Νέα

Αγορά χρυσού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα evaki eisai kavla
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
Τι κάνει ο μπαμπακουλίνος μου ο Τρίκαρδος?

Μου λείπουν οι τέσσεριες (4) λιρίτσες μου.

Στην απόμακρη θυρίδα.

Να τις είχα εδώ να έκανα μπανάκι.

Επικοινωνεις με τον ομφαλιο?
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Λέω να πουλήσω μια λιρίτσα.

Ελισάβετ, 1963.
Για όσους δεν την ξέρουν (θα υπάρχουν και τέτοιοι):
Βάρος: 7,988 γραμμάρια
Περιεκτικότητα σε χρυσό: 22 carat = 917/1000
Άρα βάρος περιεχόμενου χρυσού: 7,322 γραμμάρια
Διάμετρος: 22,05 mm
Πάχος: 1,52 mm

Στις 3 Φεβρουαρίου το Δελτίο της Τράπεζας Ελλάδος έδινε: Τιμή πώλησης ευρώ 366,48

Λέω να την δώσω 10 ευρώ κάτω από την ΤτΕ, δηλαδή 355 ευρώ.
Και επειδή τη Δευτέρα θα έχει άλλη τιμή, υπολογίζω τα 10 ευρώ στα 366 και είναι 2,73% κάτω από την τιμή πώλησης της Τράπεζας.

Επομένως: Σήμερα (Κυριακή) η τιμή είναι 355 ευρώ, από Δευτέρα θα είναι όσο πουλάει η ΤτΕ μείον 2,73%.

Ενδιαφέρεται κανείς?
Απάντηση εδώ παρακαλώ.

Α, και να πω επίσης:
Αυτές οι δουλειές γίνονται μόνο χέρι με χέρι, περιοχή μου Βόρεια προάστεια Αθήνας. Καλύτερα (για μένα) στο Σταθμό τραίνου Κηφισιάς.

Στη φωτο (2 λίρες - πωλείται μόνο η μία και βλέπουμε) βλέπετε και τις δυο όψεις.
 

Συνημμένα

  • Elizabeth1963.jpg
    Elizabeth1963.jpg
    244,1 KB · Εμφανίσεις: 24

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Λέω να πουλήσω μια λιρίτσα.


Στις 3 Φεβρουαρίου το Δελτίο της Τράπεζας Ελλάδος έδινε: Τιμή πώλησης ευρώ 366,48

6 Φεβ. η ΤτΕ έβγαλε 2 τιμές:
Στις 08:00 το πρωί 363,25
Στις 13:25 ώρα 360,90

Πέφτει η λίρα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Πριν 1-2 μηνες αγγιξε τα 380 και επεσε μετα στα 348

Δεν λεει κατι αυτο......

Όχι δεν λέει τίποτα, ενα παιχνίδι κερδοσκοπίας ειναι.

Να μαζέψουν κάμποσες ακομα λιριτσες και βέρες και μετά ξανα προς την δόξα τραβά.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Λοιπον για οσους δεν το γνωριζουν....

Η τιμη αγορας της λιρας ισχυει στην αναγραφομενη τιμη στο ταμπλο μεχρι το ισοποσο των 10.000 ευρω.....

Οταν το ισοποσο αυτο ξεπεραστει τοτε μπαινει καπελο πανω απο την τιμη του ταμπλο περι τα 20 ευρω ανα κομματι !!!!!!
Και φυσικα θα πρεπει τα χρηματα να ειναι δικαιολογημενα με εκκαθαριστικο εφοριας....
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Λοιπον για οσους δεν το γνωριζουν....

Η τιμη αγορας της λιρας ισχυει στην αναγραφομενη τιμη στο ταμπλο μεχρι το ισοποσο των 10.000 ευρω.....

Οταν το ισοποσο αυτο ξεπεραστει τοτε μπαινει [size=14pt]καπελο πανω απο την τιμη του ταμπλο περι τα 20 ευρω[/size] ανα κομματι !!!!!!
Και φυσικα θα πρεπει τα χρηματα να ειναι δικαιολογημενα με εκκαθαριστικο εφοριας....

Για ενημέρωσή σου:


Λίρα χρυσή = λίρες Αγγλίας 274 (σημερινή τιμή) = Euros 340 (x1,24)

Σημερινή τιμή Τρ.τΕ = 345,64

Ένα ταλληράκι (σχεδόν έξη) διαφορά.
Και ασ' τους να κουρεύονται με τα εκκαθαριστικά τους και τις ανοησίες.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Για ενημέρωσή σου:


Λίρα χρυσή = λίρες Αγγλίας 274 (σημερινή τιμή) = Euros 340 (x1,24)

Σημερινή τιμή Τρ.τΕ = 345,64

Ένα ταλληράκι (σχεδόν έξη) διαφορά.
Και ασ' τους να κουρεύονται με τα εκκαθαριστικά τους και τις ανοησίες.
Αυτο το λινκ δεν το καταλαβαινω κυριε Σταυρο, καθως δεν γνωριζω αγγλικα
Προφανως αναφερεστε σε τιμες κτησης απο αγγλια....

Εγω ειπα απλα τους κανονες κτησης λιρων και χρυσου φανταζομαι απο τραπεζα της Ελλαδος .... ΝΟΜΙΜΑ και εγγυημενα

Φυσικα μπορει κανεις να παρει ποσοτητα και απο ''εξω'' αρκει να μπορει να διακρινει την γνησιοτητα των λιρων..... παζαρευοντας και την αξια τους στο συνολο αν μπορει.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αυτο το λινκ δεν το καταλαβαινω κυριε Σταυρο, καθως δεν γνωριζω αγγλικα
Προφανως αναφερεστε σε τιμες κτησης απο αγγλια....

Εγω ειπα απλα τους κανονες κτησης λιρων και χρυσου φανταζομαι απο τραπεζα της Ελλαδος .... ΝΟΜΙΜΑ και εγγυημενα

Φυσικα μπορει κανεις να παρει ποσοτητα και απο ''εξω'' αρκει να μπορει να διακρινει την γνησιοτητα των λιρων..... παζαρευοντας και την αξια τους στο συνολο αν μπορει.

Τους κανόνες ορθώς τους είπες, είναι όπως τους είπες.

Το link που σου έδωσα δεν είναι από Αγγλία, είναι από τον φορολογικό παράδεισο "Guernsey" (νησί της Μάγχης μεταξύ Γαλλίας και Αγγλίας).

Είναι κατάστημα, και πουλάει χρυσά πράματα (μεταξύ των οποίων και λίρες) μέσω internet.

Για τα αγγλικά σου δε μπορώ να σε βοηθήσω, βάλε κάποιον που ξέρει να στα εξηγήσει.
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Είναι κατάστημα, και πουλάει χρυσά πράματα (μεταξύ των οποίων και λίρες) μέσω internet.

Επιβεβαιώνω (και φωτογραφικά).
Να προσθέσω ότι δεν υπάρχει θέμα γνησιότητας. Είναι πάνω από 100 χρόνια επιχείρηση.
Πληρώνεις με πιστωτική κάρτα, όριο (καταστήματος) 4.000 λίρες ανά αγορά.
Επίσης: Πολύ λογικός στη χρέωση ταχυδρομικών. Δε βγάζει απ' αυτό.
Συμβουλή μου: ΜΙΚΡΕΣ παραγγελίες κάθε φορά. Όχι πάνω απο 1.000~1.500 ευρώ.
 

Συνημμένα

  • ParcelA.JPG
    ParcelA.JPG
    279,6 KB · Εμφανίσεις: 40
  • ParcelB.JPG
    ParcelB.JPG
    201,3 KB · Εμφανίσεις: 37

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πως μπορω να ρευστοποιήσω ακίνδυνα 45 λίρες βγάζοντας τες απο την θυρίδα μου σε ιδιώτη

Ποιος εγγυάται οτι δεν θα χτυπηθω με σκοπό την ληστεία ?

Πως μπορω να προστατευτω ?

Σίγουρα ο υποψήφιος αγοραστής, θα ζητήσει έλεγχο γνησιοτητας και ειναι απόλυτα λογικό και θεμιτό.... Ποιος τον πληρώνει και που γίνεται αυτός ?



Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Πως μπορω να ρευστοποιήσω ακίνδυνα 45 λίρες βγάζοντας τες απο την θυρίδα μου σε ιδιώτη
Πολύ γενική ερώτηση. Όλοι αυτό κάνουν. Τι περισσότερο θέλεις να μάθεις?

Ποιος εγγυάται οτι δεν θα χτυπηθω με σκοπό την ληστεία ?
Η ΕΛ.ΑΣ.

Πως μπορω να προστατευτω ?
Πάρε όπλο.

Σίγουρα ο υποψήφιος αγοραστής, θα ζητήσει έλεγχο γνησιοτητας και ειναι απόλυτα λογικό και θεμιτό.... Ποιος τον πληρώνει και που γίνεται αυτός ?
Αυτός που ζητάει τον έλεγχο, αυτός και τον πληρώνει. Αφού αυτός πληρώνει, αυτός αποφασίζει και ποιος θα τον κάνει. Άρα εσένα δε σε απασχολεί το θέμα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Στις δώσαμε. Προχώρα παρακάτω. Σε τι τιμή συμφώνησες να τις δώσεις?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Πως μπορω να ρευστοποιήσω ακίνδυνα 45 λίρες βγάζοντας τες απο την θυρίδα μου σε ιδιώτη

Ποιος εγγυάται οτι δεν θα χτυπηθω με σκοπό την ληστεία ?

Πως μπορω να προστατευτω ?

Σίγουρα ο υποψήφιος αγοραστής, θα ζητήσει έλεγχο γνησιοτητας και ειναι απόλυτα λογικό και θεμιτό.... Ποιος τον πληρώνει και που γίνεται αυτός ?



Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πρόεδρε συγκρατήσου και ΜΗΝ ΠΟΥΛΑΣ

Θαρθουν δυσκολοι καιροί

Αν επιμένεις τις αγοράζω εγω

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σε τι τιμή συμφώνησες να τις δώσεις?
Στην τρεχουσα τιμη πωλησης της τραπεζας της ελλαδος βαση του δελτιου
Δεν ειναι σιγουρο οτι θα τις δωσω ομως .... ΠΑΙΖΕΙ
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Στην τρεχουσα τιμη πωλησης της τραπεζας της ελλαδος βαση του δελτιου
Η τιμή καλή είναι, μέχρι και που τον πιάνεις Κώτσο. Γιατί μπορεί να βρει μέχρι και -20 Ε πιο κάτω (από έξω). Άρα σε αυτό το σημείο είσαι σωστός.


Δεν ειναι σιγουρο οτι θα τις δωσω ομως .... ΠΑΙΖΕΙ
Αυτό εξαρτάται (αν είναι σωστό) σε σχέση με το τι πρόκειται να κάνεις το χρήμα που θα πάρεις.
Γιατί αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο σκοπό (που σου χρειάζεται), κακώς τις δίνεις.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Η τιμή καλή είναι, μέχρι και που τον πιάνεις Κώτσο. Γιατί μπορεί να βρει μέχρι και -20 Ε πιο κάτω (από έξω). Άρα σε αυτό το σημείο είσαι σωστός.

Αυτό εξαρτάται (αν είναι σωστό) σε σχέση με το τι πρόκειται να κάνεις το χρήμα που θα πάρεις.
Γιατί αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο σκοπό (που σου χρειάζεται), κακώς τις δίνεις.
Κωτσο γιατι ? Εγω δηλαδη ειμαι Κωτσος ?  :2funny:

-20 ευρω πιο κατω .... Ας παει να τις παρει απο εκει λοιπον...

Κοιτα φιλε...

Εγω τις αγορασα στην τιμη αγορας δελτιου γιατι να τις δωσω φτηνοτερα η στην τιμη πωλησης δεν καταλαβα ? (ειχα και τετοια προταση  :2funny:)
Για να νομιμοποιησει τα λεφτα του ο καθε εξυπνος βγαζοντας και κερδος ?

Οχι φιλε μου προτιμω χιλιες φορες να της δωσω στην τραπεζα της ελλαδος χωρις να βγαλω κατι, περνωντας και το χαρτι που δικαιολογει το ποσον, παρα να βγαλει οποιοσδηποτε εξυπνακιας απο μενα και να λεει και στην υγεια του μαλακα  ;)

Δοξα τω θεω αναγκη δεν εχω .....  :sunglasses:

Κι αν χασω μια ευκαιρια με την πεινα που εχει πεσει θα βρω αλλη καλυτερη πιο μετα..... :sunglasses:


Φιλακια πολλα
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Κωτσο γιατι ? Εγω δηλαδη ειμαι Κωτσος ?  :2funny:

-20 ευρω πιο κατω .... Ας παει να τις παρει απο εκει λοιπον...

Κοίτα φίλε,

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω.

Υπάρχει ένα όριο τιμών (σε κάθε πράμα). Στίς λίρες στην Ελλάδα το καθορίζει η ΤτΕ, με την ανώτατη και την κατώτατη τιμή που δίνει κάθε μέρα (πώληση-αγορά).
Αν πουλάς λίρες, η μέγιστη τιμή που μπορείς να τις πουλήσεις (σήμερα) είναι 347,27. Για τον απλό λόγο ότι όποιος θέλει να αγοράσει, πάει στην ΤτΕ και τις αγοράζει τόσο.
Η ελάχιστη είναι 287,66. Πάλι για τον ίδιο λόγο, γιατί αν κανείς δε στις παίρνει, πας στην ΤτΕ και τις δίνεις τόσο.
Όταν η συναλλαγή γίνεται μεταξύ δυο ιδιωτών, το λογικό είναι η τιμή να συμφωνηθεί κάπου ανάμεσα.
Αν εσύ βρήκες τύπο να σου δίνει όσα θα έδινε και στην ΤτΕ, τον έχεις πιάσει Κώτσο. Για πολλούς λόγους που δε θα κάτσω τώρα να σου αναλύσω.
Καλά κάνεις.
Αλλά μη λες ότι ΔΕΝ τον έχει πιάσει.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Κοίτα φίλε,

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω.

Υπάρχει ένα όριο τιμών (σε κάθε πράμα). Στίς λίρες στην Ελλάδα το καθορίζει η ΤτΕ, με την ανώτατη και την κατώτατη τιμή που δίνει κάθε μέρα (πώληση-αγορά).
Αν πουλάς λίρες, η μέγιστη τιμή που μπορείς να τις πουλήσεις (σήμερα) είναι 347,27. Για τον απλό λόγο ότι όποιος θέλει να αγοράσει, πάει στην ΤτΕ και τις αγοράζει τόσο.
Η ελάχιστη είναι 287,66. Πάλι για τον ίδιο λόγο, γιατί αν κανείς δε στις παίρνει, πας στην ΤτΕ και τις δίνεις τόσο.
Όταν η συναλλαγή γίνεται μεταξύ δυο ιδιωτών, το λογικό είναι η τιμή να συμφωνηθεί κάπου ανάμεσα.
Αν εσύ βρήκες τύπο να σου δίνει όσα θα έδινε και στην ΤτΕ, τον έχεις πιάσει Κώτσο. Για πολλούς λόγους που δε θα κάτσω τώρα να σου αναλύσω.
Καλά κάνεις.
Αλλά μη λες ότι ΔΕΝ τον έχει πιάσει.
1ον - Στην τραπεζα της ελλαδος υπαρχει οριο που μπορεις να αγορασεις μεχρι το ισοποσο των 10000 ευρω στην τιμη δελτιου και μεχρι 15.000 ευρω ατομικα σαν ιδιωτης

2 - Πανω απο το ισοποσο των 10.000 ευρω η καθε μια λιρα εχει καπελο +20 ευρω !!!!!!

3 - Οταν θελησεις να αγορασεις πανω απο τα 15.000 ευρω λιρες πρεπει να αποκομισεις φορολογικη εννημεροτητα απο την εφορια......

4 - Νομιζω εχουν τελειωσει πλεον στην τραπεζα της ελλαδος οι λιριτσες....




Θα μου πεις φυσικα οτι μπορεις να αγορασεις απο το εξωτερικο σε καλυτερη τιμη ....
Παρε απο εκει λοιπον χωρις να το σκεφτεσαι, γιατι εγω προσωπικα δεν ριχνω την τιμη και δεν καιγομαι να πουλησω....

Μαλλον το μετανιωσα κιολας μιας και λαμπουν μολις τις αντικρυζω απο χαρα στην σκοτεινη θυριδα μια φορα στις δυο εβδομαδες, που παω να τις δω  και να τις χαιδεψω με ευλαβεια........

Τυφλα να εχει το στριπ ντανς απο την ευχαριστηση που νιωθω εκει μεσα !!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom