Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.145
Like
1.812
Πόντοι
216
Δεν το άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο και δουλεύω σε εταιρίες 20 χρόνια. Βρε πηγή αλλιώς ράδιο αρβύλα.

Υπάρχει και η άλλη λογική. Υπάρχουν εταιρείες που καλό πληρώνουν τους υπαλλήλους για να είναι πιστοί και χαρούμενοι.

Με λίγα λόγια, δεν είναι όλες οι εταιρίες ίδιες, όπως δεν αξίζουν και όλοι οι υπάλληλοι μια αύξηση.
Ράδιο αρβύλα;
Πείραμα Πανεπιστημίου στο εξωτερικό ήταν, δεν το έκανε ο Σκλαβενίτης αδερφέ...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.554
Κριτικές
62
Like
39.880
Πόντοι
8.530
Πως να βρούνε μάνα μου με τα μυαλά που κουβαλάνε οι περισσότεροι. Οταν έρχεται η άλλη (σ.σ. πρωην δημοσιος υπαλληλος που αποφάσισε με το εφαπαξ να γινει επιχειρηματιας) και μου λέει "έχεις κανένα άτομο για τις ξαπλώστρες; ". "τι ζητάς ; " της λέω "για να ρωτήσω". "ε , τα κλασσικά " μου λέει , "8 - 8 ωράριο , χωρις ρεπο εννοειται , παραγγελίες - καθαριότητα - μάζεμα - άπλωμα - να φτιαχνει και καναν καφε αν χρειαστεί....ευκολα πραγματα...αλλά να αντέχει στον ήλιο μην είναι σαν τον περσινό που λιποθύμαγε όλο τον Αυγουστο".
"Μάλιστα και τι προσφέρεις; " . "780 καθαρά και αν θελει διαμονή θα βαλουμε ενα ραντζο ακομα στο υπόγειο " μου λέει.
Ωραία πράγματα...
 

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
483
Like
4.529
Πόντοι
441
Διαβασα πολλά σχόλια ότι φταινε οι εργοδότες είναι πολλές οι ώρες εργασίας ο χορός διαμονής χαλια κτλ κτλ κτλ..αυτά μπορεί να ήταν καποτε..δραστηριοποιούμαι σε μεγάλο νησί προσφέρω 2000+ αναλόγως την εργασία ο χαμηλότερος μισθός είναι αυτός για 7ημερη εργασία 10ωρη διατροφή και διαμονή(γκαρσονιέρες 28 τμ πριν 5ετιας ανακαινισμενες για αυτό το λογο)ο καθένας μένει μόνος..το αποτέλεσμα λοιπόν είναι ότι ευτυχως έχω ένα σταθερό προσωπικό πολλά χρόνια από εκεί και πέρα κάθε χρόνο χρειάζομαι 5-6 άτομα έξτρα μου ερχοντε λοιπόν πάρα πολλά άτομα για δουλειά τα οποία απλά θέλουν να τσεπώνουν τα 2500-2800-3000 αναλόγως τη θέση εργασία και εν τελη είναι άπειροι ανεύθυνοι θέλουν τους μίσους μήνες ανασφάλιστους για να πάρουν και το ταμείο θέλουν να είναι εκείνοι τα αφεντικά χωρίς καν να ξέρουν τα απαραίτητα οπότε θα προτείνω η καραμέλα με τα κακά αφεντικά να σταματήσει επίσης πρέπει να σταματήσει και η καραμέλα ότι όλα είναι ακριβά και τα καταστήματα αισχοκερδουν όταν εγώ έχω 25 άτομα προσωπικό ενώ χρειάζομαι 18 το πολύ αλλά επειδή είναι άχρηστοι αναγκάζομαι να έχω τους διπλούς και να έχουν μισθό 2500 συν το σπίτι τους συν το φαΐ τους τα λεφτά αυτά ενεοιται ότι θα τα πληρώσει ο καταναλωτής οπότε καλό θα ήταν. Όλοι μας από το λατζιερη μέχρι το καταστηματαρχη να σκεφτούμε ότι όλα τα κάνουμε λάθος με το μεγαλύτερο φταιχτη το κράτος..αυτά ήθελα να σας πω εγώ καλό σας βράδυ..
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.300
Like
10.809
Πόντοι
3.556
Διαβασα πολλά σχόλια ότι φταινε οι εργοδότες είναι πολλές οι ώρες εργασίας ο χορός διαμονής χαλια κτλ κτλ κτλ..αυτά μπορεί να ήταν καποτε..δραστηριοποιούμαι σε μεγάλο νησί προσφέρω 2000+ αναλόγως την εργασία ο χαμηλότερος μισθός είναι αυτός για 7ημερη εργασία 10ωρη διατροφή και διαμονή(γκαρσονιέρες 28 τμ πριν 5ετιας ανακαινισμενες για αυτό το λογο)ο καθένας μένει μόνος..το αποτέλεσμα λοιπόν είναι ότι ευτυχως έχω ένα σταθερό προσωπικό πολλά χρόνια από εκεί και πέρα κάθε χρόνο χρειάζομαι 5-6 άτομα έξτρα μου ερχοντε λοιπόν πάρα πολλά άτομα για δουλειά τα οποία απλά θέλουν να τσεπώνουν τα 2500-2800-3000 αναλόγως τη θέση εργασία και εν τελη είναι άπειροι ανεύθυνοι θέλουν τους μίσους μήνες ανασφάλιστους για να πάρουν και το ταμείο θέλουν να είναι εκείνοι τα αφεντικά χωρίς καν να ξέρουν τα απαραίτητα οπότε θα προτείνω η καραμέλα με τα κακά αφεντικά να σταματήσει επίσης πρέπει να σταματήσει και η καραμέλα ότι όλα είναι ακριβά και τα καταστήματα αισχοκερδουν όταν εγώ έχω 25 άτομα προσωπικό ενώ χρειάζομαι 18 το πολύ αλλά επειδή είναι άχρηστοι αναγκάζομαι να έχω τους διπλούς και να έχουν μισθό 2500 συν το σπίτι τους συν το φαΐ τους τα λεφτά αυτά ενεοιται ότι θα τα πληρώσει ο καταναλωτής οπότε καλό θα ήταν. Όλοι μας από το λατζιερη μέχρι το καταστηματαρχη να σκεφτούμε ότι όλα τα κάνουμε λάθος με το μεγαλύτερο φταιχτη το κράτος..αυτά ήθελα να σας πω εγώ καλό σας βράδυ..

Τυπε αν εχεις 25 ατομα προσωπικο ενω χρειαζεσαι 18, απλα πρεπει να αλλαξεις τον HR manager σου. Κατα τ αλλα μπραβο αν φροντιζεις το προσωπικο σου οπως περιγραφεις
 

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
483
Like
4.529
Πόντοι
441
Τυπε αν εχεις 25 ατομα προσωπικο ενω χρειαζεσαι 18, απλα πρεπει να αλλαξεις τον HR manager σου. Κατα τ αλλα μπραβο αν φροντιζεις το προσωπικο σου οπως περιγραφεις
Δεν είναι θέμα φροντίδας..τα παιδιά αυτά δουλευουν για μένα να ζήσουν τις οικογένειες τους και εγώ τη δικιά μου έχω τα 12-13 άτομα πάνω από 15 χρόνια σταθερά είναι πλέον όλοι άνω των 45 σοβαροί και επαγγελματίες το κακό είναι ότι έχουμε φτάσει σε μια κατάσταση για να βρούμε τα υπόλοιπα μέλοι της ομάδας να μου ζητάνε εξωφρενικά ποσα χωρίς εμπειρία και με μεγάλη ανευθυνότητα και να μη σέβονται τπτ γτ γνωρίζουν πως τη συγκεκριμένη στιγμή μπορου. Να βρούν και αλλού δουλειά οπότε θέλουν μόνο να παίρνουν λεφτά χωρίς να προσφέρουν τπτ πραγμα το οποίο μου δημιουργεί τεραστιο πρόβλημα γτ δεν είναι ηθικό να δίνω λιγότερα χρήματα σε έναν σοβαρο επαγγελματία 45αχρονο που με έχει στηρίξει τοσα χρόνια οππτε μπαινω σε ένα φαύλο κύκλο να δίνω μονιμα αυξήσεις (χωρίς να μου ζητησουν) στο παλιό προσωπικό για να ερχεται το καινούριο απλά για να κοροιδευεο και να προσπαθεί να φάει τα λεφτά μου και το κόπο των υπολοίπων που δουλευουν
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.300
Like
10.809
Πόντοι
3.556
Δεν είναι θέμα φροντίδας..τα παιδιά αυτά δουλευουν για μένα να ζήσουν τις οικογένειες τους και εγώ τη δικιά μου έχω τα 12-13 άτομα πάνω από 15 χρόνια σταθερά είναι πλέον όλοι άνω των 45 σοβαροί και επαγγελματίες το κακό είναι ότι έχουμε φτάσει σε μια κατάσταση για να βρούμε τα υπόλοιπα μέλοι της ομάδας να μου ζητάνε εξωφρενικά ποσα χωρίς εμπειρία και με μεγάλη ανευθυνότητα και να μη σέβονται τπτ γτ γνωρίζουν πως τη συγκεκριμένη στιγμή μπορου. Να βρούν και αλλού δουλειά οπότε θέλουν μόνο να παίρνουν λεφτά χωρίς να προσφέρουν τπτ πραγμα το οποίο μου δημιουργεί τεραστιο πρόβλημα γτ δεν είναι ηθικό να δίνω λιγότερα χρήματα σε έναν σοβαρο επαγγελματία 45αχρονο που με έχει στηρίξει τοσα χρόνια οππτε μπαινω σε ένα φαύλο κύκλο να δίνω μονιμα αυξήσεις (χωρίς να μου ζητησουν) στο παλιό προσωπικό για να ερχεται το καινούριο απλά για να κοροιδευεο και να προσπαθεί να φάει τα λεφτά μου και το κόπο των υπολοίπων που δουλευουν

Η μαγικη συνταγη ειναι ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ, ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ, ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ

Ατομο με καλες-αληθινες συστασεις, δυσκολα να σου βγει σκαρτο

Επισης, μπορεις να προσλαμβανεις συγγενεις-γνωστους των 12-13 παλιων, που θα ντρεπονται να αποτυχουν, απεναντι στους γνωστους τους
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
224
Κριτικές
19
Like
942
Πόντοι
371
....θα δούμε Πακιστανούς σε δουλειές. Καλά πού ζείτε ρε σεις;

Όλοι οι μετανάστες που πάνε σε μια χώρα χωρίς να ξέρουν τη γλώσσα ξεκινάνε από χειρωνακτικές δουλειές. Στη γεωργία, την οικοδομή, την εστίαση, τα τουριστικά, τις χειρωνακτικές εργασίες θα τις κάνουν οι ξένοι που παίρνουν πολύ λιγότερα.

Το πρόβλημα είναι με την εξειδικευμένη εργασία, τους πτυχιούχους. Και είναι μεγάλο πρόβλημα. Συνήθως επειδή δε βλέπουν την αξία τους να ανταμοίβεται οικονομικά, είτε επειδή κάποιοι ζουν στην κοσμάρα τους και νομίζουν ότι μέχρι τα 30 τους θα οδηγούν Καγιέν, αμφισβητείται έντονα η μόρφωση και η εξειδικευμένη εργασία.
Η γυναίκα θα κάνει only fans. Και όταν σε κάποια χρόνια θα έχουν βγει οι νεότερες και δε θα τη θέλει κανείς ή θα έχουν ξεφύγει οι απαιτήσεις και θα πρέπει να βγει στο κλαρί, θα είναι πλέον πολύ αργά για να φτιάξει τη ζωή της. Τότε θα δούμε τα ναυάγια πρώην influencers να ψάχνουν ψυχολόγο για την κατάθλιψη.
Ο δε άντρας ή θα κάνει κανένα καραγκιοζιλικι στα social, ή θα περιμένει από στοίχημα ,bitcoins και ό,τι μαλακία βρεθεί μπροστά του.

Αυτό το κομμάτι του πληθυσμού είναι καμμένο από χέρι. Επειδή δε θέλουν τα πρώτα χρόνια να ζοριστούν για να κάνουν καριέρα σε ορίζοντα δεκαετίας, κοιτάνε πως θα δουλέψουν μία μέρα και θα πληρωθούν για ένα μήνα. Εγώ στα 40 μου άλλαξα επαγγελματικό κλάδο, πέρασα και δύσκολες εποχές ,κατάφερα όμως να πηγαίνω πολύ καλύτερα τώρα. Τα soft παιδιά που ξέρουν μόνο να ζητάνε από τους γονείς ,θα μείνουν ξεκρέμαστοι στα 40 που θα φύγουν οι γονείς και θα πέσουν μαζικά σε κατάθλιψη. Το είδαμε το έργο με τη δική μου γενιά.
Η εξειδικευμένη επιστημονική εργασία δεν πληρώνει ανάλογα, υπάρχει υπερπροσφορά εδώ και χρόνια σχεδόν σε όλους τους τομείς.
Στη δουλειά έχουμε νέα παιδιά με φοβερά skills που παίρνουν 15Κ το χρόνο net και δε μπορούν να τα βγάλουν πέρα.
Αν σκιστούν μπορεί μετά από 15+ χρόνια εμπειρία να πάρουν 30-40Κ.
Μια καλή νυχού βγάζει αυτά τα λεφτά ρελαντί στα 25 της, μηδέν κίνητρο να εξειδικευτείς επιστημονικά.
 
Τελευταία τροποποίηση:

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
483
Like
4.529
Πόντοι
441
Τυπε αν εχεις 25 ατομα προσωπικο ενω χρειαζεσαι 18, απλα πρεπει να αλλαξεις τον HR manager σου. Κατα τ αλλα μπραβο αν φροντιζεις το προσωπικο σου οπως περιγραφεις
Και δε φταίει ο hr manager μου φταίει η τεμπελιά η ανευθυνοτητα τα επιδόματα τα οποία όλα αυτά θα τα ξαναβρούμε μπροστά μας και ενοειται η φούσκα που ζούμε τώρα σπασει και θα γυρίσουμε στους μισθούς της πείνας..
Ένα θα σ πω για να κλείσω χθεσινό πραγματικό συμβάν στο μαγαζί μου σερβιτόρος των 2000 μισθού του φευγει από τα χέρια ένα μπουκάλι μπιρα και σπάει πηγενει η κοπέλα της καθαριότητας να το σκουπισει(άλλη κ αυτή της ξέφυγε ένα κοματι μεγάλο δε το μαζεψε) προφανώς κάποιος πελάτης λοιπόν θα είχε πάει το γυαλί κάτω από κάποιο τρπαεζι το έσπρωξε και ήταν στο διάδρομο βλέπω λοιπόν το σερβιτόρο παιρναει τη πρώτη φορά κάνει κίνηση αποφεύγει το γυαλί οποτε σηναινει ότι το είδε μπαίνει πάλι μέσα κλωτσάει το γυαλί να παρι στην άκρη του λέω καλά ρε θαναση αντί να πιάσεις το γυαλί το κλωτσάς να πάει να το πιάσει κανένα παιδακι να κοπεί να έχουμε άλλα..και η απάντηση του ξέρεις πια ήταν?το παιδάκι να το προσέχει η μάνα του και εμεβα η δουλειά μου είναι να σερβίρω όχι να μαζεύω τα γυαλιά να πεις της καθαριστριας δλδ τι να πω
 

mitsos1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
483
Like
4.529
Πόντοι
441
Η μαγικη συνταγη ειναι ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ, ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ, ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ

Ατομο με καλες-αληθινες συστασεις, δυσκολα να σου βγει σκαρτο

Επισης, μπορεις να προσλαμβανεις συγγενεις-γνωστους των 12-13 παλιων, που θα ντρεπονται να αποτυχουν, απεναντι στους γνωστους τους
Συστάσεις από ποιον?πλέον οποίος είναι επιχειρηματίας και έχει κάποιο υπαληλο σωστό τον κρύβει σα χρυσό όχι να κάνει καινσυστασεις χαχα
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.300
Like
10.809
Πόντοι
3.556
Αν σκιστούν μπορεί μετά από 15 χρόνια εμπειρία να πάρουν 30-40Κ.
Μια καλή νυχού βγάζει αυτά τα λεφτά ρελαντί στα 25 της, μηδέν κίνητρο να εξειδικευτείς επιστημονικά.

Εξωτερικο, ρεμοτε, αγγλικη γλωσσα, κλπ

Οποιος εχει το περιθωριο να δουλεψει με εξωτερικο και καθεται και βασανιζεται με τη δεινοσαυρικη ελληνικη αγορα εργασιας, εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
224
Κριτικές
19
Like
942
Πόντοι
371
Εξωτερικο, ρεμοτε, αγγλικη γλωσσα, κλπ

Οποιος εχει το περιθωριο να δουλεψει με εξωτερικο και καθεται και βασανιζεται με τη δεινοσαυρικη ελληνικη αγορα εργασιας, εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης
Έχω δουλέψει UK αρκετά χρόνια αδελφέ και πάω ακόμα συχνά.
Μια καλή nail technician στο UK σήμερα είναι 250-300 λίρες τη μέρα εύκολα.
Αυτά τα λεφτά σαν εξειδικευμένος (salaried) εργαζόμενος για να τα πιάσεις θέλεις 20-25 χρόνια εμπειρία και τύχη.
Και θα τα πάρεις στα 50 σου αφού έχεις σκιστεί στα πανεπιστήμια και τις πιστοποιήσεις, η NT στα 30 της που η ζωή έχει more fun.
Αν ήμουν 18 σήμερα δε θα πήγαινα να σπουδάσω, θα ασχολιόμουν με μια τέχνη.
 

bpr29

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2022
Μηνύματα
13
Like
24
Πόντοι
0
Απασχόληση στον τουρισμό: Αλήθειες και Ψέματα

- Η έλλειψη εργατικού δυναμικού στον τουρισμό, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, ειναι παγκόσμιο και έγινε πιο έντονο από τον κορονοιο και μετά.
- Η έλλειψη εντοπίζεται, όχι μόνο στα εποχιακά ξενοδοχεία, αλλά και στα συνεχούς λειτουργίας, που έχουν 8ωρο, 5μερο και προσφέρουν "πολιτισμένες" συνθήκες
- Πολλοί προτιμούν να εισπράττουν επιδόματα και κάθε είδους pass που μοιραζει το κράτος, παρά να δουλεύουν
- Πολλοί πρώην εργαζόμενοι στον τουρισμο έχουν γίνει ελεύθεροι επαγγελματίες - ντιλιβεραδες. Επέλεξαν να κάνουν καριέρα στην efood, γιατί έχουν τη δυνατότητα να δουλεύουν χωρίς αφεντικό πάνω από το κεφάλι τους
- Οι μισθοί στον τουρισμό καθορίζονται από συλλογικές συμβάσεις, που είναι υψηλοτερες από την Εθνική συλλογική
- Οι σοβαρές τουριστικές μονάδες, λόγω ότι δεν βρίσκουν εύκολα προσωπικό, είναι διατεθειμένες να προσφέρουν και έξτρα χρήματα για το 6μερο (νόμιμα), μπόνους και κίνητρα για να προσελκύσουν ικανούς εργαζομενους
- Οι καλοί στον τουρισμό, αμοίβονται πολύ καλά, για αυτό και επιλέγουν σαιζόν. Σε πολλές περιπτώσεις έχεις και σχεδόν δεύτερο μισθό από τα tips. Αυτό όμως δεν είναι αυτονόητο για όλους. Πρέπει να το κερδίσεις με την αξία σου
- Κανείς δεν ξεκίνησε διευθυντής στον τουρισμό. Πάντα ξεκινάς από χαμηλα
- Οι κακοί επαγγελματίες του τουρισμού μαζεύουν τους τυχάρπαστους και όντως προσφέρουν συνθήκες γαλέρας.
- Όποιος έχει δύο χέρια και δύο πόδια, μπορεί να βρει δουλειά στη σαιζόν. Θα εξελιχθεί, όμως, μόνο όποιος αξίζει. Οι υπόλοιποι απλώς γκρινιάζουν για τις συνθήκες εργασίας
- Σαιζόν δεν πας για να κάνεις πληρωμένες διακοπές στο νησί. Πηγαίνεις συνειδητοποιημένος, ότι θα ζοριστείς με λίγα ρεπό και πολλές ώρες εργασία, αλλά θα ανταμειφθεις καλά. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και σε όσους επιλέγουν να εργαστούν τους χειμερινούς μήνες στην κεντρική Ευρώπη.
- Η generation z έχει διαφορετική στάση απέναντι στην εργασία, σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές. Οι φιλοδοξίες, οι αντοχές και οι απαιτήσεις είναι πολύ διαφορετικές
- Πολύ σύντομα οι περισσότερες θέσεις στον τουρισμό, σε ανιδεικευτο αλλά και ειδικευμενο προσωπικό, θα καλυφθούν από τρίτες χώρες. Είτε με την ενσωμάτωση των μεταναστών, είτε με διακρατικές συμφωνίες
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.300
Like
10.809
Πόντοι
3.556
Έχω δουλέψει UK αρκετά χρόνια αδελφέ και πάω ακόμα συχνά.
Μια καλή nail technician στο UK σήμερα είναι 250-300 λίρες τη μέρα εύκολα.
Αυτά τα λεφτά σαν εξειδικευμένος (salaried) εργαζόμενος για να τα πιάσεις θέλεις 20-25 χρόνια εμπειρία και τύχη.
Και θα τα πάρεις στα 50 σου αφού έχεις σκιστεί στα πανεπιστήμια και τις πιστοποιήσεις, η NT στα 30 της που η ζωή έχει more fun.
Αν ήμουν 18 σήμερα δε θα πήγαινα να σπουδάσω, θα ασχολιόμουν με μια τέχνη.

Ναι αλλα δε μπορεις να γινεις (ουτε κι εγω) Nail technician σωστα;

Χωρια την τεχνη, μπορεις να παριστανεις το μαλακα και να κανεις κους-κους 8-10 ωρες τη μερα με ατομα σαν την...Τουνη και την Σουπερ Κικη;

Δε θα ητανε προτιμοτερο, ακομα και αν σου εδιναν 15.000 ευρω τη μερα...:


images
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
224
Κριτικές
19
Like
942
Πόντοι
371
Ναι αλλα δε μπορεις να γινεις (ουτε κι εγω) Nail technician σωστα;

Χωρια την τεχνη, μπορεις να παριστανεις το μαλακα και να κανεις κους-κους 8-10 ωρες τη μερα με ατομα σαν την...Τουνη και την Σουπερ Κικη;

Δε θα ητανε προτιμοτερο, ακομα και αν σου εδιναν 15.000 ευρω τη μερα...:


images
Μια χαρά θα μπορούσα να γίνω, αν όχι nail technician, ένα άλλο τέτοιο τεχνικό επάγγελμα, υπάρχουν διάφορα.
Η Τούνη είναι αυτοδημιούργητη και πανέξυπνη, θα της έκανα τα νύχια και δωρεάν.
 

bpr29

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2022
Μηνύματα
13
Like
24
Πόντοι
0
Και δε φταίει ο hr manager μου φταίει η τεμπελιά η ανευθυνοτητα τα επιδόματα τα οποία όλα αυτά θα τα ξαναβρούμε μπροστά μας και ενοειται η φούσκα που ζούμε τώρα σπασει και θα γυρίσουμε στους μισθούς της πείνας..
Ένα θα σ πω για να κλείσω χθεσινό πραγματικό συμβάν στο μαγαζί μου σερβιτόρος των 2000 μισθού του φευγει από τα χέρια ένα μπουκάλι μπιρα και σπάει πηγενει η κοπέλα της καθαριότητας να το σκουπισει(άλλη κ αυτή της ξέφυγε ένα κοματι μεγάλο δε το μαζεψε) προφανώς κάποιος πελάτης λοιπόν θα είχε πάει το γυαλί κάτω από κάποιο τρπαεζι το έσπρωξε και ήταν στο διάδρομο βλέπω λοιπόν το σερβιτόρο παιρναει τη πρώτη φορά κάνει κίνηση αποφεύγει το γυαλί οποτε σηναινει ότι το είδε μπαίνει πάλι μέσα κλωτσάει το γυαλί να παρι στην άκρη του λέω καλά ρε θαναση αντί να πιάσεις το γυαλί το κλωτσάς να πάει να το πιάσει κανένα παιδακι να κοπεί να έχουμε άλλα..και η απάντηση του ξέρεις πια ήταν?το παιδάκι να το προσέχει η μάνα του και εμεβα η δουλειά μου είναι να σερβίρω όχι να μαζεύω τα γυαλιά να πεις της καθαριστριας δλδ τι να πω
Το τί μισθό παίρνει κάποιος δεν καθορίζει και αν είναι σωστός επαγγελματίας.
Δυστυχώς λόγω των ελλείψεων είσαι υποχρεωμένος να ανέχεσαι τέτοιες συμπεριφορές.
Η εμπειρία μου λέει, ότι τέτοια άτομα πρέπει με την πρώτη ευκαιρία να τα αντικαθιστούμε. Μόνο κακό κάνουν και χαλάνε και τους υπόλοιπους. Η λύση καμία φορα όντως είναι να περνούμε παραπάνω από αυτούς που χρειαζόμαστε (με επιπλέον φυσικά κόστος) και στην πορεία να γίνονται οι εκκαθαρίσεις. Όταν κάποιος έχει την αίσθηση, ότι είναι απαραίτητος και αναντικαταστατος συμπεριφέρεται ακόμα χειρότερα. Βέβαια, οι ρυθμοί της σαιζόν δεν επιτρέπουν ούτε πολλά πειράματα, ούτε υπάρχει η άνεση χρόνου να εκπαιδευτει κάνεις σωστά.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
- Πολλοί προτιμούν να εισπράττουν επιδόματα και κάθε είδους pass που μοιραζει το κράτος, παρά να δουλεύουν

- Πολλοί πρώην εργαζόμενοι στον τουρισμο έχουν γίνει ελεύθεροι επαγγελματίες - ντιλιβεραδες. Επέλεξαν να κάνουν καριέρα στην efood, γιατί έχουν τη δυνατότητα να δουλεύουν χωρίς αφεντικό πάνω από το κεφάλι τους


Αυτά τα δύο σημεία και μόνο κάνουν τη διαφορά. Τώρα, το άλλο με τη διαφορά της generation z δεν το πιάνω κι ακριβώς, πως το εννοείς, αλλά και στη δική μου εμπειρία βγάζουν ένα άλλο κουλ, μια διασκεδαστική αφασία.

Κατάσταση « Ωχ, αδερφέ 2.0 »
 

james tiberius kirk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.173
Κριτικές
5
Like
5.134
Πόντοι
456
παιδια η εστιαση ειναι αυτο το μπουρδελο που ειναι σημερα γιατι πολυ απλα ... ανοιγει μαγαζι ο καθε βλαμμενος φελλος και αχρηστος μαγαζι σε αυτη τη χωρα ...οταν βλεπεις σε καθε τετράγωνο σουβλατζιδικο καφετερια μπεργκεραδικο πιτσαρια ναργιλε και βλεπεις ολο τα ιδια και τα ιδια πως να μην καταστραφεί αυτο ο κλαδος ... ημουν στην εστιαση 10 χρονια ΠΕΤΑΜΕΝΑ και σε οσα μαγαζια δουλεψα ολοι οι εργοδοτες δεν ειχαν απολυτος καμια σχεση με το αντικείμενο .... και βαζω το χερι μου στη φωτια οτι το 90% της εστιασης εδω στην ελλαδα ειναι παντελος ΑΧΡΗΣΤΟΙ με το αντικείμενο ... περιμενετε εσεις τωρα μισθο ενσημα δωρα απο ανθρωπους που δεν ξερουν την δουλεια .... για αυτο και εφυγα απο την μπουρδελοεστιαση και πραγματικα ηρέμησα .... ενας κλαδος που ειναι ο ορισμος της σκλαβιας ... και η εστιαση δεν ηταν ετσι κάποτε κατάντησε ετσι ..... ΑΠΛΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ
Ο παντελος του παντελου
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Mε τις εξωφρενικές απαιτήσεις που έχουν τόσοι εργοδότες, το πιο λογικό ειναι να μην βρίσκουν προσωπικό ή να τους φεύγει αμέσως και να ξαναψάχνουν απο την αρχή. Και πολύ καλά κάνουν οι νέοι, όσοι μπορούν και τους γυρνούν την πλάτη. Δεν αξίζει να κάνεις τον χαμάλη για κανέναν λόγο. Να σε βάζουν να κάνεις ταυτόχρονα διαφορετικές δουλειές απο καθαριότητα μέχρι σερβίρισμα, ταμία και πάει λέγοντας, να καταστρέφεις το σώμα σου, να μένεις άυπνος και στο τέλος να ξεχνάς πως ειναι να ζεις σαν φυσιολογικός άνθρωπος, επειδή σου δίνουν κάποια λεφτά.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να αράζουν στους καναπέδες και στις καφετέριες, ή να ζουν με τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς , μην φτάνουμε στο άλλο άκρο. Απλώς να ψάχνουν καλά και προσεκτικά και να διεκδικούν όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες εργασίας, για να έχουν και προσωπικό χρόνο για αυτούς. Η ζωή δεν ειναι μόνο δουλειά.
Να μην ξεχνάμε και το κερασάκι στην τούρτα:

Υποχρεωτικό τρύπημα ή COVID τεστ (κάτι που ισοδυναμεί με έμμεση μείωση μισθού).

Τότε έλαβε την χαριστική βολή ο τουρισμός και έκτοτε τρέχουν και δεν φτάνουν να βρουν προσωπικό...

Δεν είδα κανέναν εργοδότη να αντιδρά στα παράλογα μέτρα της κυβέρνησης.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.135
Like
15.766
Πόντοι
3.656
Δεν είδα κανέναν εργοδότη να αντιδρά στα παράλογα μέτρα της κυβέρνησης.
Στην περίπτωση των οδοντιατρείων ήταν εξαιρετικά τα μέτρα και πολύ λογικά.
Καλούσαν τους οδοντιάτρους να μη δουλέψουν .
Δεν δούλεψε κανείς.


Μετά, έλεγαν ότι είναι κλέφτες, επειδή ολόκληρους μήνες, δεν είχαν κόψει αποδείξεις.
Μήνες όπως Μάρτιο 2020 .... Απρίλιο 2020 ... Νοέμβριο 2020 ....

Οπότε ήρθε το φορολογικό .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom