Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Κάποτε με ενδιέφεραν πολύ τα αυτοκίνητα. Λόγω δουλειάς (είχα πάντα εταιρικό) δοκίμαζα διάφορα. Είχα στην κατοχή μου και Mercedes και BMW και Volvo και Alfa Romeo και Opel και και και.

Τώρα έχω ένα Audi A5 TDi, μαμίσιο 1.8 με τα 170 αλογάκια του. Μου φτάνει. Αυτό που θα ήθελα να είχα θα ήταν ένα Cadillac Escalade αλλά επειδή αυτό το αμάξι δεν κάνει για Ελλάδα θα πήγαινα για Audi S5. Ναι είμαι γερμανο-αμερικανάκι!!! :grin:

Απο μπεμπα, ποιο μοντελο ειχες;
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Άμα έχει καβαλήσει Alfa ειδικά σε οδηγική συμπεριφορά σε δρόμο με στροφιλίκια δεν μπορείς να πας κάπου αλλού.

Μπορεις φιλε να πας καπου καλυτερα, Ford. Οτι πιο καλο μπορει να αγορασει ενας ανθρωπος σε νορμαλ τιμες και με λιγα λεφτα που θα χωσει (αμορτισερ-ελαστικα-φρενα) στηνει ενα αμαξι ιδανικο για στροφες.

Αρκει να ειναι μοντελο πριν το 2010.

Με 15.000 ευρω συνολικα μπορεις τωρα αυτη τη στιγμη να στησεις εργαλειο που θα ειναι κατα πολυ ανωτερο απο τα αλφα. Ουτε καν θα σε βλεπουν τα αλφα των 15.000 ευρω.
 

ironmike90

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2020
Μηνύματα
10
Like
2
Πόντοι
0
Άποψη σου φιλε μου. Έχω πολύ σεβασμό στα Ford αλλά για μένα δεν συγκρίνονται με Alfa.  Αλλά γενικά συμφωνώ είναι μια πολύ καλή επιλογή.
 

steve23!!

Νέο Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2017
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
ηθελα παντα ενα ελαφρυ 2θεσιο cabrio πισωκινητο περασαν απο τα χερια μου αρκετα  mx-5 bmwz3 bmwz4 opel gt και 2 boxter.. προσφατα επεσα πανω σε μια αγγελια για ενα  smart roadster tou 05  δευτερης γενιας πολυ καλο και οπως ακριβως το ηθελα... 700αρη μοτερ 120 αλογα και μολισ 600 κιλα με μενα μεσα 700 ακριβως  κανω τρελα παιχνιδια  χωρις βεβαια να εχω τελικες αλλα μονο για το παιχνιδι ειναι αρκετο... για ολα τα αλλα εχω το  SUV μου .... καλη σας ημερα!!
 

steve23!!

Νέο Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2017
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
ηθελα παντα ενα ελαφρυ 2θεσιο cabrio πισωκινητο περασαν απο τα χερια μου αρκετα  mx-5 bmwz3 bmwz4 opel gt και 2 boxter.. προσφατα επεσα πανω σε μια αγγελια για ενα  smart roadster tou 05  δευτερης γενιας πολυ καλο και οπως ακριβως το ηθελα... 700αρη μοτερ 120 αλογα και μολισ 600 κιλα με μενα μεσα 700 ακριβως  κανω τρελα παιχνιδια  χωρις βεβαια να εχω τελικες αλλα μονο για το παιχνιδι ειναι αρκετο... για ολα τα αλλα εχω το  SUV μου .... καλη σας ημερα!!
 

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
467
Κριτικές
26
Like
1.391
Πόντοι
1.011
Μπορεις φιλε να πας καπου καλυτερα, Ford. Οτι πιο καλο μπορει να αγορασει ενας ανθρωπος σε νορμαλ τιμες και με λιγα λεφτα που θα χωσει (αμορτισερ-ελαστικα-φρενα) στηνει ενα αμαξι ιδανικο για στροφες.

Αρκει να ειναι μοντελο πριν το 2010.

Με 15.000 ευρω συνολικα μπορεις τωρα αυτη τη στιγμη να στησεις εργαλειο που θα ειναι κατα πολυ ανωτερο απο τα αλφα. Ουτε καν θα σε βλεπουν τα αλφα των 15.000 ευρω.
Δεν είναι Το Alfa. Είναι Η Alfa
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!!
Τα σωστά είναι θυλικά (Ferrari, Maserati, Lotus, Lancia.....)
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Δεν είναι Το Alfa. Είναι Η Alfa
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!!
Τα σωστά είναι θυλικά (Ferrari, Maserati, Lotus, Lancia.....)

Περιγραφη ασφαλιστη-αστυνομικου: μπλα μπλα μπλα...αυτοκινητο μαρκας αλφα ρομεο μοντελο ταδε και χρωματος ταδε.

Αυτοκινητο.

Το αυτοκινητο λεμε.

Το alfa romeo, το fiat, το bmw, το mercedes, το ford.

Το η δεν υπαρχει, ειναι αυτοκινητο.

Ερωτηση αστυνομικου: Τι αμαξι σας εκλεψαν - σας τρακαρε; Τι θα πεις; Ενα alfa romeo μοντελο ταδε χρωματος ταδε με αριθμο κυκλοφοριας ταδε θα πεις. Δεν θα πεις μια alfa romeo, το μια θα το πει μονο ενας που ειναι πορωμενος με την εν λογω εταιρια. :S

Ακομα και ο τιτλος του νηματος, ποιο εχουμε; Ποιο θελουμε;

Ποιο γραφει, οχι ποια.

Πως θα το κανουμε γραφει, οχι πως θα τη κανουμε.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
:hi:
Μπορεις φιλε να πας καπου καλυτερα, Ford. Οτι πιο καλο μπορει να αγορασει ενας ανθρωπος σε νορμαλ τιμες και με λιγα λεφτα που θα χωσει (αμορτισερ-ελαστικα-φρενα) στηνει ενα αμαξι ιδανικο για στροφες.

Αρκει να ειναι μοντελο πριν το 2010.

:hi:

Ωριμη άποψη που για να την έχει κανείς πρέπει να έχει χορτάσει αμάξια.

 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
:hi:
:hi:

Ωριμη άποψη που για να την έχει κανείς πρέπει να έχει χορτάσει αμάξια.

Για παραδειγμα:

Παιρνεις αυτο εδω:
στα 4750 ευρω.

Ανακατασκευη μοτερ, ελαστικα, αμορτισερ, φρενα, καταλυτη (εαν χρειαζεται) και γενικα οτι αλλο χρειαστει στο να γινει το αμαξι σαν καινουριο χωνεις ακομα 10.000 ευρω.

Με 15.000 εχεις ενα αμαξι που ειναι 3000 κυβικα, V6, 246 αλογα ατμοσφαιρα μαμα, κρατημα τρενο, φρενα σαν να χτυπας τοιχο και χωρους ωστε να εισαι ανετος μιας και εχει ολικο μηκος 4,73 μετρα.

Δεν υπαρχει Ιταλικο αμαξι που να σου δινει τοσα πολλα στα 15.000 και να ειναι και αξιοπιστο και να μην εισαι συνεχως στα συνεργεια να σε κανουν μεροκαματο τα μαστορια.



 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

Old.rabbit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2018
Μηνύματα
15
Κριτικές
13
Like
523
Πόντοι
290
Έχω ένα Fiat brava 1200 κιβικά , έχω κάνει μερικές μετατροπές σε κινητήρα, φρένα, αμορτισέρ και ρόδες... Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το 20χρονο φιατάκι μου... Αυτό που θα ήθελα να πάρω ήταν ένα Mazda RX7 ... Το ερωτεύτηκα από την πρώτη ματιά, έφτασα μέχρι το σημείο της προκαταβολής και των δώσεων ΑΛΛΆ ακυρώθηκε λόγο της σύλληψης του δεύτερου γιού μου...
Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα αυτοκίνητα, ποιο ακριβά, ποιο γρήγορα αλλά αυτό το μοντέλο τότε  φτιάχτηκε για εμένα!!!....  Τώρα που μεγαλώσανε τα παιδιά και γυρνάνε με τα δικά τους αυτοκίνητα   πάλι δεν μπορώ να το έχω λόγο ύψους!... εύκολα μπαίνεις δύσκολα βγαίνεις, πέρασαν τα χρόνια και το επόμενο (αν αλλάξω το φιατάκι μου) θα είναι κανένα SUV η κανένα TZIP λόγο ύψους...
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Έχω ένα Fiat brava 1200 κιβικά , έχω κάνει μερικές μετατροπές σε κινητήρα, φρένα, αμορτισέρ και ρόδες... Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το 20χρονο φιατάκι μου... Αυτό που θα ήθελα να πάρω ήταν ένα Mazda RX7 ... Το ερωτεύτηκα από την πρώτη ματιά, έφτασα μέχρι το σημείο της προκαταβολής και των δώσεων ΑΛΛΆ ακυρώθηκε λόγο της σύλληψης του δεύτερου γιού μου...
Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα αυτοκίνητα, ποιο ακριβά, ποιο γρήγορα αλλά αυτό το μοντέλο τότε  φτιάχτηκε για εμένα!!!....  Τώρα που μεγαλώσανε τα παιδιά και γυρνάνε με τα δικά τους αυτοκίνητα  πάλι δεν μπορώ να το έχω λόγο ύψους!... εύκολα μπαίνεις δύσκολα βγαίνεις, πέρασαν τα χρόνια και το επόμενο (αν αλλάξω το φιατάκι μου) θα είναι κανένα SUV η κανένα TZIP λόγο ύψους...

Μεινε μακρυα απο αυτοκινητα με περιστροφικους κινητηρες. Θα με θυμηθεις λιγους μηνες αφου το αγορασεις αλλα θα ειναι αργα.
 

lakiskiss

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2013
Μηνύματα
263
Κριτικές
6
Like
329
Πόντοι
21
Καλησπέρα κ μην αρχισετε ......χαχα  για μες στην πολη με 2.800 κυβικά κ κατανάλωση στα 14 λίτρα max κ εκτός στα 9 βία 10 w116 στο χαλαρο
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.931
Κριτικές
14
Like
3.721
Πόντοι
2.777
έχει κανείς σας πρόταση για οικονομικό μικρό 4χ4 με δυνατότητα να μεταφέρει καγιακ;
 

Rygg

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.646
Like
2
Πόντοι
16
Nissan xtrail 18'

Θα το αλλάξω με Mercedes Gle σύντομα
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Nissan xtrail 18'

Θα το αλλάξω με Mercedes Gle σύντομα

Εαν εχεις τα λεφτα που θα πληρωνεις αρκετα συχνα στα συνεργεια, καλως.

Πολυ καλο αμαξι, απλα τα αστερακια τα τελευταια χρονια ειναι σε γιορτινη ατμοσφαιρα, συνεχως με αναμμενα λαμπακια. :S

Γενικα τα αυτοκινητα μετα το 2010 ειναι καπως ετσι, ειναι τακτικη των βιομηχανιων πλεον. Προτιμω αυτοκινητα του 2008 και πριν, που και να παθει κατι μη σοβαρο μπορεις να το οδηγησεις και να φτασεις στο προορισμο σου.

Στα νεα αυτοκινητα, για χ ψ λογο οταν αναψει ενα λαμπακι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μη μπορεις καν να βαλεις μπρος το αυτοκινητο, και ας μην ειναι κατι σοβαρο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom