Νέα

Αγχώδεις διαταραχές, φοβίες και εμμονές πώς αντιμετωπίζονται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα skatharozoumhs
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 188
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
skatharozoumhs

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
Να ακους  μονο της συμβουλες της ψυχιατρου.Αυτη ξέρει καλυτερα απο ολους μας.Το εφεξορ ειναι πολυ καλο φαρμακο και δεν προκαλει εξάρτηση όπως το ξαναξ.Μπορείς να το σταματησεις ανα πασα στιγμη χωρίς επακολουθα.Ισος να χριαζεσαι μεγαλητερη δωση για αρχη. Πάντως κανε κουραγιο σίγουρα θα γινεις καλα.
  γεια ναι μου το αυξησε απο 75 σε 112 μπορει να το κανουμε 150.το λεξοτανιλ κανει εθισμο??
 
OP
OP
skatharozoumhs

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
Τύπε ήξερα κάποιον που ειχε το ιδιο θέμα με σένα.. Σιγά σιγά καταλάβαινα οτι απλά ειναι καλομαθημένος.. δηλ μεγάλωσε στα πούπουλα και ειδε οτι η ζωή ειναι ποιο απαιτητική και αυτό τον άγχωνε γιατι ειχε μάθει να τα χει στο πιάτο.. το οτι μεγάλωσε στα πούπουλα ειχε διαμορφώσει κ το χαρακτήρα του κ σε άλλες πτυχές, δύσκολα αποδεχόταν την ήττα ακόμη κ σε μικρά πράματα.. αυτά ειχαν κάποιες προεκτάσεις στο ψυχισμό του με εσωτερικές συγκρούσεις οπου του δημιούργούσαν αγχώδεις διαταραχές.. Επίσης ήθελε κ απαιτούσε τη προσοχή ολων στο προβλημα του.. μη στα πολυλογό συμπέρανα οτι ολα ειναι προεκτάσεις του χαρακτήρα μας.. Χωρις να πιστευω οτι εισαι απ το ιδιο καλούπι φυσικά.. αλλα μπορει ο χαρακτήρας σου κ ο τρόπος που βλέπεις κάποια πράματα να σε κάνουν αγχώδει ..
εχω μεγαλωσει και γω στα πουπουλα/μονο αυτο
 

Profilaktika

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.806
Like
253
Πόντοι
36
Παθαινεις συχνα κρισεις πανικου ή ηταν μονο ενα μεμονομενο περιστατικο το οποιο εγινε ετσι στα καλα καθουμενα?
 

Crosser

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2018
Μηνύματα
13
Like
43
Πόντοι
0
Καλησπέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή. Εϊναι η πρώτη μου ανάρτηση αλλά έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία σε τέτοια θέματα καθώς τα ζούσα μέσα στην οικογένειά μου πριν κάνω δική μου οικογένεια. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δεν υπάρχει φάρμακο όπου έχεις τα τάδε συμπτώματα πάρε αυτό και τελείωσε. Η ιατρική ακόμα δουλεύει με συνδυασμούς φαρμάκων και δυστυχώς υπάρχουν πάντα παρενέργειες. Μην περιμένετε απαντήσεις στο θέμα που σας απασχολεί έτσι απλά και ανώνυμα. Συμβουλευτείτε κάποιον ψυχίατρο, δεν είναι ντροπή (αν και στην Ελλάδα ακόμα είναι ταμπού και στίγμα). Θα με ρωτήσετε και σε ποιον να πάω? Σας πληροφορώ ότι η περίπτωση που έζησα μέσα στο σπίτι μου άλλαξε γύρω στους επτά με οκτώ ψυχιάτρους. Η θεραπεία ξεκινάει πάντα από εκείνον που έχει το πρόβλημα πρέπει να το πάρει απόφαση ότι πρέπει να αγωνιστεί για να γίνει καλά (η αρχή είναι το ήμισυ του παντός). Βασικό είναι η εμπιστοσύνη και το πως αισθάνεται ο ανθρωπος με τον ειδικό που θα πάει να συμβουλευτεί. Ευχαριστώ που σπαταλήσατε το χρόνο σας να διαβάσετε αυτές τις γραμμές.
 
OP
OP
skatharozoumhs

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
Καλησπέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή. Εϊναι η πρώτη μου ανάρτηση αλλά έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία σε τέτοια θέματα καθώς τα ζούσα μέσα στην οικογένειά μου πριν κάνω δική μου οικογένεια. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δεν υπάρχει φάρμακο όπου έχεις τα τάδε συμπτώματα πάρε αυτό και τελείωσε. Η ιατρική ακόμα δουλεύει με συνδυασμούς φαρμάκων και δυστυχώς υπάρχουν πάντα παρενέργειες. Μην περιμένετε απαντήσεις στο θέμα που σας απασχολεί έτσι απλά και ανώνυμα. Συμβουλευτείτε κάποιον ψυχίατρο, δεν είναι ντροπή (αν και στην Ελλάδα ακόμα είναι ταμπού και στίγμα). Θα με ρωτήσετε και σε ποιον να πάω? Σας πληροφορώ ότι η περίπτωση που έζησα μέσα στο σπίτι μου άλλαξε γύρω στους επτά με οκτώ ψυχιάτρους. Η θεραπεία ξεκινάει πάντα από εκείνον που έχει το πρόβλημα πρέπει να το πάρει απόφαση ότι πρέπει να αγωνιστεί για να γίνει καλά (η αρχή είναι το ήμισυ του παντός). Βασικό είναι η εμπιστοσύνη και το πως αισθάνεται ο ανθρωπος με τον ειδικό που θα πάει να συμβουλευτεί. Ευχαριστώ που σπαταλήσατε το χρόνο σας να διαβάσετε αυτές τις γραμμές.
γεια σου φιλε μου.ευχαριστω
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
18.899
Like
23.305
Πόντοι
6.056
Να ακους  μονο της συμβουλες της ψυχιατρου.Αυτη ξέρει καλυτερα απο ολους μας.Το εφεξορ ειναι πολυ καλο φαρμακο και δεν προκαλει εξάρτηση όπως το ξαναξ.Μπορείς να το σταματησεις ανα πασα στιγμη χωρίς επακολουθα.Ισος να χριαζεσαι μεγαλητερη δωση για αρχη. Πάντως κανε κουραγιο σίγουρα θα γινεις καλα.
να σε καλα μαν...
εκανες λαθος παραθεση η με εκοψες και μενα για τρελοχαρτο?
:2funny:
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.566
Like
2.880
Πόντοι
506

Manolis6969

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2018
Μηνύματα
328
Like
63
Πόντοι
1
εχω γενικα φοβιες δυνατες και οταν φυγει η φοβια ερχετε αλη μετα

Βλέπεις τα πράγματα με απαισιόδοξο μάτι γι αυτό έχεις όλο νέες φοβίες. Θα σου πρότεινα άμεσα, απο το να γράφεις εδώ να πας σε ειδικό.

Οσο το αφήνεις, τοσο πιο περίπλοκο και δύσκολο ίσως γίνει.
 
OP
OP
skatharozoumhs

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
Βλέπεις τα πράγματα με απαισιόδοξο μάτι γι αυτό έχεις όλο νέες φοβίες. Θα σου πρότεινα άμεσα, απο το να γράφεις εδώ να πας σε ειδικό.

Οσο το αφήνεις, τοσο πιο περίπλοκο και δύσκολο ίσως γίνει.
ειμαι πολυ απεσιοδοξος! πραγματι φιλε ετσι ειναι
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.299
Κριτικές
6
Like
10.328
Πόντοι
3.936
:)
 

Συνημμένα

  • Solgar_033984007000.gif
    Solgar_033984007000.gif
    45,5 KB · Εμφανίσεις: 68
  • 350106_front.jpg
    350106_front.jpg
    26,4 KB · Εμφανίσεις: 39

Profilaktika

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.806
Like
253
Πόντοι
36
Ο υπνος σου πως ειναι? Ειναι καλης ποιοτητας? Κοιμασαι αρκετα ή νιωθεις κουρασμενος?
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
remeron μου ειχε δωσει αντικαταθλιπτικο
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
εχω γενικα φοβιες δυνατες και οταν φυγει η φοβια ερχετε αλη μετα
οι φοβιες αρχικα αντιμετωπίζονται με ψυχοθεραπεια για καποιο χρονικο διαστημα αν επειτα η ψυχοθεραπεια δεν αποδωσει τοτε είναι αναγκαια η φαρμακευτικη αγωγη.
το αγχος που ελεγες είναι από τις φοβιες που εχεις με αποτέλεσμα να παθαινεις κρισεις πανικου.
 

Profilaktika

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.806
Like
253
Πόντοι
36
οι φοβιες αρχικα αντιμετωπίζονται με ψυχοθεραπεια για καποιο χρονικο διαστημα αν επειτα η ψυχοθεραπεια δεν αποδωσει τοτε είναι αναγκαια η φαρμακευτικη αγωγη.
το αγχος που ελεγες είναι από τις φοβιες που εχεις με αποτέλεσμα να παθαινεις κρισεις πανικου.
απο ποτε το αγχος ειναι φοβια? η φοβια δεν ειναι γενικη οπως το αγχος
 

Επισκέπτης
Να μην αναβαλλεις για αυριο αυτα που σε ευχαριστουν σημερα. Ακομα και τις μικρες παρορμησεις να τις ακους. Ας ξοδεψεις και λιγα λεφτα παραπανω. Να πηγαινεις σε κεντρα διασκεδασης, σινεμα και αλλα δυο φορες την εβδομαδα. Οταν φοβασαι να προσευχεσαι στον παντοδυναμο Θεο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom