Νέα

Τι μισθους παιρνουν οι υπαλληλοι των ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΕλληνικαΠετρελαια,κτλ)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johngeorgie
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 235
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ποιος είπε ότι παίρνουν πολλά ρε μεγάλε; Εδώ μέσα οι φωστήρες τα βάζουν όλα στο ίδιο τσουβάλι. Ακούνε στην TB για τσατσικές αποδοχές στις Δημοτικές Επιχειρήσεις και νομίζουν ότι όλοι καθαρίζουν τα ίδια. :uglystupid:

Αδυνατούν επίσης να καταλάβουν ότι στον ίδιο ακριβώς χώρο - ο ένας γαμιέται γιατί έχει επαφή με το κοινό και ο άλλος στο πίσω γραφείο (άλλη ειδικότητα/job), τα ξύνει. Ο/η πίσω δε μπορεί να παίρνει και περισσότερα γιατί έχει 3 παιδιά.

Συνεχίστε τη μαλακία εδώ μέσα... :jerking:
α, επομένως παίρνουνε δικαίως τους μισθούς που παίρνουνε αυτοί που τους παίρνουνε;
δεν μου λες...γιατί τα επιδόματα μόνο στο δημόσιο και όχι στον ιδιωτικό τομέα;

δεν μου λες, γιατί δεν μπαίνει ενιαίο μισθολόγιο και η ίδια εργασία σε διαφορετικά υπουργεία αποτιμάται διαφορετικά;
μμμμ...ναι, μωρέ...ο δημόσιος τομέας είναι σωστά φτιαγμένος και η μισθοδοσία δίκαιη

συνέχισε να λες παπαριές

και στο τέλος πες μας και πού είσαι ΔΥ
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Καλά εσύ είσαι γάμησέ τα... :jerking: :jerking:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Εννοειται.

Μην ακουσω μαλακιες παλι περι τυπων που δεν πηραν συμβολαια και τα ρεστα.

Και οι περιπτεραδες δεν πηραν συμβολαια και τον εχουνε πιει τον τελευταιο ενα-εναμιση χρονο.

Γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει σαλιο.
όλα κύκλος είναι
αλλά όχι πως επειδή κόπηκαν τα επιδόματα βούλιαξε η αγορά....
έλεος δηλαδή
 

Επισκέπτης
καταρχην δεν θα διαφωνησω οτι οι συγκεκριμενοι επερναν τοσα χρονια υπερβολικα χρηματα.επεισης δεν διαφωνω οτι αρκετοι δημοσιοι περνουν περισοτερα απο οσο πρεπει.ομως δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη ορισμενων με αφορισμους και απαραδεκτες υβρεις για οικογενειες.δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το προβλημα οσο και να μη θελουν να το βλεπουν δεν ειναι οι δημοσιοι.αν ηταν αυτο το προβλημα να εισαστε βεβαιοι οτι θα ειχε λυθει αμεσως και δεν θα χρειαζοταν ουτε η τροικα ουτε κανεις.δυστυχως ομως δεν ειναι οι δημοσιοι το προβλημα...δεχομαι οτι ειναι ενα μερος του προβληματος αλλα πολυ μικρο.δεν μπορω να μπω στη λογικη αφου''ψοφησε η δικη μου κατσικα ας ψοφησει και του γειτονα''.
 

Επισκέπτης
Κοστίζει πολύ το δημόσιο, ναι και με πολύ χαμηλή παραγωγικότητα. Βγάλε την παρωπίδα και δέξου το - απλά αυτό το ανθρώπινο δυναμικό ήταν ταυτόχρονα και η εκλογική πελατεία των κομμάτων.
Ειπα πουθενα εγω το αντιθετο?

Δε νομιζω Τακη...

Και επειδη ισως δεν καταλαβες σου λεω οτι ΔΕΝ προκειται να αλλαξει αυτη η φαση...Που την κουβαλα το ελληνικο κρατος απο γεννησιμιου του.

Παλι με κονε,παλι με ρουφιανεματα,παλι με το κρατος να μοιραζει φραγκα και θεσεις εκει που θελει.

Λιγοτερες θεσεις?Εννοειται.

Αλλα το παιχνιδι του θα το συνεχισει.

Συνεχιστε τωρα να σερνεστε πισω απο τον Λοβερδο.Προβλημα σας.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Καλά εσύ είσαι γάμησέ τα... :jerking: :jerking:
έχω παραδεχτεί πολλάκις πως είμαι μαλάκας, χαζός, άσχημος, γέρος και στόκος γενικώς
αυτό δεν σημαίνει πως δεν λέω αλήθειες

και αυτό δεν μας λέει τι είσαι εσύ
 

al pacino

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
5.192
Κριτικές
293
Like
9.480
Πόντοι
12.525
Ενω εχεις 1000% δικιο σ’αυτο που λες, δειχνει ποσο λα8ος στημενη ηταν η ελληνικη οικονομια...
Ακομη και ο ιδιωτικος τομεας ηταν κρατικοδιαιτος... :rolleyes:
Μα δε διαφωνουμε αλλα για να αλλαξει αυτο χρειαζεται μια πολυετης προσαρμογη.Αν το κανεις βιαια και μεσα σε ενα χρονο οπως ειναι αναγκασμενοι τωρα να το κανουν θα τα ρημαξεις ολα.Οπως και γινεται...
Ο κανονας 1/10 δηλαδη αν εφαρμοζοτανε για καποια χρονια θα ειχε λυση αρκετα προβληματα πιστευω.

λάθος κάνεις
δεν βουλιάξανε όλα επειδή κόψανε τα επιδόματα
αυτά είναι παπαριές συνδικαλιστικές
γιατί η καλοκαιρινή περίοδος μια χαρά πήγε και όλοι τις διακοπούλες τους τις έκαναν.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΑΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ είναι πως έχουνε κοπεί τα πολλά πολλά από το κράτος. Οι κρατικές επενδύσεις έχουνε κοπεί. Και επειδή ο ιδ. τομέας είναι κρατικοδίαιτος, λυσσάει που δεν έχει πρότζεκτ και δημόσιο χρήμα

γιαυτό πέφτει η κίνηση
θες να μου πεις οτι 1,5 εκατομμυριο κοσμος που εχει θιχτει σε πραγματικους αριθμους συν αλλο 1 εκατομμυριο τα προστατευομενα μελη δεν εχουν συμβαλλει καθολου στη μειωση της εμπορικης δραστηριοτητας.
Δηλαδη αν εσενα σου κοβανε το 30%  θα συνεχιζες να καταναλωνεις το ιδιο?
Αυτη ηταν θεωρια του προηγουμενου χειμωνα και οση την υποστηριζαν αναγκαστηκαν να την αναιρεσουν τους τελευταιους μηνες.

Ως προς τις διακοπες...δεν ακουσα κανεναν με 2 παιδια που θιχτηκαν τα εισοδηματα του να πηγε φετος 10ημερο στην Κρητη ή στη Κερκυρα οπως γινοταν πριν 5 χρονια.
Για να σου δωσω να καταλαβεις στην Ασπροβαλτα οπου ημουν φετος και ειναι ολες ιδιωτικες κατοικιες δεν ανοιξαν ουτε τα μισα σπιτια στην περιοχη μου.Δυσκολο για πολλους να συντηρησουν ενα σπιτι στη θεσσαλονικη και ενα εκει ;) ;)
 

Επισκέπτης
"Η τελευταία πατέντα της κυβέρνησης για δήθεν στήριξη των ανέργων ακούει στο όνομα «Κοινωφελής εργασία». Σύμφωνα με το εν λόγω πρόγραμμα, μη κυβερνητικές οργανώσεις (ΜΚΟ) και σωματεία καλούνται να προσλάβουν για λογαριασμό των δήμων προσωπικό κάθε κατηγορίας με πεντάμηνες συμβάσεις. Το προσωπικό αυτό θα αμείβεται το πολύ (!) με 625 ευρώ μηνιαίως και θα ασφαλίζεται κανονικά (προφανώς στη βάση αυτού του ποσού), ενώ η ΜΚΟ θα παίρνει μια προμήθεια(!)."

Παραδειγματος χαριν λεμε.Και φτηνοι οι εργαζομενοι και τα φραγκα στους δικους μας.

Αλλα ειπαμε,μας εχουνε σβερκωθει οι ΔΥ.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
καταρχην δεν θα διαφωνησω οτι οι συγκεκριμενοι επερναν τοσα χρονια υπερβολικα χρηματα.επεισης δεν διαφωνω οτι αρκετοι δημοσιοι περνουν περισοτερα απο οσο πρεπει.ομως δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη ορισμενων με αφορισμους και απαραδεκτες υβρεις για οικογενειες.δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το προβλημα οσο και να μη θελουν να το βλεπουν δεν ειναι οι δημοσιοι.αν ηταν αυτο το προβλημα να εισαστε βεβαιοι οτι θα ειχε λυθει αμεσως και δεν θα χρειαζοταν ουτε η τροικα ουτε κανεις.δυστυχως ομως δεν ειναι οι δημοσιοι το προβλημα...δεχομαι οτι ειναι ενα μερος του προβληματος αλλα πολυ μικρο.δεν μπορω να μπω στη λογικη αφου''ψοφησε η δικη μου κατσικα ας ψοφησει και του γειτονα''.

ωστε έτσι, ε;
θα λυνόταν αμέσως έ;;;;
χαχαχααχαχαχααχαχαχαχχαχαχαχαχα

ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα που το ξέρεις και δεν είναι αυτό;
εγώ δεν λέω να διώξει τους πάντες
εγώ λέω να υπάρχει αξιοκρατία, δικαιοσύνη και να παίρνουνε λεφτά που αξίζουνε
όχι που τα επιβάλλουνε συνδικαλιστικά, που τα αξίζουνε λόγω της εργασίας τους, της φύσης της δουλειάς και λοιπά.
Και μην μου πει κανείς πως είναι δύσκολο....στον ιδιωτικό τομέα πως γίνεται σε ποσοστό 90% ας πούμε επιτυχώς;

η λογική της κατσίκας που λες δεν είναι σωστή
αλλά δεν είναι σωστό και να λες: η δική μου κατσίκα είναι άρρωστη, κάτσε να ψοφήσω όλων των διπλανών γιατί με χαλάει να ψοφήσω τη δική μου
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
έχω παραδεχτεί πολλάκις πως είμαι μαλάκας, χαζός, άσχημος, γέρος και στόκος γενικώς
αυτό δεν σημαίνει πως δεν λέω αλήθειες

και αυτό δεν μας λέει τι είσαι εσύ
Καλά έλεγε ο βολταίρος τις προάλλες για την πάρτη σου. ;)

Εγώ σου λέω ρε μαλάκα κατι που το βλέπεις παντού κι εσύ αρχίζεις το κλάμα

και γιατί δεν είναι έτσι, και γιατί οι άλλοι δεν παίρνουν το ίδιο επίδομα  αχ βαχ (κλάμα) :jerking: :rockon: :2funny:


Σου είπα ρε μινάρα - κατέβα στις εκλογές. Μου λες ποιος θα με ψηφίζει;


Ε τι μας πρήζεις τ' αρχίδια ρε στόκε; (μόνος σου το είπες :2funny:)
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386

Επισκέπτης
ωστε έτσι, ε;
θα λυνόταν αμέσως έ;;;;
χαχαχααχαχαχααχαχαχαχχαχαχαχαχα

ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα που το ξέρεις και δεν είναι αυτό;
εγώ δεν λέω να διώξει τους πάντες
εγώ λέω να υπάρχει αξιοκρατία, δικαιοσύνη και να παίρνουνε λεφτά που αξίζουνε
όχι που τα επιβάλλουνε συνδικαλιστικά, που τα αξίζουνε λόγω της εργασίας τους, της φύσης της δουλειάς και λοιπά.
Και μην μου πει κανείς πως είναι δύσκολο....στον ιδιωτικό τομέα πως γίνεται σε ποσοστό 90% ας πούμε επιτυχώς;

η λογική της κατσίκας που λες δεν είναι σωστή
αλλά δεν είναι σωστό και να λες: η δική μου κατσίκα είναι άρρωστη, κάτσε να ψοφήσω όλων των διπλανών γιατί με χαλάει να ψοφήσω τη δική μου
για αλλη μια φορα θες να πεις κατι και πρεπει οπωσδηποτε να αντιπαρατεθεις.κανεις και λες οτι εισαι μορφωμενος με δουλειες στο εξωτερικο και πιστευεις οτι οι δημοσιοι υπαλληλλοι εχουν δημηουργησει ολο αυτο το οικονομικο προβλημα;τελικα οπως και ο ιδιος λες η εισαι βλαξ η απλα λες κατι μονο και μονο για να το πεις και να πας κοντρα :grin:
 

al pacino

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
5.192
Κριτικές
293
Like
9.480
Πόντοι
12.525
η απλα λες κατι μονο και μονο για να το πεις και να πας κοντρα :grin:
Δυστυχως αρχιζω να πιστευω το ιδιο...Στην αρχη νομιζα εχει επιχειρηματα και κανουμε σοβαρη κουβεντα αλλα ο,τι και να πεις σου λεει το αντιθετο
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Συνηθως δημιουργειται.
Επι τουτου.

E , αυτό λέμε να κοπεί η διαίρεση. Ίδιες συνθήκες για όλους πρώτον. Δεύτερον ας πάρει όσα χρήματα θέλει και σε καλή μεριά ο Δ.Υ. ο ΔΕΚΟ και ο και ο καθένας. Αλλά να μην τα απαιτεί νταβατζιλίκι από την κοινωνία.
Και τρίτον όποιος λέει να μη κοπούν κλπ, ας βγάλει από την τσέπη του να τσοντάρει. Ουδείς θα του πει όχι. Εγώ πάντως φόρους στα σουβλάκια στο ένα στο άλλο , σε λίγο και στον αέρα που αναπνέω, δε μπορώ να συμβάλλω αλλιώς. Αν μπορούν να βρουν τους πόρους να διατηρήσουν τα επίπεδα αυτά, με γεια τους με χαρά τους. Να μου πουν και μένα που τους βρήκαν βέβαια να πάω και εγώ.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.134
Κριτικές
3
Like
1.439
Πόντοι
496
Ανάλογα ρε μεγάλε το status που έχει - έγραψα παραπάνω. Κάποιοι είναι μόνιμοι, κάποι είναι με συμβάσεις αορίστου, κάποιοι με συμβάσεις έργου (αλλά ανανεώνονται συνέχεια λόγω υπηρεσιακών αναγκών) κ.ο.κ.

Δεν υπάρχει μία φόρμουλα για όλους. ;)

Ρε μεγαλε, οποιο και ναναι το status, οι αποδοχες ολων αυτων που αναφερεις οριζονται σε καποιο ΦΕΚ...τελως παντων καπου οριζονται...
Δεν υποκεινται στους νομους της ελευθερης αγορας...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Μα δε διαφωνουμε αλλα για να αλλαξει αυτο χρειαζεται μια πολυετης προσαρμογη.Αν το κανεις βιαια και μεσα σε ενα χρονο οπως ειναι αναγκασμενοι τωρα να το κανουν θα τα ρημαξεις ολα.Οπως και γινεται...
Ο κανονας 1/10 δηλαδη αν εφαρμοζοτανε για καποια χρονια θα ειχε λυση αρκετα προβληματα πιστευω.
θες να μου πεις οτι 1,5 εκατομμυριο κοσμος που εχει θιχτει σε πραγματικους αριθμους συν αλλο 1 εκατομμυριο τα προστατευομενα μελη δεν εχουν συμβαλλει καθολου στη μειωση της εμπορικης δραστηριοτητας.
Δηλαδη αν εσενα σου κοβανε το 30%  θα συνεχιζες να καταναλωνεις το ιδιο?
Αυτη ηταν θεωρια του προηγουμενου χειμωνα και οση την υποστηριζαν αναγκαστηκαν να την αναιρεσουν τους τελευταιους μηνες.

Ως προς τις διακοπες...δεν ακουσα κανεναν με 2 παιδια που θιχτηκαν τα εισοδηματα του να πηγε φετος 10ημερο στην Κρητη ή στη Κερκυρα οπως γινοταν πριν 5 χρονια.
Για να σου δωσω να καταλαβεις στην Ασπροβαλτα οπου ημουν φετος και ειναι ολες ιδιωτικες κατοικιες δεν ανοιξαν ουτε τα μισα σπιτια στην περιοχη μου.Δυσκολο για πολλους να συντηρησουν ενα σπιτι στη θεσσαλονικη και ενα εκει ;) ;)
διαφωνώ σε ΟΛΑ
απέχουμε παρασάγγας
καταρχάς σιγά σιγά δεν γίνεται ποτέ
αυτή τη μαλακία πήγε να κάνει το ΠΑΣΟΚ και περιμένουμε 2 χρόνια τώρα να πάρει τα σωστά μέτρα

το να κόψεις το τσιγάρο μειώνοντάς το σιγά σιγά δεν γίνεται
το να σταματήσεις μία μέρα να καπνίζεις κάτι κάνει.

το να κάνεις βαθιές τομές σημαίνει πως έχεις πλάνο. Το ΠΑΣΟΚ δεν είχε. Και δεν είχε ούτε τότε ούτε τώρα. Γιατί δεν θέλει να έχει. Και κάνει σπασμωδικές κινήσεις. Δεν συνάδουνε. Δεν φταίει η γρήγορη αλλαγή. Φταίνε οι ανούσιες και εσφαλμένες κινήσεις.
Το να κόψεις οριζόντια 30% δεν προσφέρει τίποτα, εκτός από ομοιόμορφο κούρεμα δαπάνης.
Αλλά αυτό σημαίνει πως όλοι παίρνανε πολλά....ε, δεν ισχύει.

το 1/10 επίσης σπασμωδική κίνηση. Γιατί δεν έχει σταματήσει μετατάξεις, δεν γύρισε κόσμο στις κανονικές τους θέσεις. Έρημα τα νοσοκομεία από προσωπικό. Προσλαμβάνει 5 και πάνε οι 4 στα γραφεία με απόσπαση ή με ευνοϊκή θέση. Έτσι αλλάζεις τα πράγματα;

Δηλαδή το προφανές δεν μπορούνε να το κάνουνε; Να πληρώνουνε όσο πρέπει αυτούς που πρέπει για την εργασία που έχουνε προσληφθεί να κάνουνε; Κι αν δεν την κάνουνε....τότε τον πούλο;

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πόσο παίρνει ένας δημόσιος υπάλληλος, με ενδιαφέρει αν αξίζει να τα παίρνει. Και 500 να παίρνει, αν τον έχουνε υπεράριθμο, σόρρυ αλλά κακώς τα παίρνει.

Σου μιλάω και έχω συγγενείς στο δημόσιο. Αλλά στα αρχίδια μου. Όταν κάτι είναι στραβό , είναι στραβό. Δεν ισιώνει επειδή το κάνει συγγενής σου.

για τις διακοπές
προφανώς θα κάνεις περικοκπές. Δεν ξέρω τι είδες στην Ασπροβάλτα, αλλά εγώ που ήμουνα Ρόδο και Κρήτη και Χαλκιδική είδα άλλα πράγματα.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Καλά έλεγε ο βολταίρος τις προάλλες για την πάρτη σου. ;)

Εγώ σου λέω ρε μαλάκα κατι που το βλέπεις παντού κι εσύ αρχίζεις το κλάμα

και γιατί δεν είναι έτσι, και γιατί οι άλλοι δεν παίρνουν το ίδιο επίδομα  αχ βαχ (κλάμα) :jerking: :rockon: :2funny:


Σου είπα ρε μινάρα - κατέβα στις εκλογές. Μου λες ποιος θα με ψηφίζει;


Ε τι μας πρήζεις τ' αρχίδια ρε στόκε; (μόνος σου το είπες :2funny:)
κι εγώ σου είπα πως λες μαλακίες

εσύ δεν μας είπες τι είσαι...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
για αλλη μια φορα θες να πεις κατι και πρεπει οπωσδηποτε να αντιπαρατεθεις.κανεις και λες οτι εισαι μορφωμενος με δουλειες στο εξωτερικο και πιστευεις οτι οι δημοσιοι υπαλληλλοι εχουν δημηουργησει ολο αυτο το οικονομικο προβλημα;τελικα οπως και ο ιδιος λες η εισαι βλαξ η απλα λες κατι μονο και μονο για να το πεις και να πας κοντρα :grin:
ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΠΩΣ ΟΙ ΔΥ ΕΧΟΥΝΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;;

γμτ...να διαβάζετε ξέρετε;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom