Νέα

Έλληνες διανοούμενοι - Ποιους αξίζει να διαβάζουμε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Jimmy Jim
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Ενδιαφεροντα πρόσωπα μέχρις στιγμης. Επιχειρώντας να ανακεφαλαιωσω θα έλεγα τα εξής:

1) Κορνήλιος Καστοριαδης. Μέγας Φιλόσοφος. Γράφει κατανοητά αλλά πυκνά.

2) Ευτυχής Μπιτσάκης. Σπουδαίος Φυσικός, γνωρίζω πολλά του βιβλία περί φυσικής και φιλοσοφίας αν και δεν τα έχω διαβάσει.

3) Νικος Καζαντζάκης. Δεν μπορώ να κρίνω εάν είναι η όχι υπερεκτιμημένος. Αυτό πίστευε πάντως ο τεράστιος Ρενος Αποστολίδης (ο οποίος έχει μια εξαιρετική ανθολογία ποίησης και πεζογραφίας).

4. Παναγιωτης Κονδύλης. Έχω διαβάσει αποσπάσματα από τον εργο του: "Οι αιτίες της παρακμής της σύγχρονης Ελλάδας". Βαθυστόχαστος. Ευχαριστιεσαι να τον διαβάζεις.

5. Νίκος Τσιφόρος. Τρομερά ταλαντούχος. Έγραφε με δικό του τρόπο. Ο φίλος popov ποσταρε ένα δείγμα.

6. Ποιητές. Οι κορυφαίοι κατά τη γνώμη μου (με τυχαία σειρά)  είναι οι: Ελύτης, Καβαφης, Σεφέρης, Βάρναλης, Ρίτσος, Καρυωτάκης. Φοβερά ερωτικός ο Λειβαδίτης.

Εγώ προσωπικά, ο άνθρωπος που άκουγα και διάβαζα σχεδόν καθημερινα και ο οποίος με έμαθε να σκέφτομαι και να αποφασίζω από τα 15 μου, ήταν ο Ηλίας Μπαζινας. Άγνωστος στους περισσότερους καθώς ήταν εκτός των κυκλωμάτων. Αλλά γίγαντας στην σκέψη. Δυστυχώς έγραψε ένα μόνο βιβλίο με επιλογή άρθρων  του από τον Φίλαθλο.
 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
..καμία...αντίθετα τον λοιδορούσαν και τον συκοφαντούσαν ως γραφικό. Ηταν η εποχή μετά την κρίση των Ιμίων που οι εθνικές ταπεινώσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και κάποιος Σημίτης που ήταν πρωθυπουργός ασχολίοταν με έννοιες όπως ευρωσύστη, swaps , ευρώ κτλ Ο ΓΑΠ ως υπουργός εξωτερικών του εδωσε αντίγραφο του σχεδίου Ανάν μια - δυο ημέρες πριν το δημοψήφισμα. Ο καθηγητής έλεγε τότε στην εκπομπή του Κώστα Χούντα (high tv) "ευχαριστώ" τον υπουργό αλλά .. δεν προλαβαίνω να το μελετήσω το σχέδιο σε τόσο περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Ο Σαρρής μπορούμε να πούμε ότι είναι ο πρώτος Έλληνας τουρκολόγος. Γεννήθηκε στην Πόλη και τα Τουρκικά ήταν σαν μητρική του γλώσσα.

Λόγω του Σαρρή ξεκίνησε μια σχολή ανάλυσης της Τουρκίας πάντοτε σε σχέση με τα ελληνικά εθνικά συμφέροντα. Κυριότερος εκπρόσωπος αυτής της σχολής σήμερα είναι ο Παναγιώτης Ήφαιστος, αλλά και ο Γιάννης Μάζης, ο οποίος ενώ δεν ξέρει λέξη Τουρκικά, εμφανίζεται πάντοτε ως παντογνώστης περί στρατηγικής, ενεργειακών, Κουρδικού κλπ. Αυτή η σχολή ανάλυσης που ξεκίνησε ο Σαρρής σήμερα ρέπει συνήθως προς τη συνωμοσιολογία και την συχνά πανικόβλητη αντίδραση στα ελληνοτουρκικά ζητήματα.

Ο Σαρρής σίγουρα ήταν εξαίρετος, οι συνεχιστές του όχι τόσο. Καλύτερο έργο του είναι η Οσμανική Πραγματικότητα. Κάποια άλλα βιβλία που έγραψε για την τηλεόραση και την επίδραση της στην κοινωνία ή για την οικογένεια στην Τουρκία στερούνται συστηματικότητας και έχουν ξεπεραστεί γρήγορα.

Αυτά φυσικά είναι απλά η άποψή μου.   
 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Ενδιαφέρουσα περίπτωση κατά τη γνώμη μου, είναι και ο Νίκος Δήμου.

Εμφανίζεται πάντα ταπεινός ο Νίκαρος αλλά όλοι ξέρουμε ότι πάντοτε τον έτρωγε μέσα του ο πόθος να τον πούμε νέο Εμμανουήλ Ροΐδη. Δυστυχώς γι' αυτόν δεν είναι νέος Ροΐδης.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Τον Σαρρή τον είχε στο High παλαιότερα. Μια φορά την εβδομάδα. Στον Χούντα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.313
Πόντοι
1.706
Πούν’ η δύναμή σου ρε φιόγκο κάτου από τούτο εδώ το Σύμπαν που μας πλακώνει με το βάρος του; Πούναι τα μεγαλεία σου και το τουπέ σου;

Πω ρε πουστημ

Ακριβως αυτο σκεφτομουν σημερα οταν γυρνουσα απο το σουπερ.......
Λες να ειμαι διανοουμενος????

 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Τον Σαρρή τον είχε στο High παλαιότερα. Μια φορά την εβδομάδα. Στον Χούντα.

Ναι βλέπω τα βιντεάκια του στο youtube. Ήταν άρρωστος τότε. Σε κάποια βίντεο του 2010-11 είναι εντελώς φαλακρός λόγω των θεραπειών του.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
με αυτόν τον Λιαντινη  τι γινεται; Λεει τιποτα το εργο του;
Ο Λιαντίνης ήταν εξαιρετικός δάσκαλος. Έχω δει ομιλίες του στο YouTube. Με βάση αυτόν βαθμολογώ όλους τους υπόλοιπους που ακούω ως προς την μεταδοτικότητα και την ευχαρίστηση να τους ακούς.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ο Σαρρής μπορούμε να πούμε ότι είναι ο πρώτος Έλληνας τουρκολόγος. Γεννήθηκε στην Πόλη και τα Τουρκικά ήταν σαν μητρική του γλώσσα.

Λόγω του Σαρρή ξεκίνησε μια σχολή ανάλυσης της Τουρκίας πάντοτε σε σχέση με τα ελληνικά εθνικά συμφέροντα. Κυριότερος εκπρόσωπος αυτής της σχολής σήμερα είναι ο Παναγιώτης Ήφαιστος, αλλά και ο Γιάννης Μάζης, ο οποίος ενώ δεν ξέρει λέξη Τουρκικά, εμφανίζεται πάντοτε ως παντογνώστης περί στρατηγικής, ενεργειακών, Κουρδικού κλπ. Αυτή η σχολή ανάλυσης που ξεκίνησε ο Σαρρής σήμερα ρέπει συνήθως προς τη συνωμοσιολογία και την συχνά πανικόβλητη αντίδραση στα ελληνοτουρκικά ζητήματα.

Ο Σαρρής σίγουρα ήταν εξαίρετος, οι συνεχιστές του όχι τόσο. Καλύτερο έργο του είναι η Οσμανική Πραγματικότητα. Κάποια άλλα βιβλία που έγραψε για την τηλεόραση και την επίδραση της στην κοινωνία ή για την οικογένεια στην Τουρκία στερούνται συστηματικότητας και έχουν ξεπεραστεί γρήγορα.

Αυτά φυσικά είναι απλά η άποψή μου.   

Αν δεν κάνω λάθος, προηγείται ο Βλαδίμηρος Μιρμίρογλου, με τις σημαντικές τουρκολογικές μελέτες του.
Κλασικό το έργο του για το Τάγμα των Δερβίσηδων.
 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Αν δεν κάνω λάθος, προηγείται ο Βλαδίμηρος Μιρμίρογλου, με τις σημαντικές τουρκολογικές μελέτες του.
Κλασικό το έργο του για το Τάγμα των Δερβίσηδων.

Ωραίος. Να τον ψάξουμε.

Περισσότερο εννοούσα ότι ήταν ο πρώτος που έθεσε τις βάσεις για τη συστηματική μελέτη της Τουρκίας και δημιούργησε έναν κύκλο συνεργατών. Ήξερε προσωπικά ανθρώπους όπως ο Ινονού κ.α. Αλλά όντως, το πρώτος παίζεται.
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Αν δεν κάνω λάθος, προηγείται ο Βλαδίμηρος Μιρμίρογλου, με τις σημαντικές τουρκολογικές μελέτες του.
Κλασικό το έργο του για το Τάγμα των Δερβίσηδων.
[/quo

δεν καταλαβα ποτε γιατι ασχολούνται με παντος επιστητου. είναι κοινωνιολογοι ή πολιτικοι επιστήμονες και εκφερουν γνωμες για ενεργειακα και μπερδευουν τα kW με τις kWh
 

chandler2121

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2015
Μηνύματα
226
Like
1
Πόντοι
1
Παπανούτσος, Γιανναράς (παλιός), Καραμπελιάς, Πλεύρης.
 

Επισκέπτης
Αν διαβάσετε λ.χ. το παρακάτω ενδεικτικό απόσπασμα από τα "Παιδιά της Πιάτσας" θα καταλάβετε ότι ήταν πρωτίστως
κάτι άλλο πολύ σημαντικότερο. Φυσικά, μέσα στα υπόλοιπα, υπήρξε ΚΑΙ θεατρικός συγγραφέας. Τα σέβη μου  :hi:

"Λες έχω αμπέλια και χωράφια και σπίτια και γης. Κουράδες έχεις. Κανένας άνθρωπος δεν έχει γη. Η γης έχει εμάς και σπάει κέφι μαζί μας, άσε που την ενοχλάμε κάθε λίγο σαν κοτόψειρες. Δύναμη; Μπούρδες. Ίδρωσες να κάνεις μια πολυκατοικία 46 διαμερίσματα και πλακώνει ένας σεισμός και στην κάνει λιάδα. Πήρες παρασήματα και χειροκροτήματα και ζήτω και έρχεται αδερφάκι μου ένα τόσο δα μικρόβιο από συνάχι και σε κάνει μια πτωματάρα χωρίς να το καταλάβεις. Έβαλες παρά στην μπάντα και διέταξες κόσμο κάντε έτσι ρε μερμήγκια ασήμαντα, και σε πιάνει ένα κόψιμο και είσαι ρεζίλης στην λεκάνη του καμπινέ. Κάνεις το δυνατό κι έτσι και πιάσει μια παγωνιά τρέμεις σαν παλιόσκυλο και από την άλλη μεριά, μια μολόχα, ένα χορταράκι ασήμαντο, κάθεται όλη νύχτα και τρώει τους αέρηδες και το χιονιά και το πρωί είναι φρέσκο και δεν τούγινε τίποτα. Πούν’ η δύναμή σου ρε φιόγκο κάτου από τούτο εδώ το Σύμπαν που μας πλακώνει με το βάρος του; Πούναι τα μεγαλεία σου και το τουπέ σου; Μια ανάποδη να πάρουνε τα πράματα, στα λεφτά, στα πολιτικά, στην υγεία, στα όλα που την βασίζεις, πας, ξεγράφτηκες και μήτε που θέλουνε να σε θυμούνται οι άλλοι. Πέθανες και περάσανε πενήντα χρόνια και μήτε κανένας ξέρει αν υπήρξες και αν έκανες και σε φοβηθήκανε και σε λογαριάσανε.".
που είναι το απύθμενο βάθος σε αυτό ρε μεγάλε;

 

chicharito

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.704
Κριτικές
24
Like
3.350
Πόντοι
2.846
  Εγω  τον ελευθερο  μου  χρονο  μου  αρεσει  και  διαβαζω τον λογιο και  Ακαδημαικο  Τακη  Τσουκαλα , Μεγας λογιος  Μεγας διανοουμενος  :kneel: :kneel: :kneel:
 

Επισκέπτης
Το μόνο απύθμενο βάθος, είναι εκείνο της μαύρης τρύπας που έχεις στον εγκέφαλο, μεγάλε...
γιατί δεν απαντάς ρε τύπε;

για ανάλυσε μας με δικά σου λόγια τι το τόσο σπουδαίο έχει το απόσπασμα που παρέθεσες και κάνει τον Τσιφόρο "πρωτίστως κάτι άλλο πολύ σημαντικότερο" . Εγώ βλέπω απλά μια γλαφυρή περιγραφή ενός προβληματισμού που τον έχει και ένας αμόρφωτος άνθρωπος.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Ο Σαρρής μπορούμε να πούμε ότι είναι ο πρώτος Έλληνας τουρκολόγος. Γεννήθηκε στην Πόλη και τα Τουρκικά ήταν σαν μητρική του γλώσσα.

Λόγω του Σαρρή ξεκίνησε μια σχολή ανάλυσης της Τουρκίας πάντοτε σε σχέση με τα ελληνικά εθνικά συμφέροντα. Κυριότερος εκπρόσωπος αυτής της σχολής σήμερα είναι ο Παναγιώτης Ήφαιστος, αλλά και ο Γιάννης Μάζης, ο οποίος ενώ δεν ξέρει λέξη Τουρκικά, εμφανίζεται πάντοτε ως παντογνώστης περί στρατηγικής, ενεργειακών, Κουρδικού κλπ. Αυτή η σχολή ανάλυσης που ξεκίνησε ο Σαρρής σήμερα ρέπει συνήθως προς τη συνωμοσιολογία και την συχνά πανικόβλητη αντίδραση στα ελληνοτουρκικά ζητήματα.

Ο Σαρρής σίγουρα ήταν εξαίρετος, οι συνεχιστές του όχι τόσο. Καλύτερο έργο του είναι η Οσμανική Πραγματικότητα. Κάποια άλλα βιβλία που έγραψε για την τηλεόραση και την επίδραση της στην κοινωνία ή για την οικογένεια στην Τουρκία στερούνται συστηματικότητας και έχουν ξεπεραστεί γρήγορα.

Αυτά φυσικά είναι απλά η άποψή μου.   

Toυρκολογος- αν και λιγο " ανορθοδοξος" ειναι ο Δημήτρης Κιτσίκης
 
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.363
Like
279
Πόντοι
36
Οι Kαστοριάδης και  Αξελός είναι γνωστοι. Για τον Κουτρουμπούση έστειλα  ολες τις ινφο

Συμμετέχει στην παρέα των Ελλήνων Υπαρξιστών, μέλη της οποίας μεταξύ άλλων ήταν τότε ο Θεόδωρος Πάγκαλος κι ο Δημήτρης Πουλικάκος, με τον οποίο διοργάνωνε χάπενινγκς

4455e0ea2b7022ac-600x400.jpg
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
γιατί δεν απαντάς ρε τύπε;

για ανάλυσε μας με δικά σου λόγια τι το τόσο σπουδαίο έχει το απόσπασμα που παρέθεσες και κάνει τον Τσιφόρο "πρωτίστως κάτι άλλο πολύ σημαντικότερο" . Εγώ βλέπω απλά μια γλαφυρή περιγραφή ενός προβληματισμού που τον έχει και ένας αμόρφωτος άνθρωπος.

Αφού ξέρεις ότι δεν σε γουστάρω, γιατί μου κωλοτρίβεσαι;
 
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.363
Like
279
Πόντοι
36
Μάνος Στεφανίδης. Έχει και θαυμάσιο προσωπικό blog...

τυπε εφαγα φλασια
εγραφε απιστευτα κειμενα στο Ε της ελευθεροτυπιας, φοβερη ισορροπια σοβαροτητας-πλακας, πολλες φιλτραρισμενες και χωμενενες γνωσεις, βιτριολικο χιουμορ και μαλλον αξιολογος και σαν ανθρωπος εκτος απο γραφιας  :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom