Νέα

Ariel

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 1nv1nc1ble
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

First Lady

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2008
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
Ενδιαφερον....  Ε ναι βρε παιδια.... Συγνωμη οταν μια τρανς μοιαζη με γυναικα και δεν θελει να κανη αλλαγη φυλου γιατι να ερχετε σε δυσκολη θεση παντα και να προσπαθη να εξηγει στον καθε εναν τι ειναι και να μην καταλαβαινη.... οχι οτι με νοιαζη χεστηκα... αλλα απο τη στιγμη που στη ταυτοτητα υπαρχη γυναικεια φωτογραφια με ανδρικο ονομα απο πισω ο αλλος μπερδευετε και μαλιστα με ρωταει που ειναι Κυριος δεν μπορουμε να σας εξηπηρετησουμε... να ερθη ο ιδιος... Ελεος με αυτο το πραγμα... Δωσε μου βρε ΚΡΑΤΟΣ ενα γυναικειο ονομα να τελειωνουμε και σε οσες κοπελες κυκλοφορανε  γυναικες εξω τουλαχιστον...

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα Δαναη μου. Με αυτη τη λογικη γυναικεια ταυτοτητα να παιρνει και οποιος θηλυπρεπης γκει θελει. Οι κοπελες που εχουν χειρουργηθει εχουν παρει μια σοβαρη αποφαση και δεν μπορεις να απαιτεις τα ιδια δικαιωματα με αυτες επειδη εκανες ενα ντεκαπαζ, η φορεσες μια περουκα. Εσυ επελεξες να σε λενε κυριο απο την στιγμη που εχεις ανδρικα οργανα, τα χρησιμοποιεις οποτε γουσταρεις και δινεις στον εαυτο σου την δυνατοτητα να κυκλοφορεις σαν κυριος οποτε σου καπνισει και σε συμφερει. Καλη συνεχεια.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.087
Like
5.575
Πόντοι
1.206
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα Δαναη μου. Με αυτη τη λογικη γυναικεια ταυτοτητα να παιρνει και οποιος θηλυπρεπης γκει θελει. Οι κοπελες που εχουν χειρουργηθει εχουν παρει μια σοβαρη αποφαση και δεν μπορεις να απαιτεις τα ιδια δικαιωματα με αυτες επειδη εκανες ενα ντεκαπαζ, η φορεσες μια περουκα. Εσυ επελεξες να σε λενε κυριο απο την στιγμη που εχεις ανδρικα οργανα, τα χρησιμοποιεις οποτε γουσταρεις και δινεις στον εαυτο σου την δυνατοτητα να κυκλοφορεις σαν κυριος οποτε σου καπνισει και σε συμφερει. Καλη συνεχεια.

Ευτυχώς που τα είπε και μία γυναίκα αυτά διότι όταν τα έλεγα εγώ κάτι "ακτιβίστριες" preoperative τρανς μου την έλεγαν πως είμαι οπισθοδρομικός, κρυφοομοφοβικός, κρυφοπουριτανός, ψευροπροοδευτικός κλπ.

Τα ξαναλέμε. Δικαίωμα του καθενός να κάνει στη ζωή του και στο κρεβάτι του ότι θέλει.
Όμως δεν είναι δυνατόν το κράτος να βρίσκει νομοθετικές ρυθμίσεις για όποια ιδιορρυθμία έχει ο καθένας.
Ας πούμε πως εγώ έχω τρεις γυναίκες οι οποίες και δέχονται να μένουν και οι τρεις μαζί μου και να είναι ταυτόχρονα γυναίκες μου. (Εγώ δεν έχω, ο Χιού Χέφνερ όμως που μου ρίχνει και 30 χρόνια έχει!!)
Ε! Δεν γίνεται να απαιτήσω από το κράτος να θεσπίσει την πολυγαμία για να τις "αποκαταστήσω" όλες!!
Και το να είμαι, απλά, κοινωνικά αποδεκτός αρκετό θα πρέπει να μου είναι και για όποιον δεν είναι ο Χέφνερ, μάλλον δύσκολο είναι και αυτό...
 

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα Δαναη μου. Με αυτη τη λογικη γυναικεια ταυτοτητα να παιρνει και οποιος θηλυπρεπης γκει θελει. Οι κοπελες που εχουν χειρουργηθει εχουν παρει μια σοβαρη αποφαση και δεν μπορεις να απαιτεις τα ιδια δικαιωματα με αυτες επειδη εκανες ενα ντεκαπαζ, η φορεσες μια περουκα. Εσυ επελεξες να σε λενε κυριο απο την στιγμη που εχεις ανδρικα οργανα, τα χρησιμοποιεις οποτε γουσταρεις και δινεις στον εαυτο σου την δυνατοτητα να κυκλοφορεις σαν κυριος οποτε σου καπνισει και σε συμφερει. Καλη συνεχεια.
Στη Γερμανια οπως ειπε και η Τρανσεξουαλα γινετε ομως .... για αυτα τα ατομα.... Εκει δηλαδη  γιατι δεν κοιτανε αν εχεις μουνι η αν εισαι Τρανς μη ενχειρισμενη.... και σου αλαζουν τα στοιχεια σου αν επιθυμεις.... λογικο ειναι να το θελω και εδω Ευρωπη ειμαστε... οσο ειμαστε ακομα δηλαδη.... και δικαιωμα ειναι της καθε κοπελας ητε εχει μουνι ητε οχι να αλαξη τα στοιχεια της... οχι οτι δεν μπορουμε..... απλα δεν θελουμε... γιατι θα αρχισουν και οι ενχειρισμενες μετα να λενε εμεις δηλαδη γιατι να ενχειριστουμε.... θα μεναμε ετσι....διοτι οι περισσοτερες ((ΕΝΑΣ))  απο τους λογους που ενχειριζοντε ειναι και αυτος....... σωστα?????
 

transexuala

Μέλος
Εγγρ.
20 Οκτ 2009
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
O νομός σαφώς έχει προϋποθέσεις και  όρια μι τρελαθούμε ρε παιδία…  περνάς από επιτροπή  με γιατρούς ψυχολόγους  πρέπει αν έχεις κάνει ορμονικοί θεραπεία προσθετική στήθους και η εικόνα και συμπεριφορά  σου να μην αποκλίνει  πολύ από αυτί τις γυναικάς.Ολα τα χαρτιά αλλάζουν με τι διαφορά από τις  χειρουργημένες ότι δεν αλλάζουμε το πιστοποιητικό γεννήσεως …Δαναη δε μου απάντησες το παίρνω ως όχι αυτο?
 

transexuala

Μέλος
Εγγρ.
20 Οκτ 2009
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
Ευτυχώς που τα είπε και μία γυναίκα αυτά διότι όταν τα έλεγα εγώ κάτι "ακτιβίστριες" preoperative τρανς μου την έλεγαν πως είμαι οπισθοδρομικός, κρυφοομοφοβικός, κρυφοπουριτανός, ψευροπροοδευτικός κλπ.

Τα ξαναλέμε. Δικαίωμα του καθενός να κάνει στη ζωή του και στο κρεβάτι του ότι θέλει.
Όμως δεν είναι δυνατόν το κράτος να βρίσκει νομοθετικές ρυθμίσεις για όποια ιδιορρυθμία έχει ο καθένας.
Ας πούμε πως εγώ έχω τρεις γυναίκες οι οποίες και δέχονται να μένουν και οι τρεις μαζί μου και να είναι ταυτόχρονα γυναίκες μου. (Εγώ δεν έχω, ο Χιού Χέφνερ όμως που μου ρίχνει και 30 χρόνια έχει!!)
Ε! Δεν γίνεται να απαιτήσω από το κράτος να θεσπίσει την πολυγαμία για να τις "αποκαταστήσω" όλες!!
Και το να είμαι, απλά, κοινωνικά αποδεκτός αρκετό θα πρέπει να μου είναι και για όποιον δεν είναι ο Χέφνερ, μάλλον δύσκολο είναι και αυτό...


Στις 5.12.2009, 0  Ευρωπαίος Επίτροπος για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα (όργανο του Συμβουλίου της Ευρώπης), κ. Thomas Hammarberg εξέδωσε Γνώμη με τίτλο "Οι αθέμιτες διακρίσεις εις βάρος των διαφυλικών προσώπων δεν πρέπει πλέον να είναι ανεκτές".

"Τα διαφυλικά άτομα αντιμετωπίζουν φοβερά προβλήματα στην καθημερινή τους ζωή, καθώς η ταυτότητά τους αντιμετωπίζεται με αναισθησία, προκατάληψη ή παράνομη απόρριψη", λέει ο Επίτροπος Hammarberg σε αυτή την Γνώμη. Αναλύοντας τα ποικίλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα διαφυλικά άτομα, ο Επίτροπος υπογραμμίζει ότι "υφίστανται αθέμιτη διάκριση σε όλα τα κράτη μέλη, σε τομείς όπως η εργασία, η υγεία και η στέγαση." Κλείνει καλώντας τα κράτη μέλη να "λάβουν όλες τις απαραίτητες συγκεκριμένες ενέργειες ώστε να σταματήσει η τρανσ-φοβία και τα διαφυλικά άτομα να μην υφίστανται άνιση μεταχείριση πλέον σε κανένα τομέα".
Έχουν γίνει εξαιρετικά βίαια εγκλήματα μίσους εναντίον διαφυλικών προσώπων. Μια περίπτωση που έλαβε δημοσιότητα ήταν ο φόνος στην Πορτογαλία μιας άστεγης Βραζιλιάνας διαφυλικής γυναίκας, που ονομαζόταν Gisberta (Luna) Salce Junior. Βασανίστηκε και βιάσθηκε από μία ομάδα νεαρών, πετάχτηκε σε ένα πηγάδι και αφέθηκε να πεθάνει.  

Σε συζητήσεις μου με Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις που υπερασπίζονται τα δικαιώματα των διαφυλικών προσώπων προέκυψε ότι ένας αριθμός από τέτοια εγκλήματα μίσους παραμένει χωρίς καταγγελία - ακόμη και σε σοβαρές περιπτώσεις. Ένας από τους λόγους φαίνεται να είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης στην αστυνομία.
Ορισμένοι άνθρωποι φαίνεται ότι έχουν πρόβλημα με την ίδια την ύπαρξη ανθρώπων των οποίων η εκδήλωση της εσωτερικής τους ταυτότητας φύλου δεν αντιστοιχεί στον προσδιορισμό φύλου κατά τη γέννησή τους. Η επιθετικότητα εναντίον των διαφυλικών προσώπων δεν μπορεί ωστόσο να εξηγηθεί ως αποτέλεσμα άγνοιας ή έλλειψης εκπαίδευσης. Αυτές οι συμπεριφορές προκαλούν σοβαρές βλάβες σε αθώους κι ευπαθείς ανθρώπους και γι' αυτό πρέπει να αντιμετωπιστούν.

------ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΙΝ ΠΟΛΛΙΓΑΜΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΙ?------- :headbang:



 

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
O νομός σαφώς έχει προϋποθέσεις και  όρια μι τρελαθούμε ρε παιδία…  περνάς από επιτροπή  με γιατρούς ψυχολόγους  πρέπει αν έχεις κάνει ορμονικοί θεραπεία προσθετική στήθους και η εικόνα και συμπεριφορά  σου να μην αποκλίνει  πολύ από αυτί τις γυναικάς.Ολα τα χαρτιά αλλάζουν με τι διαφορά από τις  χειρουργημένες ότι δεν αλλάζουμε το πιστοποιητικό γεννήσεως …Δαναη δε μου απάντησες το παίρνω ως όχι αυτο?
Καρδουλα μου εδω δεν μιλαω για καποιον θηλυπρεπη Γκευ.... Εδω μιλαω για κανονικη Τρανς με στηθος γυναικειο σωμα συμπεριφορα Ορμονοθεραπεια με δικα τους μαλλια και χωρις περουκες.... και εμφανιση 100% γυναικας στο δρομο... ασχετα αν δεν εχει κανη ενχειριση.... μιλαω για τις κοπελες που ειναι πριν το σταδιο της ενχειρησης φαινοντε γυναικες γουσταρουν αυτο που ειναι αλλα δεν θελουν αλλαγη φυλου.... Το ιντερνετ εχει παρα πολλα παραδειγματα παγκοσμως κουκλαρες που δεν θελουν αλλαγη φυλου αλλα βλεπεις μια γυναικα μπροστα σου.... γιαυτες μιλαω....
 

transexuala

Μέλος
Εγγρ.
20 Οκτ 2009
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
ΜΑΡΙ το πμ μου το έλαβες εκεί κολαγε το δεν μου απάντησες :2funny:
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.087
Like
5.575
Πόντοι
1.206
------ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΙΝ ΠΟΛΛΙΓΑΜΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΙ?------- :headbang:

Γλυκιά μου, στον δικό μου κοινωνικό-επαγγελματικό περίγυρο μπορεί να μην με σκοτώναν (και εσένα μια χαρά σε βρίσκω και δεν νομίζω να θέλει και να σε σκοτώσει κανένας!), αλλά αν δεν μου πετούσαν γιαούρτια, τουλάχιστον θα με απομόνωναν ΑΠΟΛΥΤΑ και θα με ΕΞΟΝΤΩΝΑΝ οικονομικά, αν είχα τρεις γυναίκες επίσημα...
Άλλο ο Χέφνερ λέμε, που το κάνει σόου και κονομάει.

Το συμπέρασμα είναι πως όλα αυτά που λέει ο κος Τόμας Τάδε σωστά είναι και φυσικά κάκιστα έγιναν όσα έγιναν εναντίον του προσώπου που ανέφερες, αλλά η βία και ο φανατισμός είναι τυφλά και ΔΕΝ αντιμετωπίζονται με νομοθεσίες.
Επίσης ο διαολεμένος (Ελληνικός και Κοινοτικός) νόμος λέει πως άν έχεις μακριά μαλλιά και βυζιά και βάφεσαι κλπ ΑΛΛΑ έχεις πουλί είσαι "άντρας"! Κόφτο να γίνεις γυναίκα (πρόσεξες πως δεν χρησιμοποίησα εισαγωγικά στο "γυναίκα"!)
Επίσημα δυό φύλλα υπάρχουν. Αν κάναμε νόμους για να μην αισθάνεται "απόρριψη και "προκατάληψη" ο καθένας, μπορεί να μην έφτανε μια ντουζίνα από "ποικιλίες" φύλλων. 
 

transexuala

Μέλος
Εγγρ.
20 Οκτ 2009
Μηνύματα
128
Like
0
Πόντοι
1
Σέβομαι την γνώμη σου Κάλε μου αλλά εγώ προτιμώ να κρατήσω το πέος μου και να με λένε κύρια… Αλώστε ακόμα και τώρα με αντρική ταυτότητα σπάνια συναντώ αγενείς κομπλεξικούς ανόητους και κακούς ανθρώπους που θα με αποκαλέσουν κύριο …το  όλο θέμα δεν έχει αν κάνει με την ταυτότητα και μόνο αλλά με ότι κοινωνικά συνεπάγετε μέσα από αυτί και την χρίση τις ..δουλεία ασφάλιση Α.Φ.Μ  ενοικίαση κατοικίας και πολλα αλλά ακόμα που δε φαντάζεστε που για σας είναι απλά καθημερινά και τυπικά θέματα . να σου φέρω ένα  παράδειγμα εγώ όταν έκανα τις σιλικόνη στο στήθος μου ,μου ακύρωσαν την ιδιωτική μου ασφάλεια από ένα νομικό παραθυράκι και έχασα και κόπια λεφτά πολύ λίγα αλλά δεν είναι εκεί ι ουσία .Το τι είμαι το και το τι νιώθω το ξέρω  καλύτερα από όλους εγώ δε θα είναι μια ταυτότητα αυτί που θα με καθορίση αλλά πολύ απλά αυτί που θα με διευκολύνει στην καθημερινότητα μου . Τα χρόνια πέρανε οι καιροί αλλάζουν καιρός να αλλάξουμε και λίγο νοοτροπία και να αναθεωρήσουμε καπιες απόψεις όταν αυτές είναι για το καλό συνανθρώπων μας και τις κοινωνίας που ζούμε…
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.087
Like
5.575
Πόντοι
1.206
Θα πρόσεξες πως κι εγώ "γλυκιά" μου σε απεκάλεσα σεβόμενος αυτό που νοιώθεις πως είσαι. Επίσης στο δρόμο ή σε μιά κοινωνική εκδήλωση θα σε αποκαλούσα κυρία, αλλά σε κάποια δημόσια υπηρεσία θα επέμενα να μου πεις το βαφτιστικό σου όνομα και με αυτό θα σε αποκαλούσα και θα σε κατέγραφα. ΔΕΝ γίνεται αλλιώς!
Σημειωτέον δε πως και μετά από χειρουργείο σε αθλητικούς αγώνες, ας πούμε, ακόμη και μια post op. trans δεν μπορεί να λάβει μέρος ως γυναίκα λόγω γονοτύπου "ΧΨ" και ανεξαρτήτως ταυτότητος και εξωτερικής εμφανίσεως.
 

Nostalgia

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2009
Μηνύματα
164
Like
47
Πόντοι
1
Σημειωτέον δε πως και μετά από χειρουργείο σε αθλητικούς αγώνες, ας πούμε, ακόμη και μια post op. trans δεν μπορεί να λάβει μέρος ως γυναίκα λόγω γονοτύπου "ΧΨ" και ανεξαρτήτως ταυτότητος και εξωτερικής εμφανίσεως.


Το Gender Verification νομιζω πλεον γινεται με μια απλη εξεταση ουρων και εχεις απολυτο δικιο οτι το κρατος δεν μπορει να δημιουργει νομους για τα θελω του καθενος. Στην τελικη εαν το θελουν τοσο πολυ εχουν τη δυνατοτητα μεσω της αλλαγης φυλου να αλλαξουν και τα στοιχεια που τους ενοχλουν. Για μενα ειναι γελοιο να εχεις παπαρι και να θες να σε αποκαλουν γυναικα, ομως ειναι μονο η αποψη μου.

Δεν κατακρινω τις προτιμησεις κανενος, οπως νοιωθει ο καθε ανθρωπος ας πραξει στο κρεββατι του, αλλα δεν μπορω να ακουω και χαζομαρες οτι μονο οι τρανς ξερουν απο ερωτα. Οσο και να αλλαξουν οι καιροι οσο και να αλλαξουν οι νοοτροπιες ειτε μας αρεσει ειτε οχι οι γυναικες γεννηθηκαν με χρωμοσωματα ΧΧ και οι αντρες με χρωμοσωματα ΧΨ και αυτο δεν αλλαζει.
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
........... μιλαω για κανονικη Τρανς με στηθος γυναικειο σωμα συμπεριφορα Ορμονοθεραπεια με δικα τους μαλλια και χωρις περουκες.... και εμφανιση 100% γυναικας στο δρομο... ασχετα αν δεν εχει κανη ενχειριση.... μιλαω για τις κοπελες που ειναι πριν το σταδιο της ενχειρησης φαινοντε γυναικες γουσταρουν αυτο που ειναι αλλα δεν θελουν αλλαγη φυλου.... ...... γιαυτες μιλαω....
Δηλαδή για   :think: γυναίκες με αρχίδια !!!!!  :rockon: :rockon: >:(

Σέβομαι την γνώμη σου Κάλε μου αλλά εγώ προτιμώ να κρατήσω το πέος μου και να με λένε κύρια… Αλώστε ακόμα και τώρα με αντρική ταυτότητα σπάνια συναντώ αγενείς κομπλεξικούς ανόητους και κακούς ανθρώπους που θα με αποκαλέσουν κύριο …..............

Δηλαδή  :think: :think: καυλα μου είσαι μια κυρία με αρχίδια???  :rockon: :rockon: >:(

:think: Καλά η Αριέλ που κολλάει σε όλα αυτά που λέτε? Λές να είναι και αυτή αρχίδια με  κυρία???  :rolleyes:


Εντέλει μπερδευτηκα.
Αντρες με αρχίδια και κυρίες με αρχίδια!!
Αρχίδια  άντρες και αρχίδια κυρίες!!!

Λέτε να υπάρχουν και άντρες με μουνί και κυρίες με μουνί??
Η μουνιά άντρες και μουνια κυρίες !!!

Μου ξεδιαλύνετε παρακαλώ τις απορίες επιστημονες και επιστημόνησες του είδους???
 

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
Δηλαδή για  :think: γυναίκες με αρχίδια!!!!!!!  :rockon: :rockon: >:(
Μαλιστα... το ονειρο καθε αντρα.... το θεμα ειναι οτι αν ημουνα κανονικη γυναικα δεν θα ειχα γνωριση τοσους στη ζωη μου... γιατι να κανω ενχειρηση...  δεν σας φτανουν τοσες γυναικες εξω????  εχετε μπολικες .... εκατομμυρια.... ολες για παρτη σας...
 

otto-3

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2009
Μηνύματα
256
Like
0
Πόντοι
1
Δηλαδή για   :think: γυναίκες με αρχίδια !!!!!  :rockon: :rockon: >:(

Δηλαδή  :think: :think: καυλα μου είσαι μια κυρία με αρχίδια???   :rockon: :rockon: >:(

:think: Καλά η Αριέλ που κολλάει σε όλα αυτά που λέτε? Λές να είναι και αυτή αρχίδια με  κυρία???  :rolleyes:


Εντέλει μπερδευτηκα.
Αντρες με αρχίδια και κυρίες με αρχίδια!!
Αρχίδια  άντρες και αρχίδια κυρίες!!!

Λέτε να υπάρχουν και άντρες με μουνί και κυρίες με μουνί??
Η μουνιά άντρες και μουνια κυρίες !!!

Μου ξεδιαλύνετε παρακαλώ τις απορίες επιστημονες και επιστημόνησες του είδους???
ρε μας ξεμουνιασες μαυτα πουλες!!!
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Εδω ολα καλα, αναλυουμε υπαρξιακα ζητηματα και για τον ορο αρχιδια στους ανθρωπους μεταφορικα και κυριολεκτικα.
:2funny:
Άλλαξε ο Μανωλιός και εβαλε το στρινγκάκι του αλλοιώς.  :headbang:
 

LADYBOY_LOVER

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2010
Μηνύματα
285
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
τόσο καιρό όλο αλαζη φώτο και όλο διαφορετική φαίνεται!!!!!!!    :huh: :huh: :huh: :huh: :huh: :huh: :huh: :huh: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :S:S :S :S :S :hmm: :hmm: :hmm: :hmm: :hmm: :hmm:
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom