Νέα

Διακοπές μόνος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 349
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.430
Κριτικές
31
Like
12.123
Πόντοι
5.097
Ακόμα και με την καλύτερη παρέα να πας θα πρέπει να κάνεις συνεχώς μικροδιορθωσεις στην συμπεριφορά σου ώστε να συνυπαρξετε. Θες να κλάσεις φερειπειν, θα πρέπει να το σκεφτείς.

Πραγματικά ελεύθερος είναι όταν είσαι μόνος. Βγαίνεις οπότε γουστάρεις, τραβάς μαλακια οπότε σε καυλώσει καμία γαμιαρα, τρως ότι ώρα θες και όχι ότι ώρα θέλει ο άλλος.

Εγώ και διακοπές έχω πάει μόνος, και βγαίνω βόλτα μόνος και σινεμά πάω μόνος. Να πάνε να γαμηθουν οι "φιλοι"

Όλοι οι φίλοι, επαναλαμβάνω ΟΛΟΙ, θελουν το κακό σου, ακόμα και οι περισσότερο κολλητοί σου, ασχέτως εάν υποκριτικά το κρύβουν.

Το μόνο κακό όταν βγαίνεις μόνος είναι ότι δεν γελάς. Είναι δύσκολο να γελάσεις μόνος, πρέπει να είσαι πολύ άτομο.
Δλδ ρε μαν στην παραλία κλάνεις άνετα?Τούς δίπλα σου που δεν είναι φίλοι σου στα παπάρια σου?  :S
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Δλδ ρε μαν στην παραλία κλάνεις άνετα?Τούς δίπλα σου που δεν είναι φίλοι σου στα παπάρια σου?  :S
Δεν είπα ότι στην παραλία αρχίζω  και κλάνω ασταμάτητα.

Πέραν τούτου όμως, σε ανοιχτο χώρο δεν κινδυνεύεις να ακουστεις ούτε να μυριστεις.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.657
Like
1.261
Πόντοι
366
ειχα παει παλαιοτερα, και λεω να παω και τωρα προς το τελος του μηνα...με κοιταζαν περιεργα οταν πηγαινα στην ταβερνα και καθομουν μονος μου...κατα τ αλλα στα αρχιδια μου  :afro:
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Ακόμα και με την καλύτερη παρέα να πας θα πρέπει να κάνεις συνεχώς μικροδιορθωσεις στην συμπεριφορά σου ώστε να συνυπαρξετε. Θες να κλάσεις φερειπειν, θα πρέπει να το σκεφτείς.

Πραγματικά ελεύθερος είναι όταν είσαι μόνος. Βγαίνεις οπότε γουστάρεις, τραβάς μαλακια οπότε σε καυλώσει καμία γαμιαρα, τρως ότι ώρα θες και όχι ότι ώρα θέλει ο άλλος.

Εγώ και διακοπές έχω πάει μόνος, και βγαίνω βόλτα μόνος και σινεμά πάω μόνος. Να πάνε να γαμηθουν οι "φιλοι"

Όλοι οι φίλοι, επαναλαμβάνω ΟΛΟΙ, θελουν το κακό σου, ακόμα και οι περισσότερο κολλητοί σου, ασχέτως εάν υποκριτικά το κρύβουν.

Το μόνο κακό όταν βγαίνεις μόνος είναι ότι δεν γελάς. Είναι δύσκολο να γελάσεις μόνος, πρέπει να είσαι πολύ άτομο.
προχτες που πηγαινα στην δουλεια το πρωι ,ακομα πριν φτασω στο δρομο ειχα πηξη ηδη τοσο πολλη(απο το πως θα κανω τι και τι δουλεια που πρεπει να βγαλω) που ριχνω ενα γελιο νευρικο βεβαια. Με κοιτα ο απεναντι και νομιζει οτι ειμαι τρελος αυτο ισχυει?   :2funny: :2funny: :2funny:   και ελλαδα λενε ναταν η ζηλεια ψωρα θα κολουσε ολοι η χωρα....  εχει και χειροτερα
Τα αλλα για τους φιλους ισχυουν ολα.Δυστηχως.   Τα μονα ατομα που νοιαζονται για εσενα παντα ειναι οι γονεις σου  .

Ερχομαστε και φευγουμε μονοι. Στην ζωη ετσι και τυχη και ωρουμε καποια  καποιν να εθναι μαζι μας πραγματικα ειναι μεγαλο τυχερο.

 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.358
Πόντοι
33.988
ειχα παει παλαιοτερα, και λεω να παω και τωρα προς το τελος του μηνα...με κοιταζαν περιεργα οταν πηγαινα στην ταβερνα και καθομουν μονος μου...κατα τ αλλα στα αρχιδια μου  :afro:



ετσι ετσι

 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
προχτες που πηγαινα στην δουλεια το πρωι ,ακομα πριν φτασω στο δρομο ειχα πηξη ηδη τοσο πολλη(απο το πως θα κανω τι και τι δουλεια που πρεπει να βγαλω) που ριχνω ενα γελιο νευρικο βεβαια. Με κοιτα ο απεναντι και νομιζει οτι ειμαι τρελος αυτο ισχυει?  :2funny: :2funny: :2funny:  και ελλαδα λενε ναταν η ζηλεια ψωρα θα κολουσε ολοι η χωρα....  εχει και χειροτερα
Τα αλλα για τους φιλους ισχυουν ολα.Δυστηχως.  Τα μονα ατομα που νοιαζονται για εσενα παντα ειναι οι γονεις σου  .

Ερχομαστε και φευγουμε μονοι. Στην ζωη ετσι και τυχη και ωρουμε καποια  καποιν να εθναι μαζι μας πραγματικα ειναι μεγαλο τυχερο.
Οι γονείς έχουν ανιδιοτελή αγάπη. Ότι και να τους κάνεις θα σε αγαπάνε, ακόμα και αν πας να τους σκοτώσεις.

Όλοι οι φίλοι, από την άλλη, όχι μόνο δε σε αγαπάνε αλλά θέλουν το κακο σου. Τρέφονται με τη δυστυχία σου.

Ενδιάμεση περίπτωση αποτελεί η γκόμενα η οποία μπορεί να σε αγαπάει μεν, όχι ομως χωρίς ανταλλάγματα (πχ να την αγαπάς και εσύ).
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.793
Like
1.245
Πόντοι
216
Οι ξενες τουριστριες στην Ελλαδα, πως σε βλεπουν, οταν εισαι μονος, πχ στην καφετερια, στην παραλία, στην ταβερνα, στη βόλτα;
Πως το πιανουν το ολο concept?
'ο προβληματικος', 'ο καμακιας', 'ο συνειδητοποιημενος', 'ο ελκυστικός', 'ο απροσάρμοστος', 'η ευκαιρια γνωριμιας',  whatever?
Μιλω για τις ξενες τουριστριες στην Ελλαδα, κι οχι για ελληνιδες.
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Νομίζω πρωταρχικός σκοπός του να πας μόνος διακοπές πρέπει να είναι να χαλαρώσεις, να ξεφύγεις απο ότι θέματα έχεις, να τα βρεις με τη πάρτυ σου ....δεν ξέρω και γω τι.
Αν πας με σκοπό "πρέπει να βρω να γαμήσω".....τι στο πούτσο ...και πως κολλάνε όλα αυτά μεταξύ τους, δεν καταλαβαίνω.

Δηλαδή θα τρέχεις πάλι με τη γλώσσα έξω να βρεις να μιλήσεις, να την στήσεις εκεί που έχει μουνιά (απο αυτές που έχουν τη μύτη στο θεό), να βγεις το βράδυ στα μπαράκια......τι σκατά;

Νομίζω σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα να πας με ένα φίλο, να έχεις και με κάποιον να πεις μια κουβέντα, να σχολιάσεις όλα αυτά τα μουνιά.

Νομίζω το πιάνετε κάποιοι λάθος το θέμα απο την βάση του.

ΑΝ θέλεις να πας διακοπές μόνος σου να την βρείς έτσι.....πας. Τώρα αν κάτσει κάποιο μουνί που είναι στην ίδια φάση (δεν είναι λίγες οι ξένες που έρχονται μόνες τους), την πέτυχες στο καράβι, την πέτυχες στο λεωφορείο, σε πέτυχε κάπου ....τότε κομπλέ.

Ο αυτοσκοπός πρέπει να είναι άλλος (παω να χαλαρώσω), και η ζωη και η εμπειρία δείχνει ότι τότε σου κάθονται τα καλα, όχι όταν βγαίνεις με τη πούτσα έξω να γαμήσεις ντε και καλα.
 

hyena

Μέλος
Εγγρ.
29 Φεβ 2016
Μηνύματα
177
Κριτικές
8
Like
183
Πόντοι
1
Έχω πάει πολλές φόρες και σε πολλά μέρη. Απλά το θέμα είναι ότι είχε να κάνει με υποχρεώσεις, δουλειά, κτλ. Ποτέ δεν πήγα κάπου με μόνος με σκοπό να διακοπάρω ή να χαλαρώσω.

Το ζόρικο είναι αυτά που γράψανε οι συναγωνιστές με τις ταβέρνες κτλ., ειδικά στην Ελλάδα! Εγώ προσωπικά νιώθω άβολα να πάω και να φάω μόνος σε ταβέρνα για αυτό παίρνω φαγητό απ' έξω και το τρώω στο ξενοδοχείο με την ησυχία μου. (Να ξέρεις στο εξωτερικό είναι πολύ νορμάλ για κάποιον να τρώει μόνος ή να πίνει μόνος σε καφετέρια/μπαρ κτλ. Ακόμα και το να πας σε κλαμπάκι).

Για να πω την αμαρτία μου και σε μένα φαινόταν παράξενο όταν έβλεπα κοπέλες να ταξιδεύουν μόνες τους. Έτσι γνώρισα μια Αγγλίδα, πολύ καλό κορίτσι. Γενικά αν δεις γυναίκα, ανεξαρτήτως ηλικίας, που κάνει μόνη διακοπές όρμα!

Τώρα από πλευράς φλερτ δεν θα 'χεις πρόβλημα αν απέναντί σου έχεις ξένες. Αν πας κάπου Ελλάδα προτίμησε μέρη με ξένες: παραλίες Κατερίνης, παραλίες Λάρισας, Κάβος, Μάλια,  Χερσόνησος, Αγία Νάπα, και ίσως Καλλιθέα (Χαλκιδική).
 

hyena

Μέλος
Εγγρ.
29 Φεβ 2016
Μηνύματα
177
Κριτικές
8
Like
183
Πόντοι
1
Αν το φέρει η κουβέντα γιατί είσαι μόνος κτλ. είτε από ντόπιο είτε από τουρίστρια λες ότι πας για δουλειά, σε έστειλε το αφεντικό σου, ασχολούμαι μ' αυτό και μ' αυτό και ήρθα εδώ γι' αυτό και γι' αυτό. Κάπως έτσι.

Μ' αυτόν τον τρόπο φαίνεσαι πιο "φυσιολογικός". Όχι ο περίεργος που πήγε μόνος του διακοπές.
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.793
Like
1.245
Πόντοι
216
Νομίζω πρωταρχικός σκοπός του να πας μόνος διακοπές πρέπει να είναι να χαλαρώσεις, να ξεφύγεις απο ότι θέματα έχεις, να τα βρεις με τη πάρτυ σου ....δεν ξέρω και γω τι.
Αν πας με σκοπό "πρέπει να βρω να γαμήσω".....τι στο πούτσο ...και πως κολλάνε όλα αυτά μεταξύ τους, δεν καταλαβαίνω.

Δηλαδή θα τρέχεις πάλι με τη γλώσσα έξω να βρεις να μιλήσεις, να την στήσεις εκεί που έχει μουνιά (απο αυτές που έχουν τη μύτη στο θεό), να βγεις το βράδυ στα μπαράκια......τι σκατά;

Νομίζω σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα να πας με ένα φίλο, να έχεις και με κάποιον να πεις μια κουβέντα, να σχολιάσεις όλα αυτά τα μουνιά.

Νομίζω το πιάνετε κάποιοι λάθος το θέμα απο την βάση του.

ΑΝ θέλεις να πας διακοπές μόνος σου να την βρείς έτσι.....πας. Τώρα αν κάτσει κάποιο μουνί που είναι στην ίδια φάση (δεν είναι λίγες οι ξένες που έρχονται μόνες τους), την πέτυχες στο καράβι, την πέτυχες στο λεωφορείο, σε πέτυχε κάπου ....τότε κομπλέ.

Ο αυτοσκοπός πρέπει να είναι άλλος (παω να χαλαρώσω), και η ζωη και η εμπειρία δείχνει ότι τότε σου κάθονται τα καλα, όχι όταν βγαίνεις με τη πούτσα έξω να γαμήσεις ντε και καλα.


Εννοειται οτι ο βασικος σκοπος ειναι η χαλαρωση, και να περασω καλα, και να ξεκουραστω μονος.
Δεν ειπα πουθενα οτι θα ξεχυθω σε μπαρακια να παρω σβαρνα να μιλαω σε οποια βρεθει.
Απλα ρωταω και αυτη την πτυχη του θεματος, να ξερω τι παιζει, και απο εκει και περα, οτι ηθελε προκυψει.
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Εννοειται οτι ο βασικος σκοπος ειναι η χαλαρωση, και να περασω καλα, και να ξεκουραστω μονος.
Δεν ειπα πουθενα οτι θα ξεχυθω σε μπαρακια να παρω σβαρνα να μιλαω σε οποια βρεθει.
Απλα ρωταω και αυτη την πτυχη του θεματος, να ξερω τι παιζει, και απο εκει και περα, οτι ηθελε προκυψει.

Φίλε, η δικη μου κοσμοθεωρία είναι ....30 μέρες στη Μυκονο να πας μπορεί να μην ακουμπίσεις ούτε χέρι, in contrast να πας 3 μέρες στο Ξυλοκαστρο και να γαμήσεις 2-3. Ο λόγος είναι απλός...νομίζω δεν χρειάζεται επεξήγηση...

Ψάξε, βρες κάποιο μέρος που σου κάνει εσένα για διακοπές, αυτο να εξασφαλίσεις. Τα υπολοιπα αστα στη πουτάνα τη μοίρα που ξέρει καλύτερα. Απο το να σε επηρεάσει κάποιος να τραβηχτείς πχ Κατερίνη γιατι "κατεβαίνουν μιλούνια οι Βαλκάνιες μαλακαααα ...θα γαμήσεις σίγουρα!!!" και να φας τη φολα, καλύτερα να πας κάπου που θα γουστάρεις σαν μέρος εσυ βασικά.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
Αν το φέρει η κουβέντα γιατί είσαι μόνος κτλ. είτε από ντόπιο είτε από τουρίστρια λες ότι πας για δουλειά, σε έστειλε το αφεντικό σου, ασχολούμαι μ' αυτό και μ' αυτό και ήρθα εδώ γι' αυτό και γι' αυτό. Κάπως έτσι.

Μ' αυτόν τον τρόπο φαίνεσαι πιο "φυσιολογικός". Όχι ο περίεργος που πήγε μόνος του διακοπές.

Οχι φίλε δεν χρειάζονται μούσια του τύπου επαγγελματική υποχρεωση, εντοπιότητα κτλ για να δείξεις "φυσιολογικός" Εγώ λέω πως πηγαίνω διακοπές μόνος απο επιλογή, πως δεν μου αρέσει να κάνω διακοπές με φίλο και μου είναι αδύνατον να κοιμηθώ στο ίδιο δωμάτιο με άνδρα. Είμαι εργένης και διακοπάρω μόνος .-
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
Εντάξει μεχρι το απόγευμα μπορείς κάτι να κάνεις,μπάνιο φαγητό βολτα υπνο
Το βράδυ όμως?
Τι θα κάνεις,θα βγεις σαν φάντασμα μόνος έξω,και πού θα πας?

Εχω πάει εξωτερικό μόνος,αλλά εκεί περνούσε η ώρα με τις βόλτες στα αξιοθέατα και τις ξεναγήσεις και το βράδυ ξενοδοχείο ή FKK Γερμανία Ελβετία οπότε μια χαρά.
Για νησί δεν θα το αποτολμούσα.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Οχι φίλε δεν χρειάζονται μούσια του τύπου επαγγελματική υποχρεωση, εντοπιότητα κτλ για να δείξεις "φυσιολογικός" Εγώ λέω πως πηγαίνω διακοπές μόνος απο επιλογή, πως δεν μου αρέσει να κάνω διακοπές με φίλο και μου είναι αδύνατον να κοιμηθώ στο ίδιο δωμάτιο με άνδρα. Είμαι εργένης και διακοπάρω μόνος .-
Και εγώ έτσι ακριβώς. Παλαιότερα που πήγαινα με φίλους, πάντα έπαιρνα μονοκλινο στο ίδιο ξενοδοχείο  η εκεί κοντά στους άλλους.

Συμφωνώ με την προσέγγιση. Να λες την αλήθεια δηλαδή. Η να πεις ότι ξέμεινα μόνος αυτή την περίοδο και ήθελα να πάω κάπου.

 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Πέρασα αρχές Ιουλίου ένα φανταστικό τριήμερο με Καναδέζα τουρίστρια. Την πέτυχα στο τραμ στο Σύνταγμα κοιτώντας το χάρτη. Ταξίδευε μόνη. Το πρωί ακρόπολη σούνιο και το βράδυ μαζί.
Έτυχε, δε το είχα στο μυαλό μου. Πήγαινα για καφέ με φίλο που δεν ήπιαμε!
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Πάντως στα θέρετρα από ό,τι διαπίστωσα κυρίως οι ντόπιοι που δουλεύουν DJ,barmen,σερβιτόροι,ανιματέρ γαμάνε.Οπως και οι ξένοι τις συμπατριώτισσές τους κυρίως.Οι Ελληνες άσχετοι τουρίστες έχουν πολύ λίγη τύχη.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
38
Πόντοι
16
Ελλάδα δεν θα πήγαινα μόνος γιατί δεν έχεις πράγματα να κάνεις. Το βράδυ δεν θα μπορείς να βγεις σαν άνθρωπος. Γενικά θα πήγαινα μόνος μόνο εξωτερικό για γαμήσια σε fkk.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom