Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
Και φυσικα κυριε ΦΙΝΤΕΛ αν κρινουμε απο την προσφορα στον πολιτισμο, στα γραμματα και στις τεχνες ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ
νομιζω οτι εκει ΠΑΛΙ πινεις πορτοκαλαδα διοτι η Ελλαδα προσφερε τα πλείστα στους ΧΙΜΠΑΤΖΗΔΕΣ που ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ

διοτι.. :uglystupid:

Σύμφωνα με το μύθο των Ελλήνων,  η Ευρώπη ήταν αδελφή του Κάδμου, ιδρυτή της Θήβας και κόρη του Αγήνορα και της Τηλεφάσσας,  ηγεμόνων της Φοινίκης...

Ασε που γαμιοτανε με τον ΔΙΑ στην ΚΡΗΤΗ και Καρπός των ερωτικών ενώσεων του Δία και της Ευρώπης στην Κρήτη ήταν ο Μίνωας και ο Ραδάμανθυς.

για αυτο Η ΕΥΡΩΠΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ..  :fuck1:
 

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
Ενώ στη σιγκαπούρη τοτε ε? Ή σε πιο άλλο μέρος ήταν πολιτισμένοι? Δε ξέρω αν το ξέρεις αλλά στη Γερμανία πριν 500 χρόνια μελετούσαν και την αριστοτελικη φιλοσοφία ή στη Βενετία και τη Φλωρεντία είχαν και ένα πολιτισμό. Συγκριτικά το πάμε μικρέ, εξυπνάδες εδώ θα τις αφήσεις ;)

μα αυτο λεω ρε ΤΙΤΑΝΑ για αυτο Η ΕΥΡΩΠΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ.. 


πριν ετρωγε ο ενας τον ΑΛΛΟ  :cheesy:
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
καλά, τι παραπληροφόρηση είναι αυτή;!!!
όσο η χώρα ήταν στο ΔΝΤ, δεν έτρωγε ο κόσμος σκουπίδια. προσοχή!!! δεν λέω ότι ήταν καλό το ΔΝΤ. αλλά η κατάρρευση σε σημείο να τρώνε σκουπίδια δεν είχε έρθει ακόμη. μαζικές εξαγωγές κεφαλαίων υπήρχαν, όπως κι εδώ. εμείς αυτή τη στιγμή λοιπόν είμαστε ακριβώς σε αυτό το σημείο: λίγο πριν πει η αργεντινή στο ΔΝΤ "πάρτε τον πούλο". με το που γίνεται αυτό, έρχεται η πρώτη μεγάλη κατάρρευση, καθώς το τραπεζικό σύστημα κλονίζεται ανεπανόρθωτα. το τελικό χτύπημα έρχεται με την υποτίμηση, καθώς ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θέλει να έχει πλέον πέσος, οπότε μοιραία το νόμισμα κατρακυλάει ακόμη πιο πολύ. ο κόσμος τώρα αρχίζει να τρώει σκουπίδια, αφού η οικονομία διαλύεται τελείως. το ότι η οικονομία ανέκαμψε με το μαλακό νόμισμα, αφού έφτασε στο μηδέν, τι λογικότερο; πιο κάτω από το μηδέν δεν έχει.
για να καταλάβω, τελικά, δέχεσαι ότι η χώρα θα πάθει τα ίδια και θα φτάσει στο μηδέν τη μέρα που θα διώξουμε το ΔΝΤ και θα υποτιμήσουμε το νόμισμα ή δεν το δέχεσαι; γιατί, αν δεν το έχεις καταλάβει, εγώ συμφωνώ ότι η δραχμή θα φέρει ανάπτυξη. το θέμα είναι ποια θα είναι η θυσία (αν θα φτάσουμε να τρώμε σκατά ή όχι) και πόσο θα μας πάρει ώστε να φτάσουμε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, δεδομένου ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΞΑΓΩΓΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ (αυτό το αφήνεις εντελώς στην άκρη διαρκώς, γι' αυτό σου λέω ότι βλέπεις τη μισή αλήθεια).

το 2008 είχαν μικρότερο ΑΕΠ από το 2001, όπου λες ότι έτρωγαν σκουπίδια (αν το αποληθωρίσουμε κιόλας, χέσε μέσα). τελικά η ορθοποδία φαίνεται να είναι πολύ σχετική έννοια.
πότε είπα εγώ φυσιολογικό το επίπεδο του 2009;;; ο δανεισμός σε λογικά επίπεδα δεν είναι κακός όταν συνδυάζεται με ανάπτυξη. ότι στην ελλάδα δανειζόμαστε και νομίζουμε ότι έχουμε δικά μας λεφτά, είναι το μόνο σίγουρο.


Από το αγγλόγλωσσο αυτο λινκ, φαινεται πάλι ότι τα εχεις λιγο θαλασσώσει στο θεμα της αλληλουχιας των γεγονοτων της αργεντινικης κρισης και γραφεις ανακριβειες. Δυστυχως πρεπει να μαθεις να διαβαζεις αγγλικα, για να μπορουμε να εχουμε γονιμη συζητηση.
Επειδη δεν εχω την πολυτελεια χρονου να γραφω μεγαλα ποστ παντα, διαβασε το λινκ, δες το Πειραμα της Αργεντινης του Αυγεροπουλου και μετα το πρωτο-πρωτο λινκ που σου ειχα θεσει


ολα απαντανε στους προβληματισμους σου. Δεν ειπα ποτε οτι η δραχμη ειναι ευκολος δρομος, αλλα ισουται με επιβιωση. Το ευρω ειναι γοργος θανατος τωρα πια για μας !

Σημειο μηδεν δεν υπαρχει (παρα ισως μονο για το απολυτο μηδεν οσον αφορα τη θερμοκρασια) , παντα υπαρχει και παρακατω και πιο χαλια (εμφυλιος, λιθινη εποχη κτλ)

Η Αργεντινη ειχε τις πηγες για παραγωγη και κατα την κριση, αλλα δε μπορουσε να τις χρησιμοποιησει λογω της οικονομικης διαλυσης. Η παραγωγη της κι οι εξαγωγες ξαναρχισαν με την οικονομικη αναδιαρθρωση και τα μετρα του Κιρχνερ.


Ρε φιλε ασε τους παραλληλισμους γιατι δεν το εχεις !!! (είδες τι εύκολο να το λέω κι εγώ;)
το ευρώ είναι το καύσιμο, ενώ η δραχμή το αλεξίπτωτο; και στη συνέχεια από αλεξίπτωτο θα μετατραπεί σε καύσιμο; ρε κάτι ωραίοι παραλληλισμοί!!!

Υ.Γ.: δεν έχω διαβάσει το λινκ, γιατί όπως είπα δεν ξέρω καλά αγγλικά και πιθανώς να βγάλω λάθος νοήματα
Υ.Γ.: δεν μου έχεις δώσει ούτε μία πειστική απάντηση που να καταρρίπτει τις διαφωνίες μου


Το εδωσα ετσι για να το κανω πιο παραστατικό.

Αν όμως, επιμενεις σε ακριβεστερο παραλληλισμο δες το αλεξιπτωτο σαν το πτητικο μεσο-ελληνικη πρωτογονη οικονομια και τον αέρα - σαν το "καυσιμο", τη δραχμουλα που θα σε κρατησει και θα σε προσγειωσει με σχετικη ασφαλεια.

Η πειστική απάντηση σου εχει δοθει με το παραδειγμα της αργεντινης και το αρθρο που αρνεισαι να μελετησεις, επικαλουμενος φτωχη γνωση των αγγλικών....
Εμενα αυτο μου μυριζει δολο !


Γιατί αν επιμενεις οτι εσυ εισαι ο σωστοτερα ενημερωμενος, τοτε πώς ενημερωθηκες ορθά και σφαιρικά μόνο απο καθαρα ελληνογλωσσα μέσα κι αγνόησες τις αγγλόφωνες πηγές ;;;  
Στα ελληνικα μέσα όλοι παπαγαλίζουν τη συνταγη ΔΝΤ κι οι μονες "αιρετικες", ευρεως γνωστες αποψεις ειναι των Λαπαβιτσα, Βαρουφακη, Καζακη.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.980
Κριτικές
1
Like
29.693
Πόντοι
8.006
Πάντως πολλοί νδιτες είναι στραβωμένοι με τον τρελαντώνη που "υπέστειλε" την αντιμνημονιακή σημαία...
Τελικά πόσους προέδρους της νδουλας πρέπει να ρίξει ο τράγκας για να καταλάβουν οι δεκσοί ότι δεν πρέπει να τον παίρνουν στα σοβαρά;
Εχμ, υπαρχει καποιος που παρακολουθει τον Τραγκα για οποιονδηποτε αλλο λογο περαν της διασκεδασης?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ω, θεοι.
Την εποχη που οι υπολοιποι λαοι χεζανε ορθιοι και κοιμοντουσαν στα δεντρα, θα ασκησουμε κριτικη στον αθηναικο πολιτισμο, επειδη ειχε...σκλαβους και επειδη οι γυναικες δεν επιτρεποταν να εχουν τη γλωσσαρα που εχουν σημερα.

Άσε, πρέπει να σου μεταφέρω συζήτηση με "ελευθεριακό" φοιτητή...
Ούτε στη σαϊεντολογία τέτοια πλύση εγκεφάλου...

Εχμ, υπαρχει καποιος που παρακολουθει τον Τραγκα για οποιονδηποτε αλλο λογο περαν της διασκεδασης?

Οι ίδιοι που θεωρούν ότι ο καζάκης είναι ο μεγαλύτερος εν ζωή οικονομολόγος και ο κουικ ο έλληνας λάρυ κινγκ...
Και πίστεψέ με, ΔΕΝ είναι λίγοι...
Στις δε τάξεις των νδιτών, έχουν μαζευτεί αρκετοί εθνομπολσεβίκοι.
 

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
@Chevalier Fidèle

Kαι για να μην μου πετάς και για το "στελάρα" επειδή νομίζεις ότι τα γράφω τυχαία  :cheesy:

πάρε και το ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ του να το μελετήσεις  :dancing:

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

 

Συνημμένα

  • stylianoscv.jpg
    stylianoscv.jpg
    128,6 KB · Εμφανίσεις: 14

observer(1)

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.288
Κριτικές
18
Like
1.967
Πόντοι
4.375
Ρε φιλαρακι μα πριν 500 χρονια στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ ετρωγε ο ενας τον Αλλο σχεδον
====----
Tόσο πολυ  που....  πριν 400    χρονια   ο γερμανος  Μπαχ   και ο Γερμανος  Χαιντελ   έγραφαν τα ορατορια και τις οπερες  τους αντιστοιχα .... οι κανίβαλοι ... :2funny: :headbang: :huh:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.980
Κριτικές
1
Like
29.693
Πόντοι
8.006
Οι ίδιοι που θεωρούν ότι ο καζάκης είναι ο μεγαλύτερος εν ζωή οικονομολόγος και ο κουικ ο έλληνας λάρυ κινγκ...
Και πίστεψέ με, ΔΕΝ είναι λίγοι...
Στις δε τάξεις των νδιτών, έχουν μαζευτεί αρκετοί εθνομπολσεβίκοι.
Με τρομο διαπιστωνω οτι εχουμε μπει για τα καλα στην εποχη της επικρατησης των μετριοτητων παντου...
 

medaphoar

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2007
Μηνύματα
154
Κριτικές
41
Like
0
Πόντοι
11
αφού ορισμένοι κάνουν το κόπο και παραθέτουν ωραία πράγματα γιατί δε τα διαβάζετε και αναλώνεστε σε μαλακίες τύπου δραχμή ή ευρώ από τη στιγμή που δε παραθέτετε  ούτε μια οικονομετρική  μελέτη σχετικά με της επιπτώσεις του κάθε σεναρίου?
τώρα τα σχετικά με το πολιτισμό σαφώς και τους τελευταίους αιώνες σα σύνολο υπερτερούν οι ευρωπαίοι,αλλά καθώς  πολιτισμός και οικονομική ευμάρεια συσχετίζονται άμεσα,μάλλον και στο τομέα αυτό οι ασιάτες στο μέλλον θα υπερτερούν,όπως και κατά περιόδους στο παρελθόν.
Τον πολιτισμο θα τον μετρησεις απο την συμβολη στα γραμματα, τις τεχνες και τις επιστημες.
Κι εκει το συμπερασμα ειναι οτι η Ευρωπη εχει προσφερει το 95% παγκοσμιως σε αυτα.
Ολος ο κοσμος ζει καλυτερα χαρη στα επιτευγματα της ευρωπης.
Και η συζητηση τελειωνει εκει.
Τα υπολοιπα ειναι γραφικοτητες.
είπαμε είναι πολιτισμένοι αλλά μη γράφουμε και μαλακίες 95%.Μάλλον δεν έχεις πάρει χαμπάρι τη σημαντικοτατη συμβολή των ασιατών στα μαθηματικά και ότι αυτό συνεπάγεται στην επίλυση πρακτικών προβλημάτων μηχανικής και πληροφοριακών συστημάτων(πχ Ito ).
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.980
Κριτικές
1
Like
29.693
Πόντοι
8.006
@Chevalier Fidèle

Kαι για να μην μου πετάς και για το "στελάρα" επειδή νομίζεις ότι τα γράφω τυχαία  :cheesy:

πάρε και το ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ του να το μελετήσεις  :dancing:

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Πού το προσκομισε αυτο?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Με τρομο διαπιστωνω οτι εχουμε μπει για τα καλα στην εποχη της επικρατησης των μετριοτητων παντου...

Για την ακρίβεια μπήκαμε στην εποχή αυτή από το 1981...
Τώρα απλά δεν έχει μείνει και κανείς μη μέτριος.
Βέβαια, αυτό δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό φαινόμενο, απλά εδώ παραείναι έντονο.
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Συμφωνώ σχετικά με την μέτρηση της προσφοράς των εθνών στον πολιτισμό.
(μην σου πω ότι γουστάρω κι όλας, όταν τα λένε δημοκράτες αυτά).

ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ ΠΕΡΙ ΕΥΡΩΠΗΣ.


Στην ευρώπη ανήκουν και η ... Αλβανία.

Θα ήθελα να μου υποδείξεις την εισφορά των Αλβανών στον ευρωπαϊκό πολιτισμό.Συγγραφείς, φιλοσόφους , επιστήμονες, ζωγράφους, γλύπτες, συνθέτες , ποιητές , αρχιτέκτονες ,τα πάντα.

Στην ευρώπη ανήκει και η ... βουλγαρία ...

Θα ήθελα να μου υποδείξεις την εισφορά των Βουλγάρων στον ευρωπαϊκό πολιτισμό.Συγγραφείς, φιλοσόφους , επιστήμονες, ζωγράφους, γλύπτες, συνθέτες , ποιητές , αρχιτέκτονες ,τα πάντα.

Το 98% του ευρωπαϊκού πολιτισμού
έχει ελληνική προέλευση.


Και όταν λέω ελληνική
όχι μόνο αρχαία ελληνική
αλλά και από το μεσαιωνικό ελληνισμό
τους ρωμιούς του βυζαντιου.

Εντός ευρώπης,
υπάρχουν πολλοί υπάνθρωποι
όπως οι Αλβανοί και οι βούλγαροι
με μηδενική διαχρονικά πολιτισμική προσφορά.


Λακη παλι γραφεις ανακριβειες !

Εκτος των αλλων το 98% του ευρωπαικου πολιτισμου δεν ειναι ελληνικο !

[size=16pt]Μόνο το Das Kapital του συντροφου Κάρολου αντιστοιχει το λιγότερο στο 2% του ευρωπαικου πολιτισμου !
[/size]
Που να βαλουμε το Χεγκελ, το Σαιξπηρ, το Γκαιτε, το Δαντη, τον Νιουτον, το Μπετοβεν, το Μοτσαρτ, το Δαρβίνο , το Ντα Βιντσι, το Μιχαηλ Αγγελο..... τελειωμο δε εχει η λίστα !

Αν κατι δωσαμε στον ευρωπαικο πολιτισμο αυτο ειναι η [size=16pt]αρχαια ελληνικη γραμματεια - το αλφαβηταρι, ουτως ειπειν,[/size] με το οποιο ξεκινησε ο ευρωπαικος πολιτισμος !

Απο κει κι υστερα ειμαστε σε τραγικη πολιτισμική υστερηση, ειδικα στον τεχνολογικό τομέα....
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
:2funny: :2funny: :2funny: καλα στον τεχνολογικο τομεα αστο γαμησε το.
Αφου ολοι να γινουν μανατζερ θελουν.... πως σκατα θα γινεις μανατζερ στον τεχνολογικο
τομεα χωρις να εχεις πρωτα τεχνικη γνωση την οποια κανεις δεν ενδιαφερεται να αποκτησει
δεν μπορω να το καταλαβω.

Ολοι τρεχουν και κανουν μεταπτυχιακα και απλα γεμιζουν την ντουλαπα με σεμιναρια και πιστοποιησεις
και αμα τους πεις να ψαξουν μια εντολη στο manual δεν θα ξέρουν. Και έχουν φτασει 27 χρονων.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Αν έχεις κανέναν γνωστό ξενοδόχο
ή rent-room-η
και σου δωθεί η ευκαιρία
κάνε καμιά κουβέντα
σχετικά με το πως αφήνουν τα δωμάτια
οι επισκέπτες διαφόρων εθνικοτήτων.

Ο ευρωπαίος γενικά
είναι καλύτερος πολίτης
γιατί φοβάται την πολιτεία
αλλά σπίτι τους είναι βρωμύλος και γύφτουλας.
Ο έλληνας δεν σέβεται τίποτε έξω,
αλλά έχει πιο ανθρώπινο σπίτι
και προσφέρει ανάλογα με τις δυνάμεις του,
περισσότερα στην οικογένειά του,ίσως και επειδή
ξέρει ότι δεν περιμένουν τίποτε από την κοινωνία.

Παπαριές καμαρωτές.

Και επειδή με το είδα ένα σπίτι ή μου είπαν δεν βγαίνει άκρη ας πάρουμε κάτι πολύ χειροπιαστό:

Στην Ολλανδία τα παράθυρα των σπιτιών είναι χωρίς μπαντζούρια μπορεί κανένας να δει το εσωτερικό τους.

Πάρα πολλοί εδώ μέσα έχουν πάει Άμστερνταμ και σίγουρα έχουν κάνει και βόλτα εκτός RLD.

Ε, ας μας πουν πόσα βρώμικα και ακατάστατα σπίτια είδαν κάνοντας βόλτες δίπλα στο Singel.
 

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
Οι ίδιοι που θεωρούν ότι ο καζάκης είναι ο μεγαλύτερος εν ζωή οικονομολόγος και ο κουικ ο έλληνας λάρυ κινγκ...
Και πίστεψέ με, ΔΕΝ είναι λίγοι...
Στις δε τάξεις των νδιτών, έχουν μαζευτεί αρκετοί εθνομπολσεβίκοι.

Τιτανοτεραστιε  ;)

Μαλλον η ΝΔ πρεπει να καθαρισει απο καμποσα ΞΕΠΟΥΛΗΤΑΡΙΑ  :cheesy:

Δεν νομιζεις;;;



Υ.Γ. Αντε να διαγραψετε και τον ΚΑΜΜΕΝΟ Συντομα που ειναι αντιμνημονιακος :uglystupid:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Λακη παλι γραφεις ανακριβειες !

Εκτος των αλλων το 98% του ευρωπαικου πολιτισμου δεν ειναι ελληνικο !

[size=16pt]Μόνο το Das Kapital του συντροφου Κάρολου αντιστοιχει το λιγότερο στο 2% του ευρωπαικου πολιτισμου !
[/size]
Που να βαλουμε το Χεγκελ, το Σαιξπηρ, το Γκαιτε, το Δαντη, τον Νιουτον, το Μπετοβεν, το Μοτσαρτ, το Δαρβίνο , το Ντα Βιντσι, το Μιχαηλ Αγγελο..... τελειωμο δε εχει η λίστα !

εντιτ: βέβαια υπάρχει και το υπόλοιπο των φοιτητών που είτε κοπροσκυλιάζουν και δεν πέρνουν πτυχίο, ή παίρνουν πτυχίο και το παίρνουν μέσω "συνεργείων" στις εξετάσεις. Αυτοί είναι που μένουν εδώ και επανδρώνουν το δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα και τις καφετέριες βεβαίως βεβαίως
Αν κατι δωσαμε στον ευρωπαικο πολιτισμο αυτο ειναι η [size=16pt]αρχαια ελληνικη γραμματεια - το αλφαβηταρι, ουτως ειπειν,[/size] με το οποιο ξεκινησε ο ευρωπαικος πολιτισμος !

Απο κει κι υστερα ειμαστε σε τραγικη πολιτισμική υστερηση, ειδικα στον τεχνολογικό τομέα....
δεν υστερούμε στον τεχνολογικό τομέα, απλά όλη η έρευνα που γίνεται εντός των συνόρων φεύγει έξω.
εκτός από έρευνα, εξάγουμε και πολλούς επιστήμονες... και δε λέω αυτούς που πήραν το πτυχίο τους και πήγαν να δουλέψουν έξω, αλλά λέω για διδακτορικούς οι οποίοι είτε τελειώνουν το διδακτορικό και φεύγουν, είτε το κάνουν έξω και μένουν εκεί.
όσο αναφορά τον τομέα μου, έχω την τιμή να είμαι μαθητής του ανθρώπου που έθεσε τα θεμέλια για την RISC αρχιτεκτονική, έφτιαξε τον 1ο ασύγχρονο επεξεργαστή και έχει 100 σελίδες βιογραφικό από έρευνες και paper αλλά αυτός ότι έργο παράγει είτε μένει σε αναξιοποίητο είτε αγοράζετε από εταιρίες όπως η Philips,Samsung,IBM και πόσες άλλες που δεν ξέρω.
 

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
δεν υστερούμε στον τεχνολογικό τομέα, απλά όλη η έρευνα που γίνεται εντός των συνόρων φεύγει έξω.
εκτός από έρευνα, εξάγουμε και πολλούς επιστήμονες... και δε λέω αυτούς που πήραν το πτυχίο τους και πήγαν να δουλέψουν έξω, αλλά λέω για διδακτορικούς οι οποίοι είτε τελειώνουν το διδακτορικό και φεύγουν, είτε το κάνουν έξω και μένουν εκεί.
όσο αναφορά τον τομέα μου, έχω την τιμή να είμαι μαθητής του ανθρώπου που έθεσε τα θεμέλια για την RISC αρχιτεκτονική, έφτιαξε τον 1ο ασύγχρονο επεξεργαστή και έχει 100 σελίδες βιογραφικό από έρευνες και paper αλλά αυτός ότι έργο παράγει είτε μένει σε αναξιοποίητο είτε αγοράζετε από εταιρίες όπως η Philips,Samsung,IBM και πόσες άλλες που δεν ξέρω.

Σωστος  ;)
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Λακη παλι γραφεις ανακριβειες !

Εκτος των αλλων το 98% του ευρωπαικου πολιτισμου δεν ειναι ελληνικο !

[size=16pt]Μόνο το Das Kapital του συντροφου Κάρολου αντιστοιχει το λιγότερο στο 2% του ευρωπαικου πολιτισμου !
[/size]
Που να βαλουμε το Χεγκελ, το Σαιξπηρ, το Γκαιτε, το Δαντη, τον Νιουτον, το Μπετοβεν, το Μοτσαρτ, το Δαρβίνο , το Ντα Βιντσι, το Μιχαηλ Αγγελο..... τελειωμο δε εχει η λίστα !

Αν κατι δωσαμε στον ευρωπαικο πολιτισμο αυτο ειναι η [size=16pt]αρχαια ελληνικη γραμματεια - το αλφαβηταρι, ουτως ειπειν,[/size] με το οποιο ξεκινησε ο ευρωπαικος πολιτισμος !

Απο κει κι υστερα ειμαστε σε τραγικη πολιτισμική υστερηση, ειδικα στον τεχνολογικό τομέα....

Που να βάλεις και τον Fourier χωρις τον οποίο δεν έχεις ασύρματες και κινητές επικοινωνίες στα κυψελωτά συστήματα.
Μετα το George Boole με την αλγεβρά του χωρις την οποία δεν έχεις ψηφιακά κυκλώματα και κατ επέκτασην δεν έχεις και υπολογιστικά συστήματα. Ο Dennis Richie χωρις τον οποίο ΔΕΝ θα υπήρχε Unix και ΔΕΝ θα υπήρχε η γλώσσα C , αν δεν υπήρχε γλώσσα C δεν θα υπήρχε και η C++ συνεπώς ξεχνάμε οοοολα τα παιχνίδια που παίζουμε και οχι μονο αυτο... ξεχνάτε όλα τα λειτουργικά συστήματα εκτος των Windows ok.

Ο κλασσικος ελληναρας κοιταει να κανει την πτυχιακη του οσο πιο αντεγραμμένα γίνεται δεν θελει να ζοριστεί και λιγο να καταλαβει τι σκατα σημαίνει ο μαθηματικός τύπος που κάνει clopy - paste απο ανθρώπους που θέλησαν να έχουν open τις εργασίες τους με σκοπό κάποιος που θέλει να μάθει.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366

Από το αγγλόγλωσσο αυτο λινκ, φαινεται πάλι ότι τα εχεις λιγο θαλασσώσει στο θεμα της αλληλουχιας των γεγονοτων της αργεντινικης κρισης και γραφεις ανακριβειες. Δυστυχως πρεπει να μαθεις να διαβαζεις αγγλικα, για να μπορουμε να εχουμε γονιμη συζητηση.
Επειδη δεν εχω την πολυτελεια χρονου να γραφω μεγαλα ποστ παντα, διαβασε το λινκ, δες το Πειραμα της Αργεντινης του Αυγεροπουλου και μετα το πρωτο-πρωτο λινκ που σου ειχα θεσει


ολα απαντανε στους προβληματισμους σου. Δεν ειπα ποτε οτι η δραχμη ειναι ευκολος δρομος, αλλα ισουται με επιβιωση. Το ευρω ειναι γοργος θανατος τωρα πια για μας !

Σημειο μηδεν δεν υπαρχει (παρα ισως μονο για το απολυτο μηδεν οσον αφορα τη θερμοκρασια) , παντα υπαρχει και παρακατω και πιο χαλια (εμφυλιος, λιθινη εποχη κτλ)

Η Αργεντινη ειχε τις πηγες για παραγωγη και κατα την κριση, αλλα δε μπορουσε να τις χρησιμοποιησει λογω της οικονομικης διαλυσης. Η παραγωγη της κι οι εξαγωγες ξαναρχισαν με την οικονομικη αναδιαρθρωση και τα μετρα του Κιρχνερ.



Το εδωσα ετσι για να το κανω πιο παραστατικό.

Αν όμως, επιμενεις σε ακριβεστερο παραλληλισμο δες το αλεξιπτωτο σαν το πτητικο μεσο-ελληνικη πρωτογονη οικονομια και τον αέρα - σαν το "καυσιμο", τη δραχμουλα που θα σε κρατησει και θα σε προσγειωσει με σχετικη ασφαλεια.

Η πειστική απάντηση σου εχει δοθει με το παραδειγμα της αργεντινης και το αρθρο που αρνεισαι να μελετησεις, επικαλουμενος φτωχη γνωση των αγγλικών....
Εμενα αυτο μου μυριζει δολο !


Γιατί αν επιμενεις οτι εσυ εισαι ο σωστοτερα ενημερωμενος, τοτε πώς ενημερωθηκες ορθά και σφαιρικά μόνο απο καθαρα ελληνογλωσσα μέσα κι αγνόησες τις αγγλόφωνες πηγές ;;;  
Στα ελληνικα μέσα όλοι παπαγαλίζουν τη συνταγη ΔΝΤ κι οι μονες "αιρετικες", ευρεως γνωστες αποψεις ειναι των Λαπαβιτσα, Βαρουφακη, Καζακη.

βαρέθηκα αυτήν την κουβέντα. 1000 φορές το ίδιο λινκ και να μην με πιστεύεις ότι δεν ξέρω καλά αγγλικά. στις συγκεκριμένες απορίες μου ή δεν απαντάς ή παραθέτεις ξενόγλωσσα λινκς. ξαναρωτάω:
1)έγραψες ότι θα δώσεις πορτοκάλια και τουρισμό στους ρώσους για να πάρεις πετρέλαιο και πρώτες ύλες. σου φαίνεται δίκαια ανταλλαγή γι' αυτούς;
2) έγραψες ότι τα πρώτα χρόνια της πείνας θα χρησιμοποιήσεις τα 15 δις ευρώ του τουρισμού για να ταϊσεις και να εμβολιάσεις τον κόσμο. όταν το νόμισμά σου θα είναι φτηνότερο κατά 200%, τα έσοδα από τον τουρισμό θα είναι πάλι 15 δις ευρώ; θα σου έρθουν εδώ δηλαδή οι διπλάσιοι τουρίστες; (οι οποίοι μάλλον μόνο ρώσοι θα ειναι, αφού οι ευρωπαίοι μάλλον θα σε κλάσουν μετά το κλάσιμο που θα τους έχεις ρίξει εσύ). α, και οι τιμές των εμβολίων δεν νομίζω να υποτιμηθούν κι αυτές.
3) κοίτα τη φωτο που επισυνάπτω και πες μου: αν το 2001 η αργεντίνοι έτρωγαν σκουπίδια, το 2007 τι έτρωγαν;;;
Εξέλιξη ΑΕΠ Αργεντινής (1997-2011), δισ. δολάρια
http://[URL unfurl="true"]www.capital.gr/images/2011-01/gdp_argentina_27102011.jpg[/img[/URL]]

και για άλλη μια φορά, μιας κι αρνείσαι να διαβάσεις αυτά που γράφω:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ Η ΔΡΑΧΜΗ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΥΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ. ΤΟ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ "Η Αργεντινη ειχε τις πηγες για παραγωγη και κατα την κριση, αλλα δε μπορουσε να τις χρησιμοποιησει λογω της οικονομικης διαλυσης." ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΕΓΩ. ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ: ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΑΝΑΚΑΜΨΟΥΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ;

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
όσο αναφορά τον τομέα μου, έχω την τιμή να είμαι μαθητής του ανθρώπου που έθεσε τα θεμέλια για την RISC αρχιτεκτονική, έφτιαξε τον 1ο ασύγχρονο επεξεργαστή και έχει 100 σελίδες βιογραφικό από έρευνες και paper αλλά αυτός ότι έργο παράγει είτε μένει σε αναξιοποίητο είτε αγοράζετε από εταιρίες όπως η Philips,Samsung,IBM και πόσες άλλες που δεν ξέρω.

Θα πω του Μανωλάτσι να μην σε περάσει ποτέ.

Δεν είναι δυνατόν τέτοιο καθυστερημένο.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom