Νέα

απλες σκεψεις που ευκολα καταριπτουν τις περισσοτερες θρησκειες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bourdeliotis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 44K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

scout3r

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2016
Μηνύματα
368
Like
0
Πόντοι
1
είπαμε ρε παίκτη ... οι άνθρωποι στηρίζονται στην θρησκεία (για να κάνουν ότι τους κατέβει η κούτρα τους) και ενεργούν στο όνομα της

για το τελευταίο δεν κατέχω πράμα... εγώ είμαι του τύπου "ο Χριστός πέθανε, ο Μάρξ πέθανε και εγώ τελευταία δεν αισθάνομαι πολύ καλά"

το  ελευθερο πνευμα ειναι το καλυτερο  :)
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
τι ανεξιθρησκεια εχουμε ρε πουστη μου που οι δασκαλοι υποχρεωνουν τα παιδια να κανουν εβραιοχριστιανικη προσευχη στο σχολειο  :uglystupid:    τι σκατα κανει ο "προοδευτικος"  :jerking: συριζα? ποτε θα τη καταργησει?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
τι ανεξιθρησκεια εχουμε ρε πουστη μου που οι δασκαλοι υποχρεωνουν τα παιδια να κανουν εβραιοχριστιανικη προσευχη στο σχολειο  :uglystupid:    τι σκατα κανει ο "προοδευτικος"  :jerking: συριζα? ποτε θα τη καταργησει?
Μου δημιουργείται (ειλικρινά) η διάθεση να σε διαφωτίσω απαντώντας σου:
Ο συριζα δεν μπορεί (ουσιαστικά) να πει στους δασκάλους "Κόψτε τις προσευχές" γιατί αν το κάνει, πάει κόντρα στις δουλειές του παπαδαριού. Και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να πάει κόντρα στις επιθυμίες του παπαδαριού.
Τυπικά μπορεί να το κάνει (οι δάσκαλοι είναι υπάλληλοι του κράτους).
Γιατί δεν θέλει να πάει κόντρα?
Γιατί τότε το παπαδαριό θα του κάνει ζημιά. Θα ψήσει τους "πιστούς" του (που πολλοί ψηφίζουν συριζα) να μην τον ψηφίζουν.
Γιατί το παπαδαριό ΘΕΛΕΙ να γίνονται προσευχές στα σχολεία?
Γιατί έτσι αυξάνει τους "πιστούς" του.

Η διαφορά μεταξή συριζα και παπαδαριού είναι ότι ο μεν συριζα προσπαθεί να καρατηθεί στην εξουσία με ορίζοντα 2? 4? 8 ετών (το πολύ), ενώ το παπαδαριό έχει εδραιώσει τη δικιά του εξουσία για 2.000 (και πλέον) χρόνια. Μη ξεχνάς ότι και πριν από το παρόν παπαδαριό (Χ.Ο.) υπήρχε άλλο, τα ξέρουμε αυτά.
Θα μου πεις:
"Ναι, αλλά το παπαδαριό των 2.000 ετών φοβάται ότι κινδυνεύει από το συριζα των 2,4,8 ετών?"
Όχι -είναι η απάντηση- δεν "φοβάται", αλλά ο λόγος που έχει κρατήσει 2.000 χρόνια αυτή η μπίζνα είναι ότι αυτοί οι τύποι έχουν πάντα στο νου τους να μην αφήνουν ΚΑΝΕΝΑΝ (επομένως ούτε και συριζα) να μπαίνει στα πόδια τους και να κάνει αλλαγές σ' αυτά που έχουν ρυθμίσει. Αφού καλά δουλεύει το μαγαζί τόσο καιρό, γιατί να τα αλλάξουν?

Μην αναρωτιέσει λοιπόν "τι σκατα κανει ο "προοδευτικος" συριζα?", και μην περιμένεις ότι ποτέ θα καταργήσει αυτές τις "συνήθειες".

 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.306
Κριτικές
15
Like
5.819
Πόντοι
1.496
Και όταν ηρθε ο Χριστιανισμος στην Ελλαδα υπηρχε  θρησκεια από παλια εδραιωμενη και καθιερωμενη στους Ελληνες εν Ελλαδι και στις αποικιες σε ολη τη Μεσογειο.Και όμως αυτό αλλαξε και επικρατησε ο ελληνοχριστιανισμος,βοηθεια μας.Υπο αυτην τη λογικη,δε θα πρεπε να αλλαξει τοτε τιποτα και να διατηρηθουν τα πραγματα όπως παλια.Αλλαξαν όμως.Η προσευχη εκτος από θρησκευτικη ενεργεια,εχει και συνδετικο χαρακτηρα,να διαμορφωσει το κοινο Ελλήνων,την ομοιομορφη εθνικη συνειδηση.Ποσο μαλλον σημερα που υπαρχουν αλλοδαποι μαθητες από ετερόκλητες κουλτουρες που δε πρεπει να δημιουργησουν μειονότητες αλλα να εξελληνιστουν κατι που είναι σε εξελιξη εδώ και χρονια με επιτυχια.Οπως λοιπον στο δημοτικο κανουν δρωμενο για την αρχαια Ελλαδα που συμμετεχουν τα παιδια κανοντας το κτημα τους και νιώθοντας το οικειο και μερος του πολιτισμου τους,ετσι βλεπω και τη πρωινη προσευχη να κινειται προς τη σωστη κατευθυνση.
 

koumpater

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2016
Μηνύματα
251
Κριτικές
8
Like
246
Πόντοι
281
Μου δημιουργείται (ειλικρινά) η διάθεση να σε διαφωτίσω απαντώντας σου:
Ο συριζα δεν μπορεί (ουσιαστικά) να πει στους δασκάλους "Κόψτε τις προσευχές" γιατί αν το κάνει, πάει κόντρα στις δουλειές του παπαδαριού. Και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να πάει κόντρα στις επιθυμίες του παπαδαριού.
Τυπικά μπορεί να το κάνει (οι δάσκαλοι είναι υπάλληλοι του κράτους).
Γιατί δεν θέλει να πάει κόντρα?
Γιατί τότε το παπαδαριό θα του κάνει ζημιά. Θα ψήσει τους "πιστούς" του (που πολλοί ψηφίζουν συριζα) να μην τον ψηφίζουν.
Γιατί το παπαδαριό ΘΕΛΕΙ να γίνονται προσευχές στα σχολεία?
Γιατί έτσι αυξάνει τους "πιστούς" του.

Η διαφορά μεταξή συριζα και παπαδαριού είναι ότι ο μεν συριζα προσπαθεί να καρατηθεί στην εξουσία με ορίζοντα 2? 4? 8 ετών (το πολύ), ενώ το παπαδαριό έχει εδραιώσει τη δικιά του εξουσία για 2.000 (και πλέον) χρόνια. Μη ξεχνάς ότι και πριν από το παρόν παπαδαριό (Χ.Ο.) υπήρχε άλλο, τα ξέρουμε αυτά.
Θα μου πεις:
"Ναι, αλλά το παπαδαριό των 2.000 ετών φοβάται ότι κινδυνεύει από το συριζα των 2,4,8 ετών?"
Όχι -είναι η απάντηση- δεν "φοβάται", αλλά ο λόγος που έχει κρατήσει 2.000 χρόνια αυτή η μπίζνα είναι ότι αυτοί οι τύποι έχουν πάντα στο νου τους να μην αφήνουν ΚΑΝΕΝΑΝ (επομένως ούτε και συριζα) να μπαίνει στα πόδια τους και να κάνει αλλαγές σ' αυτά που έχουν ρυθμίσει. Αφού καλά δουλεύει το μαγαζί τόσο καιρό, γιατί να τα αλλάξουν?

Μην αναρωτιέσει λοιπόν "τι σκατα κανει ο "προοδευτικος" συριζα?", και μην περιμένεις ότι ποτέ θα καταργήσει αυτές τις "συνήθειες".
Σωστος τυπε, και αφου δεν μιλας εσυ για τη λυση ας το δουμε οι υπολοιποι ξεκαθαρα. Οι παπαδες πρεπει να εκλειψουν. Τελος.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Σωστος τυπε, και αφου δεν μιλας εσυ για τη λυση ας το δουμε οι υπολοιποι ξεκαθαρα. Οι παπαδες πρεπει να εκλειψουν. Τελος.

Και πως θα το πετύχεις αυτό?
Θα τους σφάξεις?
 

koumpater

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2016
Μηνύματα
251
Κριτικές
8
Like
246
Πόντοι
281
Πρεπει να εξαφανιστουν με ο,τι μεσο διαθετουμε σαν ανθρωπινο ειδος. Ιδανικα χωρις πολλα πολλα βασανιστηρια για να μη δωθουν αφορμες για "μαρτυρες", "αγιους", και να διαιωνιστουν τετοια παραμυθια.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.306
Κριτικές
15
Like
5.819
Πόντοι
1.496
Δε βαριεσαι,και στη Ρωσια βαζαν στους ναους φουρνελο,περναγε ο δρομος από πανω και τους ισοπεδωνε και 70 χρονια μετα τους φτιαξανε καλυτερους,με πιο χρυσαφια και μαρμαρα και ζαφειρια.Συνεχισε παντως,ποτε δε ξερεις.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
τι ανεξιθρησκεια εχουμε ρε πουστη μου που οι δασκαλοι υποχρεωνουν τα παιδια να κανουν εβραιοχριστιανικη προσευχη στο σχολειο  :uglystupid:    τι σκατα κανει ο "προοδευτικος"  :jerking: συριζα? ποτε θα τη καταργησει?

μπα ? από πότε υποχρεώνουν ??

παίκτη μου εδώ και πολλά χρόνια η συμμετοχή στην πρωινή προσευχή είναι προαιρετική όπως προαιρετική είναι και η συμμετοχή στο μάθημα των Θρησκευτικών (μπορεί να απαλλαγεί ο μαθητής με μια απλή υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα στην οποία ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να αναφέρει τους λόγους)...

πόσο βλάκας μπορεί να είσαι
 

koumpater

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2016
Μηνύματα
251
Κριτικές
8
Like
246
Πόντοι
281
Δε βαριεσαι,και στη Ρωσια βαζαν στους ναους φουρνελο,περναγε ο δρομος από πανω και τους ισοπεδωνε και 70 χρονια μετα τους φτιαξανε καλυτερους,με πιο χρυσαφια και μαρμαρα και ζαφειρια.Συνεχισε παντως,ποτε δε ξερεις.
η τελευταια μου προταση απευθυνεται σε λογια σαν τα δικα σου. Συνεχιστε να πηγαινετε πισω το ειδος με συμπεριφορες "δε βαριεσαι".
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
τυποι το προβλημα της ελλαδας ειναι οι παπαδες  :-


Ανέκαθεν, και πριν την ίδρυση του Κράτους.

Εδώ κόντεψαν να δώσουν τον Κολοκοτρώνη,

που πήδηξε από πόσα μέτρα από το παράθυρο του μοναστηριού για να σωθεί...
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
Ανέκαθεν, και πριν την ίδρυση του Κράτους.

Εδώ κόντεψαν να δώσουν τον Κολοκοτρώνη,

που πήδηξε από πόσα μέτρα από το παράθυρο του μοναστηριού για να σωθεί...
τυπε πιστευω αν εκλειψουν οι παπαδες απο την ελλαδα ολα θα φτιαξουν σιγα σιγα  :-
 

Επιρρεπής

Ανώτατος
Εγγρ.
11 Ιουν 2014
Μηνύματα
4.055
Κριτικές
52
Like
16.687
Πόντοι
10.686
Δε βαριεσαι,και στη Ρωσια βαζαν στους ναους φουρνελο,περναγε ο δρομος από πανω και τους ισοπεδωνε και 70 χρονια μετα τους φτιαξανε καλυτερους,με πιο χρυσαφια και μαρμαρα και ζαφειρια.Συνεχισε παντως,ποτε δε ξερεις.
Η βλακεία είναι εγγεγραμμένη στο ανθρώπινο γονίδιο,τι να κάνουμε...  :(
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.306
Κριτικές
15
Like
5.819
Πόντοι
1.496
Η βλακεία είναι εγγεγραμμένη στο ανθρώπινο γονίδιο,τι να κάνουμε...  :(
Εμενα παντως μ αρεσει που τους ξαναφτιαξανε.Και αμα το παρεις κι ετσι,εγω θεωρω βλακεια εγγεγραμμενη στον ανθρωπο να είναι αθεος και μηδενιστης αλλα δεν εχει σημασια,ο καθενας ότι νομιζει.
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Εμενα παντως μ αρεσει που τους ξαναφτιαξανε.Και αμα το παρεις κι ετσι,εγω θεωρω βλακεια εγγεγραμμενη στον ανθρωπο να είναι αθεος και μηδενιστης αλλα δεν εχει σημασια,ο καθενας ότι νομιζει.
κατ αρχας δεν πηγαζει απο πουθενα (μονο στο δικο σου το μυαλο) οτι οποιος ειναι αθεος ειναι και μηδενιστης  :uglystupid:
δευτερον δεν εχω προβλημα με τους ναους και τα αγαλματα καθε θρησκειας (απεναντιας αρχιτεκτονικα υπαρχουν αριστουργηματα)
φυσικα να μη τα πληρωνει ο κρατικος προυπολογισμος καθε κρατους και να στερουνται πορους η υγεια και η παιδεια  :uglystupid:
και τελος βλακας και κυριως ανασφαλης  :uglystupid: ειναι για μενα ο "ενθεος" (καθε θρησκειας)
και σιγουρα  δειλος γιατι μπροστα στο φοβο του θανατου χαφτει ενα παραμυθι (θρησκεια)
θελει ψυχικη δυναμη και κυριως "εσωτερικη καλλιεργεια" για να εισαι αθεος  :idiot:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.306
Κριτικές
15
Like
5.819
Πόντοι
1.496
Πολύ πιθανον να εχουν δικιο οι αθεοι και να είναι ετσι όπως τα λενε εκεινοι.Εμενα δε μου αρκει ότι βλεπω κι ότι αγγιζω,θα ηθελα να υπαρχει και κατι παραπανω.Και απ τη στιγμη που λεω θα ηθελα,αυτοματως συνεπάγεται ότι βασιζεται στο παραμυθι,στην ελπιδα.Θαυμαζω τους λαους όπως στη Νοτιο Αμερικη για παράδειγμα που τιμουν το πνευμα των προγονων τους και θελουν να συνδεονται μαζι τους και με τη θυμηση τους.Αρα δε μιλαω για δευτερα παρουσια και τετοια αλλα για αναζητηση της πνευματικότητας.Θεωρω φρικαλεο να στριμώχνονται οι απανταχου πλούσιοι Εβραιοι ανα το πλανητη,μολις πεθανουν να εξασφαλισουν έναν ταφο στην Ιερουσαλήμ σε συγκεκριμενο σημειο γιατι ετσι πιστευουν ότι πρεπει γιατι τους το υπαγορευει η θρησκεια τους.Αντιθετα,με γοητευει η επικληση ενός Ινδιανου ιθαγενή της Αμερικης στο πνευμα των προγονων του με την εννοια της αθανασιας και της αεναης κινησης.Και φυσικα περισσοτερο σεβασμο τρεφω για τους αρχαιους λαους που βαζαν το βοδι και το προσκυνάγανε παρα για τους  αθεους στυγνούς ορθολογιστες που θα καναν τα παντα για το συμφέρον τους και για να καταφερουν οτιδήποτε με οποιοδήποτε μεσον γιατι ότι φαμε και ότι πιουμε τωρα,χωρις ενδοιασμούς.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
κατ αρχας δεν πηγαζει απο πουθενα (μονο στο δικο σου το μυαλο) οτι οποιος ειναι αθεος ειναι και μηδενιστης  :uglystupid:
δευτερον δεν εχω προβλημα με τους ναους και τα αγαλματα καθε θρησκειας (απεναντιας αρχιτεκτονικα υπαρχουν αριστουργηματα)
φυσικα να μη τα πληρωνει ο κρατικος προυπολογισμος καθε κρατους και να στερουνται πορους η υγεια και η παιδεια  :uglystupid:
και τελος βλακας και κυριως ανασφαλης  :uglystupid: ειναι για μενα ο "ενθεος" (καθε θρησκειας)
και σιγουρα  δειλος γιατι μπροστα στο φοβο του θανατου χαφτει ενα παραμυθι (θρησκεια)
θελει ψυχικη δυναμη και κυριως "εσωτερικη καλλιεργεια" για να εισαι αθεος  :idiot:

Φίλε,
Πολύ σε πάω.
+++ από μένα.
Έχω βαρεθεί να τα λέω (και να τα γράφω), γι' αυτό και δε συμμετέχω.
Αλλά σε παραδέχομαι, γιατί με 90 λέξεις (ή 490 χαρακτήρες) έδωσες όλη την ουσία της υπόθεσης.

Εύγε, ειλικρινά.
 

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
6
Πόντοι
16
Πολύ πιθανον να εχουν δικιο οι αθεοι και να είναι ετσι όπως τα λενε εκεινοι.Εμενα δε μου αρκει ότι βλεπω κι ότι αγγιζω,θα ηθελα να υπαρχει και κατι παραπανω.Και απ τη στιγμη που λεω θα ηθελα,αυτοματως συνεπάγεται ότι βασιζεται στο παραμυθι,στην ελπιδα.Θαυμαζω τους λαους όπως στη Νοτιο Αμερικη για παράδειγμα που τιμουν το πνευμα των προγονων τους και θελουν να συνδεονται μαζι τους και με τη θυμηση τους.Αρα δε μιλαω για δευτερα παρουσια και τετοια αλλα για αναζητηση της πνευματικότητας.Θεωρω φρικαλεο να στριμώχνονται οι απανταχου πλούσιοι Εβραιοι ανα το πλανητη,μολις πεθανουν να εξασφαλισουν έναν ταφο στην Ιερουσαλήμ σε συγκεκριμενο σημειο γιατι ετσι πιστευουν ότι πρεπει γιατι τους το υπαγορευει η θρησκεια τους.Αντιθετα,με γοητευει η επικληση ενός Ινδιανου ιθαγενή της Αμερικης στο πνευμα των προγονων του με την εννοια της αθανασιας και της αεναης κινησης.Και φυσικα περισσοτερο σεβασμο τρεφω για τους αρχαιους λαους που βαζαν το βοδι και το προσκυνάγανε παρα για τους  αθεους στυγνούς ορθολογιστες που θα καναν τα παντα για το συμφέρον τους και για να καταφερουν οτιδήποτε με οποιοδήποτε μεσον γιατι ότι φαμε και ότι πιουμε τωρα,χωρις ενδοιασμούς.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

penecazzo

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2016
Μηνύματα
108
Like
2
Πόντοι
1
Μπορείς μήπως να είσαι σαφής, για να καταλάβω τι εννοείς; αν διαφωνείς, θέσε τα επιχειρήματά σου.
συμφωνω απολυτα σε οτι γραφεις, εσυ το λες εμμεσα, εγω το λεω ξεκαθαρα, ο χριστιανισμος ειναι εβραικη αιρεση και
ως εκ τουτου καμμια σχεση δεν εχει με την αρχαιοελληνικη παραδοση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom