Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.929
Κριτικές
26
Like
2.317
Πόντοι
6.955
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.
 

dolcevita24

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2024
Μηνύματα
88
Like
114
Πόντοι
0
Εγώ βλέπω ότι τη σήμερον ημέρα οι περισσότεροι κυρίως άντρες (πλην κάποιων εξαιρέσεων) παντρεύονται και κάνουν οικογένεια μετά τά 40 εδώ ό Τζέισον Στέιθαμ από τους περιζήτητους άντρες έκανε παιδί τώρα στα 55 τού.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Καλά, ότι πεις!

Παικταρά μου στο ίδιο στάδιο είμαι και εγώ, σε νιώθω απόλυτα.
Μετά τα 37 άρχισα να εκτιμω την αξία της σταθερής σχέσης με συγκατοίκηση. Όσες γνωρίζω τώρα στην ηλικία μου (95% χωρισμένες με παιδιά) μου κάνουν πρώτη ερώτηση "εσύ πώς και δεν έχεις παντρευτεί;".
Μετά τα 40 δεν υπάρχει χρόνος. Επιλέγεις με προσοχή μία που να κάνει για σπίτι ,και το πάτε σταθερά. Στους 2-3 μήνες το πάτε για συγκατοίκηση. Αν σου κάνει όρεξη κάνεις και γάμο (προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να ντυθώ γαμπρός, μόνο σύμφωνο συμβίωσης). Και ελπίζεις ότι θα μείνετε για πολύ καιρό μαζί.

Υπάρχει και ένα ακόμη δεδομένο στο τραπέζι: Ο άντρας που έχει συνηθίσει να είναι μόνος του, είναι πιο δύσκολος στο να δεχτεί να μοιραστεί τη ζωή του με γυναίκα. Λες θα χάσω τη βολή μου, αξίζει τον κόπο;
Σωστός φίλε!
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
689
Κριτικές
15
Like
2.610
Πόντοι
4.115
Αν ο αντρας κρατιεται καλα και φυσικα εχει οικονομικη άνεση η καλυτερη ηλικια για γάμο αν αυτό θέλει φυσικά ειναι εκει στα 40 περίπου. Εχει ζησει τη ζωη του...εχει απολάύσεις τις δυο καλυτερες δεκαετιες των 20s και των 30s και ειναι χορτασμενος.
Ένας 40αρης με καλο εισοδημα και μια καλη φυσικη κατασταση και ορεξη για ταξιδια και γούστα μπορεί άνετα να ρίξει δυνατη 30αρα μουνάρα για γάμο.

Αν έχει φτάσει στα 40 και δεν βγάζει καλά λεφτά δεν θα βγάλει ποτέ μετά εκτός αν κληρονομησει ξαφνικα καμια ακληρη θεία ή του κατσει το τζοκερ.

Αρα στα 40 και με εισοδημα απλα καναν μισθο στα 1000-1200 ευρώ οι επιλογές για γάμο θα ειναι τίποτα ναυάγια της ζωής που ξέμειναν ή καμια χωρισμένη με παιδιά.
Επίσης ακομα και τα καλα μουνια που ξεμειναν ανυπαντρες μετα τα 35 ειναι με πολλα χλμ στο κοντέρ τους και ειναι αυτές που δεν θα γυρνουσαν να κοιταξουν στα 20s τους αυτούς που τώρα σκέφτονται ως και για γάμο μέσα στην απελπισία τους.

Όλα καλώς ή κακώς εξαρτώνται από τα λεφτά που βγάζεις και το βιοτικό επίπεδο που μπορούν αυτά να σου παρέχουν.
Αν εχεις καλό εισόδημα στα 40 σου ότι και να θες ωραια θα περάσεις.
Θες να μείνεις εργένης?Ζωαρα θα κανεις.
Θες να παντρευτείς?Εχεις καλες επιλογές απο το πάνω ράφι για να φτιάξεις ωραία οικογένεια που δεν θα σας λείψει τίποτα.
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.174
Κριτικές
60
Like
19.996
Πόντοι
14.936
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.
Περαστικά και σιδερένιος...
Τα εχω περάσει και εγώ και ξερω πως είναι...
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.378
Like
10.904
Πόντοι
3.556
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.

 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.168
Like
15.748
Πόντοι
3.656
Αρα στα 40 και με εισοδημα απλα καναν μισθο στα 1000-1200 ευρώ οι επιλογές για γάμο θα ειναι τίποτα ναυάγια της ζωής που ξέμειναν ή καμια χωρισμένη με παιδιά.

Με 1000-1200 στην Ελλάδα,δε νομίζω να'σαι ναυάγιο

Ναυάγιο είσαι στα 700
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.157
Like
6.857
Πόντοι
1.056
Άντρες που παντρεύτηκαν πριν τα 40 είναι είτε κορόιδα είτε αποτυχημένοι

Γυναίκες ελεύθερες στα 40 , καλύτερα να κλειστούν σε μοναστήρι είναι ναυάγια και ανίκανες να βρουν άντρα
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
266
Κριτικές
19
Like
1.041
Πόντοι
371
Αν ο αντρας κρατιεται καλα και φυσικα εχει οικονομικη άνεση η καλυτερη ηλικια για γάμο αν αυτό θέλει φυσικά ειναι εκει στα 40 περίπου. Εχει ζησει τη ζωη του...εχει απολάύσεις τις δυο καλυτερες δεκαετιες των 20s και των 30s και ειναι χορτασμενος.
Ένας 40αρης με καλο εισοδημα και μια καλη φυσικη κατασταση και ορεξη για ταξιδια και γούστα μπορεί άνετα να ρίξει δυνατη 30αρα μουνάρα για γάμο.

Αν έχει φτάσει στα 40 και δεν βγάζει καλά λεφτά δεν θα βγάλει ποτέ μετά εκτός αν κληρονομησει ξαφνικα καμια ακληρη θεία ή του κατσει το τζοκερ.

Αρα στα 40 και με εισοδημα απλα καναν μισθο στα 1000-1200 ευρώ οι επιλογές για γάμο θα ειναι τίποτα ναυάγια της ζωής που ξέμειναν ή καμια χωρισμένη με παιδιά.
Επίσης ακομα και τα καλα μουνια που ξεμειναν ανυπαντρες μετα τα 35 ειναι με πολλα χλμ στο κοντέρ τους και ειναι αυτές που δεν θα γυρνουσαν να κοιταξουν στα 20s τους αυτούς που τώρα σκέφτονται ως και για γάμο μέσα στην απελπισία τους.

Όλα καλώς ή κακώς εξαρτώνται από τα λεφτά που βγάζεις και το βιοτικό επίπεδο που μπορούν αυτά να σου παρέχουν.
Αν εχεις καλό εισόδημα στα 40 σου ότι και να θες ωραια θα περάσεις.
Θες να μείνεις εργένης?Ζωαρα θα κανεις.
Θες να παντρευτείς?Εχεις καλες επιλογές απο το πάνω ράφι για να φτιάξεις ωραία οικογένεια που δεν θα σας λείψει τίποτα.
Εγώ πλησιάζοντας τα 40 και έχοντας πάει μάλλον καλά επαγγελματικά ως τώρα βλέπω ότι δεν είναι μόνο το εισόδημα, είναι κυρίως το τι χρόνο έχεις για να κάνεις την όποια ζωάρα, ή πιο απλά, ότι το πώς τα βγάζεις είναι πιο σημαντικό από το πόσα (αν τα πόσα δεν είναι πολύ λίγα). Στα 40 υπάρχουν πολλοί με καλό εισόδημα που από άποψη σχέσεων δεν περνάνε ωραία γιατί οι σχέσεις και η οικογένεια θέλουν χρόνο και άμα σε ρουφάει η δουλειά δεν έχεις ενέργεια για μια καλή σχέση.
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.006
Κριτικές
33
Like
7.051
Πόντοι
3.496
Εξαρταται τι ψαχνει ο καθενας πχ. ιδιοτητα, ψλοεμφανιση, προικα και γαλαντομα αν τα ψαχνει ολα αυτα σε οποια ηλικια ανω των 40 και να νυμφευτει καλα ειναι. Γνωριζω ατομο γιατρο που τα ειχε με μια γιατρινα για βιτρινα ενω επαιζε κ με αλλες, και οταν εφτασε στα 50 της εκανε παιδι το αναγνωρισε και τωρα θα της βαλει κουλουρα κ ολα μια χαρα.Δαθετει κ μεγαλη προικα η κυρια, οχι μονο σκετη τρυπα.
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.157
Like
6.857
Πόντοι
1.056

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.006
Κριτικές
33
Like
7.051
Πόντοι
3.496

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.157
Like
6.857
Πόντοι
1.056
Εδω δεν εχει σκοραρει ακομα με ελλεινιδα ή τουριστρια. Κατα τα αλλα ολα τα ξερει.
το παιδικό του δωμάτιο δεν έχει παράθυρο και έτσι δύσκολα κάνει επαφές με γυναίκες
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.157
Like
6.857
Πόντοι
1.056
@Υπουργάρα δες εδώ η πουτανα ο σαντμαν που βρίζει νεκρές κοπέλες και μάνες.

Ένας λουζερ λεχρίτης , ένα ανθρώπινο σκουπίδι που ούτε ο χάρος δεν τον θέλει. Νομίζει ότι είναι καλός άνθρωπος επειδή είναι μια κοταρα της ζωής που δεν μπορεί να καταφέρει τίποτα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πόσο πήγε το κεα;Δε στο κοψανε ακομα;
Ποσό χαρτζιλίκι σου δίνει ο πατέρας σου για να μη βγαίνεις στο δρόμο και τον ξεφτιλίζεις;
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.157
Like
6.857
Πόντοι
1.056
Δεν εχω παρε δωσε με αυτο το νησι τυπε.
Τύπε αληθεύει ότι η Νεβερκουπεν έχει ένα πρωτάθλημα παραπάνω από τα μουνια που έχει γαμησει ο σαντμαν/σαμπζιρο/παρακαλακιας των λεωφορείων ;

Έτσι μου είπαν δε ξέρω από μπάλα

Μέχρι κι η Λεβερκουζεν πήρε σαλατιέρα, εσυ μπινε σαντμαν ποτε θα βρεις γκομενα;

Ποτέ
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: dCorso

HollywoodInRosa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2023
Μηνύματα
1.982
Κριτικές
1
Like
3.074
Πόντοι
456
Ναυάγιο είσαι όταν είσαι ελεύθερος και φορτώνεσαι ζωντοχήρες με μεγάλα παιδιά ....

Ο απόλυτος πάτος.

Η λάσπη.

Η ύστατη κατάντια ....

Ο μέγιστος ξεπεσμός ........

αυτο το λες και το ξαναλες συνεχεια εχω παρατηρησει

αν θες αναπτυξε το σκεπτικο σου και τα παραδειγματα φιλων γνωστων σου που σε εχουν κανει να το λες

εγω ας πουμε θεωρω πιο πιθανο πιο καλη περιπτωση μια ωραια μουναρα ζωντοχηρα παρα την οποιαδηποτε νεοτερη δευτερατζα που ξεμεινε και που θα με κουραζει η ενεργεια της

ξερω τι θα μου πεις στο περιπου εκ των προτερων αλλα για να σ' ακουσω

θα σου ρουφαει λεφτα για το παιδι της το μονο που θα την νοιαζει κτλ. αλλα αν εσενα σου την δινει η καβλοφατσα της που να δεχεσαι να σου τα σπαει εφορου (στην αλλη περιπτωση ξερεις βαριεσαι εφορου) γιατι οχι ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom