Νέα

Διακοπές ρεύματος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nikos278
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 372
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DIKY

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2007
Μηνύματα
1.392
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
16
:) Θα το ζητήσω DIKY. Δεν ξέρεις πόσο τυχερός είσαι...


αν και δεν θα ειναι ασχημα με τα κερακια χωρις καθολου φως..θυμιζει λιγο παλιες εποχες..στην περιπτωση που δεν μπορεις η καλυτερη λυση ειναι να βγαινεις για καφε και να γυρνας σπιτι σου οταν μαθεις οτι ξαναηρθε το φως ;)
 

thaleia

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2007
Μηνύματα
635
Like
8
Πόντοι
6
Σήμερα το έκανα...

Αλλά όταν λέμε διακοπές ρεύματος  εννοούμε στην ευρύτερη περιοχή. Πρέπει να πάρεις αυτοκίνητο και να πας από τα Βόρεια στα Νότια προάστεια και το ανάποδο για να καταφέρεις να βρεις μέρος να πιείς καφέ... ή να φας κάτι. Δράμα η κατάσταση.

Άντε να δούμε...
 

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.611
Κριτικές
41
Like
2.005
Πόντοι
8.235
Το καλυτερο ειναι να πεσει το ρευμα και να εισαι σε κωλομπαρο / σε φτιαχνω DIKY βραδιατικα ????
 

DIKY

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2007
Μηνύματα
1.392
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
16
Το καλυτερο ειναι να πεσει το ρευμα και να εισαι σε κωλομπαρο / σε φτιαχνω DIKY βραδιατικα ????

κατι πας να κανεις αλλα δεν αρκει!!
πιστευω υπουργε οτι αν ο εγκεφαλος σου λειτουργουσε με ρευμα θα ειχε καει ή θα ειχε συνεχομενες διακοπες μ'αυτα που κανεις! :2funny:
 

DIKY

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2007
Μηνύματα
1.392
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
16
Σήμερα το έκανα...

Αλλά όταν λέμε διακοπές ρεύματος  εννοούμε στην ευρύτερη περιοχή. Πρέπει να πάρεις αυτοκίνητο και να πας από τα Βόρεια στα Νότια προάστεια και το ανάποδο για να καταφέρεις να βρεις μέρος να πιείς καφέ... ή να φας κάτι. Δράμα η κατάσταση.

Άντε να δούμε...
ευκαιρια να δεις καινουργια κλαμπ και καφετεριες λοιπον αν το σκεφτεις με την θετικη πλευρα του το πραγμα και ισως γνωρισεις και καποιον νεο ερωτα!
αλλωστε οπως λες και συ καθε εμποδιο για καλο!! :dancing:
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Καλα αυτοι τις ΔΕΗ δεν υποφερονται πια, Κακο χροναχουν.Παλι μας το κοψαν  και μας το φερανε σε Μολις πριν 10 λεπτα.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΑΣ ΓΑΜΩ.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Η εντύπωσή μου είναι ότι οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ έχουν ΔΙΚΙΟ που απεργούν:

Το ταμείο τους είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λεφτά (κανένα πρόβλημα για το μέλλον), και κάποτε στο παρελθόν αυτά τα λεφτά τους τα πήρε η ΔΕΗ για να κάνει επενδύσεις.

Σαν αντάλλαγμα, το κράτος (ο κύριος μέτοχος της ΔΕΗ), ανέλαβε την υποχρέωση να πληρώνει τις συντάξεις αυτών των ανθρώπων. Απ τα ΔΙΚΑ τους λεφτά.

Τώρα, τους λέει "Τέρμα. Να μπείτε στο ΙΚΑ".

Και αυτοί βέβαια λένε "Μας ρίχνετε, απεργούμε".

Η απεργία έχει αποτέλεσμα τις διακοπές.
Εμ βέβαια, ρεύμα φτιάνουν οι άνθρωποι, αν απεργήσουν, το ρεύμα θα κοπεί, τι θα κοπεί, το γάλα?

Βεβαίως και εμείς έχουμε δίκιο που λέμε "Δε χρωστάμε τίποτα να μας κόβεται το ρεύμα", αλλά με το να λέμε "οι κερατάδες της ΔΕΗ" μήπως γινόμαστε άδικοι, και άλλος φταίει?
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Η εντύπωσή μου είναι ότι οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ έχουν ΔΙΚΙΟ που απεργούν:

Το ταμείο τους είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λεφτά (κανένα πρόβλημα για το μέλλον), και κάποτε στο παρελθόν αυτά τα λεφτά τους τα πήρε η ΔΕΗ για να κάνει επενδύσεις.

Σαν αντάλλαγμα, το κράτος (ο κύριος μέτοχος της ΔΕΗ), ανέλαβε την υποχρέωση να πληρώνει τις συντάξεις αυτών των ανθρώπων. Απ τα ΔΙΚΑ τους λεφτά.

Τώρα, τους λέει "Τέρμα. Να μπείτε στο ΙΚΑ".

Και αυτοί βέβαια λένε "Μας ρίχνετε, απεργούμε".

Η απεργία έχει αποτέλεσμα τις διακοπές.
Εμ βέβαια, ρεύμα φτιάνουν οι άνθρωποι, αν απεργήσουν, το ρεύμα θα κοπεί, τι θα κοπεί, το γάλα?

Βεβαίως και εμείς έχουμε δίκιο που λέμε "Δε χρωστάμε τίποτα να μας κόβεται το ρεύμα", αλλά με το να λέμε "οι κερατάδες της ΔΕΗ" μήπως γινόμαστε άδικοι, και άλλος φταίει?

  Εμεις φταιμε που τους ξαναψηφιζουμε...

 
 

Επισκέπτης
Η εντύπωσή μου είναι ότι οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ έχουν ΔΙΚΙΟ που απεργούν:

Το ταμείο τους είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λεφτά (κανένα πρόβλημα για το μέλλον), και κάποτε στο παρελθόν αυτά τα λεφτά τους τα πήρε η ΔΕΗ για να κάνει επενδύσεις.

Σαν αντάλλαγμα, το κράτος (ο κύριος μέτοχος της ΔΕΗ), ανέλαβε την υποχρέωση να πληρώνει τις συντάξεις αυτών των ανθρώπων. Απ τα ΔΙΚΑ τους λεφτά.

Τώρα, τους λέει "Τέρμα. Να μπείτε στο ΙΚΑ".

Και αυτοί βέβαια λένε "Μας ρίχνετε, απεργούμε".

Η απεργία έχει αποτέλεσμα τις διακοπές.
Εμ βέβαια, ρεύμα φτιάνουν οι άνθρωποι, αν απεργήσουν, το ρεύμα θα κοπεί, τι θα κοπεί, το γάλα?

Βεβαίως και εμείς έχουμε δίκιο που λέμε "Δε χρωστάμε τίποτα να μας κόβεται το ρεύμα", αλλά με το να λέμε "οι κερατάδες της ΔΕΗ" μήπως γινόμαστε άδικοι, και άλλος φταίει?

Kάποιες κατηγορίες επαγγελμάτων ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΕΡΓΟΥΝ.

Το Σύνταγμά μας προβλέπει τέτοιες κατηγορίες (Αστυνομία , Στρατός , Πυροσβεστική , Λιμενικό...)
Αυτές οι κατηγορίες εργαζομένων , δεν έχουν δικαιώματα ???

Ελπίζω στην επόμενη αναθεώρηση του Συντάγματος , να έχει την ίδια μοίρα και η ΔΕΗ και οι Δημοτικοί υπάλληλοι (οι μόνιμα αδικημένοι και σκόπιμα ταλαιπωρούντες τον κόσμο)

Αυτά !
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Η εντύπωσή μου είναι ότι οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ έχουν ΔΙΚΙΟ που απεργούν:






Και αυτοί βέβαια λένε "Μας ρίχνετε, απεργούμε".

Η απεργία έχει αποτέλεσμα τις διακοπές.
Εμ βέβαια, ρεύμα φτιάνουν οι άνθρωποι, αν απεργήσουν, το ρεύμα θα κοπεί, τι θα κοπεί, το γάλα?

Βεβαίως και εμείς έχουμε δίκιο που λέμε "Δε χρωστάμε τίποτα να μας κόβεται το ρεύμα", αλλά με το να λέμε "οι κερατάδες της ΔΕΗ" μήπως γινόμαστε άδικοι, και άλλος φταίει?

Σιγουρα αλλος φταιει αλλα και εμεις τι να κανουμε;Η Μονη λυση ειναι να παρουμε μια ηλεκτρογεννητρια που λειτουργει μονη της μολις κοπει το ρευμα!!!
 
OP
OP
N

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
Kάποιες κατηγορίες επαγγελμάτων ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΕΡΓΟΥΝ.

Το Σύνταγμά μας προβλέπει τέτοιες κατηγορίες (Αστυνομία , Στρατός , Πυροσβεστική , Λιμενικό...)
Αυτές οι κατηγορίες εργαζομένων , δεν έχουν δικαιώματα ???

Ελπίζω στην επόμενη αναθεώρηση του Συντάγματος , να έχει την ίδια μοίρα και η ΔΕΗ και οι Δημοτικοί υπάλληλοι (οι μόνιμα αδικημένοι και σκόπιμα ταλαιπωρούντες τον κόσμο)

Αυτά !
παιδες εκτος απο τους εργαζομενους υπαρχουν και μαγαζακια που βγαζουν ενα μισθο
αυτους ποιος δεητζης τους υπολογιζει?κανεις
και να σας πω και κατι αν και συμφωνω με τους δεητζιδες
τους γραφω στα τετοια μου γιατι και εγω εχω ενα μαγαζακι και βγαζω το μεροκαματο μου
και ΑΥΤΟΙ μου το κοβουν ακομα και αυτες τις δυο ωρες που δεν εχω ρευμα
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
παιδες εκτος απο τους εργαζομενους υπαρχουν και μαγαζακια που βγαζουν ενα μισθο
αυτους ποιος δεητζης τους υπολογιζει?κανεις
και να σας πω και κατι αν και συμφωνω με τους δεητζιδες
τους γραφω στα τετοια μου γιατι και εγω εχω ενα μαγαζακι και βγαζω το μεροκαματο μου
και ΑΥΤΟΙ μου το κοβουν ακομα και αυτες τις δυο ωρες που δεν εχω ρευμα

Και που να χες στο μαγαζι σου ψυγειο με παγωτα.Θα ταν ολα για πεταμα.
 
OP
OP
N

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
Και που να χες στο μαγαζι σου ψυγειο με παγωτα.Θα ταν ολα για πεταμα.
εγω εχω μαγαζι με κινητα και εκει η περιοχη ειναι λιγο περιεργη και δουλευει απογευμα μονο
το πρωι βαρας μηγες
σημερα εκει που ειχα 3 πελατες κοπηκε το ρευμα και αυτοι φυγαν
μπορει να ερθουν αυριο μπορει και οχι ομως
γιατι εγω να τους χασω επειδη ο δεητζης ειναι αδικημενος?
εγω τον αδικησα?
να κανουν κατι αλλα ΟΧΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
παιδια έτυχε σε κανενα σας να γαμει καμια πουτανα και να κοπει το ρευμα εν μεσω του εργου?
εμπειρίες?
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
εγω εχω μαγαζι με κινητα και εκει η περιοχη ειναι λιγο περιεργη και δουλευει απογευμα μονο
το πρωι βαρας μηγες
σημερα εκει που ειχα 3 πελατες κοπηκε το ρευμα και αυτοι φυγαν
μπορει να ερθουν αυριο μπορει και οχι ομως
γιατι εγω να τους χασω επειδη ο δεητζης ειναι αδικημενος?
εγω τον αδικησα?
να κανουν κατι αλλα ΟΧΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ

+1000000 :thumbsup: :thumbsup:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Kάποιες κατηγορίες επαγγελμάτων ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΕΡΓΟΥΝ.

Το Σύνταγμά μας προβλέπει τέτοιες κατηγορίες (Αστυνομία , Στρατός , Πυροσβεστική , Λιμενικό...)
Αυτές οι κατηγορίες εργαζομένων , δεν έχουν δικαιώματα ???

Ελπίζω στην επόμενη αναθεώρηση του Συντάγματος , να έχει την ίδια μοίρα και η ΔΕΗ και οι Δημοτικοί υπάλληλοι (οι μόνιμα αδικημένοι και σκόπιμα ταλαιπωρούντες τον κόσμο)

Αυτά !

Αν το πάμε έτσι, Μήτσο μου, θα έπρεπε να μην έχουν δικαίωμα απεργίας ΟΛΟΙ οι δημόσιοι υπάλληλοι. Με ποιά λογική απαγορεύεις την απεργία από τον υπάλληλο καθαριότητας (που μαζεύει τα σκουπίδια), και την επιτρέπεις στη νοσοκόμα (που βάζει ορούς)?

ΟΛΑ τα επαγγέλματα είναι απαραίτητα, και ΚΑΚΩΣ αν θέλεις απαγορεύεται η απεργία και απ τα σώματα ασφασλείας. Τι θα πει "απαγορεύεται" η απεργία?
Ο στρατός είναι άλλο, γιατί στο στρατό υπάρχει η έννοια του φαντάρου, που, αφού δε πληρώνεται, τι απεργία να κάνει? Για να αυξηθούν οι αποδοχές του?

Επομένως απεργία να υπάρχει, και να γίνεται κάθε φορά που οι εργαζόμενοι καλούνται να πληρώσουν κάτι που δε θά 'πρεπε.
Άλλωστε αυτό είναι τό μόνο μέτρο πίεσης που υπάρχει από πλευράς τους για να πετύχουν κάποια πλεονεκτήματα, και ιστορικά, μόνο έτσι τα πέτυχαν.
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
εγω εχω μαγαζι με κινητα και εκει η περιοχη ειναι λιγο περιεργη και δουλευει απογευμα μονο
το πρωι βαρας μηγες
σημερα εκει που ειχα 3 πελατες κοπηκε το ρευμα και αυτοι φυγαν
μπορει να ερθουν αυριο μπορει και οχι ομως
γιατι εγω να τους χασω επειδη ο δεητζης ειναι αδικημενος?
εγω τον αδικησα?
να κανουν κατι αλλα ΟΧΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ

Δικαίωμα στην απεργία έχουν όλοι.Και όταν απεργεί κάποιος τις επιπτώσεις τις αισθάνονται και οι άλλοι στην κοινωνία.Μην ξεχνάς πως ο άλλος είναι υπάλληλος,εσύ είσαι ιδιοκτήτης.Εσύ αύριο μπορεί να στραβοξυπνίσεις και να μην ανοίξεις το μαγαζί σου.Ή μπορείς να πας και να βάλεις 15% πάνω στις τιμές.Αυτός δεν μπορεί να μην πάει και δεν μπορεί να αυξήσει μονομερώς το μισθό του.Και για να έχουμε εμείς ρεύμα,κάποιοι είναι επάνω σε κολώνες ανά την Ελλάδα,κάποιοι άλλοι φορτώνουν τις ταινίες λυγνίτη.Όπως και κάποιοι άλλοι μυρίζουν κάθε ημέρα σκουπίδια,για να μπορούμε εμείς να πετάμε ελεύθερα το κουτί από το καινούριο κινητό που αγοράσαμε,ή εσύ να πετάς τα φελιζόλ από τα καινούρια κινητά που ήρθαν από το εργοστάσιο.Και σκατά λεφτά παίρνουν...
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
παιδια έτυχε σε κανενα σας να γαμει καμια πουτανα και να κοπει το ρευμα εν μεσω του εργου?
εμπειρίες?
Σε μενα παντως δεν μου χει τυχει, αλλα μου χει τυχει κοπει οταν ημουν Παρτυ Γενεθλιων πριν 12 χρονια.Ευτυχως οχι τα δικα μου και ευτυχως που δεν κοπηκε την ωρα που εσβηνε τα κερακια .Τι στενοχωρια θα χε το παιδι μετα αραγε:S :S :'( :'(
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom