Νέα

Τί γίνεται με Κίεβο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα scientist
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.616
Πόντοι
2.356
Τάσο συμφωνώ. Έχεις πάρα πολλές αβάντες ως μόνιμος. Επειδή όπως έγραψα θα είμαι location independent από Οκτώβρή και το σκέπτομαι να ξεχειμωνιάσω Αν. Ευρώπη: είμαι μεταξύ των εντός ΕΕ (Πράγα, Ρίγα, Μπρατισλάβα) και των εκτός ΕΕ (Κίεβο, ΑΠ, Μόσχα). Θα γράψω λίγο τις σκέψεις μου και αναμένω σχόλια από εσένα και από συναδέλφους:

- Πράγα: θετικά ΕΕ, ευκολία ποιόητα ζωής / Αρνητικά: αισθητά χαμηλότερη ποιότητα στις γκόμενες
- Κίεβο: Εκτός ΕΕ τυπικό σπασαρχίδισμα (τρίμηνο κτλ)... Ένα ερωητηματικό εδώ η ασφάλεια, παρ' ότι πολλοί θα σκέπτονταν διαφορετικά, θεωρώ ο μόνιμος κινδυνεύει περισσότερο από τον τουρίστα, λόγω συνεχους παροσίας και σταμπαρίσματος
- ΑΠ: Τα αρνητικά του Κιέβου / Ασφάλεια πάλι δεν ξέρω / Πολύ καλό από γκόμενες / Ποιότητα ζωής καλύτερη από Κίεβο / Πουτσόκρυο
- Ρίγα /Μπρατισλάβα: Τις έχω επισκεφθεί, καλή ποιότητα και εντός ΕΕ αλλά μικρές πολεις (0,5 εκ) και πουτσόκρυο
- Μόσχα: Θα πάω και θα δω... νομίζω θα είναι πάνω κάτω όπως ΑΠ
Κοιτα το οικονομικο ειναι σημαντικοτερο απο ολα κατα την γνωμη μου ,το κρυο συνηθιζεται δεν ειναι τιποτα το φοβερο. Εγω για παραδειγμα Κισιναου ξοδευα 1500 το μηνα (χωρις ενοικιο αφου ειχα αγορασει το σπιτι) και περνουσα πολυ καλα. Κιεβο με 1500/2000 εισαι οκ ,Μοσχα/Αγια με 2500 και πανω.
Για το τριμηνο που λες ,μπορεις να κανεις μια εταιρεια (στοιχιζει να την ανοιξεις κανενα πεντακοσαρικο) ,κανεις καποιες κινησεις με εικονικα τιμολογια που ειναι πανευκολο για να φαινεται οτι ειναι ενεργη και παιρνεις αδεια παραμονης λογω δουλειας. Για τα θεματα ασφαλειας συμφωνφω απολυτα με dirty.

Εντος EE Πραγα με κλειστα ματια.

Παντως σε οποιαδηποτε και απο αυτες τις πολεις αν θα πας σαν μονιμος ,θα ειναι πολυ καλυτερα απο Ελλαδα ... ακομα και στο Βουκουρεστι θα προστεθα.
 

xexe2

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
443
Like
622
Πόντοι
81
Κατ αρχάς, σας Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Να δώσω μερικές διευκρινίσεις:

- Τις πολεις αυτές τις έχω επισκεφθεί όλες (εκτός από Μόσχα)
- Δεν λέω για μόνιμα, λέω να πάω αρχικά για κάνα 4μηνο-5μηνο, δεν πάω για δουλειά για χαβαλέ και γκόμενες μόνο. Όμως θα πρέπει να δουλεύω κιόλας εξ αποστάσεως αλλά part-time.
- Επειδή στο διάστημ αυτό θα χρειαστεί να κάνω μερικά ταξίδια επαγγελματικά, εδώ βολέβουν Πράγα/Μπρ/λάβα.
- Είμαι 35, target group μινιμουμ 7 αλλά κυρίως >=8 και μετά go for the chandeliers ηλικίες 20-27.... Μιλάμε για ελεύθερο, το πληρωμένο πάντα είναι ενα συμπλήρωμα, αλλά δεν αποτολεί παράγοντα επιλογής πόλης (δηλ. δεν με ενδιαφέρει που έχει ευκολο ή πολύ πληρωμένο). Ούτως η άλλως βέβαια όπου είναι καλό το ελεύθερο είναι και το πληρωμένο. Για να καταλάβετε αν ο μόνος παράγοντας ήταν οι γυναίκες θα διάλεγα Ρωσσία αβλεπί.
- Μιλάω Αγγλικά και λίγα Ρώσσικα δηλ.
- Να σημειώσω Κίεβο και ΑΠ έκανα κάποιους γνωστούς μονιμάδες, ειδικά Κίεβο.

Έχω πάει σε όλες τις πόλεις που αναφέρεσαι, το "αισθητά χαμηλότερη ποιότητα στις γκόμενες" που έγραψες για Πράγα,δεν ξέρω πως προκύπτει μιας και κατά μέσο όρο δεν ισχύει.
Και όχι επειδή το λέω εγώ..

Το αισθητά χαμηλότερη ποιότητα ήταν σε σύγκριση με τις άλλες επιλογές, όχι φυσικά με Ελλάδα που είναι πάτος. Είναι η εντύπωσή μου ύστερα από προσωπική παρατήρηση. Εδώ το θέμα είναι ότι αν κάτσεις διάστημα μπορείς να χτυπήσεις ταβάνι από ποιότητα οπότε μειώνεται η σημασία.

Αλήθεια, η Αγγλομάθεια στην Τσεχία πως πάει? τελευταία φορά που είχα έρθει ήταν 50-50. Γενικώς εκτός από γκόμενες, τι λέει η Πράγα? Επίσης θυμάμαι που έγραφες ότι τα πολύ δυνατά 25χρονά ένιωθες ότι ήταν εκτός target group? Γιατί είχες αυτή την εντύπωση?

Επίσης από κόστος ζωής πως πάει, γιατί έχω χρόνια να πάω?

Κοιτα το οικονομικο ειναι σημαντικοτερο απο ολα κατα την γνωμη μου ,το κρυο συνηθιζεται δεν ειναι τιποτα το φοβερο. Εγω για παραδειγμα Κισιναου ξοδευα 1500 το μηνα (χωρις ενοικιο αφου ειχα αγορασει το σπιτι) και περνουσα πολυ καλα. Κιεβο με 1500/2000 εισαι οκ ,Μοσχα/Αγια με 2500 και πανω.
Για το τριμηνο που λες ,μπορεις να κανεις μια εταιρεια (στοιχιζει να την ανοιξεις κανενα πεντακοσαρικο) ,κανεις καποιες κινησεις με εικονικα τιμολογια που ειναι πανευκολο για να φαινεται οτι ειναι ενεργη και παιρνεις αδεια παραμονης λογω δουλειας. Για τα θεματα ασφαλειας συμφωνφω απολυτα με dirty.

Εντος EE, Πραγα με κλειστα ματια.

Παντως σε οποιαδηποτε και απο αυτες τις πολεις αν θα πας σαν μονιμος ,θα ειναι πολυ καλυτερα απο Ελλαδα ... ακομα και στο Βουκουρεστι θα προστεθα.

Ελα Τάσο, αυτό με την εταιρία μου το είπε και ένας Αμερικάνος, μουνο-μετανάστης Κιέβου. σίγουρα δεν θα κάτσω μόνιμα. Μιλάω για 5-6 μήνες και αν γουστάρω πολύ επιστρέφω για άλλους τόσους μήνες του χρόνου. Δηλ. το 3μηνο μπορεί να με κόψει εκεί,  να θέλω να κάτσω 4 μήνες και να μην γίνεται. Ξέρεις πως το υπολογίζουν δηλ. είναι 90 μερες ανά εξάμηνο ή 180 ανά χρόνο το max? Δηλ. μπορείς να πας 3μηνο ν φύγεις πχ ενα 10ήμερο και να γυρίσεις για άλλο ένα 3μηνο?

Εννοείται ότι σε όλλα αυτά τα μέρη είναι καλύτερα από Αθήνα. Η Αθήνα είναι από τις χειρότερες πόλεις από θέμα γυναίκες (και λεφτών τελευταία).

Γιατί λές Πράγα αβλεπί για εντός ΕΕ?
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Αλήθεια, η Αγγλομάθεια στην Τσεχία πως πάει? τελευταία φορά που είχα έρθει ήταν 50-50. Γενικώς εκτός από γκόμενες, τι λέει η Πράγα? Επίσης θυμάμαι που έγραφες ότι τα πολύ δυνατά 25χρονά ένιωθες ότι ήταν εκτός target group? Γιατί είχες αυτή την εντύπωση?

Επίσης από κόστος ζωής πως πάει, γιατί έχω χρόνια να πάω?

H αγγλομάθεια στην Πράγα,είναι η μεγαλύτερη από όλες τις πόλεις-επιλογές σου.
Όσο μικραίνει ηλικία αυξάνεται η αγγλομάθεια,όσο απομακρυνόμαστε από την Πράγα προς την επαρχία μειώνεται.
Όμως μην περιμένεις επίπεδα Γερμανίας-Ολλανδίας-Σκανδιναβικών που μιλάνε σχεδόν όλοι.

Από γκόμενες,έχεις τις ντόπιες που σαν μόνιμος κάτοικος θα μπορείς να προσεγγίσεις καλύτερα,έχεις και τις χιλιάδες τουρίστριες που ούτε στην Μπρατισλάβα,ούτε στη Ρίγα θα τις βρεις.

Όσο για τα δυνατά 25χρονα,αν στα 35 σου μπορείς να χτυπάς 7άρια και άνω οπουδήποτε,θα μπορείς και εκεί.Όμως οι μικρές Τσέχες δεν είναι ελαστικες όσο αφορά την ηλικία του συντρόφου,όπως παλιά ή όπως συμβαίνει σε πιο αμειγή Σλαβικά περιβάλλοντα.Είναι περισσότερο σαν τις Γερμανίδες σε αυτό το θέμα.
Τα πιτσιρίκια δυτικοφέρνουν και για να τραβηχτούν με έναν 10-15 χρόνια πιο μεγάλο,ειδικά αν μιλάμε για δυνατά πιτσιρίκια,πρέπει να υπάρχει λόγος να το κάνουν.

Κόστος ζωής,υπολόγισε καμιά 600ευρώ ενοίκιο για διαμέρισμα 50 τετραγωνικών σε  περιοχή  εκτός κέντρου,αλλά όχι μακριά από αυτό.

www.homesweethome.cz/en/rentals/praha/flat?maxArea=90&order=o.lastChange-d&uvMaxArea=1]http://www.homesweethome.cz/en/rentals/praha/flat?maxArea=90&order=o.lastChange-d&uvMaxArea=1[/url]

Oι 20 χιλιάδες κορώνες που βλέπεις τα τρία πρώτα διαμερίσματα,είναι 780ευρώ.

Ενοίκια,εστιατόρια,club,supermarket έχουν γερμανικές τιμές.

Μέσα μαζικής μεταφοράς,φαγητό σε μαγειρείο,μπυραρίες,πολύ πιο φθηνά από Ελλάδα.
Γενικά αν μάθεις τα κόλπα,μειώνεις το κόστος.


 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.616
Πόντοι
2.356
Ελα Τάσο, αυτό με την εταιρία μου το είπε και ένας Αμερικάνος, μουνο-μετανάστης Κιέβου. σίγουρα δεν θα κάτσω μόνιμα. Μιλάω για 5-6 μήνες και αν γουστάρω πολύ επιστρέφω για άλλους τόσους μήνες του χρόνου. Δηλ. το 3μηνο μπορεί να με κόψει εκεί,  να θέλω να κάτσω 4 μήνες και να μην γίνεται. Ξέρεις πως το υπολογίζουν δηλ. είναι 90 μερες ανά εξάμηνο ή 180 ανά χρόνο το max? Δηλ. μπορείς να πας 3μηνο ν φύγεις πχ ενα 10ήμερο και να γυρίσεις για άλλο ένα 3μηνο?
Ειναι ενα τριμηνο ανα εξαμηνο ,πχ αν κατσεις 90 μερες συνεχομενα ,οταν θα φυγεις και μετα θα επιτρεπεται να γυρισεις επειτα απο τρεις μηνες ξανα στη χωρα, αν θες βεβαια να κανεις και το αλλο τριμηνο που δικαιουσαι.
Οποτε αν γουσταρεις να καθησεις 5-6 μηνες συνεχομενα ,πρεπει να κανεις αυτο με την εταιρεια και να βγαλεις αδεια παραμονης.

Νεαρος εισαι φιλε χεχε και απο οτι καταλαβαινω εισαι ανετος στο οικονομικο ,πηγαινε κατευθειαν Ρωσσια  ;)
Μεινε στην Πετρουπολη που την εχεις γνωρισει ηδη και εχεις κανει καποια κονε , και οποτε κανεις κεφι θα μπορεις να πεταγεσαι κανενα ΠΣΚ και στη Μοσχα (με το τραινο ειναι μονο τρεισιμιση ωρες περιπου ανετα και ωραια).
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Τάσο συμφωνώ. Έχεις πάρα πολλές αβάντες ως μόνιμος. Επειδή όπως έγραψα θα είμαι location independent από Οκτώβρή και το σκέπτομαι να ξεχειμωνιάσω Αν. Ευρώπη: είμαι μεταξύ των εντός ΕΕ (Πράγα, Ρίγα, Μπρατισλάβα) και των εκτός ΕΕ (Κίεβο, ΑΠ, Μόσχα). Θα γράψω λίγο τις σκέψεις μου και αναμένω σχόλια από εσένα και από συναδέλφους:

- Πράγα: θετικά ΕΕ, ευκολία ποιόητα ζωής / Αρνητικά: αισθητά χαμηλότερη ποιότητα στις γκόμενες
- Κίεβο: Εκτός ΕΕ τυπικό σπασαρχίδισμα (τρίμηνο κτλ)... Ένα ερωητηματικό εδώ η ασφάλεια, παρ' ότι πολλοί θα σκέπτονταν διαφορετικά, θεωρώ ο μόνιμος κινδυνεύει περισσότερο από τον τουρίστα, λόγω συνεχους παροσίας και σταμπαρίσματος
- ΑΠ: Τα αρνητικά του Κιέβου / Ασφάλεια πάλι δεν ξέρω / Πολύ καλό από γκόμενες / Ποιότητα ζωής καλύτερη από Κίεβο / Πουτσόκρυο
- Ρίγα /Μπρατισλάβα: Τις έχω επισκεφθεί, καλή ποιότητα και εντός ΕΕ αλλά μικρές πολεις (0,5 εκ) και πουτσόκρυο
- Μόσχα: Θα πάω και θα δω... νομίζω θα είναι πάνω κάτω όπως ΑΠ

Πράγα:Πλεονεκτήματα.Φοβερός μέσος όρος,μερικά από τα κορυφαία μουνιά του πλανήτη.Επίσης πολλές τουρίστριες που ψάχνονται για πούτσο.
Αρνητικα:Τεράστιος ανταγωνισμός από φραγκάτους και ψωλαράδες.Δυτικοποίηση,πολύ υψηλά εισοδήματα.Οι Πραγινές έχουν πάθει ανοσία στους ξένους,ακούνε τα ίδια παραμύθια και ανοησίες εδώ και 30 χρόνια οπότε τους έχουν απομυθοποιήσει πλήρως.Η Πράγα ήταν ήδη δύσκολη το 1999 που πρωτοπήγα.

Κίεβο.Πλεονεκτήματα:Καθεαυτό ανατολική Ευρώπη,μικρή δυτική επίδραση.Πανεύκολες γκόμενες,γελοίος ανταγωνισμός από ντόπιους τρωγλοδύτες και άθλιους καυλωμένους αραβότουρκους..
Μειονεκτήματα.Οι μουνάρες οχτάρια,εννιάρια μεταναστεύουν με ταχείς ρυθμούς Δύση και η πόλη αδειάζει.
Μπρατισλάβα.Πλεονεκτήματα:Κανένα.
Μειονεκτήματα:Ρομαντικές γκόμενες,μονογαμίστριες που ψάχνουν τον έναν τον καλύτερο,μικρός πληθυσμός με κουτσομπολιό,δυτικοποίηση,εύκολα πετάγονται Βιέννη και ανεβάζουν αμέσως επίπεδο.Αλλα μειονεκτήματα είναι το ευρώ,οι βαρετές υποδομές,το γυφταριό(η χώρα έχει μισό εκατομμύριο αθίγγανους,δηλαδή οι Σλοβακόγυφτοι είναι το 10% του πληθυσμού) κτλ.
Γενικά Πράγα,Μπρατισλάβα θα πιάσεις απλά τα αρχίδια σου από τον ανταγωνισμό ενώ Ουκρανία θα γαμήσεις αλλά από εφτάρια και κάτω εκτός αν σπρώχνεις χοντρά κασέρια.Ετσι είναι σήμερα η κατάσταση.
Με τα ίδια κασέρια θα γαμούσες ίδιες και καλύτερες Τσεχία και Σλοβακία ή Πολωνία απλά δεν θα έχεις πρόσβαση στα μουνιά αυτού του επιπέδου.

Ρωσία είναι περίεργα,το πλεονέκτημα είναι οτι παίζει να γαμήσεις μουνάρες αλλά υπάρχουν σοβαρά θέματα ασφαλείας.Είναι η μόνη χώρα που είδα μαφιόζους και οπλισμένους τη νύχτα και μου πήγε το σκατό στην κάλτσα.Γενικά Ρωσία πιο πολλή περιπέτεια,μεγάλα ρίσκα,μεγάλα κέρδη.Μηδαμινή δυτικοποίηση,μέτριος ανταγωνισμός και απεριόριστο πεδίο.
Αλλά μόνο αν έχεις λεφτά,ξέρεις ρωσικά και είσαι ρισκαδόρος,σου αρέσει το ζειν επικινδύνως.Ρωσία δεν είναι για όλους,θέλει ρίσκο γιατί εκεί είναι τρελάκηδες,απρόβλεπτοι και γενικά δε μασάνε.Μπορεί να έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις από το πουθενά.
Ο dragcx μου έδειξε φωτό σου,στη θέση σου θα πήγαινα Ουκρανία με τα χίλια.Στις χώρες εντός ΕΕ δεν έχεις καμία τύχη και Ρωσία κινδυνεύεις.Ουκρανία θα γαμάς εφταράκια εκ του ασφαλούς χωρίς να τα σκας.
Απλά άργησες,αν πήγαινες ένα χρόνο πριν θα γαμούσες και μερικά οχτάρια τζάμπα τώρα μόνο εφτάρια το πολύ και συνήθως εξάρια αφού άνοιξε η βίζα και τα οχτάρια και πάνω πέταξαν στη Δύση.
Δηλαδή τι να σε κάνουν όταν μπορούν να αράξουν στον Ιταλό playboy ένα δίμηνο στη λίμνη του Κόμο και να γυρίσουν Ουκρανία 5000 ευρώ πλουσιότερες?Τι ακριβώς έχεις να προσφέρεις?Σε γράφουν στη μούνα τους,έχουν απεριόριστες επιλογές πλέον γλύφοντας δυτικό καυλί.
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Κατ αρχάς, σας Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Να δώσω μερικές διευκρινίσεις:

- Τις πολεις αυτές τις έχω επισκεφθεί όλες (εκτός από Μόσχα)
- Δεν λέω για μόνιμα, λέω να πάω αρχικά για κάνα 4μηνο-5μηνο, δεν πάω για δουλειά για χαβαλέ και γκόμενες μόνο. Όμως θα πρέπει να δουλεύω κιόλας εξ αποστάσεως αλλά part-time.
- Επειδή στο διάστημ αυτό θα χρειαστεί να κάνω μερικά ταξίδια επαγγελματικά, εδώ βολέβουν Πράγα/Μπρ/λάβα.
- Είμαι 35, target group μινιμουμ 7 αλλά κυρίως >=8 και μετά go for the chandeliers ηλικίες 20-27.... Μιλάμε για ελεύθερο, το πληρωμένο πάντα είναι ενα συμπλήρωμα, αλλά δεν αποτολεί παράγοντα επιλογής πόλης (δηλ. δεν με ενδιαφέρει που έχει ευκολο ή πολύ πληρωμένο). Ούτως η άλλως βέβαια όπου είναι καλό το ελεύθερο είναι και το πληρωμένο. Για να καταλάβετε αν ο μόνος παράγοντας ήταν οι γυναίκες θα διάλεγα Ρωσσία αβλεπί.
- Μιλάω Αγγλικά και λίγα Ρώσσικα δηλ.
- Να σημειώσω Κίεβο και ΑΠ έκανα κάποιους γνωστούς μονιμάδες, ειδικά Κίεβο.

Το αισθητά χαμηλότερη ποιότητα ήταν σε σύγκριση με τις άλλες επιλογές, όχι φυσικά με Ελλάδα που είναι πάτος. Είναι η εντύπωσή μου ύστερα από προσωπική παρατήρηση. Εδώ το θέμα είναι ότι αν κάτσεις διάστημα μπορείς να χτυπήσεις ταβάνι από ποιότητα οπότε μειώνεται η σημασία.

Αλήθεια, η Αγγλομάθεια στην Τσεχία πως πάει? τελευταία φορά που είχα έρθει ήταν 50-50. Γενικώς εκτός από γκόμενες, τι λέει η Πράγα? Επίσης θυμάμαι που έγραφες ότι τα πολύ δυνατά 25χρονά ένιωθες ότι ήταν εκτός target group? Γιατί είχες αυτή την εντύπωση?

Επίσης από κόστος ζωής πως πάει, γιατί έχω χρόνια να πάω?

Ελα Τάσο, αυτό με την εταιρία μου το είπε και ένας Αμερικάνος, μουνο-μετανάστης Κιέβου. σίγουρα δεν θα κάτσω μόνιμα. Μιλάω για 5-6 μήνες και αν γουστάρω πολύ επιστρέφω για άλλους τόσους μήνες του χρόνου. Δηλ. το 3μηνο μπορεί να με κόψει εκεί,  να θέλω να κάτσω 4 μήνες και να μην γίνεται. Ξέρεις πως το υπολογίζουν δηλ. είναι 90 μερες ανά εξάμηνο ή 180 ανά χρόνο το max? Δηλ. μπορείς να πας 3μηνο ν φύγεις πχ ενα 10ήμερο και να γυρίσεις για άλλο ένα 3μηνο?

Εννοείται ότι σε όλλα αυτά τα μέρη είναι καλύτερα από Αθήνα. Η Αθήνα είναι από τις χειρότερες πόλεις από θέμα γυναίκες (και λεφτών τελευταία).

Γιατί λές Πράγα αβλεπί για εντός ΕΕ?

Τύπε μου με αυτα τα χαρακτηριστικά θα σου πρότεινα κατα σειρά Κιέβο, Μοσχα, Πητερ, Πράγα, Μπρατισλάβα.

Αν ήξερες καλα ρωσικα θα σου έβαζα τη Μοσχα πρώτη. Μεγάλος αριθμός γυναικών, μπορεις να παίξεις στις ηλικίες που θες, και ειναι γενικά μεγάλη πολη με πολλες επιλογές. Αλλα με λιγα (ποσο λιγα;) ρωσικα μειώνονται πολυ οι επιλογές σου.

Μεταξύ Μόσχας και Πητερ δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να επιλέξει κάποιος το Πητερ. Ισως οι γυναικες εκει ειναι πιο κοκέτες, ισως αυτο. Κατι σαν αθηνα - θεσνικη.

Πράγα ειναι γαμω τις πόλεις αλλα ειναι σα να παίζεις μπάλα Γερμανία, ωραίες γκομενες αλλα για 10+ χρονια διαφορα δύσκολο. Μπρατισλάβα όπως και πριν με Πητερ, γιατι κάποιος να την προτιμήσει απο Πράγα;

Το Κιέβο ειναι κάπου στη μέση, παίζεις πιο ευκολα μπάλα με αγγλικά απο οτι μοσχα, ειναι πιο φτηνό, μπορεις να παίξεις με ηλικιακό disadvantage, αλλα εχεις λιγότερες επιλογές.

Παρεπιπτόντως τις εχω επισκέπτει όλες περισσότερες απο μια φορές, ενω στη Μοσχα εχω μείνει part time σχεδόν δυο χρονια.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
H αγγλομάθεια στην Πράγα,είναι η μεγαλύτερη από όλες τις πόλεις-επιλογές σου.
Όσο μικραίνει ηλικία αυξάνεται η αγγλομάθεια,όσο απομακρυνόμαστε από την Πράγα προς την επαρχία μειώνεται.
Όμως μην περιμένεις επίπεδα Γερμανίας-Ολλανδίας-Σκανδιναβικών που μιλάνε σχεδόν όλοι.

Από γκόμενες,έχεις τις ντόπιες που σαν μόνιμος κάτοικος θα μπορείς να προσεγγίσεις καλύτερα,έχεις και τις χιλιάδες τουρίστριες που ούτε στην Μπρατισλάβα,ούτε στη Ρίγα θα τις βρεις.

Όσο για τα δυνατά 25χρονα,αν στα 35 σου μπορείς να χτυπάς 7άρια και άνω οπουδήποτε,θα μπορείς και εκεί.Όμως οι μικρές Τσέχες δεν είναι ελαστικες όσο αφορά την ηλικία του συντρόφου,όπως παλιά ή όπως συμβαίνει σε πιο αμειγή Σλαβικά περιβάλλοντα.Είναι περισσότερο σαν τις Γερμανίδες σε αυτό το θέμα.
Τα πιτσιρίκια δυτικοφέρνουν και για να τραβηχτούν με έναν 10-15 χρόνια πιο μεγάλο,ειδικά αν μιλάμε για δυνατά πιτσιρίκια,πρέπει να υπάρχει λόγος να το κάνουν.

Κόστος ζωής,υπολόγισε καμιά 600ευρώ ενοίκιο για διαμέρισμα 50 τετραγωνικών σε  περιοχή  εκτός κέντρου,αλλά όχι μακριά από αυτό.

www.homesweethome.cz/en/rentals/praha/flat?maxArea=90&order=o.lastChange-d&uvMaxArea=1]http://www.homesweethome.cz/en/rentals/praha/flat?maxArea=90&order=o.lastChange-d&uvMaxArea=1[/url]

Oι 20 χιλιάδες κορώνες που βλέπεις τα τρία πρώτα διαμερίσματα,είναι 780ευρώ.

Ενοίκια,εστιατόρια,club,supermarket έχουν γερμανικές τιμές.

Μέσα μαζικής μεταφοράς,φαγητό σε μαγειρείο,μπυραρίες,πολύ πιο φθηνά από Ελλάδα.
Γενικά αν μάθεις τα κόλπα,μειώνεις το κόστος.

Πρακτικά αν ένας καυλέας θέλει να γαμήσει Τσεχία ξεχνάει την Πράγα και χτυπάει στα πατροπαράδοτα εδάφη Ceske Budejovice,Prerov,Olomouc,Trinec,Cesky Tesin,Zlin,Usti,Plzen,Rokycany κτλ.Εκεί στις μικρές πόλεις και τα χωριά είναι το ζουμί στην Τσεχία.Απειρες καυλιάρες με πολωνική νοοτροπία που απλά πας στο χωριό τους τις γαμάς και φεύγεις.Είναι πανηγύρι κανονικός παράδεισος.Παλιά αν τις έφερνες Πράγα ή Αθήνα για διακοπές έχυναν επί τόπου,τους φαινόταν καταπληκτικό το σενάριο να δουν κάτι άλλο πέρα από το χωριό τους.
Γενικά Τσεχία έχει χοντρό τοπικισμό παρόλο που είναι στο κέντρο της Ευρώπης πολλές γκόμενες δεν έχουν απομακρυνθεί πάνω από 30 χιλιόμετρα από το χωριό τους και έχουν γενική άγνοια του zahranici(εξωτερικό).Ας πούμε οτι δεν ξεχωρίζουν το Γερμανό από τον Ελληνα,άντε να ξέρουν πώς είναι εμφανισιακά οι Αυστριακοί και οι Ιταλοί γιατί είναι κοντά.
 

xexe2

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
443
Like
622
Πόντοι
81
Τύπε μου με αυτα τα χαρακτηριστικά θα σου πρότεινα κατα σειρά Κιέβο, Μοσχα, Πητερ, Πράγα, Μπρατισλάβα.

Αν ήξερες καλα ρωσικα θα σου έβαζα τη Μοσχα πρώτη. Μεγάλος αριθμός γυναικών, μπορεις να παίξεις στις ηλικίες που θες, και ειναι γενικά μεγάλη πολη με πολλες επιλογές. Αλλα με λιγα (ποσο λιγα;) ρωσικα μειώνονται πολυ οι επιλογές σου.

Μεταξύ Μόσχας και Πητερ δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να επιλέξει κάποιος το Πητερ. Ισως οι γυναικες εκει ειναι πιο κοκέτες, ισως αυτο. Κατι σαν αθηνα - θεσνικη.

Πράγα ειναι γαμω τις πόλεις αλλα ειναι σα να παίζεις μπάλα Γερμανία, ωραίες γκομενες αλλα για 10+ χρονια διαφορα δύσκολο. Μπρατισλάβα όπως και πριν με Πητερ, γιατι κάποιος να την προτιμήσει απο Πράγα;

Το Κιέβο ειναι κάπου στη μέση, παίζεις πιο ευκολα μπάλα με αγγλικά απο οτι μοσχα, ειναι πιο φτηνό, μπορεις να παίξεις με ηλικιακό disadvantage, αλλα εχεις λιγότερες επιλογές.

Παρεπιπτόντως τις εχω επισκέπτει όλες περισσότερες απο μια φορές, ενω στη Μοσχα εχω μείνει part time σχεδόν δυο χρονια.

Για τα Ρώσσικα: τελευταία στο Πήτερ κατάφερα να βγάλω συζήτηση άνω των 2 ωρών σε ραντεβού με γκόμενα (το οποίο εστέφθει με επιτυχία αμέσως) που μίλαγε ελάχιστα Αγγλικά κοιτάζοντας κάποιες λέξεις google translate αλλά μου βγήκε η παναγία. Μη φανταστείς ότι έρρεε η συζήτηση... ήταν λίγο αγκομαχητό, χρησιμοποιούσα κάτι πλάγιους τρόπους για να πω αυτά που θέλω γάμησε έτα.

Από ηλικιακό Ρωσσία/Ουκρανία αλλά και Μπρατισλάβα το 2015 δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα (με κάτω από 22 έκρυβα βέβαια, μέχρι το 1ο γαμήσι γιατί κάποιες είναι κολλημένες). Μιλάμε πάντα για καλά μουνιά.

Για τα θέματα ασφαλείας που ανέφερε ο Kman για Ρωσσια, τι γνώμη έχεις? Γενικώς αν μπορείς κάνε μια περιγραφή για τη ζωή στη Μόσχα, με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αυτό.

Να σε ενημερώσω, και όποιον άλλο ενδιαφέρεται, ότι τέλη σεπτέμβρη /αρχές οκτώβρη ετοιμάζω εκδρομή Μόσχα (μπορεί και σε άλλες πόλεις Ρωσσία).
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Γενικά είναι πάντα το ίδιο πρόβλημα.Οι πλούσιες σλαβικές πόλεις Πράγα,Βαρσοβία,Μόσχα μαζεύουν όλο το ποιοτικό μουνί αλλά μαζί πλακώνουν και οι φραγκάτοι έχει δηλαδή πολύ μεγαλύτερο ανταγωνισμό.
Οι φτωχές πόλεις π.χ. Λβωφ,Κίεβο(τώρα),Wroclaw κτλ έχουν λιγότερο ανταγωνισμό αλλά και αισθητά λιγότερες μουνάρες αφού το μουνί όπως είναι γνωστό μαζεύεται στα πιο πλούσια μέρη για να πιάσει την πραγματική αγοραία αξία του.Οπότε χρειάζονται περίπλοκοι υπολογισμοί για το νυν και το μέλλον και τίποτα δεν είναι σίγουρο αφού π.χ. δεν ξέρεις αν καυλώσει του Πούτιν να ρίξει έναν πούτσο στο Pravy Sektor,να φτάσει ο στρατός της Novorossiya Κίεβο και καταλήξουν τα εννιάρια Ουκρανές να ζητιανεύουν για δυτικό πούτσο ή αν ο Τραμπ εισβάλει και οι Μοσχοβίτισσες αρχίζουν να το δίνουν για κατοστάρικα.
Η μόνη βασική αρχή είναι η ανωτερότητα του Βαλκάνιου ψωλέα.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
Off topic αλλα ειμαι Ριγα και απο χθες εχω πανω απο 20 matches
Με την πρώτη που μιλησα γιατι μου γυάλισε περισσοτερο θα βγουμε το βραδυ
Γενικα και δρομος και tinder εχουν πολύ καλή ποιοτητα
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Είναι και θέμα μπάτζετ.Φυσικά ο καυλέας με πάνω από 4000 ευρώ εισόδημα είναι καλύτερα Μόσχα,άπειρες επιλογές.Με 3000 ευρώ το Κίεβο είναι άριστο.Αν μιλάμε για 2000 ευρώ και κάτω αρχίζει η επαρχία να είναι ελκυστική,Λβωφ κι έτσι.
Με 2000 ευρώ μηνιαίως τι να κλάσεις Κίεβο.Το πολύ δύο σπονσορέτς το μήνα και ένα Σαββατόβραδο με τραπέζι Chi.Αυτά είναι πασατέμπο για τις σπονσορέτς πάνε για το big kahoona.Δεν είναι οτι αν σφίξουν οι κώλοι θα κάνουν εκπτώσεις,κρατάνε τις τιμές και την αξία τους ψηλά.
Είναι αυτή η σοβιετική νοοτροπία,θέλει χρόνο να εξηγηθεί.
Αυτό το stubborn style,δεν είναι γενικά ευέλικτες όπως ο δυτικός κόσμος να προσαρμόζουν τις τιμές.Πρέπει να χτυπήσεις στα ίσα.
Οι πιο πολλοί τα χάνουν με τη σοβιετική νοοτροπία,χρειάζεται αρχίδια τίγρεως και μπλόφα στις διαπραγματεύσεις.
Πρέπει κάπως να καταλαβαίνετε τι παίζει και η καλύτερη λύση για αυτό είναι να μεθύσετε στα ραντεβού με τις γκόμενες.Ενας νηφάλιος συμβατικός ψωλάς θα φρικάρει απλά.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Πράγα:Πλεονεκτήματα.Φοβερός μέσος όρος,μερικά από τα κορυφαία μουνιά του πλανήτη.Επίσης πολλές τουρίστριες που ψάχνονται για πούτσο.
Αρνητικα:Τεράστιος ανταγωνισμός από φραγκάτους και ψωλαράδες.Δυτικοποίηση,πολύ υψηλά εισοδήματα.Οι Πραγινές έχουν πάθει ανοσία στους ξένους,ακούνε τα ίδια παραμύθια και ανοησίες εδώ και 30 χρόνια οπότε τους έχουν απομυθοποιήσει πλήρως.Η Πράγα ήταν ήδη δύσκολη το 1999 που πρωτοπήγα.

Κίεβο.Πλεονεκτήματα:Καθεαυτό ανατολική Ευρώπη,μικρή δυτική επίδραση.Πανεύκολες γκόμενες,γελοίος ανταγωνισμός από ντόπιους τρωγλοδύτες και άθλιους καυλωμένους αραβότουρκους..
Μειονεκτήματα.Οι μουνάρες οχτάρια,εννιάρια μεταναστεύουν με ταχείς ρυθμούς Δύση και η πόλη αδειάζει.
Μπρατισλάβα.Πλεονεκτήματα:Κανένα.
Μειονεκτήματα:Ρομαντικές γκόμενες,μονογαμίστριες που ψάχνουν τον έναν τον καλύτερο,μικρός πληθυσμός με κουτσομπολιό,δυτικοποίηση,εύκολα πετάγονται Βιέννη και ανεβάζουν αμέσως επίπεδο.Αλλα μειονεκτήματα είναι το ευρώ,οι βαρετές υποδομές,το γυφταριό(η χώρα έχει μισό εκατομμύριο αθίγγανους,δηλαδή οι Σλοβακόγυφτοι είναι το 10% του πληθυσμού) κτλ.
Γενικά Πράγα,Μπρατισλάβα θα πιάσεις απλά τα αρχίδια σου από τον ανταγωνισμό ενώ Ουκρανία θα γαμήσεις αλλά από εφτάρια και κάτω εκτός αν σπρώχνεις χοντρά κασέρια.Ετσι είναι σήμερα η κατάσταση.
Με τα ίδια κασέρια θα γαμούσες ίδιες και καλύτερες Τσεχία και Σλοβακία ή Πολωνία απλά δεν θα έχεις πρόσβαση στα μουνιά αυτού του επιπέδου.

Ρωσία είναι περίεργα,το πλεονέκτημα είναι οτι παίζει να γαμήσεις μουνάρες αλλά υπάρχουν σοβαρά θέματα ασφαλείας.Είναι η μόνη χώρα που είδα μαφιόζους και οπλισμένους τη νύχτα και μου πήγε το σκατό στην κάλτσα.Γενικά Ρωσία πιο πολλή περιπέτεια,μεγάλα ρίσκα,μεγάλα κέρδη.Μηδαμινή δυτικοποίηση,μέτριος ανταγωνισμός και απεριόριστο πεδίο.
Αλλά μόνο αν έχεις λεφτά,ξέρεις ρωσικά και είσαι ρισκαδόρος,σου αρέσει το ζειν επικινδύνως.Ρωσία δεν είναι για όλους,θέλει ρίσκο γιατί εκεί είναι τρελάκηδες,απρόβλεπτοι και γενικά δε μασάνε.Μπορεί να έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις από το πουθενά.
Ο dragcx μου έδειξε φωτό σου,στη θέση σου θα πήγαινα Ουκρανία με τα χίλια.Στις χώρες εντός ΕΕ δεν έχεις καμία τύχη και Ρωσία κινδυνεύεις.Ουκρανία θα γαμάς εφταράκια εκ του ασφαλούς χωρίς να τα σκας.
Απλά άργησες,αν πήγαινες ένα χρόνο πριν θα γαμούσες και μερικά οχτάρια τζάμπα τώρα μόνο εφτάρια το πολύ και συνήθως εξάρια αφού άνοιξε η βίζα και τα οχτάρια και πάνω πέταξαν στη Δύση.
Δηλαδή τι να σε κάνουν όταν μπορούν να αράξουν στον Ιταλό playboy ένα δίμηνο στη λίμνη του Κόμο και να γυρίσουν Ουκρανία 5000 ευρώ πλουσιότερες?Τι ακριβώς έχεις να προσφέρεις?Σε γράφουν στη μούνα τους,έχουν απεριόριστες επιλογές πλέον γλύφοντας δυτικό καυλί.
Βλέποντας τα θετικά της Πράγας και τα αρνητικά του Κιέβου και με γνώμονα πως τα γράφεις ΕΣΎ,  σαν σπόνσορ δηλαδή τότε βλέπω πως Πράγα θα ήταν καλύτερα για εμένα! Διότι δεν θα έχει άτομα σαν κι εσένα και δεν μασάω στον ανταγωνισμό διότι έχω αυτοπεποίθηση από την εμφάνιση μου!
Γενικά μέρη που δρουν σπόνσορες είναι περιττά για κάποιον εμφανήσιμο ..

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Βλέποντας τα θετικά της Πράγας και τα αρνητικά του Κιέβου και με γνώμονα πως τα γράφεις ΕΣΎ,  σαν σπόνσορ δηλαδή τότε βλέπω πως Πράγα θα ήταν καλύτερα για εμένα! Διότι δεν θα έχει άτομα σαν κι εσένα και δεν μασάω στον ανταγωνισμό διότι έχω αυτοπεποίθηση από την εμφάνιση μου!
Γενικά μέρη που δρουν σπόνσορες είναι περιττά για κάποιον εμφανήσιμο ..

Πράγα είναι πολύ δύσκολα.Σα να μιλάμε για Λονδίνο κτλ.Παίζουν πολλοί σπόνσορες,εμφανίσιμοι,φραγκάτοι κτλ,η προσφορά ξεπερνάει κατά πολύ τη ζήτηση.Μιλάμε για διεθνή ανταγωνισμό,έχεις τους πάντες εναντίον σου.Είναι καλά για όποιον ανήκει στο 5% παγκοσμίως αλλιώς είναι πολύ σκληρά γιατί σε πατάνε.Το 5% γαμάει όντως υπερμουνάρες συνέχεια γιατί εξαερώνει τους άλλους.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.616
Πόντοι
2.356
Ρωσία είναι περίεργα,το πλεονέκτημα είναι οτι παίζει να γαμήσεις μουνάρες αλλά υπάρχουν σοβαρά θέματα ασφαλείας.Είναι η μόνη χώρα που είδα μαφιόζους και οπλισμένους τη νύχτα και μου πήγε το σκατό στην κάλτσα.Γενικά Ρωσία πιο πολλή περιπέτεια,μεγάλα ρίσκα,μεγάλα κέρδη.Μηδαμινή δυτικοποίηση,μέτριος ανταγωνισμός και απεριόριστο πεδίο.
Αλλά μόνο αν έχεις λεφτά,ξέρεις ρωσικά και είσαι ρισκαδόρος,σου αρέσει το ζειν επικινδύνως.Ρωσία δεν είναι για όλους,θέλει ρίσκο γιατί εκεί είναι τρελάκηδες,απρόβλεπτοι και γενικά δε μασάνε.Μπορεί να έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις από το πουθενά.
Ρωσσια ειναι απεραντη χωρα ως γνωστον , εγω παντως και Μοσχα και Αγια δεν ενιωσα κανενα κινδυνο τα βραδυα μεχρι αργα που γυρνουσα. Μαλλον θα αναφερεσαι σε αλλες πολεις ,καλυτερα βεβαια να το διευκρυνισει αυτο το θεμα και ο αλλος φιλος που ειπε οτι εμενε προσφτα μονιμα στη Μοσχα.

ΥΓ οπλισμενους μαφιοζους τυχαινει να βλεπεις ακομα και σημερα στη Βουλγαρια , δεν λεει κατι αυτο.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Πράγα είναι πολύ δύσκολα.Σα να μιλάμε για Λονδίνο κτλ.Παίζουν πολλοί σπόνσορες,εμφανίσιμοι,φραγκάτοι κτλ,η προσφορά ξεπερνάει κατά πολύ τη ζήτηση.Μιλάμε για διεθνή ανταγωνισμό,έχεις τους πάντες εναντίον σου.Είναι καλά για όποιον ανήκει στο 5% παγκοσμίως αλλιώς είναι πολύ σκληρά γιατί σε πατάνε.Το 5% γαμάει όντως υπερμουνάρες συνέχεια γιατί εξαερώνει τους άλλους.
Τσεχία έχω μείνει σύνολο 5 βραδιά σε τρεις διαφορετικές χρονιές! Το μίνιμουμ που έχει γίνει κάθε βράδι είναι φάσωμα με γκόμενά ξένη ή ντόπια! Τα υπόλοιπα είχαν γαμήσια, φασώματα με άνω από μία και δάχτυλα! Αν είμουν και πιο "killer" μικρότερος θα μπορούσα να είχα παραπάνω γαμήσια με κάποιες που τις έχασα από απειρία στο πρώτο ταξίδι!
Παράδεισος ή Τσεχία! Θα πήγαινα για πάνω απο μηνα πέρσι το χειμώνα αν παρέμενε ο ΒΠ και δεν πήγαινε Γερμανία!  Ίσως να είχα καλύτερες επιδόσεις από την Ουκρανική επαρχία
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Τάσο συμφωνώ. Έχεις πάρα πολλές αβάντες ως μόνιμος. Επειδή όπως έγραψα θα είμαι location independent από Οκτώβρή και το σκέπτομαι να ξεχειμωνιάσω Αν. Ευρώπη: είμαι μεταξύ των εντός ΕΕ (Πράγα, Ρίγα, Μπρατισλάβα) και των εκτός ΕΕ (Κίεβο, ΑΠ, Μόσχα). Θα γράψω λίγο τις σκέψεις μου και αναμένω σχόλια από εσένα και από συναδέλφους:

- Πράγα: θετικά ΕΕ, ευκολία ποιόητα ζωής / Αρνητικά: αισθητά χαμηλότερη ποιότητα στις γκόμενες
- Κίεβο: Εκτός ΕΕ τυπικό σπασαρχίδισμα (τρίμηνο κτλ)... Ένα ερωητηματικό εδώ η ασφάλεια, παρ' ότι πολλοί θα σκέπτονταν διαφορετικά, θεωρώ ο μόνιμος κινδυνεύει περισσότερο από τον τουρίστα, λόγω συνεχους παροσίας και σταμπαρίσματος
- ΑΠ: Τα αρνητικά του Κιέβου / Ασφάλεια πάλι δεν ξέρω / Πολύ καλό από γκόμενες / Ποιότητα ζωής καλύτερη από Κίεβο / Πουτσόκρυο
- Ρίγα /Μπρατισλάβα: Τις έχω επισκεφθεί, καλή ποιότητα και εντός ΕΕ αλλά μικρές πολεις (0,5 εκ) και πουτσόκρυο
- Μόσχα: Θα πάω και θα δω... νομίζω θα είναι πάνω κάτω όπως ΑΠ

Μαν βαλτα κατω ηρεμα και δες τι θες . Για ποιο λογο θες να ξεχειμωνιασεις σε μια απο αυτες τις πολεις? Και οχι για παραδειγμα στο Λονδινο το Παρισι τη Βαρελωνη τη Ρωμη το Οσλο? Προφανως για δυο λογους : γαμησι και κοστος παραμονης, σωστα?
Ε αυτα τα δυο χαρακτηριστικα που θα τα βρεις στο μεγιστο βαθμο απο τις πολεις που προανεφερες? Περισσοτερο γαμησι σε ποσοτητα και ποιοτητα και φτηνοτερα ? Νομιζω οτι αν τα συγκρινεις ενα προς ενα το αποτελεσμα του υπολογισμου βγαινει το Κιεβο. Απο γαμησι αν εισαι εκει θα το χεις στο τσεπακι και σε ποιοτητα και σε ποσοτητα. Απο κοστος και ειναι φτηνα τροφιμα κλπ αλλα και κατοικια εχεις δυνατοτηα να βρεις ( οι ειδικοτεροι θα σε βοηθησουν).Η ισοτιμια με το γκριβνα βοηθαει. Χωρια που θα εχεις την ευκαιρια να βελτιωσεις τα ρωσικα σου εκει, αφου ειπες οτι μιλας.
Απο εκει και περα εχεις το θεμα δυνατοτητα παραμονης, ασφαλεια, κρυο. Οσον αφορα την παραμονη εχεις τον παραγοντα δυσκολιας οτι ειναι εκτος Ε.Ε. αλλα αυτο μετριαζεται απο το γεγονος οτι για  3 πρωτους μηνες δε θες βιζα. Για περισσοτερο ισως βρεις μια ευκολη φορμουλα. Γενικα δηλαδη ειναι μεν εκτος Ε.Ε. αλλα απο την αλλοι οι οροι παραμονης ειναι πιο ελαστικοι ( σε σχεση ας πουμε με τη Ρωσια που ειναι τελειως αλλη ιστορια, χρειαζεται βιζα, ρεγκιστρατσια κλπ ).
Οσον αφορα την ασφαλεια, το Κιεβο θα ειναι μια πολη που θα μπορεις να κυκλοφορεις στο κεντρο σιγουρα με περισσοτερη ασφαλεια απο οτι στην Αθηνα.Απο εκει και περα εφοσον και ρωσικα μιλας αλλα αν δε κυκλοφορεις με τιποτα ακριβα ρολογια και μετρητα σε εμφανη θεα, δε νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα. Εχω δει οτι υπαρχει γενικα αστυνομευση στην Ουκρανια. Στο θεμα ασφαλεια λοιπον πολλα εξαρτωνται απο τη δικη σου σταση, αν εχεις την απαραιτητη κοινη λογικη και σωφροσυνη δεν αναμενεται να εχεις κανενα θεμα.
Οσον αφορα τον καιρο σιγουρα καλυτερα απο ΑΠ , Μοσχα , Ριγα .Δε ξερω σε σχεση με Πραγα αλλα αν οχι καλυτερος σιγουρα συγκρισιμα επιπεδα. Οποτε ουτε αυτο μη σε απασχολει. Αν θες ταξιδια επαγγελματικα δες ποσο συχνα θα πρεπει να τα κανεις, αν ειναι για 1-2 φορες νομιζω δε θα χεις προβλημα αλλα αυτο εσυ θα το αποφασισεις. Αριθμος ταξιδιων, κοστος εισητηριων. Μη σου βγει με τα ταξιδια περισσοτερο. Οπως και να χει καλη παραμονη και καλα να περασεις οταν πας οπου και να πας!
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Ρωσσια ειναι απεραντη χωρα ως γνωστον , εγω παντως και Μοσχα και Αγια δεν ενιωσα κανενα κινδυνο τα βραδυα μεχρι αργα που γυρνουσα. Μαλλον θα αναφερεσαι σε αλλες πολεις ,καλυτερα βεβαια να το διευκρυνισει αυτο το θεμα και ο αλλος φιλος που ειπε οτι εμενε προσφτα μονιμα στη Μοσχα.

ΥΓ οπλισμενους μαφιοζους τυχαινει να βλεπεις ακομα και σημερα στη Βουλγαρια , δεν λεει κατι αυτο.

Εγώ ένιωσα κίνδυνο στη Μόσχα, όταν πήγα να το παίξω ιστορία σε άνθρωπο που τελικά δεν με έπαιρνε με τίποτα,απλά έκανα το λάθος να τον ζυγίσω με το μάτι χωρίς να γνωρίζω ποιος είναι.

Αν κάποιος τηρεί τα προσχήματα και δεν κάνει καγκουριές,μόνο λόγω κακής συγκυρίας μπορεί να την πάθει.

Όσο για τους οπλισμένους μαφιόζους,πέτυχα Μόσχα βράδυ(όπως και αλλού) και φυσικά δεν θα κάτσει να ασχοληθεί κανείς τους με έναν πορνοτουρίστα.

Υ.Γ. Με κανάν πορνοτουρίστα όμως που λέει:"Tι κάνει αυτός ο ζουμπάς babyface με τη μουνάροβα;Για να πάω κοντά,να τον σπρώξω λίγο και να του πατήσω το παπούτσι"
παίζει να ασχοληθούν :rolleyes: :grin:


 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.341
Like
7.616
Πόντοι
2.356

julian73

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
430
Κριτικές
4
Like
73
Πόντοι
1
Πράγα είναι πολύ δύσκολα.Σα να μιλάμε για Λονδίνο κτλ.Παίζουν πολλοί σπόνσορες,εμφανίσιμοι,φραγκάτοι κτλ,η προσφορά ξεπερνάει κατά πολύ τη ζήτηση.Μιλάμε για διεθνή ανταγωνισμό,έχεις τους πάντες εναντίον σου.Είναι καλά για όποιον ανήκει στο 5% παγκοσμίως αλλιώς είναι πολύ σκληρά γιατί σε πατάνε.Το 5% γαμάει όντως υπερμουνάρες συνέχεια γιατί εξαερώνει τους άλλους.
Πού θα ορίζατε το 5% της Δύσης; 10.000€/ μήνα ή περισσότερα;
Νομίζω ότι καλύτερο είναι το μέρος που μπορείς να μεγιστοποιήσεις το εισόδημα σου κ έπονται οι άλλοι παράγοντες.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Ρωσία επαρχία συνόδευα την 1.90 στις 23.00 στην κεντρική πλατεία να πάρει ταξί,σκάνε 4 μαύρες Μερσεντές και τύποι του υποκόσμου να βγαίνουν,εντάξει εκεί κλάνεις.Βασικά αφήνεις τη γκόμενα επί τόπου και κάνεις μεταβολή δεν παίζει να δεις τέτοιους τύπους στα μάτια.
Ρωσία ψάρωσα,Ουκρανία είναι τίποτα απολύτως οι άνθρωποι φαίνονται μαλθακοί Ευρωπαίοι εν συγκρίσει με τους Ρώσους.Ούτε τσαμπουκάδες ούτε τίποτα(πλην σπανίων εξαιρέσεων).Οι Ρώσοι είναι τρελάκηδες,πολύ απρόβλεπτοι τύποι,μπορεί να πουν στη μάπα σου εσύ ρε μαλάκα γαμάς Ρωσίδες,εντάξει είναι βλαμμένες οι δικές μας,πάνε με έναν μαλάκα σαν εσένα κτλ.
Και Λευκορρωσία έχει πολλή ασφάλεια αστυνομία και στρατός παντού,δε σε πειράζει κανένας,μόνο Ρωσία είναι ζόρικα.Και οι Ρωσίδες είναι πιο μαγκιόρισσες και τσαούσες τα λένε έξω από τα δόντια δε μασάνε όπως Ουκρανές,Πολωνές,Λευκορρωσίδες.
Ρωσία πας μπακάλικο να ψωνίσεις είδη με τη γκόμενα και σε χαλβαδιάζουν αλκοολικοί στο μαγαζί να σου ψειρίσουν το προτοφόλι.Σε ακολουθούν άτομα τη νύχτα στο δρόμο κτλ είναι λίγο terror.
Λευκορρωσία αντίθετα φιλάς και χουφτώνεις τη γκόμενα στη ντίσκο και έχεις το στρατό του Λουκασένκο να φυλάει σκοπιά έξω μη γίνουν έκτροπα,σουρρεάλ σκηνικό να βλέπεις φαντάρους στη ντίσκο αλλά νιώθεις ασφάλεια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom