Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.185
Like
10.091
Πόντοι
2.606
α) στα δικαστηρια δεν επιβαλλεται δικαιοσυνη
β) εχω δικαιωμα να ονειρευομαι ενα κοσμο καλυτερο και οπως τον θελω ακομα και αν ολα καταρρεω; μου επιτρεπεις;
MA και γω ενα ονειρο μου περιγραφω...Το χρημα,η εξουσια ,με την ηθικη δεν συμβαδιζουν και η αποδοση δικαιοσυνης ειναι ενα ακρως ΗΘΙΚΟ ΣΠΟΡ!
 

Επισκέπτης
Δεν πήρα το μέρος κανενός δικαστικού/μπάτσου/εφοριακού.
Δε λυπάμαι κανέναν απ'αυτούς. Τα χώνω σ'εσένα επειδή είσαι έτοιμος να παραιτηθείς απ'τις δικές σου διεκδικήσεις με μοναδικό αντάλλαγμα να δεις κι αυτούς να πέφτουν..
Το ζητημα δεν ειναι αν εγω και εσυ παιρνουμε το μερος τους αλλα εαν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση δικαστικοι και μπατσοι να παρουν το δικο μας μερος.

Και νομιζω πως οχι.Τετοιο δειγμα δεν εχουμε,και ουτε προκειται ΙΜΟ.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
α) στα δικαστηρια δεν [size=20pt]επιβαλλεται[/size]  :grin: :-* :-* δικαιοσυνη
β) εχω δικαιωμα να ονειρευομαι ενα κοσμο καλυτερο και οπως τον θελω ακομα και αν ολα καταρρεω; μου επιτρεπεις;
Απονέμεται.
Αλλά παίρνει πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυύ χρόνο...
 

Επισκέπτης
πλεον η εφορια και οι μπατσοι ειναι ο πυρηνας του κρατους. Οι δικαστες βγαζουν δεν γαζουν αποφασεις στον ποπουλι μας/σας/τους θα  τις βαζουν/με/νε. εδω ουτε το συνταγμα εχει ισχυ...
Οι εφοριακοι?Δε νομιζω...

Αφαιρουμε:O μπατσος μπορει να παιξει και ρολο εφορα,σκετος ο εφορας ομως ειναι ενα μηδεν.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Μη σκατε μερικοι και μερικες...

Η δικαστικη εξουσια θα διαπραγματευτει ως ισος προς ισον με την εκτελεστικη και θα τα βρουνε,στανταρ...Εννοειται οτι πλην απιθανου και οπωσδηποτε μεμονωμενου απροοπτου δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να συνταχθουνε με τους ρεστους,ουτε οι δικαστες ουτε οι μπατσοι:Μιλαμε για τον πυρηνα του πυρηνα ω πυρηνα σε αυτο που λεμε κρατος.

Τί να διαπραγματευτεί η δικαστική εξουσία; Δεν κατάλαβα;

Όλες και όλοι που επιβαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό πρέπει να μετάσχουν της προσπάθειας δημοσιονομικής εξυγείανσης αναλόγως των δυνάμεών τους. Και αυτοί νομίζω ότι έχουν ΜΕΓΑΛΗ.

Δεν γίνεται αλλιώς...
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
πλεον η εφορια και οι μπατσοι ειναι ο πυρηνας του κρατους. Οι δικαστες βγαζουν δεν γαζουν αποφασεις στον ποπουλι μας/σας/τους θα  τις βαζουν/με/νε. εδω ουτε το συνταγμα εχει ισχυ...

You got a point σε αυτό, δε λέω...
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
88
Πόντοι
866
MA και γω ενα ονειρο μου περιγραφω...Το χρημα,η εξουσια ,με την ηθικη δεν συμβαδιζουν και η αποδοση δικαιοσυνης ειναι ενα ακρως ΗΘΙΚΟ ΣΠΟΡ!

η απονομη δικαιοσυνης ειναι ανηθικη εκ φυσεως. Η δικαιοσυνη οπως ειπες υπαρχει δεν χρειαζεται αλλα ρηματα. τεσπα.
ενα πραγμα δεν γουσταρω με καμμια παναγια. Να βλεπω τον διπλα να πεφτει οποιος και να ναι και να νοιωθω οτι κερδισα. Το θεωρω μικροψυχο και χαζο. Ακομα και αν ο υποδεεστερος εαυτος μου συχνα το νοιωθει τελευταιως.. Για να τσιναω ομως μαλλον ειναι καλο δειγμα για τα δεδομενα μου.
 

ironman1979

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2011
Μηνύματα
179
Κριτικές
7
Like
27
Πόντοι
1
2,5 χρόνια μετά την έναρξη της παρούσας κουβέντας...
ποιο το αποτέλεσμα;
που πάμε ρε μάγκες; που θα φτάσει πια αυτή η ξεφτίλα;
Εκεί που δεν χρωστάγαμε τίποτα και ζούσαμε, μέσα σε 2,5 χρόνια κυριολεκτικά μας αφάνησαν και χρωστάμε παντού. Τι παίζει;;
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
2,5 χρόνια μετά την έναρξη της παρούσας κουβέντας...
ποιο το αποτέλεσμα;
που πάμε ρε μάγκες; που θα φτάσει πια αυτή η ξεφτίλα;
Εκεί που δεν χρωστάγαμε τίποτα και ζούσαμε, μέσα σε 2,5 χρόνια κυριολεκτικά μας αφάνησαν και χρωστάμε παντού. Τι παίζει;;

Τι;  :think:
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
2,5 χρόνια μετά την έναρξη της παρούσας κουβέντας...
ποιο το αποτέλεσμα;
που πάμε ρε μάγκες; που θα φτάσει πια αυτή η ξεφτίλα;
Εκεί που ΝΟΜΙΖΑΜΕ ΟΤΙ δεν χρωστάγαμε τίποτα και ζούσαμε, μέσα σε 2,5 χρόνια κυριολεκτικά μας αφάνησαν και χρωστάμε παντού. Τι παίζει;;
fixed.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
2,5 χρόνια μετά την έναρξη της παρούσας κουβέντας...
ποιο το αποτέλεσμα;
που πάμε ρε μάγκες; που θα φτάσει πια αυτή η ξεφτίλα;
Εκεί που δεν χρωστάγαμε τίποτα δανειζόμαστε χωρίς να πιστεύουμε ότι θα έλθει ποτέ ο λογαριασμός και ζούσαμε στην ψευδαίσθηση της Ισχυρής Ελλάδας που καλλιέργησε ο Κ. Σημίτης, μέσα σε 2,5 χρόνια κυριολεκτικά μας αφάνησαν και χρωστάμε παντού αναγκαστήκαμε να κάνουμε ό, τι αφήναμε 10ετίες νομίζοντας ότι δεν θα το κάναμε ποτέ. Τι παίζει;;

Κάπως καλύτερα;
 

proktologos

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
396
Like
0
Πόντοι
1
AN ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΣΕΝΑ? ΑΦΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ! ΑΠΛΟ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ Μ ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΥΟ!

Λες και εξηγουμε πυρηνικη φυσικη ρε πουστη μου!!!

μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ....
μάλλον πυρηνική φυσική είναι
δεν θα είναι ..... αν μου εξηγήσεις ποιός θα  με φορολογήσει και σε ποιον θα τα δώσει ???  
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ....
μάλλον πυρηνική φυσική είναι
δεν θα είναι ..... αν μου εξηγήσεις ποιός θα  με φορολογήσει και σε ποιον θα τα δώσει ??? 

Για πες εσυ το πιστευεις?
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
στην Αμερικη δηλαδη που ο γιατρος  και ο δικαστης βγαζουν απο 100 χιλιαρικα γιατι δεν εχει διαφθορα? Το ιδιο και το IRS (εφορια). Σκυλια του πολεμου, ρωτα και μενα που χω περασει ελεγχους να σου πω.
ΥΓ οι δικαστες στην Ελλαδα τωρα τελευταια εχουν ψιλοχεστει πανω τους απο τα παραδικαστικα και δε παιζει πακετο οπως παλια. Παλιοτερα με 10 εκατομυριακια (δραχμες) τα καθαριζες ολα, τωρα δεν ειναι ετσι.

Διαφθορά υπάρχει παντού και πάντα. Απλά ειδικά για τους δικαστές, πάντα υπάρχει κάποιος δυσαρεστημένος, ο οποίος θα φωνάζει μετά.
Να σημειώσω πάντως ότι οι δικαστές στην Αμερική εκλέγονται άμεσα από την περιφέρεια τους, και συνεπώς έχουν την ίδια σχεδόν νομιμοποίηση με τους βουλευτές.
Εκεί πραγματικά αποδίδεται δικαιοσύνη στο όνομα του λαού.

Φυσικά στην Ελλάδα, υπάρχει και η μόνιμη ελληνική ασθένεια της ξερολίασης.
Όλοι ήμαστε και δικαστές, γιατροί, υδραυλικοί, πολιτικοί μηχανικοί, και φυσικά τα ξέρουμε καλύτερα από τους αντίστοιχους.
Έτσι, αν χαθεί μια δίκη, δεν φταίμε ποτέ εμείς που έχουμε άδικο ή ήμαστε άσχετοι, αλλά το λαμόγιο ο δικαστής/δικηγόρος/κοινωνία.
Όχι βέβαια ότι η ελληνική δικαιοσύνη είναι άμεμπτη. Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις εφαρμόζει τον νόμο, ο οποίος πολλές φορές είναι αυτός που βρωμάει.
 

ironman1979

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2011
Μηνύματα
179
Κριτικές
7
Like
27
Πόντοι
1
Δεν εννοώ σαν κράτος αλλά σαν ιδιώτες.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Διαφθορά υπάρχει παντού και πάντα. Απλά ειδικά για τους δικαστές, πάντα υπάρχει κάποιος δυσαρεστημένος, ο οποίος θα φωνάζει μετά.
Να σημειώσω πάντως ότι οι δικαστές στην Αμερική εκλέγονται άμεσα από την περιφέρεια τους, και συνεπώς έχουν την ίδια σχεδόν νομιμοποίηση με τους βουλευτές.
Εκεί πραγματικά αποδίδεται δικαιοσύνη στο όνομα του λαού.

Φυσικά στην Ελλάδα, υπάρχει και η μόνιμη ελληνική ασθένεια της ξερολίασης.
Όλοι ήμαστε και δικαστές, γιατροί, υδραυλικοί, πολιτικοί μηχανικοί, και φυσικά τα ξέρουμε καλύτερα από τους αντίστοιχους.
Έτσι, αν χαθεί μια δίκη, δεν φταίμε ποτέ εμείς που έχουμε άδικο ή ήμαστε άσχετοι, αλλά το λαμόγιο ο δικαστής/δικηγόρος/κοινωνία.
Όχι βέβαια ότι η ελληνική δικαιοσύνη είναι άμεμπτη. Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις εφαρμόζει τον νόμο, ο οποίος πολλές φορές είναι αυτός που βρωμάει.

αλλά δεν παύει να είναι νόμος και οφείλουμε να τον τηρούμε μας αρέσει δεν μας αρέσει.. δικαιούμαστε βεβαίως να ζητάμε την αλλαγή του αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όσο υπάρχει έχουμε το δικαίωμα να τον παραβαίνουμε...
 

proktologos

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
396
Like
0
Πόντοι
1
Για πες εσυ το πιστευεις?

μπορώ να σου πω ΣΙΓΟΥΡΑ από αυτό που ζω(και έχω ζήσει) ότι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα με φορολογήσει για να φτιάξει το κράτος την πατρίδα μου
αν ήθελε να το κάνει είχε άπειρες ευκαιρίες
δεν μου κάθετε καλά το ότι
αυτοί που πέταξαν έξω το καράβι .... τους έχουμε βάλει  να κάνουν το επόμενο ταξίδι για να σωθούμε
 

Επισκέπτης
AN ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΣΕΝΑ? ΑΦΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ! ΑΠΛΟ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ Μ ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΥΟ!

Λες και εξηγουμε πυρηνικη φυσικη ρε πουστη μου!!!

Η πυρηνική φυσική δεν είναι και τόσο δύσκολη.
Πάμε παρακάτω τώρα.
Φορολογούμαι εγώ για να τα παίρνουν αυτοί έτσι για τα ωραία τους μάτια ας πούμε??
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
αλλά δεν παύει να είναι νόμος και οφείλουμε να τον τηρούμε μας αρέσει δεν μας αρέσει.. δικαιούμαστε βεβαίως να ζητάμε την αλλαγή του αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όσο υπάρχει έχουμε το δικαίωμα να τον παραβαίνουμε...

Εντάξει, τώρα μπαίνουμε σε πολύ θεωρητικά θέματα. Πάντως ενημερωτικά, ακόμα και το Σύνταγμα κρατάει στο θέμα αυτό μια επαμφοτερίζουσα στάση.
Από την μία προβλέπει ένα σύστημα πειθαρχίας στους νόμους, από την άλλη πάλι, επιτρέπει την ανυπακοή, με βάση το πολύ γενικό κείμενο της ακροτελεύτιας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom