Νέα

Επιλογή Πολεμικής Τέχνης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα poly omorfos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 109K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
3
Πόντοι
6
Τι λες τωρα, ειναι πολυ λογικο καθε εναν που κανει κατι που δεν μας αρεσει ν απειλουμε να τον δειρουμε και αν κουνηθει να τον δερνουμε. Γιατι οχι να τον πυροβολουμε. Η να τον μαχαιρωνουμε. Η και ολα μαζι. Ειναι μεγιστο αγαθο η προτεραιοτητα, δεν ειναι να παιζεις με αυτα.

Μετα αν μας αρεσει και καμια γκομενα που δεν μας θελει της δινουμε μια με το ροπαλο και την σερνουμε στη σπηλια. 10.000 π.χ. κι ετσι. 

Πρωτον  δεν  τσακωνομαι  για  την  προτεραιοτητα  και  ουτε  επιζητω  τον  καβγα.
Ολοι  εχουμε  βρεθει    σε  αναλογους  μαλακες  που  υπαρχουν  στο  δρομο  αλλά  οι  περισσοτεροι  δεν κανουνε    τιποτα .Ολοι  λενε    που  ξερω    τι  κουβαλαει  ο  αλλος  πανω  του  ,εγω  θα  φτιαξω    την  κοινωνια , θα  ασχολουμαι  με  τον  καθε  μαλακα  και  και και.
Συνηθως  οι  ανθρωποι  φοβουνται  να    πολεμησουν  το  αγνωστο ,βεβαια    ολες    αυτες  οι  καταστασεις  ειναι  στρεσογονες    αλλά  επειδη    με  τον  φοβο  μην  σου  τυχει  κατι  κακο  στο  δρομο  ολοι  κανουνε  τον  μαλακα.
Ομως  αν  εχει  γινει  κατι  στο  δρομο (και  οχι  μονο ) και  σε  νευριασει  και  το  πνιξεις  μεσα  σου  ,ολη  αυτη  η  ενεργεια    καπου  θα  βγει.
Ετσι  ολοι  κανουνε  τον  μαλακα  στο  αγνωστο    και  ολη  αυτη  την  συσσωρευμενη  ενταση    την  διοχετευουν  αργοτερα    στους  πιο  αδυνατους    γνωστους  τους.
Ετσι    η  ενταση  αυτη ,το  αφεντικο  θα  την  διοχετευσει  στους  υπαλληλους  του (μια  που  δεν  μπορουν  να  πουν  τιποτα )  ο    γονιος    στα  παιδια  του  και  γενικως  οποιον  βλεπουμε  αδυνατο    εκει  θα  διοχετευσουμε  την  συσσωρευμενη  ενταση  μας. Επειτα  αυτοι    αφου  θα  εχουν  φαει  αδικη  επιθεση ,  θα  την  διοχετευσουν    σε  αλλους  πιο  αδυνατους  και  παει  λεγοντας.

Αυτο  απλως  κανω. Οταν  κατι  με  νευριαζει  (και  ταυτοχρονα  νευριαζει  τους  περισσοτερους )  προσπαθω να  το  πολεμησω  εκεινη  την  στιγμη.

Που  ξερεις  εσυ  αν  φωναξα  σε  εναν  μαλακα  που  εστριψε  αποτομα  χωρις  να  βγαλει  φλας  και  του  φωναξα    αγρια  και  εβαλε  μυαλο
και  αν  με  αυτην  την  κινηση  μου,  την  επομενη  φορα    εβγαλε    φλας  , το  ειδε  το  μηχανακι  που  ακολουθουσε  πισω    και  δεν  χτυπησε

Το  ιδιο  μπορεις  να  λες  και  για  καποιον  που  πεταει  σκουπιδια  στο  δρομο  και  να  μην  ασχολεισαι  γιατι  ειναι  η  δουλεια  του  σκουπιδιαρη  και  γιατι  να  τα  βαλεις  με  τον  καθε  μαλακα  ,ασε  που  μπορει  να  σου  καψει  το  αυτοκινητο. Τα  ιδια  μπορεις  να  λες  αν  βλεπεις  να  κλεβουν    καποιον  διπλα  σου  και  να  λες    τι  να  ασχοληθω,ασε  που  μπορει  να  την  πληρωσω  και  γω.
Ας  τον  κλεψουν  τον  ανθρωπο  ας  ηταν  πιο  προσεκτικος.

Μπορουμε  να  πουμε  απειρα  παραδειγματα  ( εδω  κολλαει  και  η  γνωστη  εβραικη  παροιμοια –στο  τελος  κινδυνευα  εγω  αλλά  δεν  ηρθε  κανεις)

Εγω  με  τον  τροπο  μου  βοηθαω  την  κοινωνια  και  εσυ  ποιος  ξερω  εγω  τι  νομιζεις

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
ο σενσει κογιοπουλος η καπως ετσι γραφεται ειναι απο τους πρωτους που εφεραν το αικιντο στην ελλαδα τουτεστιν απο τους πιο αξιοπιστους αλλα το αικιντο διακατεχεται απο διαφορετικη φιλοσοφια απο τα μαχητικα συστηματα κα8οτι δεν αφορα μονο το κομματι αυτοαμυνας αλλα κ μια ιδιαιτερη φιλοσοφια που δε συναντας σε πολλες τεχνες το προτεινω σε ατομα που 8ελουν να ασκη8ουν κ να ψαχτουν περισσοτερο αλλα αν απλα 8ελεις μια τεχνη για να ριχνεις μαπες δε το συστηνω ειναι κα8αρα αμυντικη τεχνη κ πολυ αποτελεσματικη με πολλες λαβες κ ριψεις κ θυμιζει αρκετα τζουντο,εαν εχεις δει ταινιες του στιβεν σιγκαλ 8α εχεις μια καλη ιδεα για το τι μιλαμε, το μονο κακο ειναι οτι δε δια8ετει λακτισματα κατι που το κανει ελαφρα ελλειπες κατα τη γνωμη μου αλλα ενδιαφερουσα περιπτωση ειναι κ η κορεατικη τεχνη του χαπκιντο που συγγενευει κ μοιαζει αρκετα με αικιντο αλλα περιλαμβανει κ λακτισματα.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως...

Ωωωω τι μύστης! Πέστα μύστη μου για το Αικίντο!
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
Πρωτον   δεν  τσακωνομαι   για  την  προτεραιοτητα  και  ουτε  επιζητω  τον  καβγα.
Ολοι  εχουμε   βρεθει    σε  αναλογους   μαλακες   που  υπαρχουν  στο  δρομο   αλλά  οι  περισσοτεροι   δεν κανουνε    τιποτα .Ολοι  λενε     που  ξερω    τι  κουβαλαει  ο  αλλος   πανω  του  ,εγω  θα  φτιαξω    την  κοινωνια , θα  ασχολουμαι   με  τον  καθε  μαλακα   και   και και.
Συνηθως   οι  ανθρωποι   φοβουνται   να    πολεμησουν  το  αγνωστο ,βεβαια    ολες    αυτες   οι  καταστασεις   ειναι  στρεσογονες    αλλά   επειδη    με  τον   φοβο   μην  σου  τυχει  κατι  κακο   στο  δρομο   ολοι   κανουνε  τον  μαλακα.
Ομως   αν  εχει  γινει  κατι  στο  δρομο (και  οχι  μονο ) και  σε  νευριασει   και  το  πνιξεις   μεσα  σου   ,ολη  αυτη  η  ενεργεια    καπου  θα   βγει.
Ετσι   ολοι  κανουνε   τον  μαλακα   στο  αγνωστο    και  ολη   αυτη  την  συσσωρευμενη   ενταση    την  διοχετευουν   αργοτερα    στους   πιο   αδυνατους    γνωστους   τους.
Ετσι    η  ενταση  αυτη ,το  αφεντικο   θα  την  διοχετευσει   στους   υπαλληλους   του (μια  που  δεν  μπορουν  να  πουν  τιποτα )  ο    γονιος    στα   παιδια   του  και  γενικως  οποιον  βλεπουμε  αδυνατο    εκει   θα   διοχετευσουμε   την  συσσωρευμενη  ενταση  μας. Επειτα   αυτοι    αφου  θα  εχουν  φαει   αδικη   επιθεση ,   θα  την  διοχετευσουν    σε  αλλους   πιο  αδυνατους   και  παει  λεγοντας.

Αυτο   απλως   κανω. Οταν  κατι   με  νευριαζει  (και  ταυτοχρονα   νευριαζει   τους   περισσοτερους )  προσπαθω να  το   πολεμησω   εκεινη   την  στιγμη.

Που  ξερεις   εσυ   αν   φωναξα   σε  εναν   μαλακα   που   εστριψε  αποτομα   χωρις  να  βγαλει  φλας  και  του  φωναξα    αγρια   και  εβαλε  μυαλο
και  αν  με  αυτην  την  κινηση   μου,   την  επομενη  φορα    εβγαλε    φλας  , το   ειδε  το  μηχανακι   που  ακολουθουσε   πισω     και  δεν  χτυπησε

Το  ιδιο  μπορεις  να  λες   και  για  καποιον  που   πεταει   σκουπιδια  στο  δρομο   και  να  μην  ασχολεισαι   γιατι  ειναι   η   δουλεια  του  σκουπιδιαρη  και  γιατι  να  τα  βαλεις  με   τον  καθε  μαλακα  ,ασε  που  μπορει   να  σου  καψει  το   αυτοκινητο. Τα  ιδια  μπορεις  να  λες   αν   βλεπεις   να  κλεβουν    καποιον  διπλα  σου   και  να   λες    τι   να  ασχοληθω,ασε   που  μπορει  να  την  πληρωσω   και  γω.
Ας  τον  κλεψουν   τον  ανθρωπο  ας   ηταν  πιο  προσεκτικος.

Μπορουμε  να  πουμε  απειρα  παραδειγματα  ( εδω   κολλαει  και  η  γνωστη   εβραικη   παροιμοια –στο  τελος   κινδυνευα   εγω   αλλά   δεν  ηρθε  κανεις)

Εγω   με  τον  τροπο  μου   βοηθαω   την   κοινωνια  και   εσυ  ποιος   ξερω  εγω  τι  νομιζεις

λάθος τρόπος, λάθος δικαιολογία. Αν θες να βοηθήσεις τη κοινωνία, βοήθησε πρώτα τον εαυτό σου. Χαλιναγώγησε το θυμό σου και δώσε το παράδειγμα να κάνουν και οι άλλοι το ίδιο.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
ο σενσει κογιοπουλος η καπως ετσι γραφεται ειναι απο τους πρωτους που εφεραν το αικιντο στην ελλαδα τουτεστιν απο τους πιο αξιοπιστους αλλα το αικιντο διακατεχεται απο διαφορετικη φιλοσοφια απο τα μαχητικα συστηματα κα8οτι δεν αφορα μονο το κομματι αυτοαμυνας αλλα κ μια ιδιαιτερη φιλοσοφια που δε συναντας σε πολλες τεχνες το προτεινω σε ατομα που 8ελουν να ασκη8ουν κ να ψαχτουν περισσοτερο αλλα αν απλα 8ελεις μια τεχνη για να ριχνεις μαπες δε το συστηνω ειναι κα8αρα αμυντικη τεχνη κ πολυ αποτελεσματικη με πολλες λαβες κ ριψεις κ θυμιζει αρκετα τζουντο,εαν εχεις δει ταινιες του στιβεν σιγκαλ 8α εχεις μια καλη ιδεα για το τι μιλαμε, το μονο κακο ειναι οτι δε δια8ετει λακτισματα κατι που το κανει ελαφρα ελλειπες κατα τη γνωμη μου αλλα ενδιαφερουσα περιπτωση ειναι κ η κορεατικη τεχνη του [glow=red,2,300]χαπκιντο[/glow] που συγγενευει κ μοιαζει αρκετα με αικιντο αλλα περιλαμβανει κ λακτισματα.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως...
δυσκολο να βρεις σχολη να κανει ομως
το κλασσικο χαπκιντο οχι καποια παραλλαγη
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
3
Πόντοι
6
λάθος τρόπος, λάθος δικαιολογία. Αν θες να βοηθήσεις τη κοινωνία, βοήθησε πρώτα τον εαυτό σου. Χαλιναγώγησε το θυμό σου και δώσε το παράδειγμα να κάνουν και οι άλλοι το ίδιο.

Οταν  θελεις  να  κανεις  τον  κριτη  να  βαζεις  επειχηρηματα    και  οχι  ενα  απλως  εισαι  λαθος.
Διαβασες  κανενα  βιβλιο  παιδικης  ψυχολογιας    και  μας  λες  χιλιοειπωμενες  εννοιες?.Πως  δεν  ειπες ,  βρες  τα  πρωτα  με  τον  ευατο  σου.
Οταν  λες  χαλιναγωγησε  τον  θυμο  σου  τι  εννοεις?
Θες  να  μην  αντιδρω  σε  καταστασεις  που  ολους    τους  ενοχλουν    αλλά  λιγοι  το  παραδεχονται.
Θες  να  ειμαι  αναισθητος  σε  καταστασεις  και  γεγονοτα  της  ζωης    για  να  μην  βρεθει  καποιος  να  μου  πει  οτι  δεν  μπορω  να  ελεξω  τα  νευρα  μου.
Θες    να  υποχωρω  συνεχεια  και  να  αφηνω  τα  γεγονοτα  οπως  εχουν,  ωστε  να  βρεθει  καποιος    και  να  μου  πει, μπραβο  φιλαρακο  πολυ  καλα  τα  πας  δεν  χρειαζεται  να  νευριαζεις    για  τα  προβληματα  της  ζωης, το  κρατος  φροντιζει  για  σενα .
Θες  να  ειμαι  προβατο  και  να  δεχομαι  στωικα  την μοιρα  μου ,θες  να  εχω  μετρημενες  αντιδρασεις    γιατι  ο  λυκος    παραμονευει  εξω  απο  το  μαντρι.

Εδω  εγραψα  μια  πολυ  μικρη  πλευρα  της  ζωης  μου .Απο  αυτο  το  μικρο  αποσπασμα  εσυ  νομισες  οτι  δεν  μπορω  να    ελεξω  τα  νευρα .
Ουτε  ξερεις  τι  εχω  κανει  , ουτε  ξερεις  τι  καταστασεις  εχω  αντιμετωπισει.
Εβγαλες  επιλεκτικα  ενα  συμπερασμα    και  ολα  τα  αλλα  που  εγραψα  τα  ειδες  ως  φτηνες  δικαιολογιες.

Φιλε  αν  θεωρεις  οτι  η  μετριοτητα  ειναι  προτερημα ,χαρισμα  σου
   
 

pourdelos

Νέο Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Εγω αν καμοια φορα προκυψει τσαμπουκας εφαρμοζω την τεχνη ΘΕΙΟΥ ΚΙΤΣΟΥ
Εχω εναν Θειο που τον λενε Κιτσο κι εχει βγαλει δικο του συνδιαστικο συστημα...

Γιαπωνεζικο Καρατε Wado Ryu με Κινεζικο Kung-Fu, Thai-Boxing,
Boxing αλλα Sylvester Stallone, Bραζιλιανικο Ζιου Ζιτσου, Τουρκικο Ξυλο του Μαχαλα
και Ελληνικο Πουστοξυλο του δρομου !

Ειναι πολυ αποτελεσματικη mixed τεχνη η οποια σε καθιστα ικανο να κερδιζεις τους 99,5 στους 100 καυγαδες  :idiot:

Υ.Γ.--- Ο θειος Κιτσος ειναι 50 χρονων Νευρικακιας που επειδη δεν κανει sex τα παιρνει
        με το παραμικρο και του φταινε οι παντες... οποτε πλακωνεται καθε μερα  :jerking:

 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
3
Πόντοι
6
Γεια  σου  κλωνε.
Στο  χωριο  ολοι  καλα?
Σου  εχω  καινουργια  ιστορια  να  σχολιασεις.
Εχουμαι  χαθει    το  ξερω  ,ενταξει  ομως  θα  επανορθωσω.Ειμαστε  λιγο  μακρια  το  ξερω  αλλά  επειδη  ειναι  μικρος  ο  κοσμος  ,συντομα  θα  βρεθουμε
 

victor777

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2008
Μηνύματα
68
Like
0
Πόντοι
0

γνωμη μου ειναι οτι μονο οι πολεμικεσ τεχνεσ που εχουν sparring (προσομειωση μαχης )ειναι εφαρμοσιμες καθως το sparring βοηθα στα εξης
1)χτυπηματα με δυναμη σε κινουμενους στοχους
2) βελτιωση αντιδρασεων σε αμυνα και επιθεση
3) ταχυτητα
4)το σωμα δυναμωνει με το να μαθει να δεχεται χτυπηματα (body condition )

παντως στην ελλαδα δεν ξερω αμα γινεται αρκετο sparring

 

bullet73

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
428
Like
29
Πόντοι
1
καλησπερα σε ολους

εδω και 3-4 χρονια εχω σταματησει το kick box
αλλα φετος ξεκηνισα τα παιδια ταεκ βο ντο
και ψιλοκαβλωσα
τωρα η ερωτηση ειναι

να ξαναπαω κικ μποξ η να κανω ταεκ βο ντο

μιας και δεν ξερω τις διαφορες θα μπορουσε καπιος να μου δωσει τα φωτα του

ευχαριστω
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
3
Πόντοι
6
Ετσι    οπως  κανεις  την  ερωτηση ,συμπεραινω  οτι  πηγες  για  μικρο  διαστημα  σε  σχολη  ή  ο  δασκαλος  ηταν  της  πλακας.

Να  ξαναπας  κικ  μποξ  αλλά  σε  αλλο  δασκαλο.
Το  ταεκ  βο  ντο  ειναι  90%    ποδια .
Aγωνιζονται  με  κατεβασμενα  τα  χερια ,οποτε  ειναι  ακαλυπτο  ολο  το  κεφαλι.

Το  ταεκ  βο  ντο  ειναι  καλο  για  να  ξεκινησει  καποιος  αλλά  επειτα  πρεπει  να  μεταπηδησει    στο  κικ  μποξ  που  ειναι  πιο  ολοκληρωμενο.

Σε  μας  (kick  box ) ερχονται  πολλοι  που  κανανε  πρωτα  ταεκ  βο  ντο. Νομιζω  οτι  το  αντιθετο  (απο  kb  σε  tkd) σπανια  συμβαινει.
Σε  συνθηκες  μαχης  το  kick  box  υπερεχει




 

arcans72

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2009
Μηνύματα
962
Like
0
Πόντοι
6
αρχηγε καμια σχεση το κινγκ μποξινκ και το ταε κβο ντο.οπως η βουρτα με την πουτσα ειναι.στο λεω επειδη εκανα καμια 3-4 χρονια κινγκ μποξινκ.στο μονο που παραδεχομε αυτους που ξερουν ταε κβο ντο ειναι οτι εχουν πολυ γυμνασμενα ποδια,και ξερουν να τα χειριζοντε καλα.το λεω γιατι εχω παιξει μαζι τους.κατα τα αλλα δεν κλανουν μια,ειδικα σε μια κανονικη φασαρια δεμ φτουρανε με τιποτα.
 

papaflik

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2007
Μηνύματα
374
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
1
Στο δρόμο, όποιος ρίχνει τις πρώτες, ρίχνει και τη τελευταία συνήθως. Άμα φας τη πρώτη και είναι και ζυγισμένη, ακόμα και μαυροζωνάς να είσαι θα καταλήξεις να μαθαίνεις την άλλη μέρα από τους φίλους σου για το πως έγινε και σβήσανε τα φώτα.

Όσοι ασχολούνται με πυγμαχία και πολύ περισσότερο επαγγελματική πυγμαχία (γυμνό κεφάλι), έχουν το πλεονέκτημα ότι αντέχουν και αποσβένουν πολύ καλύτερα από συνήθεια στα χτυπήματα, πολύ περισσότερο από τους καρατέκες που "σβήνουν" με μια καλή ζυγισμένη, ασχέτως του επιπέδου τεχνικής που κατέχουν.

όποιος ασχολείται με πολεμικές τέχνες με απώτερο σκοπό να κερδίζει σε τσακωμούς, τρώει το περισσότερο ξύλο στο δρόμο.


+1.000.000
 

bullet73

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
428
Like
29
Πόντοι
1
Ετσι    οπως   κανεις   την  ερωτηση ,συμπεραινω   οτι  πηγες   για  μικρο   διαστημα   σε   σχολη   ή   ο   δασκαλος   ηταν   της  πλακας.

Να  ξαναπας   κικ   μποξ   αλλά   σε  αλλο   δασκαλο.
Το  ταεκ  βο  ντο   ειναι  90%    ποδια .
Aγωνιζονται   με  κατεβασμενα  τα  χερια ,οποτε  ειναι   ακαλυπτο  ολο   το  κεφαλι.

Το  ταεκ  βο  ντο  ειναι  καλο   για  να   ξεκινησει   καποιος  αλλά   επειτα  πρεπει   να  μεταπηδησει    στο  κικ   μποξ   που   ειναι   πιο   ολοκληρωμενο.

Σε  μας  (kick  box ) ερχονται   πολλοι   που  κανανε   πρωτα   ταεκ  βο  ντο. Νομιζω   οτι   το   αντιθετο  (απο  kb   σε  tkd) σπανια   συμβαινει.
Σε   συνθηκες   μαχης   το   kick   box  υπερεχει




αρχικα να ευχαρηστισω ολα τα παιδια για τις απαντησεισ τους

τωρα κικ μποξ εκανα για μια τετραετια και ο δασκαλος μου ηταν αρκετα καλος μπορω να πω

απλα λογο χρονου το παρατησα

επισης θελω να πω οτι ενω πριν ημουν πολυ φασαρτζης
μολις ειδα τι μπορει να συμβει απο καπιο γνωστη πολεμικης τεχνης δεν ξαναμαλωσα στη ζωη μου
και αυτο συνηστω στον καθενα

τωρα το ταεκ βο ντο σκευτομαι σαν γυμναστικη και τπτ παραπανω
απλα δεν ξερω αν θα με συνγκηνησει η θα ξενεροσω σηνκρινοντας το με το κικ μποξ μιας και ξερω τι ειναι


αυτη ειναι η απορια μου
 

milfslover

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.355
Κριτικές
13
Like
38
Πόντοι
2.945
για σασ παιδεσ.εγω δεν εχω ασχοληθει ποτε αλλα θα ηθελα να σαχοληθω με kick  box.υπαρχει καμια οδηγια για προπονηση στο σπιτι;
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
που ειναι η Μαβιλη?
Αφου εισαι χοντρος και μπαρμπας δεν λυπασαι τον εαυτο σου?Θα σου σπασω τα δοντια.Και θα σαι και φαφουτης καιχοντρος και μπαρμπας μετα
>:( >:( >:( >:(

ανοιξε και κανέναν χάρτη.. ελα εσύ και θα τα πούμε αγοράκι... τσουτσέκια σαν και σένα τα μασάω και δεν φτύνω και τα κουκούτσια...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom