Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.308
Like
2.094
Πόντοι
216
Κι απο την μεγαλη αγαπη που τους εχουν τα μεγαλωνουν μεσα στην πεινα, τις επιδυμιες και τους εμφυλιους

Ανάλογα με τις συνθήκες της χώρας και της οικογένειας, τα παιδιά έχουν να μεγαλώσουν με περισσότερο ή λιγότερο ευνοϊκούς όρους.

Αλλά καταρχήν πρέπει να γεννηθούν. Μεγαλώνοντας μαθαίνουν μετά να είναι πιο ανθεκτικά στις αντιξοότητες.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.088
Like
15.669
Πόντοι
3.656
Και κάποιοι το κάνουν συνειδητά γιατί το θέλουν,αφού έχει ωριμάσει η σκέψη μέσα τους.

Αρκεί να κάνουν και σωστή επιλογή γυναίκας όμως

Γιατί αυτοί μπορεί όντως να ονειρεύονται...να έχουμε ο ένας τον άλλο...τα παιδάκια μας...να γεράσουμε μαζί,αλλά δεν ξέρεις αν και η άλλη σκέφτεται τα ίδια.Και αν σε ενδεχόμενη στραβή σου...επαγγελματική,οικονομική κλπ...δε θα πηδήξει απ'το καράβι ή θα σε υποβαθμίζει με την πρώτη ευκαιρία
 

Dstrict

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
496
Κριτικές
5
Like
4.125
Πόντοι
721

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.852
Πόντοι
3.556
Ναι. Είναι εκείνες οι γυναίκες που μεγαλώνουν ευχαρίστως μόνες τους τα παιδιά, κι οι άντρες εμφανίζονται κι εξαφανίζονται καουμπόϊκα, όπως κι όποτε τους βολεύει.

Είναι το σύστημα που εγκρίνω, που εφαρμόζω, που προτιμώ.

Που βρισκει κανεις τετοιες γυναικες τυπε; :tooth:
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
688
Κριτικές
15
Like
2.607
Πόντοι
4.115
Ειναι λιγο θεωρητικο για να απλοποιησει το παραδειγμα. Πες οτι ενα παιδι προυπαρχει και σου τιθεται το ερωτημα "να το φερεις στον κοσμο η να μην το φερεις;" γιατι πρακτικα αυτο γινεται

Η να στο θεσω ακομα πιο πρακτικα: Αποφασιζει ενας δικτατορας πως οσα παιδια γεννηθηκαν με τον πατερα να ειναι πανω απο 45, ητανε μεγαλο λαθος και πρεπει να θανατωθουν. Θα συμφωνουσες με μια τετοια αποφαση; Γιατι πρακτικα το ιδιο πραγμα ειναι οταν λες πχ οι 45+ να μην κανουν παιδια. Αφαιρεις παιδια που θα μπορουσαν να ζουνε σε λιγα χρονια απο τωρα
Τύπε τα έχεις κάνει αχταρμά στο μυαλό σου. Δεν μπορείς να αφαιρέσεις κάτι που δεν υπάρχει.
Δεν είναι σε κάποιο φανταστικό μέρος τα παιδιά πριν γεννηθουν οπως γραφεις. Αυτά καμια παλαβοθρησκεια μπορει να τα γράφει εδώ μιλάμε με γεγονότα και δεδομένα.

Αν δεν κάνω παιδί απλά δεν κάνω παιδί. Δεν αλλάζει τίποτα. Δεν ειναι οτι υπαρχει καπου ενα παιδι και εγω δεν του δινω υπόσταση.
Αυτά που γράφεις είναι λιγο στα όρια του crazy talk.
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
301
Like
771
Πόντοι
81
Οι περισσότεροι που μικροί μικροί παντρεύτηκαν,είτε χώρισαν,είτε κεράτωσαν και έχουν αποτυχημένο γάμο.Είναι ξεπερασμένη αυτή η παροιμία και ανήκει σε άλλες εποχές.Είναι αναχρονιστικό να υιοθετούμε κλειστόμυαλες νοοτροπίες.Ο άνθρωπος για να παντρευτεί πρέπει να είναι ώριμος και να έχει ζητήσει καταστάσεις, για να μπορεί να διαχειριστεί τις δυσκολίες σε έναν γάμο.Και αυτό μπορεί να συμβεί μετά τα 30.Οι εποχές έχουν αλλάξει και άνετα μπορείς να παντρευτείς και μετά τα 40.
δεν θα διαφωνησω καθολου ομως αυτο αντε πες'το σε μια σημερινη ελληνιδα ή σε μια ελληνιδα 20 χρονια πισω που μολις τις τον εβαζες λιγο επρεπε να περασεις και απο το σπιτι για γνωριμια (μου εχει τυχει τετοια περιπτωση γι'αυτο το αναφερω) με τα μελλοντικα πεθερικα
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
688
Κριτικές
15
Like
2.607
Πόντοι
4.115
Παιδιά και οικογένεια νέος που λένε μερικοί ειναι ψιλοτραγικό για μένα. Να έχω ενέργεια για να ξεσκατίζω και να τρέχω πίσω από ένα μούλικο? Η ζωή ειναι μια δεν έχει sequel.
Να χάσω (γιατι ουσιαστικα τα χανεις) τα καλυτερα χρονια της ζωης που ειναι τα 20s και τα 30s ξεσκατίζοντας κώλους και γυρώντας στους παιδότοπους και τα φροντιστηρια και τους παιδίατρους γιατι? Για να φυγει μετά το παιδι φοιτητής οταν θα ειμαι στα 45-50 και εγώ μετά να κάνω τι?
Ο κόσμος ειναι φτιαγμένος για τα νιάτα...διασκέδαση-δραστηριοτητες-σεξουαλικη ποικιλια κτλπ.

Παιδι οποιος θελει στα 40 και μετα που ούτως ή αλλως θες περισσοτερο να αράξεις συνήθως και να περιορισεις γουστα τύπου ξενύχτια/πολυγαμιες/ταξιδια κτλπ. (μιλώντας φυσικα για καποιον που εχει χορτασει τη ζωη και δεν εχει απωθημενα)
 

Dstrict

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
496
Κριτικές
5
Like
4.125
Πόντοι
721
Παιδιά και οικογένεια νέος που λένε μερικοί ειναι ψιλοτραγικό για μένα. Να έχω ενέργεια για να ξεσκατίζω και να τρέχω πίσω από ένα μούλικο? Η ζωή ειναι μια δεν έχει sequel.
Να χάσω (γιατι ουσιαστικα τα χανεις) τα καλυτερα χρονια της ζωης που ειναι τα 20s και τα 30s ξεσκατίζοντας κώλους και γυρώντας στους παιδότοπους και τα φροντιστηρια και τους παιδίατρους γιατι? Για να φυγει μετά το παιδι φοιτητής οταν θα ειμαι στα 45-50 και εγώ μετά να κάνω τι?
Ο κόσμος ειναι φτιαγμένος για τα νιάτα...διασκέδαση-δραστηριοτητες-σεξουαλικη ποικιλια κτλπ.

Παιδι οποιος θελει στα 40 και μετα που ούτως ή αλλως θες περισσοτερο να αράξεις συνήθως και να περιορισεις γουστα τύπου ξενύχτια/πολυγαμιες/ταξιδια κτλπ. (μιλώντας φυσικα για καποιον που εχει χορτασει τη ζωη και δεν εχει απωθημενα)
Όλα του γάμου δύσκολα κι η νύφη γκαστρωμένη.

Σκατοκατάσταση ρε δικέ μου...

Μόνο που οι γονείς μας δεν το σκέφτηκαν έτσι,σωστά;

Άν το βλέπαν έτσι δε θάμασταν τώρα εδώ να λέμε τις σοφείες μας στο μπου.κομ...
 
Τελευταία τροποποίηση:

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.792
Κριτικές
18
Like
15.462
Πόντοι
4.546
Αν ήταν να τις χυνω ναι αμέ αξίζει το ξέρω...
Εδώ λέμε όμως άλλο..
Για το αν πρέπει η δεν πρέπει η γυναίκα σου να σε περιθάλψει όπως
και εσύ αυτήν σε κάποια στραβή που σας έκατσε και διαβάζω περίεργα
πράγματα...
Αυτό ακριβώς: αυτή είναι εκεί για εσένα και εσύ για αυτήν, στα εύκολα αλλά και στα δύσκολα, τόσο απλά.
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
688
Κριτικές
15
Like
2.607
Πόντοι
4.115
Όλα του γάμου δύσκολα κι η νύφη γκαστρωμένη.

Σκατοκατάσταση ρε δικέ μου...

Μόνο που οι γονείς μας δεν το σκέφτηκαν έτσι,σωστά;

Άν το βλέπαν έτσι δε θάμασταν τώρα εδώ να λέμε τις σοφείες μας στο μπου.κομ...

Tι λες ρε τύπε? Πόσο χρονών εισαι? Υπήρχαν σπουδές την εποχη των γονιων μας?Ελαχιστοι σπούδαζαν.
Υπηρχαν τοσες ευκαιριες και ευκολιες για ταξιδια/συναυλιες γουστα? Ούτε το 5% δεν ειχε τετοιες δυνατοτητες.
Υπηρχε τοσο ανοιχτη σεξουαλικότητα να μπορει ο καθες αντρας και γυναικα να εχουν πηδηξει 20-30 ατομα μεχρι τα 30-35 του? Ουτε καν.

Οι γονείς μας παντρεύοταν μικροί γιατί πολύ απλά δεν είχαν ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!!!!
 

Intruder80

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2020
Μηνύματα
946
Κριτικές
2
Like
3.224
Πόντοι
446
Περνώντας το κατώφλι των δεύτερων -αντα και εχόντας ενα πλουσιο βιογραφικό απο μεθύσια,γαμήσια,παρέες,αλητειες κλπ εχεις να θέσεις στον εαυτό σου το εξης κρίσιμο ερώτημα...τι θες απο τον εαυτό σου πλέον???Μια αλλαγή στον τρόπο ζωής σου ή την ησυχία σου???Απαντάς ψύχραιμα και ώριμα...και πορεύεσαι με αυτο!!!!Κι οταν λέμε "ησυχία" δεν εννοούμε να μπεις σε μια γυάλα παρεα με τις ενδοξες στιγμές σου μακρια απο ολους και ολα...εννοούμε μια συμβατικη ωραία σχέση που σε ικανοποιει και σε γεμιζει,χωρις να σε γεμιζει αγχη και γονεικες υποχρεώσεις...συνηθως οι πιο "εξαλλοι" απο εμας επιλεγουν αυτον τον δρόμο!!!!Τώρα αν σε τρώει μέσα σου το σαράκι του γεροντοπαλλικαρισμού (που στο έχουν φορτώσει οι παραδόσεις και η γκρίνια της μάνας σου) και βρεθει στο δρόμο σου καποια ιδανική γι αυτο το νέο mood...ε...καλη τύχη και περισσοτερη δύναμη μαγκα μου!!!!Θα σου χρειαστεί!!!!!
 

Dstrict

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
496
Κριτικές
5
Like
4.125
Πόντοι
721
θα σου πω γιατι επιμένω στην ενεργεια ,,,,πες οτι εισαι 50 χρονων με καριερα και ολα καλα.. Τα υλικα αγαθα εχει αποδηχθει οτι δεν φτιαχνουν απο μονα τους προσωπικότητες και το να μεγαλωνει το παιδι σου αλλος εκτος απο εσενα μεγαλη αποτυχία σαν γονέας...τα παιδια μεχρι τα 13 θελουν τρομερη ενεργεια για να μεγαλωνετε παρεουλα ωστε οταν μεγαλωσει να μην εισαι ενα πορτοφολι για αυτα ...
Ο γαμος επισεις θελει ενεργεια δραστηριοτητες,στοχους ,ταξιδια κοινα ονειρα...
Σορυ αλλα στα 40 ξεκιναει η προετοιμασια για καλα γεραματα ..Οσοι κανανε τα πραγματα στην ωρα τους τα 40 ειναι η ποιο ωραια ηλικια και απολαμβανεις πολυ ποιο χαλαρα την ζωη...
Λες αρκετά σωστά πράγματα,ωστόσο η οπτική που διατυπώνεις συνορεύει με κάποια αντίληψη ευγονικής με την οποία τελικά διαφωνώ.

Το λόγο στον είπα αν σ ενδιαφέρει ξαναδιάβασε τις παραθέσεις.:hi:
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.608
Πόντοι
3.346
πρόσφατη συζήτηση στην οποία συμμετείχαν και γυναίκες (28+).
Και κάνω κατευθείαν την ερώτηση. Πιστεύετε ότι ο γάμος μετά τα 40++ είναι απλά συμβιβασμός;
Τι θέλω να πω. Αν κάποιος (η και κάποια) δεν έχει παντρευτεί μέχρι τα 40+ και παντρευτεί εκεί γύρω, πιστεύετε ότι το κάνει επειδή το γουστάρει ή είναι σε μια φάση .. .
τρέχω και δε φτάνω οπότε ό,τι μου κάτσει τώρα θα συμβιβαστώ με αυτό για να μη μείνω στο ράφι;

Λαμβάνοντας υπόψην κάποιες περιπτώσεις γνωστών που οι επιλογές τους ήταν λίγο ό,τι να ναι τείνω να πιστεύω ότι όντως ισχύει.
Δε λέμε να έχεις σχέση για χρόνια και να παντρευτείς τότε. Μιλάμε για περιπτώσεις που μπορεί να είχες ή και όχι σχέσεις πριν, να φτάνεις στα 40+ να γνωρίζεις κάποια και σε 1 χρόνο να βάζεις κουλούρα.

Οι περισσότεροι στη συζήτηση είχαν αυτή την άποψη. Ότι αν παντρευτείς σε αυτή την ηλικία και μετά απλά το κάνεις με ό,τι βρεις για να λες ότι παντρεύτηκες.
Επίσης φίλος σε αυτή την ηλικία (δε συμμετείχε στην κουβέντα) μου το έχει παραδεχτεί ότι όντως αρχίζει να σκέφτεται έτσι. πχ βγαίνει τελευταία με μια γυναίκα (λίγες φορές έχει βγει) και κάνει σκέψεις ακόμα και για γάμο αν πάει καλά η ιστορία (που απ ότι φαίνεται δε θα πάει). Συμπαθητική η συγκεκριμένη αλλά άλλες εποχές ούτε θα γυρνούσε να την κοιτάξει και το παραδέχεται και ο ίδιος. Κοινώς επιβεβαιώνει αυτά που λέγανε στην κουβέντα
Στα 40+ βρισκεις γκομενα.. δεν παντρευεσαι γιατι εισαι ηδη αρκετα χρονια παντρεμενος.:sunglasses:
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
NAI

O γιός φίλης, το μαλακισμένο, 21 χρονών της γυμναστικής ακαδημίας, καλοκαίρι, μετά από ποδόσφαιρο στην παραλία, είπε να βουτήξει
Χτύπησε κεφάλι στον πάτο, έμεινε παράλυτος από την μέση και κάτω, σε καρεκλίτσα
Τον ξεσκίσανε στο γαμήσι οι νοσηλεύτριες που ερχόντουσαν σπίτι.

Αργότερα βρήκε μόνιμη γκομενα
Το κουστουμιά ο σακάτης μου θυμίζει

Να μου λείπει

Αλλά οι νοσηλεύτριες, ιδίως οι όμορφες αξίζουν
Τυπε αν έμεινε ανάπηρος από τη μέση και κάτω..δεν νομίζω να έκανε κούκου το πουλάκι..οπότε μάλλον πίπες σου λέει..
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Tι λες ρε τύπε? Πόσο χρονών εισαι? Υπήρχαν σπουδές την εποχη των γονιων μας?Ελαχιστοι σπούδαζαν.
Υπηρχαν τοσες ευκαιριες και ευκολιες για ταξιδια/συναυλιες γουστα? Ούτε το 5% δεν ειχε τετοιες δυνατοτητες.
Υπηρχε τοσο ανοιχτη σεξουαλικότητα να μπορει ο καθες αντρας και γυναικα να εχουν πηδηξει 20-30 ατομα μεχρι τα 30-35 του? Ουτε καν.

Οι γονείς μας παντρεύοταν μικροί γιατί πολύ απλά δεν είχαν ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!!!!
Η κάθε γυναίκα ναι,γαμιετιε με 30..ο κάθε άντρας όχι..οι πιο πολλοί αγαμητοι ειναι,η βρίσκουνε μια από κοινές παρέες..και αν τους παράτησει..το ρίχνουνε στα ναρκωτικά και στα μουρλοχαπα..ευκαιρίες υπάρχουν..αλλά μόνο για τις ελλεινιδες..και για τους πλούσιους..
 

Dstrict

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
496
Κριτικές
5
Like
4.125
Πόντοι
721
Tι λες ρε τύπε? Πόσο χρονών εισαι? Υπήρχαν σπουδές την εποχη των γονιων μας?Ελαχιστοι σπούδαζαν.
Υπηρχαν τοσες ευκαιριες και ευκολιες για ταξιδια/συναυλιες γουστα? Ούτε το 5% δεν ειχε τετοιες δυνατοτητες.
Υπηρχε τοσο ανοιχτη σεξουαλικότητα να μπορει ο καθες αντρας και γυναικα να εχουν πηδηξει 20-30 ατομα μεχρι τα 30-35 του? Ουτε καν.

Οι γονείς μας παντρεύοταν μικροί γιατί πολύ απλά δεν είχαν ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!!!!
Όσων χρονών και νάμαι εν γένει προσπαθώ να τηρώ κάποιες γραμμές στοιχειώδους ευγένειας όταν μιλάω σε αγνώστους σε ένα σάιτ.

Εσύ δεν το κάνεις,οκ,αλλά δε θα το συνεχίσω έτσι.

Την αντίφαση τή βλέπεις στα λεγόμενά σου ή μπά;

Όταν ακυρώνουμε την επιλογή των γονιών μας να μας κάνουν, αυτοακυρωνόμαστε οι ίδιοι.

Δεν το λέω εγώ,το λέει η επιστήμη της Ψυχολογίας,
αλλά και-κυρίως-των Μαθηματικών,τα οποία φαίνεται ν'αγνοείς παντελώς.

Άν εσύ περνάς καλά κι είσαι πλήρης με αυτά που λες,όλα καλά,εμένα δε με αφορά.

Αυτό που με αφορά είναι,εφόσων συζητάμε,να καταλάβεις ότι δεν είναι όλα για όλους το ίδιο και ότι δε χρειάζεται να προσβάλεις τους συνομιλητές σου για να πεις την όποια δικιά σου αλήθεια.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Η κάθε γυναίκα ναι,γαμιετιε με 30..ο κάθε άντρας όχι..οι πιο πολλοί αγαμητοι ειναι,η βρίσκουνε μια από κοινές παρέες..και αν τους παράτησει..το ρίχνουνε στα ναρκωτικά και στα μουρλοχαπα..ευκαιρίες υπάρχουν..αλλά μόνο για τις ελλεινιδες..και για τους πλούσιους..
Για ανάλυσέ μου το μαθηματικά αυτό ....

Πως οι γυναίκες .... που είναι περισσότερες .... γαμιούνται με 30 άνδρες έκαστη ;;;;
Και από την άλλη ....οι άνδρες είναι αγάμητοι ;

Πως βγαίνει αυτό ;;;;
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.676
Like
2.717
Πόντοι
456
Για ανάλυσέ μου το μαθηματικά αυτό ....

Πως οι γυναίκες .... που είναι περισσότερες .... γαμιούνται με 30 άνδρες έκαστη ;;;;
Και από την άλλη ....οι άνδρες είναι αγάμητοι ;

Πως βγαίνει αυτό ;;;;
Πολύ εύκολο βρε τέλη..το δέκα τα εκατό των αντρών(πλούσιοι,Αντρες με μεγάλο κύκλο και παρέες),γαμαει όλα τα καλα κομμάτια..δηλαδή ελλεινιδες από Εξαρια και πάνω..ότι μένει..κάνουν μακροχρόνιες σχέσεις με γυναίκες του κύκλου τους..και πάνω από τους μισούς άντρες.ειναι εντελώς αγαμητοι.χρονια..πολλοι είναι και παρθένοι..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom