Νέα

Αγορά χρυσού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα evaki eisai kavla
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Τι να λέμε τώρα, ειναι  "ευγενές μέταλλο", διαβάστε και λίγες ιδιότητες των μεταλλών.

Για να επενέλθουμε όμως στις εκτιμήσεις - και όχι στις ΠΡΟΦΗΤΙΕΣ - νομίζω ότι πλέον ειναι αργά να αγοράσει κάποιος προσδοκόντας γρήγορα και πολλα κέρδη. Αν ειναι όμως για γκαβάτζα να έχει κάποιος ξένα χαρτονομίσματα (χαρτια δλδης) εεεεεεε τότεεεεε καλύτερα λίρες.
Και εξηγούμε με απλά λόγια, γιατί λίρες και όχι μέταλλο αναγκαστικά.

Οι λίρες λόγο μεγέθους και άμεσης τυπικά πιστοποίησης  (έχουν την φαστα βασιλεία απάνω τους - τι νομίζεται γυρευει  η μούρη της ελισάβετ ή του παππούς της του γιώργη , στην μια όψη) ειναι καλό (αλλα΄οχι πάντα 100%) ενέχυρο της γνησιότητας.
Φυσικά λόγο μεγέθους τους, ρευστοποιούνται άμμεσα και ευκολότερα. Για φαντάσου πχ. να θέλεις να  :knockinb: σιτητουρίστια για  2ώρες με αντίτιμο 300ευρά, τι κάνεις;;;;; πέρνεις πριόνι και τεμαχίζεις το μέταλλο στο ακριβες ποσό;;;;;; οχι απλά δείνεις μια λίρα και περνας όμορφα
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Εγώ θα θεωρούσα ότι την παρούσα στιγμή ,αν κάποιος έχει στην τράπεζα ένα Χ ποσό αποταμιευμένο σε ευρώ , χωρίς σκοπό να το φάει κάπου μία αγορά χρυσού της τάξεως Χ/4 θα ήταν σωστή σε λίρες πάντα.

Με τη συνεχή υποτίμηση των χρημάτων , θα έιχε πιο ασφαλή τα λεφτά του.Σε βάθος 5ετίας δηλαδή.
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Νομίζω αυτή τη στιγμή είναι γύρω στα 500 η ουγγιά. Κάτω από αυτό το σημείο θα γίνει ασύμφορη η όποια παραγωγή. Αλλά μετά καθώς θα έχει σταματήσει η παραγωγή...

Σωστό, τόσο περίπου είναι.
Αλλά τα πράματα δεν είναι τόσο απόλυτα όσο λες. (Και δεν ισχύει μόνο για το χρυσό αυτό).
Αν π.χ. η τιμή του πάει κάποια στιγμή στα $480, δε σημαίνει ότι αμέσως η παγκόσμια παραγωγή θα σταματήσει. Υπάρχει μεγάλη αδράνεια σε αυτά τα πράματα και η βιομηχανία εξόρυξης (2.000 tn/έτος) θα προτιμήσει να κινηθεί για κάμποσο καιρό έστω και με ζημιά (αλλά τζίρος θα υπάρχει), από το να κλείσει τελείως (οπότε δε θα υπάρχει καθόλου τζίρος, θα χαθεί το προσωπικό, θα δοθεί η δυνατότητα σε νέους να μπουν στο χώρο, κλπ).

Το βιβλίο που σας έγραψα προηγουμένως λέει για όριο τιμής 50~60.000 $/oz, και επίσης λέει ότι όποιος αγοράζει χρυσό πρέπει να τον παίρνει στο χέρι και να τον φυλάει ο ίδιος, και ΟΧΙ να αγοράζει "χαρτιά χρυσού". Είμαι σίγουρος ότι ο τρίκαρδος θα συμφωνήσει εδώ με το βιβλίο.


Ένα άλλο ενδιαφέρον κεφάλαιο είναι τα διαμάντια:

http://[URL unfurl="true"]www.diamond-key.com/images/rough-diamonds-big.jpg[/img[/URL]]

Έχω διαβάσει λιγότερα από όσα για το χρυσό, και σαφώς η ασχολία με αυτά απαιτεί μεγαλύτερη εξειδίκευση από αυτή του χρυσού.
Αλλά η ιδιότητα του διαμαντιού για συσσώρευση πλούτου μέσα σε πολύ μικρό όγκο και βάρος είναι κυριολεκτικά συναρπαστική.

[img]http://famousdiamonds.tripod.com/koh-i-noordiamond.jpg

Υπήρξαν άνθρωποι (ευκατάστατοι διωχθέντες ή μεταναστεύοντες αναγκαστικά π.χ. Εβραίοι που έφευγαν από την Ευρώπη όσο εξαπλωνόντουσαν οι ναζί) που μέσα σε μια χούφτα ή τσέπη κουβάλαγαν την περιουσία τους και που αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα κάπου αλλού.

Μόνο με τα διαμάντια το κατάφεραν, με το χρυσό δε θα μπορούσαν. Εκατομμύρια δολλάρια ή μάρκα μέσα σε μια τσέπη.

URL]]
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Οι πολύτιμοι λίθοι είναι όπως το λες, πιο " προσοδοφόροι" αλλά θέλουν εξειδικευμένες γνώσεις. Και η τιμή τους διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες. Αλλά πάντα το να ξεκινήσεις και να μάθεις μια  " πιάτσα" πρέπει να αποδεχτείς πως στην αρχή θα έχεις κάποιο κόστος.

Για το χρυσό, σαφώς και δεν είναι απόλυτα τα πράγματα, απλά προσδιόρισα χονδρικά κάποιο όριο, πιο πολύ να καταδείξω πως υπάρχει λογικά, ένα ελάχιστο όριο και πως μπορεί να προσδιοριστεί.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Δύσκολη η ενασχόληση με τους άνθρακες. Ακόμη δυσκολότερη φυσικά γίνεται αφού οι κυρίαρχοι ειναι οι εβραίοι.

Νομίζω οτι καλυτερα μπορεις να εχεις καποιες λίρες σε γκαβάτσα παρα σε διαμάντια. 'Αλλωστε τα "μεταξοτά βρακία- θέλουν επιδέξιους κώλους".

 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Οι πολύτιμοι λίθοι είναι όπως το λες, πιο " προσοδοφόροι" αλλά θέλουν εξειδικευμένες γνώσεις. Και η τιμή τους διαμορφώνεται από πολλούς παράγοντες. Αλλά πάντα το να ξεκινήσεις και να μάθεις μια  " πιάτσα" πρέπει να αποδεχτείς πως στην αρχή θα έχεις κάποιο κόστος.

Δύσκολη η ενασχόληση με τους άνθρακες. Ακόμη δυσκολότερη φυσικά γίνεται αφού οι κυρίαρχοι ειναι οι εβραίοι.

Νομίζω οτι καλυτερα μπορεις να εχεις καποιες λίρες σε γκαβάτσα παρα σε διαμάντια. 'Αλλωστε τα "μεταξοτά βρακία- θέλουν επιδέξιους κώλους".

Δεν είναι θέμα "προσόδου", αγαπητέ mod. Δε σου "αποδίδει" τίποτα, ούτε ο χρυσός, ούτε οι πέτρες.
Και τα δυο είναι μέσα ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ και ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ πλούτου, όχι "αυγατίσματος" του..

Η διαφορά είναι τρίκαρδε, ότι μπορείς σε διαμάντια να έχεις π.χ. 500 εκ. ευρώ μέσα σε μια τσάντα, ενώ 500 εκ σε χρυσό χρειάζεσαι τριαξονικό φορτηγό.

Τα διαμάντια είναι για ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.  Και οι εβραίοι (στο θέμα) δε σε δυσκολεύουν. Σε βοηθάνε. Η δουλειά τους είναι.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Αγαπητοί συναγωνιστες, ζω στην πραγματικότητα και δεν κανω όνειρα πλουτισμού.

[move]ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ[/move]

Σας αφιερώνω σπέσιαλ


Κληρωνόμησα καποιες λιρίτσες και δεν σκοπευω να γίνω πλούσιος, "καλή καρδια" και ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ

 

Γαμαικανος.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2010
Μηνύματα
7.238
Like
1.309
Πόντοι
266
Αγαπητοί συναγωνιστες, ζω στην πραγματικότητα και δεν κανω όνειρα πλουτισμού.

[move]ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ[/move]

Σας αφιερώνω σπέσιαλ


Κληρωνόμησα καποιες λιρίτσες και δεν σκοπευω να γίνω πλούσιος, "καλή καρδια" και ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ
να ναι καλα η κωλογρια...
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Σήμερα οι μονάκριβες μας φλέρταραν άτσαλα με τα 300 ευρώ τιμή πώλησης ΕΤΕ.

Τρίκαρδε πως είσαι μπαμπάκα?Σίγουρα παρατηρείς με ικανοποίηση και άκρατη ηδονή.

Θέλω να κάνω μπάνιο στις τέσσερις (4) λιρίτσες μου.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Θέλω να κάνω μπάνιο στις τέσσερις (4) λιρίτσες μου.

Να τους βάλεις σωσίβιο, γιατί είναι βαριές και πάνε κάτω.

Πράγματι, 298,83 τις πούλαγε σήμερα η ΤτΕ.
Αυτό βέβαια δε σημαίνει κάτι, γιατί αυτοί είναι απατεώνες (αγόραζαν σήμερα 247,43 οι αγιογδύτες!)

Σήμερα επίσης, στην Ελβετία οι αντίστοιχες τιμές ήταν 274 - 252,50. Βλέπεις, οι Ελβετοί βγάζουν λιγότερα (την ίδια μέρα) από το επίσημο Ελληνικό κράτος!

(Και μετά αναρωτιώνται μερικοί γιατί ο κόσμος πάει τα λεφτά του στην Ελβετία!)
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Β. ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ ΤΙΤΛΟΥ 0,9166 (ΓΡΑΜ. 7,940 - 7.988)
01 ΠΑΛΑΙΑΣ ΚΟΠΗΣ 252,26 304,55
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Β. ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ ΤΙΤΛΟΥ 0,9166 (ΓΡΑΜ. 7,940 - 7.988)
01 ΠΑΛΑΙΑΣ ΚΟΠΗΣ 252,26 304,55

Χρυσός, ΣΗΜΕΡΑ, στη Γερμανία που βλέπω:

Αγορά: EUR 1098,07  - Πώληση EUR 1113,42
Ή
$ 1534 - $1551

Ρε σεις, μπας και έχει δίκιο τελικά αυτός ο Bocker?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
372,28 η λιρα σημερα.....

Μεχρι τελος του ετους θα ξεπερασει τα 400
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ναι, παράξενο σου φαίνεται?

Αν κάποιος σου έλεγε "Σου πουλάω", εσύ πόσο τις αγόραζες?
Καθολου παραξενο, αλλα αναμενομενο ..... ενω εχω την αισθηση οτι θα φτασει και τα 500, οσο εξωφρενικο κι αν ακουγεται

Αφου πρωτα τον πηγαινα για εκτιμηση γνησιοτητας στην τραπεζα της ελλαδος, θα αγοραζα στην μεση τιμη διαφορας αναμεσα στην τιμη εξαγορας και πωλησης της τραπεζας....

Ομως δεν ενδιαφερομαι για αλλες, καθως εχω ηδη αρκετες στην κατοχη μου και προβληματιζομαι, με ποιον τροπο θα κερδισω στο ακεραιο την διαφορα, καθως μου ειναι ασυμφορο να τις δωσω στην τραπεζα, με χασουρα 60 ευρω ανα κομματι....

Πολυ μου την σπαει αυτο....
Λες και εβαλα την τραπεζα συνεταιρο στα κερδη μου, με αποχη ρισκου....
Ουτε νταβας να ηταν παναθεμα την....

Δεν εχω καταλαβει γιατι να κερδιζει 18% απο καθε συναλλαγη η τραπεζα, με δικα μου τα εξοδα πιστοποιησης
Τι μου προσφερει και θελει τοσο μεγαλο μεριδιο ?

Υγ. Σημερα δεν βγηκε δελτιο αγορας - πωλησης .... γιατι ?
Απεργια εχουν  ?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Καθολου παραξενο, αλλα αναμενομενο ..... ενω εχω την αισθηση οτι θα φτασει και τα 500, οσο εξωφρενικο κι αν ακουγεται

Αφου πρωτα τον πηγαινα για εκτιμηση γνησιοτητας στην τραπεζα της ελλαδος, θα αγοραζα στην μεση τιμη διαφορας αναμεσα στην τιμη εξαγορας και πωλησης της τραπεζας....

Ομως δεν ενδιαφερομαι για αλλες, καθως εχω ηδη αρκετες στην κατοχη μου και προβληματιζομαι, με ποιον τροπο θα κερδισω στο ακεραιο την διαφορα, καθως μου ειναι ασυμφορο να τις δωσω στην τραπεζα, με χασουρα 60 ευρω ανα κομματι....

Πολυ μου την σπαει αυτο.... λες και εβαλα την τραπεζα συνεταιρο στα κερδη μου με αποχη ρισκου....
Ουτε νταβας να ηταν παναθεμα την....

Υγ. Σημερα δεν βγηκε δελτιο αγορας - πωλησης .... γιατι ?
Απεργια εχουν  ?

Όταν δε βγαίνει δελτίο, σημαίνει ότι ισχύει το χθεσινό. Υπάρχουν κι άλλες μέρες που δεν έχει βγει, κοίτα τις ημερομηνίες τους.
Άλλες μέρες, βγαίνουν 2 και 3 δελτία.

Αμφιβάλλεις ότι συμπεριφέρονται σαν νταβάδες, ή τουλάχιστον σαν μαυραγορίτες?  Τέτοια ποσοστά ούτε οι έμποροι γυναικείων αξεσουάρ δε βγάζουν.
Το κάνουν για να αποθαρρύνουν το κοινό από το να πηγαίνει κάθε μέρα και να έχουν πάρε-δώσε. Είναι δουλειά γι' αυτούς.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Όταν δε βγαίνει δελτίο, σημαίνει ότι ισχύει το χθεσινό. Υπάρχουν κι άλλες μέρες που δεν έχει βγει, κοίτα τις ημερομηνίες τους.
Άλλες μέρες, βγαίνουν 2 και 3 δελτία.

Αμφιβάλλεις ότι συμπεριφέρονται σαν νταβάδες, ή τουλάχιστον σαν μαυραγορίτες?  Τέτοια ποσοστά ούτε οι έμποροι γυναικείων αξεσουάρ δε βγάζουν.
Το κάνουν για να αποθαρρύνουν το κοινό από το να πηγαίνει κάθε μέρα και να έχουν πάρε-δώσε. Είναι δουλειά γι' αυτούς.
Οκ !!!!
Αυτο δεν το ειχα προσεξει με τα δελτια... :thumbsup:

Δεν αμφιβαλλω καθολου ... ετσι ακριβως και χειροτερα ειναι οι κεραταδες....
Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου !


Καλα για την ουρα θα το θυμαμαι για πολυ καιρο αυτο  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
4 και 3,5 ωρες στην ουρα ημουν για να αγορασω !!!!!!! :2funny:

Δεν καιγομαι να σπρωξω ουτε και να αγορασω και περιμενω μεχρι το πασχα να δω που θα φτασει....
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Τι κάνει ο μπαμπακουλίνος μου ο Τρίκαρδος?

Μου λείπουν οι τέσσεριες (4) λιρίτσες μου.

Στην απόμακρη θυρίδα.

Να τις είχα εδώ να έκανα μπανάκι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom