Νέα

Αγορά καινούργιου υπολογιστή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα savvass
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 184
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
αν θες gaming με low bugdet ρίξε και μια ματιά στα μεταχειρισμένα πλήρη συστήμαστα στις αγγελίες στο insomnia, μπορεί να βρεις κάτι καλύτερο σε δυνατότητες από αυτό που χτίζεις σήμερα με τα ίδια λεφτά.
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Μια ενσταση στην motherboard που παει με το κουτι. Να θες να γλιτωσεις τα εξοδα του κουτιου, να ειναι τετραγωνο και μικρο και να παρεις την ορθογωνια πλακετα. Προσωρινα την γαμησες.


Με τον 2400 με μπερδεψες. Εχει ή δεν εχει καρτα γραφικων ενσωματωμενη? Γιατι αλλιως καταλαβα με το προηγουμενο σχολιο σου στην προηγουμενη σελιδα. Νταξει θα παιξει το lol με τα αυτες της καρτες και με 8gb ram αλλα θα παιξει περιπου οπως παιζεις τωρα. Δεν νομιζω να δεις διαφορα μεγαλη. Οπως και για τα υπολλοιπα παιχνιδια που θα εχεις και χαμηλη αναλυση. Και εδω που τα λεμε το gaming θελει τα γραφικα του. Και θα την χρειαστεις την καρτα γραφικων.


Και stock να κοιταξει θα βρει με μεγαλυτερη εγγυηση απο αποψη λειτουργηκοτητας με λιγοτερο ρισκο.

Γενικα για σοβαρο gaming θελεις Καλο CPU οπου η επιλογη σου καλη ειναι (αν και δεν ξερω πολυ καλα τους amd), καλη GPU οπως αυτην που αναφερεις και ας υπαρχουν και ανωτερες, Ram 8Gb DDR4, SSD οπως και δηποτε, 650W PSU και εν αρχη ολων η motherboard η οποια θα δεχεται επερχομενες αναβαθμισεις. Πιο φθηνα πας με τον ιδιο επεξεργαστη σε 8gb ram DDR3 τις οποις πολλοι σνομπαρουν γιατι δεν εχουν μελλον και εναν HD αντι για ssd.
Απο οσο έχω ψαξει τον τελευταίο καιρό ο 2400G έχει ενσωματωμενα γραφικά και μάλιστα τα πιο δυνατά ενσωματωμένα που κυκλοφορούν , και αν θυμάμαι καλά είναι παρόμοιος σε επιδόσεις με την GT1030 της NVIDIA ... στο επόμενο ποστ θα βάλω και τις συνθέσεις που σκέφτηκα , μπορει να έχω κάνει και κανένα λάθος , παράδειγμα τροφοδοτικό έβαλα ενα 600W το οποίο όμως έχει υψηλη απόδοση , οπότε ίσως είναι το ίδιο με 650άρι που λες.
Επίσης στην πρωτη συνθεση χωρις την καρτα γραφικών έχω βάλει λιγο πιο γρήγορη RAM γιατί τα ενσωματωμενα γραφικά δεν έχουν δική τους RAM.
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Απο οσο έχω ψαξει τον τελευταίο καιρό ο 2400G έχει ενσωματωμενα γραφικά και μάλιστα τα πιο δυνατά ενσωματωμένα που κυκλοφορούν , και αν θυμάμαι καλά είναι παρόμοιος σε επιδόσεις με την GT1030 της NVIDIA ... στο επόμενο ποστ θα βάλω και τις συνθέσεις που σκέφτηκα , μπορει να έχω κάνει και κανένα λάθος , παράδειγμα τροφοδοτικό έβαλα ενα 600W το οποίο όμως έχει υψηλη απόδοση , οπότε ίσως είναι το ίδιο με 650άρι που λες.
Επίσης στην πρωτη συνθεση χωρις την καρτα γραφικών έχω βάλει λιγο πιο γρήγορη RAM γιατί τα ενσωματωμενα γραφικά δεν έχουν δική τους RAM.
Λοιπον η Συνθεσεις είναι οι εξης :

Κοινα εξαρτήματα και για τις δυο συνθέσεις :
SSD
TOWER
Τροφοδοτικό
Μητρική

Συνθεση νο 1 χωρις καρτα γραφικών :

Επεξεργαστης

RAM

Συνθεση νο2 με κάρτα γραφικών

Επεξεργαστης

Καρτα Γραφικων

RAM


 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Απο οσο έχω ψαξει τον τελευταίο καιρό ο 2400G έχει ενσωματωμενα γραφικά και μάλιστα τα πιο δυνατά ενσωματωμένα που κυκλοφορούν , και αν θυμάμαι καλά είναι παρόμοιος σε επιδόσεις με την GT1030 της NVIDIA ... στο επόμενο ποστ θα βάλω και τις συνθέσεις που σκέφτηκα , μπορει να έχω κάνει και κανένα λάθος , παράδειγμα τροφοδοτικό έβαλα ενα 600W το οποίο όμως έχει υψηλη απόδοση , οπότε ίσως είναι το ίδιο με 650άρι που λες.
Επίσης στην πρωτη συνθεση χωρις την καρτα γραφικών έχω βάλει λιγο πιο γρήγορη RAM γιατί τα ενσωματωμενα γραφικά δεν έχουν δική τους RAM.


Το τροφοδοτικο εχει να κανει με το συνολο του hardware. Υπο normal συνθηκες χρειαζεσαι γυρω στα 500W αλλα σε δυνατο παιχνιδι που τα ανεμηστηρακια και ολα αρχιζουν και ανεβαζουν στροφες τοτε χρειαζεσαι ρευμα. Σε μια αναβαθμιση ειτε προσθετοντας κατι αργοτερα ειτε σε 4 χρονια μια παρα πολυ καλη καρτα γραφικων, ειτε διπλη καρτα γιατι εισαι μερακλης, ειτε γιατι στην καυλωσε και θες overclock τα 600W θα σου ειναι πολυ οριακα στο να κανεις ζημια. Οποτε δεν θες να παιζεις στα ορια. Και η διαφορα του στα λεφτα ειναι μικρη. Η 1030 της nvidia ας πουμε οτι δεν κανει για gaming. Σου λεω οτι λογικα δεν θα δεις διαφορα με το τωρινο σου συστημα. Δεν σε αποτρεπω απο κατι σχετικα με τον επεξεργαστη ή ντε και καλα παρε τωρα καρτα γραφικων απλα σε προετοιμαζω για την ξενερα που θα φας. Σιγουρα ειναι μια κατασταση αναμονης για να περιμενεις να βγαλεις κανα φραγκο να παρεις σε δευτερο χρονο μια καρτα γραφικων. Απλα μην πας ΤΩΡΑ με το σκεπτικο θα με καλυψει ο επεξεργαστης και επειδη δεν θα γινει αυτο θα κοιταξεις να βιαστεις να παρεις καρτα γραφικων και να αφησεις σε δευτερο χρονο αλλες σου αναγκες.

Η RAM χωρις μια μετρια προς καλη καρτα γραφικων απο μονη της για gaming ειναι ενα τιποτα. Σαν να μην εχεις. Δηλαδη θα σου φορτωσει οτι ειναι να φορτωσει και τα γραφικα του επεξεργαστη απλα δεν θα τρεξουν σχεδον τιποτα. Ενδεχωμενος να εχεις καποια σοβαρα lag. Και αυτη ειναι η διαφορα του τωρινου σου pc με αυτο που θα φτιαξεις χωρις καρτα γραφικων. Οτι το τωρινο εχει καρτα γραφικων αθλια, επεξεργαστη αθλιο και ram λιγη αλλα ως προς το συνολο παιζεις τερμα low αλλα παιζεις. Σαν να λεμε νταλικα φορτωμενη με χωμα παει να τραβηξει νταλικα φορτωμενη με χωμα. Σε αυτο που θα φτιαξεις απλα φαντασου ενα smart να παει να τραβηξει νταλικα φορτωμενη με χωμα. Η νταλικα θα τσουλισει καποια στιγμη με δυσκολια. Αλλα παλι σαν αποτελεσμα στο τερμα low θα εισαι.
 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6

Λοιπον καταρχην δινεις 10 ευρω παραπανω και παιρνεις αυτο . Αυτο που εβαλες ειναι του πλαισιο και δεν αξιζει μια. Αυτο που σου εβαλα ειναι απο τις καλυτερες μαρκες. Οχι η καλυτερη για να μην παρεξηγηθω. Αυτο εχω και εγω παντως και μετα απο 4 χρονια απλα δεν με προβλημαμτιζει αν κατι θελω να αλλαξω.

Δευτερον το κουτι το χρειαζεσαι? Αν σου κανει το παλιο γλιτωνεις χρηματα. Τα σωθικα του τωρα για πεταμα ειναι.

Τριτον motherboard. Με 8 ευρω λιγοτερα παιρνεις αυτην με καλυτερο bios και καποια μικρα χαρακτηρηστικα αλλα δεν κανεις overclock. Εμενα με την δικια μου παπαδες μπορω να κανω και μετα απο 4 χρονια δεν εχω κανει τιποτα περαν του απλου gaming. Απλα ψυχολογικα ξερω οτι μπορω να κανω overclock. Μαλακιες...

Τωρα για τα υπολλοιπα που εβαλες... Ξερεις ειναι λιγο υποκειμενικα οποτε δεν θα τα σχολιασω. Το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι ολα αυτα που σε ενδιαφερουν ψαξτα στο skroutz και αν σου βγαινουν αλλου λιγοτερο απλα κοιτα με τα λεφτα που σου περισσεουν να κανεις στο μυαλο σου αναβαθμιση σε κατι καλυτερο σε motherboard και να προσθεσεις και εναν 500HDD
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Λοιπον καταρχην δινεις 10 ευρω παραπανω και παιρνεις αυτο . Αυτο που εβαλες ειναι του πλαισιο και δεν αξιζει μια. Αυτο που σου εβαλα ειναι απο τις καλυτερες μαρκες. Οχι η καλυτερη για να μην παρεξηγηθω. Αυτο εχω και εγω παντως και μετα απο 4 χρονια απλα δεν με προβλημαμτιζει αν κατι θελω να αλλαξω.

Δευτερον το κουτι το χρειαζεσαι? Αν σου κανει το παλιο γλιτωνεις χρηματα. Τα σωθικα του τωρα για πεταμα ειναι.

Τριτον motherboard. Με 8 ευρω λιγοτερα παιρνεις αυτην με καλυτερο bios και καποια μικρα χαρακτηρηστικα αλλα δεν κανεις overclock. Εμενα με την δικια μου παπαδες μπορω να κανω και μετα απο 4 χρονια δεν εχω κανει τιποτα περαν του απλου gaming. Απλα ψυχολογικα ξερω οτι μπορω να κανω overclock. Μαλακιες...

Τωρα για τα υπολλοιπα που εβαλες... Ξερεις ειναι λιγο υποκειμενικα οποτε δεν θα τα σχολιασω. Το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι ολα αυτα που σε ενδιαφερουν ψαξτα στο skroutz και αν σου βγαινουν αλλου λιγοτερο απλα κοιτα με τα λεφτα που σου περισσεουν να κανεις στο μυαλο σου αναβαθμιση σε κατι καλυτερο σε motherboard και να προσθεσεις και εναν 500HDD
Ωραια , θα κοιτάξω για το τροφοδοτικό που έβαλες στο λίνκ , βασικά αυτό είχα σκεφτει αρχικά αλλα μετά είδα το turboX με την υψηλη απόδοση και νόμιζα οτι είναι ευκαιρία :P νόμιζα δηλαδη οτι αποδοση  > μαρκα.
Οσον αφορά την μητρικη δεν σκοπεύω να κάνω overclock οπότε μάλλον επίσης θα την αλλάξω με αυτην που έβαλες στο λίνκ. Αν και απο οτι κατάλαβα λες οτι καλύτερα θα είναι να μην πάρω καμία απο τις δύο αλλα κάτι καλύτερο .... τέλος πάντων θα δω τι θα κάνω , ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
Εγγρ.
25 Δεκ 2014
Μηνύματα
522
Like
191
Πόντοι
6
Ωραια , θα κοιτάξω για το τροφοδοτικό που έβαλες στο λίνκ , βασικά αυτό είχα σκεφτει αρχικά αλλα μετά είδα το turboX με την υψηλη απόδοση και νόμιζα οτι είναι ευκαιρία :P νόμιζα δηλαδη οτι αποδοση   > μαρκα.
Οσον αφορά την μητρικη δεν σκοπεύω να κάνω overclock οπότε μάλλον επίσης θα την αλλάξω με αυτην που έβαλες στο λίνκ. Αν και απο οτι κατάλαβα λες οτι καλύτερα θα είναι να μην πάρω καμία απο τις δύο αλλα κάτι καλύτερο .... τέλος πάντων θα δω τι θα κάνω , ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Οι συνθεσεις που προτείνεις ειναι μέτριες. Την δουλειά σου θα την κάνεις απλά μην περιμένεις να παίξεις απαιτητικά παιχνίδια. Επίσης πολύ γρηγορα το σύστημα σου θα θέλει αναβάθμιση.
Καταλαβαίνω ότι το budget σου είναι περιορισμένο. Από τη στιγμή όμως που θες να βάλεις κάρτα γραφικών, θα σου πρότεινα να δώσεις κάποια παραπάνω ευρώ και να βάλεις την 580 αντί της 570 ώστε να έχεις μια προοπτική.
Καλή επιλογή της amd καθώς οι ryzen ειναι vfm.
Με amd βάλε γρήγορη ram.
Αν δεν έχεις ξαμασχοληθεις με σύνθεση υπολογιστή θα σου πρότεινα να μην το επιχειρησεις. Με 20 ευρώ στα συνδέουν.
Επίσης τσεκαρω τιμές σκρουτζ
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Οι συνθεσεις που προτείνεις ειναι μέτριες. Την δουλειά σου θα την κάνεις απλά μην περιμένεις να παίξεις απαιτητικά παιχνίδια. Επίσης πολύ γρηγορα το σύστημα σου θα θέλει αναβάθμιση.
Καταλαβαίνω ότι το budget σου είναι περιορισμένο. Από τη στιγμή όμως που θες να βάλεις κάρτα γραφικών, θα σου πρότεινα να δώσεις κάποια παραπάνω ευρώ και να βάλεις την 580 αντί της 570 ώστε να έχεις μια προοπτική.
Καλή επιλογή της amd καθώς οι ryzen ειναι vfm.
Με amd βάλε γρήγορη ram.
Αν δεν έχεις ξαμασχοληθεις με σύνθεση υπολογιστή θα σου πρότεινα να μην το επιχειρησεις. Με 20 ευρώ στα συνδέουν.
Επίσης τσεκαρω τιμές σκρουτζ
Μια γρηγορη ματιά που έριξα στο σκρουτζ είδα οτι πάνω κατω είναι στα ίδια με τις τιμές του πλαισίου , τουλάχιστον την RAM που είδα και τις κάρτες γραφικών ... δηλαδη με τα μεταφορικά μπορεί να βγαίνουν και πιο ακριβά ... η ελάχιστα πιο φτηνά ... ενω το πλαισιο το καλό ειναι οτι είναι αρκετα κοντά μου.
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.805
Κριτικές
8
Like
19.131
Πόντοι
4.636
Λοιπον η Συνθεσεις είναι οι εξης :

Κοινα εξαρτήματα και για τις δυο συνθέσεις :
SSD
Μέγιστη Ταχύτητα Ανάγνωσης:540 MB/Sec
Μέγιστη Ταχύτητα Εγγραφής:465 MB/Sec




Συνθεση νο 1 χωρις καρτα γραφικών :



RAM

Συνθεση νο2 με κάρτα γραφικών


RAM
ssd που επέλεξες δεν είναι και ότι καλύτερο...
η καλύτερη επιλογή...
Read Speed 550 MB/s
Write Speed 520 MB/s

και ισάξιος με τον Samsung...
Read Speed 555 MB/s
Write Speed 540 MB/s


μνήμη ram καλύτερα να βάλεις 2χ4gb...
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Βασικά αν προτιμησω την περίπτωση που δεν βάλω κάρτα γραφικών , εκείνος ο επεξεργαστής "σηκώνει" καλυτερα την 580 , ενω ο επεξεργαστης που έβαλα μαζι με την 570 , το σάιτ δίνει κάπου 5% bottleneck αν τον συνδιάσεις με την 580 , αν και το 5% είναι σχετικά μικρο ... τέλος πάντων δεν είμαι και ειδικός τον τελευταίο καιρό ασχολήθηκα λίγο σχετικά με το τι θα χρειαστω.
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
το ssd να γνωριζει το παιδι εαν παρουσιασει μυνημα λαθους η χαλασει ο σκληρος c δεν υπαρχει καμοια περιπτωση να επαναφερει τα αρχεια του σε προγενεστερη ημερομηνια
αν χαλασει γενικα δισκος ssd καταστρεφεται ολοσχερος ο δισκος

καλυτερα βαλε κανονικο σκληρο οπως ειπε ο απο πανω
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
ssd που επέλεξες δεν είναι και ότι καλύτερο...
η καλύτερη επιλογή...
Read Speed 550 MB/s
Write Speed 520 MB/s

και ισάξιος με τον Samsung...
Read Speed 555 MB/s
Write Speed 540 MB/s


μνήμη ram καλύτερα να βάλεις 2χ4gb...
Εν το μεταξυ τον toshiba ssd τον είχε και στο πλαίσιο και μάλιστα πιο φτηνα απο τον WD.
Στην ram δεν ξερω βασικα αν η μητρικη έχει παράδειγμα μόνο δυο υποδοχές (μπορει να έχει περισσότερες δεν ξέρω) δεν είναι καλύτερα το 1χ8 για να το κάνεις μελλοντικά 2χ8 ;
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.805
Κριτικές
8
Like
19.131
Πόντοι
4.636
Εν το μεταξυ τον toshiba ssd τον είχε και στο πλαίσιο και μάλιστα πιο φτηνα απο τον WD.
Στην ram δεν ξερω βασικα αν η μητρικη έχει παράδειγμα μόνο δυο υποδοχές (μπορει να έχει περισσότερες δεν ξέρω) δεν είναι καλύτερα το 1χ8 για να το κάνεις μελλοντικά 2χ8 ;
καλύτερο είναι να έχει δίπλες μνήμες πχ 2χ4, 2χ8, 2χ16...
και στον ssd να προσέξεις να μην έχει μεγάλη απόκλιση η ταχύτητα έγγραφης και διαβάσματος...
 

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
136
Πόντοι
166
Όπως γράφω και στον τίτλο σκέφτομαι για αγορά νέου υπολογιστή και συγκεκριμένα από το πλαίσιο , απλά επειδή θα τον πάρω κομμάτι κομμάτι , μήπως ξέρει κανείς αν πρέπει να πληρώσω έξτρα για την συναρμολόγηση και για πέρασμα windows ; Και αν ναι πόσο μπορεί να κοστίζουν ;

Έχω έναν φίλο, ένα παιδί τεχνικό υπολογιστών
που αν θες μπορείς να του πεις τι υπολογιστή θέλεις, για τι χρήση και να στο φτιάξει ή να το φτιάξετε κομμάτι κομμάτι μαζί
ανάλογα και τα χρήματα που έχεις να διαθέσεις και τη χρήση που τον θες
και να έρθει και σπίτι σου να στον συναρμολογήσει και να σου περάσει windows, εννοείται όχι αυθεντικά αλλά δεν έχει καμία διαφορά
και να σου πάρει πολύ λίγα χρήματα

Αν θες πες να σου δώσω fb

Για οτιδήποτε τον χρειάζεσαι μετά στο μέλλον, μπορεί να μπαίνει και από teamviewer να σου λύνει θέματα κτλπ από το σπίτι του
Πολύ καλό παιδί
 
Εγγρ.
20 Σεπ 2016
Μηνύματα
200
Κριτικές
12
Like
688
Πόντοι
311
Όπως γράφω και στον τίτλο σκέφτομαι για αγορά νέου υπολογιστή και συγκεκριμένα από το πλαίσιο , απλά επειδή θα τον πάρω κομμάτι κομμάτι , μήπως ξέρει κανείς αν πρέπει να πληρώσω έξτρα για την συναρμολόγηση και για πέρασμα windows ; Και αν ναι πόσο μπορεί να κοστίζουν ;

μπες insomnia, πες μπατζετ και για τι τον θες και θα σου πουνε και μαγαζί, όχι πλαίσιο να στο στησει
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.635
Like
28.769
Πόντοι
6.056
Και απο την msystems.gr μπορείς να αγοράσεις έτοιμο υπολογιστή εφόσον δεν θέλεις να τον χτίσεις μονος σου κομμάτι-κομμάτι, σίγουρα θα έχει καλύτερες τιμές απο το Πλαίσιο, γενικά μακρυά απο Πλαίσιο.
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Και απο την msystems.gr μπορείς να αγοράσεις έτοιμο υπολογιστή εφόσον δεν θέλεις να τον χτίσεις μονος σου κομμάτι-κομμάτι, σίγουρα θα έχει καλύτερες τιμές απο το Πλαίσιο, γενικά μακρυά απο Πλαίσιο.
Εριξα μια ματιά στις συνθέσεις του mysystems αλλα μου φανηκε οτι οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες με του πλαίσιου , το ενδιαφέρον είναι οτι βρήκα αυτό που ρωτούσα στο αρχικό πόστ σχετικά με την συναρμολόγηση και το πέρασμα windows , στην mysystems εχουν 20 ευρω την συναρμολόγηση και 35 ευρώ την συναρμολόγηση μαζί με την εγκατάσταση windows ... αρα πιστεύω κάπου εκεί να είναι και στο πλαίσιο , αν τελικά επιλέξω το πλαίσιο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom