Νέα

απλες σκεψεις που ευκολα καταριπτουν τις περισσοτερες θρησκειες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bourdeliotis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 44K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Άσχετο λίγο με το θέμα, αλλά όχι εντελώς άσχετο.

Στην Ελλάδα του 2016.
Στην Ελλάδα της "αριστερής", "προοδευτικής" κυβέρνησης.
Στην Ελλάδα που η ανωτέρω κυβέρνηση ξάνανοιξε την ΕΡΤ για να προσφέρει πλούσια και αντικειμενική ενημέρωση:

Screenshot από χθεσινή εκπομπή (απευθείας αναμετάδοση) της ΕΠΙΣΗΜΗΣ κρατικής τηλεόρασης ΕΡΤ2:

 

Συνημμένα

  • MegaliSynodos.jpg
    MegaliSynodos.jpg
    299,3 KB · Εμφανίσεις: 103

TOMMY DEVITO

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.639
Κριτικές
387
Like
8.853
Πόντοι
25.056
Μπορει καποιος να αποδειξει οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος?!!! :jerking: :jerking: :jerking:
 

ROMANTIC

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2008
Μηνύματα
66
Like
0
Πόντοι
0
:dancing:Θέλει ο Θεός να αποτρέψει το κακό και δεν μπορεί;
Τότε δεν είναι παντοδύναμος…

Μπορεί να το αποτρέψει, αλλά δεν το επιθυμεί;
Τότε είναι κακός...

Είναι και ικανός και το επιθυμεί;
Τότε από πού προέρχεται το κακό;

Μήπως δεν μπορεί και δεν το θέλει;
Τότε γιατί τον αποκαλούμε Θεό;



Διαβάστε περισσότερα: Το παράδοξο του Επίκουρου: Ο Θεός και το κακό | Πάρε-Δώσε
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Δεν εχω διαβασει το νημα.

Τεσπα, θεωρω λαθος το ερωτημα "αν υπαρχει Θεος", και την αναλυση περι αυτου.

Τι εχει σειρα?
Το ιπταμενο μακαρονοτερας??

Εγω μιλαω ΜΟΝΟ ορθολογικα, ΜΟΝΟ με ορθολογικα ατομα.

ΥΓ - Ειχα δωσει μαχη για να απεχω απ' τον εκκλησιασμο (Γ' Λυκειου) - χωρις συναινεση της μανας μου...
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.308
Κριτικές
15
Like
5.828
Πόντοι
1.496
Μια και αναφερθηκε ο Αμβρόσιος,θα συνεισφερουμε οικογενειακως και μεις δινοντας τον οβολον μας βαζοντας 10 ευρω στον τραπεζικο λογαριασμο της Μητροπόλεως Αιγιαλειας υπερ του σκοπου να κτισθεί σταυρος μεγαλων διαστασεων ,ορατος απ όλα τα σημεια  της πολης.Μια και εχουμε και καταγωγή από το Αιγιον.Δεν είναι πολλα τα χρηματα αλλα ότι  θελει δινει ο καθενας.Το αναφερω μηπως θελουν κι αλλοι να συνεισφερουν.Κατα καιρους πηγαίνουμε και ενδυματα στην εκκλησια που δε χρειαζομαστε και σακουλες με τυποποιημένα τροφιμα και αρτους.Μια φορα μαλιστα προσφατα ειχα παει εν ωρα Κυριακατικης λειτουργιας κατι αρτους ευμεγέθεις και πολυτελειας και τα αφησα αριστερα απ τη πορτουλα στο ιερο.Εκει τα κοβουν και κατοπιν τα βγαζουν για να τα μοιρασουν.Αυτους τους αρτους όμως δε τους εβγαλαν στο κοσμο αλλα τους κρατησαν μεσα.Φαινεται επειδή ηταν ωραιοι θα τους φαγαν οι παπαδες.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.308
Κριτικές
15
Like
5.828
Πόντοι
1.496
Άσχετο λίγο με το θέμα, αλλά όχι εντελώς άσχετο.

Στην Ελλάδα του 2016.
Στην Ελλάδα της "αριστερής", "προοδευτικής" κυβέρνησης.
Στην Ελλάδα που η ανωτέρω κυβέρνηση ξάνανοιξε την ΕΡΤ για να προσφέρει πλούσια και αντικειμενική ενημέρωση:

Screenshot από χθεσινή εκπομπή (απευθείας αναμετάδοση) της ΕΠΙΣΗΜΗΣ κρατικής τηλεόρασης ΕΡΤ2:
Αμα δε βαζαν το εκτακτο σημαντικο γεγονός σε ζωντανη συνδεση,τι θα βαζαν,ηταν δυνατον;Και κάθε Κυριακη επισης δειχνουν σε ζωντανη συνδεση τη θεια λειτουργια.Και μετα τον Ανθιμο από τη Θεσσαλονικη να μιλαει για ότι θελει και για οση ωρα θελει σε πανελληνιο δiκτυο.Και με τα χρηματα πληρωμένα κι από σενα βεβαίως μεσω της κρατικης ΕΡΤ.Αν επιτρεπεται,επειδη λες ότι ο Ανθιμος είναι κολληταρι σου.Απο αυτές τις ζωντανες συνδεσεις εγινε η τον εχεις δει από κοντα;
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Δεν εχω διαβασει το νημα.

Τεσπα, θεωρω λαθος το ερωτημα "αν υπαρχει Θεος", και την αναλυση περι αυτου.

Τι εχει σειρα?
Το ιπταμενο μακαρονοτερας??

Εγω μιλαω ΜΟΝΟ ορθολογικα, ΜΟΝΟ με ορθολογικα ατομα.

ΥΓ - Ειχα δωσει μαχη για να απεχω απ' τον εκκλησιασμο (Γ' Λυκειου) - χωρις συναινεση της μανας μου...

Απο οσο ξερω δεν εχει θεολογησει κανεις για το ιπταμενο μακαρονοτερας :grin:

Ουτε εχει κανεις "φορεσει" την ελληνικη φιλοσοφια πανω του (οπως η ανατολικοι ορθοδοξοι στον χριστιανισμο)


Αντιθετα με τον χριστιανισμο οσο το εχω ψαξει (και για αλλες θρησκειες φανταζομαι) εχουν ασχοληθει μεγαλα πνευματα του ανθρωπινου γενους με επιχειρηματα που σου πεφτει το σαγονι με την διαυγεια τους


Συνοψιζω το θεμα ως εξης

Πως εγιναν ολα αυτα που βλεπουμε η δεν βλεπουμε αλλα ξερουμε οτι υπαρχουν;

Κανεις δεν ξερει, κανεις δεν εχει αποδειξη απλα πρεπει να βαλεις εκει μια σταθερα

Αλλος βαζει τον θεο, αλλος βαζει την φυση, αλλος την τυχη. Αυτοι που βαζουν τον θεο εχουν ομολογουμενως περισσοτερα επιχειρηματα λογω του ηθικου αναστηματος που προκυπτει απο την παραδοχη (ομολογια οπως λενε). Ομως στην τελικη, με την σημερινη γνωση μπορει να ισχυει το καθενα απο αυτα, αλλο με λιγοτερες πιθανοτητες αλλο με περισσοτερες η μπορει αυριο η ισορροπια να αλλαξει και μεθαυριο να ξαναλαξει κλπ

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οπως εχουν τα πραγματα σημερα, βρισκεις την αληθεια σου εκει που σου ταιριαζει. Ομως ειναι ολα τοσο ρευστα που ειναι λαθος να απαξιωνεις τα αλλα σαν ανοησιες, γιατι απλα δεν ξερεις
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Μια και αναφερθηκε ο Αμβρόσιος,θα συνεισφερουμε οικογενειακως και μεις δινοντας τον οβολον μας βαζοντας 10 ευρω στον τραπεζικο λογαριασμο της Μητροπόλεως Αιγιαλειας υπερ του σκοπου να κτισθεί σταυρος μεγαλων διαστασεων ,ορατος απ όλα τα σημεια  της πολης.Μια και εχουμε και καταγωγή από το Αιγιον.Δεν είναι πολλα τα χρηματα αλλα ότι  θελει δινει ο καθενας.Το αναφερω μηπως θελουν κι αλλοι να συνεισφερουν.Κατα καιρους πηγαίνουμε και ενδυματα στην εκκλησια που δε χρειαζομαστε και σακουλες με τυποποιημένα τροφιμα και αρτους.Μια φορα μαλιστα προσφατα ειχα παει εν ωρα Κυριακατικης λειτουργιας κατι αρτους ευμεγέθεις και πολυτελειας και τα αφησα αριστερα απ τη πορτουλα στο ιερο.Εκει τα κοβουν και κατοπιν τα βγαζουν για να τα μοιρασουν.Αυτους τους αρτους όμως δε τους εβγαλαν στο κοσμο αλλα τους κρατησαν μεσα.Φαινεται επειδή ηταν ωραιοι θα τους φαγαν οι παπαδες.
Ασε το σταυρό τυπε και δωστου καναν "οβολο" για καινουργιο συστημα πυροσβεσης στην εκκλησια. Φαινεται τον εχει βαλει στο ματι ο Διαβολος τοσο πολυ που "τριζει τα δοντια του" που αποτυγχανει. Μαλλον θα τα λεει τοσο καλα ο τυπος που τον ενοχλει! :S :priest:
 

Nuclear

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2014
Μηνύματα
868
Like
2
Πόντοι
6
Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια.

Τα δυο πρώτα τα χυνω  :wanker:

Το τελευταίο είναι το μόνο ισως που να τυγχάνει σεβασμού.
 

Nuclear

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2014
Μηνύματα
868
Like
2
Πόντοι
6
Μπορει καποιος να αποδειξει οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος?!!! :jerking: :jerking: :jerking:
Ή ύπαρξη Θεού, πνευμάτων, ψυχής δεν είναι εύκολα απόδειξιμες. Δεν είναι όμως και εύκολα αναιρεσιμες.

Γενικά πιστεύω ότι ή απόδειξη της ύπαρξης του Θεού δεν είναι ισοδύναμη με την απόδειξη της μη ύπαρξης του. Εάν πχ εγώ ισχυριστω ότι μία καμηλοπάρδαλη γυρίζει γύρω από τον Δια, και προκάλεσω τον οποιοδήποτε να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει καμία καμηλοπάρδαλη. Προφανώς κανείς δεν θα το καταφέρει. Αρα δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι εχω λάθος άρα ή περιστρεφομενη καμηλοπαρδαλη υπάρχει!
 

bsbd

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Ή ύπαρξη Θεού, πνευμάτων, ψυχής δεν είναι εύκολα απόδειξιμες. Δεν είναι όμως και εύκολα αναιρεσιμες.

Γενικά πιστεύω ότι ή απόδειξη της ύπαρξης του Θεού δεν είναι ισοδύναμη με την απόδειξη της μη ύπαρξης του. Εάν πχ εγώ ισχυριστω ότι μία καμηλοπάρδαλη γυρίζει γύρω από τον Δια, και προκάλεσω τον οποιοδήποτε να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει καμία καμηλοπάρδαλη. Προφανώς κανείς δεν θα το καταφέρει. Αρα δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι εχω λάθος άρα ή περιστρεφομενη καμηλοπαρδαλη υπάρχει!

Η τσαγιέρα του Ράσσελ, αγαπητέ Nuclear.

 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
με αφορμη τον χαμο που εγινε στην πιερια με τη συγκεντρωση των 12θειστων (πανω απο 10 χιλιαδες ατομα)
να πουμε οτι οποιος πουλαει ελληναραδισμο-εθνικισμο και δηλωνει χριστιανος ειναι ενας μαλακας και μισος
παρατησε την αρχαια ελληνικη θρησκεια για μια εβραικη αιρεση (χριστιανισμος)  :uglystupid:
φυσικα και δεν υπαρχει κανενας θεος (προσωπικη αποψη) αλλα προτιμω, εναν ελληνα δωδεκαθειστη
απο εναν εβραιοχριστιανο, ο οποιος θα εχει διαβασει και θα εχει αφομιωσει ολη την αρχαια ελληνικη
γραμματεια-φιλοσοφια  :uglystupid: απο τον εβραιοχριστιανο που καθε κυριακη ακουει ξανα και ξανα
την εβραικη ιστορια μεσα απο παλιες και καινες (περιεχομενου) διαθηκες  :jerking:
οι "ελληνες" που τον 1ο-3ο αιωνα  παρατησαν την αρχαιοελληνικη θρησκεια τους και ακολουθησαν μια εβραικη αιρεση
ειναι οι ιδιοι που κατεστρεψαν το μεγαλυτερο μερος του πολιτισμου αυτου (ναους-γραφες) :uglystupid:
ζητω ο ιουλιανος ο "παραβατης"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom