Νέα

Φακέλωμα Τραπεζών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγόρας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 61
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Από τους «χαμηλού κινδύνου» τα τσιμπάνε εύκολα. Οι άλλοι ξέρουν τα κόλπα και έχουν λογαριασμούς στις Ελβετίες.
Εμένα αν μου δώσει πχ ο πατέρας μου μερικά χιλιάρικα να αλλάξω το σάπιο αυτοκίνητο που έχω θα με τσιμπήσουν αφού πρέπει να φορολογηθεί το ποσό δηλαδή να πληρώσω γαμησιάτικα  γιατί αναγκαστικά η συναλλαγή γίνεται μέσω του τραπεζικού συστήματος.

:shit: :shit:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
o συνταξιούχος, άνεργος, οικιακά, φοιτητής είναι χαμηλού κινδύνου πελάτης. Η μεγάλη πλειοψηφία μας ανήκει στην μεσαίου κινδύνου. Και υψηλού κινδύνου μιλάμε για ιδιαίτερες περιπτώσεις και ασύλληπτα για τους πιο πολλούς ποσά ή δημόσια πρόσωπα (πολιτικοί πχ) ή υψηλόβαθμα δημόσια στελέχη (διοικητές υπηρεσιών κλπ)

Μισθωτός γαρ επι πολλά έτη, κάθε χρόνο εκκαθαριστικό μου ζητάνε από τις τράπεζες...

Αnyway όταν ενέκρινα δάνεια προ 15ετίας μια χαρά εργαλεία είχαμε που κάναμε εκτίμηση κινδύνου εισάγοντας βέβαια στο σύστημα τα οικονομικά μας στοιχεία από τα εκκαθαριστικά που  μαζεύανε (κ όχι μόνο)

Βέβαια τότε άλλες εποχές.

Οπότε μια χαρά φακέλωμα πέφτει ακόμη και ας λένε οι τραπεζικοί τα ποιηματάκια περι νομοθεσίας που το επιβάλλει.

Η νομοθεσία δεν είναι η Αποκάλυψη του Ιωάννου να είναι θεόπνευστη.
Ανθρωποι την φτιάχνουν με συγκεκριμένους λόγους κατά νου.

ΙΜΗΟ
 

petsakas79sp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιουλ 2016
Μηνύματα
582
Κριτικές
26
Like
1.210
Πόντοι
1.076
Από τους «χαμηλού κινδύνου» τα τσιμπάνε εύκολα. Οι άλλοι ξέρουν τα κόλπα και έχουν λογαριασμούς στις Ελβετίες.
Εμένα αν μου δώσει πχ ο πατέρας μου μερικά χιλιάρικα να αλλάξω το σάπιο αυτοκίνητο που έχω θα με τσιμπήσουν αφού πρέπει να φορολογηθεί το ποσό δηλαδή να πληρώσω γαμησιάτικα  γιατί αναγκαστικά η συναλλαγή γίνεται μέσω του τραπεζικού συστήματος.

:shit: :shit:
αδελφέ τα επίπεδα διάβρωσης στην χώρα είναι ασύλληπτα...Όλοι μας σε έναν βαθμό (σίγουρα όχι τον ίδιο κ σίγουρα κάποια πράγματα δεν συγκρίνονται μεταξύ τους) έχουμε συμβάλει σε αυτό. Μέχρι πρόσφατα η λέξη του νομότυπου με τον σταυρό στον χέρι ήταν συνδεδεμένη με έναν χαρακτηρισμό αυτό του μαλάκα!!η φοροδιαφυγή δεν θα παταχθεί ποτέ γιατί πολύ απλά δεν θέλουν να παταχθεί. Η νοοτροπία μας δεν αλλάζει, τα συστήματα καταπολέμησης είναι σε νηπιακό στάδιο (για παράδειγμα οι δημόσιες υπηρεσίες όπως οι εφορίες δεν έχουν διασύνδεση μεταξύ τους!!), η διάβρωση είναι τόσο μεγάλη που απογοητεύει ακόμα και αυτούς που θέλουν να είναι σωστοί.
 

Cent

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2017
Μηνύματα
19
Κριτικές
1
Like
25
Πόντοι
0
Στην ουρομπαγκ πάντως σε εμένα που δεν είχα κινήσει λογσμο 3 μήνες
εγινε blocked.

Και μετά θέλαν ολα τα χαρτια που είχαν απο την αρχή
για επικαιροποίηση.

Είχα ρωτήσει την δντρια στο καταστημα τότε λοιπόν
και ειχε πει οτι «πέφτει γραμμή» για τέτοιες επικαιροποιήσεις
κατά διαστήματα διότι κάνουν κατάταξη του πελατολογίου τους

Είτε για marketing λόγους είτε για άλλους.

Κοινώς άλλοτε μπορεί να τους ερχόταν εγκύκλιος-οδηγία οτι ζητήστε ξανά χαρτιά για «επικαιροποίηση» σε όσους δεν έχουν κινηθεί 3 μήνες ή 6 ή οτι τους καυλωνε...

 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.379
Πόντοι
506
Δεν υπάρχει "προφίλ κινδύνου" ουσιαστικα
προκειμένου κάθε Τράπεζα να είναι "εντάξει" ορίζει εντελώς "αυθαίρετα" περιόδους που τα ζητάει από ομάδες πελατων:πχ οποίος πάει να κάνει συναλλαγή στο ebanking του κι έχει να πατήσει πχ 5 χρόνια σε κατάστημα τρώει πόρτα για να πάει σε κατάστημα να πάει ΟΛΑ τα χαρτιά του
Κλασικά πχ οποίος "χασει" την κάρτα του ή και καλα δεν έχει λάβει την ανανεωμένη  εννοείται πως τον τσιμπανε
Φυσικά η διαδικασία επί του πρακτέου ΔΕΝ συνδέεται με κανέναν "κίνδυνο" αφού απλά και μόνο θέλουν να είναι "καλυμμένοι" πως τα χουν και τίποτε αλλο
ΥΓ Οποίος δίνει κινητό αληθινό σε τράπεζα ή οπουδήποτε αλλού είναι πολύ χαζός ακόμα κι αν δεν χρωστάει κτλ κτλ
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
TI IΣΧΥΕΙ..
ΣΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ..
αν δεν εχεις κανει καμια κινηση, ο λογαριασμος κλεινει.
σου στελνει μια επιστολη η τραπεζα και πρεπει να πας.
ειχα 7 λογαριασμους, εναν τον ειχα Γ.Τ.Π...ςξοδα ειχε μεινει μεσα ενα δεκαρικο, 5 χρονια..
μου ζητησαν 5,6 χαρτια δεν θυμαμαι...του ειπα σας το χαριζω...
-----------
μπλοκαρισμα σπανια γινεται χωρις λογο..
------------
στα ψηφιακα τωρα αν στην paypal  περασεις τα 6 χιλιαρικα το χρονο, σου στελνουν ενα μυνημα για περα ταυτοποιηση(και καλα για μαρο χρημα_) σε ρωτανε αν εισαι μαγαζι η εμπορος...
στην αμερικη ειδη στα 5,000$ εχεις ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΦΟΡΟ 10%....
-----------
ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΥΠΟ που μεσω ψηφιακων εφαρμογων πολυλουσε...χοντρα ομως 200,000.
τον καλεσαν απο εφορια κ πληρωσε φορο.
--------------------
τωρα για μικρα ποσα κανεις δεν ασχολειται, γιατι απο γραφειοκρατια θελει ΑΙΩΝΕΣ.
εκτος αν ειναι 2.000ε χ 20-30 φορες...κ μαζευεται ποσο μεγαλο.
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.379
Πόντοι
506
Η άσχετη κατάθεση φωτοτυπιων δεν έχει κανένα μα κανένα νοημα
Αν βγάζω μαύρα θα βγάζω μαύρα τα οποία δεν φαίνονται στο ΑΦΜ ή στο λογαριασμό ΟΤΕ και βέβαια δεν έχω και βεβαίωση εργοδότη πχ που φαίνονται τίποτα μαυρα
Αν που πάω ναρκωτικά επίσης δεν φαίνεται στο λογαριασμό ΟΤΕ
Αν φέρνω Πουτανες επίσης δεν φαίνεται πουθενα
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Η άσχετη κατάθεση φωτοτυπιων δεν έχει κανένα μα κανένα νοημα
Αν βγάζω μαύρα θα βγάζω μαύρα τα οποία δεν φαίνονται στο ΑΦΜ ή στο λογαριασμό ΟΤΕ και βέβαια δεν έχω και βεβαίωση εργοδότη πχ που φαίνονται τίποτα μαυρα
Αν που πάω ναρκωτικά επίσης δεν φαίνεται στο λογαριασμό ΟΤΕ
Αν φέρνω Πουτανες επίσης δεν φαίνεται πουθενα
---------
τυπε τα μαυρα ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΤΑ CASH  ΣΤΟ ΧΕΡΙ-
η μαγειρεμα βιβλιων-
δεν υπαρχει αλλος τροπος.
Απλα στα πολλα φραγκα πρεπει να φερεσαι και εξυπνα...
δηλωνεις ανεργος δεν αγοραζεις ΤΖΙΠ 30,000-50,000
δεν πας 10 ταξιδια το χρονο---ουτε διακοπες με 300/βραδια σε δωματιο-
θελει που μυαλο τι και πως θα ζεις πχ με πολλα λεφτα μαυρα το χρονο
στα πολυ απλα δεν ψωνιζεις με καρτα, ουτε καν καρτα προσφορων σουπερ/μαρκετ.
νοικιαζεις αλλα δεν ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ κ παρα πολλα αλλα.-
ΑΛΛΑ Η ΦΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ=ΣΙΔΕΡΑ
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Φακελωνουν,λέει για να ελέγξουν την χρηματοδότηση της τρομοκρατίας και την νομιμοποίηση εσόδων από εγκληματικές ενέργειες.
Πούτσες μπλε.Οι λαθρέμποροι,έμποροι ναρκωτικών και οι τρομοκράτες βρίσκουν τρόπο και εντός και εκτός του συστήματος.
Αυτά γίνονται για να φακελωθεί ο απλός κοσμάκης.Η πειθήνια μάζα.Παγκόσμιο φακέλωμα.Παγκόσμια διακυβέρνηση.Κάρτα πολίτη και κατόπιν τσιπάκι.

Διαγόρας,
(και οι υπόλοιποι)
Μην παρασύρεσαι και χάνεις το μπούσουλα.
Οι νόμοι περί φακελώματος (ναι, υπάρχουν) βγήκαν με ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ την καταπολέμηση της τρομοκρατίας και γενικώς των εγκληματικών δραστηριοτήτων.
Από κει και πέρα:
Ο καθένας (κράτη, τράπεζες, οργανισμοί κλπ, όλοι όσοι έχουν τη δυνατότητα να έχουν πρόσβαση στα στοιχεία σου που καταχωρούνται) κοιτάνε (ο καθένας τους) να εκμεταλευτεί τη νέα κατάσταση (του φακελλώματος) για ΔΙΚΟ ΤΟΥ όφελος. Έτσι:
-Τα κράτη παίρνουν τα στοιχεία και τα επεξεργάζονται για να βγάλουν απ' την επεξεργασία τους περισσότερα φορολογικά έσοδα.
-Οι τράπεζες χρησιμοποιούν τα στοιχεία είτε για σχηματισμό του "προφίλ" του κάθε πελάτη τους (θα αποφασίσουν με λιγότερο κόπο αν θα τον δανείσουν ή όχι), είτε για να κατευθύνουν προς αυτόν στοχευμένες διαφημίσεις, είτε για άλλους λόγους που δεν τους φαντάζομαι.

Ναι, είναι σπάσιμο να σου ζητάνε όλα αυτά, αλλά είναι καλυμμένοι πίσω από κάποιο νόμο και το κάνουν, δεν παρανομούν.
Από κει και πέρα:
Στ' αρχίδια μας εμάς αν παρανομούν ή όχι. Δεν γουστάρεις να στα ρωτάνε και να σε υποχρεώνουν να τους τα πηγαίνεις? Καλά κάνεις. Και πως το κόβεις? Μα είναι απλό: ΔΙΑΚΟΠΤΕΙΣ τη σχέση σου μαζί τους. Ή την κρατάς στα απολύτως απαραίτητα επίπεδα. Με άλλα λόγια, ΠΑΙΡΝΕΙΣ τα λεφτά σου από την τράπεζα, και τα κάνεις κάτι άλλο (σκέψου εσύ τι).

Οι τράπεζες ξεκίνησαν να υπάρχουν πριν 400-500 χρόνια, και η λειτουργία τους βασίστηκε (επί αιώνες) κυρίως στις εξής τρεις (3) αρχές:
1) Ασφάλεια αυτού που φύλαγε το βιός του στην τράπεζα, ότι δεν θα το χάσει (κλοπή, ληστεία, πυρκαϊά, κλπ).
2) Όφελος από την εναπόθεση του βιός του στην τράπεζα (τόκος).
3) Εχεμύθια (προς την υπόλοιπη κοινωνία), ώστε κανείς άλλος εκτός από τον ίδιο και τον τραπεζίτη να μην ξέρει πόσο είναι το βιός του.

Αυτά τα τρία (κύρια - υπάρχουν κι άλλα) στοιχεία στα οποία βασίστηκε η λειτουργία των τραπεζών ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ. Διότι:

3) Η κουτσή μαρία ξέρει πόσα λεφτά έχεις στην τράπεζα: Εφορία, Τειρεσίας, δικαστήρια, υπάλληλοι τράπεζας, κλπ. Και επί πλέον, με τις κάρτες και όλη αυτή τη μετάθεση των συναλλαγών στην "ηλεκτρονική τραπεζική" ξέρει ο οποιοσδήποτε πότε έφαγες σε εστιατόριο, πότε πήγες σουπερμάρκετ, πότε αγόρασες εισητήριο αεροπλάνου, πότε αγόρασες καπότες, σε ποιο parking πάρκαρες το αμάξι σου, σε ποιο σχολείο πάνε τα παιδιά σου. Καμία εχεμύθια πια.
2) Οι τόκοι που πληρώνουν είναι από αστείοι έως μηδενικοί. Κανένα όφελος.
1) Ασφάλεια δεν υπάρχει, όταν κινδυνεύεις από Grexit, Capital Controls που μπορεί να σου βάλει ο κάθε τσίπρας, και γενικώς δεν σου δίνουν πρόθυμα τα λεφτά ΣΟΥ, όταν θελήσεις να τα πάρεις.

Επομένως, γιατί να έχεις "λεφτά στην τράπεζα"?
Τα παίρνεις (τους τα παίρνεις), και τελειώνει η ιστορία.

Αυτή είναι η ουσία του πράματος, και αυτή είναι και Η ΜΟΝΗ γιατρειά, που έχεις στη διάθεση σου για να εφαρμόσεις.
Τα υπόλοιπα που λες (Παγκόσμιο φακέλωμα - Παγκόσμια διακυβέρνηση - Κάρτα πολίτη - τσιπάκι) είναι ΑΣΧΕΤΑ με το πρόβλημα. Και είναι και αποπροσανατολιστικά.
Να το πρόβλημα, να τα στοιχεία του, να και η θεραπεία του.
Τι ψάχνεσαι με μεταφυσικές (και μη αποδεικνυόμενες) θεωρίες?

Πάρε τα λεφτά, και άσ' τους να κόψουν το λαιμό τους.
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
mariath.....πολυ σωστα οσα εγραψες...
-ομως Η ΕΦΟΡΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΟ ΤΟ 1960 ΝΑ ΗΞΕΡΕ ΠΟΣΑ ΕΙΧΕΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ, και δεν μιλαω για 10-15,000 ευρω παραπανω λεφτα τον χρονο.
εδω μιλαμε ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΚΑΤ/ΜΥΡΙΑ σεχιλιαδες ατομα που δεν μπορουσαν να ταδικαιολογησουν.
Απο την στιγμη που ο λογιστης σου ξερει ποσα εχεις κινητη/ακινητη περιουσια ολα πανε περιπατο.
εχεις σκεφτει οτι 250,000 χιλιαρικα cash που τα βαζεις?
σπιτι ΡΙΣΚΟ,να τα θαψεις που???
και σκεψου και το αλλο...αν ΑΥΡΙΟ ΒΓΕΙ μια σειρα με νεα χαρτονομισματα...
π.χ 3,15,25,60, ευρω...
και σου πουν ΕΛΑ ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ γιατι σε 6 μηνες. δεν θα ισχυουν τι κανεις?
να ξερεις το καθε συστημα ελεγχου οχι στην μπανανια μας, προβλεπει καθε αντιδραση.
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Ζητάνε το εκκαθαριστικο σαν βεβαίωση ΑΦΜ. Τύπωσε ένα σβήσε με μπλάνκο τα ποσά και δώσε το. Ή μπορείς να πας στην ΔΟΥ και να ζητήσεις βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ
---------------
τα ΑΦΜ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΨΙΜΟ.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
το καθε συστημα ελεγχου οχι στην μπανανια μας, προβλεπει καθε αντιδραση.

Αχιλλέα,

Αυτά που έγραψα είναι ΑΠΛΑ πράματα.
Διαφωνείς?
Μαγκιά σου. Δεν έχω λόγο να προσπαθήσω να σε μεταπείσω.
Ούτε έχω λόγο να επεκταθώ στο πως θα λύσει ο καθένας το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του πρόβλημα, που άλλωστε δεν θα είχε και αξία, γιατί του καθενός το πρόβλημα είναι διαφορετικό από του δίπλα.
Θα σου πω μόνο δυο πράματα, που δεν φάνηκαν στο προηγούμενο ποστ μου:
1) Ο λογιστής μας (πρέπει να) είναι άτομο εμπιστοσύνης. Αδερφός. Κολλητάρι. Έμπιστος, και όχι μαλάκας. Αν δεν τα καλύπτει ΟΛΑ αυτά, καλύτερα διώξ'τον.
2) Δε μιλάω θεωρητικά. Για μένα (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ), τα θέματα (δυσκολίες) που λες, τα έχω λύσει. Αλλά δεν μπορώ να τα έχω λύσει και για τον καθένα, που το πρόβλημα του είναι άλλο.
3) Θεωρώ όμως ότι Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ να λύσει το δικό του πρόβλημα, αν κάτσει κι ασχοληθεί μ' αυτό.
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
ΥΓ Οποίος δίνει κινητό αληθινό σε τράπεζα ή οπουδήποτε αλλού είναι πολύ χαζός ακόμα κι αν δεν χρωστάει κτλ κτλ

Δεν άντεξες και την πέταξες την κοτσάνα σου.
Προφανώς για να το λες δεν το έχεις δώσει το δικό σου κινητό , άρα προφανώς δεν έχεις και ebanking που είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τις online συναλλαγές μιας και σου έρχεται SMS με κωδικό επιβεβαίωσης για κάθε συναλλαγή, άρα προφανώς για οποιαδήποτε συναλλαγή σου με τράπεζα πάς και στήνεσαι σαν τον καραγκιοζάκο στις ουρές.Όχι μόνο στις ουρές της κάθε τράπεζας αλλά και στις ουρές για λογαριασμούς ΔΕΚΟ , τηλεφωνίας κλπ,κλπ.
Από την αρχή της κρίσης έχω να πατήσω μέσα σε τράπεζες.Από τότε που έβγαλα κωδικούς ebanking πληρώνω σχεδόν τα πάντα από το γραφείο του σπιτιού μου ότι ώρα μου καπνίσει.
Έξω από τράπεζα μόνο σε κανα ΑΤΜ θα με δεις να βγάζω χρήματα.Από μέσα , έχω ξεχάσει πως δουλεύουν και οι πόρτες που πατάς τα κουμπιά...
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.379
Πόντοι
506
Δεν άντεξες και την πέταξες την κοτσάνα σου.
Προφανώς για να το λες δεν το έχεις δώσει το δικό σου κινητό , άρα προφανώς δεν έχεις και ebanking που είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τις online συναλλαγές μιας και σου έρχεται SMS με κωδικό επιβεβαίωσης για κάθε συναλλαγή, άρα προφανώς για οποιαδήποτε συναλλαγή σου με τράπεζα πάς και στήνεσαι σαν τον καραγκιοζάκο στις ουρές.Όχι μόνο στις ουρές της κάθε τράπεζας αλλά και στις ουρές για λογαριασμούς ΔΕΚΟ , τηλεφωνίας κλπ,κλπ.
Από την αρχή της κρίσης έχω να πατήσω μέσα σε τράπεζες.Από τότε που έβγαλα κωδικούς ebanking πληρώνω σχεδόν τα πάντα από το γραφείο του σπιτιού μου ότι ώρα μου καπνίσει.
Έξω από τράπεζα μόνο σε κανα ΑΤΜ θα με δεις να βγάζω χρήματα.Από μέσα , έχω ξεχάσει πως δουλεύουν και οι πόρτες που πατάς τα κουμπιά...
Προφανώς και δεν άντεξες και πέταξες την κοτσάνα σου μιας και προφανώς είσαι νέοπας στη χρήση του ebanking γιατί μπορείς να έχεις ebanking  και χωρίς αριθμό κινητού και προφανώς online συναλλαγές μπορείς να κάνεις και ΧΩΡΙΣ ebanking απλά με κάρτα και πάλι χωρίς ουρές.
Άρα προφανώς είσαι άλλος ένας ξερόλας καραγκιοζακος.
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
Προφανώς και δεν άντεξες και πέταξες την κοτσάνα σου μιας και προφανώς είσαι νέοπας στη χρήση του ebanking γιατί μπορείς να έχεις ebanking  και χωρίς αριθμό κινητού και προφανώς online συναλλαγές μπορείς να κάνεις και ΧΩΡΙΣ ebanking απλά με κάρτα και πάλι χωρίς ουρές.
Άρα προφανώς είσαι άλλος ένας ξερόλας καραγκιοζακος.
Θέλεις να μου πεις δηλαδή οτι όλοι εμείς που δώσαμε το κινητό μας και κάνουμε όλες τις συνλλαγές μας μέσα από το σπίτι μας φορώντας το βρακί μας είμαστε χαζοί ενώ εσύ ο εξυπνάρας ο Ελληναράς πας κάθε τρεις και λίγο στο ΑΤΜ να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου.
Καλός μαλάκας είσαι  :2funny:
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
ΕΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠ
ΤΟ  KINHTO TO DINEIS trapeza και για ασφαλεια..
σε 1-2 συναλλαγες βιβλια ξενα, με πηραν στα καπακια τηλεφωνο , απο τραπεζα, η σελιδα ηταν οκ-τελικα-
----------------
φιλος που δουλευε ολλανδια, μεγαλο-κεφαλι...οι καρτες του ολες ελληνικες...
ενα μηνα ξεφυγε κ εκανε αγορες 15,000+++
τα σαινια εδω, νομισαν οτι κλαπηκε η καρτα και του την κοψανε επι τοπου.
αν ειχε δωσει κινητο, θα ειχε σωθει...
εμεινε χωρις καρτα Σ/Κ.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Υπάρχουν και αυτά αν θες να μη δώσεις κινητό. Το χρεώνουν αλλά το πάνε και προς κατάργηση.
Είναι για πρόσθετο κωδικό ασφαλείας όταν κάνεις συναλλαγή μέσω e-banking.

 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.220
Κριτικές
46
Like
3.621
Πόντοι
4.365
Παιδες.. μην το ψαχνετε για το φακελωμα...Ετσι κ αλλιως φακελωμενοι ειμαστε!
Τα χαρτια στα ζητησανε για μια απλη επικαιροποιηση στοιχειων κανουνε.. Ειναι υποχρεωμενες οι τραπεζες.. καθε 2-3 χρονια :jerking: :jerking:.... ειναι οδηγια απο την κεντρικη τραπεζα Ελλαδος..Εχω πολυ συγγενικο προσωπο που δουλευει σε τραπεζα..και το εχουμε αναλυσει-συζητησει πληρως...!!!
Βεβαια κ εμενα με ψαχνουνε απο το 2010 για επικαιροποιηση..αλλα επειδη δουλευω μονο το e-banking.. τους εχω γραψει στα @@!!! :grin:
Αν χρειαστω τιποτα ομως.. κ παω σε καταστημα..θα πρεπει να την κανω.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Μετά από κάποιο διάστημα αν δεν εμφανιστείς θα σου μπλοκάρουν και το e-banking αν δεν πας τα έγγραφα που σου ζητάνε.
Μου συνέβει στη τράπεζα Πειραιώς.
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.379
Πόντοι
506
Θέλεις να μου πεις δηλαδή οτι όλοι εμείς που δώσαμε το κινητό μας και κάνουμε όλες τις συνλλαγές μας μέσα από το σπίτι μας φορώντας το βρακί μας είμαστε χαζοί ενώ εσύ ο εξυπνάρας ο Ελληναράς πας κάθε τρεις και λίγο στο ΑΤΜ να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου.
Καλός μαλάκας είσαι  :2funny:
Μαθε πρωτα να καταλαβαινεις σε οτι διαβαζεις και να μην μασας σανο και μετα γραψε οτι θες.
Δεν σου εγραψα πουθενα "όλοι εσείς που δώσατε το κινητό μας και κάνετε όλες τις συνλλαγές μας μέσα από το σπίτι μας φορώντας το βρακί σας είμαστε χαζοί" ενώ "εγω ειμαι ο εξυπνάρας ο Ελληναράς πας κάθε τρεις και λίγο στο ΑΤΜ να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου."
Αλλα τοσο μαλακας που εισαι δεν ξερεις να διαβαζεις μαλλον και εισαι αλλος ενας μαλακας Ελληναρας που ξερει μονο να βριζει επειδη νομιζει πως τα ξερει όλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom