Νέα

Σχολιασμός τελευταίων κριτικών...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bazas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 677K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

blizardeye

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
78.407
Κριτικές
40
Like
19.229
Πόντοι
26.096
κ. theSaint, αναφέρομαι σ΄ εσάς επειδή μάλλον έχετε αναλάβει το ρόλο του τελετάρχου. Εάν ενθυμούμαι καλώς, έχετε ορίσει την τέλεση του μνημοσύνου για την Κυριακή, 20 Ιουλίου. Λόγω θέρους όμως είναι πιθανό ότι την ημέρα εκείνη κάποιοι εκ των σιωπηλπώς μελλόντων να παρασταθούν στην τελετή, θα απουσιάζουν. Μπορείτε, παρακαλώ, να εξετάσετε την μετακίνησή του σε άλλη ημερομηνία;
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.796
Κριτικές
90
Like
33.640
Πόντοι
24.700
κ. theSaint, αναφέρομαι σ΄ εσάς επειδή μάλλον έχετε αναλάβει το ρόλο του τελετάρχου. Εάν ενθυμούμαι καλώς, έχετε ορίσει την τέλεση του μνημοσύνου για την Κυριακή, 20 Ιουλίου. Λόγω θέρους όμως είναι πιθανό ότι την ημέρα εκείνη κάποιοι εκ των σιωπηλπώς μελλόντων να παρασταθούν στην τελετή, θα απουσιάζουν. Μπορείτε, παρακαλώ, να εξετάσετε την μετακίνησή του σε άλλη ημερομηνία;

Δείτε τέκνον Χιονοστροβιλομάτη,

Το "Πηδάλιον", είναι σαφές. Το σαρανταήμερο μνημόσυνο πρέπει να τελεσθεί οπωσδήποτε μέχρι την τεσσαρακοστή ημέρα. Συνεπώς, οιαδήποτε μετακίνηση του σε μεταγενέστερη ημερομηνία, δεν είναι εφικτή.

Βέβαια, έχουμε υπ΄όψιν μας το πρόβλημα στο οποίο αναφερθήκατε, και σας βεβαιώ πως εξετάζουμε την περίπτωση να τελέσουμε Αρχιερατικά και με την ίδια λαμπρότητα, την τρίμηνη επιμνημόσυνη δέηση, που θα γίνει κατά τα μέσα του Σεπτεμβρίου. 
 

blizardeye

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
78.407
Κριτικές
40
Like
19.229
Πόντοι
26.096
Δείτε τέκνον Χιονοστροβιλομάτη,

Το "Πηδάλιον", είναι σαφές. Το σαρανταήμερο μνημόσυνο πρέπει να τελεσθεί οπωσδήποτε μέχρι την τεσσαρακοστή ημέρα. Συνεπώς, οιαδήποτε μετακίνηση του σε μεταγενέστερη ημερομηνία, δεν είναι εφικτή.

Βέβαια, έχουμε υπ΄όψιν μας το πρόβλημα στο οποίο αναφερθήκατε, και σας βεβαιώ πως εξετάζουμε την περίπτωση να τελέσουμε Αρχιερατικά και με την ίδια λαμπρότητα, την τρίμηνη επιμνημόσυνη δέηση, που θα γίνει κατά τα μέσα του Σεπτεμβρίου.   

Καλώς! Πλην όμως, κ. τελετάρχα, σεις θέττετε την προθεσμία < έως την 40η ημέρα >. Αρα ευχερώς δύνασθε να το μετακινήσετε μερικές ημέρες πιο πριν.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.796
Κριτικές
90
Like
33.640
Πόντοι
24.700
Καλώς! Πλην όμως, κ. τελετάρχα, σεις θέττετε την προθεσμία < έως την 40η ημέρα >. Αρα ευχερώς δύνασθε να το μετακινήσετε μερικές ημέρες πιο πριν.

Αυτό είναι γεγονός. Πλην όμως, θα χοροστατήσει και ο Πανιερώτατος κ.κ. Πηγάσιος, ο οποίος βρίσκεται αυτή την στιγμή στο Ιρκούτσκ, και έχει προγραμματίσει να επιστρέψει την Παρασκευή 18 Ιουλίου.

Θα τον ρωτήσω αν μπορεί να επισπεύσει την επιστροφή του, και αν αλλάξει κάτι θα υπάρξει ανακοίνωση.
 

blizardeye

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
78.407
Κριτικές
40
Like
19.229
Πόντοι
26.096
Αυτό είναι γεγονός. Πλην όμως, θα χοροστατήσει και ο Πανιερώτατος κ.κ. Πηγάσιος, ο οποίος βρίσκεται αυτή την στιγμή στο Ιρκούτσκ, και έχει προγραμματίσει να επιστρέψει την Παρασκευή 18 Ιουλίου.

Θα τον ρωτήσω αν μπορεί να επισπεύσει την επιστροφή του, και αν αλλάξει κάτι θα υπάρξει ανακοίνωση.

Παρακαλώ, συγχωρέστε με, για την αγένεια της καθυστέρησης της απαντήσεώς μου αλλά φαντάζομαι ότι κατανοείτε την αδήριτο ανάγκη να εργασθώμεν. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι η εμπειρία σας θα σας οδηγήσει στην λήψη της ορθής απόφασης επί της τελέσεως του μνημοσύνου. Ικανοποιήστε επίσης, παρακαλώ, μία απορία μου. Παρατηρώ ότι τηρείτε το ελληνορθόδοξο πρακτικό. Γνωρίζετε μετά βεβαιότητος ότι  ο μακαριστός ήτο ορθόδοξος ώστε να δικαιούται των αναλόγων τιμών;;;
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.796
Κριτικές
90
Like
33.640
Πόντοι
24.700
Παρακαλώ, συγχωρέστε με, για την αγένεια της καθυστέρησης της απαντήσεώς μου αλλά φαντάζομαι ότι κατανοείτε την αδήριτο ανάγκη να εργασθώμεν. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι η εμπειρία σας θα σας οδηγήσει στην λήψη της ορθής απόφασης επί της τελέσεως του μνημοσύνου.

Αντιλαμβάνομαι, και σας ευχαριστώ θερμά, τόσο για την απάντηση, όσο και για την εμπιστοσύνη που μου δείχνετε.

Ικανοποιήστε επίσης, παρακαλώ, μία απορία μου. Παρατηρώ ότι τηρείτε το ελληνορθόδοξο πρακτικό. Γνωρίζετε μετά βεβαιότητος ότι  ο μακαριστός ήτο ορθόδοξος ώστε να δικαιούται των αναλόγων τιμών;;;

Δείτε,

Ο μακαρίτης είχε αναφέρει ρητά και κατηγορηματικά ότι είχε λάβει ορθόδοξο βάπτισμα. Βέβαια, υπήρξαν ορισμένες ενστάσεις σχετικές με την εν ζωή συμπεριφορά και στάση του, πράγματα τα οποία ομολογουμένως απείχαν πολύ από το να συμπορεύονται με το ορθόδοξο πνεύμα.   Σας διαβεβαιώ, ότι μας προβλημάτισε ιδιαίτερα αυτό το γεγονός. Δεδομένου όμως ότι το Ορθόδοξο δόγμα είναι σωφρονιστικό και όχι τιμωρητικό, αποφασίσαμε να "οικονομήσουμε" το θέμα και να πράξουμε τα δέοντα για την ψυχή του εκλιπόντος αδελφού μας.
 

blizardeye

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
78.407
Κριτικές
40
Like
19.229
Πόντοι
26.096
Αντιλαμβάνομαι, και σας ευχαριστώ θερμά, τόσο για την απάντηση, όσο και για την εμπιστοσύνη που μου δείχνετε.

Δείτε,

Ο μακαρίτης είχε αναφέρει ρητά και κατηγορηματικά ότι είχε λάβει ορθόδοξο βάπτισμα. Βέβαια, υπήρξαν ορισμένες ενστάσεις σχετικές με την εν ζωή συμπεριφορά και στάση του, πράγματα τα οποία ομολογουμένως απείχαν πολύ από το να συμπορεύονται με το ορθόδοξο πνεύμα.   Σας διαβεβαιώ, ότι μας προβλημάτισε ιδιαίτερα αυτό το γεγονός. Δεδομένου όμως ότι το Ορθόδοξο δόγμα είναι σωφρονιστικό και όχι τιμωρητικό, αποφασίσαμε να "οικονομήσουμε" το θέμα και να πράξουμε τα δέοντα για την ψυχή του εκλιπόντος αδελφού μας.

Παρακαλώ, κ. The Saint! Άλλωστε έχετε κερδίσει αυτή την εμπιστοσύνη.
Δηλώνω επίσης συγκινημένος από την θαλπωρή με την οποία ενσκύπτετε επί των αμαρτωλών - πλην πρώην - συμφρουμιτών.
Υ.Γ. Νῦν ἐν τῷ αὐτῷ κινδύνῳ τοῖς φαυλοτάτοις αἰωροῦμαι. Εξαιρετική υπογραφή!!!
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
Αντιλαμβάνομαι, και σας ευχαριστώ θερμά, τόσο για την απάντηση, όσο και για την εμπιστοσύνη που μου δείχνετε.

Δείτε,

Ο μακαρίτης είχε αναφέρει ρητά και κατηγορηματικά ότι είχε λάβει ορθόδοξο βάπτισμα. Βέβαια, υπήρξαν ορισμένες ενστάσεις σχετικές με την εν ζωή συμπεριφορά και στάση του, πράγματα τα οποία ομολογουμένως απείχαν πολύ από το να συμπορεύονται με το ορθόδοξο πνεύμα.   Σας διαβεβαιώ, ότι μας προβλημάτισε ιδιαίτερα αυτό το γεγονός. Δεδομένου όμως ότι το Ορθόδοξο δόγμα είναι σωφρονιστικό και όχι τιμωρητικό, αποφασίσαμε να "οικονομήσουμε" το θέμα και να πράξουμε τα δέοντα για την ψυχή του εκλιπόντος αδελφού μας.
ευτυχώς λείπει κι ο λακις και δεν θα του χεσει κανεις τον ταφο
 

blizardeye

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
78.407
Κριτικές
40
Like
19.229
Πόντοι
26.096
ευτυχώς λείπει κι ο λακις και δεν θα του χεσει κανεις τον ταφο

Μα νομίζω, αγαπητέ, ότι ο σεπτός τελετάρχης είχε προτείνει να πράξουν το αυτό όλοι οι παριστάμενοι στην 3ημερη επιμνημόσυνη δέηση, της οποίας χοροστάτησε με μεγάλη επιτυχία, οφείλω να παρατηρήσω.
 

karnezis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
348
Κριτικές
11
Like
544
Πόντοι
511
 Η δυνατότητα ψήφου στις κριτικές έφυγε,κατά τη γνώμη μου καλώς,γιατί η ερώτηση ήταν αν σας βοήθησε η κριτική ΝΑΙ/ΟΧΙ και οι περισσότεροι ψήφιζαν για το αν τη θεωρούν αξιόπιστη.

Θα μπορούσαν να υπάρξουν οι εξής ψηφοφορίες για κάθε κριτική:

1)Την έχω συναντήσει και θεωρώ την κριτική αξιόπιστη.                                         ΝΑΙ/ΟΧΙ
2)Την συνάντησα μετά τη δημοσιοποίηση της κριτικής και θεωρώ ότι με βοήθησε.             ΝΑΙ/ΟΧΙ
3)Δεν την έχω συναντήσει και θεωρώ την κριτική αξιόπιστη.                                ΝΑΙ/ΟΧΙ
4)Δεν την έχω συναντήσει και η κριτική με έπεισε να κλείσω ραντεβού.                     ΝΑΙ/ΟΧΙ

Αν όχι όλα τα ερωτήματα κάποια από αυτά ή και κάποια άλλα.Ακόμα να φαίνεται πόσες φορές έχει διαβαστεί η κριτική.
Ώστε να υπάρχει μια σφαιρική άποψη για κάθε κριτική από πολλά μέλη χωρίς να γίνεται ο χώρος των σχολίων χώρος για chat.
Επίσης καλό θα ήταν να ΜΗΝ υπάρχει η ανωνυμία της ψήφου έτσι όλα τα μέλη να βλέπουν ποιοι ψηφίζουν και τι ψηφίζουν.


Δεν ξέρω αν είναι τεχνικά εφικτό απλώς κάνω μια πρόταση.

ΥΓ:Αν οι μοντ πιστεύουν ότι πρέπει να συγχωνευτεί με κάποιο άλλο θέμα ας το συγχωνεύσουν.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
Άντε να τα βάλουμε να τα αρμεξουμε παλι απο την αρχή που λεν και στο χωριό μου

Ρε μαν το εξαντλησαμε το θέμα....ο αντμιν είναι καθετος,κάποιοι τιμημενοι ενοχλούνταν απο τις ψήφους....εγώ μαζί σου είμαι άλλα ψήφος δεν βλέπω να ξαναμπαινει
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Άντε να τα βάλουμε να τα αρμεξουμε παλι απο την αρχή που λεν και στο χωριό μου

Ρε μαν το εξαντλησαμε το θέμα....ο αντμιν είναι καθετος,κάποιοι τιμημενοι ενοχλούνταν απο τις ψήφους....εγώ μαζί σου είμαι άλλα ψήφος δεν βλέπω να ξαναμπαινει
μυριζει ανταρσια τυπε
μαλλον ηρθε η ωρα του χαστουρα :rolleyes:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866

Συνημμένα

  • nontas_dawn.jpg
    nontas_dawn.jpg
    134,3 KB · Εμφανίσεις: 28

karnezis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
348
Κριτικές
11
Like
544
Πόντοι
511
Άντε να τα βάλουμε να τα αρμεξουμε παλι απο την αρχή που λεν και στο χωριό μου

Ρε μαν το εξαντλησαμε το θέμα....ο αντμιν είναι καθετος,κάποιοι τιμημενοι ενοχλούνταν απο τις ψήφους....εγώ μαζί σου είμαι άλλα ψήφος δεν βλέπω να ξαναμπαινει
Έτσι όπως είχε καταντήσει καλώς βγήκε,εγώ λέω να ξαναμπεί με διαφορετικά ερωτήματα.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
Το θέμα θα πάει κάδο λυπάμαι...
 

Bill OldKostas

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2014
Μηνύματα
210
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
1
Άντε να τα βάλουμε να τα αρμεξουμε παλι απο την αρχή που λεν και στο χωριό μου

Ρε μαν το εξαντλησαμε το θέμα....ο αντμιν είναι καθετος,κάποιοι τιμημενοι ενοχλούνταν απο τις ψήφους....εγώ μαζί σου είμαι άλλα ψήφος δεν βλέπω να ξαναμπαινει

Βάρα να τ' αρμέξουμε λένε στο δικό μου το χωριό.
Τι στον πούτσο, γιαλαντζί βλάχος είσαι, ρε;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom