Νέα

Μακροχρονιες επενδυσεις / Συνταξιοδοτικα προγραμματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 442
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
λυπαμαι αυτους που επενδισαν σε κρυπτονομισματα ολο πεφτουν απο την αρχη του χρονου
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
56
Πόντοι
6
λυπαμαι αυτους που επενδισαν σε κρυπτονομισματα ολο πεφτουν απο την αρχη του χρονου

15 τα κατο πανω πηρε σε τρεις μερες δεν το λες κ ασχημα και εχει να ανεβει και πολυ ακομη
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
αμα υπηρχε επικερδες συντξιοδοτικο ιδιωτικο πρόγραμμα, πως θα εβγαζε κερδος η εταιρια που το προσφερε.
είναι σαν τις ασφαλειες αυτοκινητων, οι περισσοτεροι πληρωνουν 5-10 χιλιαρικα σε ολη τους την ζωη και θα παρουν πισω 2-3 χιλιαρικα ααααααααν και όοοοταν εχουν ατύχημα. καποιοι δεν εχουν σοβαρο ατύχημα πανω από μερικες εκατοντάδες ευρω σε ολη τους την ζωη. εγω οδηγω κάθε μερα από τα 18, 20 χρονια δηλαδη. δεν εχω τρακαρει κανενα με εχουν τρακαρει 4 φορες με ζημιες κατω του χιλιαρικου παντα.


ετσι και τα μακροχρονια ασφαλιστικα. σου παιρνουν καμμια 20ρια χιλιαδες για να σου δωσουν στα γεραματα πισω τα 15 και αυτά αν σου καλυπτουν κοστοβορα ιατρικα.


προφανως και συμφερει τα λεφτα σου να τα εχεις εσυ και να τα επενδυεις βγαζοντας κερδος.


μην εμπιστεύεστε τα λεφτα σας σε αλλους, τράπεζες,χρηματηστηρια,αμοιβαια κεφαλαια κλπ τζόγος είναι.


χειροπιαστα πραγματα αγοράζεις σουβλάκια 10 ευρω , τα ψηνεις τα πουλας 20 ευρω εβγαλες κερδος 100% σε 1 μερα.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
γιατι οικοπεδο? το οικοπεδο δεν προσφερει κανενα εισοδημα
πρωτον δεν μπορουν να στο κλεψουν, επιταξουν, κατασχεσουν ετσι στο ασχετο.
δευτερον όταν οικοδομηθει οικοπεδο που αγορασες με 10 θα πουλήσεις τα διαμερίσματα με 30.

πχ οικοπεδο κοντα στην θεσσαλονικη.
τιμη αγορας σημερα 10.000
μπαινει σε σχεδιο πολεως και το δινεις αντιπαροχή (αυτο ισχυει εφόσον ξεπεράσουμε την κριση και επανέλθουμε σε προ 2010 καταστασεις)

εστω λοιπον το 2025 το δινεις αντιπαροχή και το 2027 εχουν κτιστει 5 διαμερίσματα τα 2 δικα σου, αξια πωλήσεις των 2 καινούριων διαμερισμάτων 100.000 ευρω.
δηλαδή δινεις 10 τωρα να τα σιγουρεψεις ότι δεν θα στα φαει κανενα κουρεμα ή κανενας διαρηκτης
και μετα από 10 χρονια κερδίζεις 100.

οσοι ειχαν οικοπεδο σε πολη ή σε παραθαλασια περιοχη κονομησαν χωρις να δουλεψουν τα 40 τελευταια χρονια πριν την κριση.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
56
Πόντοι
6
πρωτον δεν μπορουν να στο κλεψουν, επιταξουν, κατασχεσουν ετσι στο ασχετο.
δευτερον όταν οικοδομηθει οικοπεδο που αγορασες με 10 θα πουλήσεις τα διαμερίσματα με 30.

πχ οικοπεδο κοντα στην θεσσαλονικη.
τιμη αγορας σημερα 10.000
μπαινει σε σχεδιο πολεως και το δινεις αντιπαροχή (αυτο ισχυει εφόσον ξεπεράσουμε την κριση και επανέλθουμε σε προ 2010 καταστασεις)

εστω λοιπον το 2025 το δινεις αντιπαροχή και το 2027 εχουν κτιστει 5 διαμερίσματα τα 2 δικα σου, αξια πωλήσεις των 2 καινούριων διαμερισμάτων 100.000 ευρω.
δηλαδή δινεις 10 τωρα να τα σιγουρεψεις ότι δεν θα στα φαει κανενα κουρεμα ή κανενας διαρηκτης
και μετα από 10 χρονια κερδίζεις 100.

οσοι ειχαν οικοπεδο σε πολη ή σε παραθαλασια περιοχη κονομησαν χωρις να δουλεψουν τα 40 τελευταια χρονια πριν την κριση.

που βρισκεις παραθαλασιο οικοπεδο με δεκα χιλιαρικα?
 

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
αμα υπηρχε επικερδες συντξιοδοτικο ιδιωτικο πρόγραμμα, πως θα εβγαζε κερδος η εταιρια που το προσφερε.
είναι σαν τις ασφαλειες αυτοκινητων, οι περισσοτεροι πληρωνουν 5-10 χιλιαρικα σε ολη τους την ζωη και θα παρουν πισω 2-3 χιλιαρικα ααααααααν και όοοοταν εχουν ατύχημα. καποιοι δεν εχουν σοβαρο ατύχημα πανω από μερικες εκατοντάδες ευρω σε ολη τους την ζωη. εγω οδηγω κάθε μερα από τα 18, 20 χρονια δηλαδη. δεν εχω τρακαρει κανενα με εχουν τρακαρει 4 φορες με ζημιες κατω του χιλιαρικου παντα.


ετσι και τα μακροχρονια ασφαλιστικα. σου παιρνουν καμμια 20ρια χιλιαδες για να σου δωσουν στα γεραματα πισω τα 15 και αυτά αν σου καλυπτουν κοστοβορα ιατρικα.


προφανως και συμφερει τα λεφτα σου να τα εχεις εσυ και να τα επενδυεις βγαζοντας κερδος.


μην εμπιστεύεστε τα λεφτα σας σε αλλους, τράπεζες,χρηματηστηρια,αμοιβαια κεφαλαια κλπ τζόγος είναι.


χειροπιαστα πραγματα αγοράζεις σουβλάκια 10 ευρω , τα ψηνεις τα πουλας 20 ευρω εβγαλες κερδος 100% σε 1 μερα.

ετσι ακριβως εγιναν ολοι οι πλουσιοι πλουσιοι πουλοντας σοβλακια
 

loutsos21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2016
Μηνύματα
693
Κριτικές
11
Like
394
Πόντοι
296
αμα υπηρχε επικερδες συντξιοδοτικο ιδιωτικο πρόγραμμα, πως θα εβγαζε κερδος η εταιρια που το προσφερε.
είναι σαν τις ασφαλειες αυτοκινητων, οι περισσοτεροι πληρωνουν 5-10 χιλιαρικα σε ολη τους την ζωη και θα παρουν πισω 2-3 χιλιαρικα ααααααααν και όοοοταν εχουν ατύχημα. καποιοι δεν εχουν σοβαρο ατύχημα πανω από μερικες εκατοντάδες ευρω σε ολη τους την ζωη. εγω οδηγω κάθε μερα από τα 18, 20 χρονια δηλαδη. δεν εχω τρακαρει κανενα με εχουν τρακαρει 4 φορες με ζημιες κατω του χιλιαρικου παντα.


ετσι και τα μακροχρονια ασφαλιστικα. σου παιρνουν καμμια 20ρια χιλιαδες για να σου δωσουν στα γεραματα πισω τα 15 και αυτά αν σου καλυπτουν κοστοβορα ιατρικα.


προφανως και συμφερει τα λεφτα σου να τα εχεις εσυ και να τα επενδυεις βγαζοντας κερδος.


μην εμπιστεύεστε τα λεφτα σας σε αλλους, τράπεζες,χρηματηστηρια,αμοιβαια κεφαλαια κλπ τζόγος είναι.


χειροπιαστα πραγματα αγοράζεις σουβλάκια 10 ευρω , τα ψηνεις τα πουλας 20 ευρω εβγαλες κερδος 100% σε 1 μερα.
κέρδος 100% ;;;; Λειτουργικά έξοδα κτλ θα υπολογίζεις η δεν βαριέσαι.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
κέρδος 100% ;;;; Λειτουργικά έξοδα κτλ θα υπολογίζεις η δεν βαριέσαι.
τα έβαλα αλλιώς τα σουβλάκια σκέτα κάνουν 5. Έχεις δουλέψει φαγαδικο? Γιατί εγώ που έχω δουλέψει τέτοιες τιμές ξέρω. 5 ευρώ είναι 1 κιλό σουβλάκια μεγάλα 10 τεμάχια ή 20 μικρά τεμαχια που σου βάζουν 1 δηλαδή μισό με 0,25 το σουβλάκι. Άλλο τόσο κοστίζει η Πίττα ,η ντομάτα, κλπ δηλαδή το σάντουιτς με σουβλάκι βγαίνει σε υλικά 1-0,5 € και στο πουλάν 2-3€ τώρα λειτουργικά έξοδα αφού τα ψήνεις εσύ και δεν έχεις υπάλληλο έχεις ΤΕΒΕ και νοίκια το κόστος μαζί υλικά και λειτουργικά είναι περίπου το μισό του τζιρου
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
56
Πόντοι
6
μαγκες το εχω ξαναγραψει αγοραστε κρυπτο τον αυγουστο ερχεται μεγα ραλι
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Τύποι θα δώσω ένα μικρό update εδώ για όποιον ενδιαφέρεται. Και ισως να δίνω και πιο συχνές αναφορές στο μελλον.

Λοιπόν, περίπου ένα χρόνο πριν εβαλα 24 χιλιάρικα σε 6-7 Αμερικάνικες μετοχές. Μόλις πριν λίγο τις τσέκαρα και τα 24 εχουν γινει 25.5, δηλαδή 6% περίπου σε ενα χρόνο.

Χρησιμοποιω μια εφαρμογή που λέγεται drivewealth, που σου επιτρέπει να αγοράσεις αμερικανικές μετοχές απο Ευρώπη.
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: 968

It's All Good Man

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2019
Μηνύματα
495
Like
735
Πόντοι
81
Τύποι θα δώσω ένα μικρό update εδώ για όποιον ενδιαφέρεται. Και ισως να δίνω και πιο συχνές αναφορές στο μελλον.

Λοιπόν, περίπου ένα χρόνο πριν εβαλα 24 χιλιάρικα σε 6-7 Αμερικάνικες μετοχές. Μόλις πριν λίγο τις τσέκαρα και τα 24 εχουν γινει 25.5, δηλαδή 6% περίπου σε ενα χρόνο.

Χρησιμοποιω μια εφαρμογή που λέγεται drivewealth, που σου επιτρέπει να αγοράσεις αμερικανικές μετοχές απο Ευρώπη.

Αυτο θελει και W-8BEN , κλπ αν εισαι based in EU ? Πόσο ευκολα το εκανες αν το χρειαζεται ?

Γραψε και τα fees.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Αυτο θελει και W-8BEN , κλπ αν εισαι based in EU ? Πόσο ευκολα το εκανες αν το χρειαζεται ?

Γραψε και τα fees.

Κατι θα θέλει, αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες καθώς το εκανα πέρυσι το Σεπτέμβρη. Πάντως οτι και να θέλει ηταν εύκολο και γρήγορο, έκανα τα παντα ονλαιν.

Όσον αφορά τα κόστη, έχουν κάποια πακέτα που πληρώνοντας ενα ποσο για καποιο διάστημα εχεις unlimited trades. Εγω πχ ειχα ενα με 14 δολλάρια το τρίμηνο, και μετα το πρώτο τριμηνο το διέκοψα επειδη δεν ειχα σκοπό να κάνω άλλα trades.

Σαν αρνητικό να αναφέρω πως δεν μπόρεσα να βρω δείκτες, αν κάποιος το χρησιμοποιεί και έχει αντίθετη αποψη ας με διαψεύσει και να με καθοδηγήσει.

Τέλος να αναφέρω πως δεν έχω κανει ανάληψη, οποτε επιφυλάσσομαι ως προς αυτο το κομμάτι.

Διόρθωσητ: Τα trades δεν ειναι δωρεαν με το πακέτο, το κάθε trade κοστιζει 0.01 δολάριο.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Τύποι θα δώσω ένα μικρό update εδώ για όποιον ενδιαφέρεται. Και ισως να δίνω και πιο συχνές αναφορές στο μελλον.

Λοιπόν, περίπου ένα χρόνο πριν εβαλα 24 χιλιάρικα σε 6-7 Αμερικάνικες μετοχές. Μόλις πριν λίγο τις τσέκαρα και τα 24 εχουν γινει 25.5, δηλαδή 6% περίπου σε ενα χρόνο.

Χρησιμοποιω μια εφαρμογή που λέγεται drivewealth, που σου επιτρέπει να αγοράσεις αμερικανικές μετοχές απο Ευρώπη.

Update μετά από άλλους δυο μήνες.

Μέσα σε 15 μήνες τα 24 έχουν γίνει 27.5. Απόδοση σχεδόν 15% (!!!).

Φαίνεται να αξίζει τον κόπο, ειδικά οταν η άλλη επιλογή είναι τα επιτόκια τραπεζών της τάξης του 0.01%.

Προσωπικά θα χώσω κι άλλα, αν και η αγορά φαίνεται να είναι στα υψηλά της.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Να προσθέσω οτι έχω κάνει και ενα συνταξιοδοτικό, αλλά ρε πουστη μου, το ιδιο διάστημα που οι μετοχές που εγω διάλεξα (χωρίς να είμαι ειδικός) δίνουν τέτοιες αποδοσαρες το συνταξιοδοτικό δε δίνει ούτε 3%!

Πώς γίνεται αυτό, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει?
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Σηκωσε τα λεφτα σου τυπε και μολις τα παρεις στο χερι, πες μας τι εγινε.
 

1965neo

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2008
Μηνύματα
414
Like
185
Πόντοι
1
Να προσθέσω οτι έχω κάνει και ενα συνταξιοδοτικό, αλλά ρε πουστη μου, το ιδιο διάστημα που οι μετοχές που εγω διάλεξα (χωρίς να είμαι ειδικός) δίνουν τέτοιες αποδοσαρες το συνταξιοδοτικό δε δίνει ούτε 3%!

Πώς γίνεται αυτό, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει?
Είσαι απλα τυχερός λογω ευνοϊκής συγκυρίας. Φροντισε να παρεις το κέρδος σου διοτι ενδέχεται να το μετανιώσεις.

Απλα να σου θυμίσω  οτι το 2015 χάθηκαν παρα πολλά χρήματα και πιο πρόσφατα απο τη folie folie αν έχεις παρακολουθήσει. Οποτε δεν παντρευσαι μετοχές. 
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Με τις μετοχες ασχολεισαι μονο αν:

Γνωριζεις το τι θα παιχτει, ποτε θα παιχτει, απο ποιους θα παιχτει, τι θα συμβει αφου παιχτει και απο ποιους.

Σε καθε αλλη περιπτωση, αποδιδει μικρα κερδη σε ελαχιστους οι οποιοι εαν ειχαν την ικανοτητα να τοποθετησουν το κεφαλαιο τους σε κατι αλλο, θα εβγαζαν πολλα περισσοτερα, νομιμα και ευκολα.

Οι μη εχων τις γνωριμιες για κατι τετοιο, τζογαρουν τα χρηματα τους στις μετοχες. Δηλαδη, χωνουν ζεστο χρημα σε καταστασεις που δεν γνωριζουν ΚΑΝ  τι ακριβως συμβαινει.

Ελαχιστες ειναι οι περιπτωσεις που δεν κλαινε, ακομα πιο λιγοι αυτοι που βγαζουν και κατι ψιλα.

Συνηθως, κλαινε. Πικρα.

Αυτου του ειδους το παιχνιδι, ειναι παιχνιδι για τους εχων τη γνωση. Για τους υπολοιπους ειναι απλα τζογος, θα τους οδηγησει μοιραια στο κλαμα και τη συντριβη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom