Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
το θεμα δεν ειναι που τα βρηκε η Ε.Ο.Κ, ειναι γιατι δεν ελεξε που πηγαν...

αυτο ηταν τυχαιο;;;

η ΕΟΚ τα έδωσε στο κράτος για να κάνει διανομή.. οι μαλάκες μας είχανε εμπιστοσύνη...

και στο κάτω κάτω της γραφής ξέρεις δεν είναι όλοι στον κόσμο λαμόγια Ελληνες .. υπάρχουν και λαοί οι οποίοι τιμούν τις σχέσεις με άλλα κράτη και ειδικά τις συμφωνίες που κάνουνε..

ξέρεις κάποτε υπήρχε και κάτι που λέγεται φιλότιμο... το οποίο το έχουν απωλέσει όσοι βροντοφωνάζουν "εγώ δεν χρωστάω"
 

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
Nαι ρε παλικάρι μου ο πολίτης γιατί τα ανεχόταν αυτά να γίνονται? Γιατί δεν οργανώθηκε να τους πει " επ τι κάνετε εκεί ρε? αλήτες? μας καταστρέφετε!¨" Αντίθετα τα επευθημούσε και ζητωκραύγαζε.

ρε παλικάρι μου σου ειπα, δεν ειναι τυχαια ολα αυτα και δεν τα δημιουργησε ο λαος
οι βιομηχανοι καποτε φωναζαν για τους ΝΟΜΟΥΣ των ΤΡΑΠΕΖΩΝ του 80 που θεσπισαν
οι μεταπολιτευττικοι "ΣΩΤΗΡΕΣ"


Τους ακουσε κανεις;;;;;

Πλακιτσα κανουμε;;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Εχουμε σφαχτει μεταξυ μας εκατο φορες αλλά σημερα εχεις αναλαμπη.

Είχα γράψει αρκετό καιρό πριν πως καλύτερος πρωθυπυργός της μεταπολίτευσης ήταν ο Μητσοτάκης. Από πλευράς ατζέντας. Γιατί από εφαρμογή δε τα πήγε και τόσο καλά. Ήταν ο ΜΟΝΟΣ που πήγε κόντρα σε όλο το μεταπολιτευτικό ρεύμα που μας έφερε ως εδώ. Και έχει φάει το μεγαλύτερο πόλεμο.
 

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
η ΕΟΚ τα έδωσε στο κράτος για να κάνει διανομή.. οι μαλάκες μας είχανε εμπιστοσύνη...

και στο κάτω κάτω της γραφής ξέρεις δεν είναι όλοι στον κόσμο λαμόγια Ελληνες .. υπάρχουν και λαοί οι οποίοι τιμούν τις σχέσεις με άλλα κράτη και ειδικά τις συμφωνίες που κάνουνε..

ξέρεις κάποτε υπήρχε και κάτι που λέγεται φιλότιμο... το οποίο το έχουν απωλέσει όσοι βροντοφωνάζουν "εγώ δεν χρωστάω"

Αρα λοιπον φταιει το ΚΡΑΤΟΣ.. (κατα σενα) ... συμφωνώ  ;)

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Αρα λοιπον φταιει το ΚΡΑΤΟΣ.. (κατα σενα) ... συμφωνώ  ;)

εκεί που έχουμε διαφορετική αντίληψη δεν είναι για το ποιός φταίει είναι για το τι είναι τι..

και για πες μου λοιπόν .. τι είναι κράτος??
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.086
Κριτικές
1
Like
30.791
Πόντοι
8.006
Ο κόσμος που κάνει τη μία λαμογιά πίσω απ'την άλλη όπως ανέφερες είναι πλειοψηφία ή μειοψηφία??
Οσοι μπορουν. Όπου μπορουν. Με την αντιστοιχη ζημια.
Το να επαναστατουν κιολας ειναι λιγο γραφικο.
Ο καθενας βεβαια γνωριζει αν εχει φερθει λαμογιοειδώς ή οχι.
Αλλά δεν ειδα κανεναν να στηλιτευει αυτες τις ομορφιες.
Ας φαμε λοιπον τους πολιτικους για να εκτονωθουμε, οπως ο οχλος τις μαγισσες τον μεσαιωνα.
Μονο που φοβαμαι οτι ερχεται μετα η πανουκλα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
ρε παλικάρι μου σου ειπα, δεν ειναι τυχαια ολα αυτα και δεν τα δημιουργησε ο λαος
οι βιομηχανοι καποτε φωναζαν για τους ΝΟΜΟΥΣ των ΤΡΑΠΕΖΩΝ του 80 που θεσπισαν
οι μεταπολιτευττικοι "ΣΩΤΗΡΕΣ"


Τους ακουσε κανεις;;;;;

Πλακιτσα κανουμε;;


Αγόρι μου ο λαός τους ανέχτηκε ( και τους υποστήριξε). Αντί να τους πετάξει στη θάλασσα! Αντί να τους γαμήσει το μουνί πους τος ξέρναγε. Υπάρχει η παροιμία που λέει
" αν με κοροιδέψεις μια φορά ντροπή σου, αν με κοροιδέψεις δυο φορές ντροπή μου". Αν είσαι μαλάκας φταις και αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου.

Και λέω περί μαλάκα λαού επειδή όχι. Δε πιστεύω σε κανενός είδους σωτήρα και πεφωτισμένου ηγέτη. Πιστεύω στη λαική κυριαρχία. Αλλά για να ασκήσεις αποτελεσματική κυριαρχία πρέπει να μάθεις από τα λάθη σου, να διδαχτείς να γίνεις σοφότερος και να ωριμάσεις.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Αυτό πως ονομάζεται, πολιτική ή πατριωτισμός;;
δημοκρατια ή Πελατειακο καθεστως;;

ποια αρχη, το 1985 ισως, μετα ηταν αργα... (αλλα σκοπιμα το απεκρυψαν)
μεχρι που εγινε αδιεξοδο μεσω αγορων...
και ξαναρωταω..

Αυτό πως ονομάζεται, πολιτική ή πατριωτισμός;;
δημοκρατια ή Πελατειακο καθεστως;;
και ξαναρωταω.. με εμμονή

Αυτό πως ονομάζεται, πολιτική ή πατριωτισμός;;
δημοκρατια ή Πελατειακο καθεστως;;

Τότε γιατί η μαγειρεμένη είσοδος σε ευρω ήταν καλή και η έξοδος θεωρείται αδιέξοδη;;; (κατά πολλούς)

Με ποια πρακτικη θα μπορουσες να "μαζεψεις" 400+ Δις;;
μηπως ο στοχος σου ηταν ο ΞΑΝΑΔΑΝΕΙΣΜΟΣ.. και που οδηγει αυτος, με τετοιο χρεος;;

Τι θελεις να πεις, ΚΟΥΡΕΜΑ;;...... μα αφου ειμαστε ΦΕΡΕΓΓΥΟΙ  :cheesy:

εγω παντως λεω ακομη ΜΟΝΟΜΕΡΗΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗ του 80%.. και οχι ΞΑΝΑ ΔΑΝΕΙΑ..

Συμφωνιες που θα μας ωφελούν ΝΑΙ οχι ομως ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ..

Μνηστηρες αν θελουμε να γινουμε πουτανακια ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ... κακα πουτανακια πρεπει να γινουμε ομως

;)

Φίλε Βεντουζατόρε...

Η Δημοκρατία έχει και εκτροπές. Δεν φταίει η Δημοκρατία αλλά οι άνθρωποι. Δεν ήταν αρκετά Δημοκρατία η Δημοκρατία μας... Άμα ήταν δεν θα μπορούσε ο κάθε ένας να κάνει ό, τι έκανε και θα υπήρχε έλεγχος. Δεν φταίει όμως η ίδια η Δημοκρατία αλλά αυτός που τα έκανε. Ενός ανδρός αρχή υπάρχει στα ολοκληρωτικά καθεστώτα...

Και όχι φυσικά, δεν τους θεωρώ πατριώτες.

Όσο για το 80% κούρεμα, θα καταντήσεις να αφανίσεις τα ασφαλιστικά σου ταμεία. Τη βόμβα ΔΕΝ μπορείς να τη σκάσεις. Θα σε πάρουν τα σκάγια...
 

Επισκέπτης
Οσοι μπορουν. Όπου μπορουν. Με την αντιστοιχη ζημια.
Το να επαναστατουν κιολας ειναι λιγο γραφικο.
Ο καθενας βεβαια γνωριζει αν εχει φερθει λαμογιοειδώς ή οχι.
Αλλά δεν ειδα κανεναν να στηλιτευει αυτες τις ομορφιες.
Ας φαμε λοιπον τους πολιτικους για να εκτονωθουμε, οπως ο οχλος τις μαγισσες τον μεσαιωνα.
Μονο που φοβαμαι οτι ερχεται μετα η πανουκλα.

Ακόμα δε μου απάντησες όμως..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.086
Κριτικές
1
Like
30.791
Πόντοι
8.006
Ακόμα δε μου απάντησες όμως..
Αν ειναι πλειοψηφια ή μειοψηφια τα λαμογια?
Και που να ξερω, η Public issue ειμαι?
Τι σημασια εχει αν ειναι λιγοι ή πολλοι?
Και λιγοι να ειναι.
Πού ειναι οι πολλοί που θα τους κατεκριναν?
Συνυπευθυνοι λοιπον.
 

ventuzator

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.973
Like
0
Πόντοι
16
εκεί που έχουμε διαφορετική αντίληψη δεν είναι για το ποιός φταίει είναι για το τι είναι τι..

και για πες μου λοιπόν .. τι είναι κράτος??

:cheesy: :cheesy: με αναγκάζεις να επαναλαμβάνομαι

βεβαιως... αν παρουμε βαση και την μυθολογια της χωρας που κατασκευασε αυτη την έννοια τοτε....

( Μυθολογικά το Κράτος ήταν η προσωποποίηση της κυριαρχίας και της δύναμης. Ήταν γιος του Πάλλαντα και της Στύγας.

Η Στύγα ήταν κόρη του Ωκεανού.

Αδέλφούς είχε τη Βία, τη Νίκη και το Ζήλο. Γνωστός ήταν ο ρόλος του Κράτους στην κράτηση του Προμηθέα στο βράχο του Καυκάσου. )

NOTE: Ο Προμηθέας έμαθε τους ανθρώπους να χειρίζονται τη φωτιά, να δημιουργούν εργαλεία και τους έμαθε τις Επιστήμες (που
     έκλεψε από την Αθηνά) και τα Γράμματα. Για να γλυτώσει την ανθρωπότητα από το μένος των θεών.

Συνεπώς σύμφωνα με την Μυθολογία το "ΚΡΑΤΟΣ" ειχε ενοχληθεί απο τον προμηθέα  :cheesy:

αλλα αυτα ειναι μυθοι, βεβαια, και καλο ειναι να ερθουμε λιγο στην Σημερινή πραγματικότητα  ;)

Το κρατος σιγουρα ενοχληθηκε απο τους αγανακτισμενους και τους επνιξε στα ΧΗΜΙΚΑ.

το ιδιο Κρατος βεβαια δεν ενοχληθηκε απο της ΜΙΖΕΣ της ΜΙΖΕΝΣ ουτε απο τα ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ που γερνουν
ουτε απο το χρηματιστηριο, ουτε απο το C4i, ουτε απο τα παμπερς και φυσικα κανεις δεν κρατηθηκε στον
"βράχο του Καυκάσου" για αυτα.

Βεβαιως ολα αυτα αποτελεσαν ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ μονο για αυτους που κρατεί το κρατος.

Το κερασακι στην τουρτα, ειναι οτι καποιοι "Δημοκρατες" και μαλιστα "νομικοι" σε αυτες τις περιπτωσεις μιλανε για συλλογική ευθύνη ....... των κρατουμένων μονο και μονο για να (ξεπλύνουν τα αμαρτήματα των "ΘΕΩΝ"....)


Οι θεοι δε,... ξεπλένονται με μια φράση του στυλ "ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ"  :cheesy:

και βεβαιως η καθ' εικόνα και καθ΄ομοίωση του λαού η ισονομία και ισοπολιτεία εκφράζεται απόλυτα με τον ΝΟΜΟ περί ευθύνης ΥΠΟΥΡΓΩΝ...και λοιπόν εγκάθετων αυτού του κράτους.

...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.086
Κριτικές
1
Like
30.791
Πόντοι
8.006
Εννοώ όλους αυτούς που έχουν γεμίσει τον τόπο με τέτοια γελοία κείμενα..
Οτι εχεις τις ιδιες θεσεις με τον Λακη και τον Βεντουζα το εχεις συνειδητοποιησει?
Τα ιδια μου λενε κι αυτοι.
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Άσχετο, αλλά σήμερα συμπληρώνονται τριάντα χρόνια από την αποφράδα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom