Νέα

Επιστράτευση 2018

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα KavlomenosPoutanos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 638
  • Εμφανίσεις 44K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Οταν μια κοινωνια ανεβαινει επιπεδο, ειναι λογικο επακολουθο μια αποστροφη προς τον πολεμο. Οι προπαππουδες σου ζουσαν σε μια υπαναπτυκτη χωρα με περιορισμενη μορφωση του πληθυσμου.
Πλεον αυτα δεν ισχυουν και ο κοσμος θελει να ζησει ηρεμα και να απολαυσει τη ζωη του και τα αγαθα της. Πλεον ο κοσμος ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙ με εναν πολεμο. Εξαλλου το 1912-1922 ειχες καποιους να απελευθερωσεις. Τωρα οχι. Απλα πραγματα.

1: Οι πλέον ευημερούσες δυτικές κοινωνίες, εκεί που στέλνει ο  νεοέλληνας τα παιδιά του  για σπουδές πχ είναι και οι πλέον ετοιμοπόλεμες κ με φόρο αίματος διαρκή. Η ευημερία χωρίς επαρκή προστασία είναι μια επίπλαστη και ευάλωτη ευημερία.

2: Αφού η κοινωνία μας τα τελευταία χρόνια οπισθοχωρεί σε κάθε επίπεδο, το αρχικό σου επιχείρημα αδυνατίζει επίσης.

3: Το μοναδικό και ουσιαστικό που έχει να χάσει ο νεοέλληνας, και μπροστά σε αυτό τον πιάνει κρύος ιδρώτας, είναι το κράτος που θα διαλυθεί μπροστά σε μια πολεμική αναμέτρηση.
Διότι ο κουτοπόνηρος προαναφερομένος σκέφτεται ότι από το καθόλου κράτος είναι καλύτερο το χάλια κράτος.
40 χρόνια σοσιαλδημοκρατίας είναι αυτά, είναι αδύνατο να αναλογισθεί τον εαυτό του χωρίς την κρατική κηδεμονία.  
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.907
Κριτικές
38
Like
4.962
Πόντοι
2.696
Τουλάχιστον σταμάτησες να με προσβάλεις τωρα που κατάλαβες οτι δεν εχεις ιδέα για την επιχείρηση των Τούρκων στην Αλ Μπαμπ και τη πλήρη αποτυχία της.

Και συνεχίζεις να λες ανακρίβειες. Τι ανταρτοπόλεμο να κάνεις σε μια ίσια πεδιάδα ρε μάστορα μπορεις να μου πεις?

Τωρα γιναν και του isis μαχημοι...


Εχεις σπάσει ολα τα κοντερ με την επιμονή σου να κάνεις τον έξυπνο.

Έχετε γίνει όλοι στρατηγοί.Διάβασες μια μαλακία και έρχεσαι εδώ και μας τη λες.Κι εγώ σου λέω ότι στο δεύτερο πόλεμο του Ιράκ οι Άγγλοι στη Βασόρα τα βρήκαν σκούρα και είχαν βαλτώσει σε ένα σημείο.Το αποτέλεσμα ποιο ήταν;Όσο για τους Ισλαμιστές έχουν μάχιμους από τον πόλεμο του Ιράκ,του Αφγανιστάν,από τη Βοσνία,Τσετσένους κλπ κλπ
Ο ανταρτοπόλεμος δε χρειάζεται βουνά.Και μικρούς λόφους και μικρά χωριά αρκούν να βρουν καταφύγιο.
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
27972896_1668197419903274_153475065281197711_n.jpg
 

Han Psolo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
985
Like
1.485
Πόντοι
206
Για οσους ρωτατε μεχρι 28 θα κληθουν αρχικα και αναλογα χρωματος,κωδικου χαρτιου και τις αναγκες των πολλαπλων σεναριων μαχης ,στην επιστρατευση για Κύπρο το '74 δεν πήραν κανένα πάνω απο 35, αρα οσοι είστε μεχρι 35,να είστε ετοιμοι ψυχολογικα κυριως αν σας καλεσουν και ψυχραιμια,επιστρατευση δεν σημαινει αυτοματος θανατος,ο πολεμος ειναι σαν αγωνας Εθνικων Ομαδων λιγοι επιλεκτοι κανουν την πραγματικη μαχη και ριψοκινδυνευουν πολυ(πχ ΕΔ-Πεζοναυτες-ΠΑ&ΠΝ),οπως οι παικτες και προπονητες που κατεχουν το "σπορ"και ακομα πιο λιγοι πεθαινουν ποσοστιαια (περ.5%-10 μαχιμων) πχ το 40 στην Αλβανια θυσιαστηκαν υπερ Πατριδος 14.000 στρατιωτες&αξιωματικοι σε 6 μήνες εχθροπραξιων απο τις 300-400.000 στρατό που παρέταξε η Ελλάδα αν είσαι απλος ανθρωπακος που ελαβε μια εκπαιδευση απλή στην θητεια και εισαι Πεζικο/Πυροβολικο ή απλος ναυτης/σμηνιτης οι πιθανοτητες για εχεις εναν ενδοξο θανατο για την Πατρίδα και τους προγονους ειναι λιγοτερες απο 5%.
Αλλα και παλι ηταν πρωιμο σταδιο στην επιστρατευση του '74 σε περιπτωση μακροχρόνιου all out war  θα κληθουν ολοι οσοι μπορουν κρατησουν τυφεκιο ή να ανεβουν σε πολεμικο πλοιο ή σε άρμα ή οτιδήποτε μεχρι τα 60 μεχρι και γυναικες σε βοηθητικες υπηρεσιες,βασικα οσοι μεινουν πισω ως πολιτοφυλακη και γενικα θα ειναι συνταξιουχοι μπατσοι πυροσβεστες, αμεα,υπεργηροι γυναικοπαιδα πολιτικοι,λαθρομεταναστες αντιρρησιες αναρχικοι με Ι5 κτλ,θα πρεπει να εξελιχθει πολυ ασχημα&μακροχρονια ο πολεμος για να κληθουν σειρες ανω των 35.Πρωτη γραμμή για "σακκια"θα πανε οι Μουσουλμανοι της Θρακης και οι ενοπλοι γιωταδες πρωην καταδικοι που ελαβαν καποια εκπαιδευση(οχι αναπηροι και ψυχακηδες) και παλι αναλογα τα επιτελικα σχεδια,μπορει να επιλεχθουν επιλεκτες μοναδες κυριως τεθωρακισμενων και ΟΥΚαδων στο Αιγαιο για preemptive strike στην πεδιαδα της Ανατολικης Θράκης&μικρασιατικά Παραλια με στοχο την ιδια την Κωνσταντινουπολη ως αντιβαρο στην τουρκικη αριθμητικη/υλικη υπεροχη και πιεση που θα δεχθουμε απο Τουρκικη αεροπορια με βομβαρδισμους αστικων κεντρων και στρατηγικων υποδομων πχ θα βομβαρδιστουν οι γεφυρες Ριου/Αντιριου και Ισθμου Κορινθου Νεστου Στρυμονα κτλ αν καταφερουν να σπασουν την Ελλ.αεραμυνα και την ρωμαικη καρεκλα/ρωσικη ρουλετα των dofights στους αιθερες πολλα θα κριθουν απο την Αεροπορια και με βαση την εμπειρια των αναχαιτισεων την παρουσια των Mirage 2000-5 Mk2 και της αποψιλωσης εμπειρων Τουρκων πιλοτων λογω πραξικοπηματος ...αισιοδοξω  
Η Ελληνικη ΠΑ ειναι κατι που θα πρεπει να πονταρουμε για ικανοποιητικη αμυνα και προστασια κατοικημενων περιοχων καθως το ιστορικο του Ερντογαν δειχνει οτι δεν δισταζει να πληξει και αμαχο πληθυσμο(καλο θα ηταν να μαθετε αν υπαρχει καταφυγιο στην πολη σας για συγγενεις κυριως)...Επισης οσες προμηθειες και να κανετε δεν θα φτασουν αν τραβηξει σε μακρος ενας ελληνοτουρκικος πολεμος ,αρα σκηνικα '87 υστεριας σε σουπερ μαρκετ λιγο πριν το ξεσπασμα,ειναι ανουσια αλλα παρτε κατι να εχετε(ιδανικο ειναι το κιτ INFOWARS/Alex Jones με βασικες προμηθειες ξηρας τροφης για 1 χρονο ) αν και υπαρχουν αποθεματα στο Κρατος για τετοιες περιπτωσεις για 3-4 μηνες.
Το 40 ο Μεταξας ποινικοποιησε την μαζικη αποθηκευση προιοντων(ουδεις καθισταται πλουσιοτερος εκ του πολεμου) για λογους αποφυγης φαινομενων μαυρης αγορας(ασχετα τι εγινε μετα)...Παραθετω εναν οδηγο επιβιωσης/εμπειρια απο Βοσνια το '91-'95 που σε μεσες ακρες λεει  πως ειναι να ζεις σε πολεμο εντος κατοικημενων αστικων περιοχων βασικα λεει οπλα&πυρομαχικα χρυσος φαρμακα τσιγαρα ποτα ψιλικα(αναπτηρες νυχοκοπτες) ειχαν υψηλη ανταλλακτικη αξια και αξια γενικα τροφιμα και κονσερβες εβρισκες βασικοτατο ολων ηταν τα πυρομαχικα για οτι οπλο εχεις τα οποια ηταν ανυπαρκτα αν δεν ειχες και φυσικα φαρμακα οπως φυσικα και η ...πορνεια
Διαφορα σημαδια οτι επικειται αμεσα ξεσπασμα πολεμου θα ειναι:
Κλιμακουμενο Θερμο επεισοδιο α λα Ιμια
Ελλειψεις και αδειασμα ραφιων στα σουπερ μαρκετ
Ασυνηθιστη Παρουσια στρατιωτικων αυτοκινητων και αστυνομιας/πυροσβεστικης/λιμενικου στους δρομους και υδροφορων/βυτιοφορων Στρατου
Χαμηλη πιεση στην υδρευση καθως ο Στρατος θα αποθηκευει αποθεματα νερου
Επιταξεις κρισιμων τομεων οπως ενεργεια τροφιμα φορτηγα μεχρι και supercars για μεταφορα αξιωματουχων
Ελεγχος κατοχων κυνηγετικων οπλων και πιθανη κατασχεση(μου συνεβη προσωπικα προσφατα αυτο και ζω σε ακριτικη περιοχη αν και δεν μου κατασχεθηκε)
Μικρες επαναλαμβανομενες διακοπες ρευματος και τηλεφωνου/διαδικτυου λογω αναδιαταξης των δικτυων και δοκιμων σε περιπτωση βομβαρδισμου μοναδων και κεραιων
Ειδοποιηση Εθνοφυλακων
Διακοπη ρευματος/τηλεφωνου-διαδικτυου στην Ορεινή Θράκη και γκετοποιηση/αποκλεισμος ζωνης των αμαχων μουσουλμανων καθως και συλληψη γνωστων ισλαμιστων εξτρεμιστων(στα σταδια Ξανθης και Κομοτηνης τους μαζεψαν το '74)
Αναστολη αδειων προσωπικου αδειων σωματων Ασφαλειας και Ενοπλων Δυναμεων
Αποπλους Στολου
Πτησεις μαχητικων ΠΑ /Ελικοπτερων ΕΣ&ΠΑ
Capital controls αλλα αυτο υπαρχει ηδη ισως σφιξιμο τους στο επιπεδο του 7/2015 αν και δεν αποκλειεται οι τραπεζες να υπολειτουργουν
Κλεισιμο συνορων για γηγενεις σε λιμανια αεροδρομια
Επιβολη στρατιωτικου νομου
Γενικη Επιστρατευση με επιδοση φυλλου πορειας απο αστυνομια και επισημες ανακοινωσεις διαγγελματα στα ΜΜΕ
Ηχος Σειρηνων Π.Π.
Θυμιζω οτι μετα το χτυπημα στην Τηνο στο ΕΛΛΗ περασαν 2 μηνες να κηρυχτει πολεμος σε ακριβη ημερομηνια κοινο μυστικο ηταν οτι θα μας χτυπουσαν οι Ιταλοι αλλα κανεις δεν ηξερε ποτε ακριβως ουτε ο Μεταξας..βεβαια σημερα εχουμε τον εθνομηδενιστη Τσιπρα και τον ελλαδεμπορα Καμμενο που μαλλον θα την κοπανησουν σε κανα Παρισι στους Ροτσιλντ αν στραβωσει η δουλεια....
 

Συνημμένα

  • ScreenHunter_387 Feb. 03 02.57.jpg
    ScreenHunter_387 Feb. 03 02.57.jpg
    128,8 KB · Εμφανίσεις: 60
  • 16427666_885987211538334_2657746758520554091_n.jpg
    16427666_885987211538334_2657746758520554091_n.jpg
    62,1 KB · Εμφανίσεις: 12
  • ScreenHunter_384 Feb. 02 10.10.jpg
    ScreenHunter_384 Feb. 02 10.10.jpg
    90,1 KB · Εμφανίσεις: 28

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.492
Κριτικές
16
Like
13.722
Πόντοι
6.515
χαχα μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι οι τυποι μιλανε με την ιδια γλωσσα και λενε τα ιδια πραγματα εδω και 80 χρονια... η γλωσσα που μιλαμε εμεις εχει αλλαξει, αυτα που συζηταμε εχουν αλλαξει, αλλα οι τυποι οι ΚΚΕ συζητανε τα ιδια που συζητουσαν.. ειναι παρανοικο... αν ηταν πραγματικοι κομμουνιστες θα συζητουσαν απο το 80 και μετα και θα απεργουσαν για να αρχισουμε να παραγουμε ρομποτ να δουλευουν αντι για το λαο και ο λαος να αραζει... αλλα αυτοι λενε τις ιδιες μαλακιες.. δε σκεφτονται το λαο.. η μαλακια που τους δερνει ειναι ασυλληπτων διαστασεων...

Αυτοι δεν εχουν αντιληφθει την πτωση του τειχους τυπε
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796

Παρακαλούνται τα κομμάντα από το Συλλαλητήριο της Αθήνας να ετοιμαστούν για απόβαση στα Ίμια .

27752572_1675418909147814_834093804052725967_n.jpg
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.522
Κριτικές
1
Like
31.284
Πόντοι
8.006
1: Οι πλέον ευημερούσες δυτικές κοινωνίες, εκεί που στέλνει ο  νεοέλληνας τα παιδιά του  για σπουδές πχ είναι και οι πλέον ετοιμοπόλεμες κ με φόρο αίματος διαρκή. Η ευημερία χωρίς επαρκή προστασία είναι μια επίπλαστη και ευάλωτη ευημερία.

2: Αφού η κοινωνία μας τα τελευταία χρόνια οπισθοχωρεί σε κάθε επίπεδο, το αρχικό σου επιχείρημα αδυνατίζει επίσης.

3: Το μοναδικό και ουσιαστικό που έχει να χάσει ο νεοέλληνας, και μπροστά σε αυτό τον πιάνει κρύος ιδρώτας, είναι το κράτος που θα διαλυθεί μπροστά σε μια πολεμική αναμέτρηση.
Διότι ο κουτοπόνηρος προαναφερομένος σκέφτεται ότι από το καθόλου κράτος είναι καλύτερο το χάλια κράτος.
40 χρόνια σοσιαλδημοκρατίας είναι αυτά, είναι αδύνατο να αναλογισθεί τον εαυτό του χωρίς την κρατική κηδεμονία. 
Ποιον φορο αιματος πληρωνουν οι γερμανοι, οι γαλλοι, οι αγγλοι? Ακομη και οι αμερικανοι, τους επαγγελματιες στρατιωτες στελνουν.
Τι εχει πεσει το επιπεδο? Επειδη πεσανε οι μισθοι? Αυτο ειναι το θεμα? Εδω δεν υπηρχε καν δρομος με ασφαλτο μεχρι πριν 50 χρονια. Πλακα κανουμε?
Φυσικα φοβαται οτι θα διαλυθει το κρατος.
Και καλα κανει.
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να νιωθει ασχημα ο Ελληνας που μετα απο τοσους εξοντωτικους πολεμους θελει να περασει ειρηνικα 2-3 γενιές.
Τωρα, αν φυσικα καταστεί απαραίτητο, θα πολεμησει.
Δεν τιθεται θεμα. Οχι ομως χωρις πραγματικη αιτια.
 

Επισκέπτης
Αυτοι που πολεμησαν το 40 και σταματησαν τους Ιταλους που ηταν εξοπλισμενοι μεχρι τα δοντια τι ηταν??? ΟΥΚαδες??? Delta Force??? Τσομπαναραιοι ηταν και αγροτες που δεν ειχαν ξαναπιασει τουφεκι στην ζωη τους.....
Και λιοτρoυβιάρηδες........www.eleftheriaonline.gr/local/politismos/synentefkseis-parousiaseis/item/30188-9o-syntagma]Click here[/url]

Σημερα? Ειμαστε προετοιμασμενοι?
Δεν ξέρω τι κάνεις εσύ κι ο καθένας, αλλά εγώ είμαι και δεν έχω να χάσω και τίποτα. Και μην νομίζεις ότι θα παλέψω για τον καθέναν σας αλλά για τη γη που με ταίζει όπως και τόσα άλλα σιχαμένα κοπροσκούλικα που με κράζουν, αλλά πόσο θα χαιρόμουν να γίνει το μπαμ και να τους έχω απέναντι να στηθούν για ασπίδα.....
Γιατί μόνο για αυτό κάνουν, ο κώλος τους είναι μόνο για να χέζει αντί να στρωθεί να κάνει μια δουλειά σε τούτη κωλοχώρα.....
Από εκεί και πέρα, οι πόλεμοι δεν ανακοινώνονται μέσω Ίντερνετ είτε σε τσοντοφόρουμς, όσοι έχουν γνώση ως φύλακες ας προνοήσουν για εκείνη τη μέρα αν κι όποτε εμφανιστεί, αφήνοντας τους ηρωισμούς του πληκτρολογίου.
 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16
Ποιον φορο αιματος πληρωνουν οι γερμανοι, οι γαλλοι, οι αγγλοι? Ακομη και οι αμερικανοι, τους επαγγελματιες στρατιωτες στελνουν.
Τι εχει πεσει το επιπεδο? Επειδη πεσανε οι μισθοι? Αυτο ειναι το θεμα? Εδω δεν υπηρχε καν δρομος με ασφαλτο μεχρι πριν 50 χρονια. Πλακα κανουμε?
Φυσικα φοβαται οτι θα διαλυθει το κρατος.
Και καλα κανει.
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να νιωθει ασχημα ο Ελληνας που μετα απο τοσους εξοντωτικους πολεμους θελει να περασει ειρηνικα 2-3 γενιές.
Τωρα, αν φυσικα καταστεί απαραίτητο, θα πολεμησει.
Δεν τιθεται θεμα. Οχι ομως χωρις πραγματικη αιτια.

δηλαδη οι επαγγελματιες στρατιωτες τι ειναι? φυρα απο τις  αποικιες? Δεν ειναι Αγγλοι/Γερμανοι/Αμερικανοι/Σουηδοι πολιτες με μαναδες/μπαμπαδες κλπ?

Το αν θα ζησεις ειρηνικα δε το αποφασιζεις εσυ, το αποφασιζει αλλος για σενα. Αλλο να σαι με γειτονες Σουηδιες Νορβηγιες Ελβετιες και ξερωγω κι αλλο ο Τουρκος. Ο Τουρκος αμα σε βλεπει λασκα σαλιωνει το καβλι του να σε γαμησει. Και να σου πω την αληθεια, σε κανα δυο γενιες δε θα ναι μονο ο Τουρκος. Θα ναι κι ο Βουλγαρος, Θα ναι κι ο Αλβανος, που πριν 10 χρονια τους ειχες για τα θεληματα, τωρα μαθηματικα σε 20 χρονια θα σε εχουν ξεπερασει οικονομικα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.522
Κριτικές
1
Like
31.284
Πόντοι
8.006
δηλαδη οι επαγγελματιες στρατιωτες τι ειναι? φυρα απο τις  αποικιες? Δεν ειναι Αγγλοι/Γερμανοι/Αμερικανοι/Σουηδοι πολιτες με μαναδες/μπαμπαδες κλπ?
Ρε τύπε πλακα μας κανεις? Ιδιο κοστος ειναι η απωλεια ολιγαριθμων επαγγελματιων στρατιωτων με την γενικευμενη απωλεια κοσμου σε περιπτωση γενικης επιστρατευσης? Εδω η Αμερικη, μια χωρα 250 εκατομμυριων, εχασε στο Ιρακ με πεντε χρονια 3.000 επαγγελματιες στρατιωτες. Κι εμεις, μια χωρα 6 εκατομμυριων τοτε, χασαμε 14.000 στρατιωτες στην Αλβανια σε τρεις μηνες. Τι μου συγκρινεις ακριβως?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.522
Κριτικές
1
Like
31.284
Πόντοι
8.006
Και να με συγχωρειτε πολυ, εγω δεν μπορω να κακισω τους Ελληνες που δεν θελουν ούτε να ακουνε για πολεμο.

Πριν μολις 70 χρονια, η Ελλαδα περασε μια δεκαετια που απωλεσε 1 εκατομμυριο ανθρωπους απο πεινα, πολεμο, κατοχη και εμφυλιο. Το 1/6 του πληθυσμου της τοτε. Μπορειτε να το διανοηθειτε? Και απεμεινε μια χωρα ερειπίων. Φαντασου δηλαδη τις ΗΠΑ να εχουν σε μια δεκαετια 50 εκατομμυρια νεκρους. Θα συζητουσαν για πολεμο πριν περασουν δεκα αιωνες?
 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16
Ρε τύπε πλακα μας κανεις? Ιδιο κοστος ειναι η απωλεια ολιγαριθμων επαγγελματιων στρατιωτων με την γενικευμενη απωλεια κοσμου σε περιπτωση γενικης επιστρατευσης? Εδω η Αμερικη, μια χωρα 250 εκατομμυριων, εχασε στο Ιρακ με πεντε χρονια 3.000 επαγγελματιες στρατιωτες. Κι εμεις, μια χωρα 6 εκατομμυριων τοτε, χασαμε 14.000 στρατιωτες στην Αλβανια σε τρεις μηνες. Τι μου συγκρινεις ακριβως?

οτι ναναι ftw. ποσους χασανε οι Αμερικανοι στο 2ο ΠΠ? Πλακα μου κανεις με τα χαζοδικηγοριστικα "η σωστη συγκριση η προστυχη ειναι απωλεις Ελλαδας Β' ΠΠ με απωλειες Αμερικης στο Ιρακ"?

Το κοστος της ανθρωπινης ζωης εχει ανεβει παγκοσμια. Κι οι αμερικανοι για να πατησουν Ευρωπη στελνανε κυμματα κορμια στην Ομαχα. Στο Ιρακ τους ριχνανε βομβες απο στελθ και μετα απο drones που τα πιλοταραν απο το Las Vegas. Τι συγκρινεις?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.522
Κριτικές
1
Like
31.284
Πόντοι
8.006
οτι ναναι ftw. ποσους χασανε οι Αμερικανοι στο 2ο ΠΠ? Πλακα μου κανεις με τα χαζοδικηγοριστικα "η σωστη συγκριση η προστυχη ειναι απωλεις Ελλαδας Β' ΠΠ με απωλειες Αμερικης στο Ιρακ"?

Το κοστος της ανθρωπινης ζωης εχει ανεβει παγκοσμια. Κι οι αμερικανοι για να πατησουν Ευρωπη στελνανε κυμματα κορμια στην Ομαχα. Στο Ιρακ τους ριχνανε βομβες απο στελθ και μετα απο drones που τα πιλοταραν απο το Las Vegas. Τι συγκρινεις?
Γιατι, οι Ελληνες το 2018 θα πολεμησουν με στελθ ή με drones? Ή μηπως ειναι κι αυτο χαζοδικηγορίστικο? Εσυ ειπες οτι πληρωνουν φορο αιματος αυτοι που πολεμανε με στελθ. Εμεις με τουφεκια θα πολεμησουμε. Ακομη δεν εχω καταλαβει τι λες.
 

klasobanieras

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2017
Μηνύματα
205
Like
1
Πόντοι
1


εννοεις οτι και εμεις αν θεωρουμε την κυβερνηση τσιπρα φασιστικη θα πρεπει να οπλιστουμε και να σας καθαριζουμε? και μετα θα μας υμνειτε? δεν το επιασα...

η κατασταση με τους κουρδους ειναι ο εχθρος του εχθρου μου δυο φορες φιλος!! και οι τουρκοι και οι αναρχοκλανιαριδες ειναι εχθροι της ελλαδος οποτε μονο μας ωφελος να διαρκει αυτος ο πολεμος εις στο διηνηκες και να σκοτωνονται πολλοι και απτις δυο μεριες!
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
Όποιοι ψάχνουν να βρούν αναλογίες με το υποτιθέμενο ένδοξο πολεμικό παρελθόν των ελλήνων ας αναλογιστούν το ποσοστό του μη αστικού πληθυσμού της χώρας το 1940 σε σχέση με σήμερα ...

Σκληροτράχηλος φαντάρος = ιδανικά ορεσίβιος κτηνοτρόφος, εναλλακτικά χειρωνάκτης της υπαίθρου και σίγουρα όχι μπούλης των πόλεων.

Η δική μου θέση είναι απλή: Ο σύγχρονος πόλεμος είναι δουλειά των επαγγελματιών ΑΡΑ η συνεισφορά μου ως πολίτη εξαντλείται, ρεαλιστικά, στην φορολογική μου υποχρέωση για την αγορά των υλικών και την πληρωμή της μισθοδοσίας των στελεχών των Ε.Δ. Αυτοί λοιπόν και όχι εγώ είναι, κατ αρχήν, υποχρεωμένοι να πολεμήσουν και αν χρειαστεί να πεθάνουν αφού αυτή την επαγγελματική υποχρέωση ανέλαβαν απέναντι μου.

Σε περίπτωση που μιλάμε για ολοκληρωτικό πόλεμο όπου άπαντες οι φέροντες όπλο θα κινητοποιηθούν τότε το πράγμα αλλάζει φυσικά - πλην όμως θεωρώ ότι, ρεαλιστικά μιλώντας, αυτό δεν θα συμβεί ποτέ σε περίπτωση μιας Ελληνο-Τουρκικής σύρραξης αφού θα υπάρξει άμεση επέμβαση των μεγάλων δυνάμεων προς αποφυγή ευρύτερης αποσταθεροποίησης της περιοχής.


 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16
Γιατι, οι Ελληνες το 2018 θα πολεμησουν με στελθ ή με drones? Ή μηπως ειναι κι αυτο χαζοδικηγορίστικο? Εσυ ειπες οτι πληρωνουν φορο αιματος αυτοι που πολεμανε με στελθ. Εμεις με τουφεκια θα πολεμησουμε. Ακομη δεν εχω καταλαβει τι λες.

πολεμος με πεζικο δεν υπαρχει, πολεμος θα γινει αν γινει με τις αεροποριες και το ναυτικο, οποιος κερδισει εκει μετα το σφραγιζει με το πεζικο. 'Πολεμο' πεζικαριων κανουν οσοι κανουν ανταρτοπολεμο. Εδω δε προκειται να φτασει σε ανταρτοπολεμο, 2-3 μερες και θα σφυιξουν ληξη οι ισχυροι, κι οποιος ειναι απο πανω κερδισε.

σου λεω οτι φορο αιματος πληρωνουν ολοι, απλα ο πολεμος το 2018 δεν ειναι το ιδιος με τον πολεμο το 1918 η το 1945. Τοτε η ανθρωπινη ζωη ειχε μικροτερη αξια, τωρα εχει μεγαλυτερη.

Αλλα το βασικο που σου λεω και το κανεις αβαβα ειναι οτι δεν ειναι δικη σου αποφαση το αν θα ζησεις ειρηνικα. To modus operandi του Τουρκου ειναι ακριβως αυτο, long game, οποτε ειναι λασκα το γιουνανισταν παμε και κερδιζουμε 2 ποντους. Και το 96 το ιδιο εκανε, ηταν λασκα ο Σημιτης, κερδισε ο Τουρκος γκριζες ζωνες. Τωρα ειναι ο 'δεν εχει συνορα η θαλασσα' κι ο κατα φαντασια ΟΥΚας, παλι κατι θα κερδισει ο Τουρκος. Ο Τουρκος θελει να γινει περιφερειακη υπερδυναμη, κατσε σκουζε εσυ οτι θες να ζησεις ειρηνικα, το αν θα σε αφησει να ζησεις ειρηνικα ειναι δικη του αποφαση, οχι δικη σου.
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
πολεμος με πεζικο δεν υπαρχει, πολεμος θα γινει αν γινει με τις αεροποριες και το ναυτικο, οποιος κερδισει εκει μετα το σφραγιζει με το πεζικο. 'Πολεμο' πεζικαριων κανουν οσοι κανουν ανταρτοπολεμο.

"Η αεροπορία κατακτά, ο στρατός καταλαμβάνει"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom