Νέα

Έλληνες διανοούμενοι - Ποιους αξίζει να διαβάζουμε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Jimmy Jim
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
τοτε παμε και στον Νικο Καζαντζακη
 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Επίσης κανέναν καλό αρθρογράφο να προτείνουμε.

Έστω και αν διαβάζω την Καθημερινή, δεν μου αρέσουν τα κείμενα αρθρογράφων όπως ο Πάσχος Μανδραβέλης. Τον θεωρώ εκπρόσωπο αυτού που λέμε "ενιαία σκέψη", δεν υπάρχουν γωνίες στα κείμενά του, μια στρογγυλεμένη γενικολογία. Η γνώμη μου φυσικά.  
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
εχω και εγω γραψει για την ενεργειακη πολιτικη σε εκλαϊκευμένο υφος. Ποσο κοστιζει να εκδοθουν;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Επίσης κανέναν καλό αρθρογράφο να προτείνουμε.

Έστω και αν διαβάζω την Καθημερινή, δεν μου αρέσουν τα κείμενα αρθρογράφων όπως ο Πάσχος Μανδραβέλης. Τον θεωρώ εκπρόσωπο αυτού που λέμε "ενιαία σκέψη", δεν υπάρχουν γωνίες στα κείμενά του, μια στρογγυλεμένη γενικολογία. Η γνώμη μου φυσικά.  

Μάνος Στεφανίδης. Έχει και θαυμάσιο προσωπικό blog...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
δεν μπορω να κρινω αν είναι υπερτιμημένος. Ποιος ο πηχης;

Δεν εννοώ συγκριτικά με άλλους, αλλά σε σχέση με τις προσωπικές του ανισότητες
και τη δυσανάλογη προβολή του έργου του.
 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
δεν μπορω να κρινω αν είναι υπερτιμημένος. Ποιος ο πηχης;

Σωστός φίλε σε αυτό. Είναι ό,τι πήραμε απ' τον καθένα. Εγώ όταν διαβάζω Καζαντζάκη νιώθω ότι καμιά ιδέα απ' αυτές που αναπτύσσει δεν είναι δική του. Δηλαδή στήνει μια πλοκή πάνω στην πρωτότυπη σκέψη άλλων. Στη λογοδιάρροια και τον εντυπωσιασμό είναι πρώτος πάντως.  

 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
εχω και εγω γραψει για την ενεργειακη πολιτικη σε εκλαϊκευμένο υφος. Ποσο κοστιζει να εκδοθουν;

Νομίζω ότι σήμερα όλοι πληρώνουν για να εκδοθούν. Δεν πρόκειται να τη γλιτώσεις. 
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Σιγουρα θα πρεπει να πληρωσω
 

thivaios pit

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2015
Μηνύματα
277
Like
187
Πόντοι
1
Θα πρότεινα και εγώ Καστοριάδη, πολύ περισσότερο φιλόσοφος από διανοούμενος με την έννοια που δίνουμε στον όρο
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
με αυτόν τον Λιαντινη  τι γινεται; Λεει τιποτα το εργο του;
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
Τον ειχε χρησιμοποιησει ποτε καμια κυβερνηση ως αναλυτη της εξωτερικης πολιτικης μας;

..καμία...αντίθετα τον λοιδορούσαν και τον συκοφαντούσαν ως γραφικό. Ηταν η εποχή μετά την κρίση των Ιμίων που οι εθνικές ταπεινώσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και κάποιος Σημίτης που ήταν πρωθυπουργός ασχολίοταν με έννοιες όπως ευρωσύστη, swaps , ευρώ κτλ Ο ΓΑΠ ως υπουργός εξωτερικών του εδωσε αντίγραφο του σχεδίου Ανάν μια - δυο ημέρες πριν το δημοψήφισμα. Ο καθηγητής έλεγε τότε στην εκπομπή του Κώστα Χούντα (high tv) "ευχαριστώ" τον υπουργό αλλά .. δεν προλαβαίνω να το μελετήσω το σχέδιο σε τόσο περιορισμένο χρονικό διάστημα.
 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Ποπόφ για τον Τσιφόρο δεν έχω ιδιαίτερη άποψη γιατί πολύ λίγα πράγματα διάβασα δυστυχώς. Με νευριάζουν οι εκδόσεις των βιβλίων του και προτιμώ να δανείζομαι. Ο τύπος έγραψε για τα πάντα, ακόμα και για την Ιστορία της Αγγλίας. Πού κινούνταν πολιτικά αυτός; Ήταν κάτι σαν ένας ανεξάρτητος τύπος που σχολίαζε σκωπτικά την ιστορία;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ποπόφ για τον Τσιφόρο δεν έχω ιδιαίτερη άποψη γιατί πολύ λίγα πράγματα διάβασα δυστυχώς. Με νευριάζουν οι εκδόσεις των βιβλίων του και προτιμώ να δανείζομαι. Ο τύπος έγραψε για τα πάντα, ακόμα και για την Ιστορία της Αγγλίας. Πού κινούνταν πολιτικά αυτός; Ήταν κάτι σαν ένας ανεξάρτητος τύπος που σχολίαζε σκωπτικά την ιστορία;

Ελεύθερο πνεύμα. Η ιστορία και το επιτηδευμένα χιουμοριστικό ύφος του, είναι απλώς το πρόσχημα για να πεί πολύ σοβαρά πράγματα.
Σε όσους φυσικά διαβάζουν και πίσω από τις γραμμές ενός κειμένου...

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ενδιαφέρουσα περίπτωση κατά τη γνώμη μου, είναι και ο Νίκος Δήμου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom