Νέα

Airbnb αντι για ξενοδοχείο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα icedog
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 43
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
29 Ιουν 2014
Μηνύματα
2.120
Κριτικές
8
Like
603
Πόντοι
96
Μιλαγα σημερα με εναν συναδελφο ο οποιος διαθετει  το ακινητο του στη airbnb. Επειδη με ενδιαφερει το θεμα, του ειπα να μου πει λεπτομερειες. Εχει ενα διαμερισμα 30 τμ στα Εξαρχεια. Το νοικιαζε 150 ευρω σε φοιτητες, εργενηδες, οι οποιοι ποτε πληρωναν, ποτε οχι. Ο τελευταιος του ειχε αφησει μεγαλο φεσι. Εξοικιωμενος με το κινητο, χρησιμοποιησε χωρις μεσαζοντα μεσιτη την εφαρμογη airbnb και διαθετει τη γκαρσονιερα στα Εξαρχεια σε τουριστες απο ολο το κοσμο που θελουν διαμερισμα στο κεντρο αντι ξενοδοχειο αλλα και σε ντοπιους που θελουν με την ημερα, για να πηγαινουν καμια γκομενα πχ. και να εχουν ησυχια. Εισοδημα μηνιαιως απο αυτη τη δουλεια, 800-900 ευρω. Απιστευτα μεγαλη διαφορα απο το να το νοικιαζε κανονικα με το μηνα. Και επειδη τα 15 ευρω καθημερινα ειναι κοστος για καθαριστρια, επειδη εργαζεται λιγες ωρες, μερικης απασχολησης, παει ο ιδιος μολις φευγει ο καθε τουριστας και καθαριζει και του μενουν τα χρηματα στη τσεπη. Ειπε οτι μεχρι στιγμης δεν εχει αντιμετωπισει κανενα ιδιαιτερο προβλημα με περιεργους νοικαρηδες και οτι οπως μπορουν να γραψουν εκεινοι κριτικη για το διαμερισμα, ετσι μπορει να γραψει κι εκεινος για τους πελατες-νοικαρηδες.

φιλε οσοι εχουν σπιτια τρυπες σε περιοχη που δεν θελει να μενει κανενας Ελληνας το εχουν κανει αυτο και βγαζουν μια χαρα λεφτα . το θεμα ειναι οτι τα νοικιαζουν ξενοι που σεβονται αν και υπαρχουν και εξαιρεσεις. γενικα ειναι καλη μπιζνα . πολλα σπιτια τα εχουν αγορασει εταιριες τα εχουν ανακαινισει και τα νοικιαζουν με αυτο τον τροπο.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.284
Κριτικές
15
Like
5.785
Πόντοι
1.496
φιλε οσοι εχουν σπιτια τρυπες σε περιοχη που δεν θελει να μενει κανενας Ελληνας το εχουν κανει αυτο και βγαζουν μια χαρα λεφτα . το θεμα ειναι οτι τα νοικιαζουν ξενοι που σεβονται αν και υπαρχουν και εξαιρεσεις. γενικα ειναι καλη μπιζνα . πολλα σπιτια τα εχουν αγορασει εταιριες τα εχουν ανακαινισει και τα νοικιαζουν με αυτο τον τροπο.
Κοιτα, εγω εντυπωσιαστηκα με αυτα που ακουσα γιατι η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη. Και κρατω και μια επιφυλαξη γιατι ενας κακοπροαιρετος να βρεθει και να στα κανει λιμπα, μεγαλη η χασουρα, που να τον βρεις μετα; Να του κανεις αγωγη  να το πας δικαστικα; Το μονο που μενει ειναι οτι υπαρχει η δυνατοτητα για αρνητικη κριτικη. Αλλα αυτο αφορα τους επομενους ιδιοκτητες, να ξερουν ποιον βαζουν μεσα. Παντως, επειδη τον ρωτησα, δεν εχει σημειωθει αρνητικο κρουσμα μεχρι στιγμης. Το σιγουρο ειναι αυτο που ειπες κι εσυ. Αμειωτο ενδιαφερον και ζητηση για ακινητα στο κεντρο της Αθηνας απο τουριστες, ολο το χρονο,  για να εχουν στα ποδια τους ολα τα σημεια ενδιαφεροντος που μπορει να προσφερει η πολη και που δεν επιθυμουν ξενοδοχειο. Αυτο που ειπαν οι τουριστικοι παραγοντες οτι η Αθηνα εχει γινει πλεον ταξιδιωτικος τουριστικος προορισμος σαν το Παρισι, τη Ρωμη, τη Βαρκελωνη, και οχι απλως ως ενα μερος μεταβασης στα νησια, ισχυει.
 

ΑΚΗΣ ΣΑΜΑΣ

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2018
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
ειναι η μοδα της εποχης ! ολοι προσπαθουν να νοικιαζουν τα ακινητα τους με αυτο τον τροπο πλεον
 

erikos_E

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Φεβ 2014
Μηνύματα
5.715
Κριτικές
19
Like
6.927
Πόντοι
2.646
Κοιτα, εγω εντυπωσιαστηκα με αυτα που ακουσα γιατι η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη. Και κρατω και μια επιφυλαξη γιατι ενας κακοπροαιρετος να βρεθει και να στα κανει λιμπα, μεγαλη η χασουρα, που να τον βρεις μετα; Να του κανεις αγωγη  να το πας δικαστικα; Το μονο που μενει ειναι οτι υπαρχει η δυνατοτητα για αρνητικη κριτικη. Αλλα αυτο αφορα τους επομενους ιδιοκτητες, να ξερουν ποιον βαζουν μεσα. Παντως, επειδη τον ρωτησα, δεν εχει σημειωθει αρνητικο κρουσμα μεχρι στιγμης. Το σιγουρο ειναι αυτο που ειπες κι εσυ. Αμειωτο ενδιαφερον και ζητηση για ακινητα στο κεντρο της Αθηνας απο τουριστες, ολο το χρονο,  για να εχουν στα ποδια τους ολα τα σημεια ενδιαφεροντος που μπορει να προσφερει η πολη και που δεν επιθυμουν ξενοδοχειο. Αυτο που ειπαν οι τουριστικοι παραγοντες οτι η Αθηνα εχει γινει πλεον ταξιδιωτικος τουριστικος προορισμος σαν το Παρισι, τη Ρωμη, τη Βαρκελωνη, και οχι απλως ως ενα μερος μεταβασης στα νησια, ισχυει.
Δεν ειναι ετσι ακριβως. Καταθετει εγγυηση ο πελατης απο 100-200 ευρω που θα παρει οταν βεβαιωθει ο ιδιοκτητης οτι ολα ειναι ενταξει. περαν τουτου αν κανει ζημιες μπαινει σε μαυρη λιστα και δεν τον ξαναδεχονται ποτε. Αυτα ισχυουν στην airbnb
 

eimaiogiatros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2017
Μηνύματα
88
Κριτικές
7
Like
308
Πόντοι
280
Καλησπέρα σε όλους, και μπράβο που ανοίξατε αυτό το θέμα.
Έχοντας χρησιμοποιήσει το airbnb, επιβεβαιώνω ότι μπορείς να νοικιάσεις δωμάτιο/σπίτι ακόμα και για μόνο μία μέρα. Νομίζω οι ιδιοκτήτες μπορούν να θέσουν ελάχιστο χρόνο διαμονής στην αγγελία τους.
Προσωπικά, έχω νοικιάσει και για έναν μήνα - όλο κλεισμένο από την αρχή, μέσω airbnb. Το λέω, γιατί έχω γνωστούς που βρήκαν σπίτι μέσω airbnb, αρχικά για λίγες μέρες, και τελικά το νοίκιασαν μακροπρόθεσμα.
Στο θέμα ασφάλεια (κάμερες, ζημιές, κτλ) δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να είναι ασφαλείς όλοι - και ο ενοικιαστής και ο ιδιοκτήτης. Υπάρχουν οι κριτικές, σαν δικλείδα ασφαλείας, αλλά δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος ποτέ.
Γενικά, πάντως, θεωρώ είναι ασφαλές, καθώς ο κάθε άνθρωπος πετυχαίνει αυτό που ζητά (ο ενοικιαστής βρίσκει κάτι που τον βολεύει, σε καλή τιμή - ο ιδιοκτήτης δεν αφήνει ανοίκιαστο το σπίτι του και πληρώνεται προκαταβολικα). Άρα, σπανίζουν οι περιπτώσεις που σκόπιμα θα κάνει κάποιος κακός.
Τέλος, είναι γεγονός ότι κάποια city tours (ανδρες, γυναικες, τρανς) χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες του airbnb.
Σίγουρα θα βόλευε και για γαμιστρώνας. Άσε που μπορεί κανείς να αλλάζει γαμιστρώνες αναλόγως τις ορέξεις!
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
228
Πόντοι
86
city brakes
ειναι πλεον φθηνοτερο το σ/κ στο εξωτερικο παρα στα καλαβρυτα

airbnb, φτηνες πτησεις και γεμιζεις τουριστες ολο τον χρονο

δυστυχως απαγορευσανε το uber
 

papaflesass

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2018
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
<< δυστυχως απαγορευσανε το uber >> και καλά κάνανε . γιατί μέσα από κάτι τέτοιες καταστάσεις φτιάχνετε ο νέος χάρτης εργασίας - δουλοπάζαρο.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
228
Πόντοι
86
<< δυστυχως απαγορευσανε το uber >> και καλά κάνανε . γιατί μέσα από κάτι τέτοιες καταστάσεις φτιάχνετε ο νέος χάρτης εργασίας - δουλοπάζαρο.

μεσα απο τετοιες καταστασεις σπανε οι συντεχνιες που ειναι ο καρκινος της ελλαδας
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.224
Κριτικές
49
Like
22.130
Πόντοι
24.596
μεσα απο τετοιες καταστασεις σπανε οι συντεχνιες που ειναι ο καρκινος της ελλαδας
τυπε εχει παραγινει παντως το κακο με τα ενοικια.
ολοι rnb-πως το λενε..
στα Πετραλωνα ζητανε για 4αρι ενοικιο 850 :new_shocked:
ουτε στο Μανχαταν δεν κανει τοσο :S :S :S
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
228
Πόντοι
86
τυπε εχει παραγινει παντως το κακο με τα ενοικια.
ολοι rnb-πως το λενε..
στα Πετραλωνα ζητανε για 4αρι ενοικιο 850 :new_shocked:
ουτε στο Μανχαταν δεν κανει τοσο :S :S :S

Καλημερα Μύστη :hi:

Οσο ζουσα Αθηνα και εγω στα πετραλωνα νοικιαζα κοντα στο θησειο
τα καφε διπλα, οι αρχαιολογικοι χωροι και απο κατω το γκαζι που μπορουσες να γυρισεις σπιτι με τα ποδια αν το παρακανες με τα ξύδια

ιδανικος χωρος για τουριστες δηλαδη

οι ντοπιοι ομως μπορουμε να νοικιασουμε και στρατηγικα

ειχα μια γκομενα απο Καλαματα τοτε που οι γονεις της αγορασαν σπιτι κοψοχρονια σε ψιλοπαρακμιακη περιοχη αλλα διπλα στο μετρο

στρατηγικη κινηση

ας αφησουμε το κεντρο στους τουριστες και ας μετακινηθουμε στρατηγικα. Οπως πηγαινε η κατασταση το κεντρο θα πηγαινε στα γιαχαμπιμπια

 

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.057
Κριτικές
7
Like
3.760
Πόντοι
736
city brakes
ειναι πλεον φθηνοτερο το σ/κ στο εξωτερικο παρα στα καλαβρυτα

airbnb, φτηνες πτησεις και γεμιζεις τουριστες ολο τον χρονο

δυστυχως απαγορευσανε το uber
:hi:
Σωστά 2-3 μέρες εξωτερικό πιο φθηνα βγαίνει.Απλα λίγο ψάξιμο θέλει. ;)
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.284
Κριτικές
15
Like
5.785
Πόντοι
1.496
Πως αλλαζουν οι καιροι. Μολις πριν 4 χρονια ερχοταν υποψηφιος νοικαρης και προσπαθουσε να σου ριξει τη τιμη στα ταρταρα, ζητουσε αμα το νοικιασει καθε χρονος που περναει να πεφτει! το ενοικιο. Και χαρη κανει, αφου θα πληρωνει κοινοχρηστα, παγια κλπ! Εσυ θα μενεις ρε ανθρωπε, ποιος ηθελες να τα πληρωνει; Ειχα διωξει μερικους τετοιους ξυπνιους που ζηταγαν κατι τετοιο και τους φαινοταν περιεργο κιολας που αρνιομουν να τους δωσω τα σπιτια! Οπως αυτος ο υποψηφιος ενοικιαστης βλεπει 10 για να νοικιασει αυτο που θελει, ετσι και ο ιδιοκτητης διατηρει το δικαιωμα να το δωσει οπου κρινει αυτος. Αν και τωρα τα εχω αναθεσει σε μεσιτη που ειναι η δουλεια του και ξερει.  Και τωρα διαβαζω εφημεριδες και βλεπω στο καναλι RISE οτι χαμος με τα διαμερισματα στην Αθηνα. Αθηνα οπως Βερολινο πλεον. Η πολη λογω τουριστων με Airbnb, λογω αγοραστων Κινεζων, Τουρκων, (Κινεζος αγορασε το 2017 100 διαμερισματα!), λογω αποκτησης αδειας παραμονης στη χωρα με αγορα ακινητου πανω απο 250 χιλιαδων ευρω, το χαμηλοτερο οριο στην Ε.Ε, ολα αυτα εχουν συντελεσει στο να αντιστραφει το αρνητικο κλιμα με τα ακινητα, και πωλησεις-ενοικιασεις να φτανουν στα υψη. Μπαινεις πια στη Χρυση Ευκαιρια και εχει διαθεσιμα κατι  υπογεια, ισογεια, η διαμερισματα που απο τις φωτογραφιες χρειαζεται να εισελθει πρωτα το Υγειονομικο η στρατιωτες με στολη Βιοχημικου πολεμου. Και για αυτα ζητανε διπλασια τιμη απο οτι ζηταγαν πριν λιγο. Τα διαμερισματα που ειναι πιο καλα εχουν ανεβει πολυ οι τιμες.
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
523
Πόντοι
36
Περιεγραψες την 8ετη πραγματικοτητα.

Βεβαια ειδες τι συνεβη τελικα με τις κινεζοεπενδυσεις και γιατι ειχε παρει φορα το πραγμα? Με υπογειο τροπο ο νΟ2 της τζαμπο ειχε βρει τροπο να διαπερασει τα καπιταλ κοντρολσ της κινας και εβαζε τους κινεζους να αγοραζουν διαμερισματα μεσω... pos! αχαχαχαα! ελληνικο δαιμονιο!
 

Danae

Call-Girl
Εγγρ.
2 Νοε 2018
Μηνύματα
30
Κριτικές
2
Like
64
Λογο του οτι πρεπει ν βρευει με ιδιοκτήτη θα βολευε ν το κρατισεις λιγες μερες παραπανω...
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.224
Κριτικές
49
Like
22.130
Πόντοι
24.596
Καλημερα Μύστη :hi:

Οσο ζουσα Αθηνα και εγω στα πετραλωνα νοικιαζα κοντα στο θησειο
τα καφε διπλα, οι αρχαιολογικοι χωροι και απο κατω το γκαζι που μπορουσες να γυρισεις σπιτι με τα ποδια αν το παρακανες με τα ξύδια

ιδανικος χωρος για τουριστες δηλαδη

οι ντοπιοι ομως μπορουμε να νοικιασουμε και στρατηγικα

ειχα μια γκομενα απο Καλαματα τοτε που οι γονεις της αγορασαν σπιτι κοψοχρονια σε ψιλοπαρακμιακη περιοχη αλλα διπλα στο μετρο

στρατηγικη κινηση

ας αφησουμε το κεντρο στους τουριστες και ας μετακινηθουμε στρατηγικα. Οπως πηγαινε η κατασταση το κεντρο θα πηγαινε στα γιαχαμπιμπια
Μυστη το θεμα ειναι οτι μεγαλο μερος του κεντρου καταλαμβανουν οι λαθροπιθηκοι και το υπολοιπο οι τουριστες.

το κεντρο πρεπει να εχει εθνικη ταυτοτητα.οχι το κεντρο μονο βεβαια,ολη η επικρατεια.
αλλα ειδικα πρεπει να υπαρχει αντιβαρο στα μουσλιμια μεχρι να τους πεταξουμε στην θαλασσα :S :S :S
 

cojara

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2014
Μηνύματα
50
Like
35
Πόντοι
0
Καλησπέρα συναγωνιστές, θα ήθελα τα φώτα-συμβουλή σας για το παρακάτω

Θα διανυκτερεύσω Αθήνα για μία μέρα, και θέλω να κάνω και το κασκαντεριλίκι μου  :takethis: οπότε, είμαι μεταξύ 3 τύπων καταλημάτων (budget~50 euro)
1)Ξενοδοχείο ημιδιαμονής
π.χ. Bill, αν παώ σε ημιδιαμονή θα πάω Bill οπότε όποιος γνωριζεί τιμές για διανυκτέρευση στη σουιτα ή στον 5ο όροφο να δώσει τα φώτα του/της  :grin: )

2)AirBNB
πρέπει να έχω κατί υπόψιν μου στα "House Rules"? υπάρχει περίπτωση να μου την πούν αν φέρω call girl?
οποιαδήποτε εμπειρία-συμβουλή καλοδεχούμενη

3)Κανονικό ξενοδοχείο
Έχω βρεί δωμάτιο σε προσφορά πολύ καλό στο Μετάξυ. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στην ρεσεψιόν και να μου χαλάσουν το σκηνικο? Με ψήνει ιδιαίτερα αυτή η επιλογή γιατί θα φάω και το πρώινο το πρωί και που ξέρεις μπορει να καρδαμώσω και να περάσω καμια βόλτα απο studio.

Προφανώς, δεν θέλω να πληρώσω κατάλυμα (ξενοδοχείο-AirBNB)και μετά να πηγαίνω στον Billaro να κάνω τα κασκαντεριλίκια μου.

Οποιαδήποτε συμβουλη καλοδεχούμενη (ακόμα και σε pm)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom