Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.929
Κριτικές
1
Like
4.468
Πόντοι
456
Για μένα, ο γάμος θα έπρεπε να απαγορεύεται πριν τα 40.
Οι πιθανότητες να είναι τα άτομα ώριμα έτσι ώστε να μην διαλυθεί μια τέτοια σύμβαση, είναι απειροελάχιστες.
Τραβα πεστο στο μενιδι αυτο
 

Anestis zapatas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2024
Μηνύματα
1.649
Κριτικές
1
Like
1.261
Πόντοι
216
Και οι άντρες και οι γυναικες μολις πατησουν τα 40 κανουν μια αυτοκριτική που βρίσκονται που βαδιζουν και που πανε.
Τα 40 ειναι ισως η χειρότερη ηλικία για εναν άνθρωπο γιατί αν δεν εχει καταφέρει να κανει αυτα που θέλει τοτε αρχίζουν οι τυψεις σκέψεις τι πηγε λάθος κτλ.
Το χειρότερο συναισθημα το εχουν οι γυναίκες που είναι 40 και δεν εχουν κανει οικογένεια και παιδιά,εκει τα μυαλα πανε στα κάγκελα.
Αυτές παιζουν με τον χρόνο και η κλιμακτήριος ειναι μπροστα τους γιατί δεν εχουν καιρο το πολυ μια 5ετια,μετα αν δεν μπορούν να κάνουν παιδι τοτε χανουν αντικειμενικη αξια και καταληγουν μονες.
Ο αντρας ειναι αλλιως στα 40 ειδικά αν κρατιέται σε φόρμα θα μπορέσει να βρει και μια κοπελα 5 και 10 χρονια μικρότερη και ολα καλά.
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.738
Κριτικές
10
Like
2.091
Πόντοι
3.187
πρόσφατη συζήτηση στην οποία συμμετείχαν και γυναίκες (28+).
Και κάνω κατευθείαν την ερώτηση. Πιστεύετε ότι ο γάμος μετά τα 40++ είναι απλά συμβιβασμός;
Τι θέλω να πω. Αν κάποιος (η και κάποια) δεν έχει παντρευτεί μέχρι τα 40+ και παντρευτεί εκεί γύρω, πιστεύετε ότι το κάνει επειδή το γουστάρει ή είναι σε μια φάση .. .
τρέχω και δε φτάνω οπότε ό,τι μου κάτσει τώρα θα συμβιβαστώ με αυτό για να μη μείνω στο ράφι;

Λαμβάνοντας υπόψην κάποιες περιπτώσεις γνωστών που οι επιλογές τους ήταν λίγο ό,τι να ναι τείνω να πιστεύω ότι όντως ισχύει.
Δε λέμε να έχεις σχέση για χρόνια και να παντρευτείς τότε. Μιλάμε για περιπτώσεις που μπορεί να είχες ή και όχι σχέσεις πριν, να φτάνεις στα 40+ να γνωρίζεις κάποια και σε 1 χρόνο να βάζεις κουλούρα.

Οι περισσότεροι στη συζήτηση είχαν αυτή την άποψη. Ότι αν παντρευτείς σε αυτή την ηλικία και μετά απλά το κάνεις με ό,τι βρεις για να λες ότι παντρεύτηκες.
Επίσης φίλος σε αυτή την ηλικία (δε συμμετείχε στην κουβέντα) μου το έχει παραδεχτεί ότι όντως αρχίζει να σκέφτεται έτσι. πχ βγαίνει τελευταία με μια γυναίκα (λίγες φορές έχει βγει) και κάνει σκέψεις ακόμα και για γάμο αν πάει καλά η ιστορία (που απ ότι φαίνεται δε θα πάει). Συμπαθητική η συγκεκριμένη αλλά άλλες εποχές ούτε θα γυρνούσε να την κοιτάξει και το παραδέχεται και ο ίδιος. Κοινώς επιβεβαιώνει αυτά που λέγανε στην κουβέντα
κάθε γάμος είναι συμβιβασμός, είτε εμφανισιακός είτε θέμα χαρακτήρα. απο κει και πέρα εξαρτάται και από τον άνθρωπο. Υπάρχουν τυποι και τύπισσες που μετά τα 40 κάνουν τις επιλογές που επιθυμούν γιατί είναι πιο κατασταλαγμένοι και πλέον γνωρίζουν τι θα συναντήσουν.
 

gymaster

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Νοε 2016
Μηνύματα
3.411
Κριτικές
22
Like
9.827
Πόντοι
3.446
Όταν δεν μπορείς να αφοσιωθείς σε μια οικογένεια, μια σύζυγο, ένα υγιή γάμο, ειτε μετα τα 40 ειτε πριν καλύτερα μη κάνεις ούτε παιδί...
Έχουμε γεμίσει παιδιά με τραύματα κ ψυχολογικά στις μέρες μας!
Σωστά ...πέστο και στις μαμάδες αυτό όμως ,ισχύει και για τους 2.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.199
Like
1.862
Πόντοι
216
Ναυάγιο είσαι όταν είσαι ελεύθερος και φορτώνεσαι ζωντοχήρες με μεγάλα παιδιά ....

Ο απόλυτος πάτος.

Η λάσπη.

Η ύστατη κατάντια ....

Ο μέγιστος ξεπεσμός ........
Τι εννοείς λέγοντας "μεγάλα παιδιά";
Αν τα παιδιά ζουν μόνα τους, είναι ενήλικα, στα παπάρια σου.
Σα να έχεις ελεύθερη είσαι, ουσιαστικά.
 

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.599
Κριτικές
57
Like
16.323
Πόντοι
16.555
Απορω πόσα ναυαγια εδω μεσα είστε παντρεμενοι/χωρισμενοι ωστε να δίνετε και συμβουλες?

Πρωτα να εχετε την εμπειρία και μετα να μας το παιζετε συμβουλατορες.

Ορισμενοι μόνο να παπαγαλίζετε ξερετε!!!
 

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.146
Κριτικές
1
Like
625
Πόντοι
96
Αν εχεις φτασει 40 και ακομα ψάχνεστε και στα 60 παλι το ιδιο θα γίνεται...Η ζωη ειναι ενας μεγαλος μπουφες και κάποιοι νόμιζαν οτι θα φανε τα παντα μεχρι που φαγανε και το χρονο της ενέργειας...επειδή λοιπον η ενεργεια στον ανθρωπο εχει χρονοδιάγραμμα βλεπουμε ανθρωπους χωρις αντίληψη οταν περασει η μπογια τους να μιλανε για πραγματα που περασε η ωρα τους και φυσικα με λιγοτερη ενεργεια οποτε αρχιζουν τις εκπτωσεις και καποιοι αλλοι ενω ειναι σαν μουνι κλαμένο να βγαζουν σταριλικια και παραξενιές ..
Οποτε μετα τα 40 χαλαρωσε βρες και εναν όμοιο σου και ολα καλα,,Αν θες παιδια μετα τα 40 σε λυπάμαι γιατι δεν ειναι μονο ενα πιατο φαγητό αλλα η ενεργεια σου θα πρεπει να τροφοδωτει την ενεργεια του μεχρι να ανοίξει τα φτερα του...:coffee:
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.751
Κριτικές
2
Like
65.896
Πόντοι
12.056
Απορω πόσα ναυαγια εδω μεσα είστε παντρεμενοι/χωρισμενοι ωστε να δίνετε και συμβουλες?

Πρωτα να εχετε την εμπειρία και μετα να μας το παιζετε συμβουλατορες.

Ορισμενοι μόνο να παπαγαλίζετε ξερετε!!!
den βλεπεις οτι το νημα ειναι χθεσινο ...οποτε καθεσαι και γελας με αυτα που θα διαβασεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: srek7

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.935
Πόντοι
14.936
Μάλλον μπερδεύτηκες! Άλλο "νοσοκόμα " άλλο "γυναίκα "....
Αν ήταν παντρεμένος ΑΝ λέω δηλαδή και η γυναίκα του χρειαζόταν
να τον περιθάλψει για τον όσο καιρό ήταν στο κρεβάτι του πόνου θα ήταν
υποτιμητικό?
Θα έπρεπε να πάρει νοσοκόμα έξτρα ας πούμε?
Η γυναίκα σου που υποτίθεται είναι η οικογένεια σου δεν είναι αρμόδια θες να πεις
για αυτά?
Πρέπει να απευθυνθείς κάπου αλλού?
Σορυ αλλά παίζει να μην καταλαβαίνω πως το λες..
 
Τελευταία τροποποίηση:

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.332
Κριτικές
90
Like
32.404
Πόντοι
24.700
Αν ήταν παντρεμένος ΑΝ λέω δηλαδή και η γυναίκα του χρειαζόταν
να τον περιθάλψει για τον όσο καιρό ήταν στο κρεβάτι του πόνου θα ήταν
υποτιμητικό?
Θα έπρεπε να πάρει νοσοκόμα έξτρα ας πούμε?
Η γυναίκα σου που υποτίθεται είναι η οικογένεια σου δεν είναι αρμόδια θες να πεις
για αυτά?
Πρέπει να απευθυνθείς κάπου αλλού?
Σου αλλά παίζει να μην καταλαβαίνω πως το λες..
Πουσαισυμωρημουχριτσα;
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.935
Πόντοι
14.936

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
48.711
Like
44.699
Πόντοι
6.256
Γεια σου ρε θείουλη άρχοντα...
Που να είμαι μωρέ εδώ..
Βολοδερνω σαν την άδικη κατάρα...
Θα τα πούμε κάποια στιγμή και από κοντά..
σε εχω λοκαρει να ξερεις:knuppel:
κανε διαλειμμα απο τα μουνια ρε μισος εμεινες:2on1:
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.121
Πόντοι
206
Αν ήταν παντρεμένος ΑΝ λέω δηλαδή και η γυναίκα του χρειαζόταν
να τον περιθάλψει για τον όσο καιρό ήταν στο κρεβάτι του πόνου θα ήταν
υποτιμητικό?
Θα έπρεπε να πάρει νοσοκόμα έξτρα ας πούμε?
Η γυναίκα σου που υποτίθεται είναι η οικογένεια σου δεν είναι αρμόδια θες να πεις
για αυτά?
Πρέπει να απευθυνθείς κάπου αλλού?
Σου αλλά παίζει να μην καταλαβαίνω πως το λες..
NAI

O γιός φίλης, το μαλακισμένο, 21 χρονών της γυμναστικής ακαδημίας, καλοκαίρι, μετά από ποδόσφαιρο στην παραλία, είπε να βουτήξει
Χτύπησε κεφάλι στον πάτο, έμεινε παράλυτος από την μέση και κάτω, σε καρεκλίτσα
Τον ξεσκίσανε στο γαμήσι οι νοσηλεύτριες που ερχόντουσαν σπίτι.

Αργότερα βρήκε μόνιμη γκομενα
Το κουστουμιά ο σακάτης μου θυμίζει

Να μου λείπει

Αλλά οι νοσηλεύτριες, ιδίως οι όμορφες αξίζουν
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.935
Πόντοι
14.936
σε εχω λοκαρει να ξερεις:knuppel:
κανε διαλειμμα απο τα μουνια ρε μισος εμεινες:2on1:
Βρε βρε βρε...
Καλώς τονε και ας άργησε...
Διάλειμμα εγώ?
ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ...
ΑΡΝΟΥΜΑΙ...
Κόψε μου το νερό καλύτερα...
Περάστε με φάλαγγα..
Μην μου λες μόνο να σταματήσω να τον παίζω και να γαμαω...
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...
Λυπάμαι..
 

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
48.711
Like
44.699
Πόντοι
6.256
Βρε βρε βρε...
Καλώς τονε και ας άργησε...
Διάλειμμα εγώ?
ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ...
ΑΡΝΟΥΜΑΙ...
Κόψε μου το νερό καλύτερα...
Περάστε με φάλαγγα..
Μην μου λες μόνο να σταματήσω να τον παίζω και να γαμαω...
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...
Λυπάμαι..
δεν γαμαω πλεον και σφυζω απο υγεια:coffee:
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.050
Κριτικές
10
Like
5.348
Πόντοι
2.816
Τύπε νηματοθετη το ερώτημα σου έχει πολλές παραμέτρους...
Σίγουρα υπάρχουν 40αρηδες που ένιωσαν και κινήθηκαν έτσι.. περισσότερες βέβαια είναι οι 40αρες με αυτό το σκεπτικό..
Εάν ο 40αρης πάρει μια 28αρα τα δεδομένα είναι διαφορετικά από το να πάρει μια 37αρα.. νομίζω δεν χρειάζεται να το αναλύσω..
Το ερώτημα σου αφορά έναν 50αρη περισσότερο.. που κ εκεί υπάρχουν αντίστοιχες υποπεριπτώσεις, αν πάρει μια 35αρα είναι διαφορετικό με το να πάρει μια 45αρα
Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.935
Πόντοι
14.936
NAI

O γιός φίλης, το μαλακισμένο, 21 χρονών της γυμναστικής ακαδημίας, καλοκαίρι, μετά από ποδόσφαιρο στην παραλία, είπε να βουτήξει
Χτύπησε κεφάλι στον πάτο, έμεινε παράλυτος από την μέση και κάτω, σε καρεκλίτσα
Τον ξεσκίσανε στο γαμήσι οι νοσηλεύτριες που ερχόντουσαν σπίτι.

Αργότερα βρήκε μόνιμη γκομενα
Το κουστουμιά ο σακάτης μου θυμίζει

Να μου λείπει

Αλλά οι νοσηλεύτριες, ιδίως οι όμορφες αξίζουν
Αν ήταν να τις χυνω ναι αμέ αξίζει το ξέρω...
Εδώ λέμε όμως άλλο..
Για το αν πρέπει η δεν πρέπει η γυναίκα σου να σε περιθάλψει όπως
και εσύ αυτήν σε κάποια στραβή που σας έκατσε και διαβάζω περίεργα
πράγματα...
 

Dstrict

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
496
Κριτικές
5
Like
4.125
Πόντοι
721
Αν εχεις φτασει 40 και ακομα ψάχνεστε και στα 60 παλι το ιδιο θα γίνεται...Η ζωη ειναι ενας μεγαλος μπουφες και κάποιοι νόμιζαν οτι θα φανε τα παντα μεχρι που φαγανε και το χρονο της ενέργειας...επειδή λοιπον η ενεργεια στον ανθρωπο εχει χρονοδιάγραμμα βλεπουμε ανθρωπους χωρις αντίληψη οταν περασει η μπογια τους να μιλανε για πραγματα που περασε η ωρα τους και φυσικα με λιγοτερη ενεργεια οποτε αρχιζουν τις εκπτωσεις και καποιοι αλλοι ενω ειναι σαν μουνι κλαμένο να βγαζουν σταριλικια και παραξενιές ..
Οποτε μετα τα 40 χαλαρωσε βρες και εναν όμοιο σου και ολα καλα,,Αν θες παιδια μετα τα 40 σε λυπάμαι γιατι δεν ειναι μονο ενα πιατο φαγητό αλλα η ενεργεια σου θα πρεπει να τροφοδωτει την ενεργεια του μεχρι να ανοίξει τα φτερα του...:coffee:
Έχεις αρκετό δίκιο ωστόσο όχι εντελώς ,διότι έχω δεί πώς σε αρκετούς το να κάνουν παιδιά ενεργοποιεί παράγοντες που ήταν προηγουμένως σε λήθη και στην τελική βοηθιούνται ας το πώ έτσι μέσες άκρες.

Γενικά είναι ρίσκο το να γενικεύεις ή να θέτεις αυστηρά ηλικιακά όρια,σκέψου ότι τη δεκαετία του '30 έβλεπες στις εφημερίδες ειδήσεις τύπου "γέρων ετών τεσσαράκοντα".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom