Νέα

Επιλογή Πολεμικής Τέχνης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα poly omorfos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 109K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

extravagant

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2009
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την ανταπόκριση. Η ανταλλαγή απόψεων είναι κάτι πάρα πολύ καλό και χρήσιμο.
Έχω μια απορία που απευθύνω σε κάποιους που πρότειναν το Brazilian Jiu Jitsu. Στο βίντεο φαίνεται ότι παλεύουν δύο άτομα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Πόσο εύκολα θα μπορούσε να αντιμετωπίσει ένας, καλού επιπέδου, τέτοιος μαχόμενος κάποια απειλή που δεν θα τηρούσε τους κανόνες του αθλήματός του; Δηλαδή πώς αντιμετωπίζονται τα χτυπήματα από κάποιον που έχει μάθει να μην χτυπά, να μην τον χτυπούν παρα μόνο να πιάνει τον αντίπαλο και να έχει άμυνες μόνο όταν τον πιάνουν; Δεν μειονεκτεί; Επίσης δεν θα είναι πάντοτε σίγουρο ότι θα μπορείς να μαχηθείς στο έδαφος καθώς ποτέ δεν ξέρεις το πού θα χρειαστεί να γίνει αυτό. Τέλος θεωρώ ότι έναντι πολλαπλών αντιπάλων κάποιος που είναι στο έδαφος με έναν, είναι εκτεθειμένος σε χτυπήματα άλλων...  :think:
πηγαινε μπαλετο :2funny:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166

Παρακάλεσα στην αρχή για αποφυγή περιπαικτικών/χιουμοριστικών απαντήσεων διότι θα ήθελα το θέμα να τηρηθεί σε επίπεδο ανταλλαγής απόψεων και μόνο. Οπότε παρακαλώ και πάλι να μη κάνετε άσχετες δημοσιεύσεις που δεν βοηθούν στο σκοπό ύπαρξης του θέματος. Το ίδιο ισχύει και για τη δημοσίευση με το 45άρι.

Ευχαριστώ για εκ των προτέρων για τη συνεργασία και την κατανόηση
 

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.690
Κριτικές
3
Like
4.325
Πόντοι
606
Πόσο εύκολα θα μπορούσε να αντιμετωπίσει ένας, καλού επιπέδου, τέτοιος μαχόμενος κάποια απειλή που δεν θα τηρούσε τους κανόνες του αθλήματός του; Δηλαδή πώς αντιμετωπίζονται τα χτυπήματα από κάποιον που έχει μάθει να μην χτυπά, να μην τον χτυπούν παρα μόνο να πιάνει τον αντίπαλο και να έχει άμυνες μόνο όταν τον πιάνουν; Δεν μειονεκτεί;
oπως αναφερθηκε και σε προηγουμενες σελιδες σε συνθηκες streetfighting πρεπει να εισαι καλος striker,να χτυπας δυνατα με τα χερια...σε διαφορετικη περιπτωση προσπαθεις να πιασεις τον αντιπαλο και να τον ριξεις στο εδαφος για να τον κοντρολαρεις οπως θες
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.478
Κριτικές
13
Like
200
Πόντοι
6.055
παντως βλεπω οτι καποιοι εδω υποτιμουν τις λεγομενες εσωτερικες τεχνες κ αυτο απο μια αποψη ειναι ευνοητο δεδομενου του μεγαλου χρονου που απαιτειται για την εκμαθηση τους οσο κ για τον μεγαλο αριθμο απατεωνων δασκαλων που ισχυριζονται οτι μπορουν να κανουν σημεια κ τερατα.Ωστοσο η δυναμη του τσι η αλλιως κι στα ιαπωνεζικα ειναι υπαρκτη κ γι αυτους που την αμφισβητουν παραθετω καποια βιντεακια....






το τελευταιο ειναι απο επιδειξη της spetsnaz των ρωσσικων ειδικων δυναμεων δηλαδη οποτε βλεπετε οτι με τη δυναμη αυτη μπορεις να εχεις εντυπωσιακα αποτελεσματα απλα χρειαζεται πολλα χρονια για να τη μα8εις κ αυτο ενδεχομενως απο8αρρυνει πολλους ωστοσο αυτο δε το κανει λιγοτερο αποτελεσματικο απο τις εξωτερικες τεχνες που ετσι κ αλλιως με την ηλικια φθινουν σε αντι8εση με την εσωτερικη ενεργεια
 

spyg

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0
παντως βλεπω οτι καποιοι εδω υποτιμουν τις λεγομενες εσωτερικες τεχνες κ αυτο απο μια αποψη ειναι ευνοητο δεδομενου του μεγαλου χρονου που απαιτειται για την εκμαθηση τους οσο κ για τον μεγαλο αριθμο απατεωνων δασκαλων που ισχυριζονται οτι μπορουν να κανουν σημεια κ τερατα.Ωστοσο η δυναμη του τσι η αλλιως κι στα ιαπωνεζικα ειναι υπαρκτη κ γι αυτους που την αμφισβητουν παραθετω καποια βιντεακια....






το τελευταιο ειναι απο επιδειξη της spetsnaz των ρωσσικων ειδικων δυναμεων δηλαδη οποτε βλεπετε οτι με τη δυναμη αυτη μπορεις να εχεις εντυπωσιακα αποτελεσματα απλα χρειαζεται πολλα χρονια για να τη μα8εις κ αυτο ενδεχομενως απο8αρρυνει πολλους ωστοσο αυτο δε το κανει λιγοτερο αποτελεσματικο απο τις εξωτερικες τεχνες που ετσι κ αλλιως με την ηλικια φθινουν σε αντι8εση με την εσωτερικη ενεργεια
Το θέμα είναι οτι οταν ξεκινάς να ασχοληθείς με οποιαδήποτε πολεμική τέχνη θα πρέπει συνηδειτά να αντιλαμβανεσαι κάποια βασικά πράγματα:
1.κάθε πολεμική τέχνη έχει τις ιδιαιτερότητες της άρα πρέπει οταν ξεκινήσεις να ασχολείσαι με κάτι θα πρέπει να εξετάσεις κατα πόσο ταιριάζει στη δική σου ιδιοσυγκρασία
2.με οτι και να ασχοληθείς για να γινεις καλός σε αυτό και να μπορείς να το εξασκείς με ασφάλεια πρώτα-πρώτα για τον εαυτό σου απαιτείται π ο λ ύ ς χρόνος (χρόνια) προπόνηση,πόνος και αγάπη για αυτό που κάνεις διαφορετικά ποτέ δε θα γίνεις καλός σε τιποτα και σε αυτά τα πράγματα το να είσαι μέτριος είναι το χείρότερο γιατι είσαι επικύνδινος π ρ ώ τ α απο όλα για τον εαυτό σου.Οσον αφορά το θέμα χρόνου οσοι εχουν ασχοληθεί με οποιαδήποτε πολεμική τεχνη μπορουν να καταλάβουν αυτο που λέω παρατηρώντας έναν συναθλητή ή και τον ιδιο τους τον εαυτό τον πρώτο μήνα, τον πρώτο χρόνο κτλ.οι διαφορές είναι χαοτικές οσον αφορά την αντιληψη την τεχνική κτλ
3.δεν υπάρχει καλη και κακή πολεμική τέχνη.Οτι και να κάνεις κάτι θα σου προσφέρει έστω και αν δεν το καταλαβαίνεις.Το θέμα είναι τι γουσταρεις εσύ να κάνεις και για ποιούς λόγους.Ακόμα και το Ταε κβον ντο που πλέον εχει επαναπροσδιοριστεί στη βάση παροχής πιο έντονου θεάματος λόγω Ολυμπιακών αγώνων αρχικά είχε ξεκινήσει ως τέχνη στο πεδίο της μάχης και περιείχε οπλα λαβές και πληθώρα χτηπημάτων και αυτό μας οδηγεί στο
4.την προσεκτική επιλογή δασκάλου...μεγαλο κομμάτι που πονάει...Αρχικά είναι βασικό να κατανοήσουμε το οτι όλη η ιστορία έχει απο πίσω της τρομερό εμπόριο και δε μιλώ για τα δίδακτρα.Ξεκινά απο τον εξοπλισμό που θα μπείς στη διαδικασία να αγοράσεις (ξεκινάμε απο στολή και βλέπουμε...) και καταλήγει σε πράματα που δε φανταζεσαι...Το θέμα είναι τι σου παρέχει στην ουσία ο δάσκαλος με τον οποίο είναι βασικό στο συγκεκριμένο είδος εξασκησης να έχεις εμπιστοσύνη και δεσιμο, τι γνώσεις έχει(έχω δει μεγαλους καραγκιόζηδες κατα καιρους που το παιζουν φιρμες αλλά απεχουν μακράν) αν ξέρει να σε προστατέψει κατα την άσκηση (γιατι καποιοι τραυματισμοι σου αφηνουν μεγάλα κουσουρια σε όλη σου τη ζωή και δυστυχώς τα καταλαβαίνεις πολύ αργά)και τελικά τι είναι περισσότερο δασκαλος ή εμπορακος της Βενετίας
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την ανταπόκριση. Η ανταλλαγή απόψεων είναι κάτι πάρα πολύ καλό και χρήσιμο.
Έχω μια απορία που απευθύνω σε κάποιους που πρότειναν το Brazilian Jiu Jitsu. Στο βίντεο φαίνεται ότι παλεύουν δύο άτομα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Πόσο εύκολα θα μπορούσε να αντιμετωπίσει ένας, καλού επιπέδου, τέτοιος μαχόμενος κάποια απειλή που δεν θα τηρούσε τους κανόνες του αθλήματός του; Δηλαδή πώς αντιμετωπίζονται τα χτυπήματα από κάποιον που έχει μάθει να μην χτυπά, να μην τον χτυπούν παρα μόνο να πιάνει τον αντίπαλο και να έχει άμυνες μόνο όταν τον πιάνουν; Δεν μειονεκτεί; Επίσης δεν θα είναι πάντοτε σίγουρο ότι θα μπορείς να μαχηθείς στο έδαφος καθώς ποτέ δεν ξέρεις το πού θα χρειαστεί να γίνει αυτό. Τέλος θεωρώ ότι έναντι πολλαπλών αντιπάλων κάποιος που είναι στο έδαφος με έναν, είναι εκτεθειμένος σε χτυπήματα άλλων...  :think:
τυπε ολες οι τεχνες εχουν και πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

στο μπραζιλιαν υπαρχουν και τεχνικες για πολλους αντιπαλους,οπως και σε ολες τις αλλες
ειναι και γαματο να ασχοληθεις με αυτο

στον δρομο ομως?εγω γενικα προτιμω οχι εσκιμο,αλλα πιο απλες τεχνικες,πιο γρηγορες και πιο ορθιες :2funny:
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
σε όσους τους ενδιαφέρει η πολεμική τέχνη από τη πλευρά της αυτοπροστασίας και streetfight να πω τα εξής:

απαιτεί πολλααααααααααα χρόνια ενασχόλησης και συγκεκριμμένες συνθήκες ώστε να θέσεις σε πράξη αυτά που κάνεις στη προπόνηση ή σε αγώνες σε τυχαία κατάσταση στο δρόμο. Η συντριπτική πλειοψηφία καταλήγει στο άτσαλο γροθοκλωτσίδι σε τέτοιες περιπτώσεις, άτομα ακόμα και με εμπειρία αγώνων.

Μια καλή κλωτσιά και μια καλή γροθιά είναι τα μόνα δύο που χρησιμεύουν, ανεξάρτητα του πλήθους των κινήσεων που έχει κάθε στυλ πολεμικής τέχνης.

Στο δρόμο, όποιος ρίχνει τις πρώτες, ρίχνει και τη τελευταία συνήθως. Άμα φας τη πρώτη και είναι και ζυγισμένη, ακόμα και μαυροζωνάς να είσαι θα καταλήξεις να μαθαίνεις την άλλη μέρα από τους φίλους σου για το πως έγινε και σβήσανε τα φώτα.

Όσοι ασχολούνται με πυγμαχία και πολύ περισσότερο επαγγελματική πυγμαχία (γυμνό κεφάλι), έχουν το πλεονέκτημα ότι αντέχουν και αποσβένουν πολύ καλύτερα από συνήθεια στα χτυπήματα, πολύ περισσότερο από τους καρατέκες που "σβήνουν" με μια καλή ζυγισμένη, ασχέτως του επιπέδου τεχνικής που κατέχουν.

όποιος ασχολείται με πολεμικές τέχνες με απώτερο σκοπό να κερδίζει σε τσακωμούς, τρώει το περισσότερο ξύλο στο δρόμο.

με τις υγείες σας  ;)
 

shamans9

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
558
Like
3
Πόντοι
6
Ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την ανταπόκριση. Η ανταλλαγή απόψεων είναι κάτι πάρα πολύ καλό και χρήσιμο.
Έχω μια απορία που απευθύνω σε κάποιους που πρότειναν το Brazilian Jiu Jitsu. Στο βίντεο φαίνεται ότι παλεύουν δύο άτομα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Πόσο εύκολα θα μπορούσε να αντιμετωπίσει ένας, καλού επιπέδου, τέτοιος μαχόμενος κάποια απειλή που δεν θα τηρούσε τους κανόνες του αθλήματός του; Δηλαδή πώς αντιμετωπίζονται τα χτυπήματα από κάποιον που έχει μάθει να μην χτυπά, να μην τον χτυπούν παρα μόνο να πιάνει τον αντίπαλο και να έχει άμυνες μόνο όταν τον πιάνουν; Δεν μειονεκτεί; Επίσης δεν θα είναι πάντοτε σίγουρο ότι θα μπορείς να μαχηθείς στο έδαφος καθώς ποτέ δεν ξέρεις το πού θα χρειαστεί να γίνει αυτό. Τέλος θεωρώ ότι έναντι πολλαπλών αντιπάλων κάποιος που είναι στο έδαφος με έναν, είναι εκτεθειμένος σε χτυπήματα άλλων...  :think:

Φυλησυχε    το  πιο  καλο   ειναι  να   ξεκινησεις   με   κικ  μποξινγ   ή   μουαι  ται    και  μετα  απο  χρονια   κανεις   μπραζιλιαν   ζιου  ζιτσου   για  να  γινεις   πιο   ολοκληρωμενος.
Μια    πολυ  καλη   σχολη  μπραζιλιαν  ειναι    στην  καλιθεα  στον  Γλετσακο .Εχω   παει   εκει   για  λιγο   και  γινεται  καλη  δουλεια.Ομως   πρεπει   να  εισαι   αρκετα  γυμνασμενος    γιατι   στο  μπραζιλιαν    εχουν  πολλους   τραυματισμους.Παντως   οι  περισσοτεροι  μπραβοι   ξερουν  μπραζιλιαν  ζιου  ζιτσου.Ερχοταν   και   ο  Αντρεας    ο  Λεκτικος   εκει    και  κατα  βαθος   ειναι  καλη  ψυχη.
Παντως   οπως   ειπα  και  στο  προηγουμενο  ποστ  , πρεπει   να   αλλαζεις   δασκαλους   και  σχολες   γιατι  αν   εισαι   καινουργιος   δεν  μπορεις   να  κρινεις   ποιος   αξιζει   και  ποιος   οχι.
Ειχα   την  τυχη  ο   πρωτος  μου  δασκαλος    να   ειναι   ο  καλυτερος   απο  ολους   τους   μετεπειτα. .Την  προπονηση   που  εκανα   τοτε ,  ουτε   στα  Ουκ   δεν  την  κανουνε.Την   ωρα  που  καναμε    δεν  σε  αφηνε   να  παρεις   ανασα   ουτε  για  ενα  λεπτο, και  αν   σταματαγες  λιγο  στην  ελεγε.Ηταν   πολυ  αυστηρος   στην  προπονηση    αλλά   οταν   τελειωναμε   στα  αποδυτηρια    συμπεριφεροταν    σαν  φιλος.Αυτος   μου  εμαθε   σε  τεσσερα      χρονια    τα  παντα   και  μας   ειχε  φτιαξει  μια   αντοχη    που   βγαζαμε   μαραθωνιο.
Να   ναι  καλα   ο  ανθρωπος

Μην   φοβασαι   την   εντονη  προσπαθεια   και  αν   γινεται   να  την   επιζητεις  συν   το  γεγονος   οτι  μολις   τελειωνεις   την  εντονη   προπονηση     ο   οργανισμος   σου   παραγει   φυσικα   ναρκωτικα   ,  ενδορφινες   που  κανουν  καλο  στην  υγεια  σου.


Ector   lopez   σωστα  τα  λες  και  ισχυουν.

Παντως   εγω   δινω   μια  συμβουλη   που  μου  την  ειπε   ενας   δασκαλος   μου   αλλά     την   εφαρμοζα   και  προτου   μου   την  πει.

Οταν   βγαινεις    εξω   για  καβγα    θα  πηγαινεις   με  μια   σκεψη   στο  μυαλο   σου
Να   τον  σκοτωσεις

Μπορει  να   φαινεται  βιαιη   αλλά   στην  ουσια   ειναι  αποτρεπτικη  κινηση     και  σταματαει   τον  καβγα   εν  την  γεννεση   του

Εχω   βγει   το  λιγοτερο   πανω  απο  τριαντα   φορες   απο  το  αυτοκινητο   για   καβγα,  ξερετε   σε  μαλακες   που  πανε  επιτηδες   σιγα   σιγα   με  το   ενα  χερι   εξω, αλλους   που  στριβουνε   αποτομα   χωρις   φλας  και  εσυ   εισαι   ακριβως   απο  πισω  τους ,οσοι  οδηγατε   καταλαβαινετε   για  ποιους  μιλαω, που  σημειωτεον    αυτοι   ειναι  οι  πιο   μεγαλες   κοτες.
Παταω   κορνα  εντονα  αν  κανουν  μαλακια   και  αν  δω   οτι   το   συνεχιζουν   ,τραβαω   χειροφρενο    βγαινω  εξω  και  παω   κατευθειαν   πανω   τους.
Με  την  σκεψη   και  το  συναισθημα   βεβαια   οτι    εχετε   τελειωσει

Οσες   φορες   πηγα  ετσι    ουτε  μια   φορα   δεν  πλακωθηκα  και  ολοι   τους   τα  μαζευανε.

Μην   σκεπτεσθαι   σκεψεις    και  που  ξερω  εγω   τι     κουβαλαει  πανω  του    γιατι  θα   σας   κοψει  την  φόρα.
Αλλωστε   υπαρχουν   8   εκκατομμυρια  τροποι   να    πεθανεις.Τελοσπαντων   επειδη  ειναι  λεπτο  το  ζητημα    και  μπορει  να  παρω    κανενα   στον  λαιμο  μου   δεν  προτρεπω    κανενα   να  τα   ακολουθησει

Μια   φορα  ομως   βγαινω   απο  ενα  στενο  και  βλεπω  οτι  ερχεται  αυτοκινητο   αλλά   ειναι  μακρια. Ετσι  μπαινω   στην  λωριδα.Αυτος   ηταν   το  λιγοτερο   30  μετρα  πισω    και  ενω  πηγαινε  σιγα   αρχισε  να  μου  παταει   την  κορνα  εντονα.
Ειμαι   εγω  τωρα  μπροστα   του   και  παταω   και  εγω  κορνα   και  του  λεω  απο  τον  καθρεπτη   -τι  εγινε  ρε-  με   την   λογικη     οτι  ουτε  μπηκα  αποτομα  και   ηταν  πολυ  πισω  μου.Αυτος   ξανακορναρει   εντονα  ,ξανακορναρω  και    εγω,επειτα  μου  ξανακορναρει,  δεν   αντεχω   και  βγαινω   εξω  και  παω   προς  το  αυτοκινητο  του.
Μολις   τον  πλησιαζα , τα  ειδα  ολα.
Ο  τυπος     γυρω  στα   35-40   διφυλλη   ντουλαπα  ,απο   αυτους    που  οσο    ξυλο  και  να  φανε   δεν  καταλαβαινουν  χριστο.
Αυτος   δεν  ειχε  βγει  απο   το  αυτοκινητο  και  εγω  κατευθυνομουνα    προς   το μερος  του. Λεω   απο   μεσα  μου -  Μαλιστα   και  τωρα-
Σκεφτομαι  οτι  αν   σταματησω   θα  αναθαρηνει    και  θα  με  παρει  φαλλαγγι.
Ετσι   συνεχιζω   και   παω   κατευθειαν   πανω   του.  Αυτος    δεν  εχει   βγει   απο  το  αυτοκινητο, μολις   φθανω  στο  παραθυρο  του   του  λεω   σε  εντονο   υφος
-καλα   εισαι  ενα  χιλιομετρο   μακρια    και  μου  κορναρεις
Αυτος   μου  δινει   την  κουφη   απαντηση
- ενταξει   ρε  φιλε  θα   μας  δειρεις?
Το  ελεγε   αυτο  σχετικα   μαζεμενος
Σκεφτομαι   απο  μεσα   μου  -κοιτα  να  δεις   και  αυτος   κοτα  ηταν   τελικα-
Δεν  λεω   τιποτα   αλλο      και  ενω   ετοιμαζομαι   να  φυγω
ενα  αλλο   αυτοκινητο  απο  πισω   που  περιμενε,μιας   και  ειχα   κοψει   την  κινηση , μου  λεει   ο  οδηγος   σχετικα  αποτομα
-αντε  ρε  φιλε   να  φυγουμε
Τον   κοιταζω   εντονα     αλλά  δεν  λεω   τιποτα   και  γυριζω   στο   αυτοκινητο
Οτι  υπαρχουν    γυρω  μας   τοσοι  τυποι  που   θελουν   κλωτσιδια     ειναι   γνωστον Εγω   οτι  μπορω  κανω .



 

tsirikapis

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
55
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
έχει κανένας σας υπ' όψην του αυτήν την σχολή: - Κάποια άποψη;
Γενικά έχετε να προτείνετε κάποια καλή σχολή για aikido στην Αθήνα;
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
εγώ δεν κατέχω καράτε... αλλά κατέχω το βαράτε....
 

David_Webb

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.780
Κριτικές
9
Like
1.265
Πόντοι
4.375
:2funny:
Να σας γραψω και γω την ιστορια που μια φορα σαπισα στο ξυλο 3 τυπους και μετα παρτουζωσα και τις γκομενες τους ? Κι ηταν και μουναρες.
Σε ζηλεύω! Και γώ ήθελα να το κάνω αυτό αλλά επειδή δεν είχα χρόνο, βρήκα δύο μουνάρες και τις σάπισα στο ξύλο ενώ τις παρτούζωνα :2funny:
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Μια   φορα  ομως   βγαινω   απο  ενα  στενο  και  βλεπω  οτι  ερχεται  αυτοκινητο   αλλά   ειναι  μακρια. Ετσι  μπαινω   στην  λωριδα.Αυτος   ηταν   το  λιγοτερο   30  μετρα  πισω    και  ενω  πηγαινε  σιγα   αρχισε  να  μου  παταει   την  κορνα  εντονα.
Ειμαι   εγω  τωρα  μπροστα   του   και  παταω   και  εγω  κορνα   και  του  λεω  απο  τον  καθρεπτη   -τι  εγινε  ρε-  με   την   λογικη     οτι  ουτε  μπηκα  αποτομα  και   ηταν  πολυ  πισω  μου.Αυτος   ξανακορναρει   εντονα  ,ξανακορναρω  και    εγω,επειτα  μου  ξανακορναρει,  δεν   αντεχω   και  βγαινω   εξω  και  παω   προς  το  αυτοκινητο  του.
Μολις   τον  πλησιαζα , τα  ειδα  ολα.
Ο  τυπος     γυρω  στα   35-40   διφυλλη   ντουλαπα  ,απο   αυτους    που  οσο    ξυλο  και  να  φανε   δεν  καταλαβαινουν  χριστο.
Αυτος   δεν  ειχε  βγει  απο   το  αυτοκινητο  και  εγω  κατευθυνομουνα    προς   το μερος  του. Λεω   απο   μεσα  μου -  Μαλιστα   και  τωρα-
Σκεφτομαι  οτι  αν   σταματησω   θα  αναθαρηνει    και  θα  με  παρει  φαλλαγγι.
Ετσι   συνεχιζω   και   παω   κατευθειαν   πανω   του.  Αυτος    δεν  εχει   βγει   απο  το  αυτοκινητο, μολις   φθανω  στο  παραθυρο  του   του  λεω   σε  εντονο   υφος
-καλα   εισαι  ενα  χιλιομετρο   μακρια    και  μου  κορναρεις
Αυτος   μου  δινει   την  κουφη   απαντηση
- ενταξει   ρε  φιλε  θα   μας  δειρεις?
Το  ελεγε   αυτο  σχετικα   μαζεμενος
Σκεφτομαι   απο  μεσα   μου  -κοιτα  να  δεις   και  αυτος   κοτα  ηταν   τελικα-
Δεν  λεω   τιποτα   αλλο      και  ενω   ετοιμαζομαι   να  φυγω
ενα  αλλο   αυτοκινητο  απο  πισω   που  περιμενε,μιας   και  ειχα   κοψει   την  κινηση , μου  λεει   ο  οδηγος   σχετικα  αποτομα
-αντε  ρε  φιλε   να  φυγουμε
Τον   κοιταζω   εντονα     αλλά  δεν  λεω   τιποτα   και  γυριζω   στο   αυτοκινητο
Οτι  υπαρχουν    γυρω  μας   τοσοι  τυποι  που   θελουν   κλωτσιδια     ειναι   γνωστον Εγω   οτι  μπορω  κανω .

Αυτά έκανε κι ένας τύπος στην Λιοσίων πέρσι πρόπερσι, τσαμπουκαλέυτηκε με έναν πιτσιρικά,
πήγε το αλβανάκι σπίτι, πήρε το πιστόλι γύρισε και τον καθάρισε....
Το πιάσανε μετά, είναι φυλακή.... τι να το κάνεις?
Ίσως για σένα να αξίζει να πας στο άλλο κόσμο για την προτεραιότητα....
προσωπικά το θεωρώ μέγιστη μαλακία.
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
375
Πόντοι
6.055
Τι λες τωρα, ειναι πολυ λογικο καθε εναν που κανει κατι που δεν μας αρεσει ν απειλουμε να τον δειρουμε και αν κουνηθει να τον δερνουμε. Γιατι οχι να τον πυροβολουμε. Η να τον μαχαιρωνουμε. Η και ολα μαζι. Ειναι μεγιστο αγαθο η προτεραιοτητα, δεν ειναι να παιζεις με αυτα.

Μετα αν μας αρεσει και καμια γκομενα που δεν μας θελει της δινουμε μια με το ροπαλο και την σερνουμε στη σπηλια. 10.000 π.χ. κι ετσι. 
 

bullet73

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
428
Like
29
Πόντοι
1
φιλε μου ολοι εχουμε το μαστορα μας
και αργα η γριγορα το βρισκουμε

εχε το νου σου
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.478
Κριτικές
13
Like
200
Πόντοι
6.055
έχει κανένας σας υπ' όψην του αυτήν την σχολή: - Κάποια άποψη;
Γενικά έχετε να προτείνετε κάποια καλή σχολή για aikido στην Αθήνα;

ο σενσει κογιοπουλος η καπως ετσι γραφεται ειναι απο τους πρωτους που εφεραν το αικιντο στην ελλαδα τουτεστιν απο τους πιο αξιοπιστους αλλα το αικιντο διακατεχεται απο διαφορετικη φιλοσοφια απο τα μαχητικα συστηματα κα8οτι δεν αφορα μονο το κομματι αυτοαμυνας αλλα κ μια ιδιαιτερη φιλοσοφια που δε συναντας σε πολλες τεχνες το προτεινω σε ατομα που 8ελουν να ασκη8ουν κ να ψαχτουν περισσοτερο αλλα αν απλα 8ελεις μια τεχνη για να ριχνεις μαπες δε το συστηνω ειναι κα8αρα αμυντικη τεχνη κ πολυ αποτελεσματικη με πολλες λαβες κ ριψεις κ θυμιζει αρκετα τζουντο,εαν εχεις δει ταινιες του στιβεν σιγκαλ 8α εχεις μια καλη ιδεα για το τι μιλαμε, το μονο κακο ειναι οτι δε δια8ετει λακτισματα κατι που το κανει ελαφρα ελλειπες κατα τη γνωμη μου αλλα ενδιαφερουσα περιπτωση ειναι κ η κορεατικη τεχνη του χαπκιντο που συγγενευει κ μοιαζει αρκετα με αικιντο αλλα περιλαμβανει κ λακτισματα.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως...
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
7
Πόντοι
5.765
έχει κανένας σας υπ' όψην του αυτήν την σχολή: - Κάποια άποψη;
Γενικά έχετε να προτείνετε κάποια καλή σχολή για aikido στην Αθήνα;

Βολευει γενικα τους μεγαλοσωμους. Πηγαινε να παρακολουθησεις καποια μαθηματα, ειναι πολυ επιπονο μιας και εχει πολλες πτωσεις. Βασικα, το πρωτο πραγμα που θα σου μαθουν ειναι να πεφτεις.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom