Νέα

Γιάννης Αντετοκούμπο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Apollo64
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 107K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.427
Κριτικές
16
Like
13.603
Πόντοι
6.515
Τον θαυμαζουμε για το μπασκετ που παιζει

Δεν υπαρχει κανενας λογος να τον καμαρωνουμε σαν "μαυρο ελληνα" οπως καποιοι λαθρολαγνοι του σαη

Τωρα οσον αφορα τη παπαρια που ειπε προφανως ψαχνει αφορμη να αποφυγει την αγγαρεια της εθνικης ελλαδος  :S
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.394
Πόντοι
2.786
κάτσε ρε φίλε κ που ξέρεις εσύ τι έχει κάνει δλδ;;επειδή δεν είμαστε διάσημοι εμείς κ δεν διαφημίζουμε τη χώρα μας δεν αξίζουμε δλδ;;;εγώ τον Γιάννη τον πάω είμαι περήφανος που κάνει όλα αυτά κ δέχεται να λέγεται Έλληνας κ μπράβο του..αλλά όταν λέει ότι είμαστε χώρα των λευκών δεν το δέχομαι γιατί εγώ δεν είμαι ρατσιστης!!!

Εγώ δεν έχω κάνει σε καμία περίπτωση αυτό που έχει κάνει ο Αντετοκούμπο και το παραδέχομαι, το μόνο που έχω είναι μόνιμα ελληνική σημαία στο μπαλκόνι μου (που αυτό για κάποιους με κάνει αυτομάτως ακροδεξιό και φασίστα!) αλλά δεν τον βρίζω επειδή αυτός έχει κάνει όλα αυτά που έχει κάνει.

Όσο για το ότι είμαστε χώρα λευκών (με την ρατσιστική διάθεση δηλαδή) θα σε παραπέμψω σε σχόλια ενός μικρόκοσμου της ΕΛλάδας, δηλαδή αυτού του site! Μια μικρή Ελλάδα είμαστε εδώ, δεν μπαίνουν εξωγήινοι. Ρίξε μια ματιά λοιπόν στα posts τους και μετά έλα πες μου αν ο Αντετοκούμπο έχει τα δίκια του σε αυτό που λέει ή όχι.

Οπότε αυτός που τον βρίζει κακόπιστα και με μίσος επειδή είναι ξένος/μαύρος θα πρέπει πρώτα να κάνει την αυτοκριτική του και μετά να μιλήσει.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.394
Πόντοι
2.786
Είσαι για ΓΕΛΙΑ ρε ναυάγιο!!!! :tooth:
 

Συνημμένα

  • χωνης για γέλια.gif
    4,6 MB · Εμφανίσεις: 31

Charis38

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2020
Μηνύματα
67
Like
25
Πόντοι
0
Εγώ δεν έχω κάνει σε καμία περίπτωση αυτό που έχει κάνει ο Αντετοκούμπο και το παραδέχομαι, το μόνο που έχω είναι μόνιμα ελληνική σημαία στο μπαλκόνι μου (που αυτό για κάποιους με κάνει αυτομάτως ακροδεξιό και φασίστα!) αλλά δεν τον βρίζω επειδή αυτός έχει κάνει όλα αυτά που έχει κάνει.

Όσο για το ότι είμαστε χώρα λευκών (με την ρατσιστική διάθεση δηλαδή) θα σε παραπέμψω σε σχόλια ενός μικρόκοσμου της ΕΛλάδας, δηλαδή αυτού του site! Μια μικρή Ελλάδα είμαστε εδώ, δεν μπαίνουν εξωγήινοι. Ρίξε μια ματιά λοιπόν στα posts τους και μετά έλα πες μου αν ο Αντετοκούμπο έχει τα δίκια του σε αυτό που λέει ή όχι.

Οπότε αυτός που τον βρίζει κακόπιστα και με μίσος επειδή είναι ξένος/μαύρος θα πρέπει πρώτα να κάνει την αυτοκριτική του και μετά να μιλήσει.
ρε φίλε επειδή απευθύνεσαι σε μένα δεν τον κράζω τον άνθρωπο ίσα ίσα μπράβο του για ολα όσα πέρασε κ έφτασε εκεί π είναι....απλά εμένα με ενόχλησε η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΔΗΛΩΣΗ γιατί ΔΕΝ είμαι ρατσιστης!!!για αυτό είπα ας έλεγε ότι υπάρχουν πολύ ρατσιστές να το δεχτώ..δεν είμαστε όμως όλοι ρατσιστές...τώρα όσον αφορά την σημαία και το αν σε θεωρούν φασίστα κάποιοι..άλλο θέμα αυτό που κουράζομαι να το αναλυω
 

Charis38

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2020
Μηνύματα
67
Like
25
Πόντοι
0
Δεν είναι αλήθεια;οι Έλληνες είναι όλοι λευκοί και ξέρετε γιατί;γιατι δεν πήγε ποτέ η ελλαδα να κάνει πόλεμο σε αφρικανικές χώρες και να πάρει αφρικανικούς πληθυσμούς σα σκλαβους.οι Έλληνες ζούσαν σα σκλάβοι των τουρκων για εκατοντάδες χρόνια,έχασαν την εθνική τους ταυτότητα και χρειάστηκε να την αναδομησουν.Στις μέρες μας αν εξαιρέσεις το μίσος των Ελλήνων φτωχών απέναντι σε ξένους φτωχούς δεν έχω αντιληφθεί ουσιαστικο ρατσισμο ίσα ίσα οι Έλληνες επιχειρηματίες μικροί και μεγαλοι προτιμούν τα φθηνότερα μεροκάματα και τη μη καταβολή εισφορών των ξένων σε πολλές περιπτώσεις ιδίως στα τουριστικά.λεω ψέματα  ρε μουνια;το κράτος είναι εξίσου ρατσιστικό στους ξένους όσο και στους Έλληνες φτωχούς.δε το νοιάζει κιόλας.οποιος είναι πάνω μόνο να αρπάξει θέλει και να φύγει γι'αυτό είμαστε εδω
ναι αλλά ο Γιάννης εννοούσε την χώρα των λευκών που τον συμπεριφέρθηκε έτσι όπως τον συμπεριφέρθηκε..κ όσον αφορά τα τουριστικά,κ γω στον τομέα του τουρισμού είμαι κ ξέρω πολύ καλά τι γίνεται εδώ κ πολλά χρόνια..
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.394
Πόντοι
2.786
ρε φίλε επειδή απευθύνεσαι σε μένα δεν τον κράζω τον άνθρωπο ίσα ίσα μπράβο του για ολα όσα πέρασε κ έφτασε εκεί π είναι....απλά εμένα με ενόχλησε η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΔΗΛΩΣΗ γιατί ΔΕΝ είμαι ρατσιστης!!!για αυτό είπα ας έλεγε ότι υπάρχουν πολύ ρατσιστές να το δεχτώ..δεν είμαστε όμως όλοι ρατσιστές...τώρα όσον αφορά την σημαία και το αν σε θεωρούν φασίστα κάποιοι..άλλο θέμα αυτό που κουράζομαι να το αναλυω

Δεν απευθύνθηκα σε σένα. Το σχόλιο μου ήταν για τον FAT BASTARD.
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
69
Πόντοι
16
θα συμφωνήσω φίλε μου δεν γίνεται να τα τσουβαλιαζεις όλα..δεν είμαστε όλοι το ίδιο..να λέγε υπάρχουν πολλοί ρατσιστές να το δεχτώ...αλλά όχι κ χώρα των λευκών παραηταν βαρύς χαρακτηρισμός..η Αμερική τότε τι είναι που τους σκοτώνουν με το παραμικρό;;
συγνωμη δηλαδη τι ειναι η ελλαδα,δεν ειναι χωρα λευκων τι ειναι κιτρινων,μαυρων,μπλε,τι στον πουτσο χωρα ειναι η ελλαδα;
φυσικα και ειναι λευκων γηγενων
οπως η αιθιοπια ειναι μαυρων γηγενων η κινα ειναι κιτρινων γηγενων κλπ κλπ

ακου βαρυς χαρακτηρισμος να πεις οτι η ελλαδα ειναι χωρα λευκων,κοιτα που φτασαμε
 

Charis38

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2020
Μηνύματα
67
Like
25
Πόντοι
0
[size=10pt][/size]
συγνωμη δηλαδη τι ειναι η ελλαδα,δεν ειναι χωρα λευκων τι ειναι κιτρινων,μαυρων,μπλε,τι στον πουτσο χωρα ειναι η ελλαδα;
φυσικα και ειναι λευκων γηγενων
οπως η αιθιοπια ειναι μαυρων γηγενων η κινα ειναι κιτρινων γηγενων κλπ κλπ

ακου βαρυς χαρακτηρισμος να πεις οτι η ελλαδα ειναι χωρα λευκων,κοιτα που φτασαμε
ναι έτσι ακριβώς για αυτό το είπε ο Γιάννης...λόγω το ότι είμαστε γηγενής λευκοί από αρχαιότητας..πολύ εύστοχο σχόλιο μπραβο
 

kinks

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.269
Like
695
Πόντοι
96
Τι πετυχε ρε μαστορα;;

Να βγάλει μέχρι τώρα πάνω από 100 εκ και να βγει Mvp και έπεται συνέχεια.  Εσύ τι κατάφερες εκτός από το να διοριστεί σε θέση αργομισθίες και να πάρεις σύνταξη στα 59, ζώντας σε βάρος του συνόλου;
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.972
Κριτικές
1
Like
5.497
Πόντοι
2.356
Η περίπτωση αυτή χαρακτηρίζει 100% την υποκρισία του Ελληνικού κράτους σε διοικητικό, αλλά και σε κοινωνικό επίπεδο. Όταν υπάρχει η πιθανότητα για όφελος (βλέπε αρσιβαρίστες), τότε οι διαδικασίες τρέχουν ταχύτητα. Στην περίπτωση Αντετοκούμπο που κανένας μυρωδιάς scouter δεν είχε ακούσει τίποτα, ήταν ο φτωχοδιάβολος που έπαιζε μπασκετάκι στα Σεπόλια και πούλαγε και κανα CD. Πρέπει όμως να αποφασίσουμε τι θέλουμε. Διότι αν είναι Έλληνας ο Αντετοκούμπο, τότε είναι και όλοι όσοι γεννήθηκαν στην Ελλάδα και έχουν και τους 2 γονείς, από άλλη χώρα. Όχι όπου μας συμφέρει μόνο.

Για μένα προσωπικά, ο Αντετοκούμπο είναι Νιγηριανός και όχι Έλληνας. Αυτό λέει ο νόμος. Δηλ ότι ο 1 τουλάχιστον από τους 2 γονείς, πρέπει να έχει γεννηθεί στην Ελλάδα.

Δεν εξετάζουμε αν ο ίδιος δηλώνει περήφανος ότι είναι Έλληνας. Αυτό τον τιμά προσωπικά, όπως και ένα κορίτσι αριστούχος στο σχολείο που ενώ είναι και οι 2 γονείς από την Αλβανία, δηλώνει περήφανη να κρατάει την Ελληνική σημαία στην παρέλαση. Αντίστοιχα, την τιμά αυτό 100% - είναι όμως Ελληνίδα;

Να το συζητήσουμε. Αλλά η Ελλάδα αποφεύγει αυτή τη συζήτηση (ίσως διότι καίει???) και αφήνει αυτά τα άμοιρα παιδιά, ουσιαστικά χωρίς πατρίδα. Διότι αυτό το κορίτσι π.χ. ούτε Ελληνικό διαβατήριο μπορεί να βγάλει, αλλά ούτε και Αλβανικό. Κάτι που είναι ξεφτίλα.

Κάποτε δεν πρέπει να λήξει αυτό το θέμα; Υπάρχει νόμος αυτή τη στιγμή και πρέπει να ισχύει για όλους. Όχι μόνο όταν υπάρχει μετάλλιο στη μέση.
 

Caymans

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2009
Μηνύματα
682
Κριτικές
4
Like
118
Πόντοι
6
ναι αλλά ο Γιάννης εννοούσε την χώρα των λευκών που τον συμπεριφέρθηκε έτσι όπως τον συμπεριφέρθηκε..κ όσον αφορά τα τουριστικά,κ γω στον τομέα του τουρισμού είμαι κ ξέρω πολύ καλά τι γίνεται εδώ κ πολλά χρόνια..
Δε νομίζω να το εννοούσε έτσι γιατί έχει δηλώσει σε ντοκιμαντέρ στο παρελθόν ότι στο σχολείο ήταν μια χαρά,πήγαινε κατηχητικό,οι προπονητές του του φέρονταν άψογα χωρίς ρατσισμό,οι συναθλητές του και οι συμμαθητές του το ίδιο.αν το πε έτσι τότε τα χει παίξει απ τα πολλά λεφτά και τη δόξα την ψώνισε τελειως τι να πω
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
69
Πόντοι
16
Η περίπτωση αυτή χαρακτηρίζει 100% την υποκρισία του Ελληνικού κράτους σε διοικητικό, αλλά και σε κοινωνικό επίπεδο. Όταν υπάρχει η πιθανότητα για όφελος (βλέπε αρσιβαρίστες), τότε οι διαδικασίες τρέχουν ταχύτητα. Στην περίπτωση Αντετοκούμπο που κανένας μυρωδιάς scouter δεν είχε ακούσει τίποτα, ήταν ο φτωχοδιάβολος που έπαιζε μπασκετάκι στα Σεπόλια και πούλαγε και κανα CD. Πρέπει όμως να αποφασίσουμε τι θέλουμε. Διότι αν είναι Έλληνας ο Αντετοκούμπο, τότε είναι και όλοι όσοι γεννήθηκαν στην Ελλάδα και έχουν και τους 2 γονείς, από άλλη χώρα. Όχι όπου μας συμφέρει μόνο.

Για μένα προσωπικά, ο Αντετοκούμπο είναι Νιγηριανός και όχι Έλληνας. Αυτό λέει ο νόμος. Δηλ ότι ο 1 τουλάχιστον από τους 2 γονείς, πρέπει να έχει γεννηθεί στην Ελλάδα.

Δεν εξετάζουμε αν ο ίδιος δηλώνει περήφανος ότι είναι Έλληνας. Αυτό τον τιμά προσωπικά, όπως και ένα κορίτσι αριστούχος στο σχολείο που ενώ είναι και οι 2 γονείς από την Αλβανία, δηλώνει περήφανη να κρατάει την Ελληνική σημαία στην παρέλαση. Αντίστοιχα, την τιμά αυτό 100% - είναι όμως Ελληνίδα;

Να το συζητήσουμε. Αλλά η Ελλάδα αποφεύγει αυτή τη συζήτηση (ίσως διότι καίει???) και αφήνει αυτά τα άμοιρα παιδιά, ουσιαστικά χωρίς πατρίδα. Διότι αυτό το κορίτσι π.χ. ούτε Ελληνικό διαβατήριο μπορεί να βγάλει, αλλά ούτε και Αλβανικό. Κάτι που είναι ξεφτίλα.

Κάποτε δεν πρέπει να λήξει αυτό το θέμα; Υπάρχει νόμος αυτή τη στιγμή και πρέπει να ισχύει για όλους. Όχι μόνο όταν υπάρχει μετάλλιο στη μέση.
σωστα τα λες το θεμα ειναι πολυ λεπτο,δεν θα αναφερθω στις περιπτωσεις των αθλητων αλλα γενικα στο καθε ατομο που γεννηθηκε ή εστω μεγαλωσε στην ελλαδα
θα πρεπει να αλλαξουν καποια πραγματα
1)ο ποιος μπαινει χωρις χαρτια να απελαυνεται
2) οποιος ερχεται νομιμα με χαρτια κλπ τοτε θα πρεπει για να γινει ελληνας πολιτης να
πληροι καποιες προυποθεσεις  να μην εχει κανει αξιοποινες πραξεις,να ειναι στην χωρα για τουλαχιστον 15 χρονια και να δωσει εξετασεις στην γλωσσα στην ιστορια
και να υπηρετησει στον στρατο
αυτα χωρις να ειναι υποχρεωτικο να παρει την υπηκοοτητα αν δεν θελει δεν υπαρχει θεμα θα εχει τα χαρτια του θα εχει το διαβατηριο της χωρας του και ολα καλα
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
69
Πόντοι
16
[size=10pt][/size]ναι έτσι ακριβώς για αυτό το είπε ο Γιάννης...λόγω το ότι είμαστε γηγενής λευκοί από αρχαιότητας..πολύ εύστοχο σχόλιο μπραβο
ακου τυπε υπαρχουν Χωρες και χωρες οι Χωρες ειναι αυτες που υπαρχουν στον παλιο κοσμο ευρωπη ασια αφρικη*,αυτες οι Χωρες λοιπον απαρτιζονται απο γηγενεις πληθυσμους
εξερεσεις υπαρχουν στη ναφρικη που υπαρχουν χωρες που τις εχουν δημιουργησει οι λευκοι

η ελλαδα ηταν ειναι και θα ειναι χωρα λευκων αν παψει να ειναι χωρα λευκων θα παψει να ειναι ελλαδα οπως και η ιαπωνια ειναι χωρα κιτρινων,η αιθιοπια χωρα μαυρων κλπ κλπ

ο αντετοκουμπο για τον μονο λογο που το παιζει ελληνας ειναι γιατι ετσι μπορεσε να παρει διαβατηριο και να παει στην αμερικη σε λιγα χρονια που θα γινει αμερικανος πολιτης θα βγει και θα πει την αληθεια οτι ειναι νιγηριανος
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
27
Like
3.921
Πόντοι
4.895
Ο Αντετοκούμπο είναι μαύρος. Δεν έφταιξε σε αυτό.
Ο Αντετοκούμπο ήρθε παράνομα στην Ελλάδα. Δεν έφταιξε σε αυτό.
προφανώς δεν "φταίει" που είναι μαύρος, δεν του ζήτησε κάποιος τα ρέστα για τη φυλή του. Και προφανώς δεν φταίει που ήρθε παράνομα η οικογένειά του στην Ελλάδα αλλά έτσι έγινε, δεν αναιρείται αυτό. Για μένα ήταν και παραμένει παράνομος όπως και όλοι όσοι επέλεξαν να μπουκάρουν στην Ελλάδα με το έτσι θέλω χωρίς να ρωτήσουν. Και αυτό όχι λόγω χρώματος φυσικά.



Ο Αντετοκούμπο εντιμετώπισε χοντρό ρατσισμό, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Δική του επιλογή.
Ο Αντετοκούμπο σέβεται απόλυτα την Ελλάδα κι ας μην είναι χώρα του κι ας τον αντιμετώπισαν ρατσιστικά. Respect.
αυτό από που προκύπτει ; το χοντρό ρατσισμό στην Ελλάδα εννοώ. Επειδή έτσι λέει; και αν το λέει γιατί πρέπει να θεωρήσουμε δεδομένη την αξιοπιστία του; Η ταπεινή μου άποψη απότην εμπειρία μου μεγαλώνοντας σε δεκαετίες πριν το άνοιγμα των συνόρων αλλά που έτυχε στο σχολείο και στις παρέες να έχουμε παιδιά μάυρων φιλιπινέζων κλπ. δεν υπήρχε υποψία ρατσισμού ούτε καν στα πειράγματα. Μπορεί ο Αντετοκούμπο και κάθε Αντετοκούμπο να ζει κάποιο σύνδρομο του στυλ "metoo"

Ο Αντετοκούμπο προτίμησε να κάνει κάτι στην ζωή του αντί να μπλέξει σε παρανομίες. Δική του επιλογή.
Ο Αντετοκούμπο δούλεψε πολύ σκληρά κι έγινε μπασκετομπολίστας. Δική του επιμονή.
Ο Αντετοκούμπο πήγε στο NBA και βγήκε MVP. Δικό του κατόρθωμα.
Οι υπόλοιποι που τον κράζετε, δεν φτάνετε πραγματικά ούτε στα αρχίδια του και όχι μόνο λόγο ύψους!
μπράβο του που πέτυχε και αξιοποίησε το ταλέντο του. Υπάρχει όμως κάτι που δεν καταλαβαίνετε όσοι χρησιμοποιείτε την επιτυχία αθλητών κλπ. για να την "πείτε" σε άλλους που δεν πέτυχαν κάτι αντίστοιχο:
  ότι η επιτυχία, οικονομική κυρίως αλλά όχι μόνο δεν εξαρτάται τόσο από το ταλέντο ή τη δουλειά που θα ρίξεις σε κάτι αλλά κυρίως από το τι θα είναι αυτό το κάτι. Πχ. η επιτυχία του Αντετοκούμπο είναι τόσο μεγάλη απλά και μόνο επειδή οι σύγχρονες κοινωνίες έχουν δώσει υπέρμετρη αξία και προβολή σε δραστηριότητες όπως αθλήματα (κάποια συγκεκριμένα), καλλιτεχνικά όπως μουσική, κλπ. Αν το ταλέντο του ήταν σε κάτι άλλο δεν θα τον ήξερε ούτε η μάνα του όσο άξιος και να ήταν.

Είμαι σίγουρος ότι όσοι κόπτονται και θαυμάζουν αθλητές, τραγουδιστές κλπ. θεωρώντας το έργο τους σπουδαίο για την κοινωνία και άξιο τέτοιας ανταμοιβής και αναγνώρισης δεν θα έχουν ιδέα για άλλους ανθρώπους που πρόσφεραν πραγματικά και ουσιωδώς στην πρόοδο.  Πόσοι ας πούμε έχουν ακούσει για έναν άλλο Γιαννη, τον Γιάννη Αργύρη; θα εκπλαγώ αν υπάρχει έστω και ένας που να τον ξέρει (όχι από τον γκουγκλη) ή που να άκουσε έστω μια φορά αυτό το όνομα....

 

Caymans

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2009
Μηνύματα
682
Κριτικές
4
Like
118
Πόντοι
6
Ζούμε σε ένα κόσμο που το να παίζεις μπάσκετ η μπάλα η να παίζεις σε ταινίες πληρώνεται καλύτερα από το να σώσεις ζωές άρα ο απλός κόσμος αυτό θεωρεί έργο και επιτυχια
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
69
Πόντοι
16
Ζούμε σε ένα κόσμο που το να παίζεις μπάσκετ η μπάλα η να παίζεις σε ταινίες πληρώνεται καλύτερα από το να σώσεις ζωές άρα ο απλός κόσμος αυτό θεωρεί έργο και επιτυχια
:hi: :hi: :hi:
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Η περίπτωση αυτή χαρακτηρίζει 100% την υποκρισία του Ελληνικού κράτους σε διοικητικό, αλλά και σε κοινωνικό επίπεδο. Όταν υπάρχει η πιθανότητα για όφελος (βλέπε αρσιβαρίστες), τότε οι διαδικασίες τρέχουν ταχύτητα. Στην περίπτωση Αντετοκούμπο που κανένας μυρωδιάς scouter δεν είχε ακούσει τίποτα, ήταν ο φτωχοδιάβολος που έπαιζε μπασκετάκι στα Σεπόλια και πούλαγε και κανα CD. Πρέπει όμως να αποφασίσουμε τι θέλουμε. Διότι αν είναι Έλληνας ο Αντετοκούμπο, τότε είναι και όλοι όσοι γεννήθηκαν στην Ελλάδα και έχουν και τους 2 γονείς, από άλλη χώρα. Όχι όπου μας συμφέρει μόνο.

Για μένα προσωπικά, ο Αντετοκούμπο είναι Νιγηριανός και όχι Έλληνας. Αυτό λέει ο νόμος. Δηλ ότι ο 1 τουλάχιστον από τους 2 γονείς, πρέπει να έχει γεννηθεί στην Ελλάδα.

Δεν εξετάζουμε αν ο ίδιος δηλώνει περήφανος ότι είναι Έλληνας. Αυτό τον τιμά προσωπικά, όπως και ένα κορίτσι αριστούχος στο σχολείο που ενώ είναι και οι 2 γονείς από την Αλβανία, δηλώνει περήφανη να κρατάει την Ελληνική σημαία στην παρέλαση. Αντίστοιχα, την τιμά αυτό 100% - είναι όμως Ελληνίδα;

Να το συζητήσουμε. Αλλά η Ελλάδα αποφεύγει αυτή τη συζήτηση (ίσως διότι καίει???) και αφήνει αυτά τα άμοιρα παιδιά, ουσιαστικά χωρίς πατρίδα. Διότι αυτό το κορίτσι π.χ. ούτε Ελληνικό διαβατήριο μπορεί να βγάλει, αλλά ούτε και Αλβανικό. Κάτι που είναι ξεφτίλα.

Κάποτε δεν πρέπει να λήξει αυτό το θέμα; Υπάρχει νόμος αυτή τη στιγμή και πρέπει να ισχύει για όλους. Όχι μόνο όταν υπάρχει μετάλλιο στη μέση.

Τώρα ο νόμος λέει ότι ο Αντετοκούμπο είναι Έλληνας. Άρα είναι και για σενα Έλληνας ή εξακολουθεί να είναι Νιγηριανός;
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.972
Κριτικές
1
Like
5.497
Πόντοι
2.356
Αν άλλαξε ο νόμος περί ιθαγένειας, ναι για μένα είναι Έλληνας.

Πότε άλλαξε; Υπάρχει στο site του Υπουργείου Δικαιοσύνης;
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Αν άλλαξε ο νόμος περί ιθαγένειας, ναι για μένα είναι Έλληνας.

Πότε άλλαξε; Υπάρχει στο site του Υπουργείου Δικαιοσύνης;

Τί εννοείς; Η κυβέρνηση του έδωσε Ελληνική ιθαγένεια το 2013.

Δε σου αρκεί αυτό;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom