Νέα

Φρουροί πλοίων-Πειρατεία-Ινδικός ωκεανός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ta
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.186
Κριτικές
2
Like
1.828
Πόντοι
216
εξαρτάται... αν είσαι πλήρωμα, έχεις 6ωρες βάρδιες, με εξάωρα κενά για ξεκούραση, που οι παλιότεροι θα σου πούνε να τα επενδύεις σε ύπνο, για να μην είσαι ζόμπι αν τύχει να είσαι ξύπνιος για πάνω απο 18 ώρες σερί.
Φαγητό και ύπνος, όπως όλο το υπόλοιπο πλήρωμα. Στην τραπεζαρία και στις καμπίνες/κουκέτες.
Όσο για το που διαμένεις... εδω θα σε γελασω, θα μπορούσα να σου τι συμβαίνει σε μέλος πληρώματος όταν τελειώσει η σύμβαση, και αυτό είναι ξεμπαρκάρισμα στο πλησιέστερο ασφαλές λιμάνι, με τα αεροπορικά ανα χείρας για επιστροφή στο σπίτι του
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
Συν ότι μερικοί σου λένε χ το μήνα αλλά στα ξενοδοχεία,πλωτά,αεροδρόμια τα μισά λεφτά ή και καθόλου οπότε ούτε αυτα που σου λένε παίρνεις το μήνα στο τέλος.Το επάγγελμα πέθανε.Οι σοβαροί είτε στραφήκανε σε άλλες διεξόδους ή τα παρατήσανε.
 

maldi

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
930
Κριτικές
9
Like
84
Πόντοι
6
Ευχαριστώ φίλε για τις απαντήσεις....αυτοί δίνουν 2600 δολλάρια το μήνα ...3 μήνες είσαι έξω κ ένα πίσω Ελλάδα χωρίς αμοιβή εννοείται .μετά πάλι 3 μήνες έξω κ πάει λεγοντας
αυτα τα χρηματα τα βγαζουμε εδω με το παραπανω φιλε....ψαξου καλυτερα
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.347
Κριτικές
3
Like
6.953
Πόντοι
1.486

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
  Κι αυτό τι ειναι ρε φιλε?Φαντασμα που εχω παει κιόλας για καφε?

Tώρα δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες από ένα φόρουμ αλλά εν συντομία

οι ιδιοκτήτες είναι 3,
η έδρα δεν είναι στον Πειραιά αλλά στην Κύπρο(στον Πειραιά είναι δηλωμένη για άλλη δραστηριότητα),
τα χρήματα που δίνει είναι εκεί που σου είπα,
μια από τις εταιρείες που το 2011 όταν κάποιες άλλες δίνανε 400-500 τη μέρα το πήγε κατευθείαν στα 350 ξεκινώντας την πτώση.και το πήγε εκεί επειδή δουλευε κυρίως με καραβανάδες που είχανε και την σύνταξή τους και δεν τους ένοιαζε αν βγάζανε λίγο λιγότερα από τους άλλους.Μέχρι το τέλος του 2012 η κατρακύλα πήρε μεγάλες διαστάσεις.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.347
Κριτικές
3
Like
6.953
Πόντοι
1.486
Tώρα δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες από ένα φόρουμ αλλά εν συντομία

οι ιδιοκτήτες είναι 3,
η έδρα δεν είναι στον Πειραιά αλλά στην Κύπρο(στον Πειραιά είναι δηλωμένη για άλλη δραστηριότητα),
τα χρήματα που δίνει είναι εκεί που σου είπα,
μια από τις εταιρείες που το 2011 όταν κάποιες άλλες δίνανε 400-500 τη μέρα το πήγε κατευθείαν στα 350 ξεκινώντας την πτώση.και το πήγε εκεί επειδή δουλευε κυρίως με καραβανάδες που είχανε και την σύνταξή τους και δεν τους ένοιαζε αν βγάζανε λίγο λιγότερα από τους άλλους.Μέχρι το τέλος του 2012 η κατρακύλα πήρε μεγάλες διαστάσεις.
Εγω θα μπω ομως σε λεπτομερειες γιατι γνωρίζω τον ενα από τους 3 τον Αντωνη Π.Πρωην συναδελφος,ασχοληθηκε από το '11 και ιδρυσε τη Maritime Security.Τοτε επαιρε ΟΥΚαδες για 15ημερα με 8 χιλιαρικα.Μετα,με την εξαπλωση του αντικειμενου δραστηριοποιήθηκε και στη Diaplous και τωρα δινει δουλειά σε πρωην συναδελφους ,αστυνομικούς κλπ..Εστειλα τον κουνιάδο μου -Μαχιμος Ζητάς- και εκανε 2 αποστολές το '16 και του εδωσε 15 χιλιαρικα ΚΑΘΑΡΑ...Τωρα δεν ξερω ποσα δινει αλλα μια επισκεψη δεν βλαπτει για οποιον ενδιαφερεται...Παντως όπως επα και στα παιδια που μου εστειλαν pm ειναι ζορικη δουλειά...
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.347
Κριτικές
3
Like
6.953
Πόντοι
1.486
Φυσικά καθαρά για μαύρο χρήμα μιλάμε.Αν αποστολή εννοείς το 3μηνο μπορεί,αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση.
Μαυρα η ασπρα δεν ξερω,παντως οι αποστολές δεν ηταν τριμηνες...Αν θυμαμαι καλά, η μια ηταν 35 μερες-Σομαλία- και η άλλη 20-25 στον Ινδικό...
 

rouKoun13

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.560
Κριτικές
2
Like
57
Πόντοι
16
Συναδελφος, παλιος Ναυαρχος, μετα την αποπομπή του απο τον Μπενυ-η γνωστη ιστορία περί "αυτιστικών", όπου ο Ναυαρχος με Ν κεφαλαίο του πεταξε τα γαλόνια στο γραφείο,ασχολήθηκε με το αντικέιμενο, ιδρυσε εταιρία προστασιας της ναυσιπλοίας με παλιούς ΟΥΚάδες και συγχρονους μισθοφόρους..
Λεφτα για ενα 15ημερο 8 χιλιάρικα καθαρα συν εισητηρια μεταβασης κι επιστροφης απ΄το τανκερ.Φαγητό από το καραβι,βαρδιες 8ωρίες,αλλα...παιζεις το κεφαλι σου ρε φιλε καθε λεπτό....
Ο οπλισμός ότι πιο συγχρονο μαζί με αλεξίσφαιρα,λειζερ κλπ...
Αμα θελεις κονε pm...
Απο φιλο μου η δουλεια αυτη εχει πεθανει.Πλεον ειναι 100 ευρω την μερα και αν ακριβως γιατι προσλαμβανουν ανατολικοευρωπαιους που ειναι παμφθηνοι.Δλδ δν αξιζει.

Τωρα για τον αρθρογραφο αν αντεχεις την μοναξια,τα εξοντωτικα ωραρια και εχεις τοσο αναγκη τα λεφτα πηγαινε αλλα παιζουν αρκετες πουστιες εκει κατω.Και κυριως να θυμασαι οτι αν γινει η μια στο εκατομμυριο και σε πιασουν αιχμαλωτο την εκατσες την βαρκα.
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
από αυτά που λες φαίνεται ότι γενικά δεν έχεις ιδέα.δεν το συνεχίζω γιατί το βλέπω ότι θα συνεχίσεις να επιμένεις σε αυτα τα φίδια (δικά σου ή του άλλου δεν με ενδιαφέρει).
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.386
Κριτικές
1
Like
33.615
Πόντοι
6.256
Να ρωτήσω και γω κάτι άσχετο,
Τις μικρες γρηγορες βαρκες των πειρατών τις πιάνει το ρανταρ του πλοίου?
Ή οπτικά τις εντοπίζουν, και αν είναι βράδυ?
Και όταν πλησιάσουν πυροβολάνε και με τα κανόνια νερού?
Εχω δει το καπτεν φίλιπς
Προφανώς στις μεγάλες θαλαμηγούς των πλουσίων θα έχει ανθρώπους μόνο για φύλαξη,
Εκεί για εργασία μάλλον θα είναι καλύτερα, εκτος απο τα εμπορικά.
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.921
Like
4.268
Πόντοι
506
Απο φιλο μου η δουλεια αυτη εχει πεθανει.Πλεον ειναι 100 ευρω την μερα και αν ακριβως γιατι προσλαμβανουν ανατολικοευρωπαιους που ειναι παμφθηνοι.Δλδ δν αξιζει.

Τωρα για τον αρθρογραφο αν αντεχεις την μοναξια,τα εξοντωτικα ωραρια και εχεις τοσο αναγκη τα λεφτα πηγαινε αλλα παιζουν αρκετες πουστιες εκει κατω.Και κυριως να θυμασαι οτι αν γινει η μια στο εκατομμυριο και σε πιασουν αιχμαλωτο την εκατσες την βαρκα.
περυσι ειχαμε 14 νεκρους πακεταδες,που δουλευαν για 4Ε/ωρα με δικες τους βενζινες...
η αντιληψη για το τι ειναι επικινδυνο,ειναι εντελως λαθος...
 

rouKoun13

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.560
Κριτικές
2
Like
57
Πόντοι
16
ρε τυπε αυτο μ το εχει πει ανθρωπος το 2016 που πηγαινε και ηταν και αρχηγος της ομαδας.Ηταν σοβαρος και δν νομιζω να μου ελεγε μαλακιες.Τον ειχα ρωτησει τα μισθολογικα απο περιεργεια.Απλα δν βγαζουν τα λεφτα που εβγαζαν καποτε.
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
ρε τυπε αυτο μ το εχει πει ανθρωπος το 2016 που πηγαινε και ηταν και αρχηγος της ομαδας.Ηταν σοβαρος και δν νομιζω να μου ελεγε μαλακιες.Τον ειχα ρωτησει τα μισθολογικα απο περιεργεια.Απλα δν βγαζουν τα λεφτα που εβγαζαν καποτε.
Το 2016 ναι συμφωνώ.Το 2017 και εγώ έπαιρνα 130 ευρώ τη μέρα.Εσύ παραπάνω έγραψες "Πλεον ειναι 100 ευρω την μερα".
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.921
Like
4.268
Πόντοι
506
Να ρωτήσω και γω κάτι άσχετο,
Τις μικρες γρηγορες βαρκες των πειρατών τις πιάνει το ρανταρ του πλοίου?
Ή οπτικά τις εντοπίζουν, και αν είναι βράδυ?
Και όταν πλησιάσουν πυροβολάνε και με τα κανόνια νερού?
Εχω δει το καπτεν φίλιπς
Προφανώς στις μεγάλες θαλαμηγούς των πλουσίων θα έχει ανθρώπους μόνο για φύλαξη,
Εκεί για εργασία μάλλον θα είναι καλύτερα, εκτος απο τα εμπορικά.
Βασικα ειναι πολυ ζορικα γιατι οι RoE ειναι παρα πολυ αυστηροι... Μονο το οπλο να γεμισεις πας κατηγορουμενος...
Οι βαρκες εντοπιζονται οπτικα...Ανεβαινει η δυναμη ασφαλειας πανω στο καταστρωμα και σηκωνει τα οπλα ψηλα,για να τα δουν οι πειρατες...Αν συνεχισουν να πλησιαζουν,πυροβολεις στον αερα,αν συνεχισουν ριχνεις διπλα τους...και μετα στο ψαχνο...
το προβλημα ειναι τα RPG,που εχουν και οχι τα ΑΚ...εκει ειναι ο κινδυνος...
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
Να ρωτήσω και γω κάτι άσχετο,
Τις μικρες γρηγορες βαρκες των πειρατών τις πιάνει το ρανταρ του πλοίου?
Ή οπτικά τις εντοπίζουν, και αν είναι βράδυ?
Και όταν πλησιάσουν πυροβολάνε και με τα κανόνια νερού?
Εχω δει το καπτεν φίλιπς
Προφανώς στις μεγάλες θαλαμηγούς των πλουσίων θα έχει ανθρώπους μόνο για φύλαξη,
Εκεί για εργασία μάλλον θα είναι καλύτερα, εκτος απο τα εμπορικά.

Εκεί για να πας θέλει extra skills και γνωριμίες.
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
Μονο το οπλο να γεμισεις πας κατηγορουμενος...
Ανεβαινει η δυναμη ασφαλειας πανω στο καταστρωμα και σηκωνει τα οπλα ψηλα,για να τα δουν οι πειρατες...Αν συνεχισουν να πλησιαζουν,πυροβολεις στον αερα,αν συνεχισουν ριχνεις διπλα τους...και μετα στο ψαχνο...

Δεν μπορώ άλλες αοριστολογίες και μπαρούφες.
 

rouKoun13

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.560
Κριτικές
2
Like
57
Πόντοι
16
Το 2016 ναι συμφωνώ.Το 2017 και εγώ έπαιρνα 130 ευρώ τη μέρα.Εσύ παραπάνω έγραψες "Πλεον ειναι 100 ευρω την μερα".
To πλεον ειναι 100 ευρω την μερα ειναι εικονα που εχω απο το φορουμ του ellinikosstratos αν θυμαμαι καλα.Για να μην λεω μαλακιες για τα μισθολογικα δεν εχω αποψη για το τι παιζει τωρα γιατι τον τυπο τον εχω χασει αλλα στο συγκεκριμενο φορουμ αν ειναι αυτο το σωστο,καποιος που εγραφε τις εμπειριες του το 2018 τοσα ελεγε οτι επαιρνε.
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.921
Like
4.268
Πόντοι
506
Οποιος βασταει παει Συρια... 3-5 χιλ. τον μηνα... αναλογως την ειδικοτητα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom