Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.290
Like
15.957
Πόντοι
3.656


Τι βλάκες αυτοί οι έλληνες νέοι ....

Φεύγουν από την ελλάδα ....

Δεν γίνονται χειρουργοί για 1300€ ...
πτυχιούχοι υπάλληλοι για .... 900€ ....

ή εποχικοί στη βαριά βιομηχανία .... που πουλάει 6 καβουροδαγκάνες 600€
και θέλει να δίνει στο σερβιτόρο που τις σερβίρει ....

800€ το μήνα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΡΕΠΟ ... ΚΑΙ 14ωρα ....



Ρε δεν πάτε στο διάολο ;;;
 

bpr29

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2022
Μηνύματα
13
Like
24
Πόντοι
0
Να πω και 'γώ την παπαριά μου σε όλα όσα ακούγονται, κάποιοι έχουν σχέση με τον τουρισμό κ κάποιοι όχι..

1. Ξέρει κανείς από όσους τσαμπουνάνε δεξιά κ αριστερά ότι τους κατέβει, ποιος είναι ο βασικός μισθός, βάση συλλογικής σύμβασης εργασίας ? Μιλάμε για 8ωρο, 5μερη εργασία.

2. Όταν ένα δωμάτιο για το προσωπικό κοστίζει από 3.000 μέχρι 5.000 την σαιζόν, σε νησί, το κόστος αυτό δεν το επωμίζεται κάποιος ? (σίγουρα όχι ο εργαζόμενος). Με δεδομένο ότι σε ένα δωμάτιο θα μείνουν το πολύ 2 άτομα, ας υπολογίσουμε το κόστος ανά άτομο (υπολογίστε 4 μήνες σεζόν το πολύ, μόνο Κρήτη, Ρόδος, Μύκονος κ Σαντορίνη έχουν 6μηνη σαιζόν κ εκεί τα σπίτια κοστίζουν περισσότερο.

3. Κανείς από τους επαγγελματίες δεν μπορεί να έχει ανασφάλιστο προσωπικό, πλης συγκεκριμένων εξαιρέσεων (κάποιοι τα θέλουν μαύρα γιατί έχουν κ αλλά εισοδήματα). Οι έλεγχοι είναι αυστηροί κ καλά κάνουν (έχω βιώσει απίστευτα σκηνικά σε ελέγχους του ΙΚΑ σε εστιατόρια σε νησιά, που μπούκαραν στην ώρα αιχμής, σε κουζίνες, αποθήκες κλπ)...

4. Κάνεις δεν κάνει λόγο για τα επιδόματα: ανηψιά μου (φοιτήτρια) πέρυσι με 3 μήνες δουλειά σε υποδοχή, κατάφερε κ πήρε επιδόματα άδειας κ Χριστουγέννων (ένα μισθό ακόμη) και ανεργία για 3 μήνες (με 105 ένσημα αντί 80-85 που έπρεπε να πάρει κανονικά.. μισθός 1200 για 7/7. Αν υπολογίσει κανείς επιδόματα + ανεργία συνολικά με 3μιση (στην ουσία 13 εβδομάδες δουλειά) πήρε συνολικά περισσότερα από 5.0000 ευρώ καθαρά. Ύπνο, φαγητά δεν πλήρωνε μια... Μόνο αν έβγαινε έξω σε μπαρ, ξόδευε χρήμα.

Προς θεού δεν λέω ότι όλοι οι εργαζόμενοι είναι στις ίδιες συνθήκες. Έχω σκηνικά υπόψην μου σε ISOBOX, με 4 άτομα μέσα κλπ.
Αλλά γνωρίζω και περιπτώσεις που πολλοί θέλανε να φέρουνε τσάμπα διακοπές ξαδέρφες, μανάδες, φίλους κολλητούς, στο τσάμπα και όταν δεν γίνονταν αυτό, τότε στράβωναν με τους ιδιοκτήτες..

Επίσης έχω υπόψην μου νεαρούς (από φοιτητές μέχρι 30 ετών) που έχουν εποχιακή δουλειά σε ταβέρνες, με δουλειά 7/7 που παρακαλάνε να πάνε γιατί "τσιμπάνε" το λιγότερο 60 μέχρι 80 ευρώ tips την ημέρα για 5+ μήνες. Ούτε ρολόοι κοιτάνε, ούτε τίποτα .. Μόνο να τους κολανε ένσημα.. Και στο τέλος της
σεζόν να έχουν πάρει πακέτο (μισθοί, tips, ανεργία, επιδόματα) κάνα 20.000. Δεν λέω, ξεκωλομα στην δουλειά αλλά δείτε ποσά χρήματα πέρνει ένας απλός υπάλληλος σε μια τράπεζα που έχει βγάλει και υποτίθεται ένα Πανεπιστήμιο, ή ένας υπάλληλος σε μια εταιρία courier που ειναι χειμωνα καλοκαίρι όλη μερα στους δρομους κ την κίνηση και αγοράζει και τον καφέ του κ το φαγητό του μέσα στην ημέρα..

Εν κατακλείδι: μην τα θέλουμε όλα δικά μας.. Σίγουρα υπάρχουν σε όλες τις δουλειές οι κακοί κ οι καλοί επαγγελματίες. Το καλό κ το κακό προσωπικό. Απλά έχω την αίσθηση ότι η σημερινή γενιά των 20-25ρηδων, δεν αντέχει στην πίεση και το στρες για αυτό κ προτιμούν να μείνουνε στην απέξω.

Θεωρώ ότι η ελεύθερη αγορά διορθώνει από μόνη της τα πράγματα..

Υ.Σ.: Και κάτι τελευταίο .. "ακούγεται" ότι 55-60 καταλύματα στην Χαλκιδική δεν άνοιξαν φέτος λόγω έλλειψης προσωπικού.. Food for thought..
Είσαι σωστός στα περισσότερα.
Ο βασικός σερβιτόρου στα ξενοδοχεία είναι περίπου 900 (μεικτά). Όταν κάποιος ζητάει 1200€ καθαρά, δηλαδή περίπου 2000€ μεικτά, πόσες ώρες πρέπει να δουλεύει.
Μην ξεχνάμε, ότι πρόκειται συνήθως για ανειδικευτους εργαζόμενους, χωρίς πτυχίο. Πόσο θα έπρεπε να πληρώνεται κάποιος απόφοιτος πανεπιστημίου. Επίσης όποιος έχει δουλέψει 4-5 σαιζόν και δεν έχει στεριωσει κάπου και δεν έχει βρει τον ιδανικό εργοδοτη, πρέπει να ψαχτει.

Αυτό που ισχύει τις περισσότερες φορές στη σαιζόν είναι 6 στα 7 (νόμιμα). Πάντα υπάρχουν και οι κακοί επαγγελματίες, όπως και οι κακοί εργαζόμενοι. Οι καλοί εργαζόμενοι πληρώνονται πλουσιοπάροχα στη σαιζόν και παίρνουν πολλά tips. Αυτά όμως δεν είναι αυτονόητα, όσο πιο καλός εισαι, τόσο πιο πολλά θα πάρεις.

Έλλειψη προσωπικού δεν υπάρχει μόνο στη σαιζόν, αλλά και στην Αθήνα, όπου ισχύουν συλλογικές συμβάσεις, 5 στα 7, 8ωρο. Άρα δεν φταίνε οι συνθήκες εργασίας... Το ότι υπάρχει τόσο έντονο το φαινόμενο στα τουριστικά μέρη, είναι ότι ψάχνουν αυτή την περίοδο μαζικά κόσμο. Αν φταίνε τα επιδόματα, η νοοτροπία των νέων ή ο Μητσοτάκης, δεν θα το αναλύσω τώρα.
Λόγω της μεγαλης ζητησης, πληρώνουν στη σαιζον πολλές φορές υπερογκα σε εργαζόμενους που δεν το αξίζουν και είναι υποχρεωμένοι να τους ανεχθούν. Τους καλούς τους καλοπληρωνοξν και τους κλείνουν αμέσως για την επόμενη σαιζόν.
Στην Ευρώπη υπάρχουν καλές ευκαιρίες εργασίας, αλλά και εκεί διαπρέπουν οι καλοί. Ο,τι δωσεις, θα πάρεις. Πεδίον δόξης λαμπρό. Ούτε εκεί χαρίζονται ή πηγαίνεις για πληρωμένες διακοπές στις αυστριακές Άλπεις. Το εξωτερικό είναι πολύ καλή εμπειρία, αλλά όχι για ολους
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.290
Like
15.957
Πόντοι
3.656
2. Όταν ένα δωμάτιο για το προσωπικό κοστίζει από 3.000 μέχρι 5.000 την σαιζόν, σε νησί, το κόστος αυτό δεν το επωμίζεται κάποιος ? (σίγουρα όχι ο εργαζόμενος). Με δεδομένο ότι σε ένα δωμάτιο θα μείνουν το πολύ 2 άτομα, ας υπολογίσουμε το κόστος ανά άτομο (υπολογίστε 4 μήνες σεζόν το πολύ, μόνο Κρήτη, Ρόδος, Μύκονος κ Σαντορίνη έχουν 6μηνη σαιζόν κ εκεί τα σπίτια κοστίζουν περισσότερο.
Κρήτη έχουν προσωπικό ντόπιους. Οπότε δεν ζουν σαν σκλάβοι .
Νέοι .... τρώνε στη μάνα τους ...
Και μεγαλύτεροι παντρεμένοι ... ΠΑΛΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ ... ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ....

Τα καθίκια που νοικιάζουν 100€ ξαπλώστρες .... να παρέχουν διαμονή στο προσωπικό τους.

Κρήτη σε πάρα πολλές παραλίες , έχεις ξαπλώστρα ομπρέλα τσάμπα , με 2 καφέδες.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.280
Like
21.230
Πόντοι
5.506
Επέστρεψε ο σκατογερος που χεζει 50αρικα εδώ και 3 χρόνια;
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.232
Κριτικές
94
Like
46.526
Πόντοι
17.311
πάλι κάνατε αναφορά στον τζορμακα ρε αλάνια?
αφήστε το παιδί να μοιράσει γνώση επιτέλους.
μόνο 17 προφίλ έχει κάνει...
 

gamechanger

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
267
Πόντοι
21
Κρήτη έχουν προσωπικό ντόπιους. Οπότε δεν ζουν σαν σκλάβοι .
Νέοι .... τρώνε στη μάνα τους ...
Και μεγαλύτεροι παντρεμένοι ... ΠΑΛΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ ... ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ....

Τα καθίκια που νοικιάζουν 100€ ξαπλώστρες .... να παρέχουν διαμονή στο προσωπικό τους.

Κρήτη σε πάρα πολλές παραλίες , έχεις ξαπλώστρα ομπρέλα τσάμπα , με 2 καφέδες.
τι διαμονή να παρέχουν οι αλήτες;

εδώ εγώ με πάνω από 10 χρόνια εμπειρίας, που δεν θέλω διαμονή σαν ντόπιος και δεν όλες οι προτάσεις είναι περίπου στα 1.000 ευρώ εξαήμερο.

Τους εύχομαι να μην έχουν προσωπικό, να κλείσουν και να πεινάσουν!
 
OP
OP
bruce wayne

bruce wayne

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
941
Κριτικές
2
Like
2.265
Πόντοι
446
μαγκες μου η απαντηση ειναι παρα πολυ απλη .... Η ΕΣΤΙΑΣΗ δεν μένει ανοιχτή επειδη εχει δουλεια η επειδη εχουν ικανοτητες τα αχρηστα λαμογια εργοδοτες στην εστιαση ... η εστιαση μενει ανοιχτη πολυ απλα ... ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΛΕΝΧΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ....

στο ελληνικο δημοσιο χωριζονται σε 2 κατηγοριες οι βλαμμενοι εκει

1) εγω τα λεφτα μου θα τα παρω οτι και να γινει
2) αυτοι που εκμεταλλευόνται τη κατασταση που γινεται ... πηγαινουν στα μαγαζια τους πιάνουν χωρις αποδείξεις και αντι να ριξει πρόσθημα τι λεει δωσε μου 1000 ευρω και καθαρισες ..... ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ ... γιατι ... αμα ( σε παραλληλο συμπαν ) γινουν έλεγχοι η μισή ελλαδα θα βαλει λουκετο .....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Cheng

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.299
Κριτικές
6
Like
10.328
Πόντοι
3.936
Μαρη λοβοτομημενη αγραμματη κρυφη φουστρα μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Κατσε τωρα στο κατσικοχωρι που για να κατεβεις πρωτευουσα θελεις βιζα κ βρασε στο ζουμι σου- χωρις το αγαπημενο σου τσοντο σινεμα κ τις ανεσεις Απορω πως εχετε ιντερνετ εκει για να εκπεμπεις κ να γραφεις τις ασυναρτητες φαντασιοπληξιες σου. Οσο το καραμπινατο γκέι αβαταρ - 1 εικονα 1000 σκεψεις.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.280
Like
21.230
Πόντοι
5.506
Μαρη λοβοτομημενη αγραμματη κρυφη φουστρα μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Κατσε τωρα στο κατσικοχωρι που για να κατεβεις πρωτευουσα θελεις βιζα κ βρασε στο ζουμι σου- χωρις τον αγαπημενο σου τσοντο σινεμα κ τις ανεσεις Απορω πως εχετε ιντερνετ εκει για να εκπεμπεις κ να γραφεις τις ασυναρτητες φαντασιοπληξιες σου. Οσο το καραμπινατο γκέι αβαταρ - 1 εικονα 1000 σκεψεις.
Ότι πεις άφραγκε μπουστη.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.299
Κριτικές
6
Like
10.328
Πόντοι
3.936
Τωρα που ερχεται καλοκαιρι πες μ σε πιο απο τα 3 εξοχικα που εχω θελεις να σε φιλοξενησω. Τι προτιμας νησι αργοσαρωνικου ή β/α αιγαιου. Αν γουσταρεις κ εξωτερικο διαθετω καποια διαμερισματα rbnb σε πρωτευουσα χωρας του π.α. μπλοκ
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.280
Like
21.230
Πόντοι
5.506
Τωρα που ερχεται καλοκαιρι πες μ σε πιο απο τα 3 εξοχικα που εχω θελεις να σε φιλοξενησω. Τι προτιμας νησι αργοσαρωνικου ή β/α αιγαιου. Αν γουσταρεις κ εξωτερικο διαθετω καποια διαμερισματα rbnb σε πρωτευουσα χωρας του π.α. μπλοκ
Γεια σου ρε μεθυστανα του πλούτου, άλλο ένα τυπικό μέλος του μπου. Βάλε και ένα Ε9 να ψαρώσει κανένα ναυάγιο εδώ μέσα και να ανέβεις στην εκτίμηση των μελωνε. ΝΑΥΑΓΙΟ. :2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.913
Πόντοι
8.006
Μαρη λοβοτομημενη αγραμματη κρυφη φουστρα μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Κατσε τωρα στο κατσικοχωρι που για να κατεβεις πρωτευουσα θελεις βιζα κ βρασε στο ζουμι σου- χωρις το αγαπημενο σου τσοντο σινεμα κ τις ανεσεις Απορω πως εχετε ιντερνετ εκει για να εκπεμπεις κ να γραφεις τις ασυναρτητες φαντασιοπληξιες σου. Οσο το καραμπινατο γκέι αβαταρ - 1 εικονα 1000 σκεψεις.
Τυπε μου πώς εισαι? Δεν θελω να νευριαζεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: Νίο

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.299
Κριτικές
6
Like
10.328
Πόντοι
3.936
Γεια σου ρε μεθυστανα.
Εσυ τωρα εσυ εχεις τα θεματα σου με την μικροφαλλια που σε βασανιζει και βγαζεις χολη γενικοτερα. Την προταση μ την εκανα και ισχυει μεχρι κ τον Μαιο.
 

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
107
Like
7.865
Πόντοι
6.585
Η στεγαση του προσωπικου, εφοσον προκειται για εποχικη δουλεια, ειναι θεμα αυτων που προσφερουν την εργασια.
Τον εργαζομενο τον απασχολει ποσα θα παιρνει, που θα μενει και ποσες μερες θα δουλευει.
Αν η Μυκονος εχει τιμες Μονακο, ας δωσουν και μισθους Μονακο, τα βγαζουν με το παραπανω.
Δεν το κανουν ομως γιατι στην κουζινα δουλευουν Πακιστανοι που τους στοιβαζουν σε δωματια ανα 5. Για σερβις εχουν Αλβανους.
Αν δεν ειχαν την εναλλακτικη των αλλοδαπων, στην Μυκονο πχ οι μισθοι θα ηταν πολυ υψηλοτεροι
Ελλάδα ΔΕΝ είναι μόνο η Μύκονος αγαπητέ.

Μιλάς για την εξαίρεση.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.280
Like
21.230
Πόντοι
5.506
Εσυ τωρα εσυ εχεις τα θεματα σου με την μικροφαλλια που σε βασανιζει και βγαζεις χολη γενικοτερα. Την προταση μ την εκανα και ισχυει μεχρι κ τον Μαιο.
Ότι πεις, δε θα σου χαλάσω το όνειρο.
 
  • Ουάου
Αντιδράσεις: Νίο

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.913
Πόντοι
8.006
Τωρα που ερχεται καλοκαιρι πες μ σε πιο απο τα 3 εξοχικα που εχω θελεις να σε φιλοξενησω. Τι προτιμας νησι αργοσαρωνικου ή β/α αιγαιου. Αν γουσταρεις κ εξωτερικο διαθετω καποια διαμερισματα rbnb σε πρωτευουσα χωρας του π.α. μπλοκ
Ωπα, ωπα, ωπα. Βορειοανατολικο αιγαιο????? Εχει γουστο.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Νίο

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom