Νέα

Δημήτρης Λιαντίνης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Τροβαδούρος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 122
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.567
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.090
Πόντοι
14.565

Συνημμένα

  • i-want.JPG
    i-want.JPG
    54,1 KB · Εμφανίσεις: 76
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Mα δεν τασεται κατα,
υπερ της μοιχειας τασεται

Ναι καλα το λες, το εγραψα λαθος... το εννοουσα οπως το ειδα στο βιντεο (κατα της εβραϊκης θεσης για τη μοιχεια / κατα του ου μοιχευσεις).

Μα γιαυτό μαζευόντουσαν,τις γοήτευε ο λόγος του!
Ποιος ξέρει?Ίσως ελπίζανε...

Ε να μην ελπιζουν και αυτες? Αφου τους ελεγε ποσο λαθος ειναι το ου μοιχευσεις :2funny:

Φιλοσοφικα θα ειχε δικιο μονο αν ειχε ξεκαθαρισει στη γυναικα του, οταν παντρευτηκε, οτι δεν θα ειναι μονογαμικος. Αλλιως στηριζει την ανηθικοτητα της υποκρισιας και του ψευτιας με προσχημα τη ζωωδη φυση μας.

Αν για καποιον φιλοσοφο η ζωωδης φυση μας ειναι δεδομενη και αρα και η πολυγαμικοτητα ειναι δεδομενη τοτε απλα οταν μπαινει σε μια σχεση ξεκαθαριζει οτι δε θα ειναι μονογαμικος. Δεν υπαρχει λογος να πουλας ανηθικα μονογαμικες υποσχεσεις ωστε μετα να μοιχευεις και να λες "εεε η φυση φταιει".
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
σε καθε περιπτωση ομως το να επιλεγεις να φυγεις ενω ξερεις οτι δεν υπαρχει κατι αλλο μετα ποιο το νοημα? πως να χαρακτηριστεις? φυγοπονος? ανευθυνος? (ειχε και ενα παιδι) εργο δεν ειχε να ολοκληρωσει? αν ζουσε μπορει να ειχε φτασει σε αλλα επιπεδα τη σκεψη του (η να τρελαινοταν επισημα ποιος ξερει)

δε θα ελεγα γενναιος παντως. κολλημενος ισως με κατι που δεν εχει νοημα.

αλλοι θελουν να φτασουν στο θανατο καπνιζοντας και πινοντας...
 

straham

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
68
Like
40
Πόντοι
0
Η μόνη και αντικειμενική αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας κάποιος τα βιβλία του γίνεται σοφότερος.Ειδικά τη Γκέμμα.
Τυχεροί όσοι τον είχαν καθηγητή!

 

alafroiskiotos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2017
Μηνύματα
556
Like
1.998
Πόντοι
206
Όντας πλέον 45 , την προηγούμενη εβδομάδα Με συνάντηςε διαδικτυακά ένας συμμαθητής  μου που ενίοτε κάναμε παρέα και είχαν χαθεί τα ίχνη του απο την αποφοίτηση .Ειχε πάει Νέα Υόρκη για σπουδές και κατέληξε στην Αδελαιδα ως τεχνολογος τροφίμων
Αναπόφευκτα η κουβέντα έφτασε στην οικογένεια
Εσυ μου λέει , χωρισμένος 2 παιδιά
Εσυ του λέω ; Τι ρε φίλε να παντρευτώ ; Αφού μου αρέσουν οι γυναίκες και συνεχώς θέλω να γαμαω ;; Να παντρευτώ και συνεχώς να εφευρίσκω τρόπους να Ξεγλιστρώ και να ξένο γαμαω . Γιατί να προτιμήσω την ασφάλεια της συζύγου κοροϊδεύοντας την ; Είναι ανέντιμο και για εμένα αλλά και για εκείνη ....
Πιο εύστοχη προσέγγιση δεν έχω ακούσει , απλοϊκή αλλά συνάμα και 100% αληθινή !!!!!!
Αυτό λέει και ο καθηγητής
Η πλειοψηφία των ανθρώπων είναι πολυγαμική
Το μυαλό τρέχει σε αλλά αιδοια - Στήθη  και σε άλλους φαλους
Ως εκ τουτου το 95% των γάμων γίνεται είτε επειδή είθισται στην κοινωνία που ζούμε να παντρεύομαστε και να κάνουμε παιδιά  , είτε επειδή το θέλουν κάποιοι άλλοι και τέλος επειδή φοβόμαστε την μοναξιά του γήρας ( ένας από αυτούς νομίζω είμαι και εγω)
Καλημέρα !
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.733
Πόντοι
2.306
E τον πούστη τον Λιαντίνη, μαζευότανε τα μουνάκια γύρω και αυτός φτιαχνόταν και έλεγε όλο και πιο πολλές μαλακίες μέχρι που στο τέλος πίστεψε τις ίδιες τις μαλακίες του και την έκανε!
Χαχαχα θα πεθάνω στα γέλια!  Την τάδε του μηνός (που μάλλον θα έχω πεθάνει) να πάτε να στεφανώσετε κάτι αγάλματα!
 

Νίο

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.270
Κριτικές
6
Like
10.267
Πόντοι
2.736
Τιγκα στις γυναικες η ταξη... λογικο να τασσεται κατα της μοιχειας :2funny:
Και τι να κήρυττε; το, γίνετε πρόβατα της μονογαμιας για να στερηθείτε την ελευθερία σας, και να περιπλέξετε την ζωή σας νομικά;  :cool2:
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.616
Πόντοι
2.356
σε καθε περιπτωση ομως το να επιλεγεις να φυγεις ενω ξερεις οτι δεν υπαρχει κατι αλλο μετα ποιο το νοημα? πως να χαρακτηριστεις? φυγοπονος? ανευθυνος? (ειχε και ενα παιδι) εργο δεν ειχε να ολοκληρωσει? αν ζουσε μπορει να ειχε φτασει σε αλλα επιπεδα τη σκεψη του (η να τρελαινοταν επισημα ποιος ξερει)

δε θα ελεγα γενναιος παντως. κολλημενος ισως με κατι που δεν εχει νοημα.

αλλοι θελουν να φτασουν στο θανατο καπνιζοντας και πινοντας...
Μα αυτο ηθελε να τονισει ... οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει κανενα νοημα και κανενας σκοπος στη ζωη ,θεμα ενστικτων ειναι ολα.
Αυτο δεν μας κανει μηδενιστες αλλα χαρουμενους πεσιμιστες ... απολαμβανουμε οσο μπορουμε την ζωη γνωριζοντας την τραγικοτητα της.
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.631
Like
1.896
Πόντοι
216
Μα αυτο ηθελε να τονισει ... οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει κανενα νοημα και κανενας σκοπος στη ζωη ,θεμα ενστικτων ειναι ολα.
Αυτο δεν μας κανει μηδενιστες αλλα χαρουμενους πεσιμιστες ... απολαμβανουμε οσο μπορουμε την ζωη γνωριζοντας την τραγικοτητα της.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

cum gun

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
180
Like
10
Πόντοι
1
Δλδ μου λέτε ότι δεν ήταν ο Ευαγγελάτος εκεί δίπλα η ο Βερύκιος ή έστω η Τσιμτσιλη με τον Παπανωτα να μας πει πως τελικά έφυγε αυτός ο άνθρωπος?
 

nnikosss

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2010
Μηνύματα
145
Κριτικές
13
Like
86
Πόντοι
11
Ειχα την τυχη να τον εχω καθηγητη στη Φιλοσοφικη λιγα χρονια πριν χαθει.ηταν απ τους λιγους 1 2 που χαιροσουν να ακους.του αρεσει πολυ η ζωη αλλα ειχε συμβιβαστει με την ιδεα του θανατου.επισης ηταν τρελος γκομενακιας χωρις να γινετσι χυδαιος κ λιγουρης.απλσ ηθελε να αποφασισει αυτος ποτε θα φυγεο.δυδκολονοητο για ολους εμας αλλα πραγματικο
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Δεν έχω διαβάσει βιβλία του παρά μόνο κάποια αποσπάσματα που έχουν διαδοθεί στον ιστό. Άρα δεν είμαι στη θέση να εκφέρω κάποια κρίση για το έργο του.

Ασπάζομαι όμως μια προτροπή του σε σχέση με την αρχαιοελληνική παράδοση, η οποία μόνο τη θέση και τη λειτουργία της παράδοσης δεν έχει:

Να διαβάσεις προτού πεθάνεις έστω κι έναν πλατωνικό διάλογο στο πρωτότυπο.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Και τι να κήρυττε; το, γίνετε πρόβατα της μονογαμιας για να στερηθείτε την ελευθερία σας, και να περιπλέξετε την ζωή σας νομικά;  :cool2:

Αμα εισαι φιλοσοφος και τασσεσαι υπερ της ηθικης, τοτε ο ιδιος πρεπει να εισαι ξεκαθαρος απεναντι σε εναν αλλο ανθρωπο (πχ τη γυναικα σου) οτι η πολυγαμικοτητα δεν σε περιοριζει. Αν το κανεις αυτο δε μιλαμε για μοιχεια αλλα για πολυγαμικοτητα. Η μοιχεια ενεχει την ανηθικοτητα στο οτι εσυ αποκρυπτεις οτι θα πηγαινεις και με αλλες και ριχνεις την ευθυνη στη φυση.

Ναι οκ, η φυση μπορει να σε τραβαει προς πολλες γκομενες, αλλα ΕΣΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ οτι γινεται αυτο, αρα μη παριστανεις υποκριτικα τον μονογαμικο.

Θα ηταν καλυτερα αν στο παραπανω βιντεακι που ειδα τασσονταν υπερ την ανοικτης πολυγαμιας παρα να υποστηριζει τη μοιχεια λογω των ενστικτων μας. Ισως θα ηταν καλυτερα αν αποκηρυσσε και τον εβραϊκο γαμο. Να πει το λαθος ειναι ο γαμος και οχι η μοιχεια. Θα ηταν πιο συνεπες με τη θεωρια της ζωωδης φυσης μας και των ενστικτων μας. Δλδ αντι να τα βαλει με το ου μοιχευσεις, ας τα βαζε κατευθειαν με το "κουτακι" που λεγεται γαμος ή δεσμευση ωστε να καταργησει εμμεσως το ου μοιχευσεις.

Ετσι το βλεπω εγω με φιλοσοφικη διαθεση και με βαση το κλιπακι που ειδα. Απο Λιαντινη δεν εχω ιδεα γενικοτερα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom