Νέα

Επενδύοντας σε Ακίνητα & Οικόπεδα...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 178
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
αν εχεις ολα τα παρα πανω φιλε μου
1ον τι αλλο θες απο την ζωη σου
2ον δε θεωρεισαι μικρομεσαιος με (200.000 ευρω πχ και Σπιτι και οικοπεδο και κτημα και το κυριοτερο να μην ΧΡΩΣΤΑΣ πουθενα)
Την σημερον εποχη τι αγοραζεις με 200.000 ?
(ασχετα αν δεν βγαινουν η βγαινουν μετα σειρα ετων )

φτωχος λεγεσαι και παλι αντε μικρομεσαιος (πολυ μικρος ομως)

οι περισσοτεροι απο αυτους που θεωρουνται πλουσιοι εχουν πανω απο 2.000.000 και ολα τα παραπανω χωρις να χρωστανε πουθενα
η εστω αυτα που χρωστανε ειναι καλυμενα απο αλλες πηγες
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Μαλον δεν εγινα κατανοητος πριν.

Βλέπω νέα ζευγάρια που ξεκινούν την ζωή τους και ζητάνε από την αρχή τα πάντα. Θέλουν με το καλημέρα καινούργιο διαμέρισμα, μεγάλο αυτοκίνητο, εξοχικό και η δυνατόν και μωράκι έτοιμο με τους γονείς τους έτοιμους να το μεγαλώσουν.
Δλδ άμα δεν τα βρουν όλα τα παραπάνω έτοιμα, προίκες κλπ, φορτώνονται δάνεια και κάρτες, με λίγα λόγια ξεκινούν με -300000 ευρώ.
Έτσι λέω υποθετικά αν ειναι ενα ζευγαρι να ζήσει Αθηνα καλύτερα στην επαρχία που με αυτά τα λεφτά θα μπορούσε να έχει μια μεγάλη περιουσία.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Την σημερον εποχη τι αγοραζεις με 200.000 ?
(ασχετα αν δεν βγαινουν η βγαινουν μετα σειρα ετων )

φτωχος λεγεσαι και παλι αντε μικρομεσαιος (πολυ μικρος ομως)

οι περισσοτεροι απο αυτους που θεωρουνται πλουσιοι εχουν πανω απο 2.000.000 και ολα τα παραπανω χωρις να χρωστανε πουθενα
η εστω αυτα που χρωστανε ειναι καλυμενα απο αλλες πηγες

Ακριβώς...200000 είναι ψιλολόγια :think:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Μαλον δεν εγινα κατανοητος πριν.

Βλέπω νέα ζευγάρια που ξεκινούν την ζωή τους και ζητάνε από την αρχή τα πάντα. Θέλουν με το καλημέρα καινούργιο διαμέρισμα, μεγάλο αυτοκίνητο, εξοχικό και η δυνατόν και μωράκι έτοιμο με τους γονείς τους έτοιμους να το μεγαλώσουν.
Δλδ άμα δεν τα βρουν όλα τα παραπάνω έτοιμα, προίκες κλπ, φορτώνονται δάνεια και κάρτες, με λίγα λόγια ξεκινούν με -300000 ευρώ.
Έτσι λέω υποθετικά αν ειναι ενα ζευγαρι να ζήσει Αθηνα καλύτερα στην επαρχία που με αυτά τα λεφτά θα μπορούσε να έχει μια μεγάλη περιουσία.

Οχι φιλε μου εγινες αρκετα κατανοητος απλα ομως αυτο που προτεινεις ρεαλιστικα πολυ δυσκολα βρισκει εφαρμογη .....

Ακριβως για τον λογο του οτι τα σημερινα ζευγαρια τα θελουν ολα ετοιμα στο πιατο
(μαθημενα βεβαιως-βεβαιως απο τους γονεις)

Ασε και το αλλο το οτι  για να φεσωθει καποιος 200.000-300.000 ευρω θα πρεπει να εχει καβατζες ωστε να εξασφαλιστει η ΤΡΑΠΕΖΑ η ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ που θα σε πιστωσει (αρα παλι στο ΕΤΟΙΜΟ χρημα παμε απλα σε αυλη μορφη)

Παντως εμενα μου αρεσει πολυ μια ζωη εξω απο την Αθηνα .....
υπο καποιες προυποθεσεις που νομιζω εγραψα πιο πανω.

Τυχεροι οσοι μπορουν να την απολαυσουν




Υγ. προς απαντηση στον φιλο fleshforfantasy


Μαλλον δεν καταλαβες το ποστ μου

200.000 ευρωπουλα δεν ειναι καθολου λιγα ..... και παρα πολυ δυσκολα μπορουν να βγουν
απλα ομως σαν αγοραστικη αξια δεν υλοποιεις το ονειρο της ζωης στο χωριο ουτε και θεωρεισαι πλουσιος .....

εδω Αθηνα τι αγοραζεις με αυτα τα λεφτα ?

εκτος απο μια αδεια ταξι κι αν φτασουν για καινουργιο αμαξι
η ενα διαμερισμα και τιποτα αλλο
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Υγ. προς απαντηση στον φιλο fleshforfantasy


Μαλλον δεν καταλαβες το ποστ μου

200.000 ευρωπουλα δεν ειναι καθολου λιγα ..... και παρα πολυ δυσκολα μπορουν να βγουν
απλα ομως σαν αγοραστικη αξια δεν υλοποιεις το ονειρο της ζωης στο χωριο ουτε και θεωρεισαι πλουσιος .....

εδω Αθηνα τι αγοραζεις με αυτα τα λεφτα ?

εκτος απο μια αδεια ταξι κι αν φτασουν για καινουργιο αμαξι
η ενα διαμερισμα και τιποτα αλλο


Κατάλαβα...
Κι εννοώ αυτό που εννοείς, ότι ενώ είναι ένα ποσό που δε βγαίνει εύκολα, δεν εξασφαλίζει και τίποτα για να θεωρείς ότι "έλυσες το πρόβλημά σου"  ;)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Κατάλαβα...
Κι εννοώ αυτό που εννοείς, ότι ενώ είναι ένα ποσό που δε βγαίνει εύκολα, δεν εξασφαλίζει και τίποτα για να θεωρείς ότι "έλυσες το πρόβλημά σου"  ;)

Οκ φιλε μαλλον δεν καταλαβα την απαντηση σου οπως την ειχες γραψει ..... διατυπωσει μαλλον
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Για να μην αναλωνόμαστε για το αν 200000ευρω ειναι πολλα ή λιγα (ευκολα δεν αποταμιεύονται απο εναν εργαζόμενο) και για να επανέλθουμε στο θρέντ, πιστεύω ότι ενω με παραπάνω ποσό στην Αθήνα παίρνεις ενα ταξι ή ενα διαμέρισμα.
Φυσικά για την "αγορά γης" πρέπει να συνηγορούν πολλοί παράγωντες, και κυριότερος νομίζω πως είναι η απόφαση να αποχωρισθεί κάποιος τις "ευκολίες" της αστικης ζωής.
Η "φυγή" στην επαρχία δεν ειναι πάντα αναγκαία, γι αυτό και νομίζω ότι τα κοντινά σε καποια πόλη κτήματα ειναι πιο αποδοτικά. Σε ενα απο τα πρωτα ποστ μου είπα οτι οτι βλέπω να υπάρχουν καλές ευκαιρίες κοντά στην Αθήνα, οποιοι ενδιαφέρονται ας ψάξουν. Αν με ένα οχι μεγάλο ποσό 50000 με 70000 ευρώ και με προσωπική επίβλεψη μπορείς να έχεις 300 ελίες και 20 στρέμματα ποτιστικά με απόδοση χρημάτων σε βάθους χρόνου, συμπλήρωμα τις μικρής σύνταξης που θα πάρουμε αν και όταν.
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Για παράδειγμα μιλώντας με τον συνάδελφό μου με τα 15 στρέμματα στην περιοχή της Σπερχιάδας, του πρότεινα αν οι κλιματολογικές και  εδαφικές συνθήκες το επιτρέπουν, να βάλει ελίες.

Μπορεί να καλλιεργήσει περίπου 16 με 18 ελιές γραμμικά Χ 15 στρέμματα = 180 με 195 ελιές σύνολο ποτιστικές.

Με μικρό κόστος περίπου 7000 ευρω μαζι με τον αυτοματισμό ποτίσματος θα έχει πρώτη σοδειά σε 5 χρόνια.

Αν σκεφτεί κάποιος ότι σύμφωνα με νέες έρευνες η ποτιστική ελιά δίνει καλό καρπό κάθε χρόνο, αν δεν του κάτσει καμία στραβή σε 10 χρόνια θα έχει πολύ καλό εισόδημα με σχεδόν 30 ημέρες απασχόληση  τον χρόνο στο σύνολο εργασιών.
Βέβαια η Σπερχιάδα απέχει 220 χιλ από Αθήνα προάστιο δλδ
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
88
Πόντοι
866
Για παράδειγμα μιλώντας με τον συνάδελφό μου με τα 15 στρέμματα στην περιοχή της Σπερχιάδας, του πρότεινα αν η κλιματολογικές και η εδαφικές συνθήκες το επιτρέπουν, να βάλει ελίες.

Μπορεί να καλλιεργήσει περίπου 16 με 18 ελιές γραμμικά Χ 15 στρέμματα = 180 με 195 ελιές σύνολο ποτιστικές.

Με μικρό κόστος περίπου 7000 ευρω μαζι με τον αυτοματισμό ποτίσματος θα έχει πρώτη σοδειά σε 5 χρόνια.

Αν σκεφτεί κάποιος ότι σύμφωνα με νέες έρευνες η ποτιστική ελιά δίνει καλό καρπό κάθε χρόνο, αν δεν του κάτσει καμία στραβή σε 10 χρόνια θα έχει πολύ καλό εισόδημα με σχεδόν 30 ημέρες απασχόληση  τον χρόνο στο σύνολο εργασιών.
Βέβαια η Σπερχιάδα απέχει 220 χιλ από Αθήνα προάστιο δλδ

σιγα τα λεφτά που βγάζεις απο το λάδι ρε τρίκαρδε...
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Καλά εχεις μεσάνυχτα, το λάδι φέτος μπορεί να έχει ακόμα χάλια τιμή για τον παραγωγό αλλά όποιος το πουλήσει κατά τον Απρίλη θα πάρει καλύτερη τιμή.
Και μην ξεχνάς ότι ο καλός παραγωγός πουλά  ο ίδιος στον κύκλο του με τιμή ντενεκε (όπως εσύ)  κανένα 80 ευρώ ΑΑΑΑ ποιότητας λάδι.
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
88
Πόντοι
866
Καλά εχεις μεσάνυχτα, το λάδι φέτος μπορεί να έχει ακόμα χάλια τιμή για τον παραγωγό αλλά όποιος το πουλήσει κατά τον Απρίλη θα πάρει καλύτερη τιμή.
Και μην ξεχνάς ότι ο καλός παραγωγός πουλά  ο ίδιος στον κύκλο του με τιμή ντενεκε (όπως εσύ)  κανένα 80 ευρώ ΑΑΑΑ ποιότητας λάδι.

ε αυτο κάνω και εγω αλλα παρόλα αυτά δεν χέστηκα και στο χρήμα.. σιγα..
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
σιγα τα λεφτά που βγάζεις απο το λάδι ρε τρίκαρδε...

Μαλλον εννοει σαν επενδυση σε βαθος χρονου.....

Αφου σου μενουν τα κτηματα με προοπτικη, να μπουν στο σχεδιο πολεως μελλοντικα και να κερδισεις απο τις αντιπαροχες .....

Χωρια την οποια υπεραξια, απο τις αντικειμενικες αξιες και
το ''χαρτζιλικι'' απο τα λαδια - ελιες, με μικρο χρονο απασχολησης
σαν συμπληρωμα στην οποια συνταξη.
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Ή παράγεις χάλια λάδι (που μάλλον δεν σε βλέπω να μαζεύεις ελιές εσυ μια κυρά) ή εισαι άπληστη ( όπως και στο σεξ)
Έγω μιλάω για το συμπληροματικό εισόδημα ενός συνταξιούχου με 10000 ευρώ τον χρόνο
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Για παράδειγμα μιλώντας με τον συνάδελφό μου με τα 15 στρέμματα στην περιοχή της Σπερχιάδας, του πρότεινα αν οι κλιματολογικές και  εδαφικές συνθήκες το επιτρέπουν, να βάλει ελίες.

Μπορεί να καλλιεργήσει περίπου 16 με 18 ελιές γραμμικά Χ 15 στρέμματα = 180 με 195 ελιές σύνολο ποτιστικές.

Με μικρό κόστος περίπου 7000 ευρω μαζι με τον αυτοματισμό ποτίσματος θα έχει πρώτη σοδειά σε 5 χρόνια.

Αν σκεφτεί κάποιος ότι σύμφωνα με νέες έρευνες η ποτιστική ελιά δίνει καλό καρπό κάθε χρόνο, αν δεν του κάτσει καμία στραβή σε 10 χρόνια θα έχει πολύ καλό εισόδημα με σχεδόν 30 ημέρες απασχόληση  τον χρόνο στο σύνολο εργασιών.
Βέβαια η Σπερχιάδα απέχει 220 χιλ από Αθήνα προάστιο δλδ

Εστω αυτη η επενδυση ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ τι λαδι μπορει να αποδωσει μια μετρια σοδεια σε ΝΤΕΝΕΚΕΔΕΣ (ΠΟΣΟΤΗΤΑ)  φιλε τρικαρδε ?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Ρε Τρίκαρδε δεν αγοράζεις καλλίτερα διαμερίσματα στην Ρωσία;
Είδες που έφθασε σήμερα το ρούβλι; Πιό κάτω από ποτέ.
20% της αξίας του έχει χάσει μέσα σε 2 μήνες.

Αν δε, βγάλεις έξω και τις λιρίτσες αγοράζεις την μισή Μόσχα, το 1/4 του πάλαι ποτέ Λένινγκραντ και το 1/4 του ακόμη περισσότερο πάλαι ποτέ Στάλινγκραντ.
Ρώτα και τον Δημητράκι λέμε.
(Για την Ουκρανία δεν λέω τίποτε μέχρι να δώσε το σύνθημα "ορμάτε" ο Ιωσήφ).

Υ.Γ. Μπρε φαγώθηκες με το αβατάριον. Είσαι ο μόνος που δεν του αρέσει.
Άσε πρώτα να κλείσει τα 40 η μακαρίτισσα και μετά βλέπουμε.
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
88
Πόντοι
866
Ή παράγεις χάλια λάδι (που μάλλον δεν σε βλέπω να μαζεύεις ελιές εσυ μια κυρά) ή εισαι άπληστη ( όπως και στο σεξ)
Έγω μιλάω για το συμπληροματικό εισόδημα ενός συνταξιούχου με 10000 ευρώ τον χρόνο

ελιές έχω μαζέψει είναι η αλήθεια και το διασκέδαζα πολυ! η φύσις με συναρπάζει. ΑΠλά δεν το δίνω τόσο ακριβό αν και βιολογικό διότι ο κύκλος μου ειναι φίλοι και δεν γουστάρω να μάδάω φίλους για το κέρδος.. άσε που χαρίζω και πολύ. Μάλλον δεν είμαι καλή στην εμπορία.. Πάντως δεν θεωρώ ότι αξίζει. Αλλο το συμπληρωμα και αλλο να το κάνεις ως αγρότης..
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Εξαρτάτε από την χρονιά και τις ασθένιες, αν κάνεις βιολογική καλλιέργεια εχείς μικρότερη παραγωγη καλύτερη ποσότητα, εξαρτάτε από το ελαιοτριβείο (φυγοκεντρικό με απόδοση άνω του 18% ή παλαιάς τεχνολογίας με απόδοση 12% λαδι)παίζουν πολλοί παράγοντες. Επίσης η ελιά θα έχει πλήρη απόδοση μετά τα 7 χρόνια περίπου.
Μια καλη χρονια βιολογικής καλλιέργειας σε ένα ελαιώνα 200 δέντρων περίπου 1200 κιλα είτε 1200/ 16,5 κιλά ο ντενεκες δλδ 70 ντενεκεδες για την τιμη βιλογικης καλλιέργειας λάδι με μικρη οξύτητα 7 ευρώ σίγουρα 7000 ευρώ καθαρά
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Φίλτατε Βολτέρε μου αρέσει το αβαταρ σου αλλά με καβλώνει ολίγο και δεν μπορώ να ποστάρω έτσι

Όσο για την "ΜΑΜΑ ΡΟΥΣΙΑ' πολύ θα ήθελα να αγοράσω κάτι εκεί, μάλλον θα άρεσε και στον μακαρίτη τον πατέρα μου, αλλά εχω αντικειμενικά οικογενειακά προβλήματα.
Όσο για την Ερινάλ μάλλον δεν έχει κοπιάσει για να χαρίζει τον κόπο της, εστω και σε φίλους, και εγω χαρίζω αλλά κάνοντας καλύτερες τιμές και δεν τους κλέβω στην ποιότητα.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.618
Κριτικές
61
Like
39.676
Πόντοι
21.555
Φίλτατε Βολτέρε μου αρέσει το αβαταρ σου αλλά με καβλώνει ολίγο και δεν μπορώ να ποστάρω έτσι

Όσο για την "ΜΑΜΑ ΡΟΥΣΙΑ' πολύ θα ήθελα να αγοράσω κάτι εκεί, μάλλον θα άρεσε και στον μακαρίτη τον πατέρα μου, αλλά εχω αντικειμενικά οικογενειακά προβλήματα.
Όσο για την Ερινάλ μάλλον δεν έχει κοπιάσει για να χαρίζει τον κόπο της, εστω και σε φίλους, και εγω χαρίζω αλλά κάνοντας καλύτερες τιμές και δεν τους κλέβω στην ποιότητα.
ακομα εδο ισε;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom