Νέα

Δίπλωμα για φουσκωτό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα punter
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 67
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

zaxarotsou

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2007
Μηνύματα
16
Like
0
Πόντοι
0
25 χρονια ταχυπλοος και 10 φουσκοτος κατι ξερω
 

Provios

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
488
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
1
κάνει μαθήματα και βγάζει και δίπλωμα για ταχύπλοο. είναι στην 4η μαρίνα της γλυφάδας (στα Δελφίνα). καλό παιδί, θα μείνεις ικανοποιημένος.
+1....
Mια χαρούλα είναι ο Φώντας.
 

klwNitsa

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2009
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Ωπ ναι σωστός, νόμιζα ότι έλεγε ιστιοπλοικού και φουσκωτού η ρουφιανίτσα.


γιαυτο και ρωτησα....ετσι οπως το ειπατε νομιζα οτι υπαρχει διπλωμα φουσκωτου :grin: :grin:
ταχυπλοου αν εχεις ιστιοπλοιας ειναι παιχνιδακι :rockon:
 

David_Webb

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.780
Κριτικές
9
Like
1.265
Πόντοι
4.375
Και γώ μετά από 10 χρόνια ιστιοπλοία ανοιχτής θάλασσας πήγα στο Φώντα! 4 μαθηματάκια, για τις γελοίες εξετάσεις (ΚΑΜΙΑ σχέση με τη γνώση που πρέπει να έχεις για να πάρεις δίπλωμα ιστιοπλοίας σε σοβαρή σχολή), κάνεις ένα ημερήσιο ιδιαίτερο με το Φώντα για να πάρεις μία ιδέα από σοβαρά θέματα (ασφάλεια, ανεφοδιασμός, χρήση πορτολάνου, αγκυροβολία) και μετά με φίλους και γνωστούς γράφεις μίλια και σιγά σιγά μαθαίνεις.
ΚΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ!
 
OP
OP
P

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
μολις επεστρεψα απο την 4 Μαρινα Γλυφαδας οπου συναντηθηκα με τον Φωντα.

Ειχα μαζι μου α) φωτοτυπια ταυτοτητας, β) φωτοτυπια διπλωμα αυτοκινητου, γ) 3 φωτογραφιες 3Χ4

40€ για τα αρχικα παραβολα

4 μαθηματα θα κανουμε (40€ το καθε μαθημα)

135€ στην παρασταση

ολα μαζι περιπου στα 335€


Παντως ο Φωντας φενεται γαμω τα ατομα. Κ μου ειπε αμα θελω κ μετα την εξεταση να πηγαινω απο εκει να κανω μαθηματα με καλες τιμες για να μαθω κ αλλα πραγματα

αυτα
 
OP
OP
P

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
δευτερα αρχιζω πρωτο μαθημα...

μου εδωσε ενα μικρο μπλε βιβλιο να διαβασω (απο το υπ. Ναυτ.) κ αυτες τις ερωτησεις με απαντησεις
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.220
Κριτικές
46
Like
3.621
Πόντοι
4.365
Με το καλο να το παρεις το διπλωμα φιλε,
και εγω το σκεφομαι εδω κ 2 χρονια..αλλα δεν το αποφασιζω >:(
Απο οτι ειδα στις ερωτησεις..θελει λιγο διαβασμα..ε?
Μολις κανεις το πρωτο μαθημα περιμενουμε εντυπωσεις..
 

maximos555

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
9.044
Like
0
Πόντοι
66
μολις επεστρεψα απο την 4 Μαρινα Γλυφαδας οπου συναντηθηκα με τον Φωντα.

Ειχα μαζι μου α) φωτοτυπια ταυτοτητας, β) φωτοτυπια διπλωμα αυτοκινητου, γ) 3 φωτογραφιες 3Χ4

40€ για τα αρχικα παραβολα

4 μαθηματα θα κανουμε (40€ το καθε μαθημα)

135€ στην παρασταση

ολα μαζι περιπου στα 335€


Παντως ο Φωντας φενεται γαμω τα ατομα. Κ μου ειπε αμα θελω κ μετα την εξεταση να πηγαινω απο εκει να κανω μαθηματα με καλες τιμες για να μαθω κ αλλα πραγματα

αυτα


Τωρα διαβασα το topic σου, επειδη τυχαινει να εχω διπλωμα και σκαφος εδω και 3 χρονια, καταλαβαινω τις ανησυχιες και τους προβληματισμους σου, γιατι τα ειχα και εγω.....

Αν εχεις ηδη παρει το διπλωμα, καλες θαλασσες σου ευχομαι και ΠΑΝΤΑ με ΠΡΟΣΟΧΗ.
Τα χρηματα ειναι αυτα που γραφεις, εδω Θεσσαλονικη κυμαινονται απο 300-350 αναλογα στη σχολη, οποτε το 335 ειναι το λογικο ποσο....
Απο 'κει και περα, χρειαζεται να δωσεις βαση στα θεωρητικα αλλα και τα θεματα ναυτικου χαρτη που διδασκονται για τις εξετασεις, εχει χρησιμες πληροφοριες και συμβουλες, πανω απο ολα για την ασφαλεια, αλλα ειναι ελαχιστα σε σχεση με τα πιθανα και απιθανα που μπορει να συμβουν σε πραγματικες συνθηκες με ενα πλεουμενο, το κομματι δε της "οδηγησης" σε επιπεδο εξετασεων, ειναι απο γελοιο εως απειροελαχιστο, ΔΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ κανοντας μια πλαγιοδετηση και μια διασωση ναυαγου, ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΜΑΝΙ οπου τα νερα ειναι εντελως μα εντελως ΗΡΕΜΑ, σε αντιστοιχια, μαθαινεις απλα το "παρκαρισμα", για την ακριβεια εναν τροπο δεσιματος, γιατι υπαρχουν και αλλοι..... ΕΞΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΟΙ ΠΟΡΕΙΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ-ΑΠΡΟΟΠΤΕΣ-ΚΡΥΒΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ......αλλα εχουν παντα τη χαρη τους, αν εισαι ΠΑΝΤΑ σωστα προετοιμασμενος, εσυ και το σκαφος, ακομα και αυτοι που επιβαινουν....., δε φταινε βεβαια οι εκπαιδευτες, αυτοι προσπαθουν να σε μυησουν στο αντικειμενο και να σου δειξουν τι χρειαζεται να ξερεις για τις εξετασεις.... Ειχα την τυχη ο δασκαλος μου, να ειναι ψαροτουφεκας και ιδιοκτητης σκαφους και μου εξηγησε πολλα πραγματα σε σχεση με την πραγματικη χρηση ενος σκαφους, οπως επισης στις πρωτες μου πορειες με βοηθησαν φιλοι που ειχαν γνωση και εμπειρια αρκετα χρονια με σκαφη και εμαθα ετσι ζητηματα χειρισμου, ταξιδιων, αγκυροβολιου αλλα και πιθανων καταστασεων που θα μου τυχαιναν 'η μου ετυχαν κιολας......

Μη μακρυγορω, αν τα καταφερες, με το καλο και στην επιλογη σκαφους και αν χρειαστεις βοηθεια σε κατι, αν μπορω να βοηθησω, ευχαριστως, ρωτας οτιδηποτε..... ;)
 

pitsirikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2005
Μηνύματα
73
Κριτικές
31
Like
584
Πόντοι
290
ΟΙ εξετάσεις διαφέρουν ανά λιμεναρχείο. Ας πούμε η Ραφήνα επιμένει πάρα πολύ σε θεωρητικές ερωτήσεις μέσα στη βάρκα. Εννοειται οτι το σημαντικότερο που μπορείς να πάρεις από τη διαδικασία είναι το να καταλάβεις ότι δεν έχεις ιδέα
 

pitsirikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2005
Μηνύματα
73
Κριτικές
31
Like
584
Πόντοι
290
αποψη μου είναι ότι όταν αγοραζεις φουσκωτο πρέπει νά καταλάβεις ποιές είναι οί αναγκες σου..εδώ στήν ελλάδα η αγορα τού φουσκωτού μού θυμίζει τήν αγορά ενός τζιπ γιά καφέ στήν πλατεία κολωνακιου...
2)οι περισσότεροι δέν χρειάζοντε φουσκωτο μέ μηχανή μεγαλύτερη από 10 άλογα γιά 15 φορές τόν χρόνο πού θά χρησιμοποιησουν φουσκοτο...γιά νά πάνε από τό λιμάνι ενόςνησιου στήν δίπλα η στήν παραδιπλα παραλια...η γιά νά κάνουν φιγούρα στήν γκόμενα...
3) έχω βαρεθεί νά βλέπω πωλητηρια φουσκωτων στό τέλος κάθε καλοκαιρινης σαιζον από ανθρωπους πού τά βαρεθικαν καί αντιληφθηκαν ότιη θάλασσα δέν είναι παιχνιδι...
άν θέλετε τήν συμβουλη μου ένα φουσκωτο με 10 άλογα μηχανή καί μέ ικανοποιητικες γνώσεις θαλασσης καλύπτει το 80% τών αναγκων τών νεοελληνων γι αυτό μην πετατε τά λεφτα σας γιά φουσκωτα πού είναι γιά ανοιχτή θάλασσα γιά νά πατε  από τήν πάρο στήν αντιπαρο καί μάλιστα 1 φορά τόν χρόνο καί πού οί καροί ιδιως τόν αύγουστο μέ τά μελτεμια στά νησιά τού αιγαίου δέν σού επιτρεπουν νά πάς ποιο μακριά από τήν διπλανή παραλία καί μάλιστα τι΄ς περισσότερες φορες μέ αυτοκινητο..

Και ναι και όχι. Εγώ έχω ένα πεντάμετρο με  εβδομηντάρα μηχανη. Το έχω εδώ και τρία χρόνια. Μόνο που φεύγω από Μαραθώνα και πάω Εύβοια αξίζει και ας ακούγεται πολυτέλεια . Μπορεί το κάθε μπάνιο να μου έχει κοστίσει...100 ευρώ αλλά αξίζει. Φυσικά να ξέρεις ότι είναι ακριβούτσικο σπορ...
 

maximos555

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
9.044
Like
0
Πόντοι
66
Και ναι και όχι. Εγώ έχω ένα πεντάμετρο με  εβδομηντάρα μηχανη. Το έχω εδώ και τρία χρόνια. Μόνο που φεύγω από Μαραθώνα και πάω Εύβοια αξίζει και ας ακούγεται πολυτέλεια . Μπορεί το κάθε μπάνιο να μου έχει κοστίσει...100 ευρώ αλλά αξίζει. Φυσικά να ξέρεις ότι είναι ακριβούτσικο σπορ...


Αυτη ειναι μια λογικη προσεγγιση, για πρωτο σκαφος το οποιο ειναι μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ επιλογη.... οσο για αυτον που γραφει στην παραθεση.... θεωρω οτι ειναι τελειως εκτος θεματος.... σκαφακι με 10 αλογα μηχανη.... ειναι ΜΟΝΟ για βολτες στα 500 το πολυ μετρα απο την ακτη..... πιο ανοιχτα, απλα ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ...... μια καλη μεση λυση, για αρχη, για καποιον που θελει να μυηθει και διαθετει και καποιο ποσο, γυρω στα 6000-8000, ενα 4.5 με 60-70 αλογα ειναι οτι πρεπει.... και παντα, στην αρχη, παρεα με αλλα σκαφη, αν ειναι δυνατον. Αλλα παντα ειναι υποκειμενικο, διαφερει η αγορα απο ανθρωπο σε ανθρωπο, ο καθενας εχει τις αναγκες του, το μπατζετ του και τα δικα του δεδομενα τελος παντων...
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Μαγκες καλησπερα.Ο κολητος μου κληρονομησε ενα φουσκωτο σκαφος ελληνικης προελευσης μαρκας μοστρο.πριν ενα χρονο.Σκεφτομαστε μπας και το δωσουμε και βαλουμε και ακνενα ψιλο ακομη και παρουμε κατι καλυτερο και πιο καινουριο.αυτο ειναι του 95 5 μετρα με κατοσταρα μαρινερ.Γενικα δυσκολα πλαναρει και απο εμφανιση δε λεει πολλα αλλα εχει την βαθεια γαστρα για βαραβτο καιρο αλλα τι να την κανουμε αφου πανω απο 5 μποφορ την αραζουμε σε πισινες...Κανουμε και οι δυο ψαροντουφεκο .Οι τιμες των φουσκωτων σκαφων εχουν πεσει ποολυ αυτο τον καιρο και πιστευω απο σεπτεμβριο θα πεσουνε κιαλλο.Καταρχας απο φουσκωτα τι προτιμαμε ιταλικο η ελληνικο.Γενικα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες για το ποιο προτεινετε.Το φουσκωτο το θελουμε για παρεα μεχρι 4 ατομα αντε 6 για παραλιες ψαροντουφεκο να εχει χωρους και μια αξιοπιστη μηχανη και οικονομικη.Ακουω τι προτινετε απο μαρκες και γενικα ολες τις γνωμες...Ανοιγω εδω το θεμα αυτο για το λογω οτι αν δεν ξερουνε απο φουσκωτα οι μπουρδελιαρηδες ποιοι θα ξερουνε.....
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Μαγκες καλησπερα.Ο κολητος μου κληρονομησε ενα φουσκωτο σκαφος ελληνικης προελευσης μαρκας μοστρο.πριν ενα χρονο.Σκεφτομαστε μπας και το δωσουμε και βαλουμε και ακνενα ψιλο ακομη και παρουμε κατι καλυτερο και πιο καινουριο.αυτο ειναι του 95 5 μετρα με κατοσταρα μαρινερ.Γενικα δυσκολα πλαναρει και απο εμφανιση δε λεει πολλα αλλα εχει την βαθεια γαστρα για βαραβτο καιρο αλλα τι να την κανουμε αφου πανω απο 5 μποφορ την αραζουμε σε πισινες...Κανουμε και οι δυο ψαροντουφεκο .Οι τιμες των φουσκωτων σκαφων εχουν πεσει ποολυ αυτο τον καιρο και πιστευω απο σεπτεμβριο θα πεσουνε κιαλλο.Καταρχας απο φουσκωτα τι προτιμαμε ιταλικο η ελληνικο.Γενικα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες για το ποιο προτεινετε.Το φουσκωτο το θελουμε για παρεα μεχρι 4 ατομα αντε 6 για παραλιες ψαροντουφεκο να εχει χωρους και μια αξιοπιστη μηχανη και οικονομικη.Ακουω τι προτινετε απο μαρκες και γενικα ολες τις γνωμες...Ανοιγω εδω το θεμα αυτο για το λογω οτι αν δεν ξερουνε απο φουσκωτα οι μπουρδελιαρηδες ποιοι θα ξερουνε.....

εδω εχουμε κριση εσυ σκαφος σκεφτεσαι να παρεις?καπιταλα του κερατα !!!!!!! που ειναι ο αλεξης να επιβαλει την δικαιοσυνη  :jerking:
 

sexybay

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
711
Κριτικές
10
Like
50
Πόντοι
606
Kαταρχιν διπλωμα οπως ειπαν και ποιο πανω, το λιμενικο δεν ειναι αστυνομια ουτε τροχαια μπορει να σε κανει να τρεχεις εκει που δεν το περιμενεις, δεν ειναι κατι δυσκολο και ακριβω δεν θα μαθεις και τιποτα μα πρεπει να υπαρχει.

Δευτερον και κυριοτερο, χωρος υπαρχει? καντε μια σκεψη δηλαδη που θα το βαλεται πως θα το κουβαλτε και τα σχετικα, χρειαζεται γκαραζ και η μηχανη χρειαζεται service καθε φθινοπορο. Τα mostro ειναι καλα φουσκωτα και αξιζουν τα λεφτα τους και απο εμφανιση ειναι ομορφα απλα εχουν μια λιγο παραξενη αισθητικη αλλα οπως και να εχει οτι και να παρεις μετα απο 2-3 καλοκαιρια που θα το βαραει ο ηλιος απο εμφανιση δεν θα λεει και πολλα!

Γενικα καντε ενα λογαριασμο τι θα σας στοιχησει το να εχεται φουσκωτο αυτο ή κατι καλυτερο και αποφασιστε!
 

nikos_s

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2010
Μηνύματα
67
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
5 μετρα σκαφος με 100 μηχανη κ δεν πλαναρει?Πολυ παραξενο.
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
εδω εχουμε κριση εσυ σκαφος σκεφτεσαι να παρεις?καπιταλα του κερατα !!!!!!! που ειναι ο αλεξης να επιβαλει την δικαιοσυνη  :jerking:

σιγα ρε συ, δεν ειναι και κατι το τρελο να εχεις ενα σκαφακι
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom