Νέα

Επενδύοντας σε Ακίνητα & Οικόπεδα...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 178
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Φιλε Paralimnios για να επανελθουμε στον τιτλο του θρεντ.

Ποσο παει το στρεμμα εκει που εισαι?

Τι αλλες μορφες καλλιεργιας εκτος ελιες - σταφιδα- φουντα μπορει να γινουνε?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
καταρχην τα τελευταια χρονια γινεται χαμος με το θεμα αποκεντρωση!!! το να πας να ζησεις σε ενα χωριο (προαστιο) διπλα σε πολη ειναι τελεια!αν βεβαια εισαι καλα απο υγεια δουλεια και οικογενειακα! εχεις ολλα τα κομφορ + την ησυχια σου!!!
καποιοι Αθηναιοι εχουνε την εντυπωση οτι αν πας επαρχια δεν εχει φαγαδικα μπουζουκια κινηματογραφους φροντιστηρια για τα παιδια τους καλα σχολεια κλπ κλπ μεγαλα σουπερ μαρκετ!
εγω την σιχενομαι την Αθηνα....την Θεσ/νικη (που ειναι και πανεμορφη)την παλευω λιγο πολυ αλλα απ οτι μου λενε πολλοι τραβιουνται σε προαστια να ζησουνε γιατι το κεντρο ειναι απαλευτο!
 

Επισκέπτης
Το στρεμα εννοεις οι σταφιδες, γιατι οι ελιες πωλουνται ανα ριζα, ή γενικα η γη ?
Πιο χαμηλα λεμονια, πορτοκαλια, κηπευτικα
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Οι ελιες ανα ριζα ποσο πανε ή και ανα στρεμμα οι ελιες ποσο παει?

Το στρεμμα η σταφιδα?

Αααααα και με το συμπαθιο με τι κεφαλαιο γυρισες στο χωριο σου?
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Και εγώ σκέφτομαι σοβαρά όταν επιστρέψω ελλάδα να φύγω απο αθηνα και να παω Ιωαννινα ή κάπου στη Μακεδονία. Γουσταρω πολύ Φλώρινα

Σκεφτόμουν και τα Χανιά αλλά τα έχουν καταστρέψει

Ποτέ δεν ειναι αργά για μια ζωή όπως τη θες εσυ. Δεν εχεις άλλη ευκαιρία. Αυτό ειναι
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Καλα φιλε Enforcer μην κατεβεις Κρητη αν δεν εχεις καταγωγη ή περιουσια σε φαγανε λαχανο

Αλλα νομιζω οτι και εκει στα ξενα που γυρνας υπαρχουνε φοβερες ευκαιριες για γη

Οι Ιταλοι εχουν αγορασει τσιφλικια παντου
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Καλα φιλε Enforcer μην κατεβεις Κρητη αν δεν εχεις καταγωγη ή περιουσια σε φαγανε λαχανο

Σωστό και αυτό. Προτιμώ βόρεια ελλάδα. Οχι θεσσαλονίκη.

Εδω που γυρνάω, υπάρχουν καταπληκτικά χωράφια σε τιμές αστείες. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να ζει κάποιος στα γεραματά του μακριά απο τον τόπο του
 

Επισκέπτης
Οι ελιες ανα ριζα ποσο πανε ή και ανα στρεμμα οι ελιες ποσο παει?

Το στρεμμα η σταφιδα?

Αααααα και με το συμπαθιο με τι κεφαλαιο γυρισες στο χωριο σου?

Η ελια απο 100 ευρω και πανω. Οι σταφιδες απο 2000 ευρω το στρεμα ως 4000 αναλογα την περιοχη. Αν ειναι διπλα σε δρομο, αν υπαρχει πηγαδι μεσα. Παιζουν πολλα ρολο ακομα και η ηλικια.
Με λιγα λεφτα γυρισα για αυτο αναγκαστικα και πηρα δανειο στεγαστικο. Και τωρα χρωσταω. Οι λογοι που με εκαναν να φυγω απο Αθηνα ειναι πολλοι και δεν μπορουν να αναλυθουν εδω.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.315
Πόντοι
6.955
Εγω παιδιά όταν πάρω σύνταξη (να είμαι καλα να φτάσω σε αυτην την ηλικία και να πάρω και σύνταξη) θα βάλω κάπου μελίσια έτσι για απασχόληση.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Παραλίμνιε με ποια βέσπα κυλοφορείς; (δε μπορει να μην έχεις βεσπα)
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
θα παρουμε συνταξη?????
σε τι ηλικια???????    (εμεις οι νεοτεροι)
θα χουμε κουραγιο να ασχοληθουμε με κατι αλλο εστω και σαν χομπι????
εγω θα ηθελα να παρω ενα σπιτακι σ ενα νησι και στα 55-60 μου να την δω αλλιως! αλλα απαραιτητη προυποθεση να χω δικο μου σπιτι καπου απεναντι στην στερια!!
θα γουσταρα απο Απριλιο ή Μάιο μεχρι αρχες Οκτωβρη να μαι στο νησακι με γυαλι καπελο σορτς παραλια και χειμωνα στερια.....στο αλλο μου το σπιτι!!
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Ειναι καλα οπου περνας καλα η "Ιθακι" ειναι μεσα μας

Αν μπορεις να αγορασεις εξω φτηνα καντω τωρα και θα με θυμασε φιλε μου Enforcer

Οσο για σενα φιλε  Paralimnios εχω διαβασει τα περισσοτερα ποστ σου και ειναι σαν να σε ξερω

Παντως δεν ειναι πολυ ακριβες οι τιμες, δλδ με 50000 ευρω περνεις 300 ελιες και 10 στρεμματα σταφιδα, οχι ασχημα νομιζω.

Οσο για τον φιλο τον jim28 αμα ΘΑ παρεις συνταξη στα 65 αστα να πανε την μαμησες
 

Επισκέπτης
Παραλίμνιε με ποια βέσπα κυλοφορείς; (δε μπορει να μην έχεις βεσπα)

Εχω μια μοντελο 70 το εχω ξαναγραψει. Ουτε φλας δεν εχει απο τη μανα της και ουτε της εχω βαλει. Την εχω παρατημενη λογο οτι δεν βρισκω καλο μαστορα ν΄ασχοληθει. Θελει καρμπυλατερ εξατμιση και αρκετα μαζεματα. Οταν βρω χρονο και λεφτα θα την παω Πατρα για αμοβολη, βαψιμο και σενιαρισμα μηχανικα.
 

Επισκέπτης
Ειναι καλα οπου περνας καλα η "Ιθακι" ειναι μεσα μας

Αν μπορεις να αγορασεις εξω φτηνα καντω τωρα και θα με θυμασε φιλε μου Enforcer

Οσο για σενα φιλε  Paralimnios εχω διαβασει τα περισσοτερα ποστ σου και ειναι σαν να σε ξερω

Παντως δεν ειναι πολυ ακριβες οι τιμες, δλδ με 50000 ευρω περνεις 300 ελιες και 10 στρεμματα σταφιδα, οχι ασχημα νομιζω.

Οσο για τον φιλο τον jim28 αμα ΘΑ παρεις συνταξη στα 65 αστα να πανε την μαμησες

Επειδη σχολαω σε λιγο θα σου απαντησω το βραδι, αν ερθω για δουλεια, γιατι κανονικα δεν δουλευω αποψε στο μαγαζι, αλλιως αυριο. Θα ρωτησω και πιο πολλες λεπτομεριες για τιμες αλλα πανω κατω αυτα που σου γραψα υσχιουν. Η σταφιδα παντως πεθαινει δεν εχει τιμη. Το λαδι κραταει ακομα.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Εχω μια μοντελο 70 το εχω ξαναγραψει. Ουτε φλας δεν εχει απο τη μανα της και ουτε της εχω βαλει. Την εχω παρατημενη λογο οτι δεν βρισκω καλο μαστορα ν΄ασχοληθει. Θελει καρμπυλατερ εξατμιση και αρκετα μαζεματα. Οταν βρω χρονο και λεφτα θα την παω Πατρα για αμοβολη, βαψιμο και σενιαρισμα μηχανικα.

Εχω μια Rallye 200

Εκτός απο Πάτρα έχουμε καλά μαστόρια και στην αθηνα.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Συμμετεχω ενεργα στο θρεντ "Παζαρι για αγορα διαμερισματος γινεται?" πολυ καιρο.
Πιστευω ομως οτι πλεον εχει ΑΠΑΞΙΟΘΕΙ απο τους περισσοτερους απο εμας η αγορα ενος διαμερισματος  (εστω και ως επενδυση)
Δεν ειναι μονο η φουσκα τον ακινητων που εχει ηδη κατεμενα σκασει, αλλα και οι προοπτυκες για το αυριο. Νομιζω οτι ετσι οπως παει η οικονομικη κατασταση (και οχι μονο)το μελλον ειναι στη γη-γεωργια
Ξεκιναω αυτο το θρεντ, οχι μονο για να γινει ο αναλογος διαλογος και ο σχετικος προβληματισμος, αλλα "φιλοδοξω" να μπουν οι νεωτεροι σε εναν αλλο τροπο σκεψης
καλύτερα να φας τα λεφτά σου στις πουτάνες...

ή φάτα στο καζίνο.. ούτως η άλλως η οικοδομή πέθανε και σου το λέω από πρώτο χέρι.
οι τιμές είναι εξεφτελιστικές για μεταπώληση,
ρευστό δεν κυκλοφορεί στην αγορά όπως πριν 20 χρόνια,
σπίτια μένουν απούλητα,
οικόπεδα δεν δίνονται πλέον για αντιπαροχή (δεν είναι και τόσο μλκες οι μηχανικοί),
οι υδραυλικοί-ηλεκτρολόγοι-κοκ ζούνε πλέον με μερεμέτια

ασε που πιο πολλές πιθανότητες έχεις στο καζίνο να κερδίσεις.

αν θες φτιάξε σπίτι στα παιδιά σου εγγόνια ή δικό σου γιατί τα πράγματα είναι φτηνά πλέον  στην οικοδομή διότι κανείς δεν κατασκευάζει πλέον... όλοι δουλεύουν με μερωκάματα ακόμα και οι επαγγελματίες 25-30 ετών.
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Φιλε μου Tsolias.Psolias ομορφα τα λες

ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ

Για το καζινο αυτο που μου αρεσει ειναι τα γλυκα "Καζινο" δεν ξερω αν παραγωντε ακομη

Εμεις μιλαμε για την αγορα αγροτικης γης και οχι διαμερισματων, υπαρχει αλλο θρεντ σχετικο

Αυτο που βλεπω ειναι οτι ενα νεο ζευγαρι, με καταγωγη απο επαρχια (αν υπαρχει κατι ακομα καλυτερα) αντις να αγωρασει ενα διαμερισμα 200000-300000 ευρω παει επαρχια και με αυτα τα λεφτα αγοραζει σχεδον τσιφλικι.
Η επαρχια επειδη εχω ζησει και ανηπαρδος θελει να εχεις μονιμη καλη σχεση ή να εισαι παντρεμενος γιατι αλλιος :bigdick:

Οσο για την διασκεδαση ειναι μυθος οτι δεν υπαρχει στην επαρχια, καλη παρεα θελει και το κεφη γινεται παντου, ασε που με δυο τρια παιδακια στην Αθηνα και χωρις βοηθεια, δεν διασκεδαζεις ποτε
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Φιλε μου Tsolias.Psolias ομορφα τα λες

ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ

Για το καζινο αυτο που μου αρεσει ειναι τα γλυκα "Καζινο" δεν ξερω αν παραγωντε ακομη

Εμεις μιλαμε για την αγορα αγροτικης γης και οχι διαμερισματων, υπαρχει αλλο θρεντ σχετικο

Αυτο που βλεπω ειναι οτι ενα νεο ζευγαρι, με καταγωγη απο επαρχια (αν υπαρχει κατι ακομα καλυτερα) αντις να αγωρασει ενα διαμερισμα 200000-300000 ευρω παει επαρχια και με αυτα τα λεφτα αγοραζει σχεδον τσιφλικι.
Η επαρχια επειδη εχω ζησει και ανηπαρδος θελει να εχεις μονιμη καλη σχεση ή να εισαι παντρεμενος γιατι αλλιος :bigdick:

Οσο για την διασκεδαση ειναι μυθος οτι δεν υπαρχει στην επαρχια, καλη παρεα θελει και το κεφη γινεται παντου, ασε που με δυο τρια παιδακια στην Αθηνα και χωρις βοηθεια, δεν διασκεδαζεις ποτε
φιλε μου για να δωσεις 200.000-300.000 στην επαρχια που λες με την γυναικα σου απαραιτητη προυποθεση ειναι να χεις δικο σου σπιτι!
και γω σου λεω το εξης! (προσωπικα) αν ειχα δικο μου σπιτι αυτοκινητο + δουλεια και η γυναικα μου τα ιδια + 300.000  δεν θα αγοραζα τσιφλικι!!!
που τοσο χρημα? τα λες τα 300 λες και ειναι 50-70 χιλιαρικα!!
αν ειμαι μικρος σχετικα επαναλαμβανω και εχω καταφερει να παρω δικο μου σπιτι αυτοκινητο κλπ κλπ και + 300.000 δεν θα θεωρουμε + ολα τα αλλα που εχω κανει μικρομεσαιος!
ελεος δηλ!! ουτε αν δεν εχω δικο μου σπιτι θα τα διαθεσω! και αν γινει κατι που θα μεινω στο δρομο?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Πως λοιπον να κανω εγω το μεγαλο βημα και με τι καρδια να ξεκινησω και παλι ΥΠΟ και οχι ΑΠΟ το μηδεν
Για να κανεις μια τετοια στροφη στην ζωη σου θα πρεπει...

1ον . Να εχεις ΓΥΝΑΙΚΑ (με κεφαλαια γραμματα)
να συμμετεχει και οχι να καλωπιζεται

2ον . Να εχεις πολυ ρευστο ωστε να αντεξεις στην πρωτη αναποδια ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ''ΒΑΛΤΗ''
(200.000 ευρω πχ και Σπιτι και οικοπεδο και κτημα και το κυριοτερο να μην ΧΡΩΣΤΑΣ πουθενα)

3ον . Να εχεις διπλα σου καποιον γνωστη αν δεν εισαι ΕΣΥ γνωστης
αν και το καλυτερο ειναι να εισαι ΕΣΥ Ο ΓΝΩΣΤΗΣ γιατι απο λαμογια αυτη η χωρα αλλο τιποτα ......

4ον . Να εχεις μεταφορικα μεσα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ(για την εργασια - μεταφορες)  και ΚΑΝΟΝΙΚΟ (για τις οποιες μετακινησεις σου πχ ψωνια διασκεδαση κτλ)



ΜΟΝΟΝ τοτε μπορει να κανει κανεις το μεγαλο βημα .......

γνωμη μου
αν εχεις ολα τα παρα πανω φιλε μου
1ον τι αλλο θες απο την ζωη σου
2ον δε θεωρεισαι μικρομεσαιος με (200.000 ευρω πχ και Σπιτι και οικοπεδο και κτημα και το κυριοτερο να μην ΧΡΩΣΤΑΣ πουθενα)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ακριβως....

Για να ξεκινησεις πιστευω οτι αυτα χρειαζονται χωρις βεβαια τοσα μετρητα

Για σκεψου να ξεκιναγες τετοια κινηση στα 35+ και ειχες μονο για την αγορα της εκτασης .... ΟΛΑ τα υπολοιπα πως ?

ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΜΟΣΟΥΝ ?
ΠΟΥ ΘΑ ΕΤΡΩΓΕΣ ?
ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΣΟΥΝ ?
ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΕΦΕΡΕΣ ?
ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕΣ ?
ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΣΕΣ ΤΗΝ ΓΗ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ?

Και το κυριοτερο ΜΟΝΟΣ σου δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα
ΟΛΟΙ εχουμε 2 ποδια , 2 χερια και 1 κεφαλι
γιαυτο χρειαζεται η ΓΥΝΑΙΚΑ με κεφαλαια γραμματα η οποια θα ειναι διπλα στον ανδρα της
(Προσοχη δεν μιλαω για εκμεταλευση αλλα για διαμοιρασμο εργασιων)

Εγω αν δεν ειχα βαλει την μητερα μου να βοηθαει δεν θα ειχα πελατες στον πειραια - αιγαλεω - αγ.βαρβαρα κτλ γιατι πολυ απλα δεν θα προλαβαινα να τα βγαλω περα .........

θα επρεπε να επιλεξω αναμεσα σε δυο οψεις .....

Η ΠΑΠΑΣ - ΠΑΠΑΣ

Η ΖΕΥΓΑΣ - ΖΕΥΓΑΣ

Η το ενα η το αλλο ......

ελπιζω με τον παραδειγματισμο μου να σε καλυψα ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom