Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.290
Like
15.957
Πόντοι
3.656
αυτο το λες και το ξαναλες συνεχεια εχω παρατηρησει

αν θες αναπτυξε το σκεπτικο σου και τα παραδειγματα φιλων γνωστων σου που σε εχουν κανει να το λες

εγω ας πουμε θεωρω πιο πιθανο πιο καλη περιπτωση μια ωραια μουναρα ζωντοχηρα παρα την οποιαδηποτε νεοτερη δευτερατζα που ξεμεινε και που θα με κουραζει η ενεργεια της

ξερω τι θα μου πεις στο περιπου εκ των προτερων αλλα για να σ' ακουσω

θα σου ρουφαει λεφτα για το παιδι της το μονο που θα την νοιαζει κτλ. αλλα αν εσενα σου την δινει η καβλοφατσα της που να δεχεσαι να σου τα σπαει εφορου (στην αλλη περιπτωση ξερεις βαριεσαι εφορου) γιατι οχι ?


Πες τι φαντάζεσαι ... και σε συπληρώνων .... διορθώνω ....
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
266
Κριτικές
19
Like
1.041
Πόντοι
371
αυτο το λες και το ξαναλες συνεχεια εχω παρατηρησει

αν θες αναπτυξε το σκεπτικο σου και τα παραδειγματα φιλων γνωστων σου που σε εχουν κανει να το λες

εγω ας πουμε θεωρω πιο πιθανο πιο καλη περιπτωση μια ωραια μουναρα ζωντοχηρα παρα την οποιαδηποτε νεοτερη δευτερατζα που ξεμεινε και που θα με κουραζει η ενεργεια της

ξερω τι θα μου πεις στο περιπου εκ των προτερων αλλα για να σ' ακουσω

θα σου ρουφαει λεφτα για το παιδι της το μονο που θα την νοιαζει κτλ. αλλα αν εσενα σου την δινει η καβλοφατσα της που να δεχεσαι να σου τα σπαει εφορου (στην αλλη περιπτωση ξερεις βαριεσαι εφορου) γιατι οχι ?
Θέμα νοοτροπίας είναι, κάποιοι μπορούν να διαχειριστούν μια τέτοια κατάσταση, κάποιοι δεν τη θέλουν, οι άνθρωποι διαφέρουν.
Παλιά στο UK έβγαινα με μια single mom, είχαμε πάει και διακοπές μια φορά μαζί.
Είχε μια κόρη 7 χρονών, της αγόραζα σοκολάτες, κανένα παιχνίδι, ήμουν και μικρός, δεν είχα πολλά να δώσω.
Πάντα μόνος μου, ποτέ δε μου ζήτησε εκείνη να πάρω κάτι για το παιδί.
Σιγά τα λεφτά που θα σου ρουφήξει, αν ξέρεις να μετρήσεις μια κατάσταση βάζεις τα όρια σου σε αυτά.
 
Τελευταία τροποποίηση:

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.896
Κριτικές
5
Like
11.806
Πόντοι
3.786
η μικρος μικρος παντρεψου ή μικρος καλογερεψου ελεγε μια παλια παροιμια και νομιζω ισχυει ακομα και σημερα
Οι περισσότεροι που μικροί μικροί παντρεύτηκαν,είτε χώρισαν,είτε κεράτωσαν και έχουν αποτυχημένο γάμο.Είναι ξεπερασμένη αυτή η παροιμία και ανήκει σε άλλες εποχές.Είναι αναχρονιστικό να υιοθετούμε κλειστόμυαλες νοοτροπίες.Ο άνθρωπος για να παντρευτεί πρέπει να είναι ώριμος και να έχει ζητήσει καταστάσεις, για να μπορεί να διαχειριστεί τις δυσκολίες σε έναν γάμο.Και αυτό μπορεί να συμβεί μετά τα 30.Οι εποχές έχουν αλλάξει και άνετα μπορείς να παντρευτείς και μετά τα 40.
 
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
61
Like
1.598
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.
Μάλλον μπερδεύτηκες! Άλλο "νοσοκόμα " άλλο "γυναίκα "....
 

gymaster

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Νοε 2016
Μηνύματα
3.413
Κριτικές
22
Like
9.833
Πόντοι
3.446
τι πριν τι μετα τα 40 (για τον αντρα) ο μονος λογος να κανεις γαμο ειναι να υπαρχει παιδι.
 

Υπουργάρα

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2023
Μηνύματα
1.733
Like
1.612
Πόντοι
216
@Υπουργάρα δες εδώ η πουτανα ο σαντμαν που βρίζει νεκρές κοπέλες και μάνες.

Ένας λουζερ λεχρίτης , ένα ανθρώπινο σκουπίδι που ούτε ο χάρος δεν τον θέλει. Νομίζει ότι είναι καλός άνθρωπος επειδή είναι μια κοταρα της ζωής που δεν μπορεί να καταφέρει τίποτα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ποσό χαρτζιλίκι σου δίνει ο πατέρας σου για να μη βγαίνεις στο δρόμο και τον ξεφτιλίζεις;
Για τη μάνα σου το είδα

Νεκρές κοπέλες πού έβρισε;
 

Υπουργάρα

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2023
Μηνύματα
1.733
Like
1.612
Πόντοι
216
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
61
Like
1.598
τι πριν τι μετα τα 40 (για τον αντρα) ο μονος λογος να κανεις γαμο ειναι να υπαρχει παιδι.
Όταν δεν μπορείς να αφοσιωθείς σε μια οικογένεια, μια σύζυγο, ένα υγιή γάμο, ειτε μετα τα 40 ειτε πριν καλύτερα μη κάνεις ούτε παιδί...
Έχουμε γεμίσει παιδιά με τραύματα κ ψυχολογικά στις μέρες μας!
 

Υπουργάρα

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2023
Μηνύματα
1.733
Like
1.612
Πόντοι
216
Και τη μανα σου που τη βρήκα τότε;
Μέχρι εδώ φτάνει η μαγκιά σου,να προσβάλλεις μάνες;
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Όταν δεν μπορείς να αφοσιωθείς σε μια οικογένεια, μια σύζυγο, ένα υγιή γάμο, ειτε μετα τα 40 ειτε πριν καλύτερα μη κάνεις ούτε παιδί...
Έχουμε γεμίσει παιδιά με τραύματα κ ψυχολογικά στις μέρες μας!
Για το τελευταίο που λες,καλό θα ήταν να κάνουν κανένα ψυχομετρικο τεστ όσοι θέλουν να τεκνοποιησουν

Ακραίο ίσως αλλά θα διαπιστωθουν πολλά όμως
 

HollywoodInRosa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2023
Μηνύματα
1.982
Κριτικές
1
Like
3.074
Πόντοι
456
Πες τι φαντάζεσαι ... και σε συπληρώνων .... διορθώνω ....

εχασες καποιους φιλους ετσι και σε τσουζει , τους σερνουν απ'την μυτη και σε εκνευριζει αλλο που αυτοι το ανεχονται και εν τελει το αποδεχονται , τους θεωρεις μαλακες υποτακτικους κορο'ι'δα
 

Intruder80

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2020
Μηνύματα
948
Κριτικές
2
Like
3.232
Πόντοι
446
Κάποτε ο γάμος..ο πετυχημένος θεωρούταν λαχείο...προφανώς γιατι πολλοί γάμοι γίνονταν με συνοικέσια οποτε τι άλλο να κάνεις σε αυτη την περίπτωση,παρακαλούσες τον Πανάγαθο να έχεις πέσει σε καλό πλην παντελός άγνωστο άνθρωπο..και έσφιγγαν κυριώς οι γυναίκες τα δόντια τους (γιατι "τι θα πει ο κόσμος") να κρατήσουν το σπίτι που αλλοι "ετσιθελικά" τους άνοιξαν μαζι με ενα ρεμάλι που ουτε τις κάνει κέφι ουτε τις σέβεται απλα ηταν η προίκα η ρουφιάνα πειρασμός...περάσαν αυτα ευτυχώς!!!!Σήμερα ο γάμος σε οποιαδήποτε ώριμη ηλικία ειναι απλα ηρωική πράξη...ειτε 30 και κατι ειτε 40 και βάλε ελπίζεις οτι αυτη που αποφασίζεις να ταλαιπωρηθείς επ αοριστον θα ειναι αυτο που φαίνεται και οχι αυτο που..σε επεισε οτι ειναι!!!!Σαφως και το οικονομικό-επαγγελματικο κομμάτι ειναι σοβαρότατο,αν δεν εχεις σταθερη δουλεια και καλα εισοδήματα και απο τους δύο να στηρίξετε την ολη διαδικασία (με τα παιδια εντος των πλανων φυσικα αλλιως συζεις και κλαιν μαιν) απλα δεν προχωράς...χορτάτος απο ζωη και εμπειρίες σε τετειες ηλικιακές φάσεις ειναι πιο πιθανο να πάει καλα παρα να κλείσει νωρις το σοου λογω...ασυμφωνίας χαρακτήρων (ποιο γελοίο επιχείρημα για διαζύγιο δεν παιζει να έχει βγεί)!!!!Στα 43 μου πλεον οντας ελευθερος δεν αποκλειω τίποτα..οπως και στα 33 μου...η σταθερότητα ειναι το ζητούμενο...και αυτη λείπει απο τον περισσοτερο κόσμο σε ολους τους τομείς!!!Αν δεν βρεθεί μεχρι τα 50...μπαίνουμε στο ράφι με τα ποτά...και τα "κεράσει πουτό παππούλη"!!!!!
 

Intruder80

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2020
Μηνύματα
948
Κριτικές
2
Like
3.232
Πόντοι
446
Μάλλον μπερδεύτηκες! Άλλο "νοσοκόμα " άλλο "γυναίκα "....
Για κάποιους ειναι το ιδιο και το αυτό...συν το "μαγείρισσα-υπηρέτρια"....δεν ειναι να απορείς με κάποια " ναυάγια"...ηταν η βαρκούλα...φουσκωτή!!!!
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.904
Κριτικές
18
Like
15.650
Πόντοι
4.546
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, όπως και τι και πώς το εννοείς.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.687
Κριτικές
1
Like
6.038
Πόντοι
2.306
Οι ανθρωποι ειμαστε κοινωνικα ζωα και ως τετοια θελουμε να εχουμε συντροφια και συντροφικοτητα.
Χωρις να θελω να κρινω κανενα, καταλαβαινω απολυτα την αναγκη ενος ανδρα ή μιας γυναικας να θελουν ενα συντροφο μετα τα 40. Επισης η δημιουργια οικογενειας απαιτει ωριμοτητα που στον ανδρα ερχεται συνηθως μετα τα 40 ενω στις γυναικες νωριτερα, λογω και βιολογικου ρολογιου.
Το να γερνας μονος σου ειναι δυσκολο και ψυχοφθορο, αν μπορεις να βρεις ενα καλο συντροφο διπλα σου τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα για οσους δεν ειναι μοναχικοι ανθρωποι εκ φυσεως.
Οσοι ψαχνουν το τελειο, το ιδανικο θα ταλαιπωρηθουν περισσοτερο.
Οσοι μπορουν να κανουν «εντιμους συμβιβασμους» εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.994
Κριτικές
62
Like
40.508
Πόντοι
8.530
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.
Σιδερένιος!
Έχεις αναρρώσει πλήρως;
 

karaflo trixompalaki

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2022
Μηνύματα
429
Κριτικές
1
Like
1.112
Πόντοι
201
Όταν δεν μπορείς να αφοσιωθείς σε μια οικογένεια, μια σύζυγο, ένα υγιή γάμο, ειτε μετα τα 40 ειτε πριν καλύτερα μη κάνεις ούτε παιδί...
Έχουμε γεμίσει παιδιά με τραύματα κ ψυχολογικά στις μέρες μας!
Σύμφωνω απόλυτα
Από γνωστούς που έχουν παντρευτεί από 40 κ μετά έναν ξέρω που έχει κάνει καλό γάμο γιατί κ ο ίδιος είναι πετυχημένος κ με εμπειρίες κ ωραιος,οι υπόλοιποι ναυάγια που τους πάντρεψαν οι γονείς κ φίλοι για να μην είναι μόνοι....
 

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
773
Κριτικές
15
Like
3.442
Πόντοι
1.436
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.
Περαστικά και σιδερένιος φίλε.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.921
Κριτικές
14
Like
3.703
Πόντοι
2.777
Όταν δεν μπορείς να αφοσιωθείς σε μια οικογένεια, μια σύζυγο, ένα υγιή γάμο, ειτε μετα τα 40 ειτε πριν καλύτερα μη κάνεις ούτε παιδί...
Έχουμε γεμίσει παιδιά με τραύματα κ ψυχολογικά στις μέρες μας!
το μέγα πρόβλημα είναι γονείς νάρκισσοι. Κι είναι μπόλικος ο κόσμος με αυτό το μίασμα.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
388
Like
398
Πόντοι
21
Eιμαι γενικα κατα του γαμου, δημιουργια οικογενειας, αναπαραγωγης παιδιων. Τα 40 τα βλεπω μια καλη ηλικια αν θελει να παντρευτει καποιος. Αν ημουν 40αρης και ηθελα να παντρευτω θα εστιαζα σε καποια 35αρα, να με ελκυει βεβαια, παρομοιας οικονομικης καταστασης και μορφωσης, χωρις μικρα παιδια, οχι παρθενοπιπιτσα, η μανα της να ζει τουλαχιστον σε διαφορετικη πολη και ... ο θεος βοηθος!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom