Νέα

Internet ISP - Πάροχοι... ΠΟΙΟΝ προτείνετε κ γιατί;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα punter
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 212
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ποια εταιρία παροχής internet προτιμάτε ?

  • otenet

    Ψήφοι: 42 50,6%
  • forthnet

    Ψήφοι: 16 19,3%
  • h.o.l.

    Ψήφοι: 5 6,0%
  • vivodi

    Ψήφοι: 5 6,0%
  • on

    Ψήφοι: 5 6,0%
  • panafonet

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • netone

    Ψήφοι: 5 6,0%
  • tellas

    Ψήφοι: 5 6,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    83

Keyser Soze

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2008
Μηνύματα
310
Like
0
Πόντοι
1
Και εγώ θα δηλώσω απόλυτα ικανοποιημένος από τον ΟΤΕ, έχω DSL Connex στο 1 Mbps και τίποτε άλλο, και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα οποιασδήποτε μορφής.

Καλό είναι να σκεφτεί κανείς τις πραγματικές του ανάγκες πριν προχωρήσει σε σύμβαση, και να μην παρασυρθεί από τα επικοινωνιακά τρικ των εταιρειών. Αν, πχ, δεν παίρνεις τηλέφωνα και σε ενδιαφέρει μόνο το Διαδίκτυο, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις έξτρα για δωρεάν κλήσεις κτλ.

Όσον αφορά τις εταιρείες, εξαρτάται από την περιοχή: σε κάποια μέρη της Αθήνας οι ανταγωνιστές του ΟΤΕ είναι πολύ γρήγοροι, αλλά όχι παντού. Οι ταχύτητες για όλες τις εταιρείες κυμαίνονται αναλόγως των δυνατοτήτων του δικτύου. Όσο ανεβαίνει η ονομαστική ταχύτητα, τόσο πέφτει (ποσοστιαία) η πραγματική - συνήθως. Συχνά το καλύτερο Value For Money βρίσκεται στις μεσαίες ταχύτητες (1 - 2 Mbps).
 

siasia

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.120
Like
4
Πόντοι
16
ΟΤΕ μέχρι να βρελτιωθούν οι ανταγωνιστές. Μετά θα δούμε.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Είχα Vivodi για πολλά χρόνια.Ξεκίνησα με 256/128 μετά έγινε 512/128 μετά 1024/256...Δεν είχα κανένα πρόβλημα (μέσω ΟΤΕ όλες οι συνδέσεις).Όλα καλά.Κάποια στιγμή το καλοκαίρι αποφάσισα να κάνω τη σύνδεση 4mbps που ήταν 3€ φθηνότερη από το 1024 που είχα!Από εκείνη την αποφράδα ημέρα,όλο προβλήματα.Συνεχείς αποσυνδέσεις,πολλές χαμένες ώρες στην αναμονή της τεχνικής υποστήριξης να ακούω την ηλίθια μουσική της αναμονής,και το αποτέλεσμα μηδέν.Όλο το ίδιο ποίημα,βάλε τη γραμμή κατευθείαν στο μόντεμ,να κάνουμε μια επαναρύθμιση του μόντεμ κλπ...Τα προβλήματα συνεχίζονταν.Αποφάσισα να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ να φτιάξει τα καλώδια έξω από το σπίτι που ήταν μουνί.Περνούν 18 ημέρες,τίποτα από απάντηση του.Κάνω καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ και μετά από 10 ημέρες έρχεται ο εργολάβος του και φτιάχνει τα καλώδια.Αποτέλεσμα μηδέν...Μιλάω με τη βιβόντι και τους αναγκάζω να στείλουν τεχνικό του ΟΤΕ.Μου λέει ο τεχνικός να δοκιμάσουμε να κατεβάσουμε την ταχύτητα της γραμμής.Την κατεβάζει στα 2mbps και ξαφνικά δουλεύει.Μέχρι την καταιγίδα που έριξε πριν 1 μήνα μια Δευτέρα...Αρχίζει το μαρτύριο,το μόντεμ δε συγχρόνιζε με τίποτα.Όποτε τα κατάφερνε το SNR ήτα στα 3-5db ενώ πρέπει να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο.Ξανά τα ίδια...Πιέσεις κλπ στην βιβόντι και κάποια στιγμή τους λέω,ότι αν δεν έρθει τεχνικός να δει τη γραμμή θα κάνω καταγγελία.Στέλνουν τεχνικό του ΟΤΕ.Έρχεται ο ίδιος που ήρθε πριν καιρό.Μετά από 3 ώρες στο σπίτι,με μετρήσεις δοκιμές κλπ,μου λέει "θα αλλάξω από το ΚΑΦΑΟ κάποια πραγματα".Με τα πολλά,βρίσκει οτι ο εργολάβος έχει κάνει μαλακία.Ενώ άλλαξε καλώδια,δε με σύνδεσε στο καινούριο κατά 100% αλλά κατά το ήμισυ της διαδρομής.Το αλλάζει και το θαύμα έγινε.Το SNR 20-25db και οι αποσυνδέσεις μηδέν.Η ταχύτητα παρέμεινε στα 2mbps επειδή το attenuation είναι 50db ενώ θα έπρεπε να είναι όσο μικρότερο γίνεται.Τελικά αποφάσισα να φύγω από την βιβόντι και να πάω στην Forthnet με shared σύνδεση.Δηλαδή internet από το δίκτυο της forthnet και τηλέφωνο από τον ΟΤΕ,αλλά με πάγιο μόνο 25€/μήνα για όλα + κλήσεις.Τη δευτέρα ενεργοποιείται η γραμμή.Τι θα γίνει δεν ξέρω...Ελπίζω να κυλήσουν όλα καλά,διότι για να φύγω από τη forthnet πριν τους 12 μήνες πρέπει να πληρώσω 70€ εξαιτίας του μόντεμ που δίνουν "δώρο"...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
αν θες να εχεις παντα τηλεφωνο και ADSL ταυτοχρονα τοτε μονο οτε. ολες οι αλλες μια δεν εχεις τηλεφωνο μια στο ιντρνετ κανουν δηθεν αναβαθμιση αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μπορουν να εξυπηρετησουν τοσο ογκο πελατων. οτε μπορει να ειναι πιο ακριβος αλλα ειναι μακραν ο πιο αξιοπιστος!!
Σωστά - μόνο που δεν είναι όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι το ίδιο.

Ούτε μπορείς να συγκρίνεις το πως παίζει ένας πάροχος στην Αθήνα με το πως παίζει σε άλλες πόλεις.

Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά, θα πρέπει να κάνει register στο myphone.gr & στο adslgr.com και να διαβάσει γνώμες & εμπειρίες χρηστών από διαφορετικούς παρόχους σε διαφορετικές πόλεις στην Ελλάδα.

Hope that helps.
 

KRATOS

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2007
Μηνύματα
58
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
conex Ακριβό αλλά πολύ αξιόπιστο.
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Σε τοποθεσίες όπου δεν παίζει ιδιόκτητο άλλης εταιρίας εκτός ΟΤΕ, τότε μόνο ΟΤΕ. Αν υπάρχουν επιλογές θα πήγαινα με forthnet.
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
forthnet αν και περίμενα 3 μήνες για το ρούτερ που τελικά πήγα και το παρέλαβα μόνος μου και σιγά τα 24 που έχει δυνατότητα όπως λέει αφού όταν κατεβάζω με πάνω από 4 κάνω πάρτυ,αν και σε σχέση με τα 13 χρόνια μοντεμάκι στην οτενετ δεν υπάρχει σύγκριση :tickedoff: :dancing: :headbang: :idiot: :rockon: :rockon:
 

Συνημμένα

  • ura-05.jpg
    ura-05.jpg
    93,9 KB · Εμφανίσεις: 36
  • 10221855vwg1.jpg
    10221855vwg1.jpg
    32 KB · Εμφανίσεις: 35
  • ura-12OLD.jpg
    ura-12OLD.jpg
    54,5 KB · Εμφανίσεις: 21
OP
OP
P

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
τωρα μπηκα παλι μεσα...

Πολλες απαντησεις. Thanks σε ολους.

ΟΤΕ οι περισσοτεροι με λιγα λογακια
 

Επισκέπτης
ΟΤΕ - οι πιο αξιόπιστοι κ πιο σίγουροι (κοιτά τι έπαθε αλτεκ)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Η εταιρία του γείτονα που νομίζει ότι έμαθε encryption, επειδή τίκαρε 3-4 επιλογές στο web interface του router του.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
P

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
υπαρχει κ το usb stick της vodaphone αλλα δεν ξερω τιμες κ εαν ειναι καλο η οχι
 

Συνημμένα

  • Vodaphone E220.jpg
    Vodaphone E220.jpg
    6,9 KB · Εμφανίσεις: 21

giovanisilva

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
366
Like
0
Πόντοι
1
Όξω ο ΟΤΕ !!!!!!!!
Έχω βάλει forthnet εδώ και 1,5 χρόνο, ποτέ δεν είχα πρόβλημα, πάντα έχω τηλέφωνο και internet και "κατεβάζω" με πολύ καλές ταχύτητες....
Και δεν πληρώνω τα γαμησιάτικα του ΚΡΑΤΟΥΣ...
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.312
Κριτικές
10
Like
1.626
Πόντοι
5.975
εγώ πάντως που έχω κλείσει 3 χρόνια με τη forthnet, μπορώ να πω ότι είναι αξιόπιστη εταιρεία και με εξυπηρετικό τμήμα τεχνικής υποστήριξης που λειτουργεί όλο το 24ωρο
 

paparoupas11

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
44
Like
16
Πόντοι
0
καλημερα και απο εμενα εγω ειχα οτενετ στο σπιτι πριν 2 χρονια και αν ειχα συνδεση 2 ωρες τη μερα εκανα παρτυ.τωρα εχω μαγαζι εχω βαλει φορθνετ εδω και 5 μηνες.το μοντεμ μου το στειλανε  με κουριερ μετα απο 10 μερες και η συνδεση εγινε σε 2 μηνες ακριβως.ο υπολογιστης ανοιγει 7.30 το πρωι και κλεινει 10.30 το βραδυ.15 ωρες ανοιχτο το μαγαζι 7 μερες την εβδομαδα ουτε μια διακοπη.απεριοριστο ιντερνετ απεριοριστες σε σταθερο και 1 ωρα σε κινητα τσαμπα 39.90.καλα ειναι γιατι παιρνω πολλα τηλεφωνα κια σταθερα και κινητα τη συνιστω ανεπιφυλακτα :thumbsup: :2funny: :grin: :rolleyes: :uglystupid: :dancing: :helpplea:
 

giovanisilva

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
366
Like
0
Πόντοι
1
καλημερα και απο εμενα εγω ειχα οτενετ στο σπιτι πριν 2 χρονια και αν ειχα συνδεση 2 ωρες τη μερα εκανα παρτυ.τωρα εχω μαγαζι εχω βαλει φορθνετ εδω και 5 μηνες.το μοντεμ μου το στειλανε  με κουριερ μετα απο 10 μερες και η συνδεση εγινε σε 2 μηνες ακριβως.ο υπολογιστης ανοιγει 7.30 το πρωι και κλεινει 10.30 το βραδυ.15 ωρες ανοιχτο το μαγαζι 7 μερες την εβδομαδα ουτε μια διακοπη.απεριοριστο ιντερνετ απεριοριστες σε σταθερο και 1 ωρα σε κινητα τσαμπα 39.90.καλα ειναι γιατι παιρνω πολλα τηλεφωνα κια σταθερα και κινητα τη συνιστω ανεπιφυλακτα :thumbsup: :2funny: :grin: :rolleyes: :uglystupid: :dancing: :helpplea:
2 μήνες???? και πάλι πολλοί είναι αδερφέ...
Σε 1 μηνάκι ήμουν κομπλέ...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
προστεθηκε ψηφοφορια.
αν λειπει καποια εταιρια, παρακαλω στειλτε μου πμ να την προσθεσω..
 

paparoupas11

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
44
Like
16
Πόντοι
0
ημουν προετιμασμενος γιατι ολες οι εταιριες στο μπραχαμι που εχω το μαγαζι τοσο κανουν .ενας φιλος μου στη βιβοντι ειχε 2 χρονια φοιτητικο φουλ ταχυτητα ουτε μια διακοπη και το ειχε προπληρωσει .οταν τελειωσε του το εκοψαν χωρις προη δοποιηση εδω και 3 μηνες τους εστελνε υβριστικα μαιλ καθε μερα ειχε φρικαρει του το συνδεσαν μετα απο 3 μηνες και 20 μερες.ενας γειτονας εχει κανει αιτηση στη ον απτον ιουλιο και ακομα δεν εχει γιαυτο λεω φοφθνετ και παλι φορθνετ .
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
η φορθνετ απ οτι εχω ακουσει δεν εχει εξελιχθει παρα πολυ στην επαρχια..!!
καπιοι που βαλανε ακουσα οτι καθε τρεις και λιγο τους κανει νερα!!!
αλλα φορυνετ και παλι φορθνετ!!!αρκετα μας εκλεβε ο οτε τοσα χρονια!!

υπαρχει κ το usb stick της vodaphone αλλα δεν ξερω τιμες κ εαν ειναι καλο η οχι
οσο για τα ασυρματα και αυτα που δινουνε οι κινητες τηλεφωνιες ειναι για αλλη χρηση!!!
αποψη μου....!
αν ειμουνα επαγγελματιας και ημουνα ολη μερα στο δρομο με ενα λαπτοπ στοχερι τοτε ναι θα το επαιρνα ανεπιφυλακτα!!!εχω ακουσει οτι εχεις καποιο περιοροσμο σε download και αν υπερβεις το οριο μετα οτι κατεβαζεις εξτρα το πληρωνεις!!επισης για καλη ταχυτητα πρεπει να πιανεις δικτυο 3G!!!σε ενα χωριο δηλ την πουτσισες....!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom