Νέα

Capital Controls/χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες/paysafe/μπλοκάρισμα PayPal

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα igand2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 66K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.740
Κριτικές
183
Like
3.098
Πόντοι
8.535
προσωρινη διακοπη κ απο το paypal...τερμα ebay κ λοιπα... :huh:
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.583
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.139
Πόντοι
14.565
Η διαδικτυακή υπηρεσία συναλλαγών PayPal μπλοκάρει τους λογαριασμούς στην Ελλάδα και απαγορεύει οποιαδήποτε εγχώρια ή εκτός συνόρων συναλλαγή.

Μετά το Capital control πολλοί ήταν οι Έλληνες που βασίζονταν σε υπηρεσίες όπως το PayPal για να πληρώνουν τους λογαριασμούς τους, να αγοράζουν προσωπικά είδη αλλά και να κάνουν επαγγελματικές συναλλαγές με εταιρείες σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Η απόφαση του PayPal να παγώσει τις υπηρεσίες του είναι ένα νέο μεγάλο πλήγμα στην οικονομία της χώρας και στην ίδια την καθημερινότητα των πολιτών.

Όπως λέει εκπρόσωπος του PayPal: «Εξαιτίας των πρόσφατων αποφάσεων των Ελληνικών αρχών για τα capital controls, η πληρωμή του PayPal από τους ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς όπως και οι διασυνοριακές συναλλαγές που χρηματοδοτούνται από τις κάρτες ή τους τραπεζικούς λογαριασμούς, δεν είναι αυτή τη στιγμή διαθέσιμα. Στόχος μας είναι να συνεχίσουμε να εξυπηρετούμε τους πελάτες μας στην Ελλάδα όπως κάνουμε για πάνω από μια δεκαετία».

Πηγή: www.skai.gr/news/greece/article/285011/freno-toy-paypal-sthn-ellada/]skai.gr[/url]

:S :S :S
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
Η Σκριλλ σταμάτησε και αυτή φίλε μου..δεν δέχεται κάρτες απο Ελλάδα..μου ήρθε εμαιλ προχτες


Αγαπητέ/ή *****************,




Οι πρόσφατες αποφάσεις της Ευρωπαϊκής κεντρικής τράπεζας να επιβάλει έλεγχο κεφαλαίου στις ελληνικές τράπεζες έχει επίπτωση στην χαμήλωση της σταθερότητας της ελληνικής οικονομικής αγοράς.

Δυστυχώς ως αποτέλεσμα αυτού η Skrill προσωρινά δεν θα δέχεται εργαλεία πληρωμής με εξαίρεση τις απευθείας μεταφορές χρημάτων στις ελληνικές τράπεζες με όριο 60EUR ημερησίως.

Σημαντικό να γνωίρζετε ότι τα όρια αυτά μπορούν να αλλάξουν ως συνέπεια περαιτέρω οδηγιών από την Ελληνική κυβέρνηση και άλλους διεθνείς χρηματοικονομικούς θεσμούς. Ο σκοπός μας είναι να αποκαταστήσουμε την χρήση των ελληνικών μεθόδων πληρωμής. Θα επικοινωνήσουμε και πάλι μαζί σας όταν αυτό συμβεί.

Ωστόσο, μπορείτε ελεύθερα να αναλάβετε οποιοδήποτε ποσό από τον Skrill λογαριασμό σας, ανεξαρτήτως της τοποθεσίας του.

Να αποταμιεύετε τα χρήματά σας στον Skrill λογαριασμό σας παραμένει η ασφαλής επιλογή καθώς η Skrill ελέγχεται από την Αρχή Χρηματοοικονομικών συμπεριφοράς ( FCA) στο Ηνωμένο Βασίλειο και γιαυτό και κάθε υπόλοιπο που έχετε στον Skrill πορτοφόλι σας είναι προστατευμένο από τον Κανονισμό περί ηλεκτρονικού χρήματος και δεν υπόκειται σε ελληινική διαρρύθμιση.

Αν είστε κάτοχος της προπληρωμένης κάρτας Skrill MasterCard®, μπορείτε να συνχίσετε να απολαμβάνετε ελεύθερα πρόσβαση στο υπόλοιπό σας στην Skrill χρησιμοποιώντας την κάρτα σε οποιοδήποτε ΑΤΜ ή ταμειακή μηχανή αγοαραπωλησίας (POS) που φέρουν σήμα MasterCard, με την επιφύλαξη των τοπικών περιορισμών των τραπεζών όπως έλλειψη διαθεσίμου στο ATMs.

Αν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις για τις αλλαγές αυτές, καλέστε το τηλεφωνικό μας κέντρο εξυπηρέτησης στο +44 203 308 2520.

Με εκτίμηση,

The Skrill Team

σε μια παραγραφο λεει οτι μπορουμε να αποταμιευσουμε στην σκριλ .δηλαδη μπορω να ανοιξω λογαριασμο ?μπερδευτηκα
η ειναι μονο για οσους ηδη εχουν σκριλ ?
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.583
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.139
Πόντοι
14.565
Συγχωνεύτηκε. Ας τα συγκεντρώσουμε όλα σε ένα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Η απόφαση του PayPal να παγώσει τις υπηρεσίες του ...

Όπως λέει εκπρόσωπος του PayPal: Εξαιτίας των πρόσφατων αποφάσεων των Ελληνικών αρχών για τα capital controls, η πληρωμή του PayPal από τους ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς όπως και οι διασυνοριακές συναλλαγές που χρηματοδοτούνται από τις κάρτες ή τους τραπεζικούς λογαριασμούς, δεν είναι αυτή τη στιγμή διαθέσιμα.

Δεν νομίζω ότι το PayPal "πάγωσε τις υπηρεσίες του".
Το PayPal λέει:
"Αφού δεν μπορεις να μου στείλεις λεφτά ρε φίλε, τι θέλεις να σου κάνω εγώ?"

Επομένως αν κάποιος έχει τρόπο να τροφοδοτήσει το λογαριασμό του στο PayPal με λεφτά, δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Θα μπορεί να κάνει συναλλαγές.
Τέτοιοι τρόποι είναι:
-Το να πουλήσεις κάτι, και να σου βάλει λεφτά ο αγοραστής.
-Το να έχεις λεφτά έξω, και να πεις στην τράπεζα σου "Βάλε $1.000 στο PayPal μου".
-Το να έχεις πιστωτική κάρτα έκδοσης εξωτερικού. Θα χρεώνεις αυτήν, αντί για την Ελληνική (που δεν δέχεται χρεώσεις εξωτερικού πλέον).

"Παγώνω τις υπηρεσίες" (συνολικά) είναι το να μην δέχεται να κάνει καμία συναλλαγή, όταν κάπου μέσα σ' αυτήν (π.χ. στη διεύθυνση αποστολης) υπάρχει το GR.
Δε νομίζω ότι είναι αυτή η περίπτωση.
Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει κι όλας (ακόμα).
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.583
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.139
Πόντοι
14.565
Σωστότατο. Αυτό κατάλαβα κι εγώ απ' την πρώτη στιγμή που διάβασα την είδηση. Θα το δοκιμάσω κιόλας πολύ σύντομα και θα ενημερώσω στα σίγουρα.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.750
Like
67.956
Πόντοι
12.756
Σωστότατο. Αυτό κατάλαβα κι εγώ απ' την πρώτη στιγμή που διάβασα την είδηση. Θα το δοκιμάσω κιόλας πολύ σύντομα και θα ενημερώσω στα σίγουρα.

κατσε να βοηθησω λιγο και απο μερους μου.

Το να πουλησεις κατι και να στα βαλει ο αγοραστης στην paypal δεν εχει κανενα προβλημα το δοκιμασα.

Εβαλα λεφτα απο λογαριασμο εξωτερικου και ολα οκ .

Και χρεωσα την πιστωτικη εξωτερικου που εχω μεσω paypal και ολα καλα.

Απο εκει και περα , αν εχει χρηματα στο paypal λογαριασμο σου μπορεις κανονικα να κανεις αγορες , οταν μηδενισει και παει να παρει απο την ελληνικη καρτα τραβαει ζορια..

Οπως και να εχει η δουλεια με καποιο τροπο γινεται  :)
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.583
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.139
Πόντοι
14.565
Τέλεια.  :rockon:
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Αν εχεις λεφτα στο paypal καλα ειναι. Αν δεν εχεις..?  τον ηπιες..  :huh:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.750
Like
67.956
Πόντοι
12.756
καποιες απλες οδηγιες για να βρουμε την ακρη με το κωλοκαπιταλ κοντρολ και τις ηλεκτρονικες μας συνηθειες.

Ξεκιναμε πουλωντας κατι στο ebay εστω και χαμηλης αξιας για να μπορουμε να γεμισουμε με λιγα φραγκα τον λογαριασμο μας στο paypal. Αρκετες κατηγοριες στο ebay οπως επισης και κατα περιοδους βγαζει δωρεαν listing fee για καποιες κατηγοριες προιοντων,
Σκοτωνουμε κατι εκει εστω για τα πρωτα μας ευρω , απο εκει και περα αφου εχουμε τα πρωτα φραγκα μας πουλαμε με listing fee οτι γουσταρουμε.

Απλα να εχουμε το νου μας να αφηνουμε παντα πανω στο paypal ενα ποσο ωστε να μπορει να παρει την προημηθεια του απο την πωληση και το paypal ( που την παιρνει αμεσα ) αλλα πιο βασικο το ebay που τιμολογει μετα.

Πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα γιατι αν βρει λεφτα τα παιρνει απο το paypal account αλλα αν δεν βρει θα κοιταξει στην καρτα και αφου ειναι block θα εχουμε θεμα.

Κατι που δεν προτεινω ειναι οτι πολυ ευκολα μπορεις να πιστολιασεις καποιον μεσω paypal και ebay με αυτη την κατασταση που ζουμε γιατι και claim να ανοιξει δεν μπορει να σου παρει πισω τα λεφτα το paypal αφου η καρτα σου ειναι block.

Βεβαια μετα ξεχνας το paypal  :grin:

 

stevestar

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
Αν σταματήσουν τα CC λογικά θα επανέρθει η λειτουργία της paysafe.
Τα CC αφου ηρθαν θα αργησουν πολυ να φυγουν. Μιλαμε για μηνες. Παρτε το χαμπαρι οτι τα λεφτουδακια μας στη τραπεζα κλειδωσαν και στο καλυτερο σεναριο θα παιρνουμε λιγα με cc. Το χειροτερο σεναριο ας μη το συζηταμε προς το παρον. Απλα ρε πουστη μου δε πρεπει να βρεθει καποιος να ελεγξει τα τρελλα εκατ. που φυγανε με web banking το ΣΚ απο τη στιγμη της εξαγγελιας του δημοψηφισματος μεχρι πρωι Δευτερας με την επιβολη CC;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Τα CC αφου ηρθαν θα αργησουν πολυ να φυγουν. Μιλαμε για μηνες. Παρτε το χαμπαρι οτι τα λεφτουδακια μας στη τραπεζα κλειδωσαν και στο καλυτερο σεναριο θα παιρνουμε λιγα με cc. Το χειροτερο σεναριο ας μη το συζηταμε προς το παρον. Απλα ρε πουστη μου δε πρεπει να βρεθει καποιος να ελεγξει τα τρελλα εκατ. που φυγανε με web banking το ΣΚ απο τη στιγμη της εξαγγελιας του δημοψηφισματος μεχρι πρωι Δευτερας με την επιβολη CC;
τα περισσότερα δεν εκτελεστήκανε γιατί εκτελούνται σε εργάσιμες ημέρες... αλλά και να εκτελεστήκανε τι ακριβώς θα ελεγξει κάποιος ?? νομιμότατη πράξη ήταν...
 

Άκης012345

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2015
Μηνύματα
1.395
Like
21
Πόντοι
16
Επομένως αν κάποιος έχει τρόπο να τροφοδοτήσει το λογαριασμό του στο PayPal με λεφτά, δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Θα μπορεί να κάνει συναλλαγές.
Τέτοιοι τρόποι είναι:
-Το να πουλήσεις κάτι, και να σου βάλει λεφτά ο αγοραστής.
-Το να έχεις λεφτά έξω, και να πεις στην τράπεζα σου "Βάλε $1.000 στο PayPal μου".
-Το να έχεις πιστωτική κάρτα έκδοσης εξωτερικού. Θα χρεώνεις αυτήν, αντί για την Ελληνική (που δεν δέχεται χρεώσεις εξωτερικού πλέον).
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η συντριπτική πλειοψηφία δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κανέναν από τους τρόπους αυτούς.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η συντριπτική πλειοψηφία δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κανέναν από τους τρόπους αυτούς.
Αυτό λεβέντη μου είναι πρόβλημα της συντριπτικής πλειοψηφίας.
Όχι της μειοψηφίας που προνόησε και μερίμνησε ώστε αυτή η κατάσταση (που φαινόταν ότι θα έρθει) να μην της δημιουργήσει πρόβλημα.

Συμπτωματικά, η ίδια συντριπτική πλειοψηφία είναι που πήγε και ψήφισε "όχι" στο σημερινό δημοψήφισμα. Μετρήθηκε δηλαδη. Είναι το 62%.
Είναι οι άνθρωποι που περιμένουν από κάποιους άλλους (στην περίπτωση τον Τσίπρα και την παρέα του) να τους λύσει τα προβλήματα τους. Δεν κάνουν τίποτα για να τα λύσουν μόνοι τους.

Είναι οι άνθρωποι που νομίζουν πως αν διαδηλώνουν και φωνάζουν "κάτω η φτώχεια" (αυτό ακριβώς σημαίνει το "όχι στη λιτότητα"), η φτώχεια θα φύγει από μόνη της. Ή θα την διώξει κάποιος Τσίπρας.

Να το προχωρήσω όμως λίγο ακόμα:
Δεν φταίνε αυτοί.
Φταίνε οι μανάδες τους. Γιατί ΑΥΤΕΣ είναι που δεν τους έμαθαν (όταν έπρεπε) να λύνουν προβλήματα.
Και είναι φυσικό: Όταν ο γονιός-προστάτης δεν αφήνει το πρόβλημα να φτάσει στο παιδί του (γιατί το λύνει αυτός πριν φτάσει), το παιδί δεν μαθαίνει να λύνει προβλήματα. Δεν μαθαίνει ούτε καν να τα αναγνωρίζει.
Και όταν κάποτε το παιδί μεγαλώσει και γίνει κανονικός ενήλικας άνθρωπας που θα πρέπει να πιάσει τη ζωή με τα χέρια του και να την αντιμετωπίσει, δεν ξέρει πως να το κάνει.

Μη λες λοιπόν ότι "η πλειοψηφία δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κανέναν από τους τρόπους αυτούς". Ας πρόσεχε, να μπορούσε.
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.269
Κριτικές
4
Like
1.126
Πόντοι
216
Εχω αμοιβαια. Τι θα γινει; κοντευω να τρελαθω
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.662
Πόντοι
2.606
Εχω αμοιβαια. Τι θα γινει; κοντευω να τρελαθω

Τυπε ποτε εχεις ωρα να σου κλεισουμε μια συναντηση για δωρεαν ενημέρωση με τους επενδυτικούς συμβουλάτορες του site  :think:  :S

cutcaster-photo-100888028-Business-men-on-the-phone.jpg
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.285
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
τα περισσότερα δεν εκτελεστήκανε γιατί εκτελούνται σε εργάσιμες ημέρες... αλλά και να εκτελεστήκανε τι ακριβώς θα ελεγξει κάποιος ?? νομιμότατη πράξη ήταν...
Να ελέγξουν το πόθεν έσχες????Σιγουρα ολα δεν ηταν μαυρα,αλλα ειχε και τετοια.
 

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
1
Καλημέρα σας,
σήμερα μου τελείωσε το ρευστό και θα πάω και εγώ για ΑΤΜ.
Θα μου λυθούν και μερικές απορίες, όπως
α) ένας λογαριασμός με τρεις κάρτες συνδεδεμένες, μία χρεωστική και δύο πιστωτικές
β) σε άλλη τράπεζα τρεις λογαριασμοί συνδεδεμένοι σε μία χρεωστική, να δούμε τι ψάρια πιάνει......
γ) πιστωτικό υπόλοιπο πιστωτικής 750€ μη συνδεδεμένης με λογαριασμό καταβάλετε μετρητά?????
δ) Cash advance σε πιστωτική.????
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.942
Πόντοι
2.696
Εχω αμοιβαια. Τι θα γινει; κοντευω να τρελαθω

Τι είδους Αμοιβαία;

  • [li]Διαθεσίμων[/li]
    [li]Μετοχικά[/li]
    [li]Ομολόγων[/li]

Αν είναι διαθεσίμων κινδυνεύεις σε κούρεμα.Τα αφήνεις και περιμένεις να πληρωθείς τα μερίδια όταν καταλαγιάσει ο χαμός.Αν καταλαγιάσει.
Αν είναι μετοχικά,σε ποιες αγορές έχουν επενδύσει οι διαχειριστές;Αν δεν είναι στην Ελλάδα,άστα ως έχουν
Το ίδιο ισχύει και για τα Ομολογιακά.
Να σου πάρουν τα Α.Κ δεν υπάρχει περίπτωση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom