Νέα

Αγχώδεις διαταραχές, φοβίες και εμμονές πώς αντιμετωπίζονται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα skatharozoumhs
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 188
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Μαλιστα. φάρμακα δεν μπορεί να σου  γράψει πάντως απ' όσο ξέρω ο ψυχολόγος..εννοώ κόκκινη συνταγή..γιατί τα υπόλοιπα πάει οποιοσδήποτε και τα περνει μόνος του.Το σίγουρο είναι ότι σε βαριές περιπτώσεις χρειάζεται αγωγή σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία.
οι ψυχασθενειες είναι νοσοι όπως κάθε άλλη νοσος που μπορει να πληξει έναν ανθρωπο.
σε βαριες περιπτώσεις χρειαζεται αγωγη οπωσδήποτε π.χ μια ψυχωση δεν αντιμετωπίζεται χωρις φαρμακα.
 
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
92
Like
0
Πόντοι
0
οι ψυχασθενειες είναι νοσοι όπως κάθε άλλη νοσος που μπορει να πληξει έναν ανθρωπο.
σε βαριες περιπτώσεις χρειαζεται αγωγη οπωσδήποτε π.χ μια ψυχωση δεν αντιμετωπίζεται χωρις φαρμακα.
σωστά.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
οι ψυχασθενειες είναι νοσοι όπως κάθε άλλη νοσος που μπορει να πληξει έναν ανθρωπο.
σε βαριες περιπτώσεις χρειαζεται αγωγη οπωσδήποτε π.χ μια ψυχωση δεν αντιμετωπίζεται χωρις φαρμακα.

ψυχικη νοσος ειναι η σχιζοφρενεια
το αγχος δεν ειναι νοσος αλλα μια φυσιολογικη κατασταση
τωρα αν καποιος απο το ''αγχος'' δεν μπορει να δουλεψει, να γαμησει η να χεσει τι να πω
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
ψυχικη νοσος ειναι η σχιζοφρενεια
το αγχος δεν ειναι νοσος αλλα μια φυσιολογικη κατασταση
τωρα αν καποιος απο το ''αγχος'' δεν μπορει να δουλεψει, να γαμησει η να χεσει τι να πω

Η αγχώδεις διαταραχές ,όπως διαταραχή γενικευμένου άγχους ,φοβίες ,καταναγκασμοί ,ψυχαναγκασμοί κ.α. δεν είναι φυσιολογικές καταστάσεις είναι ψυχική νόσος και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις σε βαθμό αναπηρίας.
 

STAVROS6969

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.869
Like
472
Πόντοι
36
Η αγχώδεις διαταραχές ,όπως διαταραχή γενικευμένου άγχους ,φοβίες ,καταναγκασμοί ,ψυχαναγκασμοί κ.α. δεν είναι φυσιολογικές καταστάσεις είναι ψυχική νόσος και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις σε βαθμό αναπηρίας.
Συμφωνω μαζι σου  εκαυο τα εκατο. Ετσι ακριβως ειναι !!
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
ψυχικη νοσος ειναι η σχιζοφρενεια
το αγχος δεν ειναι νοσος αλλα μια φυσιολογικη κατασταση
τωρα αν καποιος απο το ''αγχος'' δεν μπορει να δουλεψει, να γαμησει η να χεσει τι να πω
το αγχος είναι σύμπτωμα μπορει και καποιας ψυχικης νοσου.π.χ οσοι εχουν καταθλιψη η μελαγχολια
 

kuros78

Μέλος
Εγγρ.
29 Οκτ 2010
Μηνύματα
404
Κριτικές
2
Like
60
Πόντοι
1
1.Βρίσκεις πολύ καλό ψυχίατρο.(Οι περισσότεροι είναι ποιο παλαβοι από τους ασθενεις).
2.Βρίσκεις καλο ψυχολόγο η ομάδα με ιδια συμπτώματα για να σου έρθει ποιο φτηνά.
3.Υπάρχουν κάποιες τροφές που περιέχουν σεροτονίνη. Μπες στο ίντερνετ και δες ποιες είναι και χτυπάτε αλύπητα.
4.Μην ακούς μαλακιες για ποτά μπάφους και άλλες τέτοιες αηδίες που θα σε κάνουν χειρότερα.
5.Γυμναστική φουλ και ήλιος.
6.Καλή διατροφή.
Αν τα κάνεις όλα αυτά θα είσαι κομπλέ και σύντομα.
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.110
Κριτικές
16
Like
1.734
Πόντοι
3.425
Το βασικό στοιχείο είναι να καταλάβει κανείς ποιες είναι οι αιτίες του αγχους.

Τις πιο πολλές φορές είναι ο φόβος του θανάτου.

Αυτός ο φόβος που είναι εν γένει αδύνατο να ξεπεραστεί, συνήθως βγαίνει στην επιφάνεια όταν νομίζουμε ότι έχουμε πάρει τις λάθος αποφάσεις στη ζωή μας και μάλλον πρέπει να αλλάξουμε τη ζωή μας.

50 ευρώ

Π
 
OP
OP
skatharozoumhs

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
1.Βρίσκεις πολύ καλό ψυχίατρο.(Οι περισσότεροι είναι ποιο παλαβοι από τους ασθενεις).
2.Βρίσκεις καλο ψυχολόγο η ομάδα με ιδια συμπτώματα για να σου έρθει ποιο φτηνά.
3.Υπάρχουν κάποιες τροφές που περιέχουν σεροτονίνη. Μπες στο ίντερνετ και δες ποιες είναι και χτυπάτε αλύπητα.
4.Μην ακούς μαλακιες για ποτά μπάφους και άλλες τέτοιες αηδίες που θα σε κάνουν χειρότερα.
5.Γυμναστική φουλ και ήλιος.
6.Καλή διατροφή.
Αν τα κάνεις όλα αυτά θα είσαι κομπλέ και σύντομα.
ευχαριστω να σε καλα
 
OP
OP
skatharozoumhs

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
Η αγχώδεις διαταραχές ,όπως διαταραχή γενικευμένου άγχους ,φοβίες ,καταναγκασμοί ,ψυχαναγκασμοί κ.α. δεν είναι φυσιολογικές καταστάσεις είναι ψυχική νόσος και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις σε βαθμό αναπηρίας.
και γω ετσι νιωθω.εχω να δουλεψω 2 χρονια εφυγα απο τη δουλεια επαθα κριση απο το ανχος μου
 
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
92
Like
0
Πόντοι
0
και γω ετσι νιωθω.εχω να δουλεψω 2 χρονια εφυγα απο τη δουλεια επαθα κριση απο το ανχος μου
κρίση πανικού;έχεις κάνει κάποιες προσπάθειες πέρα από φάρμακα  να το πολεμήσεις;
 
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
92
Like
0
Πόντοι
0
εχω εμμνονες απο αγχος φοβιες δυνατες
εμμονές και άγχος με οτιδήποτε;η με ορισμένες καταστάσεις και σκέψεις; θετικό τ ότι αναγνωρίζεις το θέμα σου τώρα τι κάνεις παρακάτω είναι το πρόβλημα..πήγαινε σε ψυχολόγο αρχικά και αυτός θα σε εκτιμήσει και θα σε στείλει και σε ψυχίατρο αν χρειαζεσαι αγωγή.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Ψυχικό νόσημα και ποτό και ναρκωτικά είναι ότι χειρότερο. Έχουν καταστροφική σχέση.
Τα άτομα με προβλήματα προσπαθούν να βρουν λύση με ναρκωτικά και ποτά για αυτό πολλές φορές συγχέεται και θεωρούν κάποιοι ότι τα ναρκωτικά δημιουργούν ψυχικά νοσήματα.Που φυσικά μπορεί και να δημιουργούν διάφορα ψυχικά νοσήματα, αλλά η μεγαλύτερη πλειοψηφία πήγε στα ναρκωτικά διότι είχε ήδη κάποιο πρόβλημα.
Επίσης τα ναρκωτικά και ποτό λειτουργούν εναντίον στην φαρμακευτική αγωγή και στην θεραπεία.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
και γω ετσι νιωθω.εχω να δουλεψω 2 χρονια εφυγα απο τη δουλεια επαθα κριση απο το ανχος μου
κρισεις πανικου εχεις φιλε
οι κρισεις πανικου τις παθαινουν ατομα τα οποια εχουν μονιμο αγχος η στρες στη ζωη τους.
οι κρισεις πανικου είναι μια διαταραχη η οποια αντιμετωπίζεται και χωρις φαρμακευτικη αγωγη.
γνωστη μου στην αμερικη ειχε κρισεις πανικου και ο ψυχίατρος της εκανε ψυχοθεραπεια διχως φαρμακα και εγινε καλα ενώ εδώ στη ελλαδα όταν ειχα παει σε ψυχιατρο γιατι υπεφερα από τις κρισεις πανικου κατευθιαν μου εδωσε αντικαταθλιπτικο.
μετα από 1 χρονο πηγα σε άλλο ψυχιατρο μου εδωσε και αυτος άλλο αντικαταθλιπτικο 2ης γενιας η τριτης ουτε που θυμαμαι.
εγω επαιρνα το χαπι στην αρχη αλλα μετα σταματουσα την αγωγη γιατι δεν αισθανομουν καλα και τις καταπολεμησα.
 
OP
OP
skatharozoumhs

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
κρισεις πανικου εχεις φιλε
οι κρισεις πανικου τις παθαινουν ατομα τα οποια εχουν μονιμο αγχος η στρες στη ζωη τους.
οι κρισεις πανικου είναι μια διαταραχη η οποια αντιμετωπίζεται και χωρις φαρμακευτικη αγωγη.
γνωστη μου στην αμερικη ειχε κρισεις πανικου και ο ψυχίατρος της εκανε ψυχοθεραπεια διχως φαρμακα και εγινε καλα ενώ εδώ στη ελλαδα όταν ειχα παει σε ψυχιατρο γιατι υπεφερα από τις κρισεις πανικου κατευθιαν μου εδωσε αντικαταθλιπτικο.
μετα από 1 χρονο πηγα σε άλλο ψυχιατρο μου εδωσε και αυτος άλλο αντικαταθλιπτικο 2ης γενιας η τριτης ουτε που θυμαμαι.
εγω επαιρνα το χαπι στην αρχη αλλα μετα σταματουσα την αγωγη γιατι δεν αισθανομουν καλα και τις καταπολεμησα.ποια χαπια ειναι για το πανικο?? εγω περνω ενα τρικικλικο το εφεξορ μου εφτιαξε τη διαθεση αλα οταν ανγχονιμε πολυ παλι τα ιδια
 
OP
OP
skatharozoumhs

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
Ψυχικό νόσημα και ποτό και ναρκωτικά είναι ότι χειρότερο. Έχουν καταστροφική σχέση.
Τα άτομα με προβλήματα προσπαθούν να βρουν λύση με ναρκωτικά και ποτά για αυτό πολλές φορές συγχέεται και θεωρούν κάποιοι ότι τα ναρκωτικά δημιουργούν ψυχικά νοσήματα.Που φυσικά μπορεί και να δημιουργούν διάφορα ψυχικά νοσήματα, αλλά η μεγαλύτερη πλειοψηφία πήγε στα ναρκωτικά διότι είχε ήδη κάποιο πρόβλημα.
Επίσης τα ναρκωτικά και ποτό λειτουργούν εναντίον στην φαρμακευτική αγωγή και στην θεραπεία.
πινω φιλε μου οχι πολι εναμσι ποτο
 
OP
OP
skatharozoumhs

skatharozoumhs

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2010
Μηνύματα
430
Κριτικές
5
Like
13
Πόντοι
1
κρισεις πανικου εχεις φιλε
οι κρισεις πανικου τις παθαινουν ατομα τα οποια εχουν μονιμο αγχος η στρες στη ζωη τους.
οι κρισεις πανικου είναι μια διαταραχη η οποια αντιμετωπίζεται και χωρις φαρμακευτικη αγωγη.
γνωστη μου στην αμερικη ειχε κρισεις πανικου και ο ψυχίατρος της εκανε ψυχοθεραπεια διχως φαρμακα και εγινε καλα ενώ εδώ στη ελλαδα όταν ειχα παει σε ψυχιατρο γιατι υπεφερα από τις κρισεις πανικου κατευθιαν μου εδωσε αντικαταθλιπτικο.
μετα από 1 χρονο πηγα σε άλλο ψυχιατρο μου εδωσε και αυτος άλλο αντικαταθλιπτικο 2ης γενιας η τριτης ουτε που θυμαμαι.
εγω επαιρνα το χαπι στην αρχη αλλα μετα σταματουσα την αγωγη γιατι δεν αισθανομουν καλα και τις καταπολεμησα. 


εγω επαιρνα το χαπι στην αρχη αλλα μετα σταματουσα την αγωγη γιατι δεν αισθανομουν καλα και τις καταπολεμησα.ποια χαπια ειναι για το πανικο?? εγω περνω ενα τρικικλικο το εφεξορ μου εφτιαξε τη διαθεση αλα οταν ανγχονιμε πολυ παλι τα ιδια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom