόντοι
5.190
Αν άλλαξε ο νόμος περί ιθαγένειας, ναι για μένα είναι Έλληνας.

Πότε άλλαξε; Υπάρχει στο site του Υπουργείου Δικαιοσύνης;

O κώδικας ιθαγένειας άλλαξε και ξαναάλλαξε. Υπάρχει η δυνατότητα κτήσης ιθαγένειας είτε λόγω γέννησης (αν όπως ανέφερες ο ένας από τους δύο γονείς είναι Έλληνας) αλλά και λόγω φοίτησης (εάν κάποιος γεννήθηκε και φοίτησε κάποια χρόνια σε ελληνικά σχολεία). Υπάρχει και η πολιτογράφηση - εάν κάποιος ζει για αρκετά χρόνια στην Ελλάδα και κατόπιν συνέντευξης αποδείξει τους δεσμούς του με την Ελλάδα αποκτά ελληνική ιθαγένεια (ο νόμος δε διακρίνει στη διατύπωσή του μεταξύ υπηκοότητας και ιθαγένειας - εννοιολογικά πιθανώς να σφάλει).

Νομίζω ο Αντετοκούμπο πολιτογραφήθηκε ως Έλληνας με τη διαδικασία που ακολουθείται για όσους έχουν να επιδείξουν ιδιαίτερη προσφορά στη χώρα - όταν έγινε αυτό δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιοσημείωτο, προφανώς και έγινε για να μπορεί να παίξει στην Εθνική. Παρόλα αυτά γεννημένος στην Ελλάδα και μεγαλώνοντας ως Έλληνας ειλικρινά προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι λιγότερο Έλληνας από εμένα που ο ένας παππούς μου γεννήθηκε στη Σμύρνη και μίλαγε τα τούρκικα καλύτερα από τα ελληνικά και ο άλλος παππούς μου μίλαγε και αρβανίτικα.

Και αν το πάμε με την καταγωγή και το λευκό σαν το γάλα χρώμα από πού το πιάνουμε; Από τους Ίωνες, τους Δωριείς, τους Βυζαντινούς ή τους ήρωες του '21; Και πόσοι από μας που νιώθουμε ρίγη στον εθνικό ύμνο και τιμάμε με τη συμπεριφορά μας τον τόπο που αποκαλούμε πατρίδα μπορούμε να αποδείξουμε ευθεία καταγωγή από τον Περικλή και όχι από τους Σλάβους, Τούρκους, Φράγκους, Γαλάτες (και δε συμμαζεύεται...) που πέρασαν από αυτόν τον τόπο;

Ο Αντετοκούμπο έχει ελληνικό διαβατήριο άρα είναι Έλληνας είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε ορισμένους και τιμάει την Ελλάδα με τη συμπεριφορά του πολύ περισσότερο από τον κάθε Ελληναρά που έχει μάθει να νιώθει ανώτερος αλλά στην καθημερινότητά του ντροπιάζει όλες τις αξίες και τα σπουδαία που έχει από την αρχή του χρόνου να επιδείξει αυτή η χώρα.

Και για όσα είπε, πού είναι το ψέμα; οι Ελληναράδες ήρωες (και του πληκτρολογίου) εν έτει 2020 όταν δουν μαύρο, μελαμψό, Αλβανό, Πολωνό και κάθε άλλο ξένο σε σχέση με την λευκή και αρχαιοελληνική ανωτερότητά τους δεν επιδεικνύουν ρατσιστική συμπεριφορά - τουλάχιστον σε ένα αξιοπρόσεχτο ποσοστό;
Εγώ τουλάχιστον κυκλοφορώντας στην Αθηνά για 4 δεκαετίες ευγνωμονώ το Θεό που είμαι λευκός, άνδρας, στρέιτ, χριστιανός και από μεγαλοαστή οικογένεια γιατί αλλιώς είτε έμμεσα είτε άμεσα το ρατσισμό / σεξισμό δε θα τον γλίτωνα...

Πέρα από το νομικό χαρακτηρισμό που έχει σαφή (ας πούμε) πλαίσια, ο καθένας μπορεί να έχει τη δική του φιλοσοφική αντίληψη για την έννοια "Έλληνας" - σε αυτό το πλαίσιο εγώ δεν μπορώ να δεχθώ γιατί ο κάθε Εφιάλτης να είναι περισσότερο Έλληνας από τον εκάστοτε λόρδο Βύρωνα και γιατί ένας μαύρος τύπος που - έστω και αν δεν ανακάλυψε την πενικιλίνη αλλά χτυπάει ένα τόπι- είναι γνωστός σε όλο τον κόσμο, νιώθει και αυτοπροσδιορίζεται Έλληνας και διαφημίζει με θετικό τρόπο την Ελλάδα στην υφήλιο να μην είναι Έλληνας;

Τέλος, όσον αφορά τη στρατιωτική θητεία, ο Αντετοκούμπο κάνει την ίδια θητεία που κάνει και ο χψ ποδοσφαιριστής μιας μεσαίας/ μέτριας ομάδας ποδοσφαίρου Α΄Εθνικής - τουλάχιστον εκείνος έχει επιδόσεις MVP στο NBA...

 

dimdav

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Νοε 2016
Μηνύματα
30
Κριτικές
41
Like
2.263
Πόντοι
5.190
που ομως εχουμε ελαστικοτατους νομος στους παρανομους λαθρομεταναστες και ετσι παιρνουν κ αυτοι την ευκαιρια τους να μεινουν στο χωρο μας σε αντιθεση αμα ηταν στη θεση πχ η χωρα των λεκων μαγιαρων ή αυστιακων τοτε ο καθε νηγιριανος θα πηγαινε πισω στη χωρα του

αρα αυτοι οι ρατσιστες και χωρα των λευκων καταφερε με το να μην υαρχουν σκληροι νομοι περι αθρομεταναστων να του δωσει την ευκαιρια να μεινει ευρωπη και να γινει επαγγελματιας

Σε αυτή τη χώρα πράγματι εύκολα νομιμοποιούνται τα τελευταία 20 χρόνια οι λαθρομετανάστες.... όμως, είμαστε η ευρωπαϊκή χώρα με την πιο δύσκολη και νομικά και γραφειοκρατικά διαδικασία για να αποκτήσει κανείς ιθαγένεια / υπηκοότητα...

Κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτό δεν αποδεικνύει ότι δεν είμαστε ρατσιστές...
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Ειτε τον λογιζεις σαν Ελληνα ειτε σαν Αφρικανο , δε μπορεις παρα να παραδεχτεις οτι ειναι ενα λεβεντοπαιδο που καταφερε απο το τιποτα να κανει κατι στη ζωη του.

Μιλαμε για ιστορια που ειναι για βιβλιο/ταινια.

Το να βλεπεις χρυσαυγιτες να μιλανε ασχημα για αυτον ειναι εμετικο. Οπως κανανε καποτε και για το σχορτσιανιτη.

Καλα να ειναι ο ανθρωπος και να εχει επιτυχιες
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
O κώδικας ιθαγένειας άλλαξε και ξαναάλλαξε. Υπάρχει η δυνατότητα κτήσης ιθαγένειας είτε λόγω γέννησης (αν όπως ανέφερες ο ένας από τους δύο γονείς είναι Έλληνας) αλλά και λόγω φοίτησης (εάν κάποιος γεννήθηκε και φοίτησε κάποια χρόνια σε ελληνικά σχολεία). Υπάρχει και η πολιτογράφηση - εάν κάποιος ζει για αρκετά χρόνια στην Ελλάδα και κατόπιν συνέντευξης αποδείξει τους δεσμούς του με την Ελλάδα αποκτά ελληνική ιθαγένεια (ο νόμος δε διακρίνει στη διατύπωσή του μεταξύ υπηκοότητας και ιθαγένειας - εννοιολογικά πιθανώς να σφάλει).

Νομίζω ο Αντετοκούμπο πολιτογραφήθηκε ως Έλληνας με τη διαδικασία που ακολουθείται για όσους έχουν να επιδείξουν ιδιαίτερη προσφορά στη χώρα - όταν έγινε αυτό δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιοσημείωτο, προφανώς και έγινε για να μπορεί να παίξει στην Εθνική. Παρόλα αυτά γεννημένος στην Ελλάδα και μεγαλώνοντας ως Έλληνας ειλικρινά προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι λιγότερο Έλληνας από εμένα που ο ένας παππούς μου γεννήθηκε στη Σμύρνη και μίλαγε τα τούρκικα καλύτερα από τα ελληνικά και ο άλλος παππούς μου μίλαγε και αρβανίτικα.

Και αν το πάμε με την καταγωγή και το λευκό σαν το γάλα χρώμα από πού το πιάνουμε; Από τους Ίωνες, τους Δωριείς, τους Βυζαντινούς ή τους ήρωες του '21; Και πόσοι από μας που νιώθουμε ρίγη στον εθνικό ύμνο και τιμάμε με τη συμπεριφορά μας τον τόπο που αποκαλούμε πατρίδα μπορούμε να αποδείξουμε ευθεία καταγωγή από τον Περικλή και όχι από τους Σλάβους, Τούρκους, Φράγκους, Γαλάτες (και δε συμμαζεύεται...) που πέρασαν από αυτόν τον τόπο;

Ο Αντετοκούμπο έχει ελληνικό διαβατήριο άρα είναι Έλληνας είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε ορισμένους και τιμάει την Ελλάδα με τη συμπεριφορά του πολύ περισσότερο από τον κάθε Ελληναρά που έχει μάθει να νιώθει ανώτερος αλλά στην καθημερινότητά του ντροπιάζει όλες τις αξίες και τα σπουδαία που έχει από την αρχή του χρόνου να επιδείξει αυτή η χώρα.

Και για όσα είπε, πού είναι το ψέμα; οι Ελληναράδες ήρωες (και του πληκτρολογίου) εν έτει 2020 όταν δουν μαύρο, μελαμψό, Αλβανό, Πολωνό και κάθε άλλο ξένο σε σχέση με την λευκή και αρχαιοελληνική ανωτερότητά τους δεν επιδεικνύουν ρατσιστική συμπεριφορά - τουλάχιστον σε ένα αξιοπρόσεχτο ποσοστό;
Εγώ τουλάχιστον κυκλοφορώντας στην Αθηνά για 4 δεκαετίες ευγνωμονώ το Θεό που είμαι λευκός, άνδρας, στρέιτ, χριστιανός και από μεγαλοαστή οικογένεια γιατί αλλιώς είτε έμμεσα είτε άμεσα το ρατσισμό / σεξισμό δε θα τον γλίτωνα...

Πέρα από το νομικό χαρακτηρισμό που έχει σαφή (ας πούμε) πλαίσια, ο καθένας μπορεί να έχει τη δική του φιλοσοφική αντίληψη για την έννοια "Έλληνας" - σε αυτό το πλαίσιο εγώ δεν μπορώ να δεχθώ γιατί ο κάθε Εφιάλτης να είναι περισσότερο Έλληνας από τον εκάστοτε λόρδο Βύρωνα και γιατί ένας μαύρος τύπος που - έστω και αν δεν ανακάλυψε την πενικιλίνη αλλά χτυπάει ένα τόπι- είναι γνωστός σε όλο τον κόσμο, νιώθει και αυτοπροσδιορίζεται Έλληνας και διαφημίζει με θετικό τρόπο την Ελλάδα στην υφήλιο να μην είναι Έλληνας;

Τέλος, όσον αφορά τη στρατιωτική θητεία, ο Αντετοκούμπο κάνει την ίδια θητεία που κάνει και ο χψ ποδοσφαιριστής μιας μεσαίας/ μέτριας ομάδας ποδοσφαίρου Α΄Εθνικής - τουλάχιστον εκείνος έχει επιδόσεις MVP στο NBA...

Γιατι το να εισαι Ελληνας δε σημαινει μονο θετικα, ουτε ειναι καποια αξια η καποι προνομιο. Ειναι μια κατηγορια ανθρωπων, η οποια συγκροτειται απο τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της, τα οποια ειναι και θετικα και αρνητικα. Οι Ελληναραδες που λες με αυτη την συμπεριφορα , ακριβως επειδη την εχουν ειναι και Ελληνες. Η οποια μαλιστα δε διαφερει απο αυτη των αρχαιων.
Για τον αν υπαρχουν επιμειξιες σαφως και υπαρχουν οπως και σε ολους τους λαους, αλλα ολες αυτες συγχωνευονται σε εναν λαο, ο οποιος φυσικα αναδιαμορφωνεται και αναδιαμορφωνει αλλους λαους. Αλλα στο μεταξυ παραμενει ο ιδιος λαος.
Ο Αντετοκουμπο και οχι μονο αυτος, μπορει να παραμενει ενα εξαιρετο παιδι και ενα σπανιος ανθρωπος. Ωστοσο Ελληνας ειναι σε νομικο επιπεδο και αυτο δεν ειναι κατι το κακο, γιατι το να ειναι κανεις Ελληνας δεν ειναι ουτε καποιο ιδιαιτερο προνομιο ουτε τιποτα αλλο. Τιμητικα ανηκει στην κοινοτητα αυτη, αλλα κατι τετοιο δεν μπορει να ισχυσει γενικα για τον καθενα και απρουποθετα.
Ο παππους καποιου που ζουσε στη Σμυρνη ηταν Ελληνας διοτι ειχε τροπο ζωης, κωδικα και ιεραρχηση αξιων, συνειδηση, παραδοσεις και το πιθανοτερο καταγωγη κατα ενα μερος ( η το μεγαλυτερο μερος ) ελληνικη δηλαδη ενας συγκεκριμενος τροπος θεωρησης της ζωης, συμπεριφορας καποιων πραγματων. Αν ηταν τουρκος θα ειχε καποια αλλα χαρακτηριστικα, αρμενιος αλλα, αραβας αλλα, εβραιος γαλλος η ιταλος αλλα.
Αυτα ολα δεν ειναι απλα ουτε χτιζονται η γινονται απο τη μια μερα στην αλλη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom