Νέα

Δεν εγκαθίστανται κάποια προγράμματα στο PC

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα georgebest
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 35
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
G

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Στην τελικη αμα δεν κανε ενα φορματ να τελειωνεις

δεν αποκλείεται να το κάνω. Προς το παρόν δεν το βρισκω κι απαραίτητο. Για το πρόγραμμα που θέλω για να φτιάχνω εννοιολογικούς χάρτες, έχω βρει υποκατάστατο
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
@Raptoras1983 Το παρατραβάς  :2funny:
@georgebest Καλό θα ήταν να κάνεις ένα screenshot από το Αρχεια καταγραφής Συμβατων που είναι λίγο πιο κάτω.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
δεν αποκλείεται να το κάνω. Προς το παρόν δεν το βρισκω κι απαραίτητο. Για το πρόγραμμα που θέλω για να φτιάχνω εννοιολογικούς χάρτες, έχω βρει υποκατάστατο
Οταν λες ενοιολογικούς χάρτες τι εννοείς επειδη κάποιες έννοιες στα Ελληνικά δεν.
 
OP
OP
G

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
δεν βλεπω να βγαζει κατι που εχει σχεση με το προβλημα μου
 

Συνημμένα

  • symvanta2.jpg
    symvanta2.jpg
    292,3 KB · Εμφανίσεις: 74
OP
OP
G

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Οταν λες ενοιολογικούς χάρτες τι εννοείς επειδη κάποιες έννοιες στα Ελληνικά δεν.

είναι για εκπαιδευτικούς σκοπούς. π.χ. το παρακάτω. Σαν ένα δέντρο που συνδέει έννοιες
 

Συνημμένα

  • ΤΕΣΤ.jpeg
    ΤΕΣΤ.jpeg
    61,9 KB · Εμφανίσεις: 86

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
είναι για εκπαιδευτικούς σκοπούς. π.χ. το παρακάτω. Σαν ένα δέντρο που συνδέει έννοιες
Ολο και κάπου θα έχει γράψει κάποια γραμμη γιατι κολλάει η εγκατάσταση εαν οχι τότε μάλον τα Windows σαν λειτουργικό και εγκατάσταση έχουν θέμα. Αλλα για format μπορεί και να μην χρειάζεται θέλει λίγο ψάξιμο.

Είναι κάτι σαν λογικό διάγραμμα, process flow, UML;
Το Gliffy δεν σου κάνει;

 
OP
OP
G

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Ολο και κάπου θα έχει γράψει κάποια γραμμη γιατι κολλάει η εγκατάσταση εαν οχι τότε μάλον τα Windows σαν λειτουργικό και εγκατάσταση έχουν θέμα. Αλλα για format μπορεί και να μην χρειάζεται θέλει λίγο ψάξιμο.

Είναι κάτι σαν λογικό διάγραμμα, process flow, UML;
Το Gliffy δεν σου κάνει;

ναι, τύπε, τέτοια φάση εργαλείο είναι. Το gliffy δεν το ξέρω. Φαίνεται να δουλεύει ον-λάιν. Υπάρχουν πολλά. Άλλα ονλάιν κι άλλα οφλάιν με εγκατάσταση. Στους κύκλους των εκπαιδευτικών, το cmap είναι το δημοφιλέστερο οφλάιν και μάλλον το creately για ονλάιν. Εγώ βρήκα κι εγκατέστησα το vue, αφού δεν μπορούσα το cmap. Μια χαρά μου φαίνεται. Το δεντράκι που ανέβασα με το vue το έφτιαξα. Απλώς, αφού όλοι έχουν το cmap, ίσως πέσει κάποια στιγμή στα χέρια μου αρχείο που θα έχει δημιουργηθεί με αυτό και δεν μπορώ να το ανοίξω. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που το θέλω. Από την άλλη, βλέπω ότι μάλλον γενικά δεν εγκαθίστανται στον pc μου προγράμματα που κάνουν κάτι σαν προετοιμασία στην αρχή κι αυτό δεν μου αρέσει.
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
@Raptoras1983 Το παρατραβάς  :2funny:
@georgebest Καλό θα ήταν να κάνεις ένα screenshot από το Αρχεια καταγραφής Συμβατων που είναι λίγο πιο κάτω.
Απο το να καθετε να παιδευετε τη σκατα του προκαλει το προβλημα κανει ενα φορματ και λυνετε το θεμα θα καθαρισει και ο σκληρος απο τυχον μαλακιες για ποιο λογο το γελας
 

Takeo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
7
Like
255
Πόντοι
280
Δεν έχω ιδέα απο το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά μπορώ έχω μια ιδέα απο τι θα μπορούσες να κάνεις.
1)Ένα πρόγραμμα όταν εγκαθίστανται μπορεί να χρησιμοποιεί και άλλες εφαρμογές ή δεδομένα απο άλλους φακέλους. Οτιδήποτε "τρέχει εκείνην την στιγμή" θα μπορούσε να σου κάνει ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Επομένως προσπάθησε να το εγκαταστήσεις μετα απο επανεκίνηση με όσο το δυνατόν πιο λίγα πράγματα να τρέχουν. Για τον ίδιο λόγο μπορεί να δοκιμάσεις να το κάνεις εγκατάσταση σε safe mode.
2)Αν δεν βρίσκεις άκρη και δεν θέλεις να κάνεις format μια λύση θα ήταν να το τρέξεις σε virtual box. Η όλη διαδικασία είναι σχετικά απλή. Αν ξέρεις να την κάνεις δεν παίρνει πάνω απο 20 λεπτά. Αν πάλι δεν ξέρεις να την κάνεις υπάρχουν άπειρα αναλυτικά βίντεο. Αυτή η ιδέα επίσης ενδύκνειται όταν το πρόγραμμα που θες να τρέξεις λειτουργεί ιδανικά σε άλλο λειτουργικό απο αυτο που έχεις.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
[size=13pt]Ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις διαγράμματα. Είναι το Dia  :heavymetalbig:

[URL unfurl="true"]http://dia-installer.de/[/url]

Από UML μέχρι Networks.
[/size]
Συμφωνώ για Dia αλλά και το Gliffy είναι αρκετα καλό και μπορείς να δουλέψεις offline.
Θέλω να κάνω και ενα patch map και με το Dia δεν, το Gliffy βόλεψε πιο πολλή.
 
OP
OP
G

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Δεν έχω ιδέα απο το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά μπορώ έχω μια ιδέα απο τι θα μπορούσες να κάνεις.
1)Ένα πρόγραμμα όταν εγκαθίστανται μπορεί να χρησιμοποιεί και άλλες εφαρμογές ή δεδομένα απο άλλους φακέλους. Οτιδήποτε "τρέχει εκείνην την στιγμή" θα μπορούσε να σου κάνει ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Επομένως προσπάθησε να το εγκαταστήσεις μετα απο επανεκίνηση με όσο το δυνατόν πιο λίγα πράγματα να τρέχουν. Για τον ίδιο λόγο μπορεί να δοκιμάσεις να το κάνεις εγκατάσταση σε safe mode.
2)Αν δεν βρίσκεις άκρη και δεν θέλεις να κάνεις format μια λύση θα ήταν να το τρέξεις σε virtual box. Η όλη διαδικασία είναι σχετικά απλή. Αν ξέρεις να την κάνεις δεν παίρνει πάνω απο 20 λεπτά. Αν πάλι δεν ξέρεις να την κάνεις υπάρχουν άπειρα αναλυτικά βίντεο. Αυτή η ιδέα επίσης ενδύκνειται όταν το πρόγραμμα που θες να τρέξεις λειτουργεί ιδανικά σε άλλο λειτουργικό απο αυτο που έχεις.

το 1ο που λες, το σκέφτηκα και δοκίμασα να το τρέξω ακριβώς με την εκκίνηση. Αποτυχία. Σε σειφ μοντ δεν δοκιμασα. Το 2ο, αν και μου φαίνεται πολύπλοκο, ίσως το δοκιμάσω
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
[size=13pt]Για image map δοκίμασε το Gimp
www.gimp.org]www.gimp.org[/url]
Ενα σύντομο tutorial για image maps με Gimp
[/size]
Οχι δεν εννουσα αυτό θέλω να κάνω μια καταγραφή απο τις πορτες στα switch και στα patch panel. Δηλαδη σε ποια πόρτα είναι συνδεδεμένο το μπριζάκι του τοίχου. Δεν θέλω να το κάνω σε excel ή visio θέλω να το σχεδιασω. Υπάρχουν κάτι προγράμματα αλλα είναι με πληρωμή και δεν.
 

Takeo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
7
Like
255
Πόντοι
280
το 1ο που λες, το σκέφτηκα και δοκίμασα να το τρέξω ακριβώς με την εκκίνηση. Αποτυχία. Σε σειφ μοντ δεν δοκιμασα. Το 2ο, αν και μου φαίνεται πολύπλοκο, ίσως το δοκιμάσω

Πραγματικά είναι πολύ πιο απλό απότι φαίνεται. Πολύ γενικά τα βήματα είναι τα εξής

1)Κατεβάζεις το oracle virtual box vm (είναι δωρεάν). Κοιτάς να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση.

2)Το κάνεις εγκατάσταση. Στο youtube πατάς oracle virtualbox set up και βρίσκεις άπειρα βιντεάκια.

3)Τρέχεις το πρόγραμμα και φτιάχνεις ένα καινούργιο virtual mashine προσαρμοσμένο στις ανάγκες του λειτουργικού που θες να χρησιμοποιήσεις. Και εδώ μπορεις να κάνεις αναζήτηση π.χ: setup oracle vm for windows 7 64.

4)Τρέχεις το νέο vm (virtual mashine) και κάνεις κανονικά εγκατάσταση windows (εδώ μπορεί να έχεις ένα μικρό πρόβλημα να βρείς το iso αρχείο ή τον driver που έχεις μέσα το iso) και πάλι όμως κάνεις αναζήτηση στο google.

5)Έχεις ένα νεό εικονικό μηχάνημα που δουλευει κανονικά σαν pc, κάνεις τις ενημερώσεις και εγκαθιστάς το πρόγραμμα που θές συν τα προαπαιτούμενα του.

6)ΚΑΙ πιο σημαντικό, Αν δουλέψει λες απο μέσα σου ένα να ναι καλά ο takeo, αν δεν δουλέψει λες ένα τι μ....ς είναι και πας για άλλα.

Σε κάθε περίπτωση αν είναι σχετικά εξοικειωμένος με pc κ.τ.λ είναι γύρω στα 20-30 λεπτά(εξαρτάται απο το πόσο γρήγορο μηχάνημα έχεις, πχ εμένα κάνει install windows σε 7 λεπτά). Επιπλέον μαθαίνεις μια διαδικασία που εμένα τουλάχιστον μου έχει χρειαστεί πολλές φορές (μπορείς να έχεις οσα λειτουργικά θες στο ίδιο μηχάνημα, ακόμα και σερβερ μπορεί να σηκώσεις έτσι...)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom