Νέα

Ροτβάιλερ επιτέθηκε σε μωρό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα PeinaleosX
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 437
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επικίνδυνα τα σκυλια;

  • Φταίνε οι γονείς.

    Ψήφοι: 83 74,8%
  • Φταίει το σκυλί.

    Ψήφοι: 11 9,9%
  • Φταίει το κράτος.

    Ψήφοι: 17 15,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    111

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.172
Like
10.064
Πόντοι
2.606
Η ράτσα είναι αρχαία, της οποίας η ιστορία ξεκινάει από τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Σε εκείνα τα χρόνια συνόδευαν και προστάτευαν τα κοπάδια με πρόβατα και βοοειδή,ενω στον ελευθερο τους χρονο ετρωγαν χριστιανους στο κολοσσαιο... Το χωριό Ρότβαϊλ της Ν. Γερμανίας, τον Μεσαίωνα, είχε εξελιχθεί σε κέντρο κτηνοτροφικού εμπορίου και τα σκυλιά αυτά ήταν απαραίτητα για να οδηγούν τα κοπάδια στα σφαγεία και στα σημεία πώλησης και να προστατεύουν τους αγοραστές και τους πωλητές από τους ληστές που είχαν βάλει στόχο τα μετρητά των αγοραπωλησιών. Μετά από χρόνια,όταν απαγορεύτηκε η μεταφορά ζώων από τους δρόμους τα σκυλιά αυτά άρχισαν να εξαφανίζονται μέχρι που αναγνωρίστηκε ξανά η αξία τους σαν σκυλί εργασίας. Σήμερα είναι ένα πολύ διαδεδομένο σκυλί σε όλο τον κόσμο.Το 1935 το ροτβάιλερ αναγνωρίστηκε επίσημα από το Αμερικανική Ένωση Κατοικιδίων (American Kennel Club). Το 1936, τα Ροτβάιλερ εκτέθηκαν στη Βρετανία σε διεθνής διαγωνισμούς και το 1938 ενταχθηκαν στα ss και πηραν μερος ενεργα στην υλοποιηση της ιδεας της "τελικης λυσης" με εξωφρενικη επιτυχια. Το 1966, ένα ξεχωριστό μητρώο άνοιξε για τη ράτσα,αφου με διαφορες μιξεις εγιναν μεγαλυτερα δυνατοτερα φονικοτερα. Στην πραγματικότητα, στα μέσα της δεκαετίας του 1990, η δημοτικότητα του ροτβάιλερ εκτινάχθηκε στην υψηλότερη όλων των εποχών..απανταχου συμμοριτες,μικροτσουτσουνοι,ψυχολογικα ασταθεις,με καταπιεσμενο εγω ανθρωποι αποφασισαν
πως ειναι το σκυλι που τους ταιριαζει για σκυλος συντροφιας!

Μη διαβάζεις τις μαλακίες που γράφουν εδώ μέσα.
XAXAXAXAXAXAXAXXAAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA ρε μυρωδια ,εβαλες την παραγραφο απο το γουικι????χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα
στο φτιαξα λιγο ....
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Στυ συγκεκριμένη περίπτωση , θύματα ήταν οι ίδιοι οι κάτοχοι του σκυλιού.

Στην περίπτωση που ΞΕΝΟ σκυλί , πήγε και έφαγε τα μούτρα του μικρού παιδιού του άλλου ....


αν αυτός πάρει ένα ΑΚ-47 και πάει και εκδώσει πιστοποιητικά θανάτου για όλη την οικογένεια του φιλόζωου κατόχου,
θα φταίει ;;;;;;;;
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.172
Like
10.064
Πόντοι
2.606
δεν εγραψα ποτε οτι βγαινω βολτα και ο σκυλος μου ειναι ελευθερος
παντα με λουρι
εχω τσακωθει πολλες φορες με ιδιοκτητες που εχουν τα σκυλια ελευθερα (ειναι μικρου μεγεθους και δεν μπορουν να κανουν τιποτα. ετσι λενε)
το μαλινουα ειναι ενα υπεροχο πλασμα αλλα το ιδιο επικυνδινο με τα ροντβαιλερ
(αν πουμε για την δυναμη του δαγκωματος)
μπορουν να κανουν ζημια σε ενηλικο ανθρωπο, ποσο μαλλον σε παιδακια η βρεφη
τι πρεπει να κανουμε λοιπον?
σωστη γνωση (απο ειδικους και οχι ερασιτεχνες)
εχω μονο 2 τατουαζ ρε γαμω το. να ξεκινησω και για αλλα?
μανικι νεκροκεφαλες,τατου γκομενα γοργονα σε ολο το ποδι και διαφορα αμπαλα σε διασπαρτα σημεια,χωριστρα αντερκατ αυστηρα και μουσι βδομαδας τριμαρισμενο...αν ζωγραφισεις κουτελο η μαγουλο η λαιμο η και τα τρια μαζι εχεις απγκρειντ....συμπληρωνεις το λουκ με παντελονι καπρι,διχαλο και παντα μα παντα φρεντο εσπρεσο σε πλαστικο και το καλαμακι να το μασας...ετσι ναι μπορεις να εχεις μεχρι 3 αρσενικα ροτβαιλερ χωρις λουρι διπλα σε παιδικη χαρα....λογικα να παιξουν θα θελουν....
 

bananoflouda

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2015
Μηνύματα
63
Like
12
Πόντοι
0
καθολου δεν θα φταιει
ειμαι μαζι με οποιον προσπαθει να υπερασπιστει την οικογενεια του και το σπιτι του
αν ομως το σκυλι καποιου δεν ενοχλει κανεναν, δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο πρεπει να μου απαγορευσει ο νομος να εχω ενα σκυλο (που δεν ενοχλει και στο φιναλε τον μαζεψα απο τον ολυμπο που τον ειχε πεταξει το αφεντικο της θυληκιας που γεννησε και δεν μπορεσε να τα πουλησει)
συμβαινει που και που...
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
το μαλινουα ειναι ενα υπεροχο πλασμα αλλα το ιδιο επικυνδινο με τα ροντβαιλερ
(αν πουμε για την δυναμη του δαγκωματος)
Aν και δεν αναφερόμουν σε εσένα φίλε, συμφωνώ ότι το δάγκωμά του είναι πιο ισχυρό. Το δικό μου είναι επαγγελματικής εκτροφής και δεν εννοώ κυνοκομείου εκτροφής και ο εκπαιδευτής του μου είπε ότι από όσα σκυλιά έχει εκπαιδεύσει τα μαλινουά έχουν το πιο ισχυρό δάγκωμα, παρεκτός του ότι είναι πολύ πιο ευκίνητα και πολύ πιο γρήγορα, γιαυτό έχουν ειδική χρήση και ανάλογη εκπαίδευση σε σχέση με τα γερμανικά πχ. Αλλά δεν έχουν την επιθετικότητα των ροτβάιλερ. Αν θα δεις τα επεισόδια όλα έχουν συγκεκριμένες ράτσες πρωταγωνιστή. Και δεν το συζητώ. Έχω δει τούβλα και πραγματικά ακατάλληλους να έχουν μαλινουά στην κατοχή τους, περιορισμένα και μη εκτονωμένα, μόνον και μόνο λόγω της ιδιαίτερης ομορφιάς τους. Γκομενοσυλλέκτες στη βόλτα. Αν είχα μαλινουά αρσενικό, μη στειρωμένο και ανεκπαίδευτο, θα το έβγαζα μόνο με φίμωτρο βόλτα. Αυτοί πάλι όχι.
Όσο για τον εκπαιδευτή της σκυλίτσας μου δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί πιο ειδικοί και επαγγελματίες από αυτόν στη χώρα αυτή.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.172
Like
10.064
Πόντοι
2.606
καθολου δεν θα φταιει
ειμαι μαζι με οποιον προσπαθει να υπερασπιστει την οικογενεια του και το σπιτι του
αν ομως το σκυλι καποιου δεν ενοχλει κανεναν, δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο πρεπει να μου απαγορευσει ο νομος να εχω ενα σκυλο (που δεν ενοχλει και στο φιναλε τον μαζεψα απο τον ολυμπο που τον ειχε πεταξει το αφεντικο της θυληκιας που γεννησε και δεν μπορεσε να τα πουλησει)
συμβαινει που και που...
τι σκλι εχεις αν επιτρεπεις?
 

bananoflouda

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2015
Μηνύματα
63
Like
12
Πόντοι
0
αυτο λεω και γω
δεν θα καταδικασω μια ρατσα γιατι τα αφεντικα τους ειναι μοσχαρια
αν ενα κανις κοψει το μικρο δαχτυλακι του παιδιου μου, θα τα βαλω με το αφεντικο του
οχι με την ρατσα. ειναι αδικο
οσοι εχουμε "ισχυρα σκυλια" (επιλογη η τυχη) οφειλουμε να ειμαστε προσεκτικοι,υπευθυνοι,γνωστες,και σωστα ηρεμα ατομα
 

bananoflouda

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2015
Μηνύματα
63
Like
12
Πόντοι
0
εναν πιτμπουλακο 35 κιλα και ειναι η καλυτερη συντροφια για ολη μου την οικογενεια
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Συζητάτε αν το ΔΑΓΚΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΟ ;;;;;
Δηλαδή αν δεν είναι πολύ ισχυρό ;;;;

Τι πάει να πει ισχυρό ;
Να κόψει μόνο δέρμα ;
Να τραυματίσει μυς ;
Να τους κόψει ;;;;

ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ , ΝΑ ΔΑΓΚΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ;;;
Να δαγκώνουν παιδιά ;;;;
Ακόμη και να σου τραβάει το παντελόνι ενώ περπατάς στο δρόμο , είναι ανεκτό ;;;


ή να σε γλείφει ένα σκυλί , είναι ανεκτό ;;;

 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.172
Like
10.064
Πόντοι
2.606
εναν πιτμπουλακο 35 κιλα και ειναι η καλυτερη συντροφια για ολη μου την οικογενεια
πολυ χρησιμο σκυλι και ηρεμο...λογικα θα τριμαρεις σωστα και το μουσι σου...αν του δινεις και σωστη ποσοτητα αγαπης η μασελιτσα του δεν θα συναντηθει με κανενα κακομοιρη...εκτος απο την κακια στιγμη που δεν θα καταλαβει οτι θελει να παιξουνε!....το ψηνεις και για ροτβαιλερ στο μελλον?
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
Επιθετικα σκυλια χωρις ομως να ειναι μεγαλα εχουν πλακα
Ενα τετοιο πηγε να με δαγκωσει την γαμπα και εφαγε τακουνακι που το σηκωσε στον αερα
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.172
Like
10.064
Πόντοι
2.606
Παντως ετσι οπως τα γραφετε ορισμενοι πως ολα τα σκυλια ειναι ιδια και δεν παιζει ρολο η ρατσα,εχω αρχισει και ψηνομαι να παρω εναν ασημοραχο ορεινο γοριλα....απιθανο ζωο!!! Λογικα με σωστη εκπαιδευση και αν του δωσω την σωστη ποσοτητα αγαπης θα μαστε τζιτζι...θα σκαω πλατεια με τα αλλα αλανακια,θα μασαμε τα καλαμακια απο τους φρεντο μας,θα μασαει αυτος τα ροτβαιλερ τους και τα πιτμπουλ τους,γαμηστερη φαση..... :rockon: :rockon: :rockon:
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.172
Like
10.064
Πόντοι
2.606
Επιθετικα σκυλια χωρις ομως να ειναι μεγαλα εχουν πλακα
Ενα τετοιο πηγε να με δαγκωσει την γαμπα και εφαγε τακουνακι που το σηκωσε στον αερα
αυτο πρεπει να εγινε τη μερα που σε γαμουσε στην παραλια της περαιας ο νικ140 και σας την πεσανε τα αδεσποτα με τις ακπουτσες?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Συζητάτε αν το ΔΑΓΚΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΟ ;;;;;
Δηλαδή αν δεν είναι πολύ ισχυρό ;;;;

Τι πάει να πει ισχυρό ;
Να κόψει μόνο δέρμα ;
Να τραυματίσει μυς ;
Να τους κόψει ;;;;

ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ , ΝΑ ΔΑΓΚΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ;;;
Να δαγκώνουν παιδιά ;;;;
Ακόμη και να σου τραβάει το παντελόνι ενώ περπατάς στο δρόμο , είναι ανεκτό ;;;


ή να σε γλείφει ένα σκυλί , είναι ανεκτό ;;;
Tίποτα από όλα αυτά δεν είναι ανεκτό. Το μαλινουά παρά το ισχυρό δάγκωμά του το χρησιμοποιούν και σαν σκύλο συντροφιάς και σαν σκύλο εργασίας σε άτομα με αναπηρίες. Είναι αλλη η φύση της ράτσας παρότι καλός και ατρόμητος φύλακας γονιδιακώς. Δε σαλτάρει και όποιον πάρει ο χάρος, αν και όταν βαριέται και δεν εκτονωνεται με βολτες και παιχνίδι κάνει ζημιές στο σπίτι.
 

Blue Fox

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2017
Μηνύματα
811
Like
340
Πόντοι
26
Εχω ροτβαιλερ 10 ετων, θυλικο, εκπαιδευμενο αριστα απο 40 ημερων.

Μονο του με τα παιδια δεν το αφηνω. Με κανενος τα παιδια.

Επιστρεφοντας στα λογικα επιειρηματα: τα ροτβαιλερ ειναι σκυλια εργασιας και φυλαξης. Διαμερισμα/μπαλκονι ειναι ακαταλληλος χωρος για αυτα. Παρολο που ειναι παρα πολυ τρυφεροι με τα αφεντικα τους, τους υπολοιπους ανθρωπους αντιμετωπιζουν αναλογα με τη διαθεση τους, οπως το αποφασιζουν οι ιδιοι. Το πως αποφασιζουν ειναι αλλο θεμα.

Ως εκ τουτου: αν εισαι μαλακοκεφαλος που δεν ξερεις τι παιρνεις, πως να το εκπαιδευσεις και πως να το χειριστείς, μην παρεις κανενα κατοικιδιο. Φτιαξε ενα κηπο με βραχια Τζαπαν σταιλ και καλο σου ειναι.

Το μωρακι ειναι κρημα εννοειται. Τωρα με το απαγορευση της ρατσας - ναι, ας απαγορευτει. Επειδη προφανως η κοινωνια δεν ειναι αρκετα υπευθηνη και ετοιμη να εχει υπο ελεγχο ενα τοσο δυνατο ζωο. Ας εχουν ολοι γαμω Μαλτεζακια που ειναι σπαστικα αλλα δεν μπορουν να κανουν ζημια. Και Μαλινουα/ροτβαιλερ κλπ δυνατες ρατσες να εχουν μονο οι επαγγελματιες τυπου αστυνομια/αεροπορια κλπ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.581
Like
21.543
Πόντοι
5.506
XAXAXAXAXAXAXAXXAAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA ρε μυρωδια ,εβαλες την παραγραφο απο το γουικι????χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα
στο φτιαξα λιγο ....


Πες μας λίγο την ιστορία του ροτ και πως "φτιάχτηκε" η ράτσα τύπε.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.581
Like
21.543
Πόντοι
5.506
Παντως ετσι οπως τα γραφετε ορισμενοι πως ολα τα σκυλια ειναι ιδια και δεν παιζει ρολο η ρατσα



Κατάλαβες οτι γράφεις δυο μέρες σε αυτό το νήμα και δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι γράφουν οι υπόλοιποι;
 

DESMOND

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2017
Μηνύματα
272
Like
142
Πόντοι
1
Hestikame αν το σκυλάκι τους έφαγε το παιδάκι. Εμείς ενδιαφερόμαστε για τα δικα μας τα βαφτιστήρια και τα δικά μας παιδάκια και ανηψάκια όσοι έχουμε. Προσωπικά, όταν βλέπω στο δρόμο κάποιον ή κάποια με τέτοιο σκυλάκι, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΠΛΟΦΟΡΕΙ και ενεργώ ανάλογα. Σα να κυκλοφορούσε με την καραμπίνα στο χέρι δηλαδή.
 

flirter

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.067
Like
238
Πόντοι
36
Α ρε Ελληναρες που θέλετε και ροτβάιλερ, ειδικά εσείς στις πολεις. Αλλά κι εσείς που έχετε πάρει σκυλί λόγω μοδας και το έχετε στο διαμέρισμα γιατί δεν έχετε σπίτι με μεγάλη αυλη είστε για τα πανηγύρια και το παίζετε και φιλοζωοι. Ακόμη χειρότεροι και για κλωτσιές όσοι φέρεστε στο σκυλί σαν να είναι δούλος σας, το βρίζετε και μετά το παρατάτε στον δρόμο ή το αναγκάζετε με την συμπεριφορά σας να αποδράσει.
Αλβανός είχε δώσει στο σκυλί του ουσία ηρεμιστική για να μην του φορέσει λουρί μέχρι που στο πάρκο του κάνανε κάποιοι παρατήρηση που το είχε ελεύθερο.
 

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
Σε ένα πράγμα που προσωπικά κατηγορώ τους ιδιοκτήτες 100 %, είναι στο να μην μαζεύουν τα περιττώματα των σκύλων στο δρόμο, έχω δει σε κάτι στενά κάτι κουραδες τεράστιες, σε έναν πεζοδρόμιο εδώ στο Περιστέρι τα είχε πατήστε ένας και τα είχε μεταφέρει σε όλο τον πεζόδρομο με αποτέλεσμα όλο το τετράγωνο να μυρίζει σκατιλα σκύλου, τι υποχρέωση έχω εγώ ή ο δίπλα να προσέχει συνέχεια μην πατήσει καμία κούραδα? Πότε μου δεν έχω δει κανέναν να τα αφήνει, ίσως η πονηροι αυτοί βγάζουν αργά την νύχτα η νωρίς το πρωί που δεν τους βλέπει κανείς και δεν τα μαζεύουν, είναι ότι χειρότερο να πατήσεις κόπρανα σκύλου, κατευθείαν τα παπούτσια πρέπει να τα πετάξεις, έθεσα ένα άλλο θέμα σοβαρό μιας και με το καημένο το μωρό το εξάντλησαν όλοι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom