Νέα

Έπεσε πρόστιμο από τους άχρηστους τσέους του ΦασιστιΚούλη. ΠΩΣ ΤΗ ΣΚΑΠΟΥΛΑΡΩ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα milftaster
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 222
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Κοροιδεύετε έναν καθυστερημένο. Ντροπή.
 

markosp

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.208
Κριτικές
5
Like
1.310
Πόντοι
216
Σε άλλα κράτη που λες "επιείκια" δεν υπάρχει πράγματι. Αν κάνεις παράβαση τρως το πρόστιμο και τέλος. Ωστόσο, στην Ελλάδα είναι πάρα πολλές οι αναφορές για πρόστιμα covid όταν δεν υπάρχει - επί της ουσίας - παράβαση. Αν ο φίλος μας λέει αλήθεια (μου έπεσε η μάσκα στον ύπνο) αυτή φαίνεται να είναι μια τέτοια περίπτωση.
Η αποδοχή της εξουσίας ΔΕΝ έχει να κάνει με την επιείκια αλλά κυρίως με το εάν υπάρχει εδραιωμένο το αίσθημα ότι οι νόμοι - σε γενικές γραμμές- εφαρμόζονται με τον ίδιο τρόπο για όλους. Στην Ελλάδα αυτό το αίσθημα δεν υπάρχει.
Εσύ που είσαι νομικός θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ακριβώς το point μου.
Σε ποιο κόσμο ζειτε μερικοι?
Κοιμόταν σα βοδι και του επεσε η μασκα,αρα υπήρχε παράβαση.
Δε στη χαρίζουν επειδη κοιμήθηκες.
Αν η μασκα δεν ειναι φορεμενη σωστα, τελείωσε.
Δηλαδή αν σε πάρει ο ύπνος την ωρα που οδηγας και στουκαρεις,θα πεις στο μπατσο "συγγνώμη με πήρε ο ύπνος,δε φταιω"?
 

Tsarkas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2005
Μηνύματα
109
Κριτικές
27
Like
496
Πόντοι
291
Καταλαβαινω οτι ο Ελληνας θεωρει παντοτε το κρατος αντιπαλο και εχθρο.
Κι αυτο δεν ειναι παντα σωστο. Και η λογικη "ξεκινηστε την εφαρμογη του νομου απο τους αλλους και μετα ελατε και σε μενα" δεν με αντιπροσωπευει. Την θεωρω εντελώς αποπροσανατολιστική.
Δίκαιο που εφαρμόζεται κατά το δοκούν δεν είναι Δίκαιο. Μπορεί να είναι κάτι άλλο. Δίκαιο πάντως με την έννοια της Νομικής Επιστήμης δεν είναι.
Δικαίωμα σου να μην σε εκφράζει η λογική "πιάστε πρώτα τους άλλους και μετά ελάτε σε μένα". Ούτε εμένα με εκφράζει. Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία.
Σημασία έχει, κατά τη γνώμη μου, ότι ο τρόπος λειτουργίας σε ορισμένες περιπτώσεις ορισμένων τμημάτων του κρατικού μηχανισμού συμβάλει τα μάλα στην απονομιμοποίηση της κρατικής εξουσίας στη συνείδηση μερίδας του κόσμου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: obi1

Tsarkas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2005
Μηνύματα
109
Κριτικές
27
Like
496
Πόντοι
291
Σε ποιο κόσμο ζειτε μερικοι?
Κοιμόταν σα βοδι και του επεσε η μασκα,αρα υπήρχε παράβαση.
Δε στη χαρίζουν επειδη κοιμήθηκες.
Αν η μασκα δεν ειναι φορεμενη σωστα, τελείωσε.
Δηλαδή αν σε πάρει ο ύπνος την ωρα που οδηγας και στουκαρεις,θα πεις στο μπατσο "συγγνώμη με πήρε ο ύπνος,δε φταιω"?
Δεν είσαι υποχρεωμένος να μην κοιμάσαι όταν μεταφέρεσαι με ΚΤΕΛ.
 

markosp

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.208
Κριτικές
5
Like
1.310
Πόντοι
216
Δεν είσαι υποχρεωμένος να μην κοιμάσαι όταν μεταφέρεσαι με ΚΤΕΛ.
Εισαι υποχρεωμένος ομως να φορας τη μασκα.
Και αν επειδή εισαι κοιμησης σου εφυγε η μασκα, πρέπει να πληρωσεις προστιμο.
Δεν είναι δικαιολογία ο υπνος.
Ποσο δύσκολο για να γίνει κατανοητό?
 

markosp

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.208
Κριτικές
5
Like
1.310
Πόντοι
216
Δίκαιο που εφαρμόζεται κατά το δοκούν δεν είναι Δίκαιο. Μπορεί να είναι κάτι άλλο. Δίκαιο πάντως με την έννοια της Νομικής Επιστήμης δεν είναι.
Δικαίωμα σου να μην σε εκφράζει η λογική "πιάστε πρώτα τους άλλους και μετά ελάτε σε μένα". Ούτε εμένα με εκφράζει. Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία.
Σημασία έχει, κατά τη γνώμη μου, ότι ο τρόπος λειτουργίας σε ορισμένες περιπτώσεις ορισμένων τμημάτων του κρατικού μηχανισμού συμβάλει τα μάλα στην απονομιμοποίηση της κρατικής εξουσίας στη συνείδηση μερίδας του κόσμου.
Εντελώς παιδιάστικο σκεπτικό.
Θυμιζει δημοτικό.
"Δεν εκανα μονο εγώ φασαρία κυρια!
Εκανε και η Μαρια με τον Τακη!
Να τους τιμωρησετε και αυτους, όχι μόνο εμενα!"
Και ναι,συμφωνω οτι καποιοι ειναι υπεράνω νομων.
Κάποιοι λογων χρηματων και διασυνδέσεων,οι Γύφτοι κ.α
Αυτο δε σημαίνει ότι εμείς οι υπόλοιποι δεν πρέπει να τηρουμε νομους και κανονες
 

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.444
Κριτικές
2
Like
18.570
Πόντοι
3.836
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί αποτελεί δικαιολογία για να μη φάει πρόστιμο το ότι"κοιμόταν και του είχε πέσει η μάσκα". Δηλαδή όταν κοιμάσαι, ο ιός αδρανοποιείται και δεν μεταδίδεται; Οπότε είσαι ασφαλής και εσύ και οι γύρω σου; Υπάρχει τέτοια έρευνα; :think:
Προς γνώση και συμμόρφωση : σε περίπτωση ενδεχόμενου ύπνου, ας φοράμε χειρουργική μάσκα ή υφασμάτινη που να εφαρμόζει καλά και όχι αυτές τις υφασμάτινες που πέφτουν και τις σηκώνουμε 3 φορές το δευτερόλεπτο
και
σε περίπτωση μεταφοράς με ΚΤΕΛ, ας φοράμε διπλή μάσκα γιατί είναι κάποιοι που είτε κοιμούνται και τους πέφτει είτε τρώνε σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού είτε ..... χίλιες δυο δικαιολογίες μπορεί να σκαρφιστεί ο καθένας.

Το νου μας ρε!
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.586
Κριτικές
12
Like
6.462
Πόντοι
2.646
Τυπε, θα περάσουν και οι μερες που έχεις δικαίωμα να κανεις ένσταση και μετα όταν στην απορρίψουν για τυπικούς λόγους θα έρθεις παλι εδώ να κλαφτεις
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Ειναι τοσο διασκεδαστικο.
Ζουμε σε ενα απο τα χαλαροτερα και δημοκρατικοτερα κρατη του κοσμου, με μια απο τις πιο επιεικείς αστυνομίες του πλανητη, και μολαταυτα υπαρχουν καποιοι που νιωθουν οτι ζουν σε αστυνομοκρατουμενη χούντα και θελουν να πανε στο εξωτερικο, να ζησουν σε δημοκρατικη χωρα.
Μια γνωριμια με το κρατος π.χ. του Βελγιου, της Γαλλιας ή της Γερμανιας και της εκει αστυνομιας, θα τους εκανε μαλλον να εκτιμησουν αρκετα πραγματα και να μην κλαιγονται σαν κοριτσακια που τους πηρανε την κουκλα.
Νομιζω εχει ποσταρισθεί πολλάκις ενα βιντεο απο την Ισπανια, όπου αστυνομικοι εν μεσω λοκνταουν συλλαμβανουν μια κοπελα που εκανε τζοκινγκ και αρνηθηκε να σταματησει, και απο τα μπαλκονια ο κοσμος χειροκροτει τους αστυνομικους επειδη εκαναν το καθηκον τους απεναντι σε μια παρανομία.
Εκει να παει ο φιλος, θα εκτιμηθουν δεοντως οι ιδεες του
Σε χαίρομαι που είσαι χαρούμενος που δεν ζεις στην Κίνα.
Ολα τα άλλα τα ανέχεσαι και το υπομένεις.
Ραγιαδισμός στα καλύτερα
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.763
Κριτικές
6
Like
3.434
Πόντοι
736
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί αποτελεί δικαιολογία για να μη φάει πρόστιμο το ότι"κοιμόταν και του είχε πέσει η μάσκα". Δηλαδή όταν κοιμάσαι, ο ιός αδρανοποιείται και δεν μεταδίδεται; Οπότε είσαι ασφαλής και εσύ και οι γύρω σου; Υπάρχει τέτοια έρευνα; :think:
Προς γνώση και συμμόρφωση : σε περίπτωση ενδεχόμενου ύπνου, ας φοράμε χειρουργική μάσκα ή υφασμάτινη που να εφαρμόζει καλά και όχι αυτές τις υφασμάτινες που πέφτουν και τις σηκώνουμε 3 φορές το δευτερόλεπτο
και
σε περίπτωση μεταφοράς με ΚΤΕΛ, ας φοράμε διπλή μάσκα γιατί είναι κάποιοι που είτε κοιμούνται και τους πέφτει είτε τρώνε σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού είτε ..... χίλιες δυο δικαιολογίες μπορεί να σκαρφιστεί ο καθένας.

Το νου μας ρε!
Το καλύτερο απο όλα βασικά ... γιατί μου φαίνεται λίγο κουφό να φοράς μάσκα ενω κοιμάσαι , πίνεις ένα monster η κάτι άλλο με πολύ καφείνη και έτσι ακόμα και αν είσαι με την μάσκα κάτω γιατί μπορεί να έτρωγες όπως λές , να μπορείς να την σηκώσεις αν χρειαστεί.

Μιά ιδέα είπα βασικά , δεν την έχω δοκιμάσει γιατί έχω να πάρω κτέλ η λεωφορείο κάτι χρόνια.

Επίσης να πω οτι τον καταλαβαίνω τον νηματοθέτη που λέει περί άδικου πρόστιμου , πόσο μάλλον αν ηταν συνέχεια προβλεπόμενος όπως λέει.

Και βασικά σιγά να μην βάλουμε και τριπλή μάσκα για έναν ιό που πρέπει να κάνεις τέστ για να δείς αν τον έχεις.

Άσε που οτιδήποτε περισσότερο απο μονή μάσκα εμποδίζει την αναπνοή και έτσι αναγκάζεσαι να αναπνεύσεις περισσότερο απο πλάγια όπου δεν υπάρχει μάσκα. Έτσι ακούγεται τουλάχιστον γιατί δεν έτυχε ποτέ να βάλω διπλή μάσκα.
 

no mercy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.274
Κριτικές
2
Like
3.072
Πόντοι
456
βρες μερικους επιβατες που ηταν στο ιδιο λεοφωρειο για μαρτυρες οτι τη φορουσες,κανε ενσταση και καπακι μηνυση στο οργανο για καταχρηση εξουσιας.παρε και το πιστοποιητικο εμβολιασμου σαν αποδεικτικο νομιμοφροσυνης.....και τα παντα εγγραφως....μη δεχτεις καμμια προφορικη απαντηση.....
 

no mercy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.274
Κριτικές
2
Like
3.072
Πόντοι
456
Ωραία απάντηση/συμβουλή φίλε :confused:
Πέρα από το σχεδόν ανέφικτο (να βρει τα άτομα στο λεωφορείο και να δεχτούν κιόλας να ψευδομαρτυρήσουν), τον προτρέπεις να παρανομήσει, να συκοφαντήσει και και και...
Έλεος
που τα ειδες ρε φιλε αυτα?ειπε οτι τη φοραγε και απλα του ειχε πεσει λιγο πιο κατω.....μπορεις να μου δειξεις που του ειπα να ψευδομαρτυρησει?
 

no mercy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.274
Κριτικές
2
Like
3.072
Πόντοι
456
Του είχε πέζει πιο κάτω = δεν φόραγε. Αυτο λεει ο νόμος, τέρμα. Άρα του λες να πει ψέματα.
Ομοίως να βάλει συνεπιβάτες να ψευδομαδτυρήσουν.
Προσπερνώ τα καταχρηση εξουσίας κλπ...
αγαπητε μαλλον δεν διαβασες ολο το ποστ του συναγωνιστη......ειπε οτι φοραγε κι επειδη τον πηρε ο υπνος του ειχε κατεβει πιο κατω.....αν λεει ψεματα αυτος,λεω και γω......οταν αστυνομικος βεβαιωνει ψευδως παραβαση ειναι καταχρηση εξουσιας .....απλα
 

no mercy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.274
Κριτικές
2
Like
3.072
Πόντοι
456
Ειτε έπεσε γιατι κοιμόταν είτε για όποιον άλλο λόγο δεν έχει σημασία.
Έχει παρανομήσει
δηλαδη ρε John εσυ εχεις πληρη ελεγχο του σωματος σου οταν κοιμασαι?
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.437
Like
4.083
Πόντοι
456
αγαπητε μαλλον δεν διαβασες ολο το ποστ του συναγωνιστη......ειπε οτι φοραγε κι επειδη τον πηρε ο υπνος του ειχε κατεβει πιο κατω.....αν λεει ψεματα αυτος,λεω και γω......οταν αστυνομικος βεβαιωνει ψευδως παραβαση ειναι καταχρηση εξουσιας .....απλα

Ρε φιλε τι ακροβασιες ειναι αυτες?

Του επεσε η μασκα = προστιμο. Αδιαφορο τι και πως για την αστυνομια.
Και εμενα μου γλυστρισε το δακτυλο στη σκανδαλη κυριε δικαστα δε φταιω εγω.

Η αντιμετωπιση ειναι κλαψιμο για διαγραφη προστιμου με το καλο. Οπως οταν πας να παρεις τις πινακιδες σου οταν φας προστιμο.

Ουτε μαρτυρες επιβατες ( λολ που θα τους βρει) ουτε καταχρηση εξουσιας και λοιπες φαντασιες.
Δηλαδη θα κανει μηνυση με εξοδα για να γλυτωσει προστιμο 150ε? Καταλαβαινεις οτι βλεπεις πολυ τηλεοραση ετσι?
Τα εχεις κανει ποτε αυτα που λες η τα προτεινεις... στους αλλους?
 

Tatoulis

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2021
Μηνύματα
39
Like
17
Πόντοι
0
Ειναι τοσο διασκεδαστικο.
Ζουμε σε ενα απο τα χαλαροτερα και δημοκρατικοτερα κρατη του κοσμου, με μια απο τις πιο επιεικείς αστυνομίες του πλανητη, και μολαταυτα υπαρχουν καποιοι που νιωθουν οτι ζουν σε αστυνομοκρατουμενη χούντα και θελουν να πανε στο εξωτερικο, να ζησουν σε δημοκρατικη χωρα.
Μια γνωριμια με το κρατος π.χ. του Βελγιου, της Γαλλιας ή της Γερμανιας και της εκει αστυνομιας, θα τους εκανε μαλλον να εκτιμησουν αρκετα πραγματα και να μην κλαιγονται σαν κοριτσακια που τους πηρανε την κουκλα.
Νομιζω εχει ποσταρισθεί πολλάκις ενα βιντεο απο την Ισπανια, όπου αστυνομικοι εν μεσω λοκνταουν συλλαμβανουν μια κοπελα που εκανε τζοκινγκ και αρνηθηκε να σταματησει, και απο τα μπαλκονια ο κοσμος χειροκροτει τους αστυνομικους επειδη εκαναν το καθηκον τους απεναντι σε μια παρανομία.
Εκει να παει ο φιλος, θα εκτιμηθουν δεοντως οι ιδεες του
Τι λες ρε αλεξ μας κοροιδευεις.
Η ελλαδα εχει επιεικης αστυνομια??τα χαστουκια στους Πακιστανούς μεσα στο τμημα ομονοιας ποιος τα εδινε,τους αθιγγανους με πυροβολισμους ποιος τους εφαγε,τον 15χρονο γρηγοροπουλο ποιος τον εφαγε και πολλα αλλα γεγονοτα,οπως να ποδοπατουν παιδια σε διαδηλωσεις να κοπανανε στο ψαχνο κλπ.
Καθολου επιεικης δεν ειναι και η δυναμη της εξουσιας καλα κρατεί.
Πηγαινε να δεις την αστυνομια στην ισλανδια και στις σκανδιναβικες χωρες και ελα να μου πεις.
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.437
Like
4.083
Πόντοι
456
Τι λες ρε αλεξ μας κοροιδευεις.
Η ελλαδα εχει επιεικης αστυνομια??τα χαστουκια στους Πακιστανούς μεσα στο τμημα ομονοιας ποιος τα εδινε,τους αθιγγανους με πυροβολισμους ποιος τους εφαγε,τον 15χρονο γρηγοροπουλο ποιος τον εφαγε και πολλα αλλα γεγονοτα,οπως να ποδοπατουν παιδια σε διαδηλωσεις να κοπανανε στο ψαχνο κλπ.
Καθολου επιεικης δεν ειναι και η δυναμη της εξουσιας καλα κρατεί.
Πηγαινε να δεις την αστυνομια στην ισλανδια και στις σκανδιναβικες χωρες και ελα να μου πεις.

χαχα τρολλαρεις ετσι?

Η Ελλαδα νομιζεις εχει αυστηρη αστυνομια? Που ζεις? Εχεις ταξιδεψει πουθενα? Απο τις πιο χαλαρες αστυνομιες στον κοσμο.
Ολοι αυτοι που λες σε μια Αμερικη, Γερμανια, Ιταλια, Αυστραλια, Ασια, Αφρικη, Λατινικη Αμερικη θα ειχαν φαει σφαιρα στην ιδεα οτι δε σταματας και κανεις τον καμποσο.

Και μονο που εχεις να επιδειξεις εναν γρηγοροπουλο 15 χρονια πριν που ενα τετοιο μεμονωμενο περιστατικο μπορεις να βρει δεκαδες μεχρι και στο Μονακο, αποδεικνυει οτι ΔΕΝ εχουμε αυστηρη αστυνομια.

Ισλανδια λεει με 350κ κατοικους. Ευτυχως που δε μας ειπες και Γροιλανδια με τους στυγνους εγκληματιες να κλεβουν φωκιες.
Μωρο εισαι?

Παρε και Σκανδιναβια που πετας οντας ασχετος

Ειδικα σκανδιναβια ειναι 10 φορες πιο αυστηροι απο εδω και δε παιζουν.
Για κανε να φυγεις απο κανενα μπλοκο αστυνομιας και τα λεμε.

Ακομα ενας αδιαβαστος με αποψη
Μηπως εχεις efsyn και left homepage και ενημερωνεσαι?
 
Τελευταία τροποποίηση:

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.796
Like
29.452
Πόντοι
6.056
Αν στη Ελλαδα ερχόντουσαν για ενα μηνα ολλανδοί, γερμανοι και αμερικανοι αστυνομικοί θα είχαμε καθαρίσει σίγουρα απο τα μπάχαλα και παίζει να βλέπαμε και κανα 50% μειωση της εγκληματικότητας.
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.437
Like
4.083
Πόντοι
456
Δεν αντεχεται αυτη η αστυνομοκρατια στην Ελλαδα, πνιγομαι απο τη μποτα του Ελληνα αστυνομικου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom