Νέα

Εργασια στην Αγγλια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ric Flair
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 95
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Καταρχήν ο καθένας γράφει εδώ την γνώμη του και κανείς δεν τα ξέρει όλα ούτε αντιπροσωπεύει όλες τις εμπειρίες των Ελλήνων στην Αγγλία. Το ξεκαθαρίζω αυτό. Πάντως Ric Flair αν σκέπτεσαι να μεταναστεύσεις  και σκέφτεσαι και την απόσταση θα σου πρότεινα και την Κύπρο. Η Κύπρος είναι σαν μία Αγγλική αποικία. Πιστεύω πιο εύκολα θα βρεις δουλειά και θα προσαρμοστείς στην Κύπρο παρά στην Αγγλία. Τώρα αν εννοείς δουλειά το να δουλεύεις σε φαστ φουντάδικα και σουπερ μαρκετ και παμπ και μπαράκια κτλ. Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να πας ως την Αγγλία, στο φινάλε μία τέτοια δουλειά εύκολα ή δύσκολα θα τη βρεις και στην Αθήνα. Από recruiting agencies μία φίλη μου αρχιτέκτονας προσπαθεί εδώ και ένα χρόνο να βρει δουλειά και προς το παρόν δουλεύει σε κάποια KFC στο Λονδίνο… Όσο για τα άλλα που λες για τους Άγγλους πάντα θα είσαι ξένος και πάντα Έλληνας. Η Αγγλία δεν είναι Αμερική ούτε Αυστραλία. Οι Άγγλοι είναι ένα κακέκτυπο των Γερμανών. Δηλαδή  το παίζουν δημοκρατικοί και φιλελεύθεροι αλλά καταβάθος  δεν θεωρούν ότι είναι ευρωπαίοι και είναι σοβινιστές και ρατσιστές και εθνικιστές και τα τελευταία χρόνια απέκτησαν μεγάλη ξενοφοβία γιατί έχει μαζευτεί εκεί πάνω η σάρα , η μάρα και το κακό συναπάντημα.
παλι ακυρος εσαι...δεν γαμιεται..λεγετε οτι γουσταρετε...
 

Sonia26

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2011
Μηνύματα
758
Like
0
Πόντοι
6
παλι ακυρος εσαι...δεν γαμιεται..λεγετε οτι γουσταρετε...
:2funny:

Α μας αφήνεις σε ευχαριστούμε …πάλι καλά …εγώ νόμιζα ότι θέλετε να λέμε μόνο ότι γουστάρετε εσείς να διαβάσετε και ότι συμφωνείτε… γιατί όλα τα άλλα είναι άκυρα …..εντάξει σε ευχαριστούμε  τότε να είσαι καλά… :2funny:
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
:2funny:

Α μας αφήνεις σε ευχαριστούμε …πάλι καλά …εγώ νόμιζα ότι θέλετε να λέμε μόνο ότι γουστάρετε εσείς να διαβάσετε και ότι συμφωνείτε… γιατί όλα τα άλλα είναι άκυρα …..εντάξει σε ευχαριστούμε  τότε να είσαι καλά… :2funny:
ρε τυπε πας καλα..αγγλια την ψαχνει και γουσταρει να παει...και εσυ του λες να παει κυπρο...πας καλα?????????????????????????
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
θα βγει κανας αλλος και θα του πει οχι ακυρα ολα ουτε αγγλια ουτε κυπρο νοτια αφρικη να πας...
 

Sonia26

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2011
Μηνύματα
758
Like
0
Πόντοι
6
ρε τυπε πας καλα..αγγλια την ψαχνει και γουσταρει να παει...και εσυ του λες να παει κυπρο...πας καλα?????????????????????????

Ενημέρωση θέλει ο τύπος δεν είπε ότι ετοίμασε και τις βαλίτσες, ενημέρωση θέλει και θα αποφασίσει… μπορεί να πάει αλλού … δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα πάει εκεί… προϋποθέτει ότι θα βρει δουλειά πρώτα και μετά θα πάει…
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Ενημέρωση θέλει ο τύπος δεν είπε ότι ετοίμασε και τις βαλίτσες, ενημέρωση θέλει και θα αποφασίσει… μπορεί να πάει αλλού … δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα πάει εκεί… προϋποθέτει ότι θα βρει δουλειά πρώτα και μετά θα πάει…
καλα κουβεντιαζε με τα αρχιδια σου ....
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: α ρε αθανατο ελληνικο στοιχειο
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.310
Κριτικές
10
Like
1.619
Πόντοι
5.975
Θα πρέπει να ακούγονται κάθε είδους απόψεις, ιδιαίτερα από ανθρώπους που ζουν (ή τουλάχιστον έχουν ζήσει κάποια περίοδο) στην Αγγλία για να διαμορφωθούν όσο το δυνατόν καλύτερα και πληρέστερα συμπεράσματα... Δε θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να το παίζουμε ξερόλες... όσο ζούμε μαθαίνουμε.  :sunglasses:
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Like
3
Πόντοι
1
Τελικα τι εγινε, βρηκε κανενας εργασια στην Αγγλια
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
λοιπόν...

η αγορά εργασίας της αγγλίας είναι τελείως απελευθερωμένη.... ειδικά στα επαγγέλματα όπως υπάλληλοι καταστημάτων, χειριστές μηχανημάτων, εργάτες κλπ κυριαρχεί η ωρομίσθια εργασία .. στα επαγγέλματα με υψηλό βαθμό ειδίκευσης οι περισσότερες δουλειές είναι contract που σημαίνει για ορισμένο χρονικό διάστημα και με ημερήσια αμοιβή (αρκετά υψηλότερη από την ημερήσια αμοιβή του μόνιμου) αλλά χωρίς άλλες παροχές...

οι τρόποι εύρεσης εργασίας είναι συνήθως μέσω γραφείων (υπάρχουν μερικές χιλιάδες από αυτά) ή με απευθείας προσέγγιση της εταιρείας μέσω των σάιτ τους (CAREERS) ... ορισμένα είναι πολύ καλά και εξειδικεύονται σε συγκεκριμένους τομείς (πχ IT ή ιατρικά ή νομικά)....

υπάρχουν και τα σάιτ στα οποία προκηρύσσονται οι θέσεις από τα γραφεία αυτά (ie jobserve)...

επίσης εάν κάποιος έχει κάποια εξειδίκευση σε κάποιο προιόν (πχ λογισμικό) είναι πολύ συνηθισμένο η εταιρεία του λογισμικού να τον προωθεί σε πελάτες της έτσι ώστε να είναι σίγουρη ότι το λογισμικό θα εγκατασταθεί και θα λειτουργήσει στον πελάτη χωρίς προβλήματα, ή να τον συστήσει σε κάποιους πελάτες της που θέλουν κάποιον ειδικό στο συγκεκριμένο...

η διαδικασία πρόσληψης είναι σχετικά απλή και περιλαμβάνει 2-3 συνεντεύξεις ... βασικό είναι το βιογραφικό που θα πρέπει να είναι καλογραμμένο και όχι μακροσκελές... υπάρχουν και ειδικά γραφεία που εξειδικεύονται σε αυτό αλλά θέλουν αμοιβή (άλλα μια αμοιβή, άλλα αναλόγως το επίπεδο της θέσης που διεκδικείς)...

το αν απαιτείται ή όχι να έχεις ΝΙΝ για την πρόσληψη εξαρτάται από το επίπεδο θέσης... για χαμηλές και απλες θέσεις το χρειάζονται για τις θέσεις στελεχών μπορούν να το δεχτούν και αργότερα.. καλό είναι να το έχεις... βγαίνει σχετικά απλά και το μόνο που χρειάζεται είναι η διεύθυνση κατοικίας σου ... παίρνεις τηλέφωνο jobcenters (κάτι σαν τον δικό μας ΟΑΕΔ αλλά διαχειρίζεται τα πάντα σε σχέση με την εργασία) κλείνεις ραντεβού στο γραφείο που σε βολεύει (!!!) πας την συγκεκριμένη ώρα και κάνεις την αίτηση και σου έρχεται στο σπίτι με γράμμα (4-5 εβδομάδες)...

η μισθοδοσία πληρώνεται πάντα μέσω τραπέζης... είχα παλαιότερο λογαριασμό και δεν χρειάστηκε να ανοίξω άλλον... πάντως νομίζω ότι με το χαρτί της πρόσληψης σου ανοίγουν εύκολα λογαρισμό...
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.310
Κριτικές
10
Like
1.619
Πόντοι
5.975
λοιπόν...

η αγορά εργασίας της αγγλίας είναι τελείως απελευθερωμένη.... ειδικά στα επαγγέλματα όπως υπάλληλοι καταστημάτων, χειριστές μηχανημάτων, εργάτες κλπ κυριαρχεί η ωρομίσθια εργασία .. στα επαγγέλματα με υψηλό βαθμό ειδίκευσης οι περισσότερες δουλειές είναι contract που σημαίνει για ορισμένο χρονικό διάστημα και με ημερήσια αμοιβή (αρκετά υψηλότερη από την ημερήσια αμοιβή του μόνιμου) αλλά χωρίς άλλες παροχές...

οι τρόποι εύρεσης εργασίας είναι συνήθως μέσω γραφείων (υπάρχουν μερικές χιλιάδες από αυτά) ή με απευθείας προσέγγιση της εταιρείας μέσω των σάιτ τους (CAREERS) ... ορισμένα είναι πολύ καλά και εξειδικεύονται σε συγκεκριμένους τομείς (πχ IT ή ιατρικά ή νομικά)....

υπάρχουν και τα σάιτ στα οποία προκηρύσσονται οι θέσεις από τα γραφεία αυτά (ie jobserve)...

επίσης εάν κάποιος έχει κάποια εξειδίκευση σε κάποιο προιόν (πχ λογισμικό) είναι πολύ συνηθισμένο η εταιρεία του λογισμικού να τον προωθεί σε πελάτες της έτσι ώστε να είναι σίγουρη ότι το λογισμικό θα εγκατασταθεί και θα λειτουργήσει στον πελάτη χωρίς προβλήματα, ή να τον συστήσει σε κάποιους πελάτες της που θέλουν κάποιον ειδικό στο συγκεκριμένο...

η διαδικασία πρόσληψης είναι σχετικά απλή και περιλαμβάνει 2-3 συνεντεύξεις ... βασικό είναι το βιογραφικό που θα πρέπει να είναι καλογραμμένο και όχι μακροσκελές... υπάρχουν και ειδικά γραφεία που εξειδικεύονται σε αυτό αλλά θέλουν αμοιβή (άλλα μια αμοιβή, άλλα αναλόγως το επίπεδο της θέσης που διεκδικείς)...

το αν απαιτείται ή όχι να έχεις ΝΙΝ για την πρόσληψη εξαρτάται από το επίπεδο θέσης... για χαμηλές και απλες θέσεις το χρειάζονται για τις θέσεις στελεχών μπορούν να το δεχτούν και αργότερα.. καλό είναι να το έχεις... βγαίνει σχετικά απλά και το μόνο που χρειάζεται είναι η διεύθυνση κατοικίας σου ... παίρνεις τηλέφωνο jobcenters (κάτι σαν τον δικό μας ΟΑΕΔ αλλά διαχειρίζεται τα πάντα σε σχέση με την εργασία) κλείνεις ραντεβού στο γραφείο που σε βολεύει (!!!) πας την συγκεκριμένη ώρα και κάνεις την αίτηση και σου έρχεται στο σπίτι με γράμμα (4-5 εβδομάδες)...

η μισθοδοσία πληρώνεται πάντα μέσω τραπέζης... είχα παλαιότερο λογαριασμό και δεν χρειάστηκε να ανοίξω άλλον... πάντως νομίζω ότι με το χαρτί της πρόσληψης σου ανοίγουν εύκολα λογαρισμό...
Καλή χρονιά να έχεις μύστη μου! Είσαι άκρως κατατοπιστικός! Αν σου είναι εύκολο, θα ήθελα να μου έστελνες με ένα μήνυμα κάποιο link από αξιόπιστα recruitment agencies. Κατά τη γνώμη σου, πάντα, ποιά είναι τα κύρια χαρακτηριστικά που δίνουν βάση οι εν δυνάμει εργοδότες στο Ηνωμένο Βασίλειο; 
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Καλή χρονιά να έχεις μύστη μου! Είσαι άκρως κατατοπιστικός! Αν σου είναι εύκολο, θα ήθελα να μου έστελνες με ένα μήνυμα κάποιο link από αξιόπιστα recruitment agencies. Κατά τη γνώμη σου, πάντα, ποιά είναι τα κύρια χαρακτηριστικά που δίνουν βάση οι εν δυνάμει εργοδότες στο Ηνωμένο Βασίλειο;  

λοιπόν...

εδώ είναι οι κανονισμοί λειτουργίας των γραφείων εύρεσης εργασίας


ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ αν σου ζητήσουν λεφτά είναι απατεώνες και μακρυα...

hays.co.uk
randstand.co.uk

και από Portal συστήνω αυτό


για ποιόν τομέα ψάχνεις μήπως μπορώ να βοηθήσω περισσότερο συγκεκριμένα...

 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.310
Κριτικές
10
Like
1.619
Πόντοι
5.975
λοιπόν...

εδώ είναι οι κανονισμοί λειτουργίας των γραφείων εύρεσης εργασίας


ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ αν σου ζητήσουν λεφτά είναι απατεώνες και μακρυα...

hays.co.uk
randstand.co.uk

και από Portal συστήνω αυτό


για ποιόν τομέα ψάχνεις μήπως μπορώ να βοηθήσω περισσότερο συγκεκριμένα...
Είσαι ωραίος! Ευχαριστώ πολύ!
respect-051.gif


Οι σπουδές μου είναι οικονομικής κατεύθυνσης (σε ελληνικο πανεπιστήμιο δυστηχώς) και η εργασιακή μου εμπειρία κατά βάση με λογιστικά. Ωστόσο είμαι διαθέσιμος - ειδικά τον πρώτο καιρό - να ασχοληθώ με οτιδήποτε θα με βοηθούσε αφενός στην περαιτέρω εξοικίοση με τη γλώσσα και αφεταίρου στη δημιουργία κάποιοy καλόυ cv.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Είσαι ωραίος! Ευχαριστώ πολύ!
respect-051.gif


Οι σπουδές μου είναι οικονομικής κατεύθυνσης (σε ελληνικο πανεπιστήμιο δυστηχώς) και η εργασιακή μου εμπειρία κατά βάση με λογιστικά. Ωστόσο είμαι διαθέσιμος - ειδικά τον πρώτο καιρό - να ασχοληθώ με οτιδήποτε θα με βοηθούσε αφενός στην περαιτέρω εξοικίοση με τη γλώσσα και αφεταίρου στη δημιουργία κάποιοy καλόυ cv.

μμμ... θα σε συμβούλευα να χτυπήσεις πόρτες ελεγκτικών εταιρειών.... βέβαια εκτός από την εξοικείωση με την αγγλική καλό θα είναι να εξοικειωθείς και λίγο με την ελληνική  :grin: διότι βρα αδελφάκι μου εβγαλες τα μάτια...

τέλος πάντων... να έχεις στα υπόψιν σου ότι το αγγλικό λογιστικό σύστημα είναι διαφορετικό από το ελληνικό και θα πρέπει να μάθεις πολλά σχετικά με τις λογιστικές αρχές και πρότυπα της χώρας (είναι προσανατολισμένο στο management accounting και όχι τόσο στο φορολογικό κομμάτι)...

πάντως θέσεις εργασίας υπάρχουν πολλές.... διάλεξε επαρχιακή πόλη προς τα βόρεια όπου η ζωή είναι φτηνή (Λονδίνο και νότια δεν παίζεται το πράγμα)... και ίσως να κάνεις παράλληλα και ενα μεταπτυχιακό σε finance, management accounting, mba κλπ .....

βέβαια αυτές θα είναι ωρομίσθιες στην αρχή και ίσως μερικής απασχόλησης... παρόλα αυτά με τις 7.2 λίρες ωρομίσθιο πχ στο Sheffield αν είσαι με πλήρες ωράριο την βγάζεις (όχι πλούσια αλλά δεν πεινάς κιόλας) 280 λίρες την βδομάδα με νοίκι και λογαρισμούς (δωμάτιο φυσικά) γύρω στις 80 και έξοδα μετακίνησης 12-15 λίρες...

αν καπνίζεις το ξεχνάς (8 λίρες το φτηνότερο πακέτο) και θα σε συμβούλευα να ξεχάσεις τα έτοιμα φαγητά και τα ντελίβερι γιατί παρόλο που βρίσκεις φτηνά θα σιχαθείς την λέξη φαγητό... μαγείρεμα στην κοινή κουζίνα και με 5-7 λίρες την μέρα είσαι πασάς... (πχ μια μακαρονάδα καρμπονάρα έχει έτοιμη στο μάρκετ με 2-3 λίρες... μπορείς όμως να φτιάξεις διπλάσια ποσότητα για να χορτάσεις με 4 λίρες και καλής ποιότητας)...

ποτό δεν είναι ακριβό (στα μαρκετ) ... στα μπαρ είναι 2.5 - 3.5 λίρες η μπύρα (πάμπ και 0.600 λίτρα περίπου δηλαδή παραπάνω από μπουκάλι)

αυτά φυσικά εκτός Λονδίνου και νότιας :Αγγλίας...
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.310
Κριτικές
10
Like
1.619
Πόντοι
5.975
μμμ... θα σε συμβούλευα να χτυπήσεις πόρτες ελεγκτικών εταιρειών.... βέβαια εκτός από την εξοικείωση με την αγγλική καλό θα είναι να εξοικειωθείς και λίγο με την ελληνική  :grin: διότι βρα αδελφάκι μου εβγαλες τα μάτια...

Και που να δεις τα ελληνικά του giasou!!!  :grin: Μορφή ο τύπος!  :rockon:

Το καλό είναι ότι έχω άκρη να μείνω και να έχω διεύθυνση από την πρώτη κιόλας μέρα, σε επαρχιακή περιοχή βεβαίως βεβαίως! Συνεπώς έχω ένα γεωγραφικό "περιορισμό" και κατά πόσο θα "παίζουν" δουλειές συναφείς με τη μέχρι τώρα υπάρχουσα εργασιακή μου προϋπηρεσία!

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και αν έχεις κάτι αξιομνημόνευτο σχετικά, ενημέρωσέ μας!  :thumbsup:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom