Νέα

Τι μισθους παιρνουν οι υπαλληλοι των ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΕλληνικαΠετρελαια,κτλ)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johngeorgie
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 235
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Ρε μεγαλε, οποιο και ναναι το status, οι αποδοχες ολων αυτων που αναφερεις οριζονται σε καποιο ΦΕΚ...τελως παντων καπου οριζονται...
Δεν υποκεινται στους νομους της ελευθερης αγορας...
Τι εννοείς ρε φίλε; Βγαίνει η ΕΥΔΑΠ και ζητάει Πληροφορικάριο - κανονικά με αγγελία. 3ετής σύμβαση με 4μιση μικτά πχ.

Τι ΦΕΚ μου λες; :think:
 

Επισκέπτης
ωστε έτσι, ε;
θα λυνόταν αμέσως έ;;;;
χαχαχααχαχαχααχαχαχαχχαχαχαχαχα

ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα που το ξέρεις και δεν είναι αυτό;
τωρα αν εσυ γραφεις αλλα και εννοεις αλλα πες το να το καταλαβω αφου ειμαι και λιγο χαζος.οταν λεω οτι οι δημοσιοι δεν ειναι το μεγαλυτερο μερος προβληματος και εσυ ως συνηθως λες την εξυπναδα σου τη εννοεις ''ποιο ειναι το προβλημα'';αφου εγω σε αυτο αναφερθηκα.εχουν δικιο πολλοι να εχουν την ιδια αποψη με τη δικη μου!!!δεν ειναι τυχαιο ;)
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Δυστυχως αρχιζω να πιστευω το ιδιο...Στην αρχη νομιζα εχει επιχειρηματα και κανουμε σοβαρη κουβεντα αλλα ο,τι και να πεις σου λεει το αντιθετο
όχι με όλους
μόνο με αυτούς που διαφωνώ

όταν κάποιος προσπαθεί να με πείσει πως το δημόσιο πρέπει να παραμείνει ως έχει και να συνεχίζει να γαμιέται ο ιδιωτικός τομέας (μην τυχόν και γίνει χειρότερη η κρίση) προφανώς διαφωνώ

και διαφωνώ για δύο ΄λόγους
1. γιατί για να πάρει μπρος το γαμω-κράτος πρέπει να γίνει λειτουργικό. τώρα δεν είναι, ε...πώς στο διάκονο θα γίνει;

2. γιατί αν δεν διώξει δημόσιους υπάλληλους και εξακολουθήσει οριζόντιες μειώσεις θα γίνει χειρότερη η κρίση

Υ.Γ. ακόμα και να μην πειράξει καθόλου το δημόσιο τομέα, πάλι θα χειροτερέψει η κρίση. Για να βγούμε από αυτή πρέπει να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα.
 

al pacino

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
5.184
Κριτικές
293
Like
9.430
Πόντοι
12.525
για τις διακοπές
προφανώς θα κάνεις περικοκπές. Δεν ξέρω τι είδες στην Ασπροβάλτα, αλλά εγώ που ήμουνα Ρόδο και Κρήτη και Χαλκιδική είδα άλλα πράγματα.
Ε προφανως τοτε εσυ που εισαι πλουσιος και πηγαινεις σ'αυτα τα μερη και δεν επηρεαζεσαι απο τις μειωσεις των μισθων των υπολοιπων κακως καθεσαι και μιλας μαζι μας τοτε.
Εχεις πρωτογενη πλεονασματα απο καποια δραστηριοτητα που δεν εχει να κανει με τους υπολοιπους Ελληνες μαλλον.
Ποια Χαλκιδικη?Με 50% αηξυση των Ρωσσων και 100% αυξηση των Ουκρανων τουριστων?Σε αλλη χωρα ζουμε εμεις δηλαδη?
Μη μου πεις για παραδειγμα τα πιτσιρικια τα 17χρονια που πανε διμερο στη Χαλκιδικη παλι...
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.123
Κριτικές
3
Like
1.395
Πόντοι
496
Τι εννοείς ρε φίλε; Βγαίνει η ΕΥΔΑΠ και ζητάει Πληροφορικάριο - κανονικά με αγγελία. 3ετής σύμβαση με 4μιση μικτά πχ.

Τι ΦΕΚ μου λες; :think:
Ρε αρχηγε, ειναι απλο...Δεν πας να παζαρεψεις με την ΕΥΔΑΠ τις αποδοχές της θεσης....
Αρα καπου εχει οριστει(σε καποιο ΦΕΚ) οτι η θεση αυτη πληρωνει 4,5 μικτα και οχι 3 π.χ...
Με λιγα λογια, για να μη το παιδευουμε αλλο, η αμοιβη σου εξαρταται απο μια τζιφρα και οχι
απο την παραγωγικοτητα σου...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
τωρα αν εσυ γραφεις αλλα και εννοεις αλλα πες το να το καταλαβω αφου ειμαι και λιγο χαζος.οταν λεω οτι οι δημοσιοι δεν ειναι το μεγαλυτερο μερος προβληματος και εσυ ως συνηθως λες την εξυπναδα σου τη εννοεις ''ποιο ειναι το προβλημα'';αφου εγω σε αυτο αναφερθηκα.εχουν δικιο πολλοι να εχουν την ιδια αποψη με τη δικη μου!!!δεν ειναι τυχαιο ;)
κλασική αντιπαράθεση με Πασοκο
δεν σου λέει τη γνώμη του απλά διαφωνεί με εσένα.
ξαναδιάβασε το ποστάρισμά μου. μιλάω για αξιοκρατία κλπ κλπ. Αυτό σημαίνει αξιολόγηση. Δεν τη θέλεις στο Δημόσιο; γιατί; σε χαλάει;

δεν σου είπα πως φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, ξαναδιάβασε ΚΑΙ ΠΑΛΙ καλύτερα. ΛΕΩ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ πως ένας σημαντικότατος λόγος είναι πως εκτός αυτού και ο ιδιωτικός τομέας είναι κρατικοδίαιτος.

προφανώς κάποιοι τα θέλετε νιανια.
κρατικοδίαιτος σημαίνει πως τρώμε τις σάρκες μας. φρέσκο φαγητό έχει από την εισροή νέυ χρήματος (και δεν εννοώ δάνεια). Εξαγωγές έχουμε παλικάρι μου; Ποιος έχει και ποιος τις κάνει; Έχουμε παραγωγή; Ο δημόσιος τομέας είναι παραγωγή; Ποιος δημόσιος τομέας; Τα ναυπηγεία που έχουν κλείσει ουσιαστικά εδώ και 3 χρόνια; Η ΔΕΗ που αγοράζουμε και ρεύμα από την Αλβανία; ο ΟΠΑΠ;
παραγωγή είναι αυτά;

πώς στο διάκονο θα κάνεις παραγωγή σε αυτόν τον γαμημένο τόπο όταν όλα τα επενδυτικά προγράμματα τα κάνεις εγχώρια κατανάλωση και όχι επένδυση με σκοπό τις εξαγωγές; ΠΕΣ ΜΟΥ ΜΙΑ γαμημένη επιχείρηση που έγινε με κονδύλια τα τελευταία 20 χρόνια με σκοπό τις εξαγωγές. ΜΙΑ

κάτι σαλιγγαροκαλλιέργειες έγιναν τώρα τελευταία και αυτές με τα χίλια ζόρια και δάνεια τραπεζικά και με κάτι καθυστερήσεις χρόνων. Είναι δυνατόν;

και μου λες δεν φταίει το δημόσιο; δεν μιλάω για τους ΔΥ, χώνεψέ το. Μιλάω για τη δομή ολόκληρη
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Ρε αρχηγε, ειναι απλο...Δεν πας να παζαρεψεις με την ΕΥΔΑΠ τις αποδοχές της θεσης....
Αρα καπου εχει οριστει(σε καποιο ΦΕΚ) οτι η θεση αυτη πληρωνει 4,5 μικτα και οχι 3 π.χ...
Με λιγα λογια, για να μη το παιδευουμε αλλο, η αμοιβη σου εξαρταται απο μια τζιφρα και οχι
απο την παραγωγικοτητα σου...
Εγώ έχω πει κάτι διαφορετικό πιο πάνω... που είπα για τζίφρα; :think: Η διαφορά όμως είναι ότι αυτός με την 3ετή σύμβαση που παίρνει καλά λεφτάκια, αξιολογείται και θα πάρει πούλο από το ΔΣ της ΕΥΠΑΠ πχ αν ο Δντής του αξιολογήσει ότι ο τύπος ήταν μούφα.

Αντίθετα, ο ΔΥ με απολυτήριο λυκείου που μπήκε δεκαετία 80 με το Βαλυράκη ή τον Τζουμάκα - είναι ΙΣΟΒΙΟΣ και δεν αξιολογείται ποτέ.

Σε τι διαφωνούμε για το status του καθενός στο Δημόσιο, που είπα παραπάνω; :idiot:
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
θυμαστε το 90 - κατι που ειχαμε απεργιες απο ΔΕΗ κανα μισο χρονο  μας ειχαν τσακισει τα καθικια  
γιατι το εργοστασιο ειναι του πατερα τους και κανουν οτι θελουν τα χαμενα κορμια .
Τωρα τα κονομανε και εχουν παραπονο αλλα που το προβλημα ο γιωργακης θα τους φτιαξει ολους ολοι καλοι στο κομα ειναι και αμα εχουμε εκλογες και παλι γιωργκη θα εχουμε πρωθυπουργο .
Εχουμε και το πραγμα με γυαλια που περπατα σαν ζομπι να θελει να μηδενισει το ελειμα σε μισο χρονο αυτος ο μαλακας δεν ηταν που ανοιξε τα συνορα στους αλβανους για να εχει φτηνα χερια να δουλευουν για παρτη του μαλακα σαμαρα .

τοσο μαλακες ειματσε στην ελλαδα μα τοσο
 

Επισκέπτης
κλασική αντιπαράθεση με Πασοκο
δεν σου λέει τη γνώμη του απλά διαφωνεί με εσένα.
ξαναδιάβασε το ποστάρισμά μου. μιλάω για αξιοκρατία κλπ κλπ. Αυτό σημαίνει αξιολόγηση. Δεν τη θέλεις στο Δημόσιο; γιατί; σε χαλάει;

δεν σου είπα πως φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, ξαναδιάβασε ΚΑΙ ΠΑΛΙ καλύτερα. ΛΕΩ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ πως ένας σημαντικότατος λόγος είναι πως εκτός αυτού και ο ιδιωτικός τομέας είναι κρατικοδίαιτος.

προφανώς κάποιοι τα θέλετε νιανια.
κρατικοδίαιτος σημαίνει πως τρώμε τις σάρκες μας. φρέσκο φαγητό έχει από την εισροή νέυ χρήματος (και δεν εννοώ δάνεια). Εξαγωγές έχουμε παλικάρι μου; Ποιος έχει και ποιος τις κάνει; Έχουμε παραγωγή; Ο δημόσιος τομέας είναι παραγωγή; Ποιος δημόσιος τομέας; Τα ναυπηγεία που έχουν κλείσει ουσιαστικά εδώ και 3 χρόνια; Η ΔΕΗ που αγοράζουμε και ρεύμα από την Αλβανία; ο ΟΠΑΠ;
παραγωγή είναι αυτά;

πώς στο διάκονο θα κάνεις παραγωγή σε αυτόν τον γαμημένο τόπο όταν όλα τα επενδυτικά προγράμματα τα κάνεις εγχώρια κατανάλωση και όχι επένδυση με σκοπό τις εξαγωγές; ΠΕΣ ΜΟΥ ΜΙΑ γαμημένη επιχείρηση που έγινε με κονδύλια τα τελευταία 20 χρόνια με σκοπό τις εξαγωγές. ΜΙΑ

κάτι σαλιγγαροκαλλιέργειες έγιναν τώρα τελευταία και αυτές με τα χίλια ζόρια και δάνεια τραπεζικά και με κάτι καθυστερήσεις χρόνων. Είναι δυνατόν;

και μου λες δεν φταίει το δημόσιο; δεν μιλάω για τους ΔΥ, χώνεψέ το. Μιλάω για τη δομή ολόκληρη
οταν σου λενε ολοι οτι λες κατι μονο και μονο για να διαφωνησεις εσυ θες να μας πεις οτι πεταει ο γαιδαρος!!!ε ναι λοιπον αφου το θες πεταει :2funny:μου γραφεις ενα ολοκληρο κατεβατο αφου με χαρακτηρηζεις πασοκο σαν επιχειρημα και μετα προπαθεις να μας πεισεις για το κακο που κανουν οι δημοσιοι.τελικα αποφασισε τη θες να πεις.αλλα για να σε βγαλω απο τη δυσκολη θεση αλλα και να βγω και εγω σου λεω τα εξης.ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ :grin:ελπιζω τωρα μη μου τα γυρισεις και διαφωνησεις παλι :2funny:
 

Επισκέπτης
Εγώ έχω πει κάτι διαφορετικό πιο πάνω... που είπα για τζίφρα; :think: Η διαφορά όμως είναι ότι αυτός με την 3ετή σύμβαση που παίρνει καλά λεφτάκια, αξιολογείται και θα πάρει πούλο από το ΔΣ της ΕΥΠΑΠ πχ αν ο Δντής του αξιολογήσει ότι ο τύπος ήταν μούφα.
H οτι δεν ηταν ΠΑΣΟΚος...Νομιζω οτι συμφωνησαμε σε κατι προηγουμενως.
Αντίθετα, ο ΔΥ με απολυτήριο λυκείου που μπήκε δεκαετία 80 με το Βαλυράκη ή τον Τζουμάκα - είναι ΙΣΟΒΙΟΣ και δεν αξιολογείται ποτέ.
3471207516_c171213da5.jpg
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ε προφανως τοτε εσυ που εισαι πλουσιος και πηγαινεις σ'αυτα τα μερη και δεν επηρεαζεσαι απο τις μειωσεις των μισθων των υπολοιπων κακως καθεσαι και μιλας μαζι μας τοτε.
Εχεις πρωτογενη πλεονασματα απο καποια δραστηριοτητα που δεν εχει να κανει με τους υπολοιπους Ελληνες μαλλον.
Ποια Χαλκιδικη?Με 50% αηξυση των Ρωσσων και 100% αυξηση των Ουκρανων τουριστων?Σε αλλη χωρα ζουμε εμεις δηλαδη?
Μη μου πεις για παραδειγμα τα πιτσιρικια τα 17χρονια που πανε διμερο στη Χαλκιδικη παλι...
φορολογούμενος Έλληνας σαν όλους έιμαι που κάνω (ελπίζω) σωστά τα κουμάντα μου και τα καταφέρνω μια χαρά
δόξω τω θεώ δηλαδή
κι αν αύριο για κάποιο λόγο χάσω τη δουλειά μου πάλι θα παλέψω. Από τα 18 μου άλλωστε αυτό κάνω.
δεν σου είπα ούτε πόσες μέρες έκατσα, ούτε πόσα πλήρωσα ούτε τίποτα

από πού προκύπτει πως όποιος πάει Ρόδο, Χαλκιδική και Κρήτη έκανε λουκούλιες διακοπές;;;

κάτι λάθος μου φαίνεται κάνεις...
εγώ πάντως που λες άλλα είδα.

είδα στη Ρόδο γάμο που έτρεχε το μαύρο ρευστό όσο δεν λέγεται...
και να σε προλάβω...παντρεύονταν δύο δημόσιοι υπάλληλοι. Καλά να είναι τα παιδιά, καλά να ζήσουνε και πάντα να έχουνε να σκορπάνε.

όσο για τις διακοπές και ποιοι έκαναν και πόσο....
αυτοί που κάνανε με τα λίγα ...κάνανε με λιγότερα, όσα μπορούσε ο καθένας. Αυτοί που κάνανε με τα πολλά, κάνανε με τα πολλά και πάλι.

και αν το θέλεις κιόλας, το σωστό είναι όντως να πήζουνε τα θέρετρα με ξένους. Αν είναι και αυτή την αγορά πάλι να την ταίζει ο Έλληνας ...γάμα τα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο ξένος να πάει στην Τουρκία
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Εγώ έχω πει κάτι διαφορετικό πιο πάνω... που είπα για τζίφρα; :think: Η διαφορά όμως είναι ότι αυτός με την 3ετή σύμβαση που παίρνει καλά λεφτάκια, αξιολογείται και θα πάρει πούλο από το ΔΣ της ΕΥΠΑΠ πχ αν ο Δντής του αξιολογήσει ότι ο τύπος ήταν μούφα.

Αντίθετα, ο ΔΥ με απολυτήριο λυκείου που μπήκε δεκαετία 80 με το Βαλυράκη ή τον Τζουμάκα - είναι ΙΣΟΒΙΟΣ και δεν αξιολογείται ποτέ.

Σε τι διαφωνούμε για το status του καθενός στο Δημόσιο, που είπα παραπάνω; :idiot:
ακόμα και οι παλιοί δεν έχουνε γίνει αορίστου; δεν άλλαξε για τους παλιούς το status όπως λες;
τεσπα....και τους αορίστου σαν μόνιμους τους φέρονται. έχουνε όμως χαμηλότερους μισθούς
 

al pacino

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
5.184
Κριτικές
293
Like
9.430
Πόντοι
12.525
Μιλάω για τη δομή ολόκληρη
Ειπες μια σωστη κουβεντα επιτελους.Το προβλημα ειναι ΔΟΜΙΚΟ και στο κρατος και στην οικονομια.Και οχι θεμα προσωπων αποκλειστικα.
Ο εξορθολογισμος δε μπορει να γινει σε 5 μηνες μεσα,ουτε σε 5 χρονια.Αναγκαστηκα παμε στη λυση ΜΑΧΑΙΡΙ την οποια εσυ υπερασπιζεσαι αλλα εγω σε ρωταω...

Ας υποθεσουμε οτι εσυ εισαι ο μαγκας,ο εξυπνος,ο δημιουργικος,ο μη βολεψακιας που θελησες να κανεις κατι μονος σου...
Και εισαι πχ ιδιοκτητης ταβερνας,καφετεριας,καταστηματος ρουχων,βενζιναδικου,εμπορος εισαγωμενων αυτοκινητων και αλλα πολλα.
Συμφωνα με τη λογικη 'πεταμα των ανθρωπων' την οποια εσυ υπερασπιζεσαι αν σε ενα χρονο απολυθουν πχ 300χιλιαδες υπαλληλοι,συν καμια 200 χιλιαδες τα προστατευομενα μελη,συνολο 500χιλιαδες ανθρωποι βρεθουν χωρις εισοδηματα...Εσυ πως θα μπορεσεις να συνεχισεις μια απο τις παραπανω δραστηριοτητες σου που αναφερω?Με ποιους θα δουλευεις δηλαδη?
Καταλαβες τι σου εξηγω τοση ωρα και γιατι δε σε συμφερει?
Δεν υπαρχει πλεον λογικος ανθρωπος στον ιδιωτικο τομεα που να σκεφτεται ετσι.Αυτα τα λεγανε πριν 1,5 χρονο.Ειναι πολυ μεγαλη η πελατεια...πως το λενε δηλαδη?Και θα τα παρασυρει ολα η λογικη 'μαχαιρι'


 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
οταν σου λενε ολοι οτι λες κατι μονο και μονο για να διαφωνησεις εσυ θες να μας πεις οτι πεταει ο γαιδαρος!!!ε ναι λοιπον αφου το θες πεταει :2funny:μου γραφεις ενα ολοκληρο κατεβατο αφου με χαρακτηρηζεις πασοκο σαν επιχειρημα και μετα προπαθεις να μας πεισεις για το κακο που κανουν οι δημοσιοι.τελικα αποφασισε τη θες να πεις.αλλα για να σε βγαλω απο τη δυσκολη θεση αλλα και να βγω και εγω σου λεω τα εξης.ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ :grin:ελπιζω τωρα μη μου τα γυρισεις και διαφωνησεις παλι :2funny:
ρε μαλάκα, να σου δωρίσω γιαλιά μυωπίας;
αφού δεν ξέρεις να διαβάζεις.
να σου πάρω ένα λεξικό να διαβάσεις τι σημαίνει δομή;
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.123
Κριτικές
3
Like
1.395
Πόντοι
496
Εγώ έχω πει κάτι διαφορετικό πιο πάνω... που είπα για τζίφρα; :think: Η διαφορά όμως είναι ότι αυτός με την 3ετή σύμβαση που παίρνει καλά λεφτάκια, αξιολογείται και θα πάρει πούλο από το ΔΣ της ΕΥΠΑΠ πχ αν ο Δντής του αξιολογήσει ότι ο τύπος ήταν μούφα.

Αντίθετα, ο ΔΥ με απολυτήριο λυκείου που μπήκε δεκαετία 80 με το Βαλυράκη ή τον Τζουμάκα - είναι ΙΣΟΒΙΟΣ και δεν αξιολογείται ποτέ.

Σε τι διαφωνούμε για το status του καθενός στο Δημόσιο, που είπα παραπάνω; :idiot:

Οκ, οποιο και ναναι το status της καθε θεσης, οπως το εννοεις εσυ(σωστα τα παραδειγματα σου, συμφωνω), αυτο δεν αλλαζει
το γεγονος οτι η μισθοδοσια μιας οποιασδηποτε δημοσιας θεσης δεν ειναι παρα μια λογιστικη εγγραφη στον κρατικο Π-Υ και αρα
μπορει να αλλαξει ανα πασα στιγμη με την αναλογη κυβερνητικη αποφαση...

Διαφωνεις σ’αυτο; :idiot:

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Ειπες μια σωστη κουβεντα επιτελους.Το προβλημα ειναι ΔΟΜΙΚΟ και στο κρατος και στην οικονομια.Και οχι θεμα προσωπων αποκλειστικα.
Ο εξορθολογισμος δε μπορει να γινει σε 5 μηνες μεσα,ουτε σε 5 χρονια.Αναγκαστηκα παμε στη λυση ΜΑΧΑΙΡΙ την οποια εσυ υπερασπιζεσαι αλλα εγω σε ρωταω...

Ας υποθεσουμε οτι εσυ εισαι ο μαγκας,ο εξυπνος,ο δημιουργικος,ο μη βολεψακιας που θελησες να κανεις κατι μονος σου...
Και εισαι πχ ιδιοκτητης ταβερνας,καφετεριας,καταστηματος ρουχων,βενζιναδικου,εμπορος εισαγωμενων αυτοκινητων και αλλα πολλα.
Συμφωνα με τη λογικη 'πεταμα των ανθρωπων' την οποια εσυ υπερασπιζεσαι αν σε ενα χρονο απολυθουν πχ 300χιλιαδες υπαλληλοι,συν καμια 200 χιλιαδες τα προστατευομενα μελη,συνολο 500χιλιαδες ανθρωποι βρεθουν χωρις εισοδηματα...Εσυ πως θα μπορεσεις να συνεχισεις μια απο τις παραπανω δραστηριοτητες σου που αναφερω?Με ποιους θα δουλευεις δηλαδη?
Καταλαβες τι σου εξηγω τοση ωρα και γιατι δε σε συμφερει?
Δεν υπαρχει πλεον λογικος ανθρωπος στον ιδιωτικο τομεα που να σκεφτεται ετσι.Αυτα τα λεγανε πριν 1,5 χρονο.Ειναι πολυ μεγαλη η πελατεια...πως το λενε δηλαδη?Και θα τα παρασυρει ολα η λογικη 'μαχαιρι'

Όμως : η λογική του " πετάματος" δεν είναι το πέταμα. Κάτι τέτοιο στερείται λογικής και είναι άνευ νοήματος. Το νόημα από κάτι τέτοιο είναι να αποδεσμευτούν πόροι για το δημόσιο και να διοχετευθούν πόροι και εργατικό δυναμικό στον ιδιωτικό τομέα ο οποίος και παράγει τον πλούτο. Την τροφή, το καύσιμο της κοινωνίας παράγεται ακριβώς εκεί. Ο δημόσιος τομέας έχει άλλο ρόλο. Ρυθμιστικό και εγγυητικό. Επομένως τα χρήματα τα οποία ΔΕ θα δοθούν στο δημόσιο υπάλληλο, δεν " εξατμίζονται". Αλλά παραμένουν στην κοινωνία. Το ζητούμενο είναι να αξιποιηθούν παραγωγικά. Σε μια γενικότερη λογική αύξησης της παραγωγικότητες πρέπει να εντάσσονται και οι όποιες ρυθμίσεις για τη μεταρρύθμιση στο δημόσιο και όχι να γίνονται αποσμασματικά.
 

Επισκέπτης
ρε μαλάκα, να σου δωρίσω γιαλιά μυωπίας;
αφού δεν ξέρεις να διαβάζεις.
να σου πάρω ένα λεξικό να διαβάσεις τι σημαίνει δομή;
μαλλον δεν καταλαβαινεις.εγω ειπα συμφωνω μαζι σου σε ολα κυρις μαλακα :2funny:εκτος αν και σε αυτο διαφωνεις :2funny:παντως τυπε το κορυφαιο το ειπες με το γαμο στη ροδο δημοσιων υπαλληλων :grin:μιλαμε εισαι φοβερος.παντως οι υπολοιποι που λεν οτι συνεχως διαφωνεις εχουν ολοι προβλημα.σου ΞΑΝΑΛΕΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΑΡΑ :2funny:.αν διαφωνεις και γιαυτο τη να κανω;
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
.....αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι η μισθοδοσια μιας οποιασδηποτε δημοσιας θεσης δεν ειναι παρα μια λογιστικη εγγραφη στον κρατικο Π-Υ και αρα
μπορει να αλλαξει ανα πασα στιγμη με την αναλογη κυβερνητικη αποφαση...

Διαφωνεις σ’αυτο; :idiot:
Πω πω πω εδώ μέσα - αν ήταν έτσι γιατί δεν απέλυαν τον Μηχανολόγο Μηχανικό στη Δημοτική Επιχείρηση τάδε με τα 87 χιλιάρικα το χρόνο που ακούσαμε τις προάλλες;

Γιατί να μη γίνει με την ΑΝΑΛΟΓΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ όπως λες; :idiot:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom