Νέα

Φρουροί πλοίων-Πειρατεία-Ινδικός ωκεανός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ta
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
6
Like
822
Πόντοι
96
Συναδελφος, παλιος Ναυαρχος, μετα την αποπομπή του απο τον Μπενυ-η γνωστη ιστορία περί "αυτιστικών", όπου ο Ναυαρχος με Ν κεφαλαίο του πεταξε τα γαλόνια στο γραφείο,ασχολήθηκε με το αντικέιμενο, ιδρυσε εταιρία προστασιας της ναυσιπλοίας με παλιούς ΟΥΚάδες και συγχρονους μισθοφόρους..
Λεφτα για ενα 15ημερο 8 χιλιάρικα καθαρα συν εισητηρια μεταβασης κι επιστροφης απ΄το τανκερ.Φαγητό από το καραβι,βαρδιες 8ωρίες,αλλα...παιζεις το κεφαλι σου ρε φιλε καθε λεπτό....
Ο οπλισμός ότι πιο συγχρονο μαζί με αλεξίσφαιρα,λειζερ κλπ...
Αμα θελεις κονε pm...

Κόψε κατι τυπε
Αδέλφος φίλου μου , απόστρατος καραβανας , παίρνει 1500 δολλαρια/ μήνα κ ειναι εκει γυρω γυρω απο την Νιγηρία , σε πλοιο
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.921
Like
4.268
Πόντοι
506
Οι αμοιβες παιζουν αναλογα τα προσοντα του καθενος...
Εδω Θεσσαλονικη ειχε εγκατασταθει ο John McAleese,και εκπαιδευε ας πουμε "σεκιουριταδες"...
Σοβαρη ασφαλεια ομως...οχι ο "φουσκωτος" που κουβαλαει τα ψωνια της κυριας...
Οι τιμες ηταν γυρω στα 4-5χιλ/μηνα...
Ετσι ειναι και στην θαλασσα...μπορεις να νοικιασεις εναν απλο φρουρο με καποια προυπηρεσια...
...και μπορεις να νοικιασεις και τον Navy Seal...ο καθενας πληρωνεται αναλογα..
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Κόψε κατι τυπε
Αδέλφος φίλου μου , απόστρατος καραβανας , παίρνει 1500 δολλαρια/ μήνα κ ειναι εκει γυρω γυρω απο την Νιγηρία , σε πλοιο
Πες στον φίλο σου να πει στον αδερφό του, αν έχει διανυκτερευση και μπορεί να κυκλοφορήσει σε κάποια δυτική αφρικανική χώρα, να ψαξει να αγοράσει κανένα μέταλλο(χρυσό βασικά) σε τιμή ορυχείου και να το φέρει Ελλάδα! Θα βγάλει πιο πολλά και απο τον μισθό του ακόμα και με 100γρ καθαρό χρυσό!     
 

barkaroutsos

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2015
Μηνύματα
46
Like
38
Πόντοι
0
Να ρωτήσω και γω κάτι άσχετο,
Τις μικρες γρηγορες βαρκες των πειρατών τις πιάνει το ρανταρ του πλοίου?
Ή οπτικά τις εντοπίζουν, και αν είναι βράδυ?
Και όταν πλησιάσουν πυροβολάνε και με τα κανόνια νερού?
Εχω δει το καπτεν φίλιπς
Προφανώς στις μεγάλες θαλαμηγούς των πλουσίων θα έχει ανθρώπους μόνο για φύλαξη,
Εκεί για εργασία μάλλον θα είναι καλύτερα, εκτος απο τα εμπορικά.

Kαι ναι και όχι. Πρέπει να είναι πολύ γάτος αυτός που έχει βάρδια για να αντιληφθεί βάρκα μέσω ραντάρ. Γιατί συνήθως σου σκάνε με ταχύπλοα και πρέπει το ένα ραντάρ να το έχεις σε πολύ μικρή κλίμακα για να το πιάσει. Στη πολύ μικρή κλίμακα όμως μέσα σε 30 δευτερόλεπτα με την ταχύτητα που πιάνουν θα είναι δίπλα σου και θα έχουν πετάξει γάντζους. Στις βαρδιόλες λοιπόν και ότι πιάσει το αυτί και το μάτι!
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
Κόψε κατι τυπε
Αδέλφος φίλου μου , απόστρατος καραβανας , παίρνει 1500 δολλαρια/ μήνα κ ειναι εκει γυρω γυρω απο την Νιγηρία , σε πλοιο

Αυτός πρέπει να είναι μεγάλος  :jerking: αν πάει από εκεί με τόσα λίγα.Μήπως είναι στους πρόσφατα συλληφθέντες?

Οι αμοιβες παιζουν αναλογα τα προσοντα του καθενος...
Εδω Θεσσαλονικη ειχε εγκατασταθει ο John McAleese,και εκπαιδευε ας πουμε "σεκιουριταδες"...
Σοβαρη ασφαλεια ομως...οχι ο "φουσκωτος" που κουβαλαει τα ψωνια της κυριας...
Οι τιμες ηταν γυρω στα 4-5χιλ/μηνα...
Ετσι ειναι και στην θαλασσα...μπορεις να νοικιασεις εναν απλο φρουρο με καποια προυπηρεσια...
...και μπορεις να νοικιασεις και τον Navy Seal...ο καθενας πληρωνεται αναλογα..

Αλλη παπάτζα από εκεί.Είχε όντως γίνει αυτό και όταν ζήτησαν οι εκπαιδευόμενοι του αυτά τα ποσά από επιχειρηματίες της πόλης όλοι λακίσανε και τελικά μείνανε στους απλούς σεκιουριτάδες των 1000 ευρώ.Επίσης του μακαρίτη του στήσανε κομπίνα και του φάγανε λεφτά οι Έλληνες "συνεργάτες" του.
Αυτά που γράφεις με τόση αυτοπεποίθηση τα έχεις ζήσει,ακούσει ή φανταστεί?

Παιδιά καλησπέρα, παρακολουθώ την συζήτηση και τα ενδιαφέροντα σχόλια που αναφέρθηκαν, πληροφοριακά και μόνο ,έχει τύχει σε κάποιον από εσάς να ανέβουν πειρατές σε βαπόρι και πως αντιδράσατε;
Να πω πως δεν έχω σχέση με τον χώρο ,απλά από περιέργεια και μόνο ρωτάω....λογιστής είμαι....

Ποτέ δεν έχουν ανέβει σε πλοίο με ενόπλους μέχρι σήμερα.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.186
Κριτικές
2
Like
1.828
Πόντοι
216
Να ρωτήσω και γω κάτι άσχετο,
Τις μικρες γρηγορες βαρκες των πειρατών τις πιάνει το ρανταρ του πλοίου?
Ή οπτικά τις εντοπίζουν, και αν είναι βράδυ?
Και όταν πλησιάσουν πυροβολάνε και με τα κανόνια νερού?
Εχω δει το καπτεν φίλιπς
Προφανώς στις μεγάλες θαλαμηγούς των πλουσίων θα έχει ανθρώπους μόνο για φύλαξη,
Εκεί για εργασία μάλλον θα είναι καλύτερα, εκτος απο τα εμπορικά.
Βασικά, αναλόγως το ραντάρ, αν και εμπορικό πλοίο με σύστημα που θα περίμενες να βρείς σε φρεγάτα, ακόμα δεν έχω δεί, οπότε...
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.921
Like
4.268
Πόντοι
506
Αλλη παπάτζα από εκεί.Είχε όντως γίνει αυτό και όταν ζήτησαν οι εκπαιδευόμενοι του αυτά τα ποσά από επιχειρηματίες της πόλης όλοι λακίσανε και τελικά μείνανε στους απλούς σεκιουριτάδες των 1000 ευρώ.Επίσης του μακαρίτη του στήσανε κομπίνα και του φάγανε λεφτά οι Έλληνες "συνεργάτες" του.
Αυτά που γράφεις με τόση αυτοπεποίθηση τα έχεις ζήσει,ακούσει ή φανταστεί?
Πες μου τωρα οτι το "παπατζα" απευθυνεται στον ΜακΑλις...
 

telos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Νοε 2017
Μηνύματα
1.989
Κριτικές
19
Like
7.066
Πόντοι
3.446
Να ρωτήσω και γω κάτι άσχετο,
Τις μικρες γρηγορες βαρκες των πειρατών τις πιάνει το ρανταρ του πλοίου?
Ή οπτικά τις εντοπίζουν, και αν είναι βράδυ?
Και όταν πλησιάσουν πυροβολάνε και με τα κανόνια νερού?
Εχω δει το καπτεν φίλιπς
Προφανώς στις μεγάλες θαλαμηγούς των πλουσίων θα έχει ανθρώπους μόνο για φύλαξη,
Εκεί για εργασία μάλλον θα είναι καλύτερα, εκτος απο τα εμπορικά.
Ναι τις χτυπάει το ραντάρ.
Ναι υπάρχουν κανόνια νερού αλλά με ενόπλους επάνω δεν πλησιάζουν ποτέ τόσο ώστε να χρειαστούν.
Σε εμένα δεν έχει τύχει να πέσει ποτέ ούτε μια κουμπουρια ευτυχώς δόξα τον Άγιο Νικόλαο!
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.260
Like
348
Πόντοι
36
Δηλαδή μισθός το μήνα πόσο παίζει σήμερα?
μισθος 1400 τον μηνα  τα οπλα ειναι  fn kinezika ak  καποια μ4 και κατι καραμπινες του κωλου αλεκισφαιρα τα περισσοτερα out of date
επειδη μειωθηκε πολυ ο μισθος εχιε μπει τις καθε καρυδιας καρυδι οι σοβαροι φυγανε
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.921
Like
4.268
Πόντοι
506
στα συνοδευτικά για τον ΜακΑλις
τι περιμενανε κ οι εκπαιδευομενοι του? οτι θα βρισκανε δουλεια των 5χιλ στην Θεσσαλονικη???
μετα πας σε πιο χαι δουλειες... ειχαν τα κοτσια να φανε λεφτα απο τον ΜακΑλις? Δεν το ηξερα αυτο...
Να φας λεφτα απο ατομο που εχει θαψει καμια 50αρια θελει μεγαλα κακαλα...
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
οι ινδοί αυτά παίρνανε από την αρχή.οι Έλληνες πέφτανε σαν ηλίθιοι στα λεφτά αντί να πούνε φτάνει σε ένα όριο και ζητούσανε να μένουν όσο περισσότερο γίνεται ακόμη και σε πλώτα.έχω ακούσει και "άσε με και τους 3 μηνες εδώ δεν με νοιάζει".έτσι τα λεφτά από 500 τη μέρα πήγανε στα 50 και η διάρκεια από 15 μέρες σε 4+ μήνες.Τέρμα από εμένα σε αυτή την κουβέντα.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.386
Κριτικές
1
Like
33.615
Πόντοι
6.256
Ναι τις χτυπάει το ραντάρ.
Ναι υπάρχουν κανόνια νερού αλλά με ενόπλους επάνω δεν πλησιάζουν ποτέ τόσο ώστε να χρειαστούν.
Σε εμένα δεν έχει τύχει να πέσει ποτέ ούτε μια κουμπουρια ευτυχώς δόξα τον Άγιο Νικόλαο!
Ανατολική αφρική προφανώς έχει πολεμικά πλοία που αυτά με τα ευαισθητα ρανταρ πιάνουν μακρυά , αν πάρουν σήμα απειλης απο εμπορικό στέλνουν ελικόπτερο?
Το εμπορικό στις δύσκολες περιοχές γνωρίζει πόσο απέχουν τα πολεμικά να ξέρει τι θα κάνει?
 

barkaroutsos

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2015
Μηνύματα
46
Like
38
Πόντοι
0
Φίλε δεν εμπιστεύεσαι κανέναν και πουθενά. Στην Ινδονησία ακόμα και τα πολεμικά της Ινδονησίας είναι στο κόλπο. Στη δε Σιγκαπούρη αν τυχόν ο καπετάνιος κάνει το λάθος και ζητήσει λεφτά δεν θα προλάβει να περάσει το στενό του Μαλακα θα έχουν ανέβει πειρατές. Στην ουσία κάνεις τον σταυρό σου έχεις τα μάτια σου ανοικτά και εύχεσαι να μην σου ανεβούν. Ανέκαθεν υπήρχε πειρατεία απλώς τα τελευταία χρόνια ειδικά στο στενό του Σουεζ και στο κόλπο του Αντεν είχε παραγίνει το κακό. Και μετά την ώρα που βγαίνεις από τον κόλπο και περνάς δίπλα από Σομαλία. Αντε και την γλυτώνεις εκεί, μπορεί να σου ανέβουν στο Σουντα στρέητ ή στο στενό του Μαλακα όταν κατεβαίνεις για Σιγκαπούρη. Μπορεί να σου ανεβούν παντού, όπου υπάρχει πείνα υπάρχουν και πειρατές! Οπου έχω κοκκινες γραμμές παίζουν πειρατές και δεν έχεις επιλογη αν πρέπει να περάσεις από εκεί. Εν τω μεταξύ είναι και θέμα καιρού, αν έχει βροχή η βροχή σε ένα τύπο ρανταρ φαίνεται σε άλλο τύπο ραντάρ δεν φαίνεται αλλά μπορεί και να μην σου την χτυπήσει κιόλας, είναι και ο κυματισμός στη μέση παίζουν πολλά. Δεν είναι πάντα μπουνάτσα και η θάλασσα λάδι, είναι σε τι περίπτωση θα πέσεις, για αυτό σου λέω κάνεις τον σταυρό σου! 

 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.386
Κριτικές
1
Like
33.615
Πόντοι
6.256
Όταν ανέβουν πάνω ληστευουν το πλήρωμα τα λεφτα που έχει το καράβι?
Απαγάγουν και ζητάνε λύτρα, πηγαίνουν κάπου το καραβι για να παρουν το εμπορευμα, αλλά πως γίνεται να κρύψουν ολόκληρο καράβι,
Παλιά διάβαζα έπαιρναν μαζί τον καπετανιο και ζήταγαν λύτρα.
Γενικώς τι γίνεται μετά όταν ανέβουν πάνω, συνήθως
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
Ανέκαθεν υπήρχε πειρατεία απλώς τα τελευταία χρόνια ειδικά στο στενό του Σουεζ και στο κόλπο του Αντεν είχε παραγίνει το κακό.


giphy.gif
 

barkaroutsos

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2015
Μηνύματα
46
Like
38
Πόντοι
0
Αν έλεγα bab el mandeb θα το καταλάβαινε πιστεύεις ε; Είναι μπαρκαρούτσος και ξέρει...
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.986
Κριτικές
14
Like
3.971
Πόντοι
2.777
μια χαρά παίζει η πειρατεία κι επειδή συντηρείται υπάρχει κι ανάγκη επάνδρωσης των πλοίων.

κι από λεφτά είναι κλιμακωτά, ξεκινάς με Α, μετά Α+ και πάει λέγοντας.

ρώτα αυτούς

 
OP
OP
T

ta

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
761
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
6
Το πήρα απόφαση τελικά μάγκες..τηβκανω σε 15 μέρες κ θα στέλνω εντυπώσεις..ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια κ τις απαντησεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom