Νέα

Επέμβαση Βουβωνοκήλης - Κόστος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 73
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

thdrpls

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2008
Μηνύματα
531
Κριτικές
1
Like
338
Πόντοι
26

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.563
Like
2.873
Πόντοι
506
Εμένα άνθρωποι που κάνανε την επέμβαση μου είπαν γίνεται χωρίς γενική αναισθησία... Τώρα δε ξέρω ... Ο,τι μου πουν οι γιατροί
Ασφαλως και γινεται χωρις γενικη αναισθησια.

Λαπαροσκοπικη μονο με γενικη αναισθησια.

Στο Μοναχο ηδη απο το 1993 η επεμβαση πραγματοποιειται με τοπικη αναισθησια (Lokal-/ Infiltrationsanästhesie).

Das Standardanästhesieverfahren in unserem Hernienzentrum ist die örtliche Betäubung (Lokal-/ Infiltrationsanästhesie). Hiermit wurden im Hernienzentrum München seit 1993 bereits über 25.000 Hernienoperationen erfolgreich durchgeführt. Gerade im Hinblick auf die kurzzeitstationäre und ambulante Versorgung von Leistenbrüchen ist sie allen anderen Verfahren der Schmerzausschaltung überlegen.

Die Operation in "Schlüsselloch-Chirurgie"-Technik basiert auf einer mininal-invasiven Einbringung eines Kunststoffnetzes zur Verstärkung der Bauchdecke. Hierfür eignet sich die sogenannte TAPP-Technik, die auschliesslich in Vollnarkose durgeführt wird.


 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.474
Like
13.181
Πόντοι
3.506
Τόσο πολύ πρώτη φορά το ακούω... Η τομή είναι μέχρι 3cm λέει η διεθνής βιβλιογραφία που έχω βάλει στο λινκ που έβαλα. Προφανώς είχες κάτι άλλο ή ήταν διαφορετική η μορφολογία της πάθησης, τι να πω...
Πάνε δεκατρία χρόνια βέβαια.. για την ακρίβεια η τομή ήταν 10εκ , ο γιατρός πολύ καλός δεν έχω παράπονο, μου εξήγησε πως ο λόγος απλώς ήταν για να βάλει πλέγμα και στην άλλη πλευρά μιας και η εργασία μου έχει αρκετή καταπόνηση και κουβάλημα !
 

Ημεδαπος

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Σεπ 2017
Μηνύματα
885
Κριτικές
35
Like
7.014
Πόντοι
2.836
Συνοδοιπόρε Μενεδημε αρχικά καλησπέρα κ περαστικά.
Η βουβουνοκηλη δεν είναι τίποτα δεν θεωρείται επεμβεση κ ας χαρακτηρίζεται σαν εγχείρηση,πρέπει ομως να γίνει κ όχι να το παραμελήσεις επειδή μπορεί να μετετραπει σε περισφυγμενη.
Το κόστος τώρα εξαρτάται σε ποιο γιατρό θα πας ,ο καθε γιατρός κοστολογεί διαφορετικα την δουλειά του, αν είναι ιδιοτης περίπου όλα μαζί δικά του κ κλινική 1800 με 2000 ευρώ, περιπου πάντα.
Πάντα εξαρτάται κ σε ποια ιδιοτικη κλινική θα πας.
Σε δημόσιο δίνεις φακελάκι, η σου λέει ταρίφα ο γιατρός ή δίνεις ότι θέλεις κάνα 300 ευρώ να υπολογίζεις, αν δεν ζητήσει ο γιατρός δεν δίνεις κιόλας.
Το δημόσιο όμως έχει μεγάλη αναμονή.
Οσο για την αναισθησία, πληροφοριακά στο λέω ότι επειδή είχες μια φορά μια επιπλοκη στην ανάνηψη στο ξύπνημα δεν σημαίνει ότι θα το έχεις πάντα.
Στο λέω απλά να το θυμάσαι...επειδη τώρα για την βουβουνοκηλη δεν χρειάζεται να κάνεις γενική αναισθησία αλλά ραχιαια αναισθησία.
Θα στα πει κ ο αναισθησιολογος ειναι μια μέθοδος σαν την επισκληριδιο που κάνουν στις καισαρικες αλλά πιο απλή.
Με απλά λόγια γίνεται μια ένεση πίσω χαμηλά στην μέση στους οσφυικους σπονδηλους με χορήγηση φαρμακου κ μουδιαζεις από την μέση κ κάτω μόνο, ενώ έχεις τις αισθήσεις σου κ κρατα περίπου η αναισθησια 2 ώρες κ σε συνδιασμο με μιδαζολαμη που χορηγηται προκαλείται πάλιδρόμος αμνησία κ μετά δεν θα θυμασαι τίποτα.
Οπότε δεν υπάρχει γενική αναισθησία κ διασοληνωση δεν επεμβαίνεις στους πνεύμονες, ούτε μυοχαλαση κ όλα καλά.
Όταν ερθει η ώρα θα στα πει κ ο αναισθησιολογος κ θα θυμηθείς.....
Σιδερένιος.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.247
Like
1.695
Πόντοι
216
Πάντως για τα Δημόσια Νοσοκομεία ένα μεγάλο θέμα υπάρχει σχετικά με τα χειρουργεία...
Λόγω έλλειψης χειρουργών αλλά κυρίως αναισθησιολόγων!
Τον Ιανουάριο έσπασε τον γοφό της η μάνα μου.Εφημέρευε ο Ερυθρός Σταυρός οπότε εκεί την πήγα με ιδιωτικό ασθενοφόρο.Στις 19 έσπασε το πόδι της και η εγχείρηση έγινε στις...25!
Και όχι μόνο για αυτήν ίσχυσε η όλη φάση αλλά για όλους!
Εγώ μίλησα στον γιατρό για το τι μπορεί να γίνει άμεσα αλλά αυτός είπε ότι τα χειρουργεία είναι λίγα...!
Έτσι απλά.
Και το ιστορικό για την αναισθησία (στις δέκα και μισή το βράδυ,παρακαλώ!)το πήρε μία μικρούλα που μόλις ξεκίναγε ειδικότητα!
 

ftshslv

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2011
Μηνύματα
503
Κριτικές
4
Like
693
Πόντοι
366
Απλά να το αποφύγωαν γίνεται που έχουν πει.

Κάνω 30 ώρες για να συνέλθω από γενική νάρκωση. Ανήκω στο 20%-30 % των ανθρώπων που αντιδρούν έτσι. Με εμετούς και ζαλάδες κλπ.
Νομίζω έχω ξανακούσει παρόμοια. ιστορία. Κάτι ανάλογο σου συμβαίνει και με τη λεγόμενη "μέθη"?
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
Νομίζω έχω ξανακούσει παρόμοια. ιστορία. Κάτι ανάλογο σου συμβαίνει και με τη λεγόμενη "μέθη"?
Όχι, με τη μέθη δεν μου συμβαίνει τίποτα απολύτως. Συνέρχομαι ταχύτατα και σε δυο ώρες μετά την επέμβαση που μου κάνανε για άσχετο θέμα με βουβωνοκήλη ήμουν εντελώς καλά! Σαν να μην έκανα ποτέ τίποτα. Ούτε ζαλάδες ούτε εμετούς τίποτα. Σε 2 ώρες και λιγότερο είχα βγει έξω απο το νοσοκομείο χωρίς καμία βοηθεια και χωρίς να νιώθω καθόλου βαρύς.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.940
Κριτικές
10
Like
1.340
Πόντοι
506
Πάντως για τα Δημόσια Νοσοκομεία ένα μεγάλο θέμα υπάρχει σχετικά με τα χειρουργεία...
Λόγω έλλειψης χειρουργών αλλά κυρίως αναισθησιολόγων!
Τον Ιανουάριο έσπασε τον γοφό της η μάνα μου.Εφημέρευε ο Ερυθρός Σταυρός οπότε εκεί την πήγα με ιδιωτικό ασθενοφόρο.Στις 19 έσπασε το πόδι της και η εγχείρηση έγινε στις...25!
Και όχι μόνο για αυτήν ίσχυσε η όλη φάση αλλά για όλους!
Εγώ μίλησα στον γιατρό για το τι μπορεί να γίνει άμεσα αλλά αυτός είπε ότι τα χειρουργεία είναι λίγα...!
Έτσι απλά.
Και το ιστορικό για την αναισθησία (στις δέκα και μισή το βράδυ,παρακαλώ!)το πήρε μία μικρούλα που μόλις ξεκίναγε ειδικότητα!
Ρε σεις, τι καταρευση ειναι αυτη!
Ελλαδα των κουλων του 41%+17%+12%
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
Συνοδοιπόρε Μενεδημε αρχικά καλησπέρα κ περαστικά.
Η βουβουνοκηλη δεν είναι τίποτα δεν θεωρείται επεμβεση κ ας χαρακτηρίζεται σαν εγχείρηση,πρέπει ομως να γίνει κ όχι να το παραμελήσεις επειδή μπορεί να μετετραπει σε περισφυγμενη.
Το κόστος τώρα εξαρτάται σε ποιο γιατρό θα πας ,ο καθε γιατρός κοστολογεί διαφορετικα την δουλειά του, αν είναι ιδιοτης περίπου όλα μαζί δικά του κ κλινική 1800 με 2000 ευρώ, περιπου πάντα.
Πάντα εξαρτάται κ σε ποια ιδιοτικη κλινική θα πας.
Σε δημόσιο δίνεις φακελάκι, η σου λέει ταρίφα ο γιατρός ή δίνεις ότι θέλεις κάνα 300 ευρώ να υπολογίζεις, αν δεν ζητήσει ο γιατρός δεν δίνεις κιόλας.
Το δημόσιο όμως έχει μεγάλη αναμονή.
Οσο για την αναισθησία, πληροφοριακά στο λέω ότι επειδή είχες μια φορά μια επιπλοκη στην ανάνηψη στο ξύπνημα δεν σημαίνει ότι θα το έχεις πάντα.
Στο λέω απλά να το θυμάσαι...επειδη τώρα για την βουβουνοκηλη δεν χρειάζεται να κάνεις γενική αναισθησία αλλά ραχιαια αναισθησία.
Θα στα πει κ ο αναισθησιολογος ειναι μια μέθοδος σαν την επισκληριδιο που κάνουν στις καισαρικες αλλά πιο απλή.
Με απλά λόγια γίνεται μια ένεση πίσω χαμηλά στην μέση στους οσφυικους σπονδηλους με χορήγηση φαρμακου κ μουδιαζεις από την μέση κ κάτω μόνο, ενώ έχεις τις αισθήσεις σου κ κρατα περίπου η αναισθησια 2 ώρες κ σε συνδιασμο με μιδαζολαμη που χορηγηται προκαλείται πάλιδρόμος αμνησία κ μετά δεν θα θυμασαι τίποτα.
Οπότε δεν υπάρχει γενική αναισθησία κ διασοληνωση δεν επεμβαίνεις στους πνεύμονες, ούτε μυοχαλαση κ όλα καλά.
Όταν ερθει η ώρα θα στα πει κ ο αναισθησιολογος κ θα θυμηθείς.....
Σιδερένιος.
Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα. Σε ευχαριστώ και για τις πληροφορίες που μου δίνεις - και είναι ιδιαίτερα αναλυτικές. Και καθυσυχαστικές.
Ο όγκος που έχω, το μικρό καρουμπαλάκι στη βουβωνική χώρα πολλές φορές εξαφανίζεται. Εννοείται δεν θα το αφήσω έτσι. Γιατί όπως πολύ σωστά αναφέρεις μπορεί να εξελιχθεί πολυ άσχημα. Τα θετικά νέα είναι ότι είναι μόνο από τη μία πλευρα καθώς από την άλλη είχα κάνει χειρουργείο σε ηλικία 4 ετών - άρα και η όποια ουλή και τοποθέτηση πλέγματος δεν θα είναι πολύ μεγάλη. Βέβαια εικασίες κάνω. Όλα θα μου τα πει ο ιατρός ή οι ιατροί. Το κόστος ναι, πάνω κάτω εκεί το υπολογίζω και εγώ κοντά στα 1500-2000.

Εγώ δεν είχα πρόβλημα στο να με ξυπνήσουν μετά την γενική αναισθησία, ξύπνησα πολύ εύκολα όταν είχα κάνει ένα χειρουργείο μεγάλο. Αλλά με το που ξύπνησα το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να κάνω εμετό και μάλιστα ασταμάτητα - επειδή είχα άδειο στομάχι ζοριζόμουν πολύ και υπέφερα. Σκέψου μου χορηγούσαν ενέσιμα τα αντιεμετικά το ένα πίσω από το άλλο. Τη στιγμή που οι περισσότεροι κάνουν λίγο για να συνέλθουν εγώ 30 ώρες πάλευα να συνέλθω... Υπέφερα πολύ άσχημα. Τώρα, αν αυτό κάπως γίνει διαχειρίσιμο από τον αναισθησιολόγο βεβαίως μπορώ να κάνω και καθαρά λαπαρασκοπικά - που γίνεται με γενική αναισθησία πάντα (ΤEP).
 
Τελευταία τροποποίηση:

ftshslv

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2011
Μηνύματα
503
Κριτικές
4
Like
693
Πόντοι
366
Όχι, με τη μέθη δεν μου συμβαίνει τίποτα απολύτως. Συνέρχομαι ταχύτατα και σε δυο ώρες μετά την επέμβαση που μου κάνανε για άσχετο θέμα με βουβωνοκήλη ήμουν εντελώς καλά! Σαν να μην έκανα ποτέ τίποτα. Ούτε ζαλάδες ούτε εμετούς τίποτα. Σε 2 ώρες και λιγότερο είχα βγει έξω απο το νοσοκομείο χωρίς καμία βοηθεια και χωρίς να νιώθω καθόλου βαρύς.
Νομίζω πως η "μέθη" γίνεται με παρομοια φάρμακα με την γενική αναισθησία , αλλά σε μικρότερες δ΄όσεις. Επειδή για συγκεκριμένο και διααφορετικό από το δικό σου πρόβλημα , τρέχαμε πολλοί συγγενείς για επεμβάσεις, όλοι οι αναισθησιολόγοι αυτό μας λέγανε. Μήπως τελικά σου έτυχε στην συγκεκριμένη περίπτωση που έκανες γενική αναισθησία και δεν έχεις ουσιαστικά πρόβλημα ? Όταν το πάρεις απόφαση, συζήτησε το με τον γιατρό που θα επιλέξεις και κυρίως, γνώμη μου, με τον αναισθησιολόγο. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο. :hi:
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
Νομίζω πως η "μέθη" γίνεται με παρομοια φάρμακα με την γενική αναισθησία , αλλά σε μικρότερες δ΄όσεις. Επειδή για συγκεκριμένο και διααφορετικό από το δικό σου πρόβλημα , τρέχαμε πολλοί συγγενείς για επεμβάσεις, όλοι οι αναισθησιολόγοι αυτό μας λέγανε. Μήπως τελικά σου έτυχε στην συγκεκριμένη περίπτωση που έκανες γενική αναισθησία και δεν έχεις ουσιαστικά πρόβλημα ? Όταν το πάρεις απόφαση, συζήτησε το με τον γιατρό που θα επιλέξεις και κυρίως, γνώμη μου, με τον αναισθησιολόγο. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο. :hi:
Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι θα με καθοδηγήσει ο ιατρός σε αυτό. Πάντως γενικά έχω θέμα με ναυτία. Και σε ταξίδια λεωφορεία κλπ.τονγνωριζω από παιδική ηλικία. Είναι κληρονομικό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom