Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.629
Like
1.894
Πόντοι
216
σοβαρα ?

τραβαει ο τυπος μια ασχετη με το τελικο κειμενο παντελως λανθασμενη εισαγωγη για τα σκλαβοπαζαρα της αφρικης για να σε φορτισει αρνητικα για τον "πολιτισμενο δυτικο" κοσμο

και αμεσως μετα οπως λεει και ο ιδιος "καπως ετσι" φτανουμε στα κρατικα χρεη προς τους "πολιτισμενους δυτικους" ?


οπως εγραψα και στην πρωτη παραθεση : ας βρει αλλη εισαγωγη - αυτη δεν φτουραει


Το νόημα είναι ο σύγχρονος τρόπος υποδούλωσης, εκ των παραγμάτων γίνεται από δυτικούς γιατί μόν αυτοί μπορούν να δανείσουν.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.312
Πόντοι
28.786
Μην γίνεστε πορδάγγιχτος.

Την έβαλε σε παρένθεση αυτήν την περίπτωση.

Εξ άλλου, αμιγώς ιστορικά , η παρέμβασή που έκανε, έχει βάση.

Σημειώνω τον εικονοπλαστικό επιθετικό προσδιορισμό ως άκρως πρωτότυπο !! :grin: :grin:

Αμιγώς ιστορικά, διαφωνώ όπως ήδη εξήγησα σε προηγούμενο post μου.

Καθενας με την άποψή του όμως !! :hi: :hi:
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Επί της ουσίας τώρα του κειμένου σου !!

Η δουλεία υπήρχε πάντα σε διάφορες μορφές της σε πολλές κοινωνίες.

Οι Αρχαίοι ελληνες. Οι Πέρσες. Ολοι οι ηγεμόνες της Ελληνιστικής Περιόδου. Οι Ρωμαίοι ασφαλώς.
Αναφορές σε δεκάδες ιστορικούς, στη βίβλο, σε αρχαίους κώδικες όπως του Χαμουραμπί κλπ

Μετα τη κατάρευση της ρωμαικής αυτοκρατορίας, η δουλεία μετονομάστηκε σε δουλοπαροικία στα πλαίσια των φέουδων που τότε δημιουργήθηκαν.

Και μετά την επιδημία πανώλης που αποδεκάτισε τα εργατικά χέρια στην Ευρώπη, άρχισε η μαζική εισαγωγή μάυρων δούλων απο την Αφρική στην Ευρώπη με πρώτους διδάξαντες τους πορτογάλλους που έφτιαξαν το πρώτο ''διεθνή'' σταθμό φόρτωσης στην σημερινή Γκάνα. Το εμπόριο άνθισε με τους Αγγλους και του Γάλους να το αντιγράφουν στις περιοχές που αποικιακά αυτό έλεγχαν.


για τους ισλαμιστες αραβες που το ξεκινησαν απο τον 7ο αιωνα γιατι δεν λες κουβεντα ? αυτοι δεν εκαναν διεθνες δουλεμποριο προς την αραπια ? μονο οι κακοι δυτικοι εκαναν ?


Αρα δεν καταργήθηκε ποτέ η δουλεία στην Ευρώπη παρά μόνο μετά τον διαφωτισμό όπως αρχικά έγραψα.
Σε κάθε περίπτωση το θέμα μας όπως σωστά έγραψε και άλλος φίλος δεν είναι εκεί.


αφου το θεμα σου ειναι αλλου γιατι μπλεκεις λανθασμενα τα σκλαβοπαζαρα της αφρικης ??? και μετα αρχιζεις τα γενικολογα "καπως ετσι" ?


Αν τα κατεβατά μου σου φάινονται κουραστικά, απλά ταπαραβλέπεις απλό είναι !! :hi: :hi:


και οπως σου εγραψα και πιο πριν

το κανεις επιτηδες για να φορτισεις συναισθηματικα τον αναγνωστη για τον "πολιτισμενο" αγγλο γαλο πορτογαλο κλπ δυτικο κοσμο


και οπως σου εγραψαν και αλλοι

Οι θεωρίες συνωμοσίας είναι καλός σανός.
Η τεράστια χρησιμότητα του σανού.



καλο βραδυ  :hi:
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
54.972
Κριτικές
90
Like
32.025
Πόντοι
24.700
Σημειώνω τον εικονοπλαστικό επιθετικό προσδιορισμό ως άκρως πρωτότυπο !! :grin: :grin:

Αμιγώς ιστορικά, διαφωνώ όπως ήδη εξήγησα σε προηγούμενο post μου.

Καθενας με την άποψή του όμως !! :hi: :hi:

Όσον αφορά την Αφρικανική Ήπειρο, κύριε.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.312
Πόντοι
28.786
και οπως σου εγραψα και πιο πριν


και οπως σου εγραψαν και αλλοι



καλο βραδυ  :hi:
Μα δεν υποστήριξα εγω οτι οι αραβες και οι ισλαμιστές γενικότερα δεν χρησιμοποιούσαν και δεν προωθούσαν τη δουλεία. Το έκαναν και μάλιστα εντατικά. Σε αυτό συμφωνώ.

Επιπλέον δεν είναι στόχος μου να κατηγορήσω τη "κακή" δύση.Αλλωστε ο διαφωτισμός στον οποίο αναφέρθηκα ως ορόσημο της κστάργησης της δουλείας απο τη γαλλική δύση δεν ξεκίνησε ??

Προφανώς παρεξήγησες το τρόπο που έγραψα. Αλλά εντάξει δεν υπάρχει θέμα.


ΥΓ Είμαι γνωστός διακινητής θεωριών συνωμοσίας και κυρίως σανοφάγος. :grin: :grin:
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Ετσι για σύγκριση

Από το thepressproject

"Στο λεωφορείο, επιστρέφοντας στην Αβάνα, έπεσα σε μία κουβέντα ανάμεσα σε τουρίστες που γκρίνιαζαν για τις υπηρεσίες και το έλλειμμα δημοκρατίας στην Κούβα, συγκρίνοντας τον «κουβανικό κομμουνισμό» με τον καπιταλισμό στις χώρες τους. Σε ένα σημείο ο οδηγός που είχε μείνει για ώρα σιωπηλός πήρε τον λόγο και είπε στους τουρίστες: «Μας κάνουν πόλεμο από τότε που πήραμε τη χώρα στα χέρια μας και σε συνθήκες πολέμου και αποκλεισμού εξελιχθήκαμε σε αυτό που βλέπετε. Οι ανόμοιες συγκρίσεις είναι ανώφελες και αν θέλετε οπωσδήποτε να συγκρίνετε, κάντε το με την Αϊτή, την Τζαμάικα και το Πουέρτο Ρίκο που είναι εδώ δίπλα και έχουν ωραιότατο καπιταλισμό. Εκεί η πείνα, η βία, ο αναλφαβητισμός (σημείωση: Η Κούβα έχει σχεδόν μηδενικά ποσοστά αναλφαβητισμού) και οι ανισότητες είναι η ζωή των πολλών και η τεράστια διαφθορά κάνει την αναφορά σας στη “δημοκρατία” να φαντάζει αστεία. Η Κούβα δεν μπορεί και δεν πρόκειται ποτέ να γίνει ούτε σαν τη Γερμανία ούτε σαν την Αγγλία, αλλά αν μας είχαν του χεριού τους θα ήμασταν μάλλον σαν την Αϊτή» κατέληξε για να μείνουμε όλοι σιωπηλοί.

Μια χτυπητή διαφορά ήταν η ποιότητα του ραδιοφώνου και της τηλεόρασης. Συνεντεύξεις, πολιτιστικά αφιερώματα, ντοκιμαντέρ, ταινίες και πολλή πολλή μουσική, χωρίς βέβαια τη συνεχή ενόχληση διαφημίσεων, συνθέτουν ένα τελείως διαφορετικό τρόπο μαζικής ψυχαγωγίας από αυτόν που είχα έως τώρα συνηθίσει.

Οι μόνες γιγαντοαφίσες στο νησί είναι φωτογραφίες και συνθήματα επαναστατών.

Μετά την αναχώρηση μου, συνειδητοποίησα πόση ηρεμία μού προκαλούσε αυτή η απουσία διαφημιστικού θορύβου από τα μάτια και τα αυτιά μου. Επίσης, η απουσία βίας και εγκληματικότητας τόσο στις πόλεις όσο και στην ύπαιθρο ξεχωρίζει την Κούβα από ολόκληρη τη Λατινική Αμερική που η ζωή εκεί εγκυμονεί γενικά αρκετούς κινδύνους."

Kι ο εφιάλτης, Ελληνας ήτανε
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.843
Πόντοι
6.796
Μα δεν υποστήριξα εγω οτι οι αραβες και οι ισλαμιστές γενικότερα δεν χρησιμοποιούσαν και δεν προωθούσαν τη δουλεία. Το έκαναν και μάλιστα εντατικά. Σε αυτό συμφωνώ.

Επιπλέον δεν είναι στόχος μου να κατηγορήσω τη "κακή" δύση.Αλλωστε ο διαφωτισμός στον οποίο αναφέρθηκα ως ορόσημο της κστάργησης της δουλείας απο τη γαλλική δύση δεν ξεκίνησε ??

Προφανώς παρεξήγησες το τρόπο που έγραψα. Αλλά εντάξει δεν υπάρχει θέμα.


ΥΓ Είμαι γνωστός διακινητής θεωριών συνωμοσίας και κυρίως σανοφάγος. :grin: :grin:

Mind sorry για το  :offtopic: τπτ καλό για βράδυ στη Βαρσοβία για ποτάκι κτλ? Αν γνωρίζεις θα το εκτιμούσα..  :hi:
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Επιπλέον δεν είναι στόχος μου να κατηγορήσω τη "κακή" δύση.

γιατι λοιπον η εισαγωγη με την κακια δυση και τα σκλαβοπαζαρα, οταν ολος ο κοσμος ειχε εκεινη την εποχη σκλαβοπαζαρα ? και μαλιστα χειροτερα ?

και ποιος ηταν τοτε πιο πολιτισμενος φαινεται απο το αποτελεσμα - δες που επεζησαν οι περισσοτεροι αφρικανοι (ουουουου στην κακια δυση)

 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.312
Πόντοι
28.786
To θέμα που άνοιξα συγχώνευθηκε με κάποιο αλλο του οποίου τη συνάφεια εγώ δεν βλέπω.

Αφήνετε ένα σωρό  θέματα παπαριες και τσουβαλιάζετε τα σοβαρά. Μπράβο !!

Απο εμένα σταματά εδώ η κουβέντα !!

Κσλό βράδυ σε όλους !! :hi:
 

Λελέκος

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2013
Μηνύματα
401
Κριτικές
2
Like
295
Πόντοι
21
Ιταλικός Αρμαγεδδών απειλεί την Ευρώπη

Με πολιτικό σεισμό κατά της λιτότητας, «προειδοποιεί» την Ευρώπη η Ιταλία, η οποία με τις πράξεις της κλυδωνίζει και πάλι της σχέση της με την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Με πολιτικό σεισμό κατά της λιτότητας, «προειδοποιεί» την Ευρώπη η Ιταλία, η οποία με τις πράξεις της κλυδωνίζει και πάλι της σχέση της με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Η Ρώμη απαντάει με… «κατενάτσιο» στις απειλές των Βρυξελλών και απειλεί με την Ευρώπη με «παγκόσμια οικονομική καταστροφή».

Η αντιπαράθεση της Ρώμης με τις τις Βρυξέλλες, μετά τις συστάσεις για τον προϋπολογισμό της τρίτης μεγαλύτερης οικονομίας της Ευρώπης, βρίσκεται στα άκρα.

Οι Ευρωπαίοι ασκούν ασφυκτικές πιέσεις στην ιταλική κυβέρνηση, ενώ την ίδια ώρα οικονομικοί αναλυτές στη γειτονική χώρα κάνουν λόγο για στυγνό εκβιασμό των Βρυξελλών, με την κυβέρνηση της χώρας να διαμηνύει ότι «δεν είμαστε Ελλάδα», ενώ απαντούν απειλώντας ότι οι εκβιασμοί κατά της Ιταλίας ενδέχεται να προκαλέσουν ντόμινο δραματικών εξελίξεων στην παγκόσμια οικονομία.

«Αν προσπαθήσετε να μας κάνετε Ελλάδα ρισκάρετε παγκόσμια οικονομική καταστροφή», προειδοποίησε το υψηλόβαθμο στέλεχος της Λέγκας, οικονομολόγος και στενός συνεργάτης του υπουργού Εσωτερικών Ματέο Σαλβίνι, Κλαούντιο Μπόργκι.

Ο Μπόργκι επέκρινε τους λάθους χειρισμούς στο οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας, προειδοποιώντας ότι «κάθε απόπειρα να κάνουν το ίδιο στην Ιταλία θα προκαλούσε παγκόσμια οικονομική καταστροφή».

Μάλιστα, ο ιταλός βουλευτής προέβλεψε ότι το χάος που θα προκληθεί θα είναι «χίλιες φορές χειρότερο» από αυτό που σημειώθηκε όταν «τα αφεντικά της Ευρώπης» υιοθέτησαν μια σκληρή πολιτική λιτότητας έναντι της Ελλάδας το 2010.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και ο αρχηγός των Πέντε Αστέρων και υπουργός Εργασίας της Ιταλίας Λουίτζι Ντι Μάιο, ο οποίος σχολιάζοντας την επιστολή του επιτρόπου οικονομικών υποθέσεων Πιέρ Μοσκοβισί και του αντιπροέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Βάλντις Ντομπρόβσκις, σημείωσε:

«Οι προβλέψεις (της ιταλικής κυβέρνησης) δεν γίνονται υποθετικά. Είμαστε βέβαιοι ότι με την ανάπτυξή μας θα καταφέρουμε να αποπληρώσουμε το χρέος και να μειώσουμε το έλλειμμα. Η κυβέρνηση τις ερχόμενες εβδομάδες θα ξεκινήσει διάλογο με την Ευρώπη, αλλά δεν υπάρχει κάποιο σχέδιο Β», είπε ο Ντι Μάιο και πρόσθεσε: «Περιμέναμε ότι ο προϋπολογισμός αυτός δεν θα άρεσε στις Βρυξέλλες, αλλά σε έξι μήνες αυτή η Ευρώπη θα έχει τελειώσει. Δεν υπάρχει plan b. Για μένα δεν υπάρχει θέμα εξόδου της Ιταλίας από την ευρωζώνη όπως και συμμετοχής της στην Ευρωπαϊκή Ενωση».

Από την άλλη πλευρά, ο πρόεδρος της Κομισιόν, Ζαν Κλοντ Γιουνκερ, μιλώντας σε αυστριακές εφημερίδες επεχείρησε να ρίξει τους τόνους.

Ερωτηθείς αν υπάρχει κίνδυνος μιας δεύτερης Ελλάδας για την Ευρώπη τόνισε πως «αν έλεγα κάτι τέτοιο οι Ιταλοί θα αναστατώνονταν ξανά… Δεν συγκρίνω την Ελλάδα με την Ιταλία», πρόσθεσε, «πάρα τα υψηλή επίπεδα χρέους και το υψηλό δημοσιονομικό έλλειμμα».

Ο κ. Γιούνκερ επισήμανε ότι «έγκειται στους ιταλούς διαμορφωτές πολιτικής να βρουν κανόνες και μέτρα που θα επιτρέψουν στην Ιταλία να παραμείνει εντός των συμφωνηθέντων δημοσιονομικών στόχων».

Όπως φαίνεται λοιπόν οι Ιταλοί όχι μόνο δεν υποχωρούν, αλλά διαμηνύουν ότι «θα τους πάρουν όλους μαζί στον πάτο».

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom