Νέα

Μακροχρονιες επενδυσεις / Συνταξιοδοτικα προγραμματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 442
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Τύποι καλημερα. Επανέρχομαι στο ερώτημα του θέματος. Τι επένδυση προτείνετε για βάθος 30ετιας; Να βάζω κάπου 500 ευρω το μηνα ας πούμε και σε 30 χρονια απο τωρα να εχω ενα σεβαστό ποσο. Ομόλογα, μετοχές; Να ακολουθώ κάποιον χρηματιστηριακό δείκτη; Ποιος δείκτης εχει δωσει τις καλύτερες αποδόσεις τις τελευταίες δεκαετίες;
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Τύποι καλημερα. Επανέρχομαι στο ερώτημα του θέματος. Τι επένδυση προτείνετε για βάθος 30ετιας; Να βάζω κάπου 500 ευρω το μηνα ας πούμε και σε 30 χρονια απο τωρα να εχω ενα σεβαστό ποσο. Ομόλογα, μετοχές; Να ακολουθώ κάποιον χρηματιστηριακό δείκτη; Ποιος δείκτης εχει δωσει τις καλύτερες αποδόσεις τις τελευταίες δεκαετίες;

Διάβασε www.tsig.gr/lang-el/forum/7-%CE%95%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/19260-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1#79310]αυτό[/b] [/url]το ποστ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Είναι απάντηση σε ερώτηση παρόμοια με τη δικιά σου (μπορείς να τη δεις κι αυτή, λίγο πάνω).
Αλλά (επαναλαμβάνω), θέλει προσοχή.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Ποια / ποιες χωρα / ες της ΕΕ ενδείκνυνται αυτήν την περιοδο και για βάθος 20ετιας για αγορά ακινήτου;

Νομιζω τα ακίνητα ειναι τελικά απο τις καλύτερες επενδύσεις. Δε μιλαω για Ελλάδα, με ενφια κτλ.

Άλλος κλάδος που ολο και θα ανεβαίνει ειναι ο τουρισμός. Πλέον ολοι ταξιδεύουν, εχει γινει μόδα.

Λείπει κι ο ματζεστικ να δωσει καμια συμβουλή  :-
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Ποια / ποιες χωρα / ες της ΕΕ ενδείκνυνται αυτήν την περιοδο και για βάθος 20ετιας για αγορά ακινήτου;

Νομιζω τα ακίνητα ειναι τελικά απο τις καλύτερες επενδύσεις. Δε μιλαω για Ελλάδα, με ενφια κτλ.

Άλλος κλάδος που ολο και θα ανεβαίνει ειναι ο τουρισμός. Πλέον ολοι ταξιδεύουν, εχει γινει μόδα.

Λείπει κι ο ματζεστικ να δωσει καμια συμβουλή  :-

Ουκρανία.

Προθεσμιακή κατάθεση σε ευρώ, 2% στην PrivatBank, πρώην ιδιοκτησίας ολιγάρχη Κολομόσικι, νυν κρατικοποιημένη.
Στην επίσης κρατική Ukreximbank, 1,4%.
Στην ουκρανική Πειραιώς (θυγατρική της δικιάς μας), 0,95%.

Βέβαια εγγύηση καταθέσεων μόνο μέχρι 200.000 χρίβνιες, περίπου 6000 ευρώ.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Ουκρανία.

Προθεσμιακή κατάθεση σε ευρώ, 2% στην PrivatBank, πρώην ιδιοκτησίας ολιγάρχη Κολομόσικι, νυν κρατικοποιημένη.
Στην επίσης κρατική Ukreximbank, 1,4%.
Στην ουκρανική Πειραιώς (θυγατρική της δικιάς μας), 0,95%.

Βέβαια εγγύηση καταθέσεων μόνο μέχρι 200.000 χρίβνιες, περίπου 6000 ευρώ.

Προθεσμιακή του 2% σε γριβνα στην Ουκρανία ρε τύπε; Ημαρτον...
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Τύποι επαναφέρω το θέμα μιας και αποφάσισα επιτέλους να ασχοληθώ πιο ενεργά με αποταμίευση. Στόχος μου να αποταμιεύω κάποιο ποσό το χρόνο (της τάξης των 10-15 χιλιάδων αυτήν τη στιγμή) ώστε σε 30 χρόνια που θα θέλω να συνταξιοδοτηθώ να έχω ένα καλό εφάπαξ.

Σκέφτομαι για ένα συνδυσμό συγκεκριμένων μετοχών (Google, Amazon, Apple) + S&P 500 (έχετε κάποιον άλλον δείκτη να προτείνετε;) + ιδιωτικό ασφαλιστικό. Με ότι περισσεύει λέω να αγοράζω χρυσό ή bitcoin, οποιοδήποτε από τα δύο βρίσκω στα χαμηλά.

Για πείτε μου γνώμες.

Επίσης, χαζή ερώτηση, αλλά πώς ΑΚΡΙΒΩΣ κάνω αυτές τις αγορές; Σε ποια πλατφόρμα, ποια τράπεζα; Μπορώ να ανοίξω πχ Morgan Stanley / JP Morgan, κι αν ναι αξίζει τον κόπο ή είναι υψηλές οι προμήθειές τους;


ΥΓ. Δεν μένω Ελλάδα.
 

Επισκέπτης
Τύποι επαναφέρω το θέμα μιας και αποφάσισα επιτέλους να ασχοληθώ πιο ενεργά με αποταμίευση. Στόχος μου να αποταμιεύω κάποιο ποσό το χρόνο (της τάξης των 10-15 χιλιάδων αυτήν τη στιγμή) ώστε σε 30 χρόνια που θα θέλω να συνταξιοδοτηθώ να έχω ένα καλό εφάπαξ.

Σκέφτομαι για ένα συνδυσμό συγκεκριμένων μετοχών (Google, Amazon, Apple) + S&P 500 (έχετε κάποιον άλλον δείκτη να προτείνετε;) + ιδιωτικό ασφαλιστικό. Με ότι περισσεύει λέω να αγοράζω χρυσό ή bitcoin, οποιοδήποτε από τα δύο βρίσκω στα χαμηλά.

Για πείτε μου γνώμες.

Επίσης, χαζή ερώτηση, αλλά πώς ΑΚΡΙΒΩΣ κάνω αυτές τις αγορές; Σε ποια πλατφόρμα, ποια τράπεζα; Μπορώ να ανοίξω πχ Morgan Stanley / JP Morgan, κι αν ναι αξίζει τον κόπο ή είναι υψηλές οι προμήθειές τους;


ΥΓ. Δεν μένω Ελλάδα.

1, προθεσμιακη καταθεση στην τραπεζα ηπειρου ( 1,60)

2. αγορα χρυσης λιρας αγγλιας .


στο  δευτερο προσανατολιζομαι κι εγω .. .
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
345
Πόντοι
1.520
Τύποι επαναφέρω το θέμα μιας και αποφάσισα επιτέλους να ασχοληθώ πιο ενεργά με αποταμίευση. Στόχος μου να αποταμιεύω κάποιο ποσό το χρόνο (της τάξης των 10-15 χιλιάδων αυτήν τη στιγμή) ώστε σε 30 χρόνια που θα θέλω να συνταξιοδοτηθώ να έχω ένα καλό εφάπαξ.

Σκέφτομαι για ένα συνδυσμό συγκεκριμένων μετοχών (Google, Amazon, Apple) + S&P 500 (έχετε κάποιον άλλον δείκτη να προτείνετε;) + ιδιωτικό ασφαλιστικό. Με ότι περισσεύει λέω να αγοράζω χρυσό ή bitcoin, οποιοδήποτε από τα δύο βρίσκω στα χαμηλά.

Για πείτε μου γνώμες.

Επίσης, χαζή ερώτηση, αλλά πώς ΑΚΡΙΒΩΣ κάνω αυτές τις αγορές; Σε ποια πλατφόρμα, ποια τράπεζα; Μπορώ να ανοίξω πχ Morgan Stanley / JP Morgan, κι αν ναι αξίζει τον κόπο ή είναι υψηλές οι προμήθειές τους;


ΥΓ. Δεν μένω Ελλάδα.
αδερφε αμα εχεις δυνατοτητα,να αποταμιευεις τοσα πολλα το χρονο θα ρωτησεις εναν οικονομικο συμβουλο να σε κατευθυνει με υπευθυνοτητα
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Τύποι επαναφέρω το θέμα μιας και αποφάσισα επιτέλους να ασχοληθώ πιο ενεργά με αποταμίευση. Στόχος μου να αποταμιεύω κάποιο ποσό το χρόνο (της τάξης των 10-15 χιλιάδων αυτήν τη στιγμή) ώστε σε 30 χρόνια που θα θέλω να συνταξιοδοτηθώ να έχω ένα καλό εφάπαξ.

Σκέφτομαι για ένα συνδυσμό συγκεκριμένων μετοχών (Google, Amazon, Apple) + S&P 500 (έχετε κάποιον άλλον δείκτη να προτείνετε;) + ιδιωτικό ασφαλιστικό. Με ότι περισσεύει λέω να αγοράζω χρυσό ή bitcoin, οποιοδήποτε από τα δύο βρίσκω στα χαμηλά.

Για πείτε μου γνώμες.

Επίσης, χαζή ερώτηση, αλλά πώς ΑΚΡΙΒΩΣ κάνω αυτές τις αγορές; Σε ποια πλατφόρμα, ποια τράπεζα; Μπορώ να ανοίξω πχ Morgan Stanley / JP Morgan, κι αν ναι αξίζει τον κόπο ή είναι υψηλές οι προμήθειές τους;


ΥΓ. Δεν μένω Ελλάδα.

Τύποι δεν υπάρχει κανείς που να ξέρει να με κατατοπίσει;
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
26
Like
2.335
Πόντοι
6.955
Εχε υπόψη σου οτι τα συνταξιοδοτικά έχουν την εξής πουστιά! εάν για κάποιον λόγο σπάσεις το πρόγραμμα πριν την συμφωνημένη ημερομηνία τότε χάνεις τα λεφτά σου. Πιο συγκεκριμένα, σε συνταξιοδοτικό με χρονικό ορίζοντα 15ετίας εάν το σπάσεις τα πρώτα χρόνια τότε χάνεις όλες σου τις μέχρι τότε καταβολές. Εαν το σπάσεις στα 8-10 χρόνια είσαι σχεδόν στα λεφτά σου. Δεν τα συστήνω διότι μόνο ο ματς ξέρει εαν θα ζούμε σε 15-20 χρόνια κι εαν θα μπορούμε να πληρώνουμε το ασφάλιστρο. Το βλέπω ως "επένδυση" μόνο στην περίπτωση εφάπαξ καταβολής ενός μεγάλου ποσού. π.χ. 100.000 € και να πάρεις σύνταξη μετα απο 20 χρόνία, εάν ζεις με το καλό κι εάν δεν έχει πτωχεύσει η ασφαλιστική εταιρεία.
Δεν συστήνω που να επενδύσει κανείς, η δική μου άποψη είναι οτι η καλύτερη επένδυση είναι αγορτά άρτιου κι οικοδομίσιμου οικοπέδου αυτήν την στιγμή.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Εχε υπόψη σου οτι τα συνταξιοδοτικά έχουν την εξής πουστιά! εάν για κάποιον λόγο σπάσεις το πρόγραμμα πριν την συμφωνημένη ημερομηνία τότε χάνεις τα λεφτά σου. Πιο συγκεκριμένα, σε συνταξιοδοτικό με χρονικό ορίζοντα 15ετίας εάν το σπάσεις τα πρώτα χρόνια τότε χάνεις όλες σου τις μέχρι τότε καταβολές. Εαν το σπάσεις στα 8-10 χρόνια είσαι σχεδόν στα λεφτά σου. Δεν τα συστήνω διότι μόνο ο ματς ξέρει εαν θα ζούμε σε 15-20 χρόνια κι εαν θα μπορούμε να πληρώνουμε το ασφάλιστρο. Το βλέπω ως "επένδυση" μόνο στην περίπτωση εφάπαξ καταβολής ενός μεγάλου ποσού. π.χ. 100.000 € και να πάρεις σύνταξη μετα απο 20 χρόνία, εάν ζεις με το καλό κι εάν δεν έχει πτωχεύσει η ασφαλιστική εταιρεία.
Δεν συστήνω που να επενδύσει κανείς, η δική μου άποψη είναι οτι η καλύτερη επένδυση είναι αγορτά άρτιου κι οικοδομίσιμου οικοπέδου αυτήν την στιγμή.

Το συνταξιοδοτικό θα το κάνω επειδή μου δίνει και κάποια φορολογικά οφέλη. Δεν έχω σκοπό να το σπάσω, άλλωστε δε θα βάζω πολλά, κανά 400αρι σκάρτο το μήνα.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.158
Κριτικές
3
Like
1.470
Πόντοι
496
Το συνταξιοδοτικό θα το κάνω επειδή μου δίνει και κάποια φορολογικά οφέλη. Δεν έχω σκοπό να το σπάσω, άλλωστε δε θα βάζω πολλά, κανά 400αρι σκάρτο το μήνα.

τυπε εγω θα βλεπα κ αμερικανικα ομολογα. Η μονη χωρα στον κοσμο που δεν θα τολμησουν ποτε οι αγορες να τη χρεοκοπησουν
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Tυπε γιατι δε πας στο private banking καποιου υποκαταστηματος της περιοχης σου?

Δεν έχω αρκετά χρήματα νομίζω για private banking, αν τους πάω 15-20 χιλιάρικα θα τους πιάσουν τα γέλια.


τυπε εγω θα βλεπα κ αμερικανικα ομολογα. Η μονη χωρα στον κοσμο που δεν θα τολμησουν ποτε οι αγορες να τη χρεοκοπησουν

Δε γνωρίζω και πολλά από χρηματοοικονομικά αλλά έχω την εντύπωση πως οι μετοχές υπεραποδίδουν των ομολόγων για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Τύποι δεν υπάρχει κανείς που να ξέρει να με κατατοπίσει;

Η εποχή είναι πολύ καλή για αγορά ακινήτων στην Ελλάδα. Στη θέση σου θα στόχευα στην αγορά 2-3 διαμερισμάτων σε φοιτητικές περιοχές (Θεσσαλονίκη, κλπ) και  ενοικίασή τους. Θα έχεις ενα μόνιμο εισόδημα εφ όρου ζωής. Ακόμα και μείον τον ΕΝΦΙΑ+φόρο εισοδήματος από ενοίκια, ένα καθαρό 70-75% θα συ μένουν καθαρά στην τσέπη. Επιπλέον πιστεύω ότι μόλις πάρει η οικονομία τα πανω της (εκτιμώ σε 2-3 χρόνια από τώρα) θα έχεις κέρδος και από την αξία του ακινήτου.
Για όλα τα υπόλοιπα (μετοχές, δείκτες, παράγωγα, εμπορεύματα, λίρες, πετρέλαια, ισοτιμίες, κλπ) εγώ τα κάνω μέσω plus500  και είμαι αρκετά ικανοποιημενος. Απλά θέλει χρόνο μέχρι να εξοικειωθείς με τα προιόντα, γιατί γίνεται χαμός.
Για μεγαλύτερα κεφάλαια, καλύτερα saxobank, η κάποια χρηματιστηριακή τράπεζας (eurobank, κλπ). Το ίδιο και αν είσαι εξωτερικό
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
56
Πόντοι
6
Η εποχή είναι πολύ καλή για αγορά ακινήτων στην Ελλάδα. Στη θέση σου θα στόχευα στην αγορά 2-3 διαμερισμάτων σε φοιτητικές περιοχές (Θεσσαλονίκη, κλπ) και  ενοικίασή τους. Θα έχεις ενα μόνιμο εισόδημα εφ όρου ζωής. Ακόμα και μείον τον ΕΝΦΙΑ+φόρο εισοδήματος από ενοίκια, ένα καθαρό 70-75% θα συ μένουν καθαρά στην τσέπη. Επιπλέον πιστεύω ότι μόλις πάρει η οικονομία τα πανω της (εκτιμώ σε 2-3 χρόνια από τώρα) θα έχεις κέρδος και από την αξία του ακινήτου.
Για όλα τα υπόλοιπα (μετοχές, δείκτες, παράγωγα, εμπορεύματα, λίρες, πετρέλαια, ισοτιμίες, κλπ) εγώ τα κάνω μέσω plus500  και είμαι αρκετά ικανοποιημενος. Απλά θέλει χρόνο μέχρι να εξοικειωθείς με τα προιόντα, γιατί γίνεται χαμός.
Για μεγαλύτερα κεφάλαια, καλύτερα saxobank, η κάποια χρηματιστηριακή τράπεζας (eurobank, κλπ). Το ίδιο και αν είσαι εξωτερικό

ποσο κοστιζουν διαμερισματα στις φοιτιτικες περιοχες?
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
56
Πόντοι
6
Εχε υπόψη σου οτι τα συνταξιοδοτικά έχουν την εξής πουστιά! εάν για κάποιον λόγο σπάσεις το πρόγραμμα πριν την συμφωνημένη ημερομηνία τότε χάνεις τα λεφτά σου. Πιο συγκεκριμένα, σε συνταξιοδοτικό με χρονικό ορίζοντα 15ετίας εάν το σπάσεις τα πρώτα χρόνια τότε χάνεις όλες σου τις μέχρι τότε καταβολές. Εαν το σπάσεις στα 8-10 χρόνια είσαι σχεδόν στα λεφτά σου. Δεν τα συστήνω διότι μόνο ο ματς ξέρει εαν θα ζούμε σε 15-20 χρόνια κι εαν θα μπορούμε να πληρώνουμε το ασφάλιστρο. Το βλέπω ως "επένδυση" μόνο στην περίπτωση εφάπαξ καταβολής ενός μεγάλου ποσού. π.χ. 100.000 € και να πάρεις σύνταξη μετα απο 20 χρόνία, εάν ζεις με το καλό κι εάν δεν έχει πτωχεύσει η ασφαλιστική εταιρεία.
Δεν συστήνω που να επενδύσει κανείς, η δική μου άποψη είναι οτι η καλύτερη επένδυση είναι αγορτά άρτιου κι οικοδομίσιμου οικοπέδου αυτήν την στιγμή.

γιατι οικοπεδο? το οικοπεδο δεν προσφερει κανενα εισοδημα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom