Νέα

δεν έχει ταμίες η Πειραιώς!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tasos999
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 140
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Έχει δίκιο ο nickpie2008.

Πρέπει να ήταν εκεί γύρω στο 2013. Στηθήκαμε ξανά στις ουρές για να πάρουμε νέο κλειδάριθμο, διότι αναβάθμισε η πουτάνα η Intracom το σύστημα (με μπουρδελοτρόπο προφανώς) το οποίο δεν υποστήριζε τους παλιούς κωδικούς.

Θυμάμαι πολύ καλά τη φάση.
Kανένα δίκιο δεν έχει. Ο κλειδάριθμος ήταν για ενεργοποίηση ατομικού λογαριασμού. Να έχεις προσωπικό προφίλ και mail. Που πριν δεν είχες. Οι κωδικοί επ ουδενί δεν επηρρεάστηκαν. Οι παλιοί και νέοι χρήστες έναν κλειδάριθμο πήραν, για πρώτη φορά. Και ειλικρινά θα σου ανέβαζα τις δηλώσεις του τότε και του τώρα τις οποίες έχω κρατημένες για να δεις πως δεν άλλαξε τίποτα, αλλά θα πρεπει να φαίνεται ο κωδικός οπότε δώρον άδωρον.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.929
Κριτικές
26
Like
2.317
Πόντοι
6.955
Είμαι από τους πρώτους που έκαναν φορολογική δήλωση μέσω διαδικτύου, από πολύ παλιά. Το 2013 και ενώ είχα κωδικούς (θυμήθηκα απο πιά δουλεία ζήτησα άδεια για να πάω στην εφορία) αναγκάστηκα να πάω εφορία για κλειδάριθμο.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Παράδειγμα Νο1. Εάν δεν σε πάει ο προϊστάμενος σου, δεν τον γλύφεις επί του πρακτέου, δεν σου μαθαίνει νέες εργασίες κι ούτε έχεις πρόσβαση π.χ. σε όλα τα συστήματα. Κάνεις δηλαδή την γραμματιακή εργασία που είναι η λάντζα κι όχι τις χρεωπιστώσεις στο σύστημα, πολύ χονδρικά στα περιγράφω για να έχεις εικόνα.

Παράδειγμα Νο2. Τρως ξαφνικά δυσμενή μετάθεση σε τμήμα ανεπιθύμητων και βρίσκεσαι με τρελούς, κουτσούς και ηλικιωμένους. Το αντικείμενο δραστηριότητας..για τον πούτσο.


Ότι θέλουν οι κατά τόπους επικεφαλής χωρίς να λειτουργεί το HR με τρόπο οργάνωσης μεγάλης εταιρείας ως θα έπρεπε.

Όλα αυτά τα έχω ακούσει να λέγονται...........

Τι μαλακιες γραφεις ρε καημενε? Καινουρια περιπτωση εισαι εσυ ή τοσο καιρο ειχες ξεφυγει απο τα ρανταρ?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Είμαι από τους πρώτους που έκαναν φορολογική δήλωση μέσω διαδικτύου, από πολύ παλιά. Το 2013 και ενώ είχα κωδικούς (θυμήθηκα απο πιά δουλεία ζήτησα άδεια για να πάω στην εφορία) αναγκάστηκα να πάω εφορία για κλειδάριθμο.
Tύπε μου εσύ μας ξεπέρασες όλους.
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.381
Πόντοι
506
Kανένα δίκιο δεν έχει. Ο κλειδάριθμος ήταν για ενεργοποίηση ατομικού λογαριασμού. Να έχεις προσωπικό προφίλ και mail. Που πριν δεν είχες. Οι κωδικοί επ ουδενί δεν επηρρεάστηκαν. Οι παλιοί και νέοι χρήστες έναν κλειδάριθμο πήραν, για πρώτη φορά. Και ειλικρινά θα σου ανέβαζα τις δηλώσεις του τότε και του τώρα τις οποίες έχω κρατημένες για να δεις πως δεν άλλαξε τίποτα, αλλά θα πρεπει να φαίνεται ο κωδικός οπότε δώρον άδωρον.
Εξακολουθείς να παίζεις με τις λέξεις και εξακολουθείς να αμφισβητείς πως οι μέχρι το 2011 "υπάρχοντες" χρήστες ΞΑΝΑΣΤΗΘΗΚΑΝ σε μια ΑΧΡΕΊΑΣΤΗ Ουρά ενώ ήταν ΗΔΗ πιστοποιημενοι χρήστες (δηλαδή η εφορία γνώριζε ποιοι ήταν)
Αν θες να σου πούμε μπράβο που είσαι ο παλιότερος χρήστης του Υπουργείου Οικονομικών μπράβο είσαι ο παλαιότερος χρήστης του Υπουργείου Οικονομικων
Όταν έχεις πιστοποιήσει έναν χρήστη μια φορά για το σύστημα σου είναι παράλογο να θες να τον ξαναβάλεις στην ίδια διαδικασία να τον ξαναπιστοποιησεις επειδή εσύ αναβαθμίσες το σύστημα σου.
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.381
Πόντοι
506
Παιδιά, επανέρχομαι πολύ γρήγορα στο topic. Ξέρει κανείς αν η Eurobank κάνει ενημέρωση βιβλιαρίων (πριντάρισμα κίνησης)? Παρακαλώ να απαντήσει μόνο αν κάποιος τις τελευταίες μέρες το έχει κάνει..
Μπορείς να παραξεις PDF αρχείο στο ebanking παντως
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.381
Πόντοι
506
Έχει δίκιο ο nickpie2008.

Πρέπει να ήταν εκεί γύρω στο 2013. Στηθήκαμε ξανά στις ουρές για να πάρουμε νέο κλειδάριθμο, διότι αναβάθμισε η πουτάνα η Intracom το σύστημα (με μπουρδελοτρόπο προφανώς) το οποίο δεν υποστήριζε τους παλιούς κωδικούς.

Θυμάμαι πολύ καλά τη φάση.
Τυπε όλη η Ελλάδα στήθηκε νταβατζιλικι.
Όταν βγαίναν οι Υπουργοί στις τηλεοράσεις στην απλή ερωτήσεις γιατί δεν στέλνανε τους κωδικούς με ΕΛΤΑ λέγανε πως δεν εξασφαλίζει πως η επιστολή θα παραληφθεί όντως από τον κάτοχο!!!!!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Εξακολουθείς να παίζεις με τις λέξεις και εξακολουθείς να αμφισβητείς πως οι μέχρι το 2011 "υπάρχοντες" χρήστες ΞΑΝΑΣΤΗΘΗΚΑΝ σε μια ΑΧΡΕΊΑΣΤΗ Ουρά ενώ ήταν ΗΔΗ πιστοποιημενοι χρήστες (δηλαδή η εφορία γνώριζε ποιοι ήταν)
Αν θες να σου πούμε μπράβο που είσαι ο παλιότερος χρήστης του Υπουργείου Οικονομικών μπράβο είσαι ο παλαιότερος χρήστης του Υπουργείου Οικονομικων
Όταν έχεις πιστοποιήσει έναν χρήστη μια φορά για το σύστημα σου είναι παράλογο να θες να τον ξαναβάλεις στην ίδια διαδικασία να τον ξαναπιστοποιησεις επειδή εσύ αναβαθμίσες το σύστημα σου.
Καρφάκι δε μου καίγεται να μου πούνε μπράβο. Το ποιός παίζει με τις λέξεις φαίνεται. Εγραψες κάτι που δεν ίσχυε και σου το ανέφερα. Συνέχισες να το υποστηρίζεις ενώ ήταν φανερό ότι ήθελες να πεις κάτι άλλο. Το ότι πήγα στην εφορία να πάρω ένα χαρτί με έναν κλειδάριθμο από το Μητρώο, για να ενεργοποιήσω έναν προσωπικό φορολογικό λογαριασμό με νέες δυνατότητες και ένα φορολογικό mail, μια δεκαετία μετά την πρώτη πιστοποίηση, δεν το θεωρώ καθόλου παράλογο να απαιτεί τη φυσική μου παρουσία. Πρόσφατα η Τράπεζα με υποχρέωσε να πάω στο κατάστημα για ένα θέμα που δημιουργήθηκε με το user name του e-banking. Ξαναστήθηκα στην ουρά για να πιστοποιήσει ότι όντως είμαι ο πιστοποιημένος κάτοχος λογαριασμού καταθέσεων εικοσαετίας. Κι αυτό λογικό το θεωρώ. Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι ήταν θέμα αποστολής μιας συστημένης. Οκ.

 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.381
Πόντοι
506
Καρφάκι δε μου καίγεται να μου πούνε μπράβο. Το ποιός παίζει με τις λέξεις φαίνεται. Εγραψες κάτι που δεν ίσχυε και σου το ανέφερα. Συνέχισες να το υποστηρίζεις ενώ ήταν φανερό ότι ήθελες να πεις κάτι άλλο. Το ότι πήγα στην εφορία να πάρω ένα χαρτί με έναν κλειδάριθμο από το Μητρώο, για να ενεργοποιήσω έναν προσωπικό φορολογικό λογαριασμό με νέες δυνατότητες και ένα φορολογικό mail, μια δεκαετία μετά την πρώτη πιστοποίηση, δεν το θεωρώ καθόλου παράλογο να απαιτεί τη φυσική μου παρουσία. Πρόσφατα η Τράπεζα με υποχρέωσε να πάω στο κατάστημα για ένα θέμα που δημιουργήθηκε με το user name του e-banking. Ξαναστήθηκα στην ουρά για να πιστοποιήσει ότι όντως είμαι ο πιστοποιημένος κάτοχος λογαριασμού καταθέσεων εικοσαετίας. Κι αυτό λογικό το θεωρώ. Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι ήταν θέμα αποστολής μιας συστημένης. Οκ.
Τυπε ότι έγραψε ο καθένας υπάρχει. Αφού αμφισβήτησες την ουρά τώρα παραδέχεσαι ότι περίμενες στην ουρά στο Μητρώο ενώ ήδη στο λένε αλλά δύο άτομα και σου βάζω και print screen την ανακοίνωση της Εφορίας.
Το θέμα της επιστολής (που σημειωτέον έδωσε τη λύση στις νέες ουρές πρόσφατα) ναι είναι η απλούστερη λύση όταν μάλιστα οι δικαιολογίες που είχαν χρησιμοποιηθεί τότε ήταν εκτός πραγματικότητας. Εδώ και πολλά χρόνια υπαρχει η δυνατότητα συστημένης επιστολής να παραδοθεί ΜΟΝΟ στον παραλήπτη και όχι σε τρίτο άτομο
Υγ:Αν και οι τράπεζες μπορούν να καλυφθούν πίσω από την οδηγία της ΕΕΤ αν το θέμα του username προέκυψε από ΔΙΚΉ ΤΟΥΣ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ γιατί πρέπει να πας Εσύ για το λάθος το ΔΙΚΌ τους? Μια τέτοια περίπτωση ναι είναι παράλογη η φυσική σου παρουσία
 
OP
OP
tasos999

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
Μόνον αν πας ταμείο για να κάνεις κάποια πράξη.
Μισό, πάω ταμείο να κάνω ανάληψη πχ 400 Ευρώ (πιο λίγο η Euro δεν δίνει). Ο ταμίας εκεί θα μου κάνει ενημέρωση βιβλιαρίου?? Δηλαδή το κλασικό που παίρνει το βιβλιάριο το βάζει στο μηχάνημα και πριντάρει τι έγινε (πχ ανάληψη 400 Ευρώ), υπόλοιπο, τόκοι, καταθέσεις από πελάτες προς εμένα κτλ? Είσαι 100% σίγουρος? Πότε το έκανες τελευταία φορά? Γιατί πριν 1 βδομάδα ενημέρωση ΔΕΝ κάνουν πουθενά πλην ΑΤΜ ή e-banking..
 
OP
OP
tasos999

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
:think: που στο ζητάνε ρε τυπε αυτό;
Πουθενά, απλά έχω διαφωνία με ένα τυπά ότι μπορεί να γίνει ή όχι, και βάλαμε τρόπο τινά ένα στοίχημα.. Συν ότι θέλω να ξέρω για μέλλουσα χρήση τελοσπάντων..
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.381
Πόντοι
506
Πουθενά, απλά έχω διαφωνία με ένα τυπά ότι μπορεί να γίνει ή όχι, και βάλαμε τρόπο τινά ένα στοίχημα.. Συν ότι θέλω να ξέρω για μέλλουσα χρήση τελοσπάντων..
Εγω πάντως πριν από κάνα 3μηνο που έκανα μια ανάληψη στα αρχιδια του ο ταμίας μόνο με το διπλότυπο κωλοχαρτο ασχολιοταν
Πειραιώς έχει την τρελή μαγκιά που χώνεις το βιβλιάριο μέσα στη σχισμή και στο τυπώνει-όμως έχει περιορισμό νομίζω ή 10 ή 20 κινήσεις τυπώνει
 
OP
OP
tasos999

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
Εγω πάντως πριν από κάνα 3μηνο που έκανα μια ανάληψη στα αρχιδια του ο ταμίας μόνο με το διπλότυπο κωλοχαρτο ασχολιοταν
Πειραιώς έχει την τρελή μαγκιά που χώνεις το βιβλιάριο μέσα στη σχισμή και στο τυπώνει-όμως έχει περιορισμό νομίζω ή 10 ή 20 κινήσεις τυπώνει
Ρε παιδιά ΕΛΕΟΣ, μόνο για Eurobank ρωτάω από όταν έγιναν οι αλλαγές 1-2 βδομάδες το πολύ... Φυσικά σε όποια Πειραιώς υπάρχει αυτό το 'Μηχάνημα Αυτόματης Ενημέρωσης Βιβλιαρίων' είναι σωτήριο..
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Τυπε ότι έγραψε ο καθένας υπάρχει. Αφού αμφισβήτησες την ουρά τώρα παραδέχεσαι ότι περίμενες στην ουρά στο Μητρώο ενώ ήδη στο λένε αλλά δύο άτομα και σου βάζω και print screen την ανακοίνωση της Εφορίας.
Προφανώς δεν την παλεύεις με την καραντίνα και ψάχνεις κουβέντα. Από την πρώτη στιγμή τι σου είπα πως δεν ισχύει; Ότι άλλαξαν οι κωδικοί. Και αντε να δούμε τι έγραψες εσύ.

Γιατι αν θυμάσαι τα ζώα είχαν αναβαθμίσει το TAXISNET και οι παλιοί κωδικοί καταργήθηκαν και έπρεπε να βγάλεις καινούριους ας είχες παλιούς και φυσικά με επίσκεψη σε κατάστημα εννοείται!!!!
Είσαι λάθος και δεν θυμάσαι καλά ή ΔΕΝ είσαι από τους πρώτους χρήστες αλλά από τους πρώτους που έγινε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η φορολογική δήλωση με κωδικούς.
Μου αρέσει που επικαλείσαι και τους άλλους δύο που ούτε καν είδαν στο ποστ ότι η καταληκτική ημερομηνία ήταν το 2011 κι αυτοί πηγαν το 2013 κι ο ένας θυμάται και από ποιά δουλειά πήρε αδεια, για να αλλαξουν κωδικούς και αυτοί.
Ασκοπα το συζητάμε. Γιατί όπως είπες κι εσύ έχω δίκιο και το ξέρω.

Τώρα αν το πρόβλημα σου είναι πως στη 2η ουρά δεν "ξαναβγαζαμε κωδικούς" αλλά λάμβαναμε πάρα του υπαλλήλου φάκελλο με εισωκλειωμενο έντυπο όπου αναγράφετο μοναδική αριθμόσειρα δια την πληκτρολογηση της σε ιστοσελίδα διαδικτύου δια τον ορισμό λογαριασμού χρήστη με μοναδιαιο προσωπικό αναγνωριστικό όνομα χρήστη και συνθηματικο επαλήθευσης ναι έχεις δίκαιο.
Πάμε παρακάτω λοιπόν.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Μισό, πάω ταμείο να κάνω ανάληψη πχ 400 Ευρώ (πιο λίγο η Euro δεν δίνει). Ο ταμίας εκεί θα μου κάνει ενημέρωση βιβλιαρίου?? Δηλαδή το κλασικό που παίρνει το βιβλιάριο το βάζει στο μηχάνημα και πριντάρει τι έγινε (πχ ανάληψη 400 Ευρώ), υπόλοιπο, τόκοι, καταθέσεις από πελάτες προς εμένα κτλ? Είσαι 100% σίγουρος? Πότε το έκανες τελευταία φορά? Γιατί πριν 1 βδομάδα ενημέρωση ΔΕΝ κάνουν πουθενά πλην ΑΤΜ ή e-banking..
Προ μηνός. Χρειάζεται να πηγαίνω μηνιαίως για μια κατάθεση από ένα παλιό ρυθμισμένο επαγγελματικό. Εκεί μου έκανε κανονικά το τύπωμα. Απριλιο δεν πήγα ακόμα οπότε δεν ξέρω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom